#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/02/2011 10:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα γίνουμε όλοι Ιρλανδοί



Τι σχέση μπορεί να έχει η Ιρλανδία με την Ελλάδα, θα αναρωτιόντουσαν πολλοί πριν από μερικούς μήνες. Ούτε κοκκινοπρόσωποι είμαστε, ούτε μαύρες μπύρες πίνουμε, ούτε τον ίδιο καιρό έχουμε, γενικά είμαστε άλλες ράτσες. Ήρθε όμως η κρίση και τα Μνημόνια και μας έκαναν κι εμάς Ιρλανδούς κι αυτούς Έλληνες. Απόβλητοι της  Ευρώπης, καταχρεωμένοι και με κυβερνήσεις ίδιες, που μας έφεραν το Μνημόνιο και ο κόσμος πεινάει. Ξαφνικά γίναμε ίδιοι, παλεύουμε να πούμε στους Ευρωπαίους ότι έχουμε και αξιοπρέπεια εκτός από χρέη.

Από χθες, όμως έχουμε και κάτι άλλο επίσης κοινό και πολύ σημαντικό. Στην

Ιρλανδία η κυβέρνηση του Μνημονίου έφαγε τέτοιο ξεγυριστό εκλογικό χαστούκι που θα το θυμάται χρόνια. Στην Ελλάδα η κυβέρνηση του Μνημονίου είναι υπό προθεσμία μέχρι να γίνουν οι πρόωρες εκλογές. Όσο κι αν κάποιοι αβαντάρουν με δημοσκοπήσεις η αλήθεια είναι ότι ο κ. Παπανδρέου πνέει τα λοίσθια, τα πολιτικά για να μην παρεξηγηθούμε.

Στην Ιρλανδία ο απερχόμενος πρωθυπουργός Μπράιαν Κόουεν “αναγνώρισε” τη βαριά εκλογική ήττα του κόμματός του, του Fianna Fail.”Ως δημοκράτες, αποδεχόμαστε το  αποτέλεσμα” των εκλογών, δήλωσε ο Μπράιαν Κόουεν, μιλώντας στη δημόσια ραδιοτηλεόραση RTE. “Το αναγνωρίζουμε” πρόσθεσε.

Ο επικεφαλής του ιρλανδικού αντιπολιτεύομενου κόμματος Fine Gael διεκδίκησε τη νίκη στις βουλευτικές εκλογές, λέγοντας πως του δόθηκε η εκλογή να σχηματίσει τη νέα κυβέρνηση.

“Αυτή η χώρα έδωσε στο κόμμα μου μαζική έγκριση προκειμένου να παράσχει μια σταθερή και ισχυρή κυβέρνηση”, δήλωσε στους δημοσιογράφους ο ηγέτης του Φίνε Γκαέλ, Έντα Κένι, από την εκλογική του περιφέρεια στη δυτική Ιρλανδία. όπως όλα δείχνουν, θα κερδίσει το 36%, το Εργατικό κόμμα γύρω στο 20% και το πρώην κυβερνών κόμμα 15%.

Ο κόσμος έδειξε την οργή του για την κατάρρευση της οικονομίας και την προσφυγή στο ΔΝΤ την οποία οι Ιρλανδροί θεωρούν ταπεινωτική.

Η μόνη διαφορά με την Ελλάδα είναι ότι στην Ιρλανδία ο πρώην πρωθυπουργός

ευθύνεται ολοκληρωτικά για την οικονομική κατάρρευση. Εδώ ο κ. Παπανδρέου έχει βαρύτατες ευθύνες κυρίως για τα τραγικά λάθη που οδήγησαν στο Μνημόνιο και ότι επακολουθεί.

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι κυβερνήσεις που φέρνουν Μνημόνια και οικονομικά δεινά δε γλιτώνουν αργά ή γρήγορα. Το παράδειγμα της Ιρλανδίας θα γίνει και στην Ελλάδα πράξη, πολύ σύντομα. Τότε που θα γίνουμε όλοι Ιρλανδοί και θα δώσουμε ένα  15% το ΠΑΣΟΚ.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 27/02/2011 10:19:43

    +1000
    Ούτε 15%...ένα 9% είναι μια χαρά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ popolaros 27/02/2011 17:19:09

      Το ΠΑΣΟΚ ακόμη κι αν χάσει τις εκλογές θα είναι δεύτερο κόμμα και όχι τέταρτο με μικρή διαφορά από το πρώτο, εν προκειμένω τη ΝΔ.
      Ο λόγος είναι ότι έχει ταΐσει πολύ κόσμο ενώ και τώρα ακόμη έχουν καταλάβει ότι πρέπει να κάνουν υπομονή, να περισώσουν όσα προνόμια μπορούν, και να επιστρέψουν στην εξουσία μετά από 2-3 χρόνια.
      Για να μην ευοδωθούν τα σχέδιά τους πρέπει η ΝΔ να έχει ένα σαφές, εφαρμόσιμο σχέδιο για το πως θα τους διαλύσει ως κοινωνική ομάδα χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Ακριβώς ότι έκαναν αυτοί από το 1981 και μετά.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/02/2011 10:24:43

    Συμφωνώ και επαυξάνω. Όχι 15%, αλλά ούτε 10% στο ΠΑΣΟΚ. Όμως, ποιο θα είναι το κόμμα που θα πάρει το 20% που πήραν οι Εργατικοί στην Ιρλανδία;

  3. kiki avatar
    kiki 27/02/2011 10:28:34

    Δεν ειμαστε ιδιοι με τους Ιρλανδους, το χρεος τους ειναι των τραπεζων και δικαιως ο λαος εκει λεει οχι με το χρεος.Ας κλεισουν οι τραπεζες, γιατι να πληρωσει ο λαος την κερδοσκοπια τους, σαν τους Ισλανδους ειναι.
    Εμεις ειχαμε ελλειμα , το καναμε χρεος , και επιμενουμε να χρεωνομαστε για τις τραπεζες.
    Ας τις κρατικοποιησουμε , αν δεν μπορουν να σταθουν, ας τις φορολογισουμε , επι των κερδων ,και δεν με κοφτει καθολου αν οι τραπεζιτες αναγκαστουν να κλεισουν τα μικρομαγαζα τους.
    Το κακο ειναι οτι καθομαστε ακομα και ακουμε διαφορες μπουρδολογιες αποφοιτων του Λοντον Σκουλ,και δεν τους εχουμε παρει στο κυνηγι με τις πετρες.
    Αν δηλωναμε οτι φευγουμε απο το ευρω και κηρυσουμε πτωχευση, να δεις πως θα τρεχανε να μας σωσουν, αλλα σαυτο διαφερουμε δεν ειμαστε Ιρλανδοι , δυστυχως υπακουα ενεργουμενα των κομματικων σχεδιασμων.Εχουμε χασει και την αξιοπρεπεια μας και την περηφανεια μας.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ kiki 27/02/2011 13:10:59

      υπεραπλουστευεις,
      αν 'κλεισουν οι τραπεζες' ο λαος να ξεχασει και τις καταθεσεις του
      τους ρωτησες αν θελουν κατι τετοιο
      τωρα να τις κλεισεις σωζωντας τις καταθεσεις - ακουγεται ευκολοτερο στα λογια αλλα στην πραξη δεν ειναι

      • Misha avatar
        Misha @ rally monkey 27/02/2011 19:19:53

        H κρατικοποίηση των τραπεζών δε σημαίνει απώλεια των καταθέσεων με κανένα τρόπο...
        Υπεραπλούτευση ειναι το ακολουθούμενο δόγμα «τράπεζες uber alles»

  4. pikras57 avatar
    pikras57 27/02/2011 10:47:47

    O ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΓΩΝΙΑ...ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΡΙΞΕΤΕ!


    Ιταλικό περιοδικό «Ρanorama».
    Τον ρώτησε σε κάποια στιγμή ο δημοσιογράφος: «Καταφέρνετε να κοιμάστε;»

    Και ο κ. Παπανδρέου απάντησε:
    «Ορισμένες νύχτεςξυπνώ ξαφνικά και σκέφτομαι τις λύσεις που θα πρέπει να υιοθετηθούν.Είναι σωστή στιγμή για να το κάνει κανείς, διότι η νύχτα έχει περισσότερη ησυχία.Αλλά καταλαβαίνω ότι πρέπει να επιβάλω στον εαυτό μου να κοιμηθείγια να έχω τη δύναμη,την επομένη,να κυβερνήσωμε τον καλύτερο τρόπο τη χώρα μου».

    ...η μακαρίτισσα η γιαγιά μου θα έλεγε

    ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΤΑ ΚΑΜΩΜΑΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ

    (έχει πολύ πλάκα το σημερινό ρεπορτάζ του ΒΗΜΑΤΟΣ)

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=386687&dt=27/02/2011

  5. juliet avatar
    juliet 27/02/2011 11:00:48

    κική , καλή μέρα, εμεις σερνόμαστε και το απολαμβάνουμε, ρε γαμώτο.Μήπως του είπανε οτι για κερδίσει τη βασιλεία των εθνών πρέπει να ταπεινωθεί;Αβυσος η ψυχή του ανθρώπου!!!!

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 27/02/2011 14:35:38

      @ juliet,
      Καλξμερα, αν και μεσημερι πια.Ενδιαμεσα κανω και αλλες δουλειες, αγροτικες, κτηνοτροφικες κλπ.
      Πρωι πρωι ξεκιναω να τους την πεφτω για να αρχιζω δυναμικα την μερα μου.
      Τωρα με το ειδος Πασοκους -πασοκους το οποιο τεινει προς εξαφανισει ελπιζω, γιατι δεν μπορει απο τις 700.000 χιλ. ανεργους καποιοι δικοι του θαναι, ελπιζω το προσεχες μελλον με μια πιο συστηματικη καθοδηγηση του κοσμου, και ενημερωση να αυξηθει το ποσοστο αυτων τουλαχιστον που δεν συντασονται μαζι του, για τους υπολοιπους που δεν συντασονται με την ΝΔ τι να κανω, ας προσεξουν και αυτοι.Η οργη ειναι τεραστια αν δεν βρουν τροπο να αποκτησουν αξιοπιστια στον κοσμο, δεν βλεπω κανεναν καλα απο το πολιτικο συστημα.Κ αι Ιουλιεττα, κραταμε οσοι μπορουμε γερα γιατι ειναι δυσκολο και θελει δουλεια, αλληλεγγυοι προς τους συμπολιτες μας, με οποιο τροπο μπορουμε για να μην χαθει το ηθικο μας και σπασει, να τους την σπασουμε ειναι καλυτερο, εκει χαμογελωντας και κανοντας χιουμορ, οχι χαζοχαρουμενοι.

      @rally monkey,
      Εχουμε πει οσοι εχετε παρτε τα απο τις τραπεζες, καλυτερα εσεις και βαλτε τα οπου θελετε, παρα ο Παπακωνσταντινου αυριο το πρωι που δεν θα του βγαινει ο λογαριασμος να στα μπλοκαρει, σαν την αργεντινη, και να σου δινει απο τα λεφτα σου 200 ευρω την εβδομαδα.Αυτος ο γιγαντας της οικονομικης επιστημης δεν τοχει σε τιποτα να μας την κανει.
      Εκτος αν εισαι μετοχος και ανησυχεις, τοτε......

  6. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 27/02/2011 11:02:39

    Η Ελλαδα δεν ειναι φυσικα Ιρλανδια ,εμεις στον γκρεμο να πεφτουμε ζητω το Πασοκ θα φωναζουμε και ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει Δεξια.Το Πασοκ οπως και η βλακεια ειναι αηττητα. Να ειμαστε γεροι να ζησουμε την ευθανασια μας , οι πασοκοι δεν παιζονται θα πνιγουμε μαζι τους και θα το απολαμβανουν εκτος του οτι θα ειμαστε φταιχτες και υποδικοι .

  7. manos avatar
    manos 27/02/2011 12:21:01

    Αυτό που με φοβίζει είναι ότι όλοι οι λαοί ξυπνάνε και μόνο εμείς κοιμόμαστε.
    Εχουν πείσει τους μισούς Ελληνες ότι ή ΠΑΣΟΚ ή χρεοκωπεία.
    Από εκεί και πέρα τι περιμένει κανείς.
    Ακόμα και συμφοιτητές μου από την Αμερική αναρωτιούνται γιατί δεν κάνουμε τίποτα σαν λαός.
    Ποιοί? Οι Αμερικάνοι που αρχίζουν και ξυπνάνε ακόμα και αυτοί.

    • juliet avatar
      juliet @ manos 27/02/2011 12:23:56

      στη χώρα των λωτοφάγων,φίλε, είμαστε.........

      • kiki avatar
        kiki @ juliet 27/02/2011 14:37:24

        @ ιουλιεττα,
        επισης η χωρα των μουνουχων.

  8. Έρεβος avatar
    Έρεβος 27/02/2011 12:28:55

    Αντώνη να ξέρεις ένα.

    Αφού βγεις πρωθυπουργός μέσα σε όλα που θα κάνεις να βάλεις στην λίστα σου να χώσεις φυλακή όσους πασόκους πρέπει.

    Εαν δεν το κάνεις μετά από 2-3 χρόνια πάλι κυβέρνηση θα είναι γιατί είναι πολιτικοί απατεώνες, εξαπατητές του εκλογικού σώματος και έχουν δομή μαφίας.

    Και εκτός των άλλων έχουμε πλεόν και την εμπειρία του τι υπέστην ο ΚΚ.

  9. cveng avatar
    cveng 27/02/2011 13:06:50

    εδω δεν ειμαστε ιρλανδια,κανα δυο ντοκιμαντερ να βγαλει η τζουλια και να τιμωρηθει με καμια ποινη σοβαρη ο ολυμπιακος (η ο ΠΑΟ) και ολα θα ξεχαστουν...ηδη στις προηγουμενες εκλογες πως αντεδρασε ο ελληνας;ηχηρα..εκατσε σπιτι του.απλα και ελληνικα.εντωμεταξυ η ΝΔ στελνει την ΟΝΝΕΔ στις δεντροφυτευσεις του ΣΚΑΙ..ειναι να τρελαινεσαι!!

  10. traffic avatar
    traffic 27/02/2011 13:57:38

    ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.
    ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΓΣΕΒΕ (ΟΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΙ ΝΤΕ , ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ) ΑΥΞΗΣΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΔΡΑ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΜΗΜΟΝΙΟ. ΒΡΕ ΤΡΙΣΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΘΕΛΟΥΝ. ΜΑΖΟΧΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΤΕΛΙΚΑ

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 27/02/2011 14:07:19

    Όσα γκάλοπ και να μαγειρεύουν, θα είναι τέτοιο το χαστούκι που θα φάει το ΠΑΣΟΚ,στις επερχόμενες εκλογές, που το κάζο των σοσιαλμνημονιακών της Ιρλανδίας θα φαντάζει χάδι.

    • juliet avatar
      juliet @ ΙΩΝΑΣ 27/02/2011 14:09:42

      είσαι σίγουρος;εδώ μιλάμε για μεγάλη μαζόχα!!!!!

  12. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 27/02/2011 14:30:26

    Είμαι σίγουρος και θα σου το εξηγήσω. Όπου βρεθώ,κάνω θέλοντας και μη,δικό μου γκάλοπ. Καθημερινά,βρίσκομαι λόγω επαγγέλματος με πάρα πολύ κόσμο,ο οποίος εκδηλώνει τέτοια ασυγκράτητη οργή και περιμένει να την εκδηλώσει με την ψήφο του. Θα τρίβουμε τα μάτια μας με το αποτέλεσμα των εκλογών. Ούτε ο ίδιος ο Σαμαράς δεν περιμένει τέτοιας έκτασης θρίαμβο.

    • juliet avatar
      juliet @ ΙΩΝΑΣ 27/02/2011 15:13:19

      γενικά ο κόσμος είναι παγωμένος και μπορεί να λένε οτι δε ξαναψηφίζουν ΠΑΣΟΚ αλλά είναι δύσκολο να σπάσεις αυτό που λεγεται κομματικός μηχανισμός,όταν τους έχουν βάλει και έχουν κάνει βρώμικες δουλειές τους κρατάνε στο χέρι.Τι νομίζεις οτι έχεις να κάνει με νεοδημοκράτες που δε γνωρίζουν τι σημαίνει κομματική πειθαρχεία και ο καθένας ηλίθιος κάνει του κεφαλιού του για να τον πούν έξυπνο τα τσιράκια δίπλα του;
      Θέλω να πιστέψω αυτά που λες τα ακούω και εγω έξω,αλλά δε θα πρέπει να πιστεύουμε αλλά να δουλεύψουμε γιαυτό.Πρέπει να πείσουμε και ξέρεις έχουνε σα καραμέλα τη διακυβέρνηση του ΚΚ .Και τότε πες του αν σου φύγει η γυναίκα την πενθείς η πας για άλλα;γιατι αν γυρίσεις πίσω θα έχεις κατεβασμένα τ΄αυτιά.Παραδείγματα από τη ζωή .........κατάλαβες;

  13. Ο Μέγας Αλέξανδρος avatar
    Ο Μέγας Αλέξανδρος 27/02/2011 15:46:58

    Γιατί νομίζετε ότι δεν πρόκειτε να προκυρήξει εκλογές; Αν και με τους Πασόκους τίποτα δεν αποκλείετε στην Ελλάδα. Αλλά που θα πάει κάποτε θα κάνει ξαστεριά.
    Με συντροφικούς χαιρετισμούς
    Ο Μέγας Αλέξανδρος

  14. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 27/02/2011 16:16:42

    Όπως ήταν ευρέως αναμενόμενο, το πολιτικό κόμμα της Ιρλανδίας Fianna Fail που υπέγραψε τη συμφωνία δανεισμού με την ΕΕ και το ΔΝΤ υπέστη συντριπτική ήττα στις εκλογές της περασμένης Παρασκευής και υποχώρησε στο χειρότερο αποτέλεσμα των 80 χρόνων παρουσίας του στην πολιτική σκηνή της Ιρλανδίας με μόλις 15,1% των ψήφων. Όπως φάνηκε από το αποτέλεσμα των εκλογών τα 85-δισ. € της δέσμης που συμφωνήθηκε με την ΕΕ και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο θεωρήθηκε από τους Ιρλανδούς πολίτες ως μέγιστη ταπείνωση.
    Το κόμμα Fine Gael που κέρδισε τις εκλογές, χωρίς να συγκεντρώσει την απόλυτη πλειοψηφεία, αυτοχαρακτηρίζεται ως κόμμα του προοδευτικού κέντρου και είναι έντονα φίλο –ΕΕ κατεύθυνσης, αναμένεται να σχηματίσει κυβέρνηση, είτε με τους εργατικούς είτε με ανεξάρτητους βουλευτές.
    Ο ηγέτης του Fine Gael Enda Kenny πριν τις εκλογές έχει προειδοποιήσει ότι δεν υπάρχει καμία εύκολη λύση στα προβλήματα της Ιρλανδίας και υπό μια νέα κυβέρνηση το μέλλον φαίνεται σκληρό. Αυτό που υποσχέθηκε προεκλογικά ήταν να τροποποιήσει τους όρους των δανείων, όπως τα επιτόκια, και να αποκαταστήσει ορισμένα από τα σημεία που γκρέμισαν υπερηφάνεια της Ιρλανδίας.
    “Οι Ευρωπαίοι γνωρίζουν ότι οι όροι του δανείου είναι σκληροί και υπάρχει άπλετος χώρος για μια νέα διαπραγμάτευση”, υποστήριξε ο ηγέτης του Φίνε Γκέιλ ανακοινώνοντας πως την ερχόμενη εβδομάδα θα μεταβεί στο Ελσίνκι για την Σύνοδο του Λαϊκού Κόμματος όπου θα έχει συναντήσεις με την Αγκελα Μέρκελ, τον Νικολά Σαρκοζί και άλλους ηγέτες χωρών μελλών που πρόσκεινται στο ευρωπαϊκό λαϊκό κόμμα.
    Όπως όλα δείχνουν, ο ηγέτης του Fine Gael Enda Kenny έβαλε χαμηλά τον πήχη , ιδιαίτερα στην ολέθρια απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης να εγγυηθεί τα κολοσσιαία τοξικά χρέη των τραπεζών που οδήγησαν την Ιρλανδία στα πρόθυρα της χρεοκοπίας και στην αγκαλιά του ΔΝΤ.
    Αν η Ιρλανδία προχωρήσει μονομερώς σε επαναδιαπραγμάτευση των όρων του δανείου των 85 δις ευρώ χωρίς να ζητηθεί συνολική επανατοποθέτηση της μονόδρομης οικονομικής πολιτικής που ακολουθεί στην παρούσα φάση η ΕΕ, τόσο η Ιρλανδία, όσο και η Ελλάδα θα βυθιστούν σε μια χρόνια ύφεση, με ανεργία, αναπτυξιακή στασιμότητα και προβλήματα αποπληρωμής του χρέους.
    Συνεπώς, με το πολιτικό τοπίο της Ευρώπης, (σε επίπεδο χωρών- μελλών της εε με προβλήματα χρέους) να αναδιαμορφώνεται η Ελλάδα χρειάζεται να απαλλαγεί σύντομα από την κυβέρνηση που οδήγησε τη χώρα στο ΔΝΤ και με νέα κυβέρνηση να αναζητήσει, από κοινού, με την νέα κυβέρνηση της Ιρλανδίας συνολικό πακέτο λύσης από την εε για τα προβλήματα χρέους των χωρών της ευρωζώνης με προβλήματα, τόσο σε επίπεδο όρων αποπληρωμής των δανείων όσο και σε επίπεδο κατεύθυνσης στην οικονομική πολιτική.

  15. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 27/02/2011 17:08:16

    Οι Ιρλανδοί έχουν επίσης μπουζούκι.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Irish_bouzouki

    Το είδαν τη δεκαετία του '60 και το πήραν για την παραδοσιακή μουσική τους :)

  16. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/02/2011 19:58:21

    "...η Ελλάδα χρειάζεται να απαλλαγεί σύντομα από την κυβέρνηση που οδήγησε τη χώρα στο ΔΝΤ και με νέα κυβέρνηση να αναζητήσει, από κοινού, με την νέα κυβέρνηση της Ιρλανδίας συνολικό πακέτο λύσης από την ΕΕ για τα προβλήματα χρέους των χωρών της ευρωζώνης με προβλήματα, τόσο σε επίπεδο όρων αποπληρωμής των δανείων όσο και σε επίπεδο κατεύθυνσης στην οικονομική πολιτική..."

    Μπορούν να ζητήσουν και την συνδρομή του Νίκου Σαμοΐλη.
    Εχω ακούσει ότι κάνει θαύματα στην εκπομπή του σε προβλήματα χρεών και αποπληρωμής δανείων.
    Αν αποτύχει, δυστυχώς η επόμενη λύση θα είναι τα παρατράγουδα.

    Οποιος πιστεύει ότι η λύση θα δοθεί μέσα από τους μηχανισμούς της ΕΕ και της ΕΚΤ, μάλλον θα απογοητευθεί οικτρά στο μέλλον.
    Είναι σαν να πηγαίνει ο δουλοπάροικος του Μεσαίωνα στον φεουδάρχη για να ζητήσει δάνειο με ευκολίες αποπληρωμής.

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Κάποιος 27/02/2011 21:42:32

      Η πρόσφατη συμφωνία συγχώνευσης του Χρηματιστηρίου της Νέας Υόρκης με το Χρηματιστήριο της Φρανκφούρτης δημιουργεί τον μεγαλύτερο χρηματιστηριακό φορέα του κόσμου και σίγουρα θα επηρεάσει και τις πολιτικές εξελίξεις σε επίπεδο εε καθώς οι ρυθμιστικές αρχές των δύο χωρών θα κληθούν στο πλαίσιο αυτής της συμφωνίας να υπερβούν εμπόδια που σε άλλη περίπτωση θα ήταν ανυπέρβλητα λόγω της εθνικής ευαισθησίας των δύο πλευρών. Εκ των πραγμάτων λοιπόν προκύπτει ένα νέο οικονομικό σχήμα που θα επηρεάσει και τις πολιτικοοικονομικές εξελίξεις στο εσωτερικό της ΕΕ με τη Γερμανία να αποκτά το ρόλο του «εγώ αποφασίζω για όλα» . Συνεπώς και επειδή φαίνεται ότι τα προβλήματα των χωρών- μελλών της εε με προβλήματα χρέους δεν ενδιαφέρουν στην παρούσα φάση τη Γερμανία, όπως την ενδιέφεραν πριν ένα χρόνο, είναι φυσικό να τους βολεύει η αδράνεια, δεν έχουν άλλωστε λόγους να ανησυχούν από τη στιγμή που οι ειδικοί του ΔΝΤ και της ΕΚΤ πιστοποίησαν πρόσφατα ότι οι Έλληνες φορολογούμενοι μπορουν να αντέξουν ! το χρέος
      Με βάση τα παραπάνω καταλήγω να πω ότι 2 είναι καλύτερα από ένας. Επειδή όμως η κυβέρνηση Παπανδρέου είναι εκ των πραγμάτων δεσμευμένη να υποστηρίξει- συνεχίσει την πολιτική του μνημονίου, θεωρώ ότι μια άλλη κυβέρνηση μπορεί να δημιουργήσει συμμαχίες που ίσως μπορέσουν να αλλάξουν την ατζέντα προς όφελος των μικρότερων χώρων.

  17. traffic avatar
    traffic 27/02/2011 20:12:36

    Η Ελλάδα; Μια διαρκής έκπληξη: υποφέρει, χειμάζεται, αγωνιά αλλά ψηφίζει ΠΑΣΟΚ! Φάνηκε στις πρόσφατες εκλογές για την Αυτοδιοίκηση. Κλείνουν τα μαγαζιά, πένονται οι μαγαζάτορες, ψωμοζούν οι βιοτεχνίες; Νο problem. Οι χειμαζόμενοι ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ!.. Η παράταξη του κυβερνώντος κόμματος πέτυχε εντυπωσιακή νίκη στις προχθεσινές εκλογές της ΓΣΕΒΕΕ: «Αύξησε τη δύναμή της στο 46,9%, από 36,9% που πήρε το 2008, και από 21 έδρες εξέλεξε 24 μέλη διοίκησης στο 51μελές διοικητικό συμβούλιο» (Στη ΓΣΕΒΕΕ στεγάζονται οι Ομοσπονδίες Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων)"

    Εδώ πλεον μιλάμε για τον απόλυτο παραλογισμό. Δεν πρόκειται ούτε για κρατικοδίαιτους δημόσιους υπαλλήλους ούτε ταγμένους πρασινοφρουρούς. Μιλάμε για εμπόρους, ελεύθερους επαγγελματίες, που βλέπουν τις επιχειρήσεις τους να κλείνουν και τα έσοδά τους να μειώνονται. Μάλλον θεώρησαν τη ΝΔ υπεύθυνη γι' αυτό και είπαν να την τιμωρήσουν (!!!!!!!!!), ενώ εκτίμησαν τις προσπάθειες του ΠΑΣΟΚ να τους αφήσει όλους άνεργους ή να τους κάνει υπαλλήλους στο Cosmos!!!!!!!Εύγε στον νεοέλληνα!!!
    http://dexiextrem.blogspot.com/2011/02/blog-post_9749.html

  18. Νικόλας avatar
    Νικόλας 28/02/2011 01:15:43

    Ιρλανδοί...οι Έλληνες του Βορρά.
    Έκαναν κράτος και αυτοί όπως και εμείς, μετά από σκληρούς αγώνες.
    Μετά από αυτούς τους αγώνες έζησαν έναν σκληρό εμφύλιο πόλεμο, όπως και εμείς.
    Έζησαν πολύ δύσκολα χρόνια κάτω από ξένο ζυγό, όπως και εμείς.
    Έφυγαν πάρα πολλοί στην ξενιτιά, όπως και εμείς.
    Έχουμε και οι 2 λαοί την αίσθηση του χιούμορ, της διασκέδασης του φιλότιμου και της φιλοξενίας. Επίσης και στους 2 λαούς οι παραδόσεις ακόμα κρατούν...για αυτό μην λέτε πως δεν μοιάζουν οι δύο χώρες και οι λαοί τους και πως μοιάζουν μόνο λόγω μνημονίου. Όποιος έχει πάει εκεί μπορεί εύκολα να πιστεύει αυτά που λεω.

  19. Amiga avatar
    Amiga 28/02/2011 05:20:23

    Καλημέρα Έλληνες!
    Θα διαφωνήσω και θα πω πως ο Έλληνας μέσα στον ωχαδερφισμό,την καλοπέραση και τον καναπέ...έχει βαθιά στο DNA του ριζωμένο το φιλότιμο! Θα αντιδράσει και θα αντιδράσει άσχημα...και δυστυχώς θα χυθεί αίμα...απλά εύχομαι να μην είναι αίμα αθώων...
    Όσο για τους πασόκους ... είναι άξιοι της μοίρας τους...τι να σας πω ρε παιδιά... ότι ξέρω περίπτωση γυναίκας που τα 3 της παιδιά είναι άνεργα, η ίδια στην κυριολεξία πεινάει αλλά παρ' όλα αυτά προσκυνά την φωτογραφία του ΓΑΠ??
    Είναι κολλημένα τα ζώα! Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά και παπαριές γιωργίτσα μου, ξέρουν μόνο να λένε...
    Ας μας φωτήσει ο Θεός να μην τους ξαναβγάλουμε ...