21/12/2010 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα γελάσει κάθε πικραμένος με τις μετατάξεις

Ενας απίστευτο παραλογισμός αλά ελληνικά συμβαίνει με τις περίφημες μετατάξεις που θέλει να προωθήσει η κυβέρνηση αρχής γενομένης από τον ΟΣΕ. Χθες το υπουργείο Εσωτερικών έδωσε μια λίστα με φορείς που έστειλαν στοιχεία για τις κενές θέσεις που έχουν και για τις οποίες ζητούν κάλυψή τους. Ανταποκρίθηκαν  στην πρόσκληση 259 φορείς του δημοσίου που οποίοι έχουν 10.700 κενές θέσεις. Κατά κύριο λόγο πρόκειται για δήμους και νομαρχίες αλλά και για νοσοκομεία και υγειονομικές υπηρεσίες και όλοι αυτοί οι φορείς διεκδικούν τους 2.700 υπαλλήλους του ΟΣΕ που πρέπει να απομακρυνθούν άμεσα.

Όμως, κατά κύριο λόγο οι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ είναι μηχανοδηγοί, τεχνίτες των γραμμών, κλειδούχοι, ηλεκτρολόγοι εξειδικευμένοι στα τρένα, ακόμη και μηχανικοί του Πολυτεχνείου με αντικείμενο σχετικό με τους σιδηρόδρομους. Αυτοί όλοι λοιπόν τι θα κληθούν να καλύψουν; Μήπως ο τεχνικός θα γίνει… νοσοκόμος να μεταφέρει τις πάπιες στους ασθενείς; Μήπως ο ηλεκτρολόγος θα πάει σε κανένα νοσοκομείο να αλλάζει ορούς και πάνες; Διότι κατά κύριο λόγο αυτές είναι οι ανάγκες. Από την άλλη στους δήμους οι κενές θέσεις ουσιαστικά θα καλυφθούν από τις συγχωνεύσεις λόγω Καλλικράτη, επομένως, τις τους θέλουν τους εργαζόμενους από τον ΟΣΕ;

Επίσης, μεγάλη ζήτηση για εργαζόμενους έχουν τα ψυχιατρεία. Φαντάζεστε λοιπόν αυτόν που άλλαζε γραμμές στα τρένα τώρα να πάει στο Δαφνί ή το Δρομοκαϊτειο;

Από την άλλη, ας πούμε ότι εντάσσονται στις οργανικές θέσεις που υπάρχουν κενά. Πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να μάθουν τα νέα τους καθήκοντα; Φαντάζεστε έναν 50άρη που δούλευε 30 χρόνια στα τρένα να πάει σε κέντρο υγείας; Αραγε τα ταχύρυθμα μαθήματα που θα γίνουν θα έχουν αποτέλεσμα ή θα γεμίσουν οι κενές θέσεις με εργαζόμενους που δεν θα ξέρουν την τύφλα τους;

Κάποιες πληροφορίες δε κάνουν λόγο για απίστευτο ρουσφετολογικό παιχνίδι που γίνεται τις τελευταίες εβδομάδες. Εργαζόμενοι στον ΟΣΕ που δε θέλουν να φύγουν, άλλοι που ζητούν να πάνε σε συγκεκριμένες θέσεις, άλλοι να μην μεταταγούν μακριά από το σπίτι τους κ.λπ. Εχουν ανάψει τα τηλέφωνα των βουλευτών και των υπουργών για μια θέση στον ήλιο.

Ετσι, η πολυδιαφημισμένη μετάταξη υπαλλήλων που κάνει η κυβέρνηση γίνεται τόσο πρόχειρα που θα γελάσει κάθε πικραμένος με αυτά που θα δούμε. Μέσα στη βιασύνη τους να «εξαφανίσουν» υπαλλήλους του ΟΣΕ από τα μάτια της τρόϊκας θα γίνει το έλα να δεις στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα. Και φαντάσου να ξεκινήσουν κι άλλες μετατάξεις από τις υπόλοιπες ΔΕΚΟ τι έχει να γίνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/12/2010 17:23:49

    Ένα είναι βέβαιο. Ότι σε λίγο η ζήτηση νοσηλευτών σε δημόσια ψυχατρεία θα αυξηθεί κατακόρυφα.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 21/12/2010 17:24:15

      ψυχιατρεία

  2. man8os avatar
    man8os 21/12/2010 17:30:52

    ΠΑΣΟΚ και ΔΕΟΣ.

  3. Enzo avatar
    Enzo 21/12/2010 17:37:34

    ενας αλλος εδω μεσα ειχε πει το κορυφαιο.πως το ειχε πει?
    ειμαι λεει ΠΑΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ! χαχαχαχαχα!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/12/2010 22:13:01

    Και γιατί εγώ ο καχύποπτος νομίζω ότι επίτηδες θέλουν να γίνει μπάχαλο με τους μετατασσόμενους του ΟΣΕ, ώστε μετα να βγουν να πουν "ορίστε, βλέπετε ότι οι μετατάξεις προσκρούουν σε αντικειμενικά προβλήματα" και να πιάσουν το τσεκούρι για απολύσεις;

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 21/12/2010 23:06:12

    Η περίπτωση προσφέρεται για ρουσφέτια. Εις το τετράγωνον, αν σκεφτεί κανείς και την αρχική επιλογή των μετατακτέων μεταξύ "ημετέρων" και μη. Δεν θα αφήσουν οι πολιτικοί το ψωμί τους να πέσει κάτω. Άλλωστε ποιά διαδικασία στήθηκε και τηρήθηκε άψογα, ποτέ; Στην Ελλάδα είμαστε...

  6. mpr avatar
    mpr 22/12/2010 13:42:40

    Αν διαβάσει κανείς προσεκτικά τη λίστα με τις προσφερόμενες θέσεις προς μεταφορά (μετάταξη) υπαλλήλων, θα διαπιστώσει ότι υπάρχουν ουκ ολίγες φωτογραφικές περιγραφές προσόντων που απαιτούνται για συγκεκριμένες, άσχετες προσφερόμενες θέσεις: Πχ, για το Θεραπευτήριο Χρονίων Παθήσεων Τρικάλων, ζητούν έναν υπάλληλο ΥΕ με τυπικά προσόντα Ελιγμών Οδ. Δραιζινοτρακτέρ, ως επίσης κι 1 Εργάτη Γραμμής!!! Επίσης στο Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Πέτρας Ολύμπου Πιερίας ζητούν έναν Ηλεκτρολόγο Μηχανικό ΠΕ ο οποίος να προέρχεται από τον ΟΣΕ Θεσσαλονίκης!!! Στο δήμο Αιγίου Αχαίας ζητούν 1 Ηλεκτρολόγο ΤΕ ο οποίος να έχει πτυχίο από ΚΑΤΕΕ Πατρών!!! Επίσης στο δήμο Ερυνέου Αχαίας ζητάνε 1 εργάτη ΥΕ ο οποίος να ανήκει στο προσωπικό ελιγμοδηγών!!! Μιλάμε για το αποκορύφωμα του ρουσφετιού και του στημένου. Πέραν τούτων, αρκετές θέσεις εμφανίζονται από τους ίδιους φορείς 2 φορές, ενώ εμφανίζονται φορείς, πχ δήμος Ιλίου που ζητούν 0 άτομα!!!
    Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του πέραν βέβαια από την ασάφεια του ιδίου του Νόμου 3891 στο σκέλος της διαδικασίας καθαυτής των μεταφορών προσωπικού ΟΣΕ.

  7. mpr avatar
    mpr 22/12/2010 13:43:56

    Ιδού ο περίφημος κατάλογος με τις κενές θέσεις:

    http://www.ose.gr/Portals/0/News/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3.pdf

  8. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar