#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/12/2013 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα γίνει ο Κασιδιάρης... Μαρίν Λεπέν;



Το Σάββατο έγινε στο Σύνταγμα η συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής για την απελευθέρωση των φυλακισμένων βουλευτών της και παρά τις αστείες θεωρίες περί 50.000 ατόμων, τελικά δεν μαζεύτηκαν παρά το πολύ 3.000 με 24 πούλμαν από την επαρχία. Σε σχέση φυσικά με τον… παλλαϊκό ξεσηκωμό που ήθελαν να προσδώσουν οι «εγκέφαλοι» της οργάνωσης. Ο κόσμος, ακόμη κι αν στις δημοσκοπήσεις λέει ότι θα ψηφίζει Χρυσή Αυγή σκοτίστηκε να πάει να φωνάξει για να βγει ο Μιχαλολιάκος και οι άλλοι μπράβοι από τον Κορυδαλλό.

Φυσικά, επειδή «έξις δευτέρα φύσις», οι «ήρεμοι» μέχρι πρότινος Χρυσαυγίτες ξαναέβαλαν τα κοστούμια στα ντουλάπια και βγήκαν πάλι βρίζοντας. Παραβλέπουμε το γεγονός ότι εκείνος ο ανόητος Καιάδας, κατά κόσμον Γιώργος Γερμενής, μας είπε ότι μόλις έρθει στα πράγματα θα μας διατάξει όλους με το γνωστό «εγέρθητι».

Παραβλέπουμε επίσης ότι το κακέκτυπο του δικτάτορα Παπαδόπουλου, κάποιο γεροντοφρικιό ονόματι Αρβανίτης μας προειδοποίησε ότι θα μας στείλει να δουλέψουμε στη ΜΟΜΑ όλους εμάς τους εχθρούς της Χρυσής Αυγής. Γιατί να μην ανοίξει και τη Μακρόνησο να σπάμε πέτρες;

Επίσης, τι να πούμε για τον Παναγιώταρο που του έχουν γίνει… επικίνδυνη εμμονή οι «αδερφές»; Όλοι αυτοί σύντομα θα λογοδοτήσουν στη Δικαιοσύνη και ήδη, λένε οι πληροφορίες, οι μαρτυρίες για την εγκληματική τους δράση είναι συγκλονιστικές και τα στοιχεία πολύ δεμένα.

Αυτό όμως που έχει ενδιαφέρον από την Χρυσή Αυγή είναι μια υπόθεση «αδελφοφαγώματος» εντός του κόμματος. Το δημοσίευμα της Real News για δύο στρατόπεδα στο ακροδεξιό κόμμα ενόψει ευρωεκλογών, προκάλεσε έκρηξη του Η. Κασιδιάρη ο οποίος απέστειλε και εξώδικο στην εφημερίδα διαψεύδοντας τα πάντα και λέγοντας ότι όλοι είναι ενωμένοι.

Οι πληροφορίες, ωστόσο, αναφέρουν ότι ο Κασιδιάρης, που φαίνεται να έχει πάρει το «δαχτυλίδι» της διαδοχής, έχει αρχίσει και «ενοχλεί» κάποιους πιο σκληροπυρηνικούς οι οποίοι θέλουν να κάνουν μπάχαλο τις ευρωεκλογές με την τοποθέτηση του έγκλειστου Μιχαλολιάκου ως επικεφαλής του ψηφοδελτίου. Ο Κασιδιάρης δε φαίνεται να θέλει κάτι τέτοιο, γιατί πιστεύει ότι πρέπει να αναλάβει πλήρως αυτός τα ηνία του κόμματος κάνοντας πέρα τον Μιχαλολιάκο και άλλα στοιχεία που βαρύνονται με σοβαρές κατηγορίες. Προφανώς πιστεύει ότι ο ίδιος δεν θα δει τα κάγκελα της φυλακής από τη μέσα πλευρά. Εκτιμά ότι έχει καλυμμένα τα νώτα του και οι αρχές δεν θα βρουν αδιάσειστα στοιχεία για να τον φυλακίσουν.

Ο Κασιδιάρης εκτιμά ότι αν «μαλακώσει» κάπως ο λόγος της Χρυσής Αυγής, αν αποφευχθούν έκνομες ενέργειες και αν πάμε μέχρι τις εθνικές εκλογές με τον κόσμο απογοητευμένο, θα πάρει πολλές ψήφους ακόμη και από μετριοπαθείς δεξιούς. Θέλει να αναλάβει το ρόλο του ηγέτη της ακροδεξιάς στα πρότυπα της Μαρίν Λεπέν η οποία σαρώνει στη Γαλλία από τότε που άφησε στην άκρη τις… λεκτικές κι όχι μόνο ακρότητες. Δεν κρύβει ότι θα μπορούσε η Χρυσή Αυγή να γίνει πρώτο κόμμα, ακόμη και με άλλο όνομα που θα βάζει στο χρονοντούλαπο τα όσα έχουν γίνει μέχρι σήμερα κι έχουν στιγματίσει την ακροδεξιά παράταξη.

Δεν ξέρουμε τι θα γίνει, διότι ο Κασιδιάρης μπορεί κι αυτός να φορέσει τη φανέλα με τα ριγέ. Επίσης, κανείς δεν ξέρει τι θα κάνει η οικογένεια Μιχαλολιάκου αλλά και οι ακραίοι στο κόμμα. Αυτό που φαίνεται σίγουρο είναι ότι θα υπάρξουν εξελίξεις στον ακροδεξιό χώρο που θα προκαλέσουν πολλές εκπλήξεις και εκρήξεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ήρων avatar
    Ήρων 02/12/2013 12:15:57

    Ο λαός λέει πως όσο πιο ψηλά σκαρφαλώνει η μαϊμού της φαίνεται ο πισινός!

  2. νικγρκεεκ avatar
    νικγρκεεκ 02/12/2013 12:38:06

    Τώρα που μπήκαν κάποιοι ακροδεξιοί μέσα δεν πρέπει
    να μπούν
    και οι κάποιοι ακροαριστεροί να ισορροπήσει το πράγμα ?

    • anaxagoras avatar
      anaxagoras @ νικγρκεεκ 02/12/2013 13:13:37

      Αυτό λέγεται ισορροπία του τρόμου... Σ' αυτήν την περίπτωση στο κοινοβούλιο θα παίζουνε μπουνιές. Αυτό θέλετε;;;

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ anaxagoras 02/12/2013 16:33:01

        Ούτως ει άλλως τσίρκο είναι.

        • Νάρκισσος avatar
          Νάρκισσος @ Επισκέπτης 07/12/2013 23:07:11

          Σωστός

      • νικγρκεεκ avatar
        νικγρκεεκ @ anaxagoras 02/12/2013 17:18:09

        Έπεσαν μπουνιές στην περίπτωση της ΧΑ ?
        γιατί θα πέσουν στην περίπτωση των ακροαριστερών ?
        θα τους στηρίξει ο Ξύριζα ?
        ας το κάνει να καταλάβουμε με ποιόν
        έχουμε να κάνουμε.
        Η περίοδος ανοχής στα άκρα
        πρέπει να τελειώσει
        και για τις δύο πλευρές αυτών
        των άκρων .

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ νικγρκεεκ 02/12/2013 17:03:25

      Τι... δεν υπάρχουν ακροαριστεροί στην βουλή;

      • νικγρκεεκ avatar
        νικγρκεεκ @ Γιώργος 03/12/2013 19:52:06

        και πρέπει να φοβηθούμε τις αντιδράσεις τους?

  3. Ελσα Ποταγα avatar
    Ελσα Ποταγα 02/12/2013 13:18:43

    Και μετά μερικοί-μερικοί στενοχωρήθηκαν όταν η κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά έκλεισε στη φυλακή στελέχη της Χρυσής Αυγής. Αυτοί είναι. Δεν αλλάζουν με τίποτε.

  4. Hawk avatar
    Hawk 02/12/2013 13:22:26

    Τελεία και παύλα, ο Ελληνας δεν πηγαίνει πιά σε διαδηλώσεις, το ίδιο πρόβλημα έχει και ο σύριζα, τους παρακαλάνε, τα χέρια τους φυλάνε αλλά από τον καναπέ δεν σηκώνονται με τίποτα, εκτός και εάν πιάσει φωτιά ή φτάσουν τα νερά από την πλημύρα στον καναπέ.....Η κρίση της Ελλάδας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί άνετα και ως η μεγάλη Sofa Revolution (SR) μέσω της τηλεόρασης και του internet.

    • Magganas avatar
      Magganas @ Hawk 02/12/2013 14:02:17

      Η Ν.Δ και το ΠΑΣΟΚ, αλήθεια γιατί δεν κάνουν συγκεντρώσεις;;;
      Να δούμε πόσοι θα μαζεφτούνε κι εκεί, έτσι από περιέργεια...

      • Νάρκισσος avatar
        Νάρκισσος @ Magganas 07/12/2013 23:09:09

        Το ρωτάς. Στην συγκέντρωση του ΠΑΣΟΚ δεν ήταν όλο το Πακιστάν ; Τι κακοήθειες είναι αυτές ;

  5. NIKOΣ avatar
    NIKOΣ 02/12/2013 13:31:06

    Ωραία τα ευφάνταστα σενάρια περί διάσπασης της Χ.Α. προς το παρόν όμως συνεχίζονται οι διαρροές ψηφοφόρων από την ΝΔ προς τη Χ.Α.

    Υ.Γ. Η ΝΔ μπορεί να συγκεντρώσει έστω και το 1/5 από όσους μάζεψε η Χ.Α. έξω από τη βουλή?

    • Magganas avatar
      Magganas @ NIKOΣ 02/12/2013 14:11:14

      Μπράβο ΝΙΚΟ!
      Αυτό φωνάζω κι εγώ.

      Η Ν.Δ πρέπει να κοιτάζει το 10% που παίρνει η Χ.Α. Αυτό πρέπει να την προβληματίζει! Και μάλιστα να την προβληματίζει έντονα διότι το 9,5% από αυτό ψήφιζε Ν.Δ.

      Όχι να "πανηγυρίζει" για την "μικρή" συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής.
      Ειδικά τη στιγμή που εάν κάνει αυτή (η Ν.Δ.) συγκέντρωση, θα δούμε αυτά που βλέπαμε στο Λεβέντη έξω από τη Χαλκοκονδύλη...

      Εχουνε στοιχεία "δεμένα" κι έχουνε στοιχεία "δεμένα" και πάπαλα.
      Ακόμη δεν ακούσαμε κανα τηλέφωνο όπου δόθηκε διαταγή να σκοτωθεί ο Φύσσας. Ακούσαμε μόνο τηλέφωνα μετά τον φόνο όπου μιλάνε πανικόβλητοι, δείγμα ότι δεν είχανε ιδέα. Αυτές είναι οι "δεμένες" κατηγορίες;;; Ή μήπως νομίζουν στην κυβέρνηση ότι θα σταματήσει η αιμορραγία προς τη Χ.Α εάν αποδειχθεί ότι ο Λαγός και ο Παναγιώταρος πουλούσαν προστασία στα στριπτηζάδικα στον Πειραιά;;;;;; Ο κόσμος φοβάται να κυκλοφορήσει στο δρόμο στο κέντρο και στα δυτικά προάστια! Τί νομίζουν στην κυβέρνηση, ότι φοβάται ο κόσμος να κυκλοφορήσει στο δρόμο επειδή ο Λαγός έπαιρνε προστασία από τα μπαρ με τις Ρωσίδες;;;;

      Η τακτική "αμαύρωσης" της Χ.Α είναι λάθος!
      Δεν θα γυρίσουν έτσι οι ψηφοφόροι που είναι άλλωστε και το ζητούμενο.

      • Αντιευρωπαίος avatar
        Αντιευρωπαίος @ Magganas 02/12/2013 17:30:13

        Εχμ... Οι ψηφοφοροι της ΧΑ ισως να σκεφτονταν να γυρισουν στη ΝΔ αν πχ. ο Γεωργιαδης εκανε το παν για να ισορροπησει την προστασια της εγχωριας παραγωγης φαρμακων με την προστασια των καταναλωτων, αποφασιζε να τα βαλει με τα κακως κειμενα της Υγειας κι οχι να ομολογει την ανικανοτητα του και να προαναγγελει ιδιωτικοποιηση ΕΟΠΠΥ+ΕΣΥ που ειναι η ευκολη και επιπονη λυση στην οποια θα τον πληρωνουμε για να καταργησει το αντικειμενο του υπουργειου του και γενικα αν ο Γεωργιαδης φυγει απο τη ΝΔ, οπου αν αυριο βγει το Χ, Ψ, Ω κομμα θα τρεξει απο πισω του σαν σκυλακι αν του υποσχεθουν υπουργειο και γενικως εξουσια και θα γυρισει εναντιον σας και υπερ εκεινων που μεχρι χθες ξεφτιλιζε. Με αυτους τους ανθρωπους αν περιμενετε να κερδισετε ψηφοφορους... Καλη τυχη. Θα την χρειαστειτε.

        • Magganas avatar
          Magganas @ Αντιευρωπαίος 02/12/2013 19:10:36

          Ο Άδωνις ακούμπησε ένα κατεστημένο 39 ετών που δεν τόλμησαν να ακουμπήσουν άλλοι.
          Έχει πι΄πασει το νόημα ότι πρέπει να καταλάβουνε όλοι αλλά πρώτον και κυριώτερον οι δημόσιοι υπάλληλοι, ότι ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΤΥ στο δημόσιο!

          Αν είχαμε αλλους τρεις υπουργούς σαν τον Άδωνι, η Χ.Α και ο Καμμένος θα έβλεπαν τη Βουλή μόνο από την τηλεόραση...

          • Μάνος avatar
            Μάνος @ Magganas 02/12/2013 23:25:12

            Καλά το πήγαινες παραπάνω, εδώ το χάλασες!!! Μα ούτε ο ίδιος ο Άδωνις δεν τα πιστεύει αυτά που λες.
            Που έχει άδικο ο Αντιευρωπαίος;;

          • Νικηφορος Φωκας avatar
            Νικηφορος Φωκας @ Μάνος 03/12/2013 14:20:44

            Αδικο βεβαια εχει ο Αντιευρωπαιος και μαλιστα μεγαλο, γιατι ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΑΚΡΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ (συριζα) μοιραζει κυριως Ο ΑΔΩΝΙΣ που τους εχει ξεφτυλισει οπου τους βρισκει στα παραθυρα της καθεστωτικης αριστερας ... οσο για το ποιος κυνηγαει την εξουσια και ειναι λαμογιο ας ψαξετε στο Συριζαριο που απο ενα ανυποληπτο ακροαριστερο κομμα του 2,5 % διεκδικει την δευτερη θεση με 20% εχοντας μαζεψει το ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΑΣΟΚΙΚΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ και ΤΡΩΚΤΙΚΩΝ (εξ ου και το πασοκ εφτασε 5%.. ) γιαυτο αραξτε ανετα στην πολυθρονα σας γιατι θα απολαμβανετε για πολυ καιρο ακομη τον ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ να ριχνει αλυπητα 'ξυλο' και να κανει περιγελο τα συριζεικα σουργελα με τις αστειοτητες που ψελιζουν δεξια και αριστερα..

  6. giannis avatar
    giannis 02/12/2013 13:35:55

    Στο δημοκρατικο antinews που εχει δεσει με τις απιθανες ομολογιες / καταθεσεις / παρωδιες την υποθεση ΧΑ,δεν καταλαβαινω πως χωρανε ρατσιστικες εκφρασεις οπως "κάποιο γεροντοφρικιό ονόματι Αρβανίτης " που υποβαθμιζουν εναν ανθρωπο?
    Μαλλον στο antinews ισχυει το "ρητο"...δεν ειμαι εγω ρατσιστης...αυτοι ειναι ΧΑυγιτες..

    • νικγρκεεκ avatar
      νικγρκεεκ @ giannis 02/12/2013 17:23:24

      Ενώ στο δημοκρατικό Πρόταγον κάθε φορά που γράφεις κάτι που δεν συμφωνούν απλά δεν δημοσιεύεται .
      Αριστερίστικη δημοκρατία δηλ. λογοκρισία του κερατά.

      • Γυναίκα της Πίνδου avatar
        Γυναίκα της Πίνδου @ νικγρκεεκ 03/12/2013 12:50:40

        για την ταμπακιέρα καμιά κουβέντα?

  7. Ίδας avatar
    Ίδας 02/12/2013 13:47:09

    Πάντως η Χ.Α δεν είναι ακροδεξιό κόμμα...
    Εθνικο-σοσιαλιστικό είναι....

  8. Αθηναίος avatar
    Αθηναίος 02/12/2013 14:03:00

    Συνεχίστε να κοιμάστε ήσυχοι ότι στο Σύνταγμα μαζεύτηκαν το πολύ 3.000 με 24 πούλμαν από την επαρχία.

    Θα είμαστε εκεί όταν ξυπνήσετε.

  9. apatsi avatar
    apatsi 02/12/2013 14:21:06

    Συνεχίστε να ονειρεύεστε. Ακόμη δεν καταλάβατε -ή κάνετε πως δεν - ότι η ΧΑ δεν είναι κόμμα. Δεν έχει πορφυρογένητους και φυσικά δεν έχει τα "βαρύδια" των άλλων κομμάτων. Η όλη του πορεία και οργάνωση θυμίζει περισσότερο ΚΚΕ του 1920-30, αλλά με αντιπάλους εξουθενωμένους και αποβλητέους στη συνείδηση του μέσου έλληνα.
    Και κάτι άλλο προς τον συγγραφέα. Ξέρεις πόσα μόμολα και φρικιά γνώρισα τόσα χρόνια στη ΝΔ? Ντρεπόμουν και μόνο που το'φερνε η κακιά στιγμή να πώ ένα γειά, για να μήν χαλάσω την παρέα.

    • Practical Joke avatar
      Practical Joke @ apatsi 02/12/2013 17:11:29

      Ναι δίκιο έχεις μοιάζει με το ΚΚΕ του 1920-30 με την μικρή διαφορά ότι το ΚΚΕ είχε και κάποιους θεωρητικούς που μπορούσαν να μιλήσουν και όχι να φωνάζουν. Η ΧΑ του 2013 έχει μόνο πηθίκια

  10. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 02/12/2013 14:38:27

    Να κάνει η Ελληνική Δικαιοσύνη ότι και η Ισπανική με το "Έρι Μπατασούνα".

    • Αντιευρωπαίος avatar
      Αντιευρωπαίος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 02/12/2013 17:37:20

      Η Ισπανικη Δικαιοσυνη αντι να ασχοληθει με τις ισπανικες τραπεζες που κονιορτοποιησαν την χωρα (25% χρεος και δημ.πλεονασμα προ κρισης η Ισπανια, μην ξεχνιομαστε) ασχολειται με τα προτελευταια κομματα που υποσχονται την διαλυση της "υπαρκτης δημοκρατιας" κατα την οποια ο Ισπανος πληρωνει τετραπλασιους φορους για να διασωθει η τραπεζα Χ η οποια θα του παρει και το σπιτι για οφειλες 300 ευρω κι οταν ο Ισπανος διαδηλωσει θα τρωει προστιμο 3000 ευρω με νομο Ραχοι και θα τρωει και δακτυλακι απο την Υπ.Εργασιας που θα διερχετε με λιμουζινα μεσα απο το πληθος. Οπως ειχε πει και μελος της ακροδεξιας της Ισπανιας: "Κατω η δημοκρατια τους". Πως να μην εχει απηχηση μετα; Πρωτη η υπαρκτη δημοκρατια απεδειχθη χειροτερη και απο την χειριστη φεουδαρχια, τωρα ζητα και τα ρεστα και μαλιστα απειλει (αν δεν με ψηφισετε χαος, αν με καταλυσετε πεινα, κτλ). Η πειθω ποτε μαζι της δεν ειχε την απειλη.

  11. martios avatar
    martios 02/12/2013 14:39:35

    Ο κόσμος ήταν 7 με 8000, αριθμός τεράστιος δεδομένου ότι ουδείς ''εχέφρων'' θα εξέ
    θετε τον εαυτό του ως μέλος μιας αγρίως διωκομένης ''εγκληματικής''οργανώσεως.
    Συμβαίνει δηλαδή το αντίστοιχο των τηλεφωνικών δημοσκοπήσεων, εξ ου και το
    30% της αδιευκρίνιστης ψήφου.

  12. kastor avatar
    kastor 02/12/2013 15:05:10

    έχει πάρει δακτυλίδι διαδοχής? από ποιόν? πιστεύεται ότι οι άλλοι θα μείνουν πολύ καιρό μέσα, 2 μήνες πέρασαν και η αστυνομία ακόμα δεν βρήκε κάτι της προκοπής, εκτός αν θα έκαναν πραξικόπημα με μαχαίρια και στράκα στρούκες απ'τα πανηγύρια! είναι αστείο ότι η ΧΑ του 0,2% με τη ΝΔ έγιναν συγκοινωνούντα δοχεία, χωρίς όμως αμφίπλευρη κίνηση ψηφοφόρων! και αντί να δούμε τις πταίει εξορκίζουμε με λιβάνια, αναρωτιέμαι αν η ΝΔ κάνει ανοιχτή συγκέντρωση ποιοι θα είναι πιο πολλοί οι οπαδοί ή η αστυνομία που θα φυλά τους ομιλούντες.

  13. Πάνος avatar
    Πάνος 02/12/2013 15:40:07

    Όπως έδειξαν και οι φωτογραφίες απο ψηλά δεν μαζεύτηκαν πάνω απο 2 με 2,500 χιλλιάδες οι περισσότεροι απο την επαρχία.Το Σάββατο οργανωτικά πέθανε η χρυσή αυγή.Η πιό αποτυχημένη παννελαδική συγκέντρωση κόμματος την ώρα μάλιστα που έχουν και βουλευτές στη φυλακή.

  14. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 02/12/2013 16:15:42

    Έπειτα από τις φυλακίσεις των βουλευτών και του αρχηγού της από το κράτος και της δολοφονίες των μελών της από το παρακράτος, η ΧΑ έχει κάθε δικαίωμα να ζητάει την παραδειγματική τιμωρία των υπευθύνων. Όσον αφορά τον... παλλαϊκό ξεσηκωμό, λιγάκι υπομονή ακόμη.

  15. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 02/12/2013 16:18:52

    3 χιλιαδες κοσμο βλεπετε στα video?
    μα γιατι παντα καποιοι να κανετε το ασπρο μαυρο
    και αντε εγω σου λεω οτι ηταν το χειροτερο για αυτους 5 χιλιαδες
    υπαρχουν πολλα κομματα πιστευετε που μπορουν να μαζεψουν τοσο κοσμο σε μια κρυα νυχτα?
    ο συριζα που εκανε το αντιστοιχο την ημερα που ψηφιζαν την προταση μομφης δειτε σε φωτογραφιες ποσο μαζεψε..
    για να μη σχολιασω για την ΝΔ.....

  16. Dixie avatar
    Dixie 02/12/2013 16:41:21

    Και 3,000 κόσμο να είχε η συγκέντρωση, αποτελεί φαινόμενο μοναδικό. Μέσα σε μία αποπνικτική ατμόσφαιρα τρομοκρατίας, κλειστών σταθμών του Μετρό, τα μεγκάλα κανάλια να διατυμπανίζουν ολημερίς τις "αντιφασιστικές" συγκεντρώσεις που θα κυκλώσουν την συγκέντρωση της Χ.Α., και χίλια δυο άλλα, πέστε μου εσείς αν δεν ήταν επιτυχία των χ.α.τών το περασμένο Σάββατο. Οι φωτό δείχνουν πάντως ότι είχε πολύ νεολαία και αυτό τα λέει όλα.

  17. Γάλλος avatar
    Γάλλος 02/12/2013 17:58:27

    Όχι. Ο Κασιδιάρης δεν έχει καμία ελπίδα να γίνει Μαρίν Λεπέν. Κι αυτό γιατί πίσω από την Μαρίν υπάρχει μια ολόκληρη τάξη επιχειρηματιών, πολιτικών, οικονομολόγων, δικηγόρων (όλο το αφάν γκαντέ δηλαδή) που βρίσκουν άριστη ευκαιρία να αναρριχηθούν και να απορροφήσουν εξουσία και πλούτο από την 2η μεγαλύτερη χώρα της Ευρώπης προσφέροντας ως αντάλλαγμα αυτό που αποζητά κάθε πολίτης σε όλο τον κόσμο αυτή την παρούσα στιγμή. Εργασία και καμία (δυσμενή) αλλαγή. Είναι γνωστό τοις πάσι ότι το παρών γαλλικό σύστημα εξουσίας σε πλήρη ευθυγράμμιση με την ΕΕ ετοιμάζει αλλαγές στη Γαλλία που θα την κάνουν να παραμιλά. Αν μη τι άλλο, ο Γάλλος δεν δέχεται καμία αλλαγή στα εργασιακά του, τα συνταξιοδοτικά του, στο σύστημα υγείας του, ακριβώς σε ό,τι αναμένεται να αλλάξει προς το πολύ πολύ χειρότερο, τάχα μου για την "ανταγωνιστικότητα" και την μείωση της ανεργίας. Ασφαλώς οι αλλαγές αυτές απλά θα κάνουν μια ανάστροφη αναδιανομή εισοδήματος, θα τριπλασιάσουν ανεργία για να περάσουν πιο εύκολα και οι αλλαγές στα εργασιακά, θα διαλύσουν κάθε παραγωγή, θα επικαλεστούν το 36ωρο για να μας πουν τεμπέληδες (παρότι οι Γάλλοι είναι πιο παραγωγικοί από Γερμανούς και Έλληνες παρότι δουλεύουν λιγότερο και πολύ λιγότερο αντίστοιχα) και τα γνωστά τα οποία οι Γάλλοι έχουν ψιλιαστεί. Η Μαρίν υπόσχεται απελάσεις για να μειωθεί η προσφορά εργασίας και προστατευτισμό της οικονομίας για να ξαναδημιουργηθεί ισχυρή παραγωγική βάση αφού η Γαλλία έχει (ακόμη) τεχνογνωσία για να το κάνει. Και τα δυο προς τη μεριά της μείωσης της ανεργίας και άρα την αύξηση της διαπραγματευτικής δύναμης των εργαζομένων, ώστε να μην υπάρξουν δυσμενείς αλλαγές στην καθημερινότητα τους. Ασφαλώς Μαρίν και η κλίκα που κρύβεται πίσω από αυτή θα θησαυρίσει, αλλά αφού προσφέρουν κάτι τόσο ελκυστικό, χαλάλι τους. Είναι προφανές ότι Σαρκοζύ και Ολάντ είναι οι χειρότεροι κυβερνήτες της Γαλλίας μετά την εποχή της Αντουανέτ. Άλλωστε, ακόμη κι αν τελικά δεν καταφέρει τίποτα η Μαρίν, θα μπορέσω να δω τα προσωπάκια των Βαν Βρομάι, Ντράγκι, Μέρκελ, Σούλτς να χλωμιάζουν και να πανικοβάλλονται. Ειδικά του Ντράγκι που τον έχω και πολύ στην μαύρη λίστα που όλο με τα "προκλητικά" εργασιακά της Γαλλίας ασχολείται, αρκεί να τον δω μαυρισμένο. Η Γαλλία είναι η 2η πιο σημαντική χώρα της Ευρώπης. Θα τους πονέσει πολύ. Αυτό και μόνο κάνει να αξίζει η εναλλακτική της Λεπεν.

  18. Ελελεύ avatar
    Ελελεύ 02/12/2013 18:11:02

    Δεν βαρεθήκατε πια να ασχολείστε με τη ΧΑ; Από την ημέρα των συλλήψεων τελείωσαν, όταν ούτε 300 νοματαίοι δεν βρέθηκαν στη ΓΑΔΑ να τους υποστηρίξουν! Τόσο χεσ...νοι πια, δεν μπορεί να αποτελούν πρότυπο για κανέναν... πιστεύω ότι κάπου εκεί ξόφλησαν!

  19. Magganas avatar
    Magganas 02/12/2013 19:16:21

    Ποιοί ήταν οι θεωρητικοί του ΚΚΕ;;;
    Ο καπετάν-Γιώτης;;; Ή η Κανέλλη σήμερα;;;
    Για βγες στο δρόμο και ρώτα οποιονδήποτε πολίτη να σου πει εάν θυμάται το όνομα από κάποιον βουλευτή του ΚΚΕ τις δεκαετίες '70, '80, '90...
    Μόνο για το Φλωράκη και την Κανέλλη θα σου πει.
    Βλέπαμε και βλέπουμε όλοι πόσο βαθυστόχαστες αναλύσεις έκανε ο Φλωράκης και κάνει και η Κανέλλη σήμερα...
    Πολύ θεωρία να πούμε...

  20. δημης avatar
    δημης 02/12/2013 20:37:07

    Μπέν μαρί ...ίσως....
    ξαναζεσταμένα