19/01/2010 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα βάλουν τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα;

«Τεστ προθέσεων για την προσφάτως διορισθείσα διοίκηση του ΟΠΑΠ αποτελεί η επιλογή των προσώπων που θα στελεχώσουν τις θέσεις - κλειδιά στον Οργανισμό.

Στην αγορά κυκλοφορούν φήμες ότι για τη θέση του Γενικού Διευθυντή Πληροφορικής προωθείται στο παρασκήνιο πρόσωπο μέσα από τον Οργανισμό που είναι γνωστό από το παρελθόν για τις καλές και στενές σχέσεις που διατηρεί με την ΙΝTRALOT. Αν τις επόμενες ημέρες επαληθευτούν αυτές οι φήμες, τότε θα είναι μια έμπρακτη απόδειξη για το πώς πολιτεύονται οι κ.κ. Σταματόπουλος και Σπανουδάκης και εάν επιθυμούν να συνεχίσουν την αμαρτωλή σχέση του Οργανισμού με την ΙΝΤRΑLOT».

 Αν λήγει η θητεία του σημερινού Γενικού Διευθυντή Πληροφορικής κ. Γούλα (από την ιστοσελίδα του ΟΠΑΠ η άντληση της  πληροφόρησης) και για το ενδεχόμενο που η νέα διοίκηση του ΟΠΑΠ δεν επιθυμεί την ανανέωσή της γιατί τότε δεν προτείνουν τη συγκεκριμένη θέση σε κάποιον που έχει ισχυρά προσόντα και άσπιλο παρελθόν, ακολουθώντας την πεπατημένη της κυβέρνησης με την αναζήτηση μέσω διαδικτύου;

 Ή αλλιώς ας προτείνουν τη θέση στον... κ. Αντωνόπουλο της Ιντραλοτ που έχει και ακαδημαϊκές περγαμηνές και πρακτική εμπειρία στο αντικείμενο. Όχι σε «αντ΄ αυτού»...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panokato avatar
    panokato 19/01/2010 16:27:30

    Το σχόλιο αυτό δημοσιεύτηκε σήμερα στον Ιανό της ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ. Ακόμα δεν στρογγυλοκάθησε στις καρέκλλες του το δίδυμο Σταματόπουλου-Σπανουδάκη με τα σκατά μπλέχτηκε; Δεν μας έφτανε ο βίος και πολιτεία των Κωστάκου- Νειάδα που έγραψαν ιστορία με την τρομαχτική ανάθεση 350 εκατ. ευρω στην Ιντραλοτ το 2006; Πάνε δήθεν "πράσινοι" τώρα να αυξήσουν την χορηγία στον Σώκρατες: Μια φορά δεν νομίζω οτι ο ΓΑΠ θα καθήσει και θα βλεπει αυτά να γίνονται μπροστά του με σταυρωμένα τα χέρια!

  2. uber-under avatar
    uber-under 19/01/2010 16:51:07

    Αμ, γι αυτό πήγε ο Κοκκαλης στη ΔΕΘ φέτος να...ακούσει την ομιλία του ΓΑΠ οταν ο τελευταίος ηταν στην αντιπολίτευση. Θα βάλει τον Αντιπρόεδρο κ. Πάγκαλο να διευθετήσει τα προβλήματα στον ΟΠΑΠ. Εκτός κι αν του πούνε οτι ο Πάγκαλος τυγχάνει να ειναι... κουμπάρος του κ. Κόκκαλη.
    Πάντως ειναι... αντικειμενικός!

  3. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/01/2010 17:00:55

    Ερώτηση (ειλικινής και όχι προβοκατόρικη) :

    Εκτός από την Locomatica (ή κάπως έτσι) & την Intralot ποιες άλλες εταιρίες δραστηριοποιούνται στον ίδιο τομέα και μπορούν να παράσχουν τις ίδιες υπηρεσίες στον OΠΑΠ ?

    Δεν τον κατέχω τον κλάδο αλλά είχα την εντύπωση ότι αυτές οι δύο εταιρίες χτυπάνε τους διαγωνισμούς διαπλανητικά.

  4. uber-under avatar
    uber-under 19/01/2010 17:11:09

    Οντως Lottomatica ειναι η επωνυμία της Ιταλικής εταιρείας (εχει εξαγοράσει την αμερικάνικη Gtech), Intralot και η αμερικάνικη

  5. uber-under avatar
    uber-under 19/01/2010 17:18:50

    Οντως Lottomatica ειναι η επωνυμία της Ιταλικής εταιρείας (εχει εξαγοράσει την αμερικάνικη Gtech), Intralot και η αμερικάνικη
    Scientic Games. Αυτές ειναι οι μεγάλες. Υπάρχουν τώρα και καμιά εκατοστή μικρές. Ολες δίνουν μάχη για τον επιούσιο σε ολα τα μήκη και πλάτη της γης. Αλλοι επιβιώνουν μέσα απο διαγωνισμούς,αλλοι με...αναθέσεις! Πάντως ενδιαφέρον χώρος. Σημειώστε οτι ο Κόκκαλης που ελέγχει την Ιντραλοτ, θεωρεί οτι ο ΟΠΑΠ του...ανήκει, γι αυτό και δείχνει μια ιδιαίτερη προσοχή με ποιούς στελεχώνεται ο Οργανισμός.

  6. Κρης avatar
    Κρης 19/01/2010 19:09:46

    ........
    Ποιος άραγε ωφελείται σήμερα από τη διατήρηση του ελέγχου του Δημοσίου στον ΟΠΑΠ πλην των ιδίων (προφανώς για να μη θέλουν την ιδιωτικοποίηση) και του μεγαλοεπιχειρηματία κ. Κόκκαλη που μέσω της Intralot, με απευθείας αναθέσεις, ανέκαθεν πουλάει και ενοικιάζει όλον τον εξοπλισμό του οργανισμού, "συντηρεί" τα παραπάνω - και γενικά από τον... καλό πελάτη, τον ΟΠΑΠ, χρηματοδοτεί το "διεθνές δίκτυό του". .....

    τα υπολοιπα εδω

    http://www.euro2day.gr/chameleon/139/articles/565187/ChameleonArticle.aspx

    @@@

  7. Κρης avatar
    Κρης 19/01/2010 19:16:59

    Ο ΟΠΑΠ ειναι το μεγαλυτερο πληντηριο Ξεπλυματος
    Μαυρου Χρηματος ,
    απο ναρκωτικα βιζιτες ληστεις και οτι αλλο φανταστειτε ,
    σε Ολο τον Πλανητη και μαλιστα Νομιμότατο.
    Που σου δινει και βεβαιωση και δικαιολογεις ποθεν εσχες και οποαδηποτε
    αγορα παγιω κλπ κανεις .
    σπιτια , αυτοκινητα μετοχες τιμαλφη κλπ κλπ.

    ...
    οποιος δε το εχει εμπεδωσει ( ακομη ) -μετα απο τοσα χρονια -
    να το κανουμε ''πενηνταρακια''
    σε αλλο ποστ.