11/01/2011 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα απαντήσει η κυβέρνηση στον Τούρκο υπουργό Επικρατείας;

Καρπαζιές και από τον Τούρκο υπουργό Επικρατείας.
Χθες το βράδυ, σύμφωνα με πληροφορίες, ο Τούρκος υπουργός Επικρατείας Φαρούκ Τσελίκ, μιλώντας σε συνέδριο στην Προύσα, απάντησε στον Έλληνα πρωθυπουργό κ. Παπανδρέου, ο οποίος είχε πει στο Ερζερούμ ότι όσο συνεχίζεται η κατοχή στην Κύπρο, η Τουρκία δεν μπορεί να γίνει μέλος της ΕΕ, ως εξής:
«Αυτοί οι οποίοι έφτασαν να παραδώσουν τη χώρα τους στους μεσίτες, που την έριξαν στο σημείο να.... κρεμάσουν πωλητήριο για να γλιτώσουν τα χρέη τους, δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μιλάνε για την Τουρκία».

Η αναφορά αυτή είναι άκρως προσβλητική για τη χώρα μας και περιμένουμε τόσο από την κυβέρνηση όσο και από την αντιπολίτευση να αντιδράσουν άμεσα. Το προσβλητικό βέβαια στην περίπτωση των λεχθέντων από τον Τούρκο υπουργό, δεν είναι οι διαπιστώσεις του για τα πεπραγμένα του πολιτικού συστήματος της χώρας μας, οι οποίες είναι αληθινές, αλλά το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν έχει το δικαίωμα να μιλά για κατοχή της Τουρκίας στην Κύπρο.
Ωχ! Άρχισαν οι διεθνείς καρπαζιές!!! Ο κόσμος το ‘χει τούμπανο κι εμείς (οι καρπαζοεισπράκτορες) κρυφό καμάρι.

http://hassapis-peter.blogspot.com/2011/01/blog-post_7069.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2011 15:51:15

    χαχχαααα δεν εχει αδικο !!! .. αυτος τουλαχιστον εχει διαβασει τη Δανειακη Συμβαση ... !!! χαχαααα

    ΠΠ

  2. tiramola avatar
    tiramola 11/01/2011 15:54:54

    Πανηγυρίζετε για τις δήθεν καρπαζιές από τον Τούρκο πουθενατζή στον Έλληνα πρωθυπουργό?
    Συγχαρητήρια...

    • Enzo avatar
      Enzo @ tiramola 11/01/2011 15:57:20

      μην μιλας καθολου λαστιχενιε και κανε τουμπεκι, δεν σε παιρνει...

    • Δόκ avatar
      Δόκ @ tiramola 11/01/2011 16:48:29

      tiramola, απο που κι ως πού ο Τούρκος υπουργός Επικρατείας "πουθενατζής"; Έχει κρατικό αξίωμα και λέει το ΓΑΠ μεσίτη (= το φυσικό ή νομικό πρόσωπο προς το οποίο δίδεται εντολή διαμεσολάβησης ή/και υπόδειξης ευκαιρίας προς σύναψη σύμβασης, έναντι αμοιβής για την παροχή αυτή (απο εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%91%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD_%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD). Κανείς δεν πανηγυρίζει. Μονο που θα πρέπει να πάψουν να πανηγυρίζουν και κατι "πανηγύρια" πασοκοψηφίσαντες που νομίζουν οτι η προεδράρα τους έκανε τα μούτρα κρέας των Τούρκων...

      Το παιχνιδάκι όμως με την Τουρκία είναι σας τα χώνουμε - μας τα χώνετε (για να απροσανατολίσουμε τον κόσμο) και κάνουμε business.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 11/01/2011 17:57:41

      Πόνεσε η πωρωμένη πασοκική σας συνείδηση επειδή ένας τούρκος σάς έφτυσε κατάμουτρα, όπως και σας αξίζει; Κακώς, εσείς είστε συνηθισμένοι σε αυτά. Ξεχάσατε τις αντίστοιχες ροχάλες του Ετζεβίτ από τηλεοράσεως, όταν το κήτος και ο αχαμνός λογιστάκος τού είχαν παραδώσει τον Οτσαλάν;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αυριανιστής 11/01/2011 18:36:46

        Είσαι πολύ λίγος να κάνεις μαθήματα πατριωτισμού σε έναν Παπανδρέου.
        Ξέρεις ελληνικά?
        Καμία συνεκμετάλευση, καμία παραχώρηση, κανένα ξεπούλημα.
        Λόγια σταράτα ενώπιον του συνόλου της τουρκικής διπλωματίας.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 11/01/2011 18:40:37

          Εγώ ξέρω ελληνικά. Ο αρχηγός σου, ξέρει; Γιατί το κήτος, άλλη γλώσσα έλεγε ότι μιλούσαν στο ΥΠ.ΕΞ. επί υπουργίας του.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Αυριανιστής 11/01/2011 18:53:26

            Μιά που σε πέτυχα και επειδή έχεις καούρα..
            Η ΟΝΝΕΔ μοιράζει blackberry!
            Τρέξε να προλάβεις...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 11/01/2011 18:46:18

          Για δες τελικά που το' χει το όνομα! Κάτι τέτοια δεν λέγονταν και μετά το Νταβός;

          Μόνο που ο "αείμνηστος" τουλάχιστον είπε κι ένα "Mea culpa". O υιός, θα προλάβει ή θα έχει την τύχη που επιφύλαξαν οι πρόγονοι των συνομιλητών του στον... Μεντερές;

        • αλεξ avatar
          αλεξ @ tiramola 12/01/2011 14:24:12

          αχ μπράβο γέλασα με την ψυχή μου!!!!

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 11/01/2011 16:19:57

    εγω το ειχα γραψει ,οτι προκαταβολικα λεω«δεν εχει πετσα η μουρη σου ,ρε»κι αμα ειχα κανει λαθος ας μου το λεγατε και σεις,και θα κοκκινιζα,καθοτι η μουρη μου εχει πετσα.και τελος παντων οποιος πηδαει πολλα παλουκια κ.λ.π.,κ.λ.π.,κι ας ειναι του οηε...

  4. th.pr avatar
    th.pr 11/01/2011 16:23:11

    Γιατι να απαντησει;
    Ψεμματα λεεί;;;;;

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/01/2011 16:46:34

    Αν είχε δημοσιευτεί η δήλωση χωρίς μνεία ή συσχετισμό με την Τουρκία, θα έλεγα "καλά τα λέει". Επιτέλους, κάποιος το λέει.

    Και όποιος θίγεται ας κοιτάξει το ιστορικό της αύξησης χρέους (ΑΓΠ), την υποβάθμιση και εκμαυλισμό της χώρας (ΑΓΠ), το ξέσκισμα του κακού ελληνικού κεφαλαίου (ΑΓΠ) το προσκύνημα ξένων για δήθεν ιδιωτικοποιήσεις (Μητσοτάκης Σημίτης) και ας αφήσει τα σάπια.

    Αλλά από παιδεία σκίζουμε από το 1981 και μετά. Και σε μιά γενιά θα λέμε και εμείς ότι ο Όμηρος λεγόταν και Ομέρ.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2011 17:42:18

    Μηπως να τον παρουμε υπουργο σε μια Οικουμενικη κυβερνηση ? εε ΓΑΠ??
    μην τσακωνιμαστε και χαλιεσαι... και τα καρντασια σου δεν τρωνε το πρωινο τους.
    Φερτους εδω Συμβουλους. Μη μασας. Θα το πουλησεις μια χαρα και ΠΑΣΟΚΙΚΑ.. "ειναι φιλοι μας κ ενδιαφερονται και μας στηριζουν στις δυσκολιες μας" ξερεις εσυ..

    ΠΠ

  7. Σοφία avatar
    Σοφία 11/01/2011 17:43:24

    Τουρκια: γενοκτονιες, παραβιασεις, κυπρος, λαθρομεταναστευση... Καλυτερα να μην μιλανε οι 'φιλοι'! Η ιστορια τους ειναι ολο αιμα... Αν δεν ειχαν τις ΗΠΑ και ορισμενους Ευρωπαιους στηριγμα/δεκανικι θα ειχαν διαλυθει. Και αν δεν απατωμαι εχουν παει και αυτοι ΔΝΤ. Και ας δουν και την φτωχεια και την ανεργια και στο 'μαγαζι' τους.

  8. zackii avatar
    zackii 11/01/2011 18:00:22

    Περιμένετε να απαντήσουν? Αυτοί τρέμουν μην και ακουστεί καν. Τρελλοί είναι ?

  9. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 11/01/2011 18:38:42

    αυτες οι κορώνες που εριξε ο παπανδρέου στο ερζερούμ και πολλές ειναι για χρεωκοπημένη χώρα που αντιμετωπίζει εναν επεκτατικό ανατολίτη γίγαντα. να φανταστω πως η αντιπολίτευση θα έκανε πόλεμο

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 11/01/2011 19:03:14

    μπορεις και να φανταστεις οτι δεν θα ητανε χρεωκοπημενη χωρα.

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 11/01/2011 19:03:57

    αν θες.

  12. Ανώνυμος avatar