12/12/2008 13:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα ανοίξουν τα στόματα της Μήζενς

Εξελίξεις πυροδοτεί η πρόσφατη αλλαγή ηγεσίας στη Siemens Ελλάδος με την τοποθέτηση του νέου διευθύνοντος συμβούλου Π. Ξυνή, καθώς η μητρική Siemens AG ανακοίνωσε ότι θα απαιτήσει αποζημιώσεις από πρώην στελέχη της ελληνικής θυγατρικής της για την υπόθεση των «μαύρων ταμείων». Σε ανακοίνωση της Siemens AG αναφέρεται ότι «προτίθεται να ζητήσει αποζημιώσεις από πρώην στελέχη της θυγατρικής της εταιρίας στην Ελλάδα Siemens AE, για το αδίκημα της συνέργειας σε απιστία και η εταιρία θα ξεκινήσει άμεσα τη λήψη αντίστοιχων μέτρων».

Η ανακοίνωση γίνεται ενώ η δικαστική έρευνα στην Ελλάδα δεν έχει ολοκληρωθεί και ερμηνεύεται ως ένδειξη ότι η μαμά Ζήμενς διαθέτει ακράδαντα στοιχεία.

Όλοι όμως αντιλαμβάνεσθε τι θα γίνει αν μηνυθούν διαχειριστές των μαύρων ταμείων. Θα πουν σε ποιους πολιτικούς τα έδιναν, για να ελαφρύνουν τη θέση τους.

της συνέργειας σε απιστία κατά στελεχών της στην Αθήνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/12/2008 13:54:16

    Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η κάθε ξένη εταιρεία ή κράτος.
    Με ενδιαφέρει τι κάνει η χώρα μου, οι πολιτικοί της και οι νομοθετημένοι θεσμοί της.
    ΣΕ αυτό το σημείο έχω να επισημάνω:

    -κανένα πρόστιμο δεν έχει πέσει στην Siemens Ελλάδος και καμία αγωγή για αποζημίωση εκ μέρους της πολιτείας μας, αν και δημόσια έχει ομολογηθεί η παράνομη χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης (Τσουκάτος ΠΑΣΟΚ) και η δωροληψία εκ μέρους πολιτικών
    -ακόμα συμμετέχει σε διαγωνισμούς και αμείβεται για δουλειές που είχε πάρει (με μίζες όπως τα στελέχη της ομολογούν)
    -δεν είμαστε ούτε ....Νιγηρία


    ΥΓ

    μετά προσπαθούμε να εξηγήσουμε γιατί κάποιοι, από:
    -έλλειψη παιδείας
    -χαβαλέ
    -απόγνωση
    -θυμό
    -συνείδηση
    -ασυνειδησία
    -βλακία

    καίνε την χώρα

  2. Helmut avatar
    Helmut 12/12/2008 13:58:29

    Ο οποίος κος. Ξυνής ήταν μέχρι πρότινος πρόεδρος στην Shell, που πρόσφατα καταδικάστηκε από την Επιτροπή Ανταγωνισμού σε πρόστιμο 20 εκατ. € για σύσταση καρτέλ με την BP.

    Η αγορά γνωρίζει πως η αποχώρηση (επίσημα παραίτηση) του επί 25 χρόνια προέδρου Ξυνή ήταν βέβαια επακόλουθο αυτής της απόφασης παρά τις εκ του αντιθέτου διαβεβαιώσεις και 'διαρροές'...

    Και ερωτώ: πάνε καλά αυτοί στη Siemens; Από που ψωνίζουν τα στελέχη τους;

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/12/2008 14:10:05

    agapite Helmut - simera askasan pola mbalonia ke perimene na skasoun alla perisotera .Ti theos ti diabolos mou ehoun pi ke didaksi pio sofi p.x.
    o Nikolas K (o politikos nonos mou)
    alla ke alli sofi o Eliseos J......
    OLI TOUS theos shorestous !!!!!!!!!!!!!!!!!
    tous thimame ke TIMO !!!!!!!!!!
    EYGE tous olous.

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/12/2008 14:17:12

    Helmut - tha aniksun apo tora pola stomata metaksi avton ke to diko sou .Etsi ehi i Elladiki istoria.

  5. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 12/12/2008 14:25:33

    Περιμένουμε να δούμε τη Μήζενς. Επίσης περιμένουμε να δούμε τι θα λέει το πόρισμα της κυβερνητικής παράταξης για το Βατοπέδι, λίγες μέρες μετά το πλιάτσικο στα μαγαζιά.

  6. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 12/12/2008 14:28:48

    αγανακτηση

    Για το Βατοπεδι μην περιμενεις και πολλα πραγματα.
    Θα μας μιλησουν για παραπλανηση και αποπλανηση ενηλικων, μογγολοειδων, τερατοειδων και παντολογης
    ρατσας ανθρωποειδων, που κατασκηνωσαν στα εδρανα της βουλης και δε λεν να μας ξεκουμπιστουν.

  7. Οργή avatar
    Οργή 12/12/2008 15:13:06

    Ανώνυμε 2:32
    θα προσκυνούσα τον φανατισμό σου περι της αντιθεσής σου στα 'τσογλανια' και όλων εμάς των θεωριτικών εάν με διαβεβαίωνες ότι και εσυ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν κατέστρεψες την 'συνολική περιουσία' του Ελληνικού λαού είτε οικονομικά, είτε αισθητικά είτε συμπεριφοριακά με: φοροκλοπή, αργομισθία, ωχ-αδελφισμό σε υποχρεωσή σου σε τρίτους, αφθαίρετο, σκουπίδια στο δρόμο, επικίνδυνη οδική συμπεριφορά, κλέψιμο θεσής σε αναμονή, πρόκληση θορύβου, λεκτική βία από τα νεύρα σου, κατάχρηση εξουσίας σε αδύναμο, μπάζωμα ρυακιού, αποδέκτης ή δότης φακελάκι/ λάδωμα κλπ.
    Αν είσαι ΑΡΙΣΤΟΣ τότε μπες στην λίστα των Ελλήνων, ετοιμάζεται το περιβάλλον όπου αυτοί θα μας κυβερνούν.
    Καταλαβαίνω την οργή σου αλλά επειδη ΟΛΟΙ μας ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΣ την ΞΕΡΟΥΜΕ όταν θελήσεις να εκφραστεις έτσι για τον οποιοδήποτε απάντησε πρώτα τα παραπάνω στον εαυτό σου. Εγώ τα απάντησα και μου είπα 'δεν δικαιούσε να μιλάς' γιατί στο μικρό μου μέγεθος έκανα τις μικρές μου καφρίλες.
    Φιλικά

  8. Οργή avatar
    Οργή 12/12/2008 16:06:57

    'Όλοι όμως αντιλαμβάνεσθε τι θα γίνει αν μηνυθούν διαχειριστές των μαύρων ταμείων. Θα πουν σε ποιους πολιτικούς τα έδιναν, για να ελαφρύνουν τη θέση τους.'
    ή
    Θα πουν σε ποιούς Διοικητικούς τα έδιναν....

    Βήμα βήμα μην τα θέλουμε και όλα δικά μας, θαύμα θα είναι εάν γίνει έστω και αυτό.

  9. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 17:35:11

    Να ζητησουμε αποζημιώση η να διωξουμε την Σιμενς αν δεν μας πεί ποιούς πολιτικούς μίζαρε

  10. aris53m avatar
    aris53m 12/12/2008 17:38:42

    Επιτέλους θα μάθουμε πόσα πήρε ο Αργυρόπουλος η Έβανς ο Ιωαννλιδης ο Αιβαζης και ο Τσαμάζ και ο Γιαννακός

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/12/2008 23:29:18

    μα και στην Νιγηρία, αν κάποια Ζήμενς έκανε αντίσοτιχα, θα της είχαν αναστείλει την άδεια μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

    Σιγά σιγά, δεν το καταλαβαίνει κανείς;

    Ναυπηγεία Σκαραμαγκά
    ΟΤΕ
    Αεροδρόμιο
    ΟΑ (από την πίσω πόρτα μέσω Aegean)
    Siemens
    Λαρκο (για την krupp δεν κατάμε την λαρκο ζωντανη;)

    4ο ράϊχ
    και θα βρεθούνε πολλοί που το ρποτιμούνε από τις ελληνικές «κυβερνήσεις»

    ΠΟΙΟΣ ΟΦΕΛΕΙΤΑΙ; Αυτό να ρωτάμε πάντα αν είναι να καταλάβουμε το γίνεται.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/12/2008 11:46:31

    φίλε μου στη Νιγηρία έχει πάει κόσμος μέσα για τις μίζες της εν λόγω εταιρείας.