#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2011 10:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα δανειζόμαστε μέχρι να γίνουμε ... Ουγκάντα;



Μέχρι που μπορεί να φτάσει η Ελλάδα με τα νέα δανεικά; Μέχρι το 2014 λέει η τρόικα, φτάνουν τα άλλα 80-85 δις ευρώ που θα μας δοθούν με αντάλλαγμα φυσικά το νέο Μνημόνιο.

Ωστόσο, το περιοδικό Spiegel στο τεύχος που θα κυκλοφορήσει αύριο αναφέρει ότι έχει πληροφορίες που κάνουν λόγο για δάνειο που θα ξεπεράσει τα 100 δις ευρώ. Το Spiegel σημειώνει ότι η ενίσχυση σε αυτό το ύψος μπορεί να είναι απαραίτητη αν η χώρα εξακολουθεί να βασίζεται σε διεθνή οικονομική βοήθεια το 2013 και το 2014. Το δημοσίευμα επικαλείται παράγοντες από το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών, την ΕΕ, την ΕΚΤ και το ΔΝΤ.

Με λίγα λόγια μας λένε ότι ακόμη και τα λεφτά που αποφασίστηκαν προχθές δεν φτάνουν και θα πάμε σε νέο δανεισμό. Και φυσικά σε ένα ακόμη μνημόνιο αφού οι ξένοι θα θέλουν εξασφαλίσεις.

Φαύλος κύκλος δηλαδή. Θα δανειζόμαστε, θα παίρνουν μέτρα, θα γίνει όλη η χώρα… Ουγκάντα, θα εξαφανιστεί από το χάρτη. Και το τραγικό είναι ότι αν έχει αποφασιστεί κάτι τέτοιο από την σημερινή κυβέρνηση, η απόφαση δεσμεύει και τις μελλοντικές κυβερνήσεις.

Θα πούμε δηλαδή το ψωμί ψωμάκι για πάρα πολλά χρόνια αφού οι ξένοι βλέπουν ότι η Ελλάδα χωρίς διεθνή βοήθεια δεν τα καταφέρνει, δεν μπορεί να βγει στις αγορές.
Επίσης, δημοσίευμα της Welt am Sonntag αναφέρει ότι το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών έχει επεξεργαστεί ένα σχέδιο εθελοντικής με παροχή κινήτρων μετακύλισης του χρέους, παρόμοιο με την Πρωτοβουλία της Βιέννης.
Παράλληλα, η Wall Street Journal αναφέρει ότι οι κυβερνήσεις της Ευρωζώνης έχουν έρθει σε συμφωνία με ιδιώτες πιστωτές της Ελλάδας για την συμμετοχή τους με περίπου 30 δισεκατομμύρια ευρώ.
Οι πιστωτές θα ανταλλάξουν ομόλογα που κατέχουν με άλλα με μεγαλύτερο χρόνο αποπληρωμής, 3,5 με 7 χρόνια. Φυσικά με το αζημίωτο. Πρόκειται για ένα είδος καλυμμένης αναδιάρθρωσης, καθώς το κράτος δηλώνει αδυναμία να πληρώσει στη λήξη τα ομόλογα και συμφωνεί να τα πληρώσει αργότερα με υψηλότερο επιτόκιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 05/06/2011 10:57:32

    Δεν τους ενδιαφέρει να υπάρχει μια Ελλάδα ισχυρή ή έστω σε ουδέτερη κατάσταση. Θέλουν μια χώρα σκλαβωμένη και υποτελή.
    Το σχέδιο είναι η κινεζοποίηση των Ελλήνων. Γι'αυτό και ο Λοβέρδος και Κατσέλη υπέγραψαν τόσο εύκολα, όλα αυτά τα μέτρα κατά των εργαζομένων.
    Οταν θα εξαθλιωθούμε πλήρως, θα φέρουν την ανάπτυξη του πασοκ, με εταιρίες κολοσσούς από Κίνα και Γερμανία. Στο μεταξύ το εργατικό κόστος θα είναι γελοία χαμηλό οπότε οι βιομηχανίες θα βάλουν φουλ τις μηχανές τους.
    Ετσι θα έχουμε την επιλογή να δουλέψουμε με 200 ευρώ το μήνα ή ένα μπωλ ρύζι τη μέρα.
    Οπως ακούω διάφορους και λένε, ότι αν καταστραφούν οι επαγγελματίες και μισθωτοί το κράτος δεν θα εισπράτει φόρους.
    Δεν τους ενδιαφέρει να εισπράτουν φόρους. Θα γίνουμε χώρα που θα παράγει χιλιάδες καταναλωτικά αγαθά για τους πλούσιους της Ευρώπης και της Ρωσίας. Η Αμερική ακολουθεί κατά πόδας το Ελληνικό μοντέλο.
    Στο χέρι μας είναι να μην αφήσουμε να γίνει κάτι τέτοιο.
    Μπορεί ο Σαμαράς να πατήσει πόδι, ή κάποιος άλλος ίσως?
    Θα δείξει.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 11:17:47

    Α ημουν εγω εκει... θα τους ελεγα ( ΕΕ κ ΕΚΤ )
    Βγαινω αγορες
    Κανετε δηλωσεις στηριξης
    ΘΑ δανειστω με 7%
    Θα καλυψετε τη διαφορα στο επιτοκιο ( 3% )
    Δε θελω δανειο !

    Περαν των νεων μετρων Αναπτυξης και οσα εχω πει !!!

    Ποσο μακακας και αχετος διαπραγμετευτης πρεπει να εισαι να Δανειζεσαι Κεφαλαιο 110 και αλλα 100 και αλλα οσα σου πουν, ΕΝΩ το προβλημα σου ειναι ο Ακριβος Δανεισμος απο Αγορες ??

    Τι να κανω?? να γραψω κ αλλο προστ??? Δωσε στον ΤοκοΛυκο $$ στη διαφορα των "Επιτοκιων Ανεσης"

    Αν θελετε το αναλυω! Αλλα εισαστε ολοι πολυ εξυπνοι και θα το πιασετε αμεσως !

    Εκει στη ΝΔ αποδελτιωνετε Αντινεα????

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 11:51:28

      Καλά αυτά που γράφεις ΠΠ, αλλά ποίος σου λέει ότι θα δανειζόμασταν με 7% από τις αγορές;

      Επίσης γιατί διαχωρίζεις τις αγορές από το ευρωσύστημα; Η όλη ιδέα μέχρι σήμερα δεν ήταν ακριβώς η διασφάλιση των ομολογιούχων; Αλλιώτικα δεν θα μας είχαν αφήσει να κάνουμε παύση πληρωμών και να τελειώνει εκεί η υπόθεση;

      Δεν νομίζω ότι πραγματικά πιστεύεις ότι θα κατέρρεε το σύστημα και το Ευρώ, αν γινόταν κάτι τέτοιο. Βεβαίως, θα μας πετούσαν εκτός "Ευρώ" πρώτα... Και οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι θα είχαν γλιτώσει ένα βάρος.

      Οπότε στο σενάριο σου δίνω μηδενικές πιθανότητες (και όχι μόνο λόγω της τωρινής μας κυβέρνησης).

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 05/06/2011 12:03:32

        drider, με ποσο θελεις να μας αγοαρσοηυν το Χρεος οι Αγορες?
        με 14% ??
        τα 2 ετη, τα 5 ετη, τα 20ετη.... τι ζορι τραβαμε?? Πουλαμε Χρεος σε Διετη πχ.
        Μας καλυπτουν τη διαφορα ! οσο ειναι !

        ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΕΕ... ισα ισα !!! ξεβρακωμα !

        ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩ δεν βγαινουμε με την καμια. Εκτος εαν το επιλεξουμε οι ιδιοι !

        Αλλο να λες στα κοινοβουλια βαλτε Δισ πανω στ Δις και αλλο να λες βαζουμε καποια εκκατομυρια τη φορα !... και παιζουμε ομαδικο παιχνιδι !! ετσι θα "πουληθει"... ολοι θα ωφεληθουν ! ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ !

        ΠΠ

  3. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 05/06/2011 12:17:15

    Δεν γνωρίζω ούτε έναν που να πρόκοψε με δανεικά, εσείς;;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ναυσικά... 05/06/2011 12:18:42

      Μόνο τα παράσιτα του ΠΑΣΟΚ

    • nassos avatar
      nassos @ Ναυσικά... 05/06/2011 13:01:40

      EGW

    • nassos avatar
      nassos @ Ναυσικά... 05/06/2011 13:02:49

      kai egw

      • nassos avatar
        nassos @ nassos 05/06/2011 13:05:00

        ksekinisa apo to tipota kai katafera na xrostw ena ekatomyrio

    • Άλλος avatar
      Άλλος @ Ναυσικά... 05/06/2011 13:17:27

      Με δικά του δανεικά όχι κανείς δεν πρόκοψε αλλά με τα δανεικά των άλλων που είναι το πρόβλημα αυτός θα τα πληρώσει;
      Και παρακαλώ όχι φαντασιώσεις περί κράτους, συλλογικότητας, ιδεολογίας κλπ.
      Αυτά είναι μόνο για τους μη έχοντες γιατί αυτοί τα έχουν ανάγκη επειδή ακριβώς δεν έχουν κάποιο άλλο στήριγμα.
      Οι έχοντες χρησιμοποιούν τα σημαίνοντα αυτά αλλά τα συνδέουν με άλλα σημαινόμενα. Είναι προφανέστατο ότι "..η σωτηρία της χώρας.." δεν έχeι καμμία σχέση ούτε αποδίδεται με τους ίδιους όρους από τους απολυμένους της Χ επιχείρησης και τους έχοντες, αστούς ή όχι, που προετοιμάζουν τις καλοκαιρινές τους διακοπές, έστω και χωρίς κανό.

  4. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2011 12:22:33

    Θα πούμε δηλαδή το ψωμί ψωμάκι για πάρα πολλά χρόνια αφού οι ξένοι βλέπουν ότι η Ελλάδα χωρίς διεθνή βοήθεια δεν τα καταφέρνει, δεν μπορεί να βγει στις αγορές.

    Εδώ έχει ένα λάθος η ανάρτηση. Το σκάνδαλο είναι ότι μας απέκλεισαν από τις αγορές με αποτέλεσμα να στερηθούμε την αναχρηματοδότηση του χρέους. Οποιοδήποτε κράτος αν αποκλειστεί από τις αγορές θα πτωχεύσει. Είναι λοιπόν αναγκασμένοι για να μη σκάσει το πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη και παρασύρει τα πάντα να αναχρηματοδοτούν το χρέος. Το κάνουν με αποικιοκρατικούς όρους. Η Ελλάδα επιστρέφει εκεί που ήταν πάντα. Σε κατάσταση μιζέριας και δεν πρόκειται να βγει ποτέ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymous 05/06/2011 13:19:32

      Ο αποκλεισμος απο Αγορες ειναι τεχνητος και ξεπερνιεται ευκολα !!!
      Αρκει καποιος να σκεφτεται ! αχχαχα δυσκολο !

      ΠΠ

      • Ίωνας avatar
        Ίωνας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 13:58:56

        Δεν μπορεί να μην σε καταλαβαίνουν ΠΠ... Κάτι άλλο συμβαίνει... Τί όμως?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ίωνας 05/06/2011 14:11:29

          Πολιτικες Υπερωριες......
          Ας αφησουν τα κομματα και τα κομματικα να δουν την κατασταση πως εχει και να σκεφτουν απλα !!! ΑΠΛΑ !!!!! ΑΠΛΑ !!!

          ΠΠ

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 14:37:52

        Συμφωνούμε ΠΠ, γι αυτό λέω ότι είναι σκάνδαλο. Ίσως δε να είναι και παράνομο με ότι αυτό συνεπάγεται για την ευθύνη των δανειστών.

  5. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2011 14:17:11

    Διώξτε τους ξένους. Δεν χρωμάστε τίποτα. Ας κατασχέσουν τα 300 δις των Ελβετικών τραπεζών. Απο μας ούτε σέντς