#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα απαντήσει κανείς από την κυβέρνηση στον Γιούνκερ Σταρκ;



Μπορεί η Ελλάδα να είναι χρεοκοπημένη και να μην έχει ούτε ελάχιστη δυνατότητα  να διαμορφώσει την οικονομική της πολιτική, όμως, υπάρχουν και κάποια όρια.  Κάποιες κόκκινες γραμμές που χωρίζουν την αξιοπρέπεια από το “ξεβράκωμα”. Και το λέμε αυτό διότι στο συνέδριο του Economist που παρέλασαν πολλοί από την κυβέρνηση και ο πρωθυπουργός, συνέβη χθες  ένα απίστευτο ατόπημα, ανάλογο με τις δηλώσεις Ρεν και Γιούνκερ που μας ζητούσαν να υπογράψουμε εθνική συναίνεση αλλιώς θα μας καταστρέψουν.

Ο Γιούνκερ Σταρκ, μέλος του Εκτελεστικού συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας τόνισε με απίστευτη κυνικότητα: «Η υλοποίηση φιλόδοξων και εμπροσθοβαρών διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων είναι καίριας σημασίας, γίνεται με ευθύνη των κυβερνήσεων» και πρόσθεσε ότι «είναι αναπόσπαστο κομμάτι της

πραγματικότητας, η μερική απώλεια εθνικής κυριαρχίας», αφήνοντας να εννοηθεί ότι σε περίπτωση που ένα κράτος δεν μπορεί να τιθασεύσει το χρέος της θα πρέπει να προβεί άμεσα σε πώληση κρατικής ακίνητης περιουσίας. Εννοεί μόνο αυτό ή και κάτι άλλο; Διότι χωρά πολύ συζήτηση τι σημαίνει εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας.

Μέχρι στιγμής κανείς από την κυβέρνηση δεν τόλμησε να απαντήσει στην ανεκδιήγητο κ. Σταρκ. Υπάρχει κάποιος με παντελόνια;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 10:26:15

    τι χουντοφατσα ειναι αυτη !!
    φυσικα και δεν ενοει μονο ξεπουλημα περιουσιας !!
    εννοει - και θα το διετε - την Πολιτικη Διακυνερνηση της Ελλαδας.
    Εμεσα με επιτροπους και ελεγχτες και αμεσα με αλλαγες στο Συνταγμα και υπογραφη MOU II & Loan Facility II με προσημειωσεις ! Ετσι θα (ΦΩΝΑΖΩ), νομιμοποιησουν τα MOU I & LF I τα οποια οπως εχουμε αποδειξει!!! ειναι παρανομα απο καθε αποψη ( Συνταγματικη, Πολιτικη, Νομικη, Οικονομικη και Επικυρωσης με παρανομη υπογραφη ΠΑΠΑΚι ).

    ο σοδομισμος της Ελλαδας και η θωπευση των οπισθιων του Πολιτικου σκηνικου ερχεται !! 4 μερες τωρα ασκουν Πολιτικη Παρενοχληση στη Χωρα και την κυριαρχια μας. Δικαστες δεν υπαρχουν να τους τραβηξουν αγωγη και να ζητησουν αποζημιωση υπερ τη Δημοκρατιας ?? Σε ποιο δικαστηριο θα θασουμε? πειτε μου ενα !

    Ποσο κοστιζει ο κατηγορος ή ο δικηγορος του Ντομινικ? 1.000/ωρα? 2.000/ωρα? εχουμε! τους δινουμε και 5% απο την επιδικασμενα της αποζημιωσης, δε θελει κοπο θελει τροπο ! ( εχουμε και Μιζενς, και Γερμανια με αποζημιωσεις κλπ εχουμε πελατες πολλους !! )

    ΠΠ

  2. Orestios avatar
    Orestios 19/05/2011 10:34:15

    "Η Δημοκρατική Ευρώπη των λαών"
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Banksters Rule!!!!!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 10:40:41

    Από τον Φον Δρούτσας περιμένετε να απαντήσει στους ναζί;

  4. drider avatar
    drider 19/05/2011 10:45:06

    Οικονομική ανεξαρτησία αναγκαία (αλλά όχι από μόνη της ικανή) προϋπόθεση για εθνική ανεξαρτησία. Υπό αυτό το πρίσμα, πρακτικά σχεδόν ποτέ δεν είμασταν εθνικά ανεξάρτητοι, από απαρχής της ιστορίας του νεολληνικού κράτους (πάντα εξαρτώμασταν από "φίλιες" και "δάνειες" δυνάμεις).

    Όσο φιλελεύθερος και να είναι ο κύριος λέει μια αλήθεια. Απλώς όντας και νεοφιλελεύθερος την εκφράζει απροκάλυπτα.

    Συμπίπτει με αυτά που γράφουμε αρκετό καιρό στο αντινιούς... Έξοδος από το ευρώ και στάση πληρωμής προς τους πιστωτές μας ισοδυναμεί με ανάκτηση της εθνικής μας κυριαρχίας αλλά και ταυτόχρονα σηματοδοτεί ότι θα πρέπει πλέον να στηριζόμαστε αποκλειστικά στις δικές μας (οικονομικές) δυνάμεις.

    Γιατί η σχετική καταστροφολογία από τα μέσα, και τις "μαζορέτες" του συστήματος (έκφραση του Τσόμσκυ);

    Γιατί απλούστατα, η ελληνική αστική τάξη προοδευτικά έχει μετατραπεί από "κρατικοδίαιτη" σε "Ευρω-δίαιτη" δηλαδή έχει πλέον εξαρτηθεί σε απόλυτο βαθμό από τη ρευστότητα σε ευρώ που παρεχόταν αφειδώς από την ΕΚΤ στις ελληνικές τράπεζες.

    Έτσι για την ιστορία, χτες άκουσα μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση στην ΕΤ3, περί της αντιπαλότητας μεταξύ της "κρατικοδίαιτης" αστικής τάξης στον Ελλαδικό χώρο και της ελληνικής αστικής τάξης στη Μικρά Ασία. Ξέρουμε πια επικράτησε τελικά, μετά τα γεγονότα της Μικρασιατικής καταστροφής...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ drider 19/05/2011 10:52:00

      Ειδικά το χθεσινό "Βήμα", αλλά και το Capital.gr, έδωσαν ρεσιτάλ κινδυνολογίας. Χειρότερη κι από εκείνη των καθεστωτικών ΜΜΕ της Κύπρου, όταν απειλούσαν πως αν ψηφιστεί το "όχι" θα έβρισκαν την Κύπρο χιλιάδες δεινά.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ drider 19/05/2011 11:02:06

      "Γιατί απλούστατα, η ελληνική αστική τάξη προοδευτικά έχει μετατραπεί από “κρατικοδίαιτη” σε “Ευρω-δίαιτη” δηλαδή έχει πλέον εξαρτηθεί σε απόλυτο βαθμό από τη ρευστότητα σε ευρώ που παρεχόταν αφειδώς από την ΕΚΤ στις ελληνικές τράπεζες."

      !!!

  5. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 19/05/2011 10:45:53

    Οι φωστήρες που μας κυβερνούν ανήκουν στην κρατική περιουσία. Αυτούς,που έχουν κερδίσει και διεθνή βραβεία, ενδιαφέρεται κανείς να τους αγοράσει;Πωλούνται και με ευκολίες πληρωμής!!!

  6. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 19/05/2011 12:20:47

    "Υπάρχει κάποιος με παντελόνια;"
    Φυσικά, αυτοί που πήραν τις μίζες , και τώρα κάνουν τους... Κινέζους. Αυτοί να του θυμίσουν τις υπερτιμολογήσεις των εξοπλιστικών προγραμμάτων, των αεροδρομίων, των σταθμών παραγωγής της ΔΕΗ, και τόσων άλλων κομπινών. Αλλά βλέπετε τα λαμόγια την έχουν κάνει με πλάγια βηματάκια, και κρυφογελάνε όσο δεν τους κρεμάμε στην πλατεία Συντάγματος.
    Εν τω μεταξύ κόβουμε μισθούς και συντάξεις, γονατίζουμε τους μικρομεσαίους, έχοντας αφήσει να βρουν λύσεις αυτοί που μας οδήγησαν εδώ που είμαστε !
    Γι αυτό πάντως δεν φταίνε οι ξένοι...

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/05/2011 12:31:34

    Προσέξτε στη φωτογραφία το μουστάκι του, "βγάλτε" του τα γυαλιά και "πατικώστε" ελαφρώς τα μαλλιά του. Σας θυμίζει κάποιον;

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Αυριανιστής 19/05/2011 14:35:03

      Ίδιος.

      Μια απάντηση έχω στον κύριο. Να το πει αυτό σε όλα του τα ακροατήρια, όχι στην Ελλάδα, για παράδειγμα να πάει στο Βερολίνο και να πει και στους Γερμανούς (ένα παράδειγμα λέω..., έτσι τυχαία) πως "έχουν μειωμένη εθνική κυριαρχία καθότι μπήκατε σε ένα -ενιαίο- νόμισμα"..!!!!
      Έτσι το έθεσε αν δεν κάνω λάθος

  8. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 19/05/2011 13:06:14

    Φυσικα και δεν θα παρει απαντηση. Απο ποιον αλλωστε; Απο τους ντοπιους υπηρετες; Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ πρεπει να καταλαβει, οτι μονο το ΖΑΠΠΕΙΟ 2 ,δεν φτανει να ανατρεψει τα πραγματα. Μονο αν βγει στο κουρμπετι θα κανει κατι. Με συγκεντρωσεις, κλειστου κλαπ ΖΑΠΠΕΙΟΥ, οσο και καλες και αν ειναι, αν δεν παει στον λαο θα ειναι αυτο που λεει ο κοσμος. ΝΑΧΑΜΕ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ .....! Πεζοδρομιο τωρα!

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 13:44:57

    ΜΕΡΚΕΛ, Η ΜΕΡΚΑΝΤΙΛΙΣΤΡΙΑ
    h__p://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-05-18-23-45-45-2011051836911/

  10. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar