#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/02/2013 23:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα γίνει σεισμός. Οι Γερμανοί μας αποθεώνουν



Προσοχή, θα γίνει μεγάλος σεισμός. Θα γκρεμιστούν φούρνοι. Το Βερολίνο είπε καλά λόγια για την Ελλάδα. Να ήταν ο λόγος η επίσκεψη Ολάντ; Να ήταν ότι δε θέλουν προεκλογικά να χαλάσουν το κλίμα;

Η ουσία είναι ότι ξαφνικά οι Γερμανοί μας ερωτεύτηκαν. Δεν είμαστε οι τεμπέληδες, κλέφτες, ψεύτες, υποκριτές και άλλα τινά.  «Η Ελλάδα πέτυχε τους στόχους της για το 2012, σύμφωνα με την Τρόικα και αναμένεται να εκταμιευθεί κανονικά η επόμενη δόση», υποστήριξε ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών,  Βόλφγκανγκ Σόιμπλε. Με βάση το πρακτορείο Dow Jones Newswires και απόρρητο έγγραφο του υπουργείου Οικονομικών της Γερμανίας, τα τελικά δημοσιονομικά στοιχεία από την Τρόικα θα εμφανίσουν ότι η Αθήνα πέτυχε τους στόχους του προγράμματος διεθνούς βοήθειας και έτσι θα ανοίξει ο δρόμος για την καταβολή της επόμενης δόσης από τους δανειστές της.

Σύμφωνα με το πρακτορείο το εν λόγω έγγραφο παρουσιάστηκε σήμερα στο γερμανικό Κοινοβούλιο με στόχο την ενημέρωση των βουλευτών σχετικά με τη συζήτηση που πραγματοποιήθηκε κατά τη συνάντηση των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης στις 11 Φεβρουαρίου, όπως και των υπουργών Οικονομικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης την επόμενη ημέρα. Βάσει του πρακτορείου οι εκπρόσωποι της Τρόικας ενημέρωσαν το Eurogroup για την δημοσιονομική πολιτική της Ελλάδας.

«Θεωρείται ότι οι στόχοι του προγράμματος για το 2012 έχουν επιτευχθεί», ανέφερε η Τρόικα στο Eurogroup σύμφωνα με το έγγραφο. «Η Τρόικα θεωρεί ότι η Ελλάδα πορεύεται καλώς στην πορεία για την επίτευξη του στόχου το Φεβρουάριο, για την καταβολή της επόμενης δόσης», πρόσθεσε.

Από τις Βρυξέλλες ο Επίτροπος Οικονομικών Υποθέσεων της ΕΕ, Όλι Ρεν, δήλωσε ότι οι χώρες που θα επιτυγχάνουν τους δημοσιονομικούς τους στόχους θα έχουν και περισσότερο χρόνο στη διάθεση τους, ώστε να εφαρμόσουν το πρόγραμμα. Ουσιαστικά μας έστειλε το μήνυμα πως αν είμαστε εντάξει με το πρόγραμμα θα πάρουμε παράταση ή ακόμη και θα έχουμε κι άλλο κούρεμα, αλλά σε βάθος χρόνου.

Παρά το γεγονός ότι η κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου καλή, κάτι φαίνεται να αλλάζει, κάποιο φως βγαίνει από το τούνελ και δεν είναι το τρένο που θα μας πατήσει. Ακόμη και οι διεθνείς αναλύσεις δείχνουν ότι το 2014 θα βγούμε από το τέλμα και η οικονομία θα αρχίσει να παίρνει μπροστά.

Ωστόσο, ούτε τα καλά λόγια των Γερμανών ούτε οι προβλέψεις για θετικές εξελίξεις πρέπει να μας καθησυχάζουν. Υπάρχει ακόμη πολύ δρόμος, Γολγοθάς θα λέγαμε κυρίως για τον ελληνικό λαό.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θαλής avatar
    Θαλής 19/02/2013 23:30:29

    Oταν λοιπόν ο Χότζας φάνηκε οτι είναι έποιμος να εκραγεί, τότε ο Κατής ήρεμος με το γαλήνιο χαμόγελό του είπε: Τώρα μπορείς να βγάλης τη γίδα έξω...
    Και να πάρης παράταση. Δηλαδή να ζήσεις περισσότερο χρόνο με τα υπόλοιπα ζώα μέσα στο σπίτι...

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/02/2013 00:07:48

    Το αγγούρι τής κρίσης έφτασε και στον γερμανικό πωπό.
    Τώρα η Φυρερίν και το γκόλουμ προσπαθούν να πετύχουν χαλάρωση των συνταγών λιτότητας, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ζητήσουν από τον γερμανικό όχλο να κάνει οικονομικές θυσίες.

  3. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/02/2013 00:23:15

    ΟΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΑΤΡΕΣ ,ΠΑΡΑΣΥΡΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥΣ .
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 2014 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
    ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/02/2013 09:01:24

      Respect!!!

    • Be Quite avatar
      Be Quite @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/02/2013 12:07:38

      Βέβαιααααααα. Πέθανε εσύ να σε κληρονομήσω, και στην κηδεία σου εγώ θα εκφωνήσω έναν αποχαιρετιστήριο λόγο, που θα σε Θεοποιεί. εσύ, μόνο δέξου να πεθάνεις. Τα άλλα, άφησέ τα σ΄εμάς.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Be Quite 20/02/2013 12:18:57

        Χα χα! Έτσι ακριβώς!

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/02/2013 14:58:44

      Γιατι, τι θα γινει το 2014; Θα κλεισουν τα δημοσιονομικα και εμπορικα ελλειμματα, θα καταγραψουμε αναπτυξη 400% για να γινει το χρεος <50% του ΑΕΠ και ταυτοχρονα αποπληθωρισμο 40% για να χωραμε ανετα πλεον στο ευρω;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Φοιτητης 20/02/2013 16:09:53

        Γιατί κολλάτε στα νούμερα; Αφού η Ιαπωνία με 1000% χρέος του ΑΕΠ, δεν μπάινει σε μνημόνια επειδή την διαχειρίζονται πλήρως τα αμερικάνικα κεφάλαια και την προστατεύουν οι οίκοι αξιολόγησης. Εμάς, ήθελαν και δημιούργησαν ΠΟΛΙΤΙΚΟ πρόβλημα και το έκαναν πρόβλημα δανεισμού με το Τζέφρυ. Έτσι απλά μπορούν να μας αποστοχοποιήσουν και να πάψουν να υπάρχουν δανειακές συμβάσεις. Και αν είδε κάποιος ο Ολάντ χθες είπε ευθέως πως νέα μέτρα δε χρειάζονται. Είναι το πρώτο και κρίσιμο βήμα απαγκίστρωσης από τα μνημόνια. Να σκεπτόμαστε καθαρά. Αυτό μας λείπει λόγω της έντασης που κάποιοι αυξάνουν και επενδύουν στην απελπισία του λαού μας για δικούς τους λόγους.

        • Φοιτητης avatar
          Φοιτητης @ Γεώργιος Τ. 20/02/2013 17:57:28

          1) Η Ιαπωνια εχει χρεος 211% του ΑΕΠ της, αποτελει την δευτερη πιο βιομηχανοποιημενη αναπτυγμενη χωρα του κοσμου, εχει το τριτο πιο χρησιμοποιουμενο νομισμα στον κοσμο, εχει μια παγκοσμια μοναδικη οικονομικη δομη και εχει δικο της οικο αξιολογησης για το χρεος της. Στους παγκοσμιους κεφαλαιουχους χρησιμευει ως αριστη διαφοροποιηση των επενδυσεων και των κεφαλαιων τους. Ητοι, εχει μεγαλη χρησιμοτητα και δεν ειναι η ωρα της να "σκασει" ακομη, αφου εξυπηρετει τον σκοπο της.

          2) Δεν ειναι ο Ολαντ που θα αποφασισει αν χρειαζομαστε νεα αποτυχημενα μετρα, ο απολογισμος του μηνα μαζι με αυτα που εχουν υπογραψει οι "σωτηρες" μας θα αποφασισει

          3) Η Ελλαδα θα ειναι συνεχως δεσμια μνημονιων τουλαχιστον μεχρι το 2022 και μεχρι να κλεισει ολα τα ελλειμματα της και πουλησει σε πολυ καλες τιμες ολα τα ασημικα της. Εκτος κι αν γινει Ιαπωνια, γινουμε δηλαδη G2, γυρισουμε στην δραχμη και την χρησιμοποιουν οσο χρησιμοποιουν και το γιεν παγκοσμιως, εχουμε μερικα δις εμπορικο πλεονασμα, αριστες υποδομες, γινουμε εμπορευματικος κομβος της Ευρωπης και φτιαξουμε και Greek Agency για την αξιολογηση χρεων...

          • Δημήτρης Κ. avatar
            Δημήτρης Κ. @ Φοιτητης 20/02/2013 18:11:50

            Aγαπητέ Φοιτητή σου βγάζω το καπέλλο. Είσαι σίγουρος οτι δεν είσαι καθηγητής?
            Τα σχόλιά σου είναι κατα κανόνα καταπέλτης...

  4. kouvari avatar
    kouvari 20/02/2013 01:39:50

    Ζητω η Μπουρκινα Φασο....!!!

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ kouvari 20/02/2013 08:50:48

      Γιατί δε λέτε για τη Βόρεια Κορέα;

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/02/2013 08:32:19

    Οι τελευταίοι που θα αρχίσουν να λένε καλά λόγια θα είναι κάποιοι Ελληνες που πάσχουν απο κατοχικά σύνδρομα

  6. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 20/02/2013 10:06:46

    Φανταστικός διάλογος της φωτογραφίας του άρθρου:
    Golum: Και πες μου αγαπητή είναι τρυφερά τα ελληνάκια, νιαμ, νιαμ...
    Furerin: Αχ ναι τα χρυσούλια μου, ολόφρεσκα, κόβονται με την καρδιά ενός μαρουλιού...

  7. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 20/02/2013 15:01:28

    Βλακειουλες. Μειωθηκε το ελλειμμα 1,2% του ΑΕΠ και θεωρειται επιτυχια; Οταν την ιδια στιγμη αυτο που χρειαζεται η Ελλαδα ειναι σωρευτικο αποπληθωρισμο 40% και αυτη τη στιγμη εχουμε ανατιμηθει 11%, δηλαδη πλεον χρειαζομαστε αποπληθωρισμο 51%; Και θελετε και να γλυτωσουμε και την δραχμη; Μονο αν υποτιμηθει το ευρω 51%...

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Φοιτητης 20/02/2013 18:23:25

      To τέλος της κρίσης και η αναστροφή θα αρχίσει μόνο όταν και οι τρείς "οίκοι" που μας πέταξαν σαν σκουπίδια έξω απο τις αγορές, (Fitch, S&P, Moody's) μας αναβαθμίσουν τουλάχιστο εκεί που μας είχαν το 2008. Και βεβαίως αυτό μπορούν να το κάνουν πολύ σύντομα αν πάρουν εντολή "άνωθεν" κι ας γκρινιάζει ο Ερντογάν οτι μας ανεβάζουν 6-6 τα σκαλιά...

  8. χρήστος avatar
    χρήστος 20/02/2013 17:49:14

    Αγροτο- συνδικαλιστική χώρα και μια ζωή στο κάρβουνο.
    θα παράγουμε απάτες και θα καταναλώνουμε φραπέδες.

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ χρήστος 20/02/2013 18:54:11

      Αν είσαι συνδικαλιστής ή Δ.Υ. δίκιο έχεις...

      • χρήστος avatar