27/06/2011 00:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα γίνει και άλλη περαίωση !

Το φιάσκο του Β. Βενιζέλου με τις αποδείξεις και το ποσό της επιστροφής είχε και άλλες παράπλευρες απώλειες, εκτός φυσικά από την τηλεοπτική κωλοτούμπα τουτσάρου. Η κυβέρνηση έπρεπε να βρει άλλο μέτρο το οποίο θα απέδιδε 600 εκατ. ευρώ τα οποία θα μπορούσαν να καλύψουν τις επιστροφές του 2010 λόγω του μπόνους με τη συλλογή αποδείξεων. Προς στιγμήν την Κυριακή το απόγευμα «μπλόκαραν» και πάλι οι συζητήσεις με την τρόϊκα η οποία πίεζε για τη λήψη κι άλλων μέτρων. Πώς όμως να ανακοινώσει η κυβέρνηση μέτρα λίγα μόνο 24ωρα από τον απίστευτα σκληρό εφαρμοστικό νόμο που ανακοίνωσε;

Γι’ αυτό σύμφωνα με πληροφορίες επελέγη ένα μέτρο που δεν θα επιβάρυνε τα χαμηλά και μεσαία στρώματα. Έτσι, φαίνεται να επιλέγεται μια ακόμη περαίωση, αυτή τη φορά για όσους ελεύθερους επαγγελματίες δεν εντάχθηκαν στην προηγούμενη ρύθμιση και σε όσους δεν μπορούσαν να μπουν επειδή είχαν ακίνητη περιουσία άνω των 400.000 ευρώ. Έτσι, θα ξαναδούμε χαρτιά περαίωσης να στέλνονται σε όσους ήταν «άτυχοι» και δεν έσπευσαν να κλείσουν οικονομικές χρήσεις.

Αν θυμάστε, η κυβέρνηση ήταν αυτή που έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να επαναφέρει το μέτρο της περαίωσης. Όταν όμως γαυγίζουν τα σκυλιά της τρόικας, ανάγκα και θεοί πείθονται…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vaggelis avatar
    vaggelis 27/06/2011 00:40:38

    το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω και ληστευει το λαο

  2. Orestios avatar
    Orestios 27/06/2011 00:43:25

    Στους νεκρούς επιχειρηματίες να μην ξεχάσουν να τους στείλουν περαίωση στο νεκροταφείο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 27/06/2011 01:08:05

      φήμες ότι δεν θα δίνουν άδεια για ταφή στους συγγενείς τεθνεώτων αν δεν "προσκομίζουν φορολογική ενημερότητα"...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ αλλενάκι 27/06/2011 06:29:28

        Καλό!

      • estariad avatar
        estariad @ αλλενάκι 27/06/2011 13:32:52

        H πλάκα θα είναι να ζητήσουν απο τους πεθαμένους να μεταβούν αυτοπροσώπως για να βγάλουν φορολογική ενημερότητα!!! Α! ρε τί τραβάμε οι έρμοι???.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 27/06/2011 09:37:54

      Μην το γελάς καθόλου. Το έκαναν κι αυτό στην τελευταία περαίωση. Έστειλαν μπουγιουρντί σε φίλο μου που η μάνα του έχει πεθάνει εδώ και 2-3 χρόνια, για ένα κατάστημα το οποίο εκείνη είχε κλείσει 10 χρόνια νωρίτερα!

  3. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 27/06/2011 00:45:02

    Όπως είχε πει κι ο μεγάλος Χάρρυ Κλυνν "Αυτοί αλλάζουν θέση πιο γρήγορα κι από υαλοκαθαριστήρα!"...

  4. RYaN avatar
    RYaN 27/06/2011 00:57:42

    Η τρόικα ζητάει τα ποσά επί 3. Θεωρεί την κυβέρνηση τόσο ανίκανη να μαζέψει φόρους που ζητάει τα τριπλάσια για να πιάσει το 1/3.
    Σήμερα ο Ιρλανδός υπουργός οικονομικών δήλωσε ότι εμείς δεν είμαστε Ελλάδα, έχουμε σοβαρό φορολογικό μηχανισμό και ανάπτυξη.

    • m.s avatar
      m.s @ RYaN 27/06/2011 10:18:03

      Κάτσε να πτωχεύσουμε και να βγούμε από το κάδρο και να δεις για πότε γίνεται η Ιρλανδία Κανιβαλιστάν.
      Τώρα κάνουν όλοι τα βαριά πεπόνια γιατί η Ελλαδίτσα ελέω ΓΑΠ μαζεύει όλη τη σφαλιάρα.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/06/2011 01:01:38

    αλλος κανει διεκπεραίωση = ΠΑΣΟΚΟΙ

    αλλος τρωει την περαίωση

    ΠΠ

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/06/2011 01:05:29

    “Not all SOCIOPATHS wield knives and knotted cords. Some wear SUITS, and are exceptionally intelligent and ARTICULATE, OBSESSIVELY DRIVEN, and are able to use and UNDERMINE the LAW and the rules for their advantage, like weapons. It is NEVER about the win, NEVER about the money. It is about the KILL, the expression of their hatred, about ELEVATING THEMSELVES with the SUFFERING of OTHERS. Bind, torture, kill. Not only with ropes and knives, but also with power and money, and the subversion of law. LAWLESSNESS is their ADDICTION, their will to power.

    When societies become LAX and COMPLACENT, these SOCIOPATHS CAN POSSESS great POLITICAL POWER through great amounts of unprincipled money. And over time they become almost ANTI-HUMAN, destroyers of all that is good, all that is life, all that offends their insatiable SICKNESS with its goodness. They TWIST the PUBLIC AGAINST ITSELF, and turn a broad sweep of society into their killing grounds. This is the undeniable lesson of the last century. There are MONSTERS, and they walk AMONG US.”

  7. RYaN avatar
    RYaN 27/06/2011 01:19:43

    @αλλενάκι
    h**p://jessescrossroadscafe.blogspot.com/2011/06/gold-daily-and-silver-weekly-charts_23.html

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ RYaN 27/06/2011 01:38:06

      από εκεί το πήρα...

  8. Barbarian avatar
    Barbarian 27/06/2011 01:23:59

    ΚΑΙ τέλος επιτηδεύματος ΚΑΙ περαίωση? Μήπως να το κλείσω καλύτερα το ρημάδι?

    • SERTIS avatar
      SERTIS @ Barbarian 27/06/2011 01:40:39

      απλά να δουλεύεις μαύρα.....και ασε το χοντρο και το γαπ να σώζει τη χώρα.....πάντως δεν είναι τυχαίο πουο μπενι έχασε απο το γαπ

  9. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 27/06/2011 01:43:09

    Πάντως γράφουν και σβήνουν συνεχώς τις "κόκκινες γραμμές" που θέτουν...
    Για να μη ταλαιπωρούνται προτείνω να χαράσσουν τις γραμμές με κόκκινη κιμωλία...ή τελοσπάντων με λεπτό σπάγγο...

    Δεν μπορεί είναι τόσο ανακόλουθοι...πλάκα μας κάνουν...

  10. DIAVGASI avatar
    DIAVGASI 27/06/2011 01:44:08

    ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ....

  11. Monique B. avatar
    Monique B. 27/06/2011 02:16:23

    Νάϊτζελ Φάρατζ "Αφήστε την Ελλάδα να φύγει απο το Ευρώ
    http://youtu.be/QefOc1SewFM

  12. Σ.τ.γ.θ avatar
    Σ.τ.γ.θ 27/06/2011 09:21:04

    Και ποιος μας λέει ότι δεν θα φορολογήσουν και τους πεθαμένους, άλλωστε είναι τόσοι που κι από ένα ευρώ αν τους πάρουν θα πληρωθεί το χρέος και θα μείνει και περίσσεμα..!!

  13. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 27/06/2011 09:48:14

    Επειδή δεν έχω πια να τους δώσω χρήματα, θα πάρουν ............

  14. kiki avatar
    kiki 27/06/2011 12:06:21

    Ηρθε ο καιρος να τους περαιωσουμε οριστικα.

  15. co avatar
    co 27/06/2011 12:13:02

    τι τα ψαχνουν αφου ετσι και αλλοιως και αυτα θα αποτυχουν και θα ξαναψαχνουν νεα μετρα σε 3 μηνες. εικονικη πραγματικοτητα.