#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2009 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα γίνονται Έλληνες τα παιδιά μεταναστών (!!!)

 

(Ανανεωμένο) Χρησιμοποιώντας και την Εκκλησία με την παρουσία του Αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου - αντιλαμβανόμεθα πλέον τα πρόσφατα παζάρια για την φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας – η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ διάλεξε τα Χριστούγεννα – άλλη αδίστακτη επικοινωνιακή ενέργεια – για να προωθήσει νομοσχέδιο το οποίο δίνει τη δυνατότητα  αποκτούν ελληνική ιθαγένεια όσοι μετανάστες δεύτερης γενιάς έχουν γεννηθεί ή έχουν φοιτήσει σε σχολεία της χώρας μας.

Το μέτρο αφορά 250.000 μετανάστες που, αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο θα αποκτήσουν ελληνική υπηκοότητα ενώ σε 250.000 υπολογίζονται και όσοι αποκτήσουν δικαίωμα ψήφου.  

Το νομοσχέδιο συζητήθηκε αναλυτικά στο σημερινό Υπουργικό Συμβούλιο που συνεδρίασε υπό την προεδρία του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου.  Όπως είπε ο πρωθυπουργός, «η κυβέρνηση εγκαινιάζει μια νέα μεταναστευτική πολιτική, με στόχο μια κοινωνία ασφάλειας, ειρήνης και ανθρωπιάς».

Ο κ. Παπανδρέου πρόσθεσε πως ο μετανάστης δεν είναι εχθρός και πως η δημιουργία προϋποθέσεων αρμονικής συμβίωσης αποτελείς το καλύτερο αντίδοτο για το φόβο και την ανασφάλεια.

Ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος, αναφέρθηκε εκτενώς στο προνοιακό έργο της Εκκλησίας, ζητώντας τη βοήθεια των υπουργών, προκειμένου να παρακάμπτεται η γραφειοκρατία.

Καταλάβαμε όλοι Σεβασμιότατε

Τι περιλαμβάνει το νομοσχέδιο

Εξειδικεύοντας τις ανακοινώσεις του πρωθυπουργού, ο υπουργός Εσωτερικών, ανέφερε μεταξύ άλλων πως στόχος του προτεινόμενου νομοσχεδίου είναι να ανοίξει η πόρτα στα παιδιά μεταναστών που γεννιούνται στη χώρα μας, δηλαδή σε μετανάστες δεύτερης γενιάς.

Όπως ανέφερε, με το πρώτο κεφάλαιο του νομοσχεδίου εισάγεται νέος τρόπος κτήσης της ιθαγένειας: Με τη γέννηση και τη δήλωση των γονέων του ή του ιδίου. Μπορούν να την αποκτήσουν εφόσον διαμένουν ήδη Ελλάδα πέντε χρόνια.

Ελληνική ιθαγένεια μπορούν να αποκτήσουν και τα παιδιά που φοιτούν στο ελληνικό σχολείο για ορισμένα τουλάχιστον χρόνια, πρόσθεσε ο κ. Ραγκούσης, επιφυλασσόμενος να προβεί σε συγκεκριμένες ανακοινώσεις.

Ανέφερε ακόμη πως η κυβέρνηση προχωρά στο στοιχειώδη εξορθολογισμό του θεσμού της πολιτογράφησης:

-Καταργείται η διάταξη περί αναιτιολόγητου της απόρριψης της αίτησης πολιτογράφησης.

-Μειώνεται το υπέρογκο παράβολο στην αίτηση πολιτογράφησης

-Εξορθρολογίζεται η λειτουργία του συμβουλίου ιθαγένειας και της επιτροπής πολιτογράφηση.

Επίσης, υπό ορισμένες προϋποθέσεις δίνεται δικαίωμα συμμετοχής στις δημοτικές εκλογές (εκλέγειν και εκλέγεσθαι) -όχι όμως και δικαίωμα εκλογής στη θέση του δημάρχου. Το δικαίωμα αυτό ενεργοποιείται με αίτησή τους στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους που τηρούν οι δήμοι όπου διαμένουν. Η πολιτική συμμετοχή συνολικά υπολογίζεται περίπου στις 250.000 ομογενείς και μετανάστες που διαμένουν μακροχρόνια στη χώρα.

Χωρίς διάλογο και ενημέρωση των κομμάτων

Προηγουμένως, για να προλάει προφανως τις αντιδράσεις των κομμάτων απο τον αιφνιδιασμό και την απουσία διαλόγου, ο πρόεδρος της Βουλής  κ. Πετσάλνικος ανακοίνωσε ότι στο σημερινό υπουργικό συμβούλιο, θα τεθεί προς συζήτηση νομοσχέδιο για τη χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας σε παιδιά νόμιμων μεταναστών. Εφεξής, όπως ανέφερε ο Πρόεδρος της Βουλής, θα αποκτούν την ελληνική ιθαγένεια τα παιδιά που έχουν φοιτήσει στις τρεις πρώτες τάξεις του Δημοτικού στη χώρα μας ή συνολικά 6 χρόνια στην ελληνική εκπαίδευση. Όσο για τους ενήλικους μετανάστες, αυτοί θα αποκτούν την ελληνική ιθαγένεια μετά από πέντε χρόνια νόμιμης παραμονής στην Ελλάδα. «Η ψήφιση του νομοσχεδίου εξασφαλίζει σε όλους τους μαθητές ισότητα ευκαιριών και δικαιωμάτων» τόνισε ο Πρόεδρος της Βουλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. citizengr avatar
    citizengr 22/12/2009 14:40:41

    ΔΙΑΦΩΝΩ ΡΙΖΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ.ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΘΑ ΑΘΗΝΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ.ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΜΕ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ!Η ΠΛΕΟΝ ΑΧΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΤΗ ΨΗΦΙΣΟΥΝ.Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΝΔ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ citizengr 23/12/2009 01:02:24

      Προσέξτε τι κάνουν πλέον οι Βρετανοί για να πάρει κάποιος υπηκοότητα:

      http://www.lifeintheuktest.gov.uk/htmlsite/background_10.html

      Ακόμη και αν έχει συμπληρώσει πολλά χρόνια παραμονής, δοκιμάζεται σε γνώσεις γλώσσας, ιστορίας, καθημερινότητας και πολιτικής για το Ηνωμένο Βασίλειο. Πρέπει πρώτα να περάσει το τεστ και μετά να ορκιστεί πίστη στη Βασίλισσα.

      • ΜιχΜιχ avatar
        ΜιχΜιχ @ ΜιχΜιχ 23/12/2009 01:05:50

        Επίσης, κάνουν αυτήν την περίοδο το αυτονόητο.

        Η κυβέρνηση ΡΩΤΑΕΙ τους Βρετανούς για τις ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ με τις οποίες κάποιος πρέπει να παίρνει την υπηκοότητα.

        http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/newsarticles/2009/october/have-your-say-citizenship

        Θα έχουν point system, με το οποίο θα αφαιρούνται πόντοι για όσους πέφτουν σε παραπτώματα κ.λπ.

  2. man8os avatar
    man8os 22/12/2009 14:42:21

    Ιησους Χριστος!! Αυτο ειναι τρομακτικο! Αναμεινατε εκατονταδες χιλιαδες νομιμοποιησεεις και δικαιωμα ψηφου στους μεταναστες. Μονο με δημοψηφισμα θα πρεπει να το δεχτουμε αυτο!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ man8os 22/12/2009 14:46:06

      Δεν προκειται να σε ρωτησουν.Η αλλαγη της 4ης Οκτωβριου θα ειναι θεμελιωδης για την Ελλαδα αλλά οχι για τους λογους που φανταζονταν πολλοι.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 22/12/2009 14:50:44

      Μα πρεπει! Κατοικω σε αυτη τη χωρα. Ασε που οι προγονοι μου ηταν Ελληνες για τουλαχιστον 5 γενιες.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ man8os 22/12/2009 14:53:10

        Και πιο πριν απ` τις 5 γενιές;
        Τελικά εσύ ή είσαι αφελής ή είσαι τρόλ. Προσανατολίζομαι προς το δεύτερο.

        • man8os avatar
          man8os @ Strange Attractor 22/12/2009 14:57:08

          Σε καποια θεματα ιδεαλιστης. Ειναι κακο να εισαι ιδεαλιστης? Να πιστευεις σε καποια πραματα? Και ειναι κακο αυτο που λεω οτι πρεπει να γινει δημοψηφισμα? Ειναι ο μονος τροπος. Δεν ειναι δυνατον 180 ανθρωποι που δεν εκπρωσωπουν το 100% του λαου να παρουν μια αποφαση και αυτη να ισχυει κααπιεστικα και δια παντως. Ελπιζω σε αυτο να συμφωνεις.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Strange Attractor 22/12/2009 14:57:35

          Χαλάρωσε κι εσύ, νέο παιδί είναι ο άνθρωπος, το είπε κάπως λάθος αυτό που ήθελε να πει.

  3. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 22/12/2009 14:49:51

    Να κατεβούμε στους δρόμους, αλλά θα μας πουν "ρατσιστές". Πρόκειται όμως για το πιο τρομακτικό σενάριο, με ανθρωπιστικό προσωπείο.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Blimblomblim 22/12/2009 14:54:54

      Μπορεί στις κινητοποιήσεις να βοηθήσει ο ένοικος της πολυκατοικίας Βορίδης.
      Να περάσει και αυτός την δεύτερη εφηβεία του...

      Σοβαρά τώρα...
      Αν σου έρθει ο γυιός σου που τον είχες στείλει για μεταπτυχιακό στο Αμέρικα με καμιά πανέμορφη από τη Σενεγάλη θα τον αποκυρήξεις?

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ tiramola 22/12/2009 15:40:56

        Ευτυχώς, tiramola, που αυτό το "και αυτός τη δεύτερη εφηβεία του" δεν έχει γίνει εισέτι αντιληπτό ...

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ antiathlitikos 22/12/2009 15:48:31

          Έγινε αντιληπτό, αλλά όταν οι δεύτερες εφηβείες επισκέπτονται τέτοιους ορόφους πολυκατοικιών, είναι να τις απεύχεσαι.
          Άγια ηλικία η εφηβεία γενικώς, πρώτη ή δεύτερη, αλλά άν δω τέτοιους "εφήβους", τρεχάτε ποδαράκια μου, λέω.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ antiathlitikos 22/12/2009 16:00:31

          Όσα δίκια κι αν έχεις φίλε μου, το "φόβο" για μια δεύτερη εφηβεία του κάθε Βορίδη, λέω να τη χαρίσω σ΄άλλους ...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 22/12/2009 15:49:36

        χαχαχαχα τιραμόλα! δεν έχω δει ποτέ αυτό που περιγράφεις... οι Σενεγαλέζες δεν γουστάρουν γαριδάκια... χαχαχαχα

      • Vachus avatar
        Vachus @ tiramola 22/12/2009 17:03:30

        Τιραμόλα να εμφανίζεσαι εδώ και για τέτοιο θέμα δεν το περίμενα. Αλλά το οτι εμφανίστηκες σημαίνει οτι έχεις το ακαταλόγιστο ή αν κρίνω από τα περί βορίδη και περί Σενεγαλέζας επιχειρήματα, είσαι από τα συριζοπασοκικά Avatar. Αν είναι Σενεγαλέζα/ος θα τρώει και κανένα φτηνό ροφό. Αυτό δεν το σκέφτηκε.
        Πάντως αν περάσει πρέπει να ξέρεις οτι ο εκ Μινεσότας ορμώμενος δεν θα μπορούσε να΄αποκαλεί εαυτόν Έλληνα πόσο μάλλον πατριώτη (τρομάρα του-σας) και αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίζει.
        Αξίζει πάντως ο Φάκτορας να σου παραχωρήσει το σάϊτ για να μας αναπτύξεις την προπαγάνδα σας πάνω στο θέμα. (Η Σενεγαλέζα θα έχει υποστεί κλειτοριδεκτομή;)

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ tiramola 23/12/2009 08:16:14

        Αν μας πεις ότι σε περίπτωση που θα είναι το εγγόνι σου μαύρο,δεν θα σε πειράξει,θα σε ...πιστέψουμε...

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ ΙΩΝΑΣ 23/12/2009 10:57:47

          Φίλε Ιωνά,
          Πες αλεύρι, ο Μπάρακας σε γυρεύει!
          Είδες όμως εγγόνι η γιαγιά από τη Χαβάη;
          Και η γιαγιά από την Κένυα, πειράζει;

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ ΙΩΝΑΣ 23/12/2009 11:01:44

          Barack, εκ του Αραβικού Baraka = ευλογημένος
          Εξ ού και το Εβραικό (συγγενής γλώσσα) Μπαρούχ.
          Ο Ομπάμα είναι λοιπόν συνωνόματος με τον φιλόσοφο Μπαρούχ Σπινόζα.
          Συμπέρασμα: Μαύρος (ή Άραβας, ή και Εβραίος) με μυαλό - Άρειος με ακατοίκητο ρετιρέ : 3-0.
          Ισχύει φυσικά και αντιστρόφως.

  4. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 14:51:33

    ....ΤΕΤΕΛΕΣΘΑΙ !!!!!

  5. man8os avatar
    man8os 22/12/2009 14:52:10

    Πρεπει να πει κατι ο Σαμαρας! Να νομιμοποιηθουν τα συλλαλητηρια. Τωρα σε αυτο το θεμα πρεπει να παρει θεση! Ειναι το καθηκον του.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/12/2009 14:55:50

    Τα ψυχρα δεδομενα ειναι τα εξης : 60% του ελληνικου λαου εχει ψηφισει κομματα που θελουν το νομο αυτο (ΠΑΣΟΚ + ΚΚΕ + ΣΥΡΙΖΑ) και εχουν 195 βουλευτες.Εκτος απο αυτα εχουν μαζι τους σχεδον ολο τον τυπο και τα ΜΜΕ και δυναμικες ομαδες βιας που επαιξαν ρολο στη πτωση της προηγουμενης κυβερνησης.
    Αντιθετα οι αντιπαλοι ειναι ασυνηθιστοι σε πεζοδρομιακες εκδηλωσεις,φιλησυχοι και γενικα μεγαλυτερης ηλικιας.Η μονοεθνικη Ελλαδα τελειωσε με τον Καραμανλη Β΄το Μικρο.

  7. tiramola avatar
    tiramola 22/12/2009 14:59:28

    Έχουν να δουν πολλά τα μάτια σου ακόμα...
    Οι Κινέζοι της COSCO πχ θα μείνουν για πολλά χρόνια στη χώρα μας επειδή είναι και συμφέρουσα η σύμβαση...

    Ετοιμάσου για σχιστομάτηδες με τριχωτούς κώλους....

  8. man8os avatar
    man8os 22/12/2009 15:00:01

    Λαθος αναλυση. Οι ΠΑΣΟΚΟΙ δεν θα ψηφισουν υπερ του ναι στουςμεταναστες. Αρα 20% ναι και 80% οχι. Οσο για τους φιλυσηχους δεξιους εχεις δικιο,αλλα αν υπαρξει πολιτικη ενθαρυνση θα καταιβουν να αντισταθουν στην καινουρια Ισλαμικη Κατοχη που μας ετοιμαζουν.

  9. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 22/12/2009 15:01:32

    Δεν είναι το ίδιο. Άλλο η εξατομικευμένη περίπτωση μιας κοπέλας (στο παράδειγμά σου), που αποφάσισε να αλλάξει πατρίδα και να ζήσει στην Ελλάδα, στην ουσία ως Ελληνίδα, τα παιδιά της να γίνουν Έλληνες κλπ., και άλλο η παροχή υπηκοότητας σε ανθρώπους που δεν αισθάνονται Έλληνες. Θα κάνουν κουμάντο για μας ΞΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, που δεν είναι Έλληνες. Με τα δημογραφικά και μεταναστευτικά δεδομένα θα καταντήσουμε ξένοι στη χώρα μας!

    Είμαι βέβαιος ότι ούτε αυτό το έχουν καταλάβει οι μαθητευόμενοι μάγοι μας. Κάποιοι το κάνουν επειδή είναι εγκάθετοι της Νέας Τάξης, αλλά οι περισσότεροι το κάνουν από καθαρή ανοησία.

    Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ Blimblomblim 23/12/2009 08:27:32

      "Είμαι βέβαιος ότι ούτε αυτό το έχουν καταλάβει οι μαθητευόμενοι μάγοι μας."

      Λές Ε?

      Εγώ πάλι γιατί άλλα φοβάμαι....

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/12/2009 15:02:56

    Δεν προκειται να γινει κανενα δημοψηφισμα.Θα περασει απο τη Βουλη κανονικα.Μαλιστα τα αριστερα κομματα μπορει και να μη το ψηφισουν γιατι δεν δινει ιθαγενεια σε αρκετους.

  11. man8os avatar
    man8os 22/12/2009 15:04:13

    Θεωρητικο σεναριο:
    Οι Ευρωπαιοι πως νομιζετε να αντιμετωπισουν μια κατα πλειοψηφια Ισλαμικη Ελλαδα?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ man8os 22/12/2009 15:09:21

      Ειναι και αυτοι στον ιδιο δρομο.Στη Γαλλια το 10% των κατοικων ειναι μουσουλμανοι.Σε πολλες χωρες το ζητημα αυτο ειναι κεντρικο λογω των απαιτησεων και των απειλων.Εδω δεν εχει γινει ακομη γιατι δεν εχει προετοιμασθει το εδαφος το οποιο φυσικα ετοιμαζεται τωρα.

      • man8os avatar
        man8os @ ψυχραιμια 22/12/2009 15:12:40

        Βεβαια στη Γαλλια γινετε και συζητηση περι εθνικης ταυτοττας... Στην Ελλαδα κανουμε κατι αναλογο για να ορισουμε την ταυτοτητα του νεοελληνα, ωστε να πουμε και στους μεταναστες που θελουν να ελληνοποιηθουν ποια στοιχεια πρεπει να εχουν?

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ man8os 22/12/2009 15:16:29

          Αυτο θα ηταν η δουλεια ενος κεντροδεξιου κομματος σαν τη ΝΔ.Να ορισει πολιτισμικα κριτηρια εθνικης ταυτοτητας.Για τους υπολοιπους δεν υπαρχουν τετοια πραγματα-ο μαρξισμος θεωρει τον ανθρωπο απλως προηγμενο ζωο.
          Απο τη στιγμη που η ΝΔ ειναι σε αφασια δεν υπαρχει αντιλογος.Δεν μπορουμε να συγκρινουμε τη ΝΔ με τη γαλλικη κεντροδεξια.

        • man8os avatar
          man8os @ man8os 22/12/2009 15:18:26

          Μακαρι να τα καταφερει ο Αντωνης Σαμαρας...
          Αυτο μονο.

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ man8os 22/12/2009 15:24:12

          μην ταϊζετε τα τρολ

        • man8os avatar
          man8os @ man8os 22/12/2009 15:28:40

          Εσυ γιαγκουλαα δεν με χωνευεις φαινετε...
          Καλο ειναι ομως να μην εισαι αγενης.

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ man8os 22/12/2009 15:32:34

          Δεν έχει σημασία αν σε χωνεύω εγώ. Σημασία έχει να διβάζεις το ανθολόγιο που έχεις αφήσει πίσω σου.

        • man8os avatar
          man8os @ man8os 22/12/2009 15:37:11

          Δε καταλαβαινω τι εννοεις. Εννοεις οτι εχω πει βλακιες? Δε καταλαβαινω που ειναι οι βλακιες. Ισως οι αξιες στις οποιες πιστευω να μην ειναι συμβατες με τις δικιες σου αξιες. Αλλα καλο ειναι να λες την διαφωνια σου,και να την συζηταμε.
          Στο κατω κατω μπορει να χαρεις αν μου την πεις.
          Παντως μην καταφευγεις σε χαρακτηρισμους.

        • loretta avatar
          loretta @ man8os 23/12/2009 00:32:12

          Man8o

          μην πτοείσαι απο κανεναν εδω μεσα αυτο που θες να πεις θα το λες...τωρα οσο για μερικους απιστευτους εξυπνακιδες με ακαδημαικες περγαμινες θα τους συνιστουσα να βγουν στην κοινος λεγομενη πιατσα να δουν την πραγματικη ελλαδα...φαινεται η πολυ και αβιαστη κριτικη τους πεφτει συνηθως στο κενο...οταν πανε στα ελληνικα πανεπιστήμια και για να παρουν το πτυχιο τους απο τις πολλες καταληψεις και τραμπουκισμους κανουν 45 χρονια..!!

    • Anonimi avatar
      Anonimi @ man8os 22/12/2009 17:31:52

      Πάντα σαν Πακιστανούς μας έβλεπαν. Δεν θα αλλάξει τίποτα προς το χειρότερο, μην ανησυχείς.

  12. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 22/12/2009 15:04:46

    Άσε τις παραπλανητικές εξομοιώσεις! Καμία σχέση με την πραγματικότητα! Έλλειμμα αντιπροσώπευσης, όπως και σε άλλες περιπτώσεις. Και στο Σκοπιανό, το 95% ψήφισε κόμματα που θέλουν τη σύνθετη ονομασία, τι σημαίνει αυτό; Δεν παύει να διαφωνεί η πλειοψηφία ριζικά με τη σύνθετη ονομασία. Το ίδιο συμβαίνει και σε αυτή την περίπτωση. Θα το επιβάλουμε αντίθετα στη θέληση των κομμάτων. Δεν το θέλουμε και τελεία. Θα αγωνιστούμε ενάντια σε αυτή την εξέλιξη και θα αγνοήσουμε τις ηττοπάθειες.

    Το μόνο που με φοβίζει είναι ο εκλογικός δελεασμός των Πασόκων που νομίζουν ότι οι μετανάστες θα ψηφίζουν για μια ζωή το δικό τους κόμμα. Κούνια που τους κούναγε! Όταν γίνει παράνομο το να δηλώνεις Χριστιανός και Έλληνας θα φωνάζουν, στερνή μου γνώση, αλλά τότε θα είναι πολύ αργά.

  13. Καινος + Τόμος avatar
    Καινος + Τόμος 22/12/2009 15:05:21

    Σιγά την καινοτομία!

    Να σκεφτούνε ίσως την εκδοχή να στείσουμε περίπτερα σε Τουρκία, Αλβανία, Συρία, Πακιστάν, Αφγανιστάν και να κληρώνεται η Ελληνική Ιθαγένεια.

    Με την Ηλιο πάνω στους κλήρους. Να φαίνεται....

  14. Ι Δ. avatar
    Ι Δ. 22/12/2009 15:08:27

    O Πετσάλνικοs με έκδηλη την χαρά έκανε αυτήν την ανακοίνwση.Όλλοι το γνwρίζαμε οτι θα συμβή .Προs τι η απορια; Α' και κάποιοs που γνwρίζει σλαβοβουλγάρικα να μαs πει τι σημαίνει το επίθετο του.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ι Δ. 22/12/2009 17:43:52

      Πες μας εσύ ρε ξύπνιε, που είσαι και γλωσσομαθής.

    • S.T avatar
      S.T @ Ι Δ. 23/12/2009 00:13:33

      Ο Πετσάλνικος είναι Σλαβομακεδόνας και γνωρίζει άριστα την γλώσσα των Σκοπίων.Ρωτήστε στην Καστοριά, ακόμα και οι περιπτεράδες το ξέρουν.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Ι Δ. 23/12/2009 08:18:34

      ΝΕΖ ΝΑΜ

  15. man8os avatar
    man8os 22/12/2009 15:14:47

    Εχω ενα ηθηκο δηλημα. Νοειτε καταληψη απο την ΔΑΠ στο πανεπιστημιο για ενα τετιο θεμα? Μακαρι να μας το επιτρεψουν. Πρεπει ολοι να αγωνιστουμε μετα τις γιορτες,ο καθενας απο το ποστο του.

  16. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 15:15:35

    ΑΝΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ !!!!Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΖΕΤΑΙ !!! ΣΕ ΚΑΛΕΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΘΗΚΟΝ !!!ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΑΡΤΙΟ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙΡΟΣ !!!

  17. isnogood avatar
    isnogood 22/12/2009 15:26:12

    Έχουμε καραμπινάτη καταπάτηση του ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ!
    Γιατί να έχει τις ίδιες παροχές και τα δικαιώματα -έστω αυτές που δίνει το κράτος σήμερα- ο πολίτης που πληρώνει 30 χρόνια φόρους και ασφάλιστρα στους ασφαλιστικούς οργανισμούς, με εκείνον που θα έχει μείνει μόλις 5 χρόνια στη χώρα μας και τα παιδιά του θα έχουν πάει μερικά χρόνια στο σχολείο;
    Δεν είναι ΙΣΟΙ οι ΈΛληνες πολίτες με τους μετανάστες!
    Οι μετανάστες αποκτούν περισσότερα δικαιώματα απο τους ίδιους τους κατοίκους αυτής της χώρας.
    Είναι σαν να έρχεται κάποιος στο σπίτι σας, να αρχίσει να πληρώνει τη ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, τους φόρους κτλ και μετά απο 5 χρόνια να ΑΠΟΚΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΟΥ!
    Ο ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝ...ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΕΝΑ!
    Που ήταν οι πρόγονοί του, όταν οι δικοί μας πολεμούσαν στά βουνά της Αλβανίας τους φασίστες; Που ήταν οι δικοί του πρόγονοι, όταν οι δικοί μας πλήρωναν τις εισφορές στο ΙΚΑ για να χτίσουν το ΔΙΚΟ τους σπίτι και τώρα έρχονται οι μετανάστες και ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ με εμένα;
    Γιατί δεν κάνουν ένα ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ;
    Αν και κάποιοι αποφάσισαν να ξεθάψουν την ιστορία και να την ξαναγράψουν με ένα νέο ΓΟΥΔΙ, να τους υπενθυμίσουμε οτι ο ελληνικός λαός, αν ψηφίσουν τέτοιο εγκληματικό νομοσχέδιο, θα θυμηθεί.
    Και τότε αλίμονό τους...

    • man8os avatar
      man8os @ isnogood 22/12/2009 15:33:40

      Εχω ακουσει μια ενδιαφερουσα προταση για ενσωματωση των μεταναστων στα ταμεια ωστε να τα βοηθησουν για να ανταπεξελθουν. Αυτο ομως δε σημαινει και ελληνοποιηση τους. Και αν εχουν καπως μειωμενα δικαιωματα ,το να παιρνουν κατι τις πανω απο την ελαχιστη συνταξη ειναι προς το συμφερον της Ελλαδας πρωτα,και των μεταναστων.

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ isnogood 22/12/2009 15:45:01

      ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΩΝ ΤΩΝ ΙΤΑΛΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΕΙΣΒΟΛΕΩΝ ΣΤΟΝ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΜΕΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ -ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΕΣ ΑΛΒΑΝΟΙ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΠΟ, ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ Κτλ.
      (ΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΓΩΓΗ ΜΟΥ Η ΡΕΜΠΟΥΣΗ ΚΑΙ Η ΔΡΑΓΩΝΑ ;;;;;;;;;)

      • S.T avatar
        S.T @ ΙΑΝΟΣ 23/12/2009 00:21:48

        Ένα πολύ απλό πράγμα: Ξεχάσαμε τους ήρωες του '21, που σκοτώθηκαν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι και να έχουμε πατρίδα ...για να εκλεγεί ένας Πρωθυπουργός που θα αποφασίσει μόνος του με ένα νομοσχέδιο για την αλλοίωση του πολιτισμού μας. Ξέρουμε να αντιδρούμε με πορείες μόνο όταν δεν παίρνουμε μισθολογικές αυξήσεις και τώρα θα μείνουμε αδρανείς.ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ!ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ και να μην ψάχνουμε για υπεύθυνους σε αόρατους εχθρούς και μεγάλες δυναμείς γιατί εμείς θα φταίμε.

  18. dimitris avatar
    dimitris 22/12/2009 15:28:05

    μπορούμε να έχουμε την άποψη του κ.Σαμαρά?

    • Y. avatar
      Y. @ dimitris 22/12/2009 23:42:55

      «Είναι προφανές ότι το ΠΑΣΟΚ, μην έχοντας στρατηγική ολοκληρωμένης μεταναστευτικής πολιτικής συγχέει, με τη γνωστή προχειρότητά του, την κοινωνική ενσωμάτωση (ένταξη) των μεταναστών με την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας και πολιτικών δικαιωμάτων. Η Νέα Δημοκρατία ως Κυβέρνηση κατήρτισε, ήδη από το 2004, σύγχρονο Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας και εφάρμοσε, για πρώτη φορά, αποτελεσματική μεταναστευτική πολιτική, πρωτοπορώντας στο πλαίσιο της Ε.Ε., με πολιτικές ουσιαστικής κοινωνικής ενσωμάτωσης, ενώ εξασφάλισε κοινοτικούς πόρους για τον σκοπό αυτόν.
      Είμαστε από τις πρώτες ευρωπαϊκές χώρες που εφαρμόσαμε το καθεστώς των επί μακρόν διαμενόντων, ώστε να μπορεί να διαπιστωθεί ποιοί έχουν στην πραγματικότητα αποκτήσει την αναγκαία σύνδεση με την ελληνική κοινωνία, για ν’ αποκτήσουν, στη συνέχεια, όπως είχαμε δεσμευθεί, και δικαίωμα ψήφου στις προσεχείς εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Λάβαμε μάλιστα ειδική μέριμνα για τα παιδιά των μεταναστών, τα οποία μπορούν να υπαχθούν χωρίς διατυπώσεις στο καθεστώς του επί μακρόν διαμένοντος, ενώ προωθήσαμε και απλοποιήσαμε τις διαδικασίες για την απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας από τους ομογενείς μας.
      Αυτή την υπεύθυνη και οργανωμένη πολιτική έρχεται τώρα ν’ αποδομήσει η Κυβέρνηση με επιπόλαιες εξαγγελίες, αποδεικνύοντας ότι ακόμη και για ένα τόσο σοβαρό θέμα, όπως είναι η απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας, λειτουργεί με λογική άκριτου «ξηλώματος» και παραγνωρίζοντας ότι η απόκτηση της ιθαγένειας μιας χώρας δεν είναι απλώς ένας ακόμη τρόπος διασφάλισης απρόσκοπτης διαμονής, εργασίας και πρόσβασης στις υπηρεσίες της χώρας αυτής. Είναι η ύψιστη μορφή σύνδεσης και ενσωμάτωσης σ’ αυτήν».

      Ο Υπεύθυνος Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης της Ν.Δ., βουλευτής Λάρισας, Χρήστος Ζώης.
      Τρίτη, 22 Δεκεμβρίου 2009

  19. stelios avatar
    stelios 22/12/2009 15:30:14

    Μαλλον θα ειναι η αφορμη για να απαλλαγουμε εγκαιρα απο τον με μυαλο 12 χρονων Πρωθυπουργο μας.

  20. nasos avatar
    nasos 22/12/2009 15:31:20

    Δηλαδή,αν κατάλαβα καλά,ο κάθε Αφγανός,Πακιστανός,Σομαλός κλπ που θα έρχεται παράνομα,θα παίρνει μια πράσινη κάρτα και μετά από πέντε χρόνια-μιας και σε αυτήν την χώρα των Ανθρωπιστών ουδείς απελαύνεται-θα παίρνει και διαβατήριο της ΕΕ.
    Αν αυτό δεν είναι ο Βασιλιάς των Κινήτρων για την Λαθρομετανάστευση και μεγαλύτερο Δώρο που έγινε ποτέ στο Οργανωμένο Έγκλημα,τότε πιο είναι;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ nasos 22/12/2009 15:38:37

      Ειναι πολυπολιτισμος.Ελα τωρα,ολοι ηξεραν τις αποψεις του ΓΑΠ επι του θεματος.Δεν τις εκρυψε ποτε.Ουτε τα αριστερα κομματα τις εκρυψαν ουτε αυτοι που εκαιγαν ελληνικες σημαιες στην εξεγερση.

      • nasos avatar
        nasos @ ψυχραιμια 22/12/2009 15:45:11

        Όχι δεν τις ήξεραν,γιατί τα ΜΜΕ στην Ελλάδα λειτουργούν για να αποπροσανατολίζουν και όχι για να ενημερώνουν.
        Ο πατέρας μου πχ που ψηφίζει ΠΑΣΟΚ από 1974 δεν έχει ιδέα,του τα έλεγα βέβαια πριν τις εκλογές αλλά αυτός νομίζει πως ζούμε ακόμη στην εποχή του Βυθίσατε το Χόρα.
        Και η πλειοψηφεία των Πασόκων άνω των 45 θα έλεγα.

  21. citizengr avatar
    citizengr 22/12/2009 15:33:04

    ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ!ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ.ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ 80 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ;ΟΤΑΝ ΜΑΖΕΥΕΙΣ 800 ΧΙΛ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟΤΕ ΝΑΙ!

  22. citizengr avatar
    citizengr 22/12/2009 15:34:16

    ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΗΛΙΚΟΣ;ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ citizengr 22/12/2009 16:48:47

      Όταν, εν μέσω οικονομικής κρίσης, το πρώτο νομοσχέδιο που φέρνουν στη Βουλή είναι αυτό το ψηφοθηρικό για τους μετανάστες, μάλλον τις ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ φοβούνται αυτοί που το επισπεύδουν...

  23. Kostas avatar
    Kostas 22/12/2009 15:35:29

    Έχω μία ερώτηση. Τα παιδιά των Ελλήνων στην Γερμανία, στην Αυστραλία και στην Αμερική παίρνουν την αντίστοιχη Γερμανική, ..., ιθαγένεια? Σκεφτείτε λίγο τον εαυτό σας ως νόμιμο μετανάστη (και αναφέρομαι μόνο στους νόμιμους) σε μία άλλη χώρα (όπως έγινε κατ' επανάληψη για εκατομμύρια συμπατριώτες μας τον εικοστό αιώνα). Θα θέλατε, θα ήταν σωστό και δίκαιο τα παιδιά σας να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες και τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τα άλλα παιδιά της χώρας στην οποία βρίσκεστε (από τη στιγμή που θα εργαζόσασταν και θα συμβάλατε στην πρόοδο της χώρας στην οποία βρίσκεστε και θα πληρώνατε και εσείς φόρους και ασφαλιστικές εισφορές)?

    Το πρόβλημα δεν βρίσκετε στον αν τα παιδιά των νόμιμων μεταναστών θα πάρουν την ελληνική ιθαγένεια (από την στιγμή που μεγαλώνουν στην χώρα μας, πάνε στα σχολεία μας και καλώς ή κακώς (για αυτά) αποκτούν τα περισσότερα την ίδια νοοτροπία του σύγχρονου νεοέλληνα). Το πρόβλημα βρίσκετε στο ότι δεν έχουμε καταφέρει ακόμη ως κράτος και (δεν θέλουμε) ως κοινωνία να ενσωματώσουμε τους γονείς τους στο σύστημα (για αυτό και προτιμάμε να τους έχουμε με μαύρη εργασία, χωρίς ένσημα, χωρίς να μπορούν να έχουν νόμιμο εισόδημα, χωρίς να πλήρώνουν φόρους, κτλ).

    Το πρόβλημα το έχουμε εμείς με άλλα λόγια και φυσικά η επόμενη γενία (δηλαδή η δική μου) θα πρέπει να αντιμετωπίσει τις όποιες άσχημες προεκτάσεις αυτό δημιουργεί στο ασφαλιστικό, στο φορολογικό, κτλ.

    Κύριοι και Κυρίες, αν πιστεύεται ότι η Κοινωνία του 2030 (σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες) δεν θα είναι πολυεθνική (ότι και να κάνουμε) δυστυχώς δεν μπορείτε να δείτε καθαρά το μέλλον. Το θέμα είναι το πρόβλημα αυτό να το μετατρέψουμε σε ευκαιρία (και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με την επιτυχή ενσωμάτωση των μεταναστών σε όλα τα επίπεδα, αλλιώς θα έχουμε γκέτο, αυξημένη εγκληματικότητα, μαύρη εργασία, πολίτες β' κατηγορίας, και φυσικά μεγάλα κοινωνικά προβλήματα).

    Τα παραπάνω δεν σημαίνουν φυσικά ότι δεν πρέπει να εφαρμώσουμε πολιτικές ελέγχου του ρυθμού αύξησης αλλά και της ενσωμάτωσης των μεταναστών (ώστε να καταστεί δυνατή η επιτυχημένη ενσωμάτωσή τους και ο περιορισμός των προβλημάτων).

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Kostas 22/12/2009 17:03:14

      Ας αφήσουμε τον ψευτοανθρωπισμό και τη στημένη δημιουργία ενοχικών συνδρόμων για το τι γίνεται στους αντίστοιχους Έλληνες. Όλες οι χώρες που αναφέρεις είναι η κάθε μια διαφορετική περίπτωση. Οι Η.Π.Α. και η Αυστραλία είναι χώρες μεταναστών. Χώρες που φτιάχτηκαν από μετανάστες με εξολόθρευση του ντόπιου πληθυσμού. Λογικό είναι να είναι ελαστικοί στην παροχή υπηκοότητας. Η Γερμανία αντιθέτως είναι πολύ, πάρα πολύ αυστηρή στην παροχή υπηκοότητας. Για να πάρεις υπηκοότητα, πρέπει πρώτα να απεμπολήσεις την παλιά σου υπηκοότητα! Με το καθεστώς αυτό, ελάχιστοι Έλληνες έχουν πάρει τη γερμανική υπηκόότητα, εκτός από τα παιδιά μικτών γάμων. Επίσης, και ελάχιστοι Τούρκοι έχουν πάρει τη γερμανική υπηκοότητα.

      Μας τη λες τώρα γιατί δεν ενσωματώνουμε τους ξένους. Καλά όμως είναι να τους ρωτήσουμε αν ΘΕΛΟΥΝ να ενσωματωθούν. Αν θέλουν, και με το σημερινό καθεστώς παίρνουν υπηκοότητα με δέκα χρόνια νόμιμης παραμονής στη χώρα. Αν δεν θέλουν, τότε γιατί να προσπαθούμε εμείς χωρίς να θέλουν και γιατί να τους δώσουμε υπηκοότητα πριν ζητήσουν να ενσωματωθούν;

      Η αλήθεια είναι ότι οι μουσουλμάνοι μετανάστες ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να ενσωματωθούν. Θέλουν υπηκοότητα χωρίς να ενσωματωθούν. Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.

      • Kostas avatar
        Kostas @ Blimblomblim 22/12/2009 17:29:47

        Δεν απαντάς επί της ουσίας, δηλαδή στο τι είναι δίκαιο και σωστό (αν δηλαδή άνθρωποι που συμβάλλουν στην πρόοδο και την ανάπτυξη μιας χώρας πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις). Κατά τη δική μου γνώμη θα πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα/υποχρεώσεις (νομίζω ότι το ίδιο πιστεύουν και οι περισσότεροι από τα εκατομμύρια των Ελλήνων της διασποράς). Αλλά αυτό θα το παραβλέψω (σαφώς και δικαιούσε να έχεις άλλη γνώμη).

        Όμως θα πρέπει να καταλάβουμε ότι ενσωμάτωση δεν σημαίνει να αγνοήσουν / διαγράψουν τις παραδόσεις και τα πιστεύω τους (π.χ. δηλαδή να αλλάξουν τα έθιμα τους, τη θρησκεία τους, κτλ). Αλήθεια πως θα φαινόταν στους Έλλήνες της Γερμανίας αν η Γερμανική κυβέρνηση τους απαγόρευε να έχουν πολιτιστικούς ή άλλους συλλόγους. Ενσωμάτωση σημαίνει να γίνουν μέρος του συνόλου της ελληνικής κοινωνίας, δηλαδή να εργάζονται, να πληρώνουν φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, ώστε να μπορούν να έχουν υπηρεσίες υγείας, παιδείας, κτλ.

        Το πρόβλημα το έχουμε εμείς. Εμείς πρέπει να βρούμε τρόπους ώστε να ενσωματώσουμε τους μετανάστες στον κοινωνικό ιστό. Ειδάλως εμείς θα είμαστε αυτοί που θα έχουν γκέτο μέσα στις πόλεις τους, υψηλή εγκληματικότητα, προβληματικό ασφαλιστικό, κτλ.

        Εκτός αν πιστεύεις ότι μπορεί ένα κράτος με τα γεωγραφικά χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες της Ελλάδας να μηδενίσει την εισροή παράνομων μεταναστών (παρά το ότι πρέπει να προσπαθεί διαρκώς να την περιορίσει). Μα αυτό δεν το έχουν πετύχει ούτε οι ΗΠΑ (που έχουν πολλαπλάσιους πόρους από την Ελλάδα) και οι οποίες επίσης έχουν μεγάλο πρόβλημα παράνομων μεταναστών.

        Συνεπώς είτε το θέλουμε είτε όχι μετανάστες θα υπάρχουν στην Ελλάδα (και ίσως/μάλλον ο αριθμός τους θα συνεχίσει να αυξάνει). Το θέμα είναι το πόσο αποτελεσματικά μπορούμε να τους διαχειριστούμε ώστε να συμβάλλουν και αυτοί στην ανάπτυξη της χώρας και όχι στην μεγέθυνση των κοινωνικών της προβλημάτων.

        • S.T avatar
          S.T @ Kostas 23/12/2009 00:35:44

          Πως φαίνεται ότι δεν έχεις ταχιδέψει και μόνο σου αρέσει να μιλάς θεωρητικά.΄Ακου και διαβαζε λοιπόν για να μαθαίνεις γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
          Αμερική, Αγγλία, Αυστραλία, Καναδάς, κλπ εφαρμόζουν το εθιμικό/παραδοσιακό Αγγλοσαξωνικό δίκαιο που όπως ειπώθηκε δίνουν υπηκόοτητα με τη γέννηση γιατι αυτές οι χώρες ανήκαν στη Βρετανική Κοινοπολιτεία που είχε για αιώνες αποικείες μέχρι και τον 20ο αιώνα..Εμείς δεν είχαμε ΠΟΤΕ αποικείες και δεν έχουμε δίκαιο βασισμένο σε παραδόσεις και σε νόμους του 17 αιώνα.Το δίκαιο μας είναι Γερμανικό και Γαλλικό.
          Για την Γερμανία όσα ειπώθηκαν παραπάνω σωστά, δεν δίνει υπηκοότητα μόνο με τη γέννηση.

          Σχετικά με τη συμβολή των μεταναστών στην κοινωνία και τη διαχείρηση τους γιατί δεν τους δίνει ΒΙΖΑ εργασίας απεριόριστη και θα έχουν όλα τα δικαιώματα των Ελλήνων εργαζομένων; Δεν διάβασα να το γράφεις αυτό πουθενά πονοψυχε άνθρωπε;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Kostas 23/12/2009 08:23:15

      Οι Έλληνες μετανάστες στην Αμερική,στην Αυστραλία και στην Γερμανία,ήταν από την αρχή νόμιμοι και η συντριπτική τους πλειοψηφία πήγε σ αυτές τις χώρες κατόπιν προσκλήσεως.Δεν ήταν ποτέ λαθρομετανάστες.Όποιον τον πιάνει ο ...Ανθρωπισμός του,ας πάρει 5-6 λαθρομετανάστες στο σπίτι του.

  24. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 22/12/2009 15:37:58

    Αγαπητοί σχολιαστές

    ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΣΧΟΛΙΟ

    Μετά τη Γαλλική Επανάσταση, και βοηθούμενη από την αρχαία ελληνική και ρωμαϊκή πολιτική φιλοσοφία, η Γαλλία και σιγά σιγά και οι άλλες χώρες της Ευρώπης, αναγνώριζαν τα πολιτικά και ανθρώπινα δικαιώματα στους υπηκόους τους.

    Τέλη του 19ου αιώνα και σχεδόν σε όλο τον 20ο, ούρλιαζαν οι Ευρωπαίοι σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της υφηλίου για το πόσο ανώτερη ήταν η Ευρώπη, πόσο υπέροχη ανακάλυψη ήταν όλα αυτά τα δικαιώματα, πόσο λογικό είναι ο άντρας να ορίζει όπως νομίζει την οικογένειά του, τι καλά πράγματα προέρχονται από τη Δημοκρατία και πόσο ωραίο είναι να εκλέγεις τους κυβερνήτες σου, πόσο πανανθρώπινα είναι όλα αυτά, πόσο καταπληκτική είναι η ανεξηθρησκεία σε ένα κράτος, τι καλό πράγμα είναι η φιλανθρωπία και πόσο πρέπει να ζούμε με τα χριστιανικά μηνύματα “γύρνα και το άλλο μάγουλο”, “αγαπάτε αλλήλους” κοκ

    Πουθενά δεν λέγαμε ότι αυτά τα φυλάμε μόνο για τους γηγενείς. Τα δικαιικά συστήματα στις χώρες της Ευρώπης τα αναγνώριζαν σε όλους τους υπηκόους. Οι “αλλοδαποί” που πολιτιγραφούνταν προέρχονταν βέβαια από τις αποικίες οπότε υπήρχε και το στοιχείο της ενοχής.

    Το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν ορδές μουσουλμάνων άρχισαν να φτάνουν στις ακτές της Ευρώπης. Οσο οι “εισβολείς” προέρχονταν από τις αποικίες σε μικρούς αριθμούς και δέχονταν να ενσωματωθούν σε κάποια ευρωπαϊκή κοινωνία, όλα ήταν λίγο πολύ καλά. Τώρα όμως ;;;;; Τί κάνουμε ;;

    Μετά από χρόνια στα κεραμίδια φωνάζοντας πόσο ανώτεροι είμαστε και πόσο σημαντική είναι η ιδιότητα του ΠΟΛΙΤΗ, και με δικαιικά συστήματα που δεν είχαν υπολογίσει 100 εκατομμύρια ανεπίδεκτους ενσωματώσεως, βρεθήκαμε να κοιταζόμαστε μεταξύ μας. Υπέροχα.

    Η μεγάλη μας δυστυχία όμως είναι βαθύτατα φιλοσοφική: έχοντας στήσει τέτοια νομικά πλαίσια στις δυτικές κοινωνίες που αναγνωρίζουν τέτοια δικαιώματα, τώρα πρέπει να τα αναγνωρίσουμε και σε εκείνους που δεν θέλουμε !! Γόρδιος δεσμός.

    Φτάσαμε σε αυτό το σημείο γιατί ήρθαμε σε επαφή με εντελώς διαφορετικό πολιτισμό. Είναι τελείως διαφορετικό στα μάτια μας να ζητάει π.χ. η ελληνική μειονότητα στην Πολωνία το 1995 να ιδρύσει ορθόδοξη εκκλησία και κατηχητικό σχολείο, με το αίτημα της μουσουλμανικής μειονότητας στην Ελβετίας το 2009 να ζητάει μιναρέ ή μαντρά (ή όπως αλλιώς λέγεται το θρησκευτικό τους σχολείο). Μπορεί η ελληνική μειονότητα να μην πληγωθεί πολύ αν αρνηθεί η Πολωνία το αίτημά της και σίγουρα η ελληνική μειονότητα δεν θα προσβάλλεται βλέποντας το σταυρό στις αίθουσες των δημόσιων σχολείων της Πολωνίας. Ομως, η μουσουλμανική μειονότητα στην Ελβετία θα προσβληθεί και από την άρνηση και από την ύπαρξη σταυρών στις αίθουσες των σχολείων της Ελβετίας.

    Οσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε, αυτή είναι η έννοια της ανεξιθρησκείας και του δικαιώματος του ανθρώπου να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του.

    Φτιάξαμε έναν νομικό πολιτισμό που τώρα οι μουσουλμάνοι χρησιμοποιούν εναντίον μας. Με τα ίδια μας τα όπλα. Αυτό είναι το δράμα μας.

    • man8os avatar
      man8os @ Α.Κ. 22/12/2009 15:47:52

      Οταν δε μας αρεσει η πραματικοτητα,τοσο το χειροτερο για αυτη.
      Το καινουριο λοιπον επιχειρημα ειναι οτι ολα αυτα τα δικαιωματα απευθηνονται στους Ευρωπαιους πολιτες και οχι στους μεταναστες,αλλα ως φιλανθρωποι ευρωπαιοι,ευχαριστως να τους βοηθησουμε να φτιαξουν δημοκρατικα κρατη στους τοπους τους,που θα εχουν ολα αυτα τα καταπληκτικα δικαιωματα που εχουμε εμεις στην Ευρωπη.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Α.Κ. 22/12/2009 15:49:01

      Αυτα τα εκαναν αλλοι.Οι Ελληνες που εξεγερθηκαν κατα του Ισλαμικου Χαλιφατου το 1821 εκαναν σαφη διακριση.Το πρωτο Συνταγμα της Επιδαυρου γραφει οτι Ελληνες ειναι οι κατοικοι της Ελλαδος οι πιστευοντες εις Χριστον.Μονο αυτους αναγνωριζει η ελληνικη επανασταση ως Ελληνες.Και το κανει αυτο διοτι ξερει οτι οι αλλοι πιστευουν οτι λογω της πιστης τους και μονο δικαιουνται να ειναι αφεντικα και οι χριστιανοι ραγιαδες.Το νομικο συστημα των Οθωμανων ειναι προσαρμογη στις επιταγες του κορανιου και τιποτα παραπανω.
      Αλλα και ενα αιωνα αργοτερα ο Βενιζελος ζητησε την ανταλλαγη των πληθυσμων για τον ιδιο λογο.Εδω δεν ειναι Γαλλια ή Αγγλια,υπαρχει αλλη πειρα.
      Φαινεται οτι ηλθε η ωρα να ακυρωθει η επανασταση του 1821 και η συνθηκη της Λωζαννης στην οποια ο Αγγλος αντιπροσωπος ειπε προς τους Ελληνες : χανετε πατριδες αιωνων αλλα θα βρειτε την ησυχια σας.
      Ξερω οτι με το δεδομενο συσχετισμο δυναμεων δε μπορει να γινει τιποτα.Ζητω απο τη ΝΔ να ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΕΙ το νομο του ΠΑΣΟΚ αδιαφορωντας για τις ψηφους των μεταναστων που θα χασει.Αφηστε μονους τους ΠΑΣΟΚ,ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ να αναλαβουν τις ευθυνες τους απεναντι στις επερχομενες γενεες.

      • nasos avatar
        nasos @ ψυχραιμια 22/12/2009 15:57:56

        Οι επερχόμενες γεννεές θα καταθέτουν στεφάνια στους ανδριάντες του Οδυσσέα Ανδρούτσου,ο οποίος λόγω συμμετοχής του στο τάγμα των Μπεκτατσήδων θα θεωρείται πιο αποδεκτός από τον Κολοκοτρώνη που ξεκλήρισε Εβραίους και Τούρκους στην Τριπολιτσά.
        Παράλληλα θα προβάλονται λιγότερο τα εθνοθρησκευτικά στοιχεία της Επανάστασης και θα προβάλονται περισσότερο τα ''ταξικά''.
        Οι ψευδοϊστορικές αναλύσεις των Μαρξιστών για την Επανάσταση τώρα δικαιώνονται.

      • man8os avatar
        man8os @ ψυχραιμια 22/12/2009 15:59:29

        Ετσι βαζουμε την ταφοπλακα στον ταφο της Ελλαδας.
        Δυστηχως δεν ενας απλος κακος νομος, ειναι ενας νομος που καθιερωνει τηνπολυπολιτισμικοτητα στην πολιτικη ζωη.
        Η εθνικα υπερηφανη σταση της ΝΔ δε θα φανει αν αποχωρησει απο την αιθουσα οπως εκανε με τα Ιμια...
        Τοτε χασαμε μια μαχη. Απεναντι στον κυνδινο της υποδουλωσης που μας απειλει, η Νδ εχει ως καθηκον να κανει οτι μπορει,με καθεμεσο,ωστε η να τροποποιηθει ο νομος περι ιθαγενειας σε αποδεκτο βαθμο,η να μην ψηφιστει καθολου απο την βουλη.
        Αυτο γιαμενα ειναι αυτο που πρεπει να γινει, και οχι υπερηφανα να υπογραψουμε την διαθηκη μας με αυτη τη τελευταια πραξη.
        Κομματικα γιατι 900,000 ψηφοι τουλαχιστον θα προστεθουν στο ΠΑΣΟΚ καιεθνικα γιατι το ΠΑΣΟΚ βαθμιαια θα μετατραπει στο διαρκως ενισχιομενο κομμα των μουσουλμανων μεταναστων.

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ ψυχραιμια 22/12/2009 16:03:22

        Αγαπητέ Ψυχραιμία

        Μιλάς για ιστορία, ελληνική επανάσταση, ιμπεριαλισμό στον οποίο δεν συμμετείχε η Ελλάδα, αλλαγή πληθυσμών, το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδος. Λαμπρά όλα αυτά και γνωστά. Πλην όμως παντελώς αδιάφορα, άκαιρα και εκτός θέματος.

        Προσπερνώ το γεγονός ότι το Σύνταγμά μας έχει αλλάξει αρκετές φορές από το 1821 και σου λέω ότι εγώ μιλάω για το "Συμβούλιο της Ευρώπης" για την προστασία των δικαιωμάτων του ανθρώπου και για το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (είναι το ίδιο που καταδικάζει την Τουρκία για τις περιουσίες των Κυπρίων στα κατεχόμενα), στα οποία μέλος είναι η Ελλάδα και οι λοιπές Ευρωπαϊκές χώρες, με ένα νομικό πλαίσιο που το έφτιαξαν οι ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΕΥΡ. ΧΩΡΕΣ!

        Πόσο δύσκολο είναι επιτέλους να καταλάβουμε ότι είναι απίστευτα δύσκολο αυτό το πανευρωπαϊκό δικαιικό σύστημα να το καταργήσουμε; Είτε μόνοι μας είτε όλοι οι ευρωπαίοι μαζί;

        Μας έπιασαν κότσους!!!! Δεν το καταλαβαίνει κανείς;;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Α.Κ. 22/12/2009 16:08:48

          H ιθαγενεια ομως ΔΕΝ περιλαμβανεται στους ορους του ΕΔΑΔ.Καθε χωρα καθοριζει η ΙΔΙΑ τις προυποθεσεις.
          Αυτος ειναι ο λογος που κανεις δεν εχει προσφυγει εναντιον της Ελλαδος για το ζητημα αυτο.
          Προκειται για αποκλειστικα εθνικο θεμα και ειναι ζητημα της Βουλης και μονο.Φυσικα και το να επιτρεπεται ή οχι η παρανομη εισοδος καποιου δεν το ζητα καμμια συνθηκη.

        • katerina avatar
          katerina @ Α.Κ. 22/12/2009 21:41:52

          «είναι απίστευτα δύσκολο αυτό το πανευρωπαϊκό δικαιικό σύστημα να το καταργήσουμε;»
          Γενικά συμφωνώ με το σκεπτικό σου, αυτό το αξιακό σύστημα όμως δεν το φτιάξαμε τυχαία και πολλές φορές ούτε «αναίμακτα», αυτό το ίδιο αξιακό μας σύστημα είναι που πρέπει και πάλι να προστατεύσουμε.
          Με νομιμοποίηση χωρίς διαδικασίες ενσωμάτωση (κουλτούρα, πολιτισμό, αξιακό σύστημα) και μάλιστα ομάδων με τόσο διαφορετικά χαρακτηριστικά (και δεν εννοώ φυλετικά) είναι μοιραίο να οδηγήσουν στη σύγκρουση.
          Όσο για τα ενοχικά σύνδρομα ναι υπάρχουν, ίσως όμως όχι μόνο ως προς τους εισβολείς (με ή χωρίς «») αλλά και από την εγκατάλειψη (άντε αδρανοποίηση) του αξιακού μας συστήματος.
          Πολύ καιρό πελάτες καταναλωτές, ξεχάσαμε πως είναι να ΄σαι Πολίτης.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ψυχραιμια 22/12/2009 21:20:38

        ψυχραιμια, μου άρεσε η οπτική γωνία που προτείνεις, δεν το είχα ποτέ σκεφθεί έτσι, και το βρίσκω πολύ δροσερό... και ίσως και εξαγώγιμο: εννοώ, κάποια αντίστοιχη οπτική θα μπορούσε να βοηθήσει και άλλους βαλκάνιους με παρόμοια ερωτηματικά, ίσως και, διευρυνόμενη, ακόμη και πιό μακρινούς ευρωπαίους. Μα το Θεό, χρειαζόμαστε άμυνες, και μούδωσες καλή ιδέα. Θα την επεξεργασθώ. Νάσαι καλά.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ δρόμος 22/12/2009 21:29:38

          Ναι.Οι αλλοι Βαλκανιοι που ησαν θυματα του Ισλαμ δεν εχουν ακομη προβλημα καθως λογω φτωχειας δεν εχουν μεταναστες.
          Οι Ευρωπαιοι εχουν ενοχοποιηθει λογω αποικιοκρατιας.
          Να θυμασαι οτι το κουμπι ειναι οτι η Τουρκοκρατια στην πραγματικοτητα ηταν ισλαμοκρατια.Ο τουρκικος εθνικισμος εμφανισθηκε με τους Νεοτουρκους το 1908.
          Η ταυτοτητα του Οθωμανου ηταν καθαρα ισλαμικη και το καθεστως του ραγια (protected people,dhimmi στα αγγλικα) με ολα τα συμπαρομαρτουντα ,χαρατσια κλπ ειναι εφαρμογη των διδαχων του κορανιου και της σαρια.Δηλαδη αυτο που θελουν οι ισλαμιστες εδω ειναι deja vu.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 22/12/2009 21:47:48

          Οι άλλοι Βαλκάνιοι δεν έχουν ακόμη πρόβλημα, λόγω φτώχειας, μόλις όμως κάποιος από αυτούς περάσει το κατώφλι της ΕΕ θα γίνει αυτόματα κι εκείνος πύλη εισόδου, όχι?
          Και ακόμη: οι Πολωνοί είχαν αποικίες? οι Αυστριακοί? κάτι γνωρίζουνε κι αυτοί από οθωμανικό ισλάμ, και οι ρώσοι, τι λες?

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ δρόμος 22/12/2009 21:53:33

          Σωστα.Δεν ειχαν αποικιες αλλα δεν ηταν και υποδουλοι οι ιδιοι.Μπορει παντως να χρησιμοποιηθει και σε αυτους.
          Η εξωφρενικη κατασταση ειναι εδω που διαφοροι προσπαθουν να μας φορτωσουν τις ενοχες των Αγγλογαλλων και μιλουν σε πρωτο πληθυντικο για το τι "καναμε" στον Τριτο Κοσμο.Τι καναμε;την πολιορκια του Μεσολογγιου;o μονος πολεμος Ελληνων και Αραβων ηταν η εισβολη του Ιμπραημ.
          Οχι μονο δεν τους χρωσταμε τιποτα αλλα χρωστανε αυτοι για 4 αιωνες καταπιεσης.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 22/12/2009 22:08:42

          όχι μόνο δεν "κάναμε" τίποτε, αλλά, λόγω επαγγελματικών -και φιλικών- επαφών που έχω με βορειοαφρικανούς άραβες, σε βεβαιώνω πως αγαπούν τους Έλληνες και σέβονται τις ιστορικές τους μνήμες σε ό,τι μας αφορά. Το θέμα δημιουργείται, όπως σωστά το θέτεις, από τους οθωμανούς, και όχι μόνο σε εμάς (δες και αντιδράσεις για το ελβετικό δημοψήφισμα, αποκλειστικά τουρκικές)

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:08:15

        Και στη Γαλλία και στην Αγγλία το έχουν μετανιώσει που έχουν αφήσει τόσους μουσουλμάνους να κουβαληθούν και γίνονται πολλές συζητήσεις. Αλλά τα πνίγει όλα το "πολιτικώς ορθό".

        • S.T avatar
          S.T @ Μάρκο Τ 23/12/2009 00:39:54

          Ακριβώς!!!Μπορώ να το πω από πρώτο χέρι και ας είχαν τις αποικίες και το θεωρουσαν αισχύνη να μην τους πολιτογραφήσουν Βρετανούς και Γάλλουσ μετά.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Α.Κ. 22/12/2009 16:32:16

      Αγαπητέ Α.Κ., κι εσύ και πολλοί άλλοι που επιχειρηματολογείτε με τον ίδιο τρόπο κάνετε ένα βασικό λάθος. Η ανεξιθρησκεία είναι ατομικό δικαίωμα και δεν περιλαμβάνει και συλλογικές πτυχές. Είτε αρέσει, είτε όχι, μια θρησκεία έχει τεράστιες κοινωνιολογικές και πολιτικές προεκτάσεις. Η επικρατούσα θρησκεία ορίζει τις βάσεις του γενικού πολιτισμού της κάθε χώρας. Συνεπώς, υπό αυτή την οπτική, το ατομικό δικαίωμα της ανεξιθρησκείας δεν μπορεί να περιλαμβάνει δυνατότητα απαλλαγής από ενα μη κατηχητικό γνωσιολογικό (όχι θρησκειολογικό) μάθημα θρησκευτικών (ακριβώς τέτοιο έχουμε σήμερα), υποχρέωση του κράτους να δεχτεί εκφάνσεις θρησκευτικής λατρείας μη συμβαστές με το γενικό πολιτισμό του (μιναρέδες), καθώς και την αποδοχή της επικρατούσας πολιτισμικά (όχι νομικά) θρησκείας ως κριτήριο ή ένα από τα κριτήρια για την απόκτηση υπηκοότητας (στο κάτω κάτω η απόκτηση μιας υπηκοότητας είναι επιλογή του αποκτώντος, δεν τον βάζει κανείς με το ζόρι να αλλάξει θρησκεία).

      Απλά τα πράγματα: Ο Αφγανός ή ο Τυνήσιος που κρατούν το Ισλάμ, που διδάσκουν τα παιδιά τους τις δικές τους παραδόσεις, και που τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους εξακολουθούν να νιώθουν πρώτα Αφγανοί ή Τυνήσιοι, πρώτα μουσουλμάνοι, δεν έχουν θέση στο ελληνικό έθνος, όπως το ξέρουμε σήμερα. Σε ένα διαφορετικό, π.χ., ισλαμικό "ελληνικό" έθνος (που δεν θα ήταν πια ελληνικό όπως ξέρουμε την ελληνικότητα) μπορεί να είχαν. Όχι όμως στο σημερινό ελληνικό έθνος.

      Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι τέτοιες θέσεις ο κυρίαρχος αντικληρικαλισμός δυσκολεύεται να τις δεχτεί. Πρέπει όμως να δουν το πράγμα ευρύτερα και χωρίς αντικληρικαλιστικό και αντιεθνικιστικό φανατισμό. Αυτή τη στιγμή, η επέλαση των μεταναστών, νόμιμων και παράνομων, απειλεί τη δομή της χώρας, απειλεί τα πολύ βασικά θεμέλια του συλλογικού μας παρόντος και μέλλοντός. Δεν ξέρουμε πού θα καταλήξει όλη αυτή η ιστορία, πάντως δεν θα καταλήξει καλά. Είναι το μόνο σίγουρο.

      Πρόκειται για μια ακόμη βαθιά αντιδημοκρατική ενέργεια της παρούσας κυβέρνησης. Πρέπει να κατεβούμε στους δρόμους, να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Ας γνωρίζουμε όλοι ότι κι ο Σαμαράς θα έχει σοβαρούς ενδοιασμούς να αντιδράσει δυναμικά για να μην κατηγορηθεί ως "ρατσιστής". Πρέπει όμως να αντιδράσει και τον χρειαζόμαστε πολύ σε αυτή τη φάση να μπει μπροστά και να ηγηθεί. Να τεθεί ως πρώτο ζήτημα η απόκτηση ελληνικής συνείδησης και η αποβολή της παλαιάς συνείδησης. Να κρατηθεί το ισχύον σύστημα. Με το σταδιακό εξελληνισμό των μεταναστών, να επέρχεται και η απόκτηση της υπηκοότητας. Το κρίσιμο είναι: Όχι στην αυτόματη απόκτηση της υπηκοότητας με γελοίες προϋποθέσεις του τύπου τρία χρόνια σχολείο. ΔΕΝ φτάνει αυτό και πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Να μην υποκύψουμε σε ψευδοανθρωπιστικές κραυγές.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Α.Κ. 22/12/2009 16:45:55

      Είναι και ιστορικό πρόβλημα. Ο Μουσουλμανισμός είναι νεότερη θρησκεία απο το Χριστιανισμό κατά 600 χρόνια. Έχουν ακόμα την "ορμή του νεοφώτιστου". Σκεφθείτε τη νοοτροπία των Χριστιανών το 1400: Σταυροφορίες, μάγισσες ψητές, μυστήριες αλληλομαχόμενες αιρέσεις, θρησκευτικές κομμούνες κοινοκτημοσύνης στο Μύνστερ ή στη Θεσσαλονίκη, Πόλεμοι των Χωρικών, εικονομάχοι ή εικοναλάτρες αυτοκράτορες του Βυζαντίου με κομμένες μύτες και αυτιά, ευνούχοι στο παλάτι εδώ, Πάπες εξόριστοι από τη Ρώμη στην Αβινιόν εκεί, και λοιπά και λοιπά.
      Η ανεξιθρησκεία δεν μπορεί παρά να ισχύει, το ίδιο όμως και τα λοιπά δικαιώματα, που περιλαμβάνουν την διάκριση των εξουσιών και μετά το Διαφωτισμό, τον αυστηρά κοσμικό χαρακτήρα κάθε εξουσίας, εκτελεστικής, νομοθετικής ή δικαστικής.
      Τώρα τα περί ενδυμασίας, κατά τη γνώμη μου, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα. Αρκεί να μην επιβάλλεται, σε γυναίκες ή άνδρες, παρά τη θέληση τους.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Sic transit gloria mundi 22/12/2009 16:57:39

        Καμία σχέση με την "ορμή του νεοφώτιστου". Αυτό δείχνει πόσο λίγα ξέρεις από Ισλάμ. Ούτε μπορείς να συγκρίνεις τις σταυροφορίες (που έτσι κι αλλιώς είχαν σταματήσει το χίλια διακόσια κάτι. Οι σταυροφορίες ήταν ένα πλιατσικολόγημα που πήρε και θρησκευτικό προκάλυμμα. Όπως η λεηλασία της χώρας από το ΠΑΣΟΚ του 1981 χρειαζόταν ιδεολογικό προκάλυμμα, έτσι και το πλιατσικολόγημα των βάρβαρων Φράγκων ήθελε ένα ιδεολογικό άλλοθι και το βρήκε στον Καθολικισμό. Η Ορθοδοξία ποτέ δεν είχε τέτοιες συμπεριφορές και φτάνει πια με τις άστοχες εξομοιώσεις υπό το γενικό τίτλο "Χριστιανισμός".

        Το Ισλάμ έχει την εδαφική και πολιτική επέκταση γραμμένη στο Κοράνι. Είναι εντολή του Μωάμεθ να κατακτήσουν τον κόσμο και να υποτάξουν τους απίστους - εξαίρεση ανεκτικότητας κάνουν μόνον για τους Χριστιανούς και τους Εβραίους και γι' αυτούς πάλι περιορισμένα. Για τους άλλους όλους ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ανεξιθρησκεία στο Ισλάμ.

        Τα περί "ορμής νεοφώτιστου" τα έβγαλαν όσοι προσπαθούν να αθωώσουν το Ισλάμ στα μάτια αφελών και ανίδεων περί τη συγκεκριμένη θρησκεία. Καμία άλλη από τις μεγάλες θρησκείες δεν έχει το σαφές πολιτικό πρόγραμμα και πολιτικό πλαίσιο του Ισλάμ. Άλλωστε, όλα ήταν μια εφεύρεση του Μωάμεθ για να μπορέσει να θεμελιώσει ιδεολογικά την προσωπική του πολιτική επικράτηση στη Μεδίνα, μετά στη Μέκκα, και στο τέλος σε όλη την αραβική χερσόνησο. Οι φιλοδοξίες τους δεν πήγαιναν παραπέρα, αλλά οι διάδοχοί του έπρεπε να κατακτήσουν κι άλλα. Η "ορμή του νεοφώτιστου" τελείωσε για το Ισλάμ το 10 αιώνα, όταν το Βυζάντιο ανέκτησε το στρατιωτικό πλεονέκτημα, περιόρισε τις κτήσεις του (του Ισλάμ), νίκησε τους πειρατές, ενώ παράλληλα επήλθαν και σοβαρές πολιτικές διασπάσεις. Τα υπόλοιπα στην παγκόσμια ιστορία τα έκαναν οι Τούρκοι, χωρίς να είναι το ίδιο έντονο το θρησκευτικό στοιχείο της εξάπλωσης όσο στην αραβική εξάπλωση. Με την πολιτική παρακμή της Τουρκίας βρέθηκε και το Ισλάμ σε μεγάλη παρακμή, για να το αναστηλώσουν τελικά Άγγλοι και Αμερικανοί που το χρειάζονταν για τους δικούς του λόγους ο καθένας.

        Το θέμα είναι ότι στη νέα ορμή που παίρνει σήμερα το Ισλάμ, επειδή κρατάει τη θρησκευτικότητά του (ενώ εμείς την έχουμε απεμπολήσει στο όνομα της... ανεξιθρησκείας!), εμείς πρέπει να αντιτάξουμε τη δική μας θρησκευτικότητα. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, διότι το Ισλάμ θα είναι πάντοτε πολιτικός και πολιτιστικός ιμπεριαλισμός. Όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε όλοι, τόσο το καλύτερο για όλους μας.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Blimblomblim 22/12/2009 21:39:35

          ίσως, αν το θέμα συζητιόταν μ'αυτή την οπτική στη Βουλή, και σε συνδυασμό με την παρατήρηση του Ψυχραιμία @3.49', να έβρισκε υποστηρικτές σε περισσότερες πτέρυγες από μια-δυο ?

        • katerina avatar
          katerina @ Blimblomblim 22/12/2009 21:54:47

          Συμφωνώ,
          μόνο αν γίνει μια συζήτηση με βάση τη γνώση και τα δεδομένα, αποφεύγουμε τις παραπλανητικές ταμπέλες

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/12/2009 15:41:56

    Ποιο μυαλό 12χρονου; Έτσι πιστεύετε;
    Είναι βαθιά εμπεδωμένες πεποιθήσεις του και προχωρά με σχέδιο μεθοδικά και ταχύτατα.
    Στη βράση κολλάει το σίδερο. Τώρα που διατηρεί ακόμα μια δυναμική στην κοινωνία.
    Και δεν είναι μόνο αυτό. Αίφνης διαβάζω ότι δια νυκτός αποχαρακτήρισαν ΔΑΣΙΚΕΣ εκτάσεις και καταπάτησαν ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ εκτάσεις σε ΚΥΚΛΑΔΙΤΙΚΑ νησιά για να στηθούν οι πρώτες συστοιχίες ανεμογεννήτριών μέσα στα Χριστούγεννα.
    Οι κάτοικοι των περιοχών είναι ανάστατοι.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ αλλενάκι 22/12/2009 16:01:10

      πάμε ενα στοίχημα για το ποιος θα σχολιάσει οσονούπω;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ vardarskian 22/12/2009 16:09:48

        Αν έχεις την καλωσύνη να πεις εσύ ποιος θα σχολιάσει διότι δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 22/12/2009 16:52:42

      Αυτά που γράφεις, αλλενάκι, μάλλον επιβεβαιώνουν ότι οι πασοκάνθρωποι φοβούνται μήπως είναι πολύ σύντομη η θητεία τους, και τρέχουν να κατοχυρώσουν ό,τι προλάβουν...

    • Anonimi avatar
      Anonimi @ αλλενάκι 22/12/2009 17:40:07

      Αλλενάκι αν ισχύει αυτό που λες, είναι παράνομο και πολύ σοβαρό. Οι κυβερνήσεις δεν επιτρέπεται να είναι υπεράνω του νόμου.

  26. stelios avatar
    stelios 22/12/2009 15:49:35

    αλλενακι,12 χρονων μυαλο εχει,δεν ειδες την σχολικη παρασταση στο Ζαππειο?
    Ασχετα αν του την εχουν πεσει απο διπλα οι διαφοροι συρφετοι για να κανουν την δουλιτσα τους,οι βαθια εμπεδωμενες πεποιθησεις του εχουν την υπεραπλουστευση μυαλου της ΣΤ'Δημοτικου.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ stelios 22/12/2009 16:18:50

      Έτσι ακριβώς.

  27. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 22/12/2009 15:52:17

    Όπως φάνηκε και στο post περί πολυπολιτισμικότητας, πολλοί εξακολουθούν να επιμένουν σε μια καθαρά «ιδεολογική» συζήτηση. Σ΄ό,τι πιο επικίνδυνο δηλαδή για μια στοιχειώδη συνεννόηση. Γιατί εκτός από το ενύπαρκτο σε κάθε ιδεολογία «ψεύδος», η ιδεολογική θεώρηση των πραγμάτων τείνει στην τυφλή πόλωση. Άσπρο – μαύρο. Το μανιχαϊστικό σχήμα δεν αφήνει κανένα περιθώριο προσέγγισης: και του προβλήματος και των διαλεγομένων.

    Εδώ έχουμε μια πολιτικώς διατυπωμένη πρόθεση. Με ποσοτικοποιημένα μάλιστα στοιχεία βάσει των οποίων (θα) δίνεται η ιθαγένεια. Επομένως η συζήτηση δε μπορεί κατά την ταπεινή μου γνώμη παρά να είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ και ΘΕΣΜΙΚΗ. Οι επιλογές είναι οι εξής:

    • Εμμονή στα ισχύοντα – που είναι στην ουσία απαγορευτικά για κάθε απόδοση ιθαγένειας σε οιονδήποτε
    • Γενική ρητή απαγόρευση στην απόδοση ιθαγένειας
    • Αντιπροτάσεις που αφορούν τα νούμερα
    • Διαφοροποίηση κριτηρίων, είτε εισάγοντας εκτός από αριθμούς και πεδία ελέγχου της καταλληλότητας των «υποψηφίων» να αξίζουν την ιθαγένεια είτε περιορίζοντας τα δικαιώματα των «νέων» ιθαγενών
    • Αποδοχή της πρότασης

    Ως προς τη μεθοδολογία της αντίδρασης, δύο είναι οι οδοί:

    • Επιφυλακτική αναμονή της άποψης των άλλων, προκειμενου να υπάρξει συζήτηση
    • Εξέγερση όσων δεν «αντέχουν» άλλο την πραγματικότητα του νέου παζλ

    Το βέβαιο είναι ότι η χώρα δεν αντέχει άλλο το σημερινό αλαλούμ, όπως δεν αντέχει κι όλες τις άλλες αγγυλώσεις ή/και τα κεκτημάνα. Δεν αντέχει άλλο το τέλμα. Κι αν ο ΓΑΠ έχει όντως ως στόχο να ταράξει τα νερά, ο αιφνιδιασμός και η στείρα άρνηση των υπολοίπων είναι ασφαλώς μια από τις επιλογές, αλλά φοβάμαι όχι η βέλτιστη...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ antiathlitikos 22/12/2009 16:18:32

      Oι αντιπροτασεις μου ειναι οι ακολουθες :
      1) Για τα παιδια που γεννθηκαν εδω : Ιθαγενεια εφ οσον εμειναν τελειωσαν ολη τν εκπαιδευση στην Ελλαδα στο 18ο ετος της ηλικιας τους μετα απο εξετασεις ελληνικης ιστοριας και γλωσσας και υπογραφη οτι αποδεχονται τις αξιες του ελληνοχριστιανικου πολιτισμου.
      2) Για τους μεταναστες πρωτης γενιας το ιδιο μετα 30 ετη παραμονης και εξατασεις.
      Αν στους φιλους αριστερους ο ελληνοχριστιανικος πολιτισμος χτυπαει ασχημα και θυμιζει χουντα λυπαμαι αλλα δε γινεται αλλιως.Δε μπορεις να αποκλεισεις τους μουσουλμανους ρητα γιατι θα παθεις οτι και η Δανια ή η Ελβετια.Ουτε να πεις σκετο ελληνικου γιατι θα σου πουν και εγω θαυμαζω τον Αριστοτελη.
      Επισης η ιθαγενεια δινεται υπο δοκιμη για 20 χρονια και οριστικοποιειται μονο αν στο διαστημα αυτο ο νεος υπηκοος αποδεδειγμενα δεν στραφηκε κατα των ελληνικων εθνικων συμφεροντων.
      Εαν και αυτο θυμιζει χουντα παλι δε μπορω να κανω τιποτα.
      Τελος περα απο τα λογια πρεπει να σταματησει η μεταναστευεση απο την Ασια αμεσα.

      • Kostas avatar
        Kostas @ ψυχραιμια 22/12/2009 16:48:33

        Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω, αλλά είμαι ένας σκληρά εργαζόμενος Έλληνας που υπηρέτησε την πατρίδα 23 μήνες στο στρατό, πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές και τους φόρους του αλλά δεν έχει και καμία τρέλα με τον χριστιανισμό. Ε και τι σημαίνει αυτό? Δηλαδή όλοι οι Έλληνες που δεν έχουν κανένα ζόρι με τη θρησκεία δεν είναι Έλληνες? Φτάνει πια με αυτό το παραμύθι. Αρκετούς Άνθιμους έχουμε στην Ελλάδα.

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:27:10

        Εχω και εγώ μιλήσει για στείρα άρνηση απέναντι σε μία πραγματικότητα. Αλλά δεν νομίζω να είναι αυτή η θέση της πλειοψηφίας εδώ. Εχω μιλήσει για εισδοχή μεταναστών, έστω άτυπα, με βάση κριτήρια πολιτισμικά (=αποφεύγονται, όσο το δυνατόν, οι μουσουλμάνοι Ασιάτες και Αφρικανοί, μόνο που δεν λέγεται ρητά. Δεν φταίμε εμείς που είναι αυτοί τέτοιοι που είναι, για να το πω ωμά! Οπου εγκαθίστανται, μόνο προβλήματα, υποβάθμιση και καθυστέρηση προκαλούν).

        Έχω μιλήσει επίσης για απόδοση υπηκοότητας σε παιδιά μεταναστών γεννημένα ή μεγαλωμένα εδώ, που έχουν τελειώσει ελληνικό σχολείο εδώ, κατόπιν αιτησής τους και κατόπιν συνέντευξης όταν φτάσουν τα 18.

        Αυτά τα έχω γράψει και στο ιστολόγιό μου και σε σχόλια στο Αντί.

  28. nasos avatar
    nasos 22/12/2009 15:52:28

    Φέρνουν ένα Νομοσχέδιο τρεις μέρες πριν τα Χριστούγεννα,το οποίο σηματοδοτεί την μεγαλύτερη εθνολογική μεταβολή στην Ελλάδα από την εποχή της Ανταλλαγής των Πληθυσμών.
    Εν Κρυπτώ και παραβύστω που θα έλεγε και η Επάρατος Δεξιά.

  29. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 22/12/2009 16:00:31

    Θα ήταν προτιμότερο να αποκτάται η ιθαγένεια όταν το παιδί φοιτά τουλάχιστον στα 2/3 των τάξεων του σχολείου και όταν συμπληρώνει το 18ο έτος της ηλικίας του.

    Είναι χρέος μας να εντάξουμε στην κοινωνία και τον πολιτισμό μας τους ανθρώπους που έχουν γεννηθεί εδώ και έχουν αποκτήσει την ίδια παιδεία. Και μην ακούσω τα γραφικά που λέει ο Άδωνις για τον Ισοκράτη.

  30. citizengr avatar
    citizengr 22/12/2009 16:07:55

    ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ!ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΑΡΓΑΛΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΩΝ ΜΕ ΑΛΛΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ!ΤΟΜΑΡΙΑ!

    • nasos avatar
      nasos @ citizengr 22/12/2009 16:20:13

      ΤΟ Βέλγιο έχει ήδη δείξει τον δρόμο.
      Με το που ανέβηκε στο 30% το Φλαμανδικό εθνικιστικό κόμμα,άρχισαν οι μαζικές Βελγοποιήσεις με αποτέλεσμα να κατεβαίνουν Γκρίζοι Λύκοι και Ισλαμιστές με τα κόμματα του κατεστημένου,τραγελαφικές καταστάσεις,οσονούπω και στην Ελλάδα.

  31. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 22/12/2009 16:11:48

    Κανένας νομικός να μας εξηγήσει τη διαφορά "υπηκοότητας" και "ιθαγένειας";

    • Nικόλας avatar
      Nικόλας @ antiathlitikos 22/12/2009 16:53:51

      Δεν υπαρχει πλεον η λεξη υπηκοοτητα.Μονο ιθαγενεια.
      Το ηπηκοος ειναι απο παλια οταν οι ανθρωποι ηταν υπηκοοι σε καποιον βασιλια.Πλεον στην νομολογια υπαρχει μονο το ιθαγενεια.

  32. nasos avatar
    nasos 22/12/2009 16:25:16

    Ίσως ο ΓΑΠ να νομίζει πως εδώ θα γίνει κάτι σαν τις ΗΠΑ,οι μετανάστες κάνουν τις χαμαλοδουλειές για διατηρείται υψηλό το βιοτικό επίπεδο της μεσσαίας τάξης που εργάζεται στην Microsft και αλλαχού.
    Ωπ!
    Τώρα το θυμήθηκα,στην Ελλάδα δεν έχουμε Micrsoft,γενικά δεν έχουμε δευτερογενή τομέα,το έφαγε λάχανο η Μεταπολιτευτική Αριστερά επειδή καταπίεζε την εργατιά!

  33. Καινος + Τόμος avatar
    Καινος + Τόμος 22/12/2009 16:27:46

    Ελάτε όλοι μαζί αδέρφια ένα καλό "γκλουπ" να πάει κάτω...

  34. Nικόλας avatar
    Nικόλας 22/12/2009 16:28:52

    Γενικά τα παιδια που γεννιουνται στην Ελλαδα και πανε σχολειο εδω και μεγαλωνουν σε αυτη τη χωρα συμφωνω να εχουν την ιθαγενεια.
    Τωρα τα 5 χρονια για τους μεταναστες ομολογω πως ειναι λιγα.
    Οποιος απο εσας εχει παει στη Γαλλια οπου και εκει υπαρχει μεγαλος αριθμος μεταναστων οπου τα παιδια τους εχουν την Γαλλικη ιθαγενεια και εκει ομως η ενσοματωση ατομων δευτερης η ακομα και τριτης γεννιας δεν εχει γινει ακομα.
    Μια βολτα στο σταθμο του μετρο Station du Nord του μετρο για να δειτε για τι πραγμα μιλαω.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Nικόλας 22/12/2009 16:46:22

      Τότε γιατί συμφωνείς με την απόδοση ιθαγένειας στα παιδιά; Τα μουσουλμανάκια, ακόμη και αν φτάσουν τέταρτη ή πέμπτη γενιά, ποτέ δεν θα ενσωματωθούν, εκτός αν σταματήσουν να είναι μουσουλμανάκια.

      • Nικόλας avatar
        Nικόλας @ Blimblomblim 22/12/2009 16:48:56

        Τι να σου πω,μαλλον επειδη εχω φιλους παιδια μεταναστων αλλα την αληθεια την λεω,μουσουλμανοι δεν ειναι.Αν πεις ναι σε ολους εκτως μουσουλμανων θα πεσουν να σε φανε.Δυο μετρα και δυο σταθμα δεν μπορει να γινει.Αλλα κριμα που τους παιρνει η μπαλα και τους μη μουσουλμανους,γορδιος δεσμος

        • man8os avatar
          man8os @ Nικόλας 22/12/2009 17:19:51

          Αληθεια και εγω εχω φιλους μεταναστες. Μιλαω για Αλβανους,βεβαια. Με τους υπολοιπους δε νιωθω να εχω κατι κοινο. Σιγουρα οι Αλβανοι καποια στιγμη θα πολιογραφηθουν ελληνες,σε 10-20 χρονια. Οι υπολοιποι ομως τι θα γινουν? Οι Πακιστανοι,Αφγανοι,Φιλλιπινεζοι, Αφρικανοι?
          Αυτοι δε νομιζω να μπορουν να γινουν Ελληνες...

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Nικόλας 22/12/2009 21:55:29

          μα γι αυτούς μιλάμε!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Nικόλας 22/12/2009 22:13:34

          δε μιλάμε μόνο για αυτούς Δρόμε, μιλάμε για όλους.
          Οι Αλβανοί έχουν πατρίδα και είναι δίπλα με τα σπίτια τους με τα πάντα. Δεν ζούσαν στη στέπα κατά νομάδες. Στο 80% μουσουλμάνοι. Όσοι βαφτίζονται εδώ βαφτιζονται για τα χαρτιά. Έχω παραβρεθεί σε βάφτιση και κατάλαβα αρκετά.
          Μπαινοβγαίνουν ελεύθερα. Είναι στη πρόθυρα της ΕΕ, αυτοί είναι πολίτες γειτονικής χώρας μετακινούμενοι, εγώ δεν τους θεωρώ καθόλου μετανάστες... Albanian Bank etc.... Τα σύνορά μας δεν έχουν ρευστοποιηθεί ακόμα...

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Nικόλας 22/12/2009 23:04:41

          Η διαφορά είναι ότι οι Αλβανοί θα είναι σε λίγο ΕΕ, και δεν θα μας χρειάζονται όσο τώρα - ενώ οι άλλοι..

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Nικόλας 22/12/2009 23:08:03

          Στο καλό να πάνε. Να μπουν στην ΕΕ και να ευδοκιμήσουν όσο δεν ευδοκίμησαν εδώ... Τους το εύχομαι ολόψυχα.
          Επομένως για αυτούς τίθεται άλλο θέμα, της διπλής υπηκοότητας.
          Για να τα ξεκαθαρίζουμε ένα ένα τα θέματα.
          Δεν θα γίνει η Ελλάδα Κόσοβο.

    • katerina avatar
      katerina @ Nικόλας 22/12/2009 22:03:22

      Nicolas Sarkozy : "Respecter ceux qui arrivent, respecter ceux qui accueillent" :-)
      http://www.lemonde.fr/politique/article/2009/12/08/m-sarkozy-respecter-ceux-qui-arrivent-respecter-ceux-qui-accueillent_1277422_823448.html

  35. Kostas avatar
    Kostas 22/12/2009 16:34:26

    Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες διευκρινίσεις. Αυτό όμως που θέλω να πω στην πρώτη παράγραφο είναι ότι εκατομμύρια συμπατριώτες μας μετανάστες αγωνίστηκαν ώστε τα παιδιά τους να μπορούν να έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις στις χώρες στις οποίες εγκαταστάθηκαν (γιατί πολύ απλά αυτό είναι το δίκαιο και το σωστό για αυτούς που συμμετέχουν στην πρόοδο και στην ανάπτυξη μίας χώρας). Το πρόβλημα μας σήμερα στην Ελλάδα είναι ότι έχουμε αποτύχει να ελέγξουμε τους μετανάστες που έχουν μπει παράνομα στην χώρα. Και φυσικά όταν αποφεύγουμε να δούμε κατάματα το πρόβλημα αποφεύγουμε να σκεφτούμε και λύσεις για την αντιμετώπισή του (π.χ. τρόπους καταγραφής, νομιμοποίησης, ένταξης στην κοινωνία, ενσωμάτωσης στο σύστημα, κτλ). Και φυσικά όλο αυτή η (μη) αντιμετώπιση της πραγματικότητας έχει σοβαρές επιπτώσεις (στο ασφαλιστικό, στην ασφάλεια, κτλ)

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Kostas 22/12/2009 17:06:45

      Αν εσύ θέλεις να τους νομιμοποιήσεις, να μιλάς για τον εαυτό σου. Μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι θέλουν οι άλλοι. Και, μια που κάνεις σύγκριση με τους Έλληνες, καλά είναι να μάθεις ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν πήγαν λαθρομετανάστες οι Έλληνες για να πρέπει να τους νομιμοποιήσεις μετά. Εμάς όλοι ήρθαν λαθραία και νομιμοποιήθηκαν μετά. Και επίσης, δεν ξέρω κανέναν Έλληνα που να "αγωνίστηκε" για δικαιώματα που δεν του έδωσε η χώρα υποδοχής με τη δική της θέληση. Ξέρεις εσύ, και μας μιλάς για "εκατομμύρια που αγωνίστηκαν για ίσα δικαιώματα";

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ Kostas 22/12/2009 19:01:02

      Πουθενὰ σχεδὸν στὴν Εὐρώπη δὲν παίρνουν ὑπηκοότητα μὲ τήν... ἐγκατάστασι. (Διότι αὐτὸ πρακτικῶς κάνουν ἐδῶ τώρα.) Μετὰ τὴν ἐνηλικίωσι, καὶ ἐφ᾿ ὅσον εἶσαι νόμιμος καὶ μόνιμος κάτοικος ἐπὶ δεκαετία τουλάχιστον. (Κατ᾿ ἐμέ, ποτέ, ἀλλὰ λέω γιὰ τὰ ἰσχύοντα στὴν Εὐρώπη.) Ἐλέγξτε το. (Ἐπιπλέον, στὴν Γερμανία πρέπει νὰ ἀποποιηθῇς καὶ κάθε ἄλλη ὑπηκοότητα ποὺ εἶχες πρίν.)

      Ἡ χώρα μας χαβούζα τῆς οἰκουμένης; Τρελαθήκαμε ἐντελῶς; Ὅλος ὁ τρίτος κόσμος, ὅλη ἡ ἰσλαμικὴ Ἀσία θὰ ἔρχεται ἐδῶ νὰ γεννοβολάει τὰ μπάσταρδά της καὶ θὰ μᾶς γίνονται δερβέναγες στὰ χωράφια μας! Οὔστ ὅλοι, κύριε, στὰ τσακίδια! Γιατί; Γιατὶ ἔτσι γουστάρω. Δικαίωμά μου. Δική μου εἶναι ἡ χώρα μου καὶ τῶν παιδιῶν μου καὶ δὲν τὴν δίνω τῶν πακιστανῶν.

      Καὶ ὄχι, ἐγὼ δὲν θέλω ὑπηκοότητες ξένων κρατῶν. Δὲν εἶμαι κλέφτης ξένων. Τὸ σπίτι μου θέλω νὰ ὁρίζω, ἐγὼ, καὶ ὄχι οἱ ξένοι. Καὶ ὄχι, φίλη μόνιμος κάτοικος Λονδίνου 20 χρόνια δὲν πῆρε κἂν ὑπηκοότητα. (Μπορεῖ πλέον, ἀλλὰ δὲν ἐνδιαφέρεται.)

  36. Greco avatar
    Greco 22/12/2009 16:42:06

    ειναι λογικο να ειμαστε κ πρεπει να μαστε επιφυλακτικοι,αλλα μη ξεχναμε κ το δημογραφικο προβλημα που εχουμε σαν χωρα

    απλα νομιζω το ζητημα δεν ειναι αν θα πρεπει ω δωσουμε ή οχι υπηκοοτητα,αλλα αυτοι που την παιρνουν να μην ειναι "καρναβαλια",για ν το πω λαικα,αλλα ενταγμενοι πραγματικα στην ελληνικη κουλτουρα κ τις ελληνικες αξιες.Αυτο που ακουσα να λεει και ο σαμαρας δηλαδη.Να μη δημιουργησουμε δηλαδη πολλαπλα γκετο στο μελλον

    κ αυτο ειναι πραγματικα δυσκολο:διοτι αυτο που αναπαραγεται τις τελευταιες δεκαετιες απτην πολιτικη ελιτ του τοπου μονο ελληνικος πολιτισμος κ "ελληνικες αξιες" δεν μπορει να χαρακτηριστει..ολοι βριζουν το κρατος,κανεις δεν επεμβαινει οταν καιγεται η σημαια,γενικα μπαχαλο

  37. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 22/12/2009 16:45:48

    Η αρχικη φαση του σχεδιου ξεκινησε.Ο λογος που η νεα ταξη πραγματων εφερε στην εξουσια το ΠΑΣΟΚ και τον γιωργο παπανδρεου ηταν ακριβως αυτος.
    Το γραμματιο στους κοσμοεξουσιαστες επρεπε να εξωφληθει αμεσα.

    Η AΦΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΞΕΚΙΝΑ.Η χωρα θα μετατραπει σε μια μικρη αμερικη με υπηκοους ενα μιγμα λαων και θρησκειων που δεν θα εχει ουτε εθνικη υποσταση ουτε εθνικο πολιτισμο ουτε τιποτα.

    Ηδη οι τουρκοι τριβουν τα χερια τους γιατι ο κοπος που εκαναν για να μεταφερουν εκατομμυρια μουσουλμανων στην Ελλαδα απεδωσε.

    Μην ενθουσιαζεστε κυριες και κυριοι.Αυτος ηταν ο σκοπος της κυβερνησης του ΠΑΣΟΚ και κανενας αλλος.Γι'αυτο και εγιναν τα αδυνατα δυνατα προκειμενου να ερθει στην εξουσια.Με την αλλοιωση του πληθυσμου η Ελλας θα πεθανει.Οροι οπως εθνικη κυριαρχια και κυριαρχος λαος δεν θα υπαρχουν τουλαχιστον ετσι οπως τους ξερουμε.

    Απο εκει και περα μην εκπλαγειτε οταν θα ξεφυτρωσει συντομα το κομμα των μεταναστων με ισχυρο ποσοστο που παντα θα χρειαζονται οι νικητες των εκλογων προκειμενου να σχηματισουν κυβερνηση.Ο Οδυσσεας Τσεναι εκπαιδευεται εδω και χρονια σε αμερικανικο πανεπιστημιακο ιδρυμα για να αναλαβει καθηκοντα προεδρου στο κομμα.

    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΛΛΑΔΑ...

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Επαγρυπνών 22/12/2009 16:52:22

      Παρακαλω πολυ τον φακτορα να διορθωσει το ορθογραφικο λαθος στην λεξη ΕΦΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗ αντικαθιστωντας την με την σωστη λεξη ΑΦΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗ.

      Factorx: Αμ΄ έπος αμ΄ έργον

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επαγρυπνών 22/12/2009 22:00:15

      ελάχιστοι νομίζω θα διαφωνούσαν μαζί σου, το ζητούμενο όμως είναι αν εμείς μπορούμε να κάνουμε κάτι , ή αν θα διαπιστώνουμε απλώς με σταυρωμένα χέρια. Αυτό κουβεντιάζουμε.

  38. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 22/12/2009 16:47:45

    Είμαι ιδιαιτέρος σκεπτικός. Δεν είναι απλά θέμα άσπρου ή μαύρου.

    Θα έλεγα πως συμφωνώ σε κάποια σημεία, υπό προϋποθέσεις.

    1) Την ιθαγένεια να την παίρνουν παιδιά που έχουν τελειώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση στην Ελλάδα, με την ενηλικίωσή τους, ΑΝ το επιθυμούν και όχι αυτόματα.
    2) Ποσόστωση για νόμιμους μετανάστες εκτός ΕΕ.
    3) Καμία ανοχή σε λαθρομετανάστες, εκτός αν συντρέχουν πολύ σοβαροί ανθρωπιστικοί λόγοι όπως εγκυμοσύνη ή πρόβλημα υγείας. Τότε να τους δίνεται 12μηνη προθεσμία για να φύγουν από τη χώρα και τα κονδύλια να βαρύνουν όλη την ΕΕ.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ ΜιχΜιχ 22/12/2009 16:48:08

      -τέρως

  39. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 16:59:01

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΧΩΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΕΝΤΟΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ (ΥΠΗΚΟΟΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ Η ΑΓΓΛΙΑ ,ΓΑΛΛΙΑ ,ΙΤΑΛΙΑ Κτλ) Η ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ !! ΕΜΑΣ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΘΕΜΙΤΑ ΚΑΙ ΑΘΕΜΙΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ Ν'ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ !!

  40. Orestios avatar
    Orestios 22/12/2009 17:08:23

    Για να τους εντάξεις οποιονδήποτε σε μία ομάδα, πόσο μάλλον σε ένα κράτος, οφείλεις πρώτα να εμπνεύσεις ένα όραμα στον εντασσόμενο, με οδηγό το οποίο αυτός θα συμμετέχει στην κοινή πορεία αυτής της ομάδας.
    Στην περίπτωση των κυβερνόντων υπάρχει έλλειμα οράματος, για να μην πω απουσία. Δεν είναι όραμα η επιθυμία για εργασία ούτε η προοπτική να πάρουν ένα διαβατήριο για να φύγουν. Μοιάζει σαν να γινόμαστε το νησί Έλλις της Ευρώπης. Όραμα είναι η Ελληνική ταυτότητα, η ένταξη και κοινωνία στον Ελληνικό πολιτισμό. Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται σήμερα πουθενά, ούτε σε αυτή την εκπαίδευση. Οποιαδήποτε άλλου είδους ένταξη είναι βίαιη. Ειδικά όταν χρησιμοποιείται η δικαιολογία ότι πήγαν σχολείο για 6 χρόνια. Είναι τουλάχιστον αστείο το επιχείρημα αυτό.
    Όσο πιο βίαιη είναι η προσπάθεια ένταξης τόσο πιο βίαιη θα είναι η αντίδραση τόσο των εντασσομένων όσο και των μελών της υπάρχουσας ομάδας, εν προκειμένω των Ελλήνων.
    Δυστυχώς για ακόμη μία φορά αποκαλύπτεται η απουσία πραγματικού ενδιαφέροντος για αυτούς τους ανθρώπους αλλά η οπορτουνιστική προσέγγιση ενός σημαντικού θέματος, που αφορά την ίδια την συνοχή της Ελλάδας. Γιατί δημιουργείται θέμα συνοχής όταν με σφοδρότητα επιχειρείται τέτοιου είδους σύμπτυξη ετερόκλητων ομάδων, χωρίς κοινό τόπο ή έστω κοινό όραμα.

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ Orestios 22/12/2009 19:24:41

      Συγγνώμη, ἀλλὰ τὸ «ἑλληνικὸ» σχολεῖο δὲν ἐξελληνίζει τοὺς ξένους· ἀφελληνίζει τοὺς Ελληνες.

      (Ἄλλωστε, οἱ ἴδιοι οἱ ἀρνησιπάτριδες ὑποστηρίζουν πλέον εὐθέως ὅτι πρέπει νὰ ἀλλάξῃ ἡ παιδεία μας ἀπὸ τὸ περιεχόμενο τῶν μαθημάτων μέχρι τὶς εἰκόνες στὸν τοῖχο, σύμφωνα μὲ τὰ γοῦστα τῶν τριτοκοσμικῶν λαθρομεταναστῶν.)

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 22/12/2009 22:37:15

        Δεν διαφωνώ μαζί σου. Πράγματι, είναι γελείο το επιχείρημα της εκπαιδευτικής θήτευσης. Τους είχα για καλύτερους.

  41. Νίκος avatar
    Νίκος 22/12/2009 17:47:16

    WELCOME TO YOUR MULTICULTURAL HELL!
    THE FUTURE IS BRIGHT (WITH LIGHT FROM THE FIRES THESE IDIOTS ARE LIGHTING UP FOR GENERATIONS).

  42. ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ avatar
    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ 22/12/2009 17:47:34

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΝΕΟΤΑΞΙΤΗ ΔΟΣΙΛΟΓΟΥ..
    ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ, ΚΙ ΑΛΛΟ Η ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ.. Η ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΝΕΜΗΘΕΙ ΣΕ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΗΣ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ. ΟΧΙ ΟΜΩΣ Η ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΛΕΞΗ, ΙΘΑΓΕΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΕΝΝΗΜΑ-ΘΡΕΜΜΑ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΠΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΝΟΣ ΤΟΠΟΥ..
    Η ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ, ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ ΚΙ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ.. ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΒΟΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΨΗΦΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΘΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!

    • Nικόλας avatar
      Nικόλας @ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ 22/12/2009 17:49:16

      Στην εννοια ολων αυτων που λες φυσικα και υπαρχουν διαφορες αναμεσα στις λεξεις.Για την νομολογια πλεον ομως υπαρχει μονο η ιθαγενεια.

  43. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 22/12/2009 17:50:22

    Με την ψήφο των ομογενών τι θα γίνει;

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 22/12/2009 21:22:15

      το νομοσχέδιο αφορα νομιμους μετανάστες και ομογενς

      • S.T avatar
        S.T @ Lavazza 23/12/2009 00:51:17

        ΛΑΘΟΣ! Το νομοσχέδιο αφορά στη νομιμοποίηση παράνομων μεταναστών

      • loretta avatar
        loretta @ Lavazza 23/12/2009 01:34:29

        και ποιος μας διασφαλιζει οτι ειναι νομιμοι???ξεχνατε πως παιρναν τα χαρτια τους ολοι αυτοι?? και απο ποιους εχουν ελεγθει αυτα τα χαρτια??

        μια αναδρομη στο παρελθον και στις υπηρεσιες που δινουν αυτα τα χαρτια και θα φριξουμε ολοι!!

        • Le canard avatar
          Le canard @ loretta 23/12/2009 01:38:27

          loretta, πολυ σωστή. Οι Νομαρχίες παλαιότερα, κατόπιν η Αστυνομία, το Υπουργείο Εξωτερικών, οι πρεσβείες μας και πάει λέγοντας. Εντελώς διεφθαρμένοι. Ομως, αυτό αφορά τους "ομογενείς", όχι τους μετανάστες από Ανατολή. Ναι, μέσα στους Πόντιους έχουμε ρώσους, γεωργιανούς, αλβανούς, τσετσένους κ.λ.π. Ρώσους και Γεωργιανούς και Ουκρανούς, μπορούσαμε να τους χρησιμοποιήσουμε. Ως έναν βαθμό και τους Αλβανούς που έρχονταν ως βορειοηπειρώτες. Με τους άλλους ανατολίτες, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί παίρνουν μόνο πράσινη κάρτα.

  44. tzager avatar
    tzager 22/12/2009 18:06:29

    Ετερόκλητες ομάδες με διαφορετικά οράματα υπάρχουν και σε μία αμιγή εθνολογικά χώρα. Εξαρτάται από το πώς ορίζει κάποιος το 'κοινό όραμα'.

    Ένα κοινό όραμα μπορεί να είναι η θρησκευτική και φυλετική καθαρότητα. ΄Ένα άλλο μπορεί να είναι η πολιτισμική αφομίωση των μόνιμων μεταναστών.

    Ψυχραιμία. Το μόνο που καταφέρνουν αυτοί που κραυγάζουν μισαλόδοξα είναι να περιχαρακώνουν, να απομονώνουν και να ωθούν στην ένταση και την αποσταθεροποίηση.

    Συμφωνώ οτι είναι ένα μείζων θέμα που επιτάσει δημοψήφισμα.

    • tzager avatar
      tzager @ tzager 22/12/2009 18:27:37

      Αφομοίωση...

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ tzager 22/12/2009 19:21:52

      Ἀφομοίωσις ἑκατοντάδων χιλιάδων καὶ ἑκατομμυρίων ἀλλοφύλλων καὶ ἀλλοθρήσκων τριτοκοσμικῶν ἀφροασιατῶν, ὅπως εἶναι αὐτονόητο καὶ ὅπως ἔχει ἀποδειχθεῖ ὅπου ἐπιχειρήθηκε εἶναι ΑΔΥΝΑΤΗ.

  45. dimitris avatar
    dimitris 22/12/2009 18:12:48

    ακόμα να βγάλει ανακοίνωση η N.Δ?

  46. denkserotipota avatar
    denkserotipota 22/12/2009 18:18:20

    Με ποιο τρόπο ορίζεται στην Ελληνική Δημοκρατία
    α) Νόμιμος ένας μετανάστης
    β) Με βάση ποια νομοθετήματα θα λέμε ότι ΑΥΤΟΣ είναι Ελληνας και ο άλλος παραμένει ΜΗ νόμιμος. Αυτός δεν είναι ρατσισμός?

    Τελικά ΔΥΣΤΥΧΩΣ το τέλος των Εθνών - Κρατών της Ευρώπης θα έρθει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ από το χρονικό σημείο που το σχεδίαζε η ελίτ των Βρυξελλών.

  47. stelios avatar
    stelios 22/12/2009 18:22:41

    Eιμαι κατα της ψηφου και των ομογενων,εφ'οσον δεν διατηρουν την εννομη σχεση του Ελληνα πολιτη με το κρατος.
    Δε μπορει να ψηφιζει καποιος τον πασαενα χωρις να υπολογιζει τις συνεπειες που θα υποστουν οι ντοπιοι επειδη ετσι του ηρθε.
    Οσο για τους αλλοδαπους,εννοειται οτι ΔΕΝ θα γινει δημοψηφισμα,γιατι με 90%κατα ,θα κοπουν τα ποδια για παντα οσων εχουν σκοπο να μας κανουν σε λιγες δεκαετιες Κοσοβο.

    • tzager avatar
      tzager @ stelios 22/12/2009 18:40:36

      'Κόσοβο' έχουν γίνει ήδη γειτονιές της Αθήνας και άλλων μεγάλων πόλεων.

      Αφού λοιπόν ένας μόνιμος μετανάστης και η οικογένειά του διατηρούν έννομη σχέση με το κράτος (εκπαίδευση, φορολογία, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κλπ) για ένα εύλογο χρονικό διάστημα (κατά τη γνώμη μου 8 χρόνια για τους ενήλικες και 6 για τα ανήλικα τέκνα) έχουν το δικαίωμα να γίνουν μέλη της μεγάλης Ελληνικής οικογένειας.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ tzager 22/12/2009 22:21:03

        φοβάμαι πως δεν έχεις ιδέα για το τι ακριβώς προηγήθηκε του ανθρωπιστικού πολέμου στο Κόσσοβο

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ stelios 22/12/2009 19:10:59

      Εἶσαι κατὰ τῆς ψήφου τῶν Ὁμογενῶν;

      Καὶ ἐγὼ εἶμαι κατὰ τῆς κληρονομιᾶς ποὺ θα κληρονομήσουν τὰ παιδιά σου, ἐφ᾿ ὅσον μεταναστεύσουν. Ἐὰν μεταναστεύσουν στὸ Λονδίνο, νὰ δημευθῇ τὸ διαμέρισμα ποὺ θὰ τοὺς ἀφήσεις κληρονομιὰ στὴν Ἀθήνα.

  48. denkserotipota avatar
    denkserotipota 22/12/2009 18:22:55

    Με ποιο τρόπο ορίζεται στην Ελληνική Δημοκατία
    α) Νόμιμος ένας μετανάστης?
    β) Μη νόμιμος και τι συνέπειες έχει αυτή η παρανομία?


    Δυστυχώς το τέλος των Εθνών - Κρατών της Ευρώπης θα έλθει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ και ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ από τους λαούς της Ευρώπης. Η άλωση ήρθε ΑΠΟ ΜΕΣΑ και δυστυχώς θα είναι οριστική. Η ελίτ των Βρυξελλών πέτυχε πολύ πιο σύντομα, από όσο ανέμενε τον στόχο της.


    Για επίλογο θα αφήσω κάτι του Γιανναρά που έγραψε πριν 2 μήνες.
    "Οι δημιουργικοί Ελληνες ή μαραζώνουν ή φεύγουν"


    Να μαραζώσω ή να φύγω?

    • NAMED avatar
      NAMED @ denkserotipota 22/12/2009 20:50:57

      Na fygeis...

  49. denkserotipota avatar
    denkserotipota 22/12/2009 18:28:38

    Με ποιο τρόπο ορίζεται στην Ελληνική Δημοκατία
    α) Νόμιμος ένας μετανάστης?
    β) Μη νόμιμος και τι συνέπειες έχει αυτή η παρανομία?


    Δυστυχώς το τέλος των Εθνών - Κρατών της Ευρώπης θα έλθει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ και ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ από τους λαούς της Ευρώπης. Η άλωση ήρθε ΑΠΟ ΜΕΣΑ και δυστυχώς θα είναι οριστική. Η ελίτ των Βρυξελλών πέτυχε πολύ πιο σύντομα από όσο ανέμενε τον στόχο της.


    Για επίλογο θα αφήσω κάτι του Γιανναρά που έγραψε πριν 2 μήνες.
    "Οι δημιουργικοί Ελληνες ή μαραζώνουν ή φεύγουν"


    Να μαραζώσω ή να φύγω?

  50. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 22/12/2009 18:37:29

    Κύριοι, να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ?
    Ο Διαχειριστής της πολυκατοικίας στην οποία μένετε σας μπορεί να χαρίσει (ή να πουλήσει) ένα δωμάτιο του σπιτιού σας χωρίς να σας ρωτήσει?

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ Φυγόκεντρος 22/12/2009 19:06:18

      Πολὺ σωστός, Φυγόκεντρε.
      Δὲν εἶναι μόνον προδότες καὶ μισέλληνες, εἶναι καὶ κλέφτες. Παραβιάζουν τὸ δικαίωμα τῆς ἰδιοκτησίας. Ἡ πατρίδα ΜΟΥ, ΜΟΥ ἀνήκει (τὸ συγκεκριμένο ποσοστό.) Καμμία κυβέρνησι καμμιᾶς πλειοψηφίας δὲν δικαιοῦται νὰ κλέψῃ ΑΤΟΜΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΟΥ καὶ νὰ τὴν χαρίσῃ σὲ ξένους.
      Ἁπλᾶ πράγματα.

  51. Athenian avatar
    Athenian 22/12/2009 18:38:45

    Είμαστε τόσο λοιπόν ευχαριστημένοι από τις εθνικές αρετές μας ώστε να φοβόμαστε τη νόθευσή τους?
    Ασ δούμε λίγο και την σημερινή πραγματικότητα των παράνομων μεταναστών σε ποσοστά μεγαλύτερο αυτών των λοιπών ευρωπαικών χωρών που οφείλεται και στη γεωγραφική θέση στη χώρας καθώς και στην πλημμελή μέχρι τώρα φύλαξη των συνόρων ειδικά των υδάτινων. Από την άλλη μεριά σκεφθείτε μήπως και εμείς σαν χώρα πρέπει να πληρώσουμε το μερτικό μας στην καταδολίευση του τρίτου κόσμου και μήπως το πέρασμα των συνόρων και όχι μόνο των δικών μας είναι η συμβολή στην μη πυροδότηση της επαπειλούμενης σύραξης πεινασμένων versus χορτασμένων. Προσωπικά πιστεύω ότι ελληνοποιημένος μετανάστης σημαίνει νόμιμος μετανάστης με υποχρεώσεις και δικαιώματα. Η Δημοκρατία μας έχει τρόπους να προστατευθεί αρκεί να το θέλει. Η φυλετική μας καθαρότητα ας προστατευτεί πρώτα από τους ιθαγενείς παραβάτες της, τα αισθητικά τους πρότυπα, την εντιμότητα τους, την φορολογική τους συνείδηση και τον ωχαδερφισμό τους.

  52. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 22/12/2009 19:15:27

    Κλέβουν τὴν πατρίδα μου καὶ τὴν δίνουν στοὺς ξένους εἰσβολεῖς, παρανόμους ἐποίκους, ἀλλοφύλους και ἀλλοθρήσκους κατακτητές.

    Καὶ ἐρωτῶ, ψευτοανθρωπιστές: Τὰ δικά μου παιδιὰ δὲν δικαιοῦνται πατρίδα; Αἰῶνες ποτίσαμε αὐτὴν τὴν γῆ μὲ αἷμα γιὰ νὰ φέρουμε τὰ παιδιά μας σὲ πατρίδα ἐλεύθερη κι ἑλληνική. Γιατὶ κλέβετε τὴν πατρίδα τῶν παιδιῶν μου; Ποιός μὲ ρώτησε πρὶν καταδικάσει τὰ παιδιά μου νὰ γεννηθοῦν σὲ ἕνα μουσουλμανικὸ Σουδὰν τῶν Βαλκανίων, ἀντὶ στὴν Ἑλλάδα;

    Ἀλλὰ δὲν εἶστε μόνον ΠΡΟΔΟΤΕΣ (τὴν ἔννοια «Πατρίδα» ἀδυνατεῖτε νὰ τὴν ἀντιληφθεῖτε βεβαίως), εἶστε καὶ ΚΛΕΦΤΕΣ. Κλέβετε ΑΤΟΜΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΟΥ.

    Ἐρωτῶ λοιπὸν τοὺς «φιλελευθέρους» ὁπαδοὺς τῆς «πολυπολιτισμικότητος», οἱ ὁποῖοι φιλελεύθεροι ἀναγνωρίζουν ὑποτίθεται ὡς ὕψιστο τὸ δικαίωμα τῆς ἀτομικῆς ἰδιοκτησίας: Ἡ πατρίδα ΜΟΥ δὲν εἶναι ἰδιοκτησία ΜΟΥ; Γιὰ ἐμένα τὸν κακὸ ἐθνικιστή, βεβαίως, ἡ πατρὶς εἶναι κάτι πολὺ περισσότερο· μητέρα, μοῖρα ἱερὴ καὶ πεπρωμένο. Ἀλλὰ ἂς μείνουμε στὸ ἐπίπεδο τῆς ἰδιοκτησίας, τὸ ὁποῖον οἱ φιλελεύθεροι εἶναι ὑποτίθεται ἰκανοὶ νὰ ἀντιληφθοῦν. Ἡ πατρίδα ΜΟΥ δὲν ΜΟΥ ἀνήκει; Πῶς τολμᾷς, ΚΛΕΦΤΗ, νὰ κλέβῃς τὴν πατρίδα ΜΟΥ καὶ νὰ τὴν δίνεις στοὺς ξένους;

    Ἁπλὰ μαθηματικά: «Ἑλληνοποιώντας» ἕναν παράνομο ἀλλόφυλλο καὶ ἀλλόθρησκο εἰσβολέα καὶ καταληψία, μοῦ κλέβεις τὸ ἕν δέκα ἑκατομμυριοστὸν τῆς προσωπικῆς μου ἰδιοκτησίας καὶ τὸ δίνεις στὸν ξένο κατακτητή. «Ἑλληνοποιώντας» ἕνα ἑκατομμύριο ἀλλοφύλλους ἐποίκους, μοῦ κλέβεις τὸ ἕν δέκατον τῆς προσωπικῆς μου ἰδιοκτησίας. Μὲ ρώτησες; Πῶς τολμᾷς, ΚΛΕΦΤΗ;

    Ἡ πατρίδα ΜΟΥ εἶναι δική ΜΟΥ, καὶ δὲν τὴν δίνω σὲ κανέναν ἀλλόφυλλο εἰσβολέα. Γιατί; Γιατὶ ἔτσι μοῦ γουστάρει. Δικαίωμά μου. Λογαριασμὸ θὰ σοῦ δώσω;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 22/12/2009 19:43:28

      I Have news for you.Η πατριδα που λες δεν ειναι δικια σου,Την εχεις χασει εδω και 30 χρονια.Απο το 1981.Αν δεν το καταλαβες ειναι καιρος να το καταλαβεις.
      Πολλες φορες εχω τσακωθει με αλλους δεξιους για το ζητημα αυτο-τους προτρεπω να αποκτησουν ψυχολογια μειονοτητας γιατι ειμαστε μειονοτητα και δεν το καταλαβαινουν.Εξακολουθουν να βλεπουν το κρατος για δικο τους ενω δεν ειναι.
      Η Ελλαδα ανηκει στην πασοκοαριστερα πλειοψηφικα.Ποσο ηλιθιο ειναι να νοιζεσαι για ενα κρατος οπου η πλειοψηφια του λαου,τα δυο τριτα των δημοσιων υπαλληλων,σχεδον ολα τα ΜΜΕ δεν σου ανηκουν και να μην νοιαζονται αυτοι που τα εχουν;

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ψυχραιμια 22/12/2009 19:51:34

        το όνειρο φυσικά των αριστευσάντων παιδιών των μεταναστών είναι να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι. και φυσικά θα γίνουν.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ B.K.Σ. 22/12/2009 19:56:34

          Η σταθεροτητα του συστηματος οφειλεται στο οτι υπαρχει μια μαζα δεξιων που νομιζουν ακομη οτι ειναι δικο τους το κρατος,βριζουν τους ΔΥ αλλα ειναι νομοταγεις ενω η κεντροαριστερα πλειοψηφια εχει χωρισθει σε βολεμενους και μη.
          Οταν κυβερνα το ΠΑΣΟΚ το αθροισμα δεξιων γκρινιαρηδων που ομως ειναι νομοταγεις και βολεμενων πασοκων ειναι αρκετο για τη κοινωνικη σταθεροτητα καθως οι μη βολεμενοι πασοκοαριστεροι ειναι μειοψηφια.Οταν βγαινει η ΝΔ δημιουργειται αμεσως ασταθεια.
          Το ολο κολπο βασιζεται στο οτι οι δεξιοι φερονται σα να ειναι το κρατος δικο τους ενω δεν ειναι λογω κεκτημενης ταχυτητας.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:34:04

        ανώνυμε και ψυχραιμία μειονοτικοί:
        μιλάτε μόνο για λεφτά. Δοκιμάστε να θυμήσετε σε κάποιους από αυτούς που ονομάζετε πλειοψηφία θέματα όπως ιδιωτική ιδιοκτησία, εθνική ταυτότητα, γλώσσα, χρώμα... κλπ. - σε οικογενειακό και φιλικό ΤΟΥΣ επίπεδο, μάλλον ελάχιστους θα βρείτε να θέλουν τα πράγματα αλλιώς από ό,τι κι εμείς..

  53. stelios avatar
    stelios 22/12/2009 19:25:02

    Κε Καλλιμαχε,
    γνωριζω απο α' χερι πολλους ομογενεις,οι περισσοτεροι γνωριζουν για την πολιτικη στην Ελλαδα και τους υποψηφιους,λιγοτερα απ'ο,τι γνωριζεις εσυ για τις εκλογες στο Σουριναμ.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ stelios 22/12/2009 19:48:29

      τότε γιατί είσαι κατά της ψήφου των ομογενών;
      Αφού η ελληνοποίηση των μεταναστών είναι τετελεσμένη, η συμμετοχή των ομογενών, οι οποίοι ούτως ή άλλως και περιουσίες κατέχουν στον τόπο και επιχειρήσεις πολλές φορές δεν αντιρροπεί κάπως την καταδίκη μας ως έθνους σε τούτα τα άγρια χρόνια;

    • S.T avatar
      S.T @ stelios 23/12/2009 00:55:38

      Και γιατί θα πρέπει να γνωρίζουμε εμείς τι γίνεται στο Σουριναμ;Αυτές οι δηλώσεις είναι αστείες

  54. provato avatar
    provato 22/12/2009 19:35:31

    Μια άλλη διάσταση του προβλήματος είναι το τραγελαφικό της πρόθεσης για παροχή ιθαγένειας (και όχι κάποιου ΄΄ειδικού΄΄ καθεστώτος ελεύθερης μετακίνησης) σε πολίτες ούτε καν γειτονικών αλλά ΣΥΝΟΡΙΑΚΩΝ με την Ελλάδα χωρών (εννοώ Αλβανία αλλά όχι αποκλειστικά) με τις οποίες υπάρχουν ανοιχτά και ΄΄ευαίσθητα΄΄ θέματα. Μήπως κάποιοι νομίζουν ότι το Κόσσοβο , Βοσνία Ερζεγοβίνη , Κράινα κτλ και όσα συνέβησαν δεν μας αφορούν και είναι κάπου μακριά (τοπικά – χρονικά – γενικότερες συνθήκες) ; Εκτός αν όλοι όσοι διαφωνούν με τις πολιπολιτισμικές αυθεντίες τους (με περίΒΛΗΜΑ δημοκρατικότητας) χρεώνονται στο ΛΑΟΣ. Η διενέργεια δημοψηφίσματος είναι απαραίτητη. Αλλά τι περιμένεις από αυτούς που έριξαν σε ακυβερνησία την Ελλάδα το 1989 με τον κατάπτυστο εκλογικό νόμο ; Ή από αυτούς που έδωσαν δικαίωμα ψήφου σε Ρώσους , Ουκρανούς , Τσετσένους κτλ το 2000 ;
    Και όσοι δεν συμφωνούν είναι του … Βορίδη. Και γιατί τόσος ΄΄φασισμός΄΄ ΄΄δημοκράταροί΄΄ μου ; Να το σωστό νομοσχέδιο:
    Iθαγένεια μόλις γεννηθούν οι δεύτερης γενιάς. Και σε δυο μήνες οι ενήλικες. Γιατί είστε άκαρδοι και τόσο μα τόσο σκληροί; Και αν έχουν αποδεδειγμένα σοβαρό πρόβλημα να παίρνουν ιθαγένεια … τηλεφωνικά από την χώρα τους με την εκδήλωση προτίμησης χώρας μετανάστευσης και με την άφιξή τους στην Ελλάδα να τους περιμένει ΄΄συνεργείο΄΄ πολιπολιτισμικότητας να τους ΄΄τακτοποιεί΄΄. Αφού ζητήσουμε γονατιστοί συγγνώμη για τη σκληρότητά μας , για τις ΄΄σφαγές΄΄ το 1821 κτλ (εδώ ας αναλάβει η … Ρεπούση με το Λιάκο, ξέρουν καλύτερα) Αμ πως. Μπεε…

    ΥΓ: ΄΄Χαλαρό΄΄ νομικό πλαίσιο στην απόδοση ιθαγένειας όπως προτείνουν οι ΄΄φωστήρες΄΄ ΄΄σοσιαλιστές΄΄ πέραν των άλλων θα αποτελέσει και πόλο έλξης για νέους ΄΄υποψήφιους΄΄ μετανάστες προκειμένου να κάνουν την Ελλάδα ΄΄ορμητήριο΄΄ για την απόκτηση της ιδιότητας του Ευρωπαίου πολίτη με ότι αυτό συνεπάγεται.
    ΥΓ2: Για τους μουσουλμάνους από Αφρική και Ασία και τις δυνατότητες μας ΄΄απορρόφησης΄΄ τους … αλλάχ ακμπάρ σύντροφοι. Ά και μην βάζετε στον φουλ τον ΄΄απορροφητήρα΄΄… μπεεε…
    ΥΓ3: Υποβολή της τελικής μορφής του σχεδίου νόμου για την Ιθαγένεια σε δημοψήφισμα. Διαφορετικά συλλογή υπογραφών.

  55. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/12/2009 19:38:58

    Πράσινες ....αφασίες.
    Μπορεί η κυβέρνηση ή ακόμα και οι ένθερμοι υποστηρικτές της να μας πουν μια χώρα στον κόσμο που να έχει τις ίδιες προϋποθέσεις για τη χορήγηση ιθαγένειας και υπηκοότητας;
    -Συμφωνώ να χορηγηθεί στα παιδιά των ΝΟΜΙΜΩΝ μεταναστών που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στη χώρα.
    -Συμφωνώ να δοθεί στους μετανάστες που ΝΟΜΙΜΑ μένουν στην χώρα και εργάζονται, με προϋποθέσεις, όπως και σε όλο το υπόλοιπο κόσμο.
    -Συμφωνώ να υπάρχουν όπως και στον υπόλοιπο κόσμο δικλείδες και περιοδικότητα μέτρων για τη χορήγηση ιθαγένειας και υπηκοότητας
    -Διαφωνώ στη λογική ...κουτσοί στραβοί .....

    Η χορήγηση όμως σε όλους, γιατί ο νόμος δεν θέτει προϋποθέσεις αλλά ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ πρακτικές επιπέδου αυθαιρέτου ...αν το δηλώσεις θα το σώσεις, θα επιφέρει αλλοίωση του κοινωνικού ιστού και θα έχει τραγικές συνέπειες στη λειτουργία της χώρας.
    Θα έχεις πολίτες που δεν ξέρουν τη γλώσσα και τους θεσμούς της χώρας, αλλά θα απαιτήσουν συν διαχείριση.
    Θα πρέπει ορισμένοι να αντιληφθούν, αν και είναι πολιτικοί και δεν γνωρίζουν, ότι τα δικαιώματα υποκρύπτουν και στηρίζονται στις υποχρεώσεις. Κατανοώ ότι είναι έννοιες άγνωστες στους ταγούς της χώρας αλλά υπάρχουν και υποχρεώσεις, που δεν είναι ο ΙΚΑΣ και ο ΦΑΠΑΣ, τα χρήματα δεν δημιουργούν πολίτες αλλά μισθοφόρους.
    Θα πρέπει να τεθεί σε δημόσια επικύρωση ένα νομοσχέδιο που επιφέρει την μεταβολή του πληθυσμού κατά 10%.

  56. Orestios avatar
    Orestios 22/12/2009 19:46:40

    Δεν είναι όραμα η πολιτισμική αφομοίωση. Είναι στην σφαίρα του φαντασιακού, για να μην πω κάτι πιο βαρύ, η πεποίθηση πως είμαστε οι Αγίες Τερέζες και θα μεταλαμπαδεύσουμε στο συφερτό της ανατολής την κουλτούρα μας. Μία φορά έγινε στα χρονικά αυτό πριν 2300 χρόνια και μετά από πάλη μέχρι τα βάθη της Ινδίας και της στέπες Τουρκμενίας. Αλλά πήγε στράφι η όποια προσπάθεια.
    Επιπρόσθετα, η σθεναρή αντίσταση των μεταναστών στην υιοθέτηση, αλλά και τον σεβασμό, της ελληνικής κουλτούρας είναι παραπάνω από εμφανής. Από το πιο απλό παράδειγμα της ένδυσης μέχρι το πιο σύνθετο του σεβασμού των εθνικών συμβόλων, των ηθών και των εθίμων. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά. Η απροθυμία τους να ενταχθούν φαίνεται από τα αιτήματά τους για χτίσιμο τζαμιών, από την φοβική στάση τους απέναντι στους Έλληνες, από την περιχαράκωσή τους σε επίπεδο κατοικίας (γκέτο), επαγγέλματος, συναναστροφών. Δυστυχώς πρόσφατα βιώσαμε όλοι την άκρως αυθεντική κουλτούρα του πολιτισμού της ανατολής. Μίσος και ιαχές θρησκευτικές με αφορμή ένα γεγονός ανύπαρκτο, όμως ενδεικτικό της δυναμικής που έχουν ομάδες απαίδευτες υπό την καθοδήγηση "αγαθών" ιθαγενών.
    Όραμα είναι να επιθυμούν να λέγονται Έλληνες γιατί η κουλτούρα μας τους κάνει να μετέχουν σε αυτή και όχι για να γίνουμε απλά κέντρο υποδοχής χωρίς να θέλουν την κουλτούρα μας αλλά μόνο το διαβατήριο μας, το εισιτήριο εισόδου σε άλλη χώρα. Κατά τον ίδιο τρόπο που όραμα ήταν να γίνει κάποιος Αμερικανός (ξέρετε για ποιούς μιλάω) πριν χρόνια για να μετέχει σε αυτή την κουλτούρα ή όπως όραμα ήταν να γίνει κάποιος Ρωμαίος πολίτης πριν 2000 χρόνια.
    Η απάντηση στην ισοπέδωση είναι ο πατριωτισμός μιας και μόνο αυτός αποτελεί το σύνολο αυτόν που μας κάνουν να διαφέρουμε, να υπάρχουμε αλλά και να δημιουργούμε.

  57. tzager avatar
    tzager 22/12/2009 19:54:09

    'Ατομική ιδιοκτησία' σε μια ευνομούμενη χώρα είναι το να έχεις το δικό σου σπίτι, να έχεις σπουδάσει τα παιδιά σου, να τα έχεις παντρέψει και να απολαμβάνεις όλα τα δημοκρατικά δικαιώματα που απολαμβάνουν οι συμπολίτες σου.

    Αυτό το δικαίωμα είχαν και οι Ελληνες της Διασποράς και το κατέκτησαν στις Δυτικές δημοκρατίες όπου εγκαταστάθηκαν.

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ tzager 22/12/2009 21:25:56

      ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΗΔΑΓΑΝΕ ΝΥΧΤΑ ΛΑΘΡΑΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΤΡΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΑΝ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΑΠΟ ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΑΦΙΞΕΩΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΟΥΝ -ΕLLIS ISLAND N.Y , ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ Κτλ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΤΑΣΤΕΣ ΣΕΒΟΝΤΑΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ, ΕΙΧΑΝ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΧΑΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ !!! ΚΑΘΕ ΣΥΓΡΙΣΗ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΒΑΝΑΥΣΑ ΤΗΝ ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ !!!!!

  58. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 22/12/2009 19:57:58

    ΦΙΛΟΙ ΜΗ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ! ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ MICKEY MOUSE ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕΤΑΦΙΕΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ... AIR PAKISTAN... H.... AIR AFGANISTAN.... MAZI ME TOYΣ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ !!!!!!

  59. μαρικα avatar
    μαρικα 22/12/2009 20:11:44

    ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΟ

  60. tzager avatar
    tzager 22/12/2009 20:16:37

    Η οικονομική διάσταση του θέματος επίσης είναι ένα στοιχείο που δε πρέπει να παραγνωρίζεται.
    Αν οι μόνιμοι, νομοταγείς μετανάστες δηλώνουν τα εισοδήματά τους και φορολογούνται γι'αυτά, πληρώνουν τις ασφαλιστικές τους εισφορές, επενδύουν ανοίγοντας επιχειρήσεις ή αγοράζοντας ακίνητα τότε το Ελληνικό κράτος θα λύσει αρκετά από τα χρονίζοντα διαρθρωτικά του προβλήματα.

    Πρέπει αυτή η παράμετρος να αποτελέσει κριτήριο για τη χορήγηση υπηκοότητας στους μόνιμους και νόμιμους μετανάστες στον Ελλαδικό χώρο.

  61. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 22/12/2009 20:19:24

    Δικαστήριο της Λαχόρης στο ανατολικό Πακιστάν καταδίκασε δύο αδελφούς σε ακρωτηριασμό της μύτης και των αυτιών τους, κρίνοντας ότι οι κατηγορούμενοι ακρωτηρίασαν με τον ίδιο τρόπο ένα κορίτσι που αρνήθηκε να παντρευτεί τον έναν από αυτούς.

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&pubid=9060821

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΜιχΜιχ 22/12/2009 22:14:01

      Γιατί, νομίζατε ότι είναι διαφορετική η κουλτούρα των "υπάκουων" Πακιστανών;
      Σε λίγο θα αρχίσουν να δείχνουν τα δοντάκια τους...

  62. ασήμαντος avatar
    ασήμαντος 22/12/2009 20:31:37

    Κάποιοι που αγαπούν τους λαθρομετανάστες:

    http://cacofonix-cacofonix.blogspot.com/2009/12/blog-post_11.html

  63. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/12/2009 20:31:51

    "Όπως ανέφερε, με το πρώτο κεφάλαιο του νομοσχεδίου εισάγεται νέος τρόπος κτήσης της ιθαγένειας: Με τη γέννηση και τη δήλωση των γονέων του ή του ιδίου. Μπορούν να την αποκτήσουν εφόσον διαμένουν ήδη Ελλάδα πέντε χρόνια."

    Νόμιμη διανομή; Διαφορετικά ο οποιοσδήποτε θα μπορεί να δηλώσει ότι μένει όχι 5 αλλά 15 χρόνια.
    Ορισμένοι αρχίζουν να βάζουν την οικονομική παράμετρο της χώρας. Να τους υπενθυμίσω ότι άλλο η χορήγηση της υπηκοότητας, άλλο η χορήγηση ιθαγένειας και άλλο η νόμιμη παραμονή και εργασία, μην μας θεωρούν και ηλίθιους...
    Εγώ επιμένω: υπάρχει ένα πρόβλημα, πρέπει να λυθεί και να αντιμετωπιστεί, πρέπει κάποιοι να πάρουν είτε ιθαγένεια είτε άδεια παραμονής αλλά με διαδικασίες και νομιμότητα. Διαφορετικά δεν είσαι καν ξέφραγο αμπέλι αλλά αφοδευτήριο...

    ΥΓ

    για όσους θέτουν ως υπερασπιστική γραμμή την συνεισφορά στην οικονομία, ας αντιπροτείνονται ως λύσεις: νομιμοποιήσεις από τα έσοδα από την εμπορία ναρκωτικών, από την πορνεία και από άλλες δραστηριότητες παροχής υπηρεσιών....μεγαλύτερο κύκλο εργασιών έχουν και μικρότερο κίνδυνο υποκρύπτουν από τη νομιμοποίηση του 10% και την αλλοίωση της πληθυσμιακής σύνθεσης της χώρας...

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ Ο Ιθαγενής 22/12/2009 20:38:41

      Αγαπητέ Ιθαγενή

      Υπηκοότητα και ιθαγένεια είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα εδώ και πολλά χρόνια. Ο ελληνικός νόμος και τα δικαστήρια χρησιμοποιούν τους όρους εναλλάξ, με μεγαλύτερη χρήση στην ιθαγένεια.
      Μπορείς να το ελέγξεις σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου.

  64. Michal V. avatar
    Michal V. 22/12/2009 20:37:09

    Αν αυτό το αίσχος γίνει νόμος του Ελληνικού Κράτους, που θα γίνει οπωσδήποτε, γιατί αυτή είναι η θέληση της "μαμάςΑμέρικας" τότε ο ΓΑΠ, "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος" ρίχνει νερό στο μύλο της εξωτερικής πολιτικής τους, περί μειονοτήτων. Να δείτε μετά από καμιά δεκαπενταριά είκοσι χρόνια χαρές που θα κάνουμε,όταν θα μας θέσουν επίσημα πλέον θέμα μουσουλμανικής μειονότητας, όχι σαν αυτή που αναφέρεται στη συνθήκη της Λωζάνης, δεδομένης και της υπογενητικότητας της Ελλάδας. Αυτοί οι εξαθλιωμένοι μαζί με τους εδώ Αλβανούς που όλοι τους είναι μωαμεθανοί στο θρήσκευμα, σήμερα αντιπροσωπεύουν ένα σημαντικό ποσοστό των κατοίκων της χώρας μας και όπως γεννούν σαν τα κουνέλια, θα περάσουν το 20% του πληθυσμού. Δε χρειάζεται να πω τίποτε άλλο. Μόνο που πολύ σωστά ανέφερε κάποιος παραπάνω, ότι όσοι θα ψηφίσουν αυτό το νομοσχέδιο, θα πρέπει να δικαστούν για εσχάτη προδοσία.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Michal V. 22/12/2009 21:14:20

      Θα το ψηφισουν 195 εκτος αν το καταψηφισουν ΚΚΕ και ΣΥΝ επειδη δεν δινει ιθαγενεια σε περισσοτερους και δεν θα δικασθει κανεις.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Michal V. 22/12/2009 22:51:22

      η πλειοψηφία των Αλβανών δεν είναι μωαμεθανοί στο θρήσκευμα.

      • remali avatar
        remali @ vardarskian 22/12/2009 22:57:52

        βασει των επισημων στοιχειων η πλειοψηφια ειναι μωαμεθανοι με το ενα ματι μονιμα να κοιταζει προς Τουρκια μερια.Στο βορρα εχει καθολικους.

  65. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 22/12/2009 20:47:49

    τρεισίμισυ χιλιάδες στόματα ταϊζουν καθημερινά, δίπλα μας, εδώ στην τελειωμένη Αθήνα...

  66. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/12/2009 21:09:56

    Καλη απορριπτικη ανακοινωση της ΝΔ
    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1758248
    Ελπιζω να επιμεινουν μεχρι τελους.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:17:24

      Η ανακοίνωση της ΝΔ είναι εξαιρετικά χλιαρή. Αποκρύπτει τον κίνδυνο λόγω του συνδυασμού του νομοσχεδίου με τον εποικισμό εξ Ανατολών που δεχόμαστε.
      Ο λουλοκαραμανλισμός και η πολιτική ορθότητα συνεχίζονται...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Μάρκο Τ 22/12/2009 22:20:32

        Ότι είναι χλιαρή είναι. Εκθειάζει τον Παυλόπουλο που υποκλίθηκε και είπε και ευχαριστώ. Βασικά φοβάται την ταύτιση με το Λαος και παλινδρομεί.
        Του ΚΚΕ είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και του σύριζα σταθερά στις αξίες του.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μάρκο Τ 22/12/2009 22:27:02

        ΔΕν μπορει σε επισημο κειμενο να μπει κατι κατα του Ισλαμ.
        Δεν το αντεχει η Ελλαδα.Αφηνει παντως να εννοηθει η αντιθεση στα πολιτικα δικαιωματα.
        Eχω πολλες φορες κατακρινει τη φοβια του "δεξιου" αλλα εδω μιλαμε για αλλη φοβια,παγκοσμια,μη πουμε κατι κακο για το Ισλαμ.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:33:16

          Μπορούσε όμως η ΝΔ να μιλήσει για μετανάστες αφομοιώσιμους και για μετανάστες μη αφομοιώσιμους, πολιτισμικά τελείως ξένους προς τους Έλληνες. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:36:21

          Mα δεν χρειάζεται να γίνει αυτό που λες. Πως θα αποδώσεις Ελληνική ιθαγένεια σε παιδί δύο αλλοδαπών με τρία χρόνια δημοτικό ή έξι γενικά; Τι σημαίνει κατ' αρχήν αυτή η ασάφεια.
          Τους έχετε ακούσει στα σπίτια τους να μιλάνε ελληνικά; Στο δρόμο μιλάνε ελληνικά; Μην τρελλαθούμε.

          Η ανακοίνωση είναι πολύ περιφραστική και σάλτσα γύρω γύρω.
          Βασικά δεν έχουν καν έτοιμη πρόταση, τους έπιασε στον ύπνο ενώ είναι ξεκάθαρο ότι τρέχουν όλα τα θέματα με ταχύτητα φωτός.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:49:00

          μάλλον η διπλωματική διάλεκτος είναι λιγάκι διαφορετική από τη δική μας. Ας περιμένουμε τις ομιλίες στη Βουλή.
          Το κακό είναι που δεν υπάρχουν ακόμη κομματικά όργανα στη βάση για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:51:36

          Αλλενάκι, το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτικό πια. Το ξέχασες.

        • man8os avatar
          man8os @ ψυχραιμια 22/12/2009 22:56:07

          Με ενοχλει που δε μιλαει για αναγκη δημοψηφισματος. Αν δεν το θεωρουν αναγκαιο, καλο θα ηταν να μας εξηγησουν τους λογους με πειστικοτητα.Τοτε παω πασο.

  67. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 22/12/2009 21:40:09

    ψυχραιμία σας παρακαλώ ,στις εκλογες τον Οκτώβριο ψήφισα ΠΑΣΟΚ ,όπως άλλωστε ψήφιζα πάντα ,σήμερα βλέπω πως δεν έκανα λάθος ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ έπρεπε να πέσει δεν μπορούσε άλλωστε να κυβερνήσει,ο λαός ήταν εναντίον του ,μέχρι εδώ όμως ,όχι και να μας επιβάλλουν τέτοιο νόμο έκτρωμα που δεν γνωριζουμε τίς συνέπειες που θα έχει για το μέλλον της ΕΛΛΑΔΟΣ .
    Υπάρχει ανάλογο παράδειγμε σε άλλο κράτος εθνικό,νομίζω με τέτοιους όρους όχι,βεβαίως και να εντάξουμε ένα ποσοστό νομίμων μεταναστών στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ πραγματικότητα ,αυτό δεν σημαίνει ότι όποιο παιδί μετανάστη γενιέται στην ΕΛΛΑΔΑ και πάει τρία χρόνια σχολείο θα το κάνουμε ΕΛΛΗΝΑ να περιμένουμε να ενηλικιωθεί και αν τότε το φρονημά του και η θελησή του να πάρει την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ιθαγένεια είναι ισχυρή ας του την δώσουμε την ιθαγένεια ,με ότι υποχρεώσεις συνεπάγετε αυτό και πάντα εφόσον προέρχετε από νομίμως εισελθόντες και διαμένοντες στην χώρα μας μετανάστες ,βάση κάποιου ποσοστου πάντα ,ουτοσόστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος να αλλοιωθούμε πληθυσμιακά.
    Πάντως αν ο προθυπουργός επιμένει σε αυτό το νόμο έκτρωμα, ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα για την Ν.Δ. ο΄ΜΑΡΤΗΣ δεν είναι μακρυά και να είναι σίγουρη ότι εγώ αλλά και πάρα πολύ πασοκατζήδες με λύπη μας θα ψηφίσουμε Ν.Δ. προκειμένου να αποφύγουμε τα χειρότερα ,το μη χείριστον βέλτιστον δηλαδή.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 22/12/2009 22:53:54

      Γιώργο, αυτό έγραψα κι εγώ νωρίτερα σε άλλο σχόλιο, ότι ο πολύς κόσμος του ΠΑΣΟΚ, και ίσως και αρκετοί από τα αριστερά κόμματα, δεν πρόκειται να συμφωνήσει με τέτοιες μεθοσεύσεις. Το θέμα είναι, θα το εκφράσετε κάπως αυτό από τώρα ?

      • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
        ΓΙΩΡΓΟΣ @ δρόμος 22/12/2009 23:59:18

        δρόμος, περιμένουμε τον ηγέτη που θα μας οδηγήσει

  68. citizengr avatar
    citizengr 22/12/2009 21:50:54

    φίλε ψυχραιμία όντως είναι καλή αντίδραση.παρακολουθώ εδώ και καιρό τις απόψεις σου για το μεταναστευτικό και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό.είσαι μια από τις συμπάθειες μου.

  69. PANOS avatar
    PANOS 22/12/2009 21:53:09

    Τελείωσε η Ελλάδα, παιδιά. Πάρτε το είδηση. Μας τσάκισαν τα 15 τελευταία χρόνια ο Σημίτης, ο Καραμανλής και τώρα ο Γιωργάκης. 250.000 νέοι ψηφοφόροι θα γίνουν ρυθμιστές σε μία χώρα που δεν τους ενδιαφέρουν τα συμφέροντά της. Τελείωσε....

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ PANOS 22/12/2009 22:34:53

      να τσακιστούν οι ομογενείς και στις επόμενες εκλογές να έρθουν να ψηφίσουν στα χωριά τους. ούτως ή άλλως είναι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους όσοι γεννήθηκαν εδώ. να έρθουν να εγγράψουν και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους, να σώσουν τον τόπο. δεν υπάρχει άλλη λύση πλέον!

  70. ΣΒΤ avatar
    ΣΒΤ 22/12/2009 21:56:48

    Προτείνω να αποδίδεται η Ελληνικη Ιθαγένεια σε κάθε αλβανό, ρουμάνο κλπ μετά από 5 χρόνια νόμιμης παραμονής σε ελληνικό σοφρωνιστικό ίδρυμα για εμπορία ναρκωτικών, ληστεία, φόνο και άλλες αγαθοεργείς πράξεις έλεος ρεεεεε

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΒΤ 22/12/2009 22:39:13

      χε χε

  71. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 22/12/2009 22:01:33

    Δυστυχώς επιστρέφουμε σε πρακτικές που και στην ίδια τη δυτική Ευρώπη κρίθηκαν αποτυχημένες. Θα γίνει η Ελλάδα μαιευτήριο του Πακιστάν και του Μπαγκλαντές και της Σομαλίας. Είναι τραγικό να δίνουμε το μήνυμα στους
    Ο ΓΑΠ είναι ο υπουργός που υπέγραψε την καταστροφική για την Ελλάδα συνθήκη του Δουβλίνου ΙΙ και συνεχίζει με την ιδεοληψία του.

    Πρέπει να το καταλάβουμε: Ο Γιωργάκης Παπανδρέου, ο μαθητής του Βαλλιανάτου, είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ.

  72. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 22/12/2009 22:11:29

    Ισως, βέβαια, η επικείμενη ισλαμοποίηση συνοικιών πόλεών μας - ή και της υπαίθρου - θα είναι μία καλή ευκαιρία να ξαναθυμηθούμε τη χριστιανική πίστη μας που περιφρονήσαμε, καθυβρίσαμε, απαξιώσαμε, ειρωνευτήκαμε...

    Όλα έχουν ένα κόστος και μήπως είναι καιρός να το πληρώσουμε το κόστος του αποχριστιανισμού μας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μάρκο Τ 22/12/2009 22:59:16

      Σωστό κι αυτό - αφού είμαστε εκ γενετής αντιρρησίες, να η ευκαιρία: για κάθε μουσουλμάνο, 10 νέοι χριστιανοί

  73. Underdog avatar
    Underdog 22/12/2009 22:49:53

    Η χορήγηση ιθαγένειας είναι μια αναπόφευκτη συνέπεια των κοινωνικών,οικονομικών και πολιτικών εξελίξεων παγκόσμια. Η Ελλάδα αργά η γρήγορα θα εναρμονιζόταν σε μια νέα πραγματικότητα.
    Μερικές παρατηρήσεις:
    1. Τα πέντε χρόνια είναι λίγα. Οκτώ με δέκα είναι πιο λογικό.
    2. Μια παράμετρος που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη είναι ότι πολλοί μετανάστες από γειτονικές βαλκανικές χώρες εμφορούνται , είναι ποτισμένοι με εχθρικά ιδεολογήματα και παλαιες εθνικιστικές απόψεις ενάντια στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια των ΗΠΑ που είναι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από κάθε πατρίδα μετανάστη.Βέβαια σύντομα με πολλές από τις χώρες αυτές θα είμαστε εταίροι στην Ε.Ε.
    3. Ενας μετανάστης ενσωματώνεται γρηγορότερα και καλύτερα όταν η χώρα υποδοχής έχει ένα ισχυρό διοικητικό μηχανισμό, είναι δικαιη και εφαρμόζει τους νόμους προς όλους, έχει ανώτερο πολιτισμό(μην παρεξηγηθώ)και ισχυρη έννομη τάξη.
    4.Στη σημερινή συγκυρία η χώρα μας δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή θέση.
    5. Χρειάζεται να αναπτυχθεί από τους διαμορφωτές της κοινης γνώμης, την εκπαίδευση και γενικότερα το πολιτικό σύστημα περισσότερο ο πατριωτισμός πάντα στα πλάισια μιας σύγχρονης δημοκρατικής χώρας ώστε ο πολιτιγραφούμενος να κάνει κτήμα του αρκετά ιστορικά στοιχεία της νέας του πατρίδας.
    6 Απαιτούνται σταθερά αλλά αργά και σίγουρα βήματα στο συγκεκριμένο θέμα.

  74. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/12/2009 22:55:25

    Το πρόβλημα είναι πολυπλοκότερο και πολύ πιο επικίνδυνο από όσο ορισμένοι το παρουσιάζουν.
    Να υπενθυμίσω ότι με τις "απογραφές και τα στατιστικά" της χώρας, όπως αυτές ....γίνονται, ανέρχονται στο 8,1% του πληθυσμού οι μετανάστες, ενώ το εκλογικό μέτρο είναι το 3%.
    Τι θα γίνει πχ αν αύριο το 8,1% μιας χώρας ζητήσει αυτονόμηση ή ομοσπονδία ή την επιβολή της μαντίλας στο δημοτικό σε όσους θέλουν;
    Θα γίνουμε Σεράγεβο μέσα στις γειτονιές σε 10 χρόνια...
    Από την άλλη πλευρά υπάρχουν νέοι δεύτερης και τρίτης γενιάς που έχουν γεννηθεί, σπουδάσει και μεγαλώσει στη χώρα.
    Υπάρχουν και άλλοι που νόμιμα εργάζονται και κατοικούν στη χώρα.
    Υπάρχουν και άλλοι που παράνομα εργάζονται στη χώρα ή την χρησιμοποιούν ως ενδιάμεσο σταθμό για την μετακίνησή τους Βορειότερα.
    Όλες αυτές οι περιπτώσεις όμως μόνο στη μπανανία που λέγεται Ελλάδα "τσουβαλοποιούνται" και με όριο τα 5 χρόνια νομιμοποιούνται.
    Αντί να νομοθετήσουμε και να δούμε τις παραμέτρους, πετάμε φωτοβολίδες στον αέρα.
    Καλοπροαίρετα λοιπόν ας ρωτήσω την κυβέρνησή μας:

    -ποιος θα βεβαιώνει τα 5 χρόνια παραμονής;
    -σε ποιο δίκαιο ο έχων 5 χρόνια νόμιμα στη χώρα κρίνεται στην ίδια βάση με τον λαθρομετανάστη;
    -με ποιο κριτήριο ο νέος που έχει γεννηθεί και έχει λάβει παιδεία και εκπαίδευση στη χώρα κρίνεται το ίδιο με τον νόμιμα εργαζόμενο μετανάστη;

    Θα μπορούσα να αναφέρω περιπτώσεις για ώρα, αλλά προτιμώ να ερωτήσω στον Πρωθυπουργό μας σε ποια άλλη χώρα ισχύουν οι προϋποθέσεις που θέλει να θεσμοθετήσει στη χώρα;
    Αν δε θαυμάζει τόσο πολύ τη Δανία ή τις ΗΠΑ γιατί δεν θέτει τις ίδιες προϋποθέσεις και εδώ που ισχύουν στις χώρες που θέλει να μας μεταλλάξει;
    Ας θέσει πχ τις δικλείδες που έχουν οι ΗΠΑ στη μεταναστευτική πολιτική και ας δούμε αν μιλάμε μετά για 250,000 και 250,000 ψηφοφόρους...

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Ο Ιθαγενής 23/12/2009 00:58:18

      Λοιπόν, αυτά τα ερωτήματα που θέτεις, για τον Γιωργάκη δεν έχουν αξία.
      Ξέρεις γιατί;
      Γιατί ο άνθρωπος για χρόνια ολόκληρα είχε κολλητό και σύμβουλο τον Βαλλιανάτο. Ο Βαλλιανάτος τον συνόδευε φιλικά μέχρι και σε κατ' ιδίαν μαθήματα πολιτικής οικονομίας που έκανε ο ΓΑΠ. Μην ρωτήσεις από πού το ξέρω, αλλά αυτό στο λέω από πληροφορία αυτόπτη μάρτυρα. Μικρός ο κόσμος.
      Ποιές είναι οι απόψεις του Βαλλιανάτου για το θέμα;
      Αυτές είναι και του ΓΑΠ.
      Τελείωσε το θέμα.

      Και για κακή μας τύχη, υπάρχει και ένας αρχιεπίσκοπος άβουλος και δέσμιος της πολιτικής ορθότητας και θα δεχτεί αναντίρρητα τον εξισλαμισμό μεγάλου μέρους της χώρας.
      Αν έχει κότσια, ας προετοιμαστεί για να ξεκινήσει διακριτικά ιεραποστολή μεταξύ των μεταναστών. Αλλά ούτε αυτό γίνεται. Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος φρόντιζε για τη φιλανθρωπία, φρόντιζε όμως και για την ιεραποστολή. Ας οργανωθούν οι ενορίες με ειδικά προγράμματα για τους μετανάστες. Διαφορετικά, θα δούμε τα μουσουλμανικά γκέτο δίπλα στα σπίτια μας. Και δεν είναι μόνο η περιοχή κάτω από την Ομόνοια. Το Αιγάλεω, για παράδειγμα, είναι γεμάτο μουσουλμάνους Ασιάτες. Η Νίκαια, γύρω από τον Άγιο Νικόλαο, το ίδιο.

  75. δρόμος avatar
    δρόμος 22/12/2009 22:55:41

    Είναι πάρα πολλοί για να έχουν όλοι συγγενείς εκεί, άλλωστε δεν τους πολυθέλουν και το δείχνουν εδώ και χρόνια

  76. man8os avatar
    man8os 22/12/2009 23:03:51

    Που ειναι η ΝΔ? Που ειναι τα καναλια? Γιατι δεν εγινε κεντρικο θεμα στα δελτια ειδησεων αλλα επαιξε 5 λεπτα το πολυ? Γιατι σημερα οι εκπρωσωποι της ΝΔ δεν εθεσαν μαχητικα το θεμα αλλα αναλωθηκαν στην οικονομικη πολιτικη της κυβενησης? Και γιατικανεις δεν ψελιζει,καν,την λεξη δημοψηφισμα?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ man8os 22/12/2009 23:07:12

      Ασε ρε Μανθο.Δεν σου τα ειπα;Η ΝΔ θα αποφυγει να κανει θεμα.το πολυ να το καταψηφισει και τα καναλια ειναι ελεγχομενα ολα.
      Εχει τελειωσει το ζητημα.

  77. Κώστας avatar
    Κώστας 22/12/2009 23:06:07

    “Δημόσια διαβούλευση” για το συγκεκριμένο νόμο δεν θα υπάρξει;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Κώστας 23/12/2009 01:01:53

      Και να υπάρξει, θα σπεύσουν αριστεροφιλεύθεροι και συριζαίοι και η κάθε Αλ Σάλεχ και Κούρτοβικ και δεν συμμαζεύεται να στηρίξουν το νομοσχέδιο και να υπερθεματίσουν. Η απόφαση είναι προειλημμένη. Εν πάση περιπτώσει, όποιος έχει νομικές γνώσεις και είναι πατριώτης, ας καταθέσει τις απόψεις του στη "δημόσια διαβούλευση", αν αυτή υπάρξει.
      Για μένα, ένα συλλαλητήριο θα ήταν προτιμότερο.

  78. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 22/12/2009 23:57:51

    είσαι κολημένος με την μικρόψυχη πολιτική τι ήθελες ρε τον οκτώβριο να ψηφίσω κάποιον που δεν ήθελε να κυβερνήσει

  79. loretta avatar
    loretta 23/12/2009 00:49:38

    anonymous στο καναδα και στην αμερικη ειναι ακριβως οπως τα λες φυσικα προυποθεση ειναι οι γονεις να ειναι νομιμοι και να εχουν αυτο που λενε green card που συνεπαγεται και νομιμη εργασια. σε αλλη περιπτωση δεν δινεται υπηκοοτητα ουτε στο παιδι γινεται κατευθειαν deportation.(και γινεται αυστηρως ελεχγος για λευκους γαμους ).το ιδιο και στην αυστραλια.


    σημειωτεον οτι για να μπεις νομιμα στις χωρες αυτες πρεπει να εχεις εξασφαλισει νομιμη διαμονη και εργασια.(που συνεπαγεται ολα τα νομιμα χαρτια εργοδοτη .ενοικιασης κατοικιας η φιλοξενιας με εγγυητη)..αλλιως...bye bye!!

  80. S.T avatar
    S.T 23/12/2009 00:58:07

    Μήπως τυχαία προσπαθούν να το περάσουν Χριστουγεννιάτικα; Υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.

  81. nemo avatar
    nemo 23/12/2009 01:44:12

    ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ!ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΑΜΕΙΟ!

  82. akyros avatar
    akyros 23/12/2009 02:13:16

    Tί σημαίνει απόδοση Ιθαγένειας και τί Υπηκοότητας, στα παιδιά των παρανόμων μεταναστών, που γεννήθηκαν στην Ελλάδα;

    Είναι παγίδα και άλλη μια απόδειξη του εξυφασμένου σε ξένα κέντρα σχεδίου, για τον αφελληνισμό της χώρας;

    Η σιωπή πλέον όλων εκείνων που "ξέρουν" και η πορεία τους μπορεί να το αποδείξει, είναι έγκλημα κατά του έθνους και του αίματος που χύθηκε για την απελευθέρωση της Ελλάδος.
    Μπορεί ο Κίσινγκερ να μην είπε την γνωστή αποδιδόμενη σ΄ αυτόν ρήση, αλλά τα κέντρα που την εμπνεύσθηκαν και την έβαλαν στο στόμα του, υλοποιούν σήμερα το Σχέδιο, με τον ανήμπορο ή απαίδευτο Ελληνικά υπήκοό τους, ιθαγενή «τους» ή όχι!

    Ο Καραμανλής υποχρεούται επιτέλους να μιλήσει!
    Να αποκαλύψει «Τί και ποιοί τον οδήγησαν στις 3 Σεπτεμβρίου να ζητήσει εκλογές»! Ως "ύστατη προσφορά" προς την Ελλάδα, προκειμένου να μην ολοκληρωθούν όσα τα σήματα που του έστειλαν οι "γκάγκστερς", υπονοούσαν ως εκείνη την ημέρα!
    Με τις φωτιές της Αττικής, τις ρουκέτες που βρέθηκαν στου Μισούνωφ, την έκρηξη στο Χρηματιστήριο την ίδια μέρα το πρωί, μαζί με τις ρουκέτες στο Σοχο...

    Μετά τους εμπρησμούς που ολοκλήρωσαν την καταστροφή του 2007, είχε προδιαγραφεί ΚΑΙ η τύχη του ΚΑΙ η επερχόμενη διάδοχος κατάσταση, με τα συνεπαγόμενα!

    Αυτή την ώρα στήνεται το τελευταίο παιχνίδι. Τα κομμάτια του πάζλ αρχίζουν να δίνουν σαφώς την εικόνα και την τεχνοτροπία του έργου! Μαζί και τους σκηνοθέτες του!

    Από την πρώτη μέρα της εκλογικής νίκης οι επιλογές του Πασόκ είναι λεξιλαγνεία, Οργουελική αντίληψη των εννοιών που διαστρεβλώνονται από την "άχρηστη" χρήση των λέξεων, και, χάρι στην αμέριστη βοήθεια των γνωστών υπαλλήλων των καναλαρχών, άσκηση φρονιματικής αγωγής των Ελλήνων.

    Επίσκεψη στην Τουρκία, επιβεβαίωση της στήριξής της, κατάργηση υπουργείων και θεσμών, νομιμοποίηση και ελληνοποίηση παρανόμων μεταναστών, Δραγωνοποίηση της παιδείας και περιφερειαρχών, υποταγή της οικονομικής υπόστασης της χώρας, Πρέσπες και "πράσσειν άλογα"…
    Με -κερασάκι στη τούρτα, είτε χάριν της θείας δίκης, είτε χάρι στα φουρνέλα των καταστροφαστών-, την Ελλάδα χωρισμένη στα δύο!
    Ακριβώς όπως την θέλουν και την οραματίζονται οι "κατακερματιστές", όπως καυχώνται ότι πολέμησαν για να καταντήσει, οι «συνοδοιπόροι» τους!

    Το όριο στην αλήθεια και την φαντασία, στην συνομωσιολογία και την πραγματικότητα, στις μέρες μας. έγινε ορατό σημείο.
    «Σημείο», που λέει και ο Αριστοτέλης, «απόδειξη», της ανάγκης στην Ελλάδα να αλλάξει η ιδεολογική χωροταξία!
    Με ζητούμενο τους προσκείμενους και αντικείμενους στην ιδέα του Ελληνισμού και της υπάρξεώς του ή μη!

    Ας το καταλάβουμε όλοι και ας επιλέξουμε!
    Ανάλογα!
    Αναγκάζοντας τις παρωχημένες χωροθεσίες και τα αγκυλώματα της Ελληνικής Βουλής να αναδιαταχθούν

    Περί Κισινγκερ
    http://3.bp.blogspot.com/_ilbUcpZXz5w/R_6A9lSkK5I/AAAAAAAAAC4/E3a0cu2vlH0/s1600-h/oxapodw.jpg

    • Orestios avatar
      Orestios @ akyros 23/12/2009 02:20:16

      Και ένας δρόμος που έκοψε στα δύο την Ελλάδα για "άγνωστο" χρόνο. Κάτι παιχνίδια που παίζει η ζωή όμως! Ούτε σενάριο να ήταν.

  83. XAPLAS avatar
    XAPLAS 23/12/2009 03:13:25

    ΠΟΛΙΓΗΣ=ΟΠΛΙΤΗΣ

  84. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 23/12/2009 08:31:12

    Τον Μάρτη πρέπει να πάμε για εκλογές,μήπως και προλάβουμε να περισώσουμε κάτι... Αντώνη,ακούς τις κραυγές απόγνωσης της πλειοψηφίας του Λαού?

  85. Kostas avatar
    Kostas 23/12/2009 10:34:09

    Απάντηση στον S.T
    Αγαπητέ μου φίλε, η δουλειά μου απαιτεί να κάνω πάνω από 20-25 ταξίδια το χρόνο στην Ευρώπη (τουλάχιστον 2-3 μήνες κάθε χρόνο είμαι εκτός Ελλάδος σε διάφορες χώρες κυρίως τις Ευρώπης), ενώ η εταιρεία μου συνεργάζεται επαγγελματικά με παραπάνω από 150 διεθνείς και ευρωπαϊκούς φορείς και επιχειρήσεις. Ίσως για αυτό τελικά να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα. Γιατί βλέπω ότι κανείς δεν έχει να κερδίσει τίποτα από την δαιμονοποίηση των ξένων. Αντίθετα η οικονομία μας και το ασφαλιστικό μας έχουν να κερδίσουν πολλά από την ορθή διαχείριση και αξιοποίηση αυτού του κατά κανόνα νέου ανθρώπινου δυναμικού. Το θέμα είναι πως το πρόβλημα αυτό μπορούμε να το κάνουμε πλεονέκτημα για την χώρα. Και αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν εφαρμόσουμε κατάλληλες πολιτικές ενσωμάτωσης.

  86. ti na pei kaneis avatar
    ti na pei kaneis 23/12/2009 12:37:21

    Αυτο το Σ/Ν δεν θα αναρτηθεί για δημόσια διαβούλευση.....Προφανώς!!!!!!!!!
    Μαλλον ειναι απο τις αναρτήσεις με τα περισσοτερα σχόλια (αυτό και το http://www.antinews.gr/?p=28847#comment-374024) μηπως θα επρεπε να τα στειλεις στο οπεν γκαβερμεντ (ανοιχτή διακυβερνηση που λενε και στο ελλαντα) κ.διαχειριστά

  87. Penny Kondea avatar
    Penny Kondea 23/12/2009 16:30:31

    Αυτό που πάει να γίνει είναι ένα ανοσιούργημα!! Δεν πρέπει να το επιτρέψουμε με τίποτα!! Στην ανάγκη να βγούμε στους δρόμους, να γίνουν συλλαλητήρια, να απαιτήσουμε δημοψήφισμα ώστε να αποφασίσει ο ελληνικός λαός και όχι ο Γιώργος Παπανδρέου για το αν θα αλλοιωθεί το έθνος των Ελλήνων από τις ορδές των μεταναστών που έχουν εισρεύσει παρανόμως εδώ μέσα. Αυτές είναι οι επιταγές της Παγκοσμιοποίησης την οποία υπηρετεί πιστά ο κύριος Παπανδρέου όπως και πολλοί από το επιτελείο του, μεταξύ αυτών η κυρία Διαμαντοπούλου, η οποία και κατά το παρελθόν είχε ταχθεί υπέρ της ελληνοποιήσεως των μεταναστών. Πάνε να μας αλλοιώσουν την ίδια μας την ταυτότητα συνέλληνες, με την συνεργασία αυτού του άχρηστου προβάτου, του Αρχιεπισκόπου, που κοιμάται όρθιος και δεν εννοεί να καταλάβει που τον σέρνει η κυβέρνηση. Πού 'σαι Χρυστόδουλε να δεις την κατάντια μας και την κατάντια της Εκκλησίας μαζί!!
    Αν ζούσε ο μακαριστός, θα τολμούσαν να αποτολμήσουν τέτοια ξεφτιλίκια??
    Θα είχε σηκώσει την Ελλάδα όρθια ο Χριστόδουλος στους δρόμους, σε συλλαλητήρια, ενώ ο Ιερώνυμος κοιμάαααααται τον ύπνο του δικαίου.
    Το επόμενο βήμα θα είναι - να μου το θυμηθείτε - το κατέβασμα των ιερών εικονισμάτων στα σχολεία και τα δικαστήρια, η κατάργηση της πρωινής προσευχής στα σχολεία, η κατάργηση της έπαρσης της Σημαίας, η κατάργηση του μαθήματος των Θρησκευτικών και τέλος η κατάργηση της Ελληνικής Γλώσσας ως επίσημης γλώσσας του ελληνικού κράτους και η θέσπιση της Αγγλικής ενδεχομένως, την οποία κατέχει καλύτερα και ο Πρωθυπουργός μας αφού είναι η μητρική του, ενώ με την ελληνική τραβάει ζόρι ακόμα, όπως φαίνεται.
    Ξυπνάτε και σηκωθείτε να τους πάρουμε με τις πέτρες. Πρέπει να οργανωθούμε και να αντιδράσουμε με κάθε τρόπο, το συντομότερο. Αφήστε που όλοι αυτοί που θα ελληνοποιηθούν, θα αλλοιώνουν και το εκλογικό αποτέλεσμα διότι όλοι τους ψηφίζουν Κ.Κ.Ε. Αυτό το έχει αναλογιστεί ο Γ.Α.Π??

  88. ego avatar
    ego 23/12/2009 20:21:36

    pontioi arvanites kritikoi blaxoi maniates pomakoi oloi ellines einai?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ego 23/12/2009 20:37:41

      εξαρτάται, αν γράφουν ελληνικά, αν έχουν πολεμήσει για το χωαφάκι...

  89. Νίκος avatar
    Νίκος 28/12/2009 12:35:20

    Οι 'Ελληνες ομογενείς από την πρώην Σοβιετική Ένωση έδωσαν και ακόμα δίνουν μάχη με την ελληνική γραφειοκρατία για να αποδείξουν ότι είναι Έλληνες κάτι το οποίο είναι ξεκάθαρο ειδικά για αυτούς που προέρχονται από τα ιστορικά ελληνικά μέρη της Σ.Ε. και αντί να λύσουν πρώτα τα προβλήματα απόκτησης ελληνικής ιθαγένειας από τους ομογενείς υπηκόους τρίτων χωρών, και γενικά τα προβλήματά τους, το ΠΑΣΟΚ μοιράζει την πολυπόθητη για τους ΕΛΛΗΝΕΣ, την ελληνική ιθαγένεια, στους αλλοδαπούς.

    Κάθε ΑΝΘΡΩΠΟΣ είναι ευπρόσδεκτος, αλλά όποιος θα έρθει με το σπαθί από το σπαθί και θα πεθάνει.