#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2011 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα βγάλουν τον Στρατό να μαζέψει τα σκουπίδια !!!

 

[caption id="attachment_127897" align="alignnone" width="600" caption="φωτό από το ΕΘΝΟΣ"][/caption]

(Ανανεωμένο). Θετικά ανταποκρίθηκε το υπουργείο Εθνικής Άμυνας στο αίτημα του υπουργείου Εσωτερικών για συνδρομή στην αποκομιδή των απορριμμάτων. Σύμφωνα με το υπουργείο Άμυνας, για το σκοπό αυτό θα διατεθούν απορριμματοφόρα του στρατού και 170 οδηγοί. Υπογραμμίζεται πως δεν θα συμμετάσχουν στρατιώτες στη διαδικασία αποκομιδής.

Η τελική απόφαση αναμένεται να ληφθεί το απόγευμα, αφού συμφωνήσει και ο πρωθυπουργός.

Προηγήθηκαν οι γνωστές μεθοδευσεις:

Στις 10 το πρωί, οδηγός απορριματοφόρου δέχθηκε φραστική επίθεση από υπάλληλο της ΠΟΕ – ΟΤΑ στη Νέα Ιωνία με αποτέλεσμα τη σύλληψη του υπαλλήλου που προκάλεσε το επεισόδιο. Περίπου μία ώρα αργότερα, και πάλι στη Νέα Ιωνία, στη συμβολή των οδών Κύμης και Κασταμονής, ομάδα περιπου 50 ατόμων “επέδραμε” εναντίον απορριματοφόρου πετώντας στον κάδο του αναμμένο στουπί με εύφλεκτο υλικό.Η φωτιά που προκλήθηκε σβήστηκε αμέσως, ενώ οι δράστες τράπηκαν σε φυγή.

Στη συνέχεια, ο δήμαρχος Αθηναίωβν κ. Καμμίνης ζήτησε από τον ΣΚΑΙ την βοήθεια του Στρατού

Στο μεταξύ, σε αναβολή οδηγήθηκε μετά από αλλεπάλληλες αιτήσεις εξαίρεσης, η εκδίκαση της προσφυγής του Δήμου Αθηναίων, ώστε να κηρυχθεί παράνομη και καταχρηστική η απεργία των εργαζομένων στην καθαριότητα.

Τελικά, η υπόθεση θα συζητηθεί αύριο, χωρίς ,όμως,να είναι σίγουρο, αφού οι δικηγόροι απέχουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 17/10/2011 13:14:02

    ποιον στρατο; που του κλεβουν τα οπλα μεσα απο τα χερια των σκοπων κομαντο;
    ποια αστυνομια; μονο για παρελασεις ειμαστε.

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Ignoramus 17/10/2011 13:37:52

      Κομάντο που να κάνει θητεία στην Πολεμική Αεροπορία,δεν υπάρχει.
      Σε ότι αφορά το χθεσινό περιστατικό το "θύμα" έχει πέσει σε πολλές αντιφάσεις. Ας περιμένουμε.
      Στο γενικότερο πλαίσιο δεν απέχουν πολύ οι απόψεις μας... ο κάθες λαός έχει την κυβερνηση που του αξίζει κατα συνέπεια και τα σώματα ασφαλείας

      • markos avatar
        markos @ ΠΙΛΟΤΟΣ 17/10/2011 15:52:24

        χαχαχα ποιος κομαντο ρε ignoramus μαλλον δεν εχει παει στρατο!!!

    • panos avatar
      panos @ Ignoramus 19/10/2011 12:12:41

      filarako poso asxetosmporei na eisai?....ta opla re asxete ta eklepsan apo enan fantaro thalamofilaka ...kai oxi komado....epi tou prakteou....tha mou peis metraei to apotelesma.....exeis dikio se ayto....alla ayta na tapeis stis igesies pou perasan kata kairous kai den eferan kamia antirhsh h rixi me tous mpeglitides pou katastrepsan to axiomaxo ,to ithiko,to fainesthai ton en dinamevn ths xwras......alla ti lew,,,otan ta paidia pou erxontai strato galouxountai apo mia koinvnia dithen aristerh alla me dexia tsepi kai vlepoun sto prosvpo tvn en dinamevn ths xwras ...th xounta....ti na peis?....file o stratos einai kai tha einai panta edw.....gia thn edafikh anexarthsia kai akeraiothta ths patridos mas...makria apo kathe mikropolitikh skopimothta .......me tsekouremenous misthous ,,,me 90 wres ergasias th vdomada,me me me ...allla an den zeis mesa sto strateuma den prokeitai pote na katalaveis........MH THIMASTE MONO TWRA TO STRATO....(SKOUPIDI) ALLA PANTOTE.....KAI NA XEREIS...O STRATOS EINAI EDW....ALLA......

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 17/10/2011 13:33:49

    Ο Ελληνικός Στρατός υπάρχει για να προστατεύει την Ελλάδα και τον Ελληνικό λαό.
    Απο τους εχθρούς του...
    Όχι για να φυλάει τους λαθρομετανάστες και τους δοσίλογους !

  3. Απορία avatar
    Απορία 17/10/2011 13:35:19

    Να με διαφωτίσει κάποιος. Γιατί πράγμα ζήτησε ο Καμίνης τους φαντάρους;...

    • Tem avatar
      Tem @ Απορία 17/10/2011 13:39:29

      Προφανώς για να προστατεύσει τους ανασφάλιστους λαθρομετανάστες που μαζεύουν τα σκουπίδια. Έλεος πια...

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Απορία 17/10/2011 13:40:09

      να προστατευουν τους πακιστανους και να βοηθανε και λιγο στα βαρια σκουπιδια και καδους. εσυ τι λες να τους θελει;

      • Απορία avatar
        Απορία @ Ignoramus 17/10/2011 13:43:20

        Ουφ ευτυχώς. Και εγώ προς στιγμήν νόμισα άλλα πράγματα, καλέ μου. Ευτυχώς που με διαφώτισες...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Απορία 17/10/2011 14:11:27

          Δε νομίζω ο Καμίνης να εννοούσε ότι θέλει ο ρόλος των φαντάρων να είναι αυτός της φρούρησης/προστασίας των λάθρο που δουλεύουν στους ιδιώτες, γιατί ένας τέτοιος ρόλος θα προϋπέθετε έστω την εμφάνιση όπλων ανά χείρας. Προφανώς εννοεί ότι θέλει να ΜΑΖΕΥΟΥΝ τα σκουπίδια, όπως στο παρελθόν οι φαντάροι χρησιμοποιούνταν σε ρόλο οδηγών και συνοδών στα ΡΕΟ που μετέφεραν επιβάτες κατά τη διάρκεια απεργιών στις αστικές συγκοινωνίες.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Απορία 17/10/2011 14:11:41

      Λούφα και παραλλαγή
      με τα σκουπίδια στη χωματερή!

  4. Χρήστος avatar
    Χρήστος 17/10/2011 13:59:47

    Μία ερώτηση: Το απορριματοφόρο ήταν ιδώτη ή του δημοσίου;

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/10/2011 14:11:07

    Είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί ο στρατός σαν απεργοσπαστικός μηχανισμός;;; Ντροπή σε όσους το σκέφτηκαν..

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αρματιστής 17/10/2011 14:14:56

      Η χρησιμοποίηση του στρατού ως απεργοσπαστικού μηχανισμού έχει ήδη... πλούσια παράδοση, τόσο επί Μητσοτάκη (με τις απεργίες στην ΕΑΣ), όσο και επί Ανδρέα (με την επανακρατικοποίηση των λεγόμενων ΣΕΠ). Τι νόμιζες, ότι ο Καμίνης θα ξέφευγε από την πεπατημένη επειδή τον πρότειναν για δήμαρχο οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί του Κουβέλη;

      • jkr avatar
        jkr @ Αυριανιστής 17/10/2011 14:54:27

        Πού τα θυμήθηκες τα ΡΕΟ εναντίον των ΣταμουλοΚολλάδων;

  6. jkr avatar
    jkr 17/10/2011 14:20:38

    Πηγαίνουμε σε εκτροπή, συνταγματική και κοινωνική.

  7. ΜΠ avatar
    ΜΠ 17/10/2011 14:22:52

    Στο mega channel χαραστήρισαν μόλις, στο μεσημεριανό τους δελτίο ειδήσεων ως "νομικά τερτίπια" την αποχή των δικαστικών υπαλλήλων και υπαινίχθηκαν νομική συγκάληψη! Αίσχος και Ντροπή τους. Είναι ξετσίπωτοι και απαράδεκτοι που σπηλώνουν έτσι ολόκληρο κλάδο. Τη "γλώσσα στο μυαλό δεν την βουτάνε" που έλεγε και η γιαγιά μου. Ό,τι αρλούμπα τους κατέβει την ξεστομίζουν βαρύγδουμπα και όποιον πάρει ο χάρος. Έ ρε βρεγμένη σανίδα που τους χρειάζεται.

  8. Τem avatar
    Τem 17/10/2011 14:23:29

    Για τους πασόκους οι λέξεις αιδώς, ντροπή , τσίπα απλά δεν υπάρχουν...

  9. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 17/10/2011 14:29:16

    Επειδή κλείνουν τριάντα χρόνια από την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, να σου θυμίσω ότι ήταν πάγια τακτική της κυβέρνησης της ΝΔ την περίοδο 1974-81, ιδίως στις απεργίες των ΜΜΜ. Αυτά πληρώνουμε τόσα χρόνια τώρα.

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/10/2011 14:35:51

    Η δουλεία του στρατού δεν είναι να μαζεύει τα σκουπίδια.
    Αν θέλει ο Καμίνης, και ο κάθε Καμίνης ,να κατεβάσει το σόι του ή τελεσάντων τα μέλη των Τ.Ο ΠΑ.ΣΟ.Κ και αυτούς που τον ψήφισαν!!!

  11. Tem avatar
    Tem 17/10/2011 14:36:10

    Αποφασίστηκε λοιπόν :
    Με τη συμβολή του Στρατού θα συνεχιστεί η επιχείρηση «καθαρή Αθήνα», καθώς διαπιστώθηκε ότι μόνοι τους οι ιδιώτες δεν μπορούν να τη φέρουν σε πέρας.

  12. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/10/2011 14:42:34

    Ο αστικός μύθος λέει ότι ο Πάκις Παυλόπουλος κατά την διάρκεια των Δεκεμβριανών του '08 ζήτησε την συνδρομή του Στρατού για να λάβει την απάντηση, " για μακάκες ψάχνεις;".
    Ένας Παπαδόπουλος υπήρξε και πέθανε στην φυλακή.
    Αναζητήστε τα διέξοδα τα οποία υπάρχουν στην "δημοκρατία"!

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Σταύρος 17/10/2011 16:59:46

      Ζήτησε να σταθμεύουν τα περιπολικά σε στρατόπεδα.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Σταύρος 17/10/2011 17:58:42

      Σκέψου μετά από δυο χρόνια, οι μισθοι σταθεροί στα 500 ευρώ, η ανεργία στο 30%.
      Εσύ πιστεύεις ότι θέλει πολύ να κατηφορήσει προς Σύνταγμα μεριά κανένας τρελλαμένος από την ανέχεια ταγματάρχης με τον λόχο καταδρομών του, που θα αποτελείται από επίσης τρελλαμένους από την ανεργία και την φτώχια δεκαοκτάρηδες;
      Τίποτα δεν θα είναι απίθανο τα επόμενα χρόνια, εαν συνεχιστεί η παρούσα πολιτική.

  13. Orestios avatar
    Orestios 17/10/2011 15:30:40

    Μία λέξη αντιπροσωπεύει την νοσηρή αυτή κατάσταση

    ΞΕΦΤΙΛΑ

  14. armagedon avatar
    armagedon 17/10/2011 15:39:56

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/10/2011 15:40:46

    Η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα
    Αφού κάποιοι δεν θέλουν να βγει ο στρατός, ας βγει τότε το ... ναυτικό.

  16. popolaros avatar
    popolaros 17/10/2011 17:06:15

    Η σαπουνόπερα Πασοκειάδα πόσα επεισόδια έχει ακόμα.
    Βαρέθηκα....

  17. markost avatar
    markost 17/10/2011 17:09:05

    ντροπή.
    Τι άλλο να πω.

  18. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 17/10/2011 17:13:21

    Μηπως τελικα η Ευρωπαικη Στρατοχωροφυλακη ηρθε για τα σκουπιδια κι εννοει ο Κυβερνητης αυτους;;; Ο Στρατος να συνεχισει να κανει το εργο του! Αλλιως εαν μαζεψει τα σκουπιδια, ας καθησει στις πολεις να μας προστατευει και απο κατι αλλα "σκουπιδια"!

  19. papasmurf avatar
    papasmurf 17/10/2011 18:58:09

    Μα καλα ο Κουκουλοπουλος δεν δηλωσε την Παρασκευη οτι την Δευτερα τα σκουπιδια θα εχουν μαζευτει;Ενας τοσο πεπειραμενος πρωην δημοτικος αρχων και νυν υφυπουργος πως επεσε τοσο εξω στις εκτιμησεις του;
    Α ξεχασα θα υπολογιζε με χρονους ΠΑΣΟΚ μαλλον.....
    Τι ειπατε ευθιξια;παραιτηση;σας παρακαλω στο λεξικο του ΠΑΣΟΚ δεν υπαρχουν αυτες οι λεξεις!!!!

  20. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 17/10/2011 20:28:51

    Εάν υπάρχει πρόβλημα για την δημόσια υγεία και ασφάλεια όπως λένε στην κυβέρνηση, να κηρύξουν τους νομούς όπου υπάρχει πρόβλημα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. και τότε όποιος δημοτικός/δημόσιος υπάλληλος δεν πάει να δουλέψει, να πηγαίνει νομιμότατα σπίτι του. Αλλά δεν θέλουν και δεν μπορούν να συγκρουστούν με τις πασοκοκρατούμενες συντεχνίες του δημοσίου, ΟΤΑ, ΔΕΚΟ κλπ. Αν είχαν τα κότσια θα το έκαναν, και δεν θα χρειαζόνταν ούτε στρατός ούτε ιδιώτες... Αλλά όταν κάθονται προσοχή στους πασόκους αρχισυνδικαλησταράδες (με Η) τι περιμένετε... ? ? ?

  21. ΤΝΤ avatar
    ΤΝΤ 18/10/2011 13:10:07

    ΑΙΣΧΟΣ.ΝΤΡΟΠΗ.ΑΗΔΙΑ.ΞΕΦΤΙΛΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ.
    ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗ.