#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2010 12:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Θα αλλάξω τα πάντα»

Σημεία από συνέντευξη του Σαμαρά στα σημερινά ΝΕΑ:

Κατά την άποψή μου έπρεπε από πέρσι το καλοκαίρι να έχουμε πάρει εμείς μέτρα. Που θα ήταν, βέβαια, πολύ πιο ήπια από τα σημερινά. Και θα έδιναν έγκαιρα το σωστό μήνυμα στις αγορές. Ας παίρναμε τότε τα σωστά μέτρα κι ας μας ρίχνανε! (...) Ο κ. Καραμανλής προεκλογικά έκανε, τουλάχιστον, την αυτοκριτική του

Στα πεντέμισι χρόνια της διακυβέρνησής της, η Ν.Δ. δεν δημιούργησε από τη δική της χρήση καθαρό πρόσθετο χρέος πάνω από 7-8 δισεκατομμύρια. Όλα τα υπόλοιπα είναι υποχρεώσεις που τις κληροδότησε το ΠΑΣΟΚ

Προτεραιότητά μου είναι να βγούμε μιαν ώρα αρχύτερα από τον μηχανισμό στήριξης με τις δικές μας δυνάμεις. Πιστεύω ότι αυτό είναι εφικτό. Και περιέγραψα μια πολιτική, που αν την εφαρμόσουμε σωστά και έγκαιρα, μπορούμε να βγούμε σχετικά γρήγορα από τη μέγγενη (...) Με το σωστό μείγμα πολιτικής. Με μέτρα ανάταξης/ ανάπτυξης της Οικονομίας μηδενικού ή ελάχιστου κόστους, ώστε να συγκρατηθεί η ύφεση

Θα ξεκαθαρίσω πλήρως την παράταξή μας από φαινόμενα φαυλότητας και θα ικανοποιήσω το κοινό αίσθημα δικαίου της παράταξης. Αλλά δεν θα «λιντσάρω» όσους στοχοποιούν διάφοροι.

Υπάρχουν πολύ περισσότερες εφεδρείες απ΄ όσες φαντάζεστε. Για να σας πώς την αλήθεια, υπάρχουν πολύ περισσότερα άξια στελέχη απ΄ όσα πίστευα αρχικά κι εγώ ο ίδιος. Ομάς η αξιοκρατική ανάδειξή τους παίρνει χρόνο για να γίνει σωστά. Ακριβώς γι΄ αυτό: γιατί είναι αξιοκρατική. Από την ανοικτή κοινωνία βγήκα, σε αυτήν λογοδοτώ και σε αυτήν θα απευθυνθώ. Στους άξιους του ιδιωτικού τομέα. Στους καλύτερους.

Τα πάντα θα αλλάξω, όλα όσα χρειάζονται- θα το δείτε ώστε να φύγουμε μπροστά.

Προαναγγέλλει επίσης  «σκληρό ροκ» με το ΠΑΣΟΚ

Ερώτηση: Στο Συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών (σ.σ. σήμερα) εσείς συμμετέχετε. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν περιθώρια για συναίνεση με την κυβέρνηση;

Απάντηση: Εσείς τι νομίζετε; Αφήνει περιθώρια συναίνεσης μια κυβέρνηση που έχει γεμίσει τον κόσμο εξεταστικές επιτροπές; Που μιλάει για «κουρτίνες» την ώρα που η χώρα βουλιάζει; Είναι σοβαροί; Αν τα πράγματα ήταν αντεστραμμένα- αν βρισκόταν η Ν.Δ. στην εξουσία, και δημιουργούσε μέσα σε επτά μήνες έξι εξεταστικές επιτροπής κατά του ΠΑΣΟΚ, το οποίο βρισκόταν στην αντιπολίτευση- δεν θα φώναζαν όλοι για ποινικοποίηση της πολιτικής ζωής; Εμείς δεν λέμε τίποτε τέτοιο. Λέμε: ψάξτε τα όλα, δεν έχουμε τίποτε να φοβηθούμε! Κι αν βρεθούν αληθινά στοιχεία εις βάρος στελεχών της δικής μας παράταξης, εμείς θέλουμε πρώτοι να βγουν στην επιφάνεια. Εμείς δεν μιλάμε για ποινικοποίηση! Ομως, εδώ το ΠΑΣΟΚ πάει να φορτώσει δικά του σφάλματα ή χρόνιες αμαρτίες του πολιτικού συστήματος που το ίδιο δημιούργησε παλαιότερα και η Ν.Δ. δεν τις άλλαξε- στους πολιτικούς αντιπάλους του. Κι όποιος τέτοια κάνει, δεν θέλει συναίνεση. Και δεν αφήνει περιθώρια για συναίνεση.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4573798

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/05/2010 12:28:22

    Σωστός σε αυτό για τα μέτρα που έπρεπε να πάρει η ΝΔ το καλοκαίρι. Τότε άρχισε να παίρνει μέτρα ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα...

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ archaeopteryx 10/05/2010 16:04:15

      Με 151 και τα μέτρα που ήθελαν να πάρουν σε πρώτη φάση δεν γίνονταν για αυτό πήγαμε σε εκλογές...

      Τα θυμίζω τι έλεγε ο Γιωργάκης προεκλογικά; Ότι θα μοιράσει χρήμα ενώ από άλλη η ο χοντρός μιλούσε για κρίση και ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα πάγωμα μισθών αύξηση του ΦΠΑ κοκ

  2. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 10/05/2010 12:41:43

    Κονσέρτο υποσχέσεων και ελπίδας. (Και μακάρι -μα ΠΟΛΥ μακάρι- ψεύτης να βγω).

    Τελικά οι έντιμοι και οι "εντιμοι" πολιτικοί παρέχουν μια ύψιστης αξίας υπηρεσία στο σύστημα: Δεν επιτρέπουν στον πολίτη να απελπιστεί εγκαίρως.

    Θραξ Αναρμόδιος

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 10/05/2010 12:46:40

    Κε Σαμαρα, ειμαι βεβαιος οτι εχετε αντιληφθει οτι η "κυβερνηση" μας δεν υπολογιζουν τιποτα και κανενα προκειμενου να περασουν το προγραμμα των αφεντικων τους.
    η Ελλαδα ειναι χωρος δρασης, οχι χωρα γι'αυτους. Μην τους αφησετε να μας καταντησουν Παπανδρελληνες.

  4. theagpar avatar
    theagpar 10/05/2010 12:48:21

    Κατηγορεις το ΓΑΠ οτι 7 μηνες τωρα δε κανει τιποτα.....
    Και πολυ σωστα κανεις.
    Ουτε εσυ ομως 7 μηνες τωρα εχεις κανει την πολυδιαφημισμενη αυτοκαθαρση στο κομμα σου.....Ακομα Παυλοπουλους, Βουλγαρακηδες, Μαγγινες κτλ τους εχεις και σουλατσαρουν. Κοινως γελαει ο κοσμος.
    Οπως εγραψα και σε αλλη αναρτηση, απο λογια πηξαμε......

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ theagpar 10/05/2010 13:49:34

      Σωστός...

    • socrates avatar
      socrates @ theagpar 10/05/2010 13:53:30

      Πριν από το Συνέδριο δεν μπορεί να γίνει βαθειά κάθαρση και το ξέρεις. Τώρα που ξεφορτώθηκε το δρακουλιάρικο μπάζο όλα άλλαξαν.
      Λίγη υπομονή, όλα υα γίνουν.
      Το σημαντικό είναι όσα γίνουν να γίνουν σωστά για να μην έχουμε πισωγυρίσματα.

    • Eurocrat avatar
      Eurocrat @ theagpar 10/05/2010 15:54:04

      Ναι, το καλό πράμα αργεί να γίνει,αυτό φταίει..

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ theagpar 10/05/2010 16:20:15

      Υπομονή! Δεν χρειάζοντραι βεβιασμένες κινήσεις. Εξάλλου, πιστεύω ότι 7-10 βουλευτές θα πάνε με τη Ντόρα σίγουρα. Μέσα σ΄ αυτούς δεν θα είναι σίγουρα ο Κυριάκος.

      Η Ντόρα εάν κατέβει στις εκλογές με δικό της κόμμα, το πολύ πολύ να πάρει ένα 2%. 2% = περίπου 100000 με 120000 ψήφοι. Εάν η αποχή είναι μεγάλη τότε μόνο μπορεί να συστράτευση να ξεπεράσει το σκόπελο του 3%.

      Για μένα το πιο δίκαιο σύστημα είναι: 200 έδρες, πριμοδότηση του πρώτου με 30 έδρες και από εκεί και μετά απλη αναλογική.

      Έτσι για να σφίγγουν οι κώλοι και να μειωθεί η διαφθορά και η διαπλοκή. Εάν αποτύχει και αυτό, τότε χίλιες φορές ο οποιοσδήποτε ξένος οργανισμός πάνω στα κεφάλια μας.....

  5. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 10/05/2010 13:04:05

    Μια σωστή και προνοητική επιχείρηση θα ποντάρει ακόμη και σε "ανταγωνιστικές" τεχνολογίες ώστε σε περίπτωση καταποντισμού να επιβιώσει.

    Η Microsoft για παράδειγμα ή οι πετρελαιϊκές που ποντάρουν αγοράζοντας μετοχές ανταγωνιστικών εταιριών ή και τεχνολογιών.

    Το σύστημα στηρίζει μεν και προωθεί την κ. Μπακογιάννη αλλά δεν στρέφεται εντελώς ευθέως και κατά του κ. Σαμαρά. Ο κ. Σαμαράς είναι πολύ χρήσιμος εξάλλου για να τον εξοντώσει πολιτικά εντελώς.

    Φανταστείτε αν στο τιμόνι της ΝΔ βρισκόταν τις μέρες αυτές η κ. Μπακογιάννη, αντί του κ. Σαμαρά, και εξαιτίας τούτους, το κόμμα της ΝΔ ψήφιζε ΝΑΙ στα μέτρα και το ΔΝΤ.

    Φανταστείτε την κινητήρια απελπισία του απλού έλληνα και το τι θα μπορούσε να πετύχει αυτή η απελπισία.

    Θραξ Αναρμόδιος

  6. laz avatar
    laz 10/05/2010 13:17:27

    καλα τα λεει αλλα αυτα δεν περνανε στον λαο που λεει δεν ακουγονται,δεν παιζονται στα μμε οσο θα πρεπε...εξαλλου τα μμε καλουν κατι τυπους απο νδ ωρες ωρες που εξοργιζουν σημαντικο μερος του λαου...

    • socrates avatar
      socrates @ laz 10/05/2010 13:57:49

      10 άτομα καλούν, τους ίδιους και τους ίδιους και εντελώς τυχαία είναι όλοι σχεδόν μητσοτακικοί.
      Τα ίδια έκαναν και επί Κ.Κ. αλλά όμως το τρένο που λέγεται Αντώνης Σαμαράς δεν το έχουν κάν δεί που έρχεται καταπάνω τους.
      Τέτοια έκανε και η ακατανόμαστη και τλωρα μυξοκλαίει.
      Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος . . .

      • tzager avatar
        tzager @ socrates 10/05/2010 15:16:28

        Bρε άντε πήγαινε να δεις αν έρχομαι!

        Ξεπέρασε τις εμμονές σου socrates γιατί τώρα η Ντορίτσα σου τελείωσε και πρέπει να βρεις κάτι άλλο να βγάζεις τις ανασφάλειες σου...

        Ναι ο Μαρκόπουλος, ο Χαρακόπουλος και ο Παναγιωτόπουλος είναι όλοι ορκισμένοι Μητσοτακικοί...

        Πας καλά ή έχεις μείνει στο '93;

  7. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 10/05/2010 13:48:08

    Επι της αρχής δεν είναι δυνατον να διαφωνεί κανείς.
    Ομως δεν ακούω μία ανάλυση του τί δεν έκανε η ΝΔ, γιατί δεν το έκανε, και τι ήθελε να κάνει. Ακόμα και γιά το μέλλον δεν έχω ακούσει σχετικά.
    Το μόνο ευχάριστο είναι ότι επιτέλους ακουσα κάτι για ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ. Θεωρώ ότι είναι, ίσως, το πιό σημαντικό στοιχείο που πρέπει να μπεί στην καθημερινή ζωή μας, στην πολιτική ζωή μας. Δύσκολο και αργεί να φανεί, αλλά αν δεν το κάνουμε τώρα δεν θα γίνει ποτέ και σε λίγο θα είμαστε μία από τα ίδια...

  8. sophie avatar
    sophie 10/05/2010 14:38:09

    πες τα Αντώνη! πιστεύουμε σε σένα, ελπίζουμε να μην μας απογοητεύσεις!

  9. donaE avatar
    donaE 10/05/2010 14:39:01

    Μακαρι να βγουμε απο τον μηχανισμο στηριξης μια ωρα αρχυτερα,αυτο ειναι θετικος προσανατολισμος.Οταν δεν υπαρχει ελευθερια κινησεων δημιουργουνται στρεβλωσεις-εκτος των αλλων.

  10. NTINOS avatar
    NTINOS 10/05/2010 15:36:13

    ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ αυτός ειναι ο λόγος που βάλαν το ΔΝΤ στο παιγνίδι.
    Οι δηλωσεις ΠΕΤΣΑΛΝΙΚΟΥ αποδεικνυουν οτι το συστημα ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ απο τα προνόμια του.
    Δηλωσε ο πρόεδρος της βουλης οτι τα εξοδα της βουλης ειναι το 2,5 επι τοις χιλιοις του Προυπολογισμου οπότε ΔΕΝ ΤΊΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΣΕ 200.
    Και ποιός του είπε του κ.Πετσαλνικου οτι η μειωση των βουλευτων κατα 100 ειναι αιτημα για μειωση κονδυλιων,τοσο ΒΛΑΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑ ΠΕΤΣΑΛΝΙΚΕ;;;
    100 βουλευτες λιγωτεροι για την ελληνικη πραγματικοτητα σημαινει μειωση της ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΚΑΤΑ 30% ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙς ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ .
    Αλλα οι ΒΟΥΛΕΥΤΕς ΘΑ ΠΑΛΕΨΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΣΑΣ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ αυτο σημαινει πολλα.

    ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΟΥΡΗΣ

    Γεώργιος Σουρής (1853-1919)

    Ποιός είδε κράτος λιγοστό
    σ όλη τη γη μοναδικό,
    εκατό να εξοδεύει
    και πενήντα να μαζεύει;
    Να τρέφει όλους τους αργούς,
    νάχει επτά Πρωθυπουργούς,
    ταμείο δίχως χρήματα
    και δόξης τόσα μνήματα;
    Νάχει κλητήρες για φρουρά
    και να σε κλέβουν φανερά,
    κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε
    τον κλέφτη να γυρεύουνε

  11. GreenHorses avatar
    GreenHorses 10/05/2010 16:08:17

    Καθάρισε τα λαμόγια, βρες άξια εθνικοκεκτρικά στελέχη με γνώσεις στο κάθε πόστο και όχι το κάθε πολιτικάντη και το κάθε τζάκι που έχει μπαστακωθεί και το παίζει δήθεν.

    Τομή και στα οικονομικά του κόμματος κόψιμο απο επιχειρηματίες και εκδότες. Ας μην τυπώσουμε ηλίθια πανό και μην κάνουμε διαφημίσεις στα ΜΜΕ επιτέλους μια υπέρβαση.

  12. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 10/05/2010 16:23:42

    Δεν μένει καμιά αμφιβολία, ακόμα και στους πιο φανατικούς υποστηρικτές του ΠΑΣΟΚ, ότι η παρτίδα μπορούσε να σωθεί αν είχαν ληφθεί μέτρα νωρίτερα!
    Δεν το έκανε ο Καραμανλής, αλλά είχε τουλάχιστον την εντιμότητα και να τα εξαγγείλει και να πάει σε εκλογές, ξέροντας εκ προοιμίου ότι θα τις χάσει. Βέβαια, δεν διανοήθηκε να μετακυλήσει την ήττα στην διάδοχό του, γι αυτό και δεν μιμήθηκε τον Σημίτη, που έδωσε άρον-άρον το δακτυλίδι στον Παπανδρέου το 2004, για να μην χρεωθεί την επερχόμενη ήττα! Δηλαδή ο κύριος υπεύθυνος της ήττας, απόρροια της 8ετίας του ως πρωθυπουργού, έφυγε τρέχοντας νύχτα και έδωσε το μαγκάλι με τα αναμμένα κάρβουνα σε άλλον, προφανώς για να μην καεί ο ίδιος. Και διά του λόγου το αληθές, βγαίνει σαν το σαλιγκάρι σήμερα και τολμάει να μιλάει και ασφαλώς να δηλώνει, διά των παρεμβάσεών του, παρών στις εξελίξεις!
    Ο Καραμανλής όμως θαρρώ πως διέπραξε το λάθος που θεωρείται και μοιραίο! Αυτό δεν είναι ασφαλώς ότι χρεώνεται εκείνος όλο το χρέος της χώρας, που ως γνωστόν δεν του ανήκει, αλλά διότι έφερε τον Παπανδρέου και τους συν αυτώ, ξανά στην εξουσία, σε χρονική στιγμή που δεν έπρεπε!
    Το τραγικό του λάθος αφορά στο ότι ενώ ήξερε, όπως βεβαίως ήξερε και ο νυν πρωθυπουργός, δεν εξηγήθηκε σωστά στον λαό που του έδωσε δύο πολύτιμες ευκαιρίες!
    Έπρεπε κατά την ταπεινή μου γνώμη να δηλώσει στην Διεθνή Έκθεση, ότι παίρνει αμέσως τα αναγκαία μέτρα, παραμένει στην εξουσία και περιμένει να τον ρίξει ο Γιώργος τον Μάρτιο, όπως άλλωστε τον απειλούσε διαρκώς! Το κέρδος θα ήταν πολλαπλώς μεγαλύτερο, διότι και η χώρα δεν θα έφτανε στο χείλος του γκρεμού και γιατί θα αποκάλυπτε πλήρως το ρόλο του Παπανδρέου! Καθημερινά αντιλαμβανόμαστε ότι έπεσε το μαγείρεμα στα οικονομικά στοιχεία, για να οδηγηθούμε εκεί που ήθελαν οι εντολοδόχοι του! Θα τον εξέθετε επίσης ανεπανόρθωτα, γιατί θα καταδείκνυε την άκρατη προθυμία του να παίξει με τους θεσμούς! Δεν είναι και σοβαρά πράγματα, να δηλώνεις πως δεν διαφωνείς με το πρόσωπο του Προέδρου, αλλά θα τον καταψηφίσεις γιατί τον προτείνει ο αντίπαλός σου!
    Σήμερα βιώνουμε τα σκληρότερα μέτρα, στο βαθμό που διαισθανόμαστε ότι απειλείται η εθνική μας κυριαρχία και αναρωτιόμαστε αν μας άξιζε αυτός ο διεθνής διασυρμός. Ανάμεσά μας υπάρχουν ασφαλώς και συμπολίτες μας, που βολεύτηκαν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και ίσως να είναι δίκαιο να πληρώσουν! Αυτοί ενδεχομένως και να μπορούν να το κάνουν, γιατί το βόλεμά τους μπορεί να αφορούσε στην κατασπατάληση ή στη διασπάθιση του δημοσίου χρήματος. Η πλειονότητα του λαού όμως, που θα πληρώσει και θα το νοιώσει, δεν συμμετείχε ούτε στο φαγοπότι ούτε στο βόλεμα! Και η συντριπτική πλειονότητα των πολιτών σήμερα, απαιτεί κάθαρση φωνάζοντας δυνατά «φέρτε πίσω τα κλεμμένα»!
    Και να που βγαίνει ο Αντώνης που δεν κρύβεται και που αποδεικνύει πως ξέρει να παίρνει στην πλάτη του και τα λάθη του προκατόχου του και του κόμματός του, να τα ομολογεί χωρίς φόβο και πάθος και να συμφωνεί απολύτως στη διαδικασία μιας πραγματικής και σε βάθος χρόνου κάθαρσης. Το κάνει στα ίσια για να ξεβρωμίσει τόσο το κόμμα που ελέγχει όσο και η πολιτική ζωή του τόπου!
    Σε αντιδιαστολή ο πρωθυπουργός και πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, έχει κάνει καμιά αυτοκριτική για τη πολύχρονη διακυβέρνηση του κόμματός του; Εκτός και αν, ως μόνιμος υπουργός στις κυβερνήσεις αυτές, επιλέγει την γαργάρα ως το μοναδικό μέσον θεραπείας και απολύμανσης!
    Αντώνη σε πιστεύω πως θέλεις να αλλάξεις τα πάντα! Εύχομαι να μπορέσεις!

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Αφροδίτη 10/05/2010 16:57:06

      Toν Καραμανλή θα του αναγνωρίζαμε τις αλήθειες που είπε, και θα δεχόμασταν παρομοίως τα ίδια μέτρα άν έβαζε αρκεί να μήν κυβερνούσε αυτός τα 6 τελευταία χρόνια.
      Τώρα εδώ κράζουμε έτσι τον ΓΑΠ φαντάσου τί θα γινόταν άν ήταν στην θεση του ο Καραμανλής.

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ Κεραυνός 10/05/2010 17:24:08

        Ε, ας έπειθε τέλος πάντων ο Καραμανλής!
        Το παρά λίγο -12 μονάδες διαφορά δείχνει οτι δεν έπεισε αυτόν που έπρεπε να πείσει.
        Ναι το ξέρουμε οτι τα κανάλια στήριζαν Μητσοτακικούς κτλπ κτλπ αυτά όμως τα ήξερε/αν και προφανώς δεν νόμιζε οτι πήγε να κυβερνήσει την Ελβετία. Για τη ψωροκώσταινα έβαλε υποψηφιότητα, με τους καναλοεργολάβους που τους έχει απο το 1990, και με το υπέρογκο Δημόσιο των αμαρτολων προμηθειών και της μίζας απο το 1981.

        Το μόνο που βλέπω είναι ο αργός θάνατος που καταδικάστηκε ο τόπος κι ο όλος ο κοσμάκις. Τέλειωσε το νούμερο της η Ντόρα και πήρε θέση ο ΚΚ που θα "μιλήσει". Να χουμε κάτι να λέμε για να παριστάνουμε οτι υπάρχει αντιπολίτευση.
        Εμάς τι μας έχει απομείνει πια σε αυτό το τόπο? Τίποτα. Μόνο να πάρουμε τα μάτια μας να φύγουμε.
        Αϊσχος!

  13. Ηλίας avatar
    Ηλίας 10/05/2010 16:29:15

    Διάβασα τη συνέντευξη. Να κάνω μια πρόταση προς τους διαχειριστές:
    Να ζητήσετε μια συνέντευξη του Αντώνη αποκλειστικά για δημοσίευση στο www.antinews.gr .
    Η περίοδος που διανύουμε είναι ιστορική και θα είναι μια σημαντικότατη παρακαταθήκη για τον ιστοχώρο μια συνέντευξη του προέδρου της Ν.Δ. Επιπροσθέτως θα αύξανε κατακόρυφα την επισκεψιμότητα του antinews [καθώς θα αναδημοσιευόταν παντού στα ΜΜΕ] και θα -επιτέψτε μου- "αναβάθμιζε" την παρεμβατική διάσταση του antinews στα πολιτικά πράγματα της παρούσας περιόδου στην χώρα.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Ηλίας 10/05/2010 17:47:37

      Άψογος +1

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ηλίας 10/05/2010 19:59:53

      Νομίζω ότι μια τέτοια συνέντευξη τη "χρωστάει" ο Πρόεδρος στο antinews. Όσο κι αν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι "το antinews τον εξέλεξε", άλλο τόσο θα ήταν λάθος να υποτιμηθεί ο κεντρικός ρόλος της σελίδας στην εκλογή και την ανάδειξη του Αντώνης μας από το πουθενά, στην κυριολεξία!

      Σήμερα μας αντέγραφε ο Ελεύθερος Τύπος για το ΔΝΤ, καλά έκανε, απλώς αυτό δείχνει στη διαχείριση τη σημασία αυτού εδώ του δικτυακού χώρου στη διαχείριση της πολιτικής καθημερινότητας.

      Ναι, λοιπόν, ο Αντώνης ίσως να τη χρωστάει αυτή εδώ τη συνέντευξη.

      Πάντως, είναι καλό που και ο καθεστωτικός τύπος του κάνει ανοίγματα. Πολύ καλό. Ρε τα καθεστωτικά κοχίμπα, έχουν ένστικτο επιβίωσης!

  14. Ένα Πρόβατο avatar
    Ένα Πρόβατο 10/05/2010 18:42:52

    Όλη αυτή η ιστορία με την πολιτική στην Ελλάδα μου θυμίζει το ελληνικό ποδόσφαιρο.Κάθε καινούργιος προπονητής που έρχεται δηλώνει οτι ξέρει τι χρειάζεται η ομάδα για να μπει σφήνα στην πρώτη τετράδα.Μετά όμως "ανακαλύπτει" ότι το υλικό είναι μια γκαρνταρόμπα με παλτά και ζητάει απ τον κόσμο να κάνει υπομονή μέχρι να στρώσει η ομάδα.
    Να κάνουμε υπομονή κόουτς αλλά το εισητήριο ακριβαίνει συνέχεια και με το θέαμα που βλέπουμε πονάνε τα μάτια μας και τα μυαλά μας.
    Γι αυτό προτείνω να μην αλλάζουμε προπονητή κάθε λίγο γιατί προφανώς είναι όλοι ίδιοι και σ αυτό το πρωτάθλημα ο Μουρίνιο δεν πρόκειται να έρθει.Να κρατήσουμε το προπονητή και τους παίκτες που έχουμε αλλά να τους πετάμε κέρματα μέχρι να στρώσουν.