#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2012 13:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα διασκεδάσουμε πολύ με το ψηφοδέλτιο της ΝΔ στην Α΄ Αθηνών



Το βιβλίο του για την ΑΟΖ παρουσιάζει την Τετάρτη στο Μέγαρο Μουσικής ο κ. Β. Κικίλιας. θα προλογίσουν ο κ. Δήμας και ο κ. Λοβέρδος.

Και καλά ο κ. Δήμας, είναι του αντικειμένου του. Με τον κ. Λοβέρδο τι θέλει να μας πει ο συμπαθής κ. Κικίλιας; Ότι ράβονται συγκυβερνητικά κουστούμια;

Να υποθέσω επίσης ότι το Μέγαρο Μουσικής κλείστηκε με την βοήθεια του συνυποψηφίου του στην Α΄ Αθηνών κ. Ανδρέα Ψυχάρη;

Η κ. Κεφαλογιάννη τι λέει επ΄αυτού; Ο κ. Αβραμόπουλος γιατί δεν προσκλήθηκε που τον αφορά κι αυτόν η ΑΟΖ;

Χα χα χααααα

Αν μη τι άλλο θα διασκεδάσουμε πολύ σε αυτές τις εκλογές. Επειδή αρχίζω να διαβλέπω στο βάθος του τούνελ τον σατανικό εγκέφαλο που σκέφτηκε όλες αυτές τις υποψηφιότητες στην Α΄ Αθηνών για τη ΝΔ.

Αντί για εκλογική μάχη θα έχουμε εκδοτικούς, επιχειρηματικούς και τραπεζικούς πολέμους - να μην λέμε ονόματα, οι υποψιασμένοι αναγνώστες του Antinews τα πιάνουν στον αέρα αυτά.

Και επειδή ως γνωστόν όταν τσακώνονται τα βουβάλια τα βατράχια τρέχουν να σωθούν προβλέπω από τους πολέμους να πέσουν όλοι οι μεγάλοι χαμαί και να ανανεώνεται το βουλευτικό σώμα της Α Αθηνών.

Ως γνωστόν, οι Ρωμαίοι καθιέρωσαν πρώτοι αυτή την εκλογική τακτική και της έδωσαν την ονομασία Divide et Impera (διαίρει και βασίλευε).

Θα γίνει δηλαδή της ... Pax Romana στις εκλογές

Μόνο μια παρατήρηση έχω να κάνω. Να τελειώνουμε γρήγορα με τις εκλογές επειδή από την πολύ ενασχόληση του κ. Κικίλια μαζί της η ΑΟΖ μπορεί να παρεξηγηθεί και να έχουμε άλλα...

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 03/03/2012 14:29:55

    Εξαιρετικός και χωρίς παρωπίδες.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/03/2012 14:45:55

    O Προκοπης Παυλοπουλος θα παρισταται;

    • giorgos gianniotis avatar
      giorgos gianniotis @ ψυχραιμια 05/03/2012 11:11:21

      O ΚΥΡΙΟΣ Κ.ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ;

  3. Scarface avatar
    Scarface 03/03/2012 14:59:08

    Όπως και να έχει με την Α' Αθηνών, πρέπει να αναγνωρίσουμε στον Κικίλια, ότι είναι ο πρώτος που έπιασε το θέμα ΑΟΖ και ασχολήθηκε σοβαρά μ αυτό. Σωστά? Σωστααααά!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Scarface 03/03/2012 15:29:47

      Πληροφορίες λένε ότι έχει κάνει ο ίδιος τις έρευνες

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Factorx 03/03/2012 15:38:51

        Ὅταν ἔρθει ἡ ὥρα θὰ κάνει μόνος του τὶς γεωτρήσεις γιὰ τὰ ἐνεργειακά, μὲ κουτάλι τῆς σούπας

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Scarface 03/03/2012 15:37:38

      Εἷναι τώρα σοβαρὴ πολιτικὴ ἐντολὴ αὐτή; "Ἐσὺ Βασίλη πιάσε μονότερμα τὸ θέμα τῆς ΑΟΖ"; Ἒ ρὲ Θάτσερ ποὺ μᾶς χρειάζεται

  4. no fear avatar
    no fear 03/03/2012 15:20:10

    Να προσθέσω οτι και ο Παναγιώτης Ψωμιάδης στο εναρκτήριο λάκτισμα της δικής του κίνησης, ΠΑΤΡΙΔΑ, για την ΑΟΖ οργάνωσε ομιλία.Το ΑΡΜΑ ΠΟΛΙΤΩΝ το έκανε σημαία,ο δε Χαρδαβέλλας ασχολείται μήνες τώρα με την περί ου ο λόγος,ενώ παράλληλα ο δημοσιογράφος Σταύρος Θεοδωράκης μας προτείνει να αναζητήσουμε τη νέα μεγάλη ιδέα του έθνους.Μήπως και αυτός ψάχνει την ΑΟΖ του?Πολύ συνωστισμός έπεσε γύρω από το θέμα,ώρα να λακίζουν οι σοβαροί.Όσο για το βιβλίο του Κικίλια,για best seller το κόβω αν μοιραστεί δωρεάν αντί προεκλογικού φυλλαδίου μαζί με μπιτονάκι "φυσικού"αερίου.Τί άλλο να πώ θεέ μου!

    • ΚΑΙΤΗ ΚΑΠΑ avatar
      ΚΑΙΤΗ ΚΑΠΑ @ no fear 04/03/2012 02:42:29

      χαχαχαχαχα ...ωραίος

  5. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 03/03/2012 15:23:43

    Συμμετοχή στις εξετάσεις της νέας εξεταστικής ύλης, στο σύγχρονο μάθημα "Πατριωτισμός"!

  6. S.P. avatar
    S.P. 03/03/2012 15:42:51

    Τι σπουδές έχει κάνει ο κ. Ψυχάρης; Με δημοσιογραφία έγινε διπλωμάτης;
    Να με συγχωρείτε, δεν γνωρίζω και ζητώ να μάθω.

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/03/2012 15:45:40

    Τί λὲς μωρέ; Ἄσε, ὁ ΚΚ τοὺς ξέσκισε τοὺς νταβατζῆδες- ἀκόμα τὸ φυσᾶνε καὶ δὲν τοὺς κρυώνει (sarcasm) Καθίστε καλάααα Τώρα γιὰ τὴν γενικὴ εἰκόνα, πέραν τῆς Α' Ἀθηνῶν ἢ τῆς περιφέρειας τοῦ Παγκάλου (μὲ τὸ δίσημον τοῦ ὅρου). Ὁ ΑΣ φαίνεται νὰ ξέρει ὅτι οἱ Συμπληγάδες ἀνοίγουν γιὰ μερικὰ δευτερόλεπτα. Ἀλλὰ δὲ φτάνει νὰ τὸ ξέρεις: πρέπει νὰ κάνεις καὶ τὶς σωστὲς μανοῦβρες. Καὶ νὰ ἔχεις τοὺς βέλτιστους κωπηλάτες. Δὲν ξέρω γιὰ τὶς μανοῦβρες, ἀλλὰ στοὺς κωπηλάτες ὑπάρχει ἕνα θέμα. "Ἀνανέωση" δὲ σημαίνει νὰ ἀντικαταστήσουμε τοὺς ἐν ἐνεργείᾳ κομματοφεουδάρχες μὲ νέους ἐπίδοξους κομματοφεουδάρχες- τὰ σημερινὰ κομματοκυνάρια μὲ τὰ wannabe κομματοκυνάρια. Ὄχι. Δὲ φτάνει νὰ ἐξαφανιστοῦν οἱ παλιοί. Πρέπει τὸ νέο αἷμα νά'ναι ἄλλης πάστας. Εἷναι;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/03/2012 17:49:58

      Kαλό το ερώτημα, αλλά απάντηση μην περιμένεις ή μάλλον την γνωρίζεις. Το έχω γράψει και άλλη φορά εδώ, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας για να καβατζάρουμε τον κάβο...Υπολογίζω καμιά δεκαετία...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/03/2012 17:50:46

        Στο ερώτημα του Αστυάνακτος πήγαινε η απάντηση.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/03/2012 22:03:29

      Δεν μπορει κατι εχεις με τον ΚΚ δεν γινεται να το ξεπερασεις ? Οσο για τις κριτικες για τους υποψηφιους και τον ΑΣ ο μεν ψηφοφορος δεν χρειαζεται ανουσιες παροτρυνσεις και συμβουλες ξερει τι θα κανει οταν ερθει η ωρα ο δε Σαμαρας χορτασε απο καθοδηγηση εδω μεσα , αρα τα περι συμπληγαδων και κωπηλατων κρατησε τα για τον εαυτο σου !

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/03/2012 22:03:29

      Δεν μπορει κατι εχεις με τον ΚΚ δεν γινεται να το ξεπερασεις ? Οσο για τις κριτικες για τους υποψηφιους και τον ΑΣ ο μεν ψηφοφορος δεν χρειαζεται ανουσιες παροτρυνσεις και συμβουλες ξερει τι θα κανει οταν ερθει η ωρα ο δε Σαμαρας χορτασε απο καθοδηγηση εδω μεσα , αρα τα περι συμπληγαδων και κωπηλατων κρατησε τα για τον εαυτο σου !

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/03/2012 16:15:24

    Το μοναστήρι νάναι καλά! Από καλογέρους, ασφαλώς θα έχουμε κοσμοσυρροή.

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 03/03/2012 17:00:24

    Δες τις τελευταίες παρουσιάσεις βιβλίων πολιτικών,ποιός τα παρουσιάζει, είναι για τα μπάζα.Θέλουν όλοι δώρο το βιβλίο του ΛΕΜΠΕΣΗ, την τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίω,με την ερμηνεία του.

  10. Κάτων avatar
    Κάτων 03/03/2012 19:32:19

    Ο Σαμαράς οφείλει να καταλάβει ότι στις περιφερειακές οι ψηφοφόροι της ΝΔ συντάχθηκαν στο πλευρό του και σε πολλές περιπτώσεις του έκαναν και το χατήρι με τους υποψηφίους που επέλεξε. Αυτό , σε ότι αφορά τουλάχιστον αυτους που γνωρίζω, δεν θα επαναλειφθεί στις βουλευτικές. Είχε όλο το χρόνο για να βρει σοβαρούς και αξιόλογους υποψηφίους.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Κάτων 05/03/2012 12:53:18

      Μου είναι ακατανόητη όντως η έκφραση απαρέσκειας ορισμένων έναντι του Κικίλια έστι γενικά κι αόριστα επειδή δεν είναι της παρέας τους.
      Κάτων,
      δυστυχώς από όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής από περιφερειακούς νομούς άνω της Λαμίας υποψήφιοι φέρονται συνταξιούχοι δημοσιογράφοι "εξ Αθηνών" (που αφού φώτισαν με την αρθρογραφία τους τη συντηρητική Παράταξη για δεκαετίες τώρα επιθυμούν να φωτίσουν και τους ιθαγενείς στο γενέθλιο τόπο) ή οι καλύπτοντες την πρωινή ζώνη στα τοπικά τηλεραδιόφωνα. Αν τους συγκρίνεις με νυν ή πρώην στις ίδιες εκλογικές περιφέρειες οι τελευταίοι είναι χίλιες φορές καλύτεροι.

  11. Κώστας Θεσσαλονίκη avatar
    Κώστας Θεσσαλονίκη 03/03/2012 19:35:57

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι προσωπικό με τον Κικίλια. Αλλά είναι προφανές ότι όταν στο antinews και αλλού έθεταν το θέμα της antinews αυτός ρωτούσε να είναι τρίποντο. Κατανοητή επίσης η ενασχόλησή του με ένα πατριωτικό θέμα για να γίνει συμπαθής στους ψηφοφόρους της δεξιάς. Όμως τεράστια θέματα όπως αυτό της ΑΟΖ χρειάζονται και αναλόγου μεγέθους πολιτικές για να προωθηθούν. Γιατί όταν ορισμένοι συγκρίνουν τον Κικίλια με τον ...Τάσσο Παπαδόπουλο, οι υπόλοιποι γελάνε

  12. kapsiotis avatar
    kapsiotis 03/03/2012 19:45:42

    Τι έγινε ρε παιδιά άρχισαν τα"μαχαιρώματα"? Δεν μπορεί κάποιος να παρουσιάσει το βιβλίο του...Πρέπει να πάρει άδεια και να λογοκριθεί...Φαίνονται κάποιοι ενοχλημένοι, γιατί άραγε τόση πρεμούρα...!
    Υ.Γ. Μη σπεύσετε να ορμήξετε ούτε τον γνωρίζω τον Κικίλια ούτε και ψηφίζω στην Αθήνα καθότι επαρχιώτης, αλλά ενοχλούμαι όταν προσπαθούν κάποιοι να "κόψουν τα φτερά" σ' όποιον νέο τολμήσει να μπει σφήνα και να πολιτευθεί σε "απαγορευμένες περιοχές"...

  13. Vicky avatar
    Vicky 03/03/2012 20:42:02

    Το Θανάση τον Καληώρα (ναι καλέ, ο πρωταγωνιστής του Φώσκολου !!!!), που μόλις διορίστηκε από τον Ανδρέα Διοικητής Νοσοκομείου, τον κάλεσε ? Πρέπει γιατί μπορεί να το χρειαστεί για κανένα ρουσφέτι....

    • Θ.Α. avatar
      Θ.Α. @ Vicky 03/03/2012 20:54:46

      Vicky σε βρίσκω αδιάβαστη !!!!. Ο Βασίλης (ο Κικίλιας, όχι ο ''Βασιλάκης''), είναι γιατρός. Στα πλαίσια λοιπόν της πιθανολογούμενης συγκυβέρνησης, μπορεί ο Βασίλης να χρειαστεί τον ''Βασιλάκη'' για να τον διορίσει και αυτόν διοικητή σε κανένα Νοσοκομείο. Η Α! είναι δύσκολη περιοχή και ποτέ δεν ξέρεις ......

  14. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 03/03/2012 20:47:22

    χαχαχαχαχα μόλις είδα τα sms του Μπίλυ που ενημέρωνε για την εκδήλωση έλιωσα στα γέλια ... φήμες ότι ετοιμάζει και βιβλίο για την Κβαντομηχανική είναι ανεπιβεβαίωτες (ακόμα) ... (περιμένει και αυτός μαζί μα τα παιδάκια τη Φυσική της Β' Γυμνασίου για βιβλιογραφία)

  15. Greg avatar
    Greg 03/03/2012 20:51:08

    Τόσο πολύ ενοχλούν, όλους αυτούς που έχουν εξαθλιώσει τους Έλληνες, οι κινήσεις "λίγων" που δεν υποκλίνονται στα συμφέροντα και ασχολούνατι με την ΑΟΖ κι άρχισε το πυλοφόρι με την λάσπη να παίρνει φωτιά... Μην μπερδεύετε και μην μπερδεύεστε.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Greg 03/03/2012 22:25:18

      Ενάντια στα συμφέροντα, απο το ναό των συμφερόντων; Μας δουλεύεις; Για τον Λοβέρδο τις έχεις να πεις;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Αυτόνομος 03/03/2012 22:40:42

        Και ο Χαρακόπουλος στη Λάρισα, το μισό Πασόκ είχε καλέσει..μας δουλεύουν κάποιοι..

  16. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 03/03/2012 22:16:25

    ...... Τέτοιας εμβέλειας εξωτερικής, εθνικής πολιτικής θέματα δεν παρουσιάζονται σε πωλήσεις βιβλίων . Καλύτερα να ασχοληθούν με την ακρίβεια και τη φτώχεια .Θα αναστενάζουν τα κόκαλα των συγχωρεμένων Κωνσταντίνου και Ανδρέα .Αμ τέτοια μηνύματα περνούν στους απέναντι και τρίβουν τα χέρια τους .Η διπλωματία δεν ασκείτε στα καφενεία ούτε στα χοροδιδασκαλεία .Δυστυχώς πτωχεύσαμε..... και διπλωματικά .

  17. factorx avatar
    factorx 03/03/2012 22:46:41

    Για πες

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ factorx 03/03/2012 23:49:43

      Προλόγισε και η Αγγελικούλα η Γκερέκου...

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ ΕΥΑ 04/03/2012 00:33:30

        Ω!
        Αγγελικούλα ζαχαρη,Αγγελικούλα
        μελι.

  18. parsifal avatar
    parsifal 03/03/2012 23:21:34

    Ο πολιτικαντισμός και η αντίληψη τηλεοπτικού πάνελ για καθε θέμα θα θολώσουν και θα υποβαθμίσουν τελικά ΚΑΙ το μέγα εθνικό θέμα της ΑΟΖ.
    Πολύ καλά κάνει και ασχολείται με αυτό ο κ. Κικίλιας, αλλά δεν βρήκε κανένα ποιό αξιόλογο και εγκριτο να συμμετάσχει στην παρουσίαση του βιβλίου του απο τον ... Λοβέρδο ; Τυπικό εκπρόσωπο των "ψύχραιμων" αντιλήψεων για τα εθνικά θέματα ; Και γιατί στο Μέγαρο ; Χορηγός επικοινωνίας ο μέγας ... εθνεγέρτης ΔΟΛ ; Θα γράψει και ανάλογο αρθρο κατά των "εθνικιστών" και "υπερπατριωτών" η γνωστή λιβελογράφος κ. Λώρη ;
    Δεν θα μπορούσε να ζητήσει την παρουσία των κκ Καρυώτη και Λυγερού ο κ. Κικίλιας, ανθρώπων που γνωρίζουν εις βάθος το αντικείμενο ;

    • airman avatar
      airman @ parsifal 04/03/2012 11:16:36

      Για να είμαστε δίκαιοι, έχει διοργανώσει ημερίδα στην οποία συμμετείχε ο καθηγητής κ. Καρυώτης και (αν θυμάμαι καλά) ο κ. Λυγερός .

      • mymoodgm avatar
        mymoodgm @ airman 04/03/2012 12:13:25

        Μα ελεος διαβάστε και ενημερωθειτε πριν γραψετε την αμπελοφιλοσοφία σας!!! Το βιβλίο που παρουσιάζει είναι των Λυγερού Καρυώτη και Κασίμη και μάλιστα αοτοί ακριβώς οι ειδικοί παραβρίσκονται. Απο τη πολλή χολή που ξερνάτε χάνετε τον προσανατολισμό μας. Αιδως αργείοι!!!

  19. giorgos avatar
    giorgos 04/03/2012 00:54:50

    καλα πρωτη φορα βλεπετε σε παρουσιασεις βιβλιων πολιτικων να προλογιζουν πολιτικοι αντιπαλων κομματων?μας δουλευτε η πατε να δημιουργησετε φτηνες εντυπωσεις?

    • Θ.Α. avatar
      Θ.Α. @ giorgos 04/03/2012 10:28:08

      Αγαπητέ giorgos, ο πολιτικός πολιτισμός έχει και κάποια όρια. Σε μια τέτοια χρονική συγκυρία το να καλείς να σου προλογίσει το βιβλίο ένας πολιτικός της (πολιτικής) κατηγορίας του Λοβέρδου, δείχνει εν πολλοίς και το πολιτικό σο στίγμα. Δεν λέω, να τιμάμε του φίλους και αυτούς που μας έχουν βοηθήσει, αλλά μέσα σε κάποια όρια. Και να μη βιαζόμαστε να το παίζουμε οπαδοί και θιασώτες της ''συγκυβέρνησης'', γιατί αύριο κλαίνε .....

  20. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΛΑΣΚΑΡΗΣ avatar