#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2010 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα έχουμε νοσοκομεία τον χειμώνα;



H υπόθεση με τις προμήθειες των νοσοκομείων, τα χρέη προς τις εταιρείες και το νέο εμπάργκο υλικών, δεν είναι κάτι απλό που πρέπει κανείς να το περνά χωρίς συζήτηση. Γι' αυτό το λόγο και ο Αντ. Σαμαράς έδωσε εντολή για στενό πρεσάρισμα του υπουργείου Υγείας από τον αρμόδιο τομεάρχη της ΝΔ. Μ. Σαλμά ο οποίος επισκέφθηκε τον Ευαγγελισμό, ένα από τα νοσοκομεία που κόπηκαν οι προμήθειες.

Η κυβέρνηση προχώρησε, χωρίς ουσιαστικά να ρωτήσει τους προμηθευτές σε μια ρύθμιση τύπου... ΔΝΤ. Δηλαδή τους είπε θα τους δώσε 300-400 εκατομμύρια ευρώ μετρητά και τα υπόλοιπα 5 δισ. θα βγουν σε ομόλογα (τα γνωστά αξιόπιστα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου). Αφού μοιράστηκαν τα μετρητά και κάθε εταιρεία ζήτημα να πήρε 5-10 χιλιάδες ευρώ, περιμένουν ακόμη τα ομόλογα τα οποία φαίνεται να έχουν κολλήσει στο γραφείο του Γ. Παπακωνσταντίνου. Εν τω μεταξύ, τα παραπάνω χρέη αφορούν τα προηγούμενα έτη μέχρι το τέλος του 2009. Μέσα στους πρώτους 8 μήνες του 2010 έχουν μαζευτεί άλλα 1,6 δισ. ευρώ (200 εκατ. το χρόνο), οπότε και τα ομόλογα να εκδοθούν δε λύνεται το πρόβλημα.

Το ζήτημα είναι ότι ο Λοβέρδος βρίσκει στο γραφείο του έναν καυτό φάκελο και δεν ξέρει πώς να τον διαχειριστεί την ώρα που τα νοσοκομεία θα αρχίσουν να έχουν προβλήματα με ελλείψεις υλικών.

Και για να πούμε του στραβού το δίκιο, άμοιρες ευθυνών δεν είναι καθόλου και οι προμηθεύτριες εταιρείες, ειδικά οι μεγάλες, διότι υπάρχουν και μικρομεσαίες με ιατρικά υλικά που φυτοζωούν.

Τόσα χρόνια έχει δημιουργηθεί ένα ιδιότυπο και άκρως παράνομο καθεστώς με την ανοχή της πολιτείας. Οι εταιρείες υπερκοστολογούν τα υλικά που δίνουν με “αντάλλαγμα” το κράτος να τους δίνει τα χρήματα με δύο και τρία χρόνια καθυστέρηση. Ετσι, οι προμηθευτές βγάζουν τη χασούρα της αναμονής με τις υπερβολικές τιμές που δίνουν και το κράτος μεταφέρει τα χρέη στους προϋπολογισμούς άλλων ετών.

Τόσα χρόνια όλα καλά, όμως, τώρα η χώρα βουλιάζει τα χρέη μας πνίγουν και το σαθρό σύστημα των προμηθειών κατέρρευσε. Πλέον η κυβέρνηση καλείται να βρει λύσεις που δε θα επιβαρύνουν τους προϋπολογισμούς και το χρέος αλλά και δε θα διαλύσουν τα νοσοκομεία.

Αναμένεται, λοιπόν, με ενδιαφέρον το “ντέρμπι” κυβέρνησης – ΝΔ στον τομέα αυτό. Για τη μη υλοποίηση της περίφημης ρύθμισης κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ ο Μ. Σαλμάς από τον Ευαγγελισμό. Το τραγικό, όμως, και συνάμα ενδεικτικό της κατάστασης του ΕΣΥ είναι ότι κατά την ώρα της επίσκεψης του κλιμακίου της ΝΔ στο νοσοκομείο πήρε φωτιά η ψυχιατρική κλινική και μια ασθενής νοσηλεύεται με σοβαρά εγκαύματα. Πρόκειται για την 5η πυρκαγιά στον Ευαγγελισμό τα τελευταία χρόνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Drifty avatar
    Drifty 09/09/2010 08:38:55

    Φάκτορα, διόρθωσης. Όχι 200 εκ. το χρόνο, 200 εκ. το ΜΗΝΑ. Οι δε προμηθευτές δεν πρόκειται να πάρουν τα όποια συμφωνηθέντα με ομόλογα, αλλά πολύ λιγότερα. Από αυτά που τους έχει υποσχεθεί ο μέγας ΠΑΠ, ετοιμάζεται να τους παρακρατήσει τις όποιες τους οφειλές για ασφαλιστικές - εργοδοτικές εισφορές και ας τις έχουν διακανονήσει !!!! Έδώ θα πέσει το πολύ κλάμα. Θα επανέλθω όμως σε αυτό...

  2. kiki avatar
    kiki 09/09/2010 08:52:20

    Ο εταιρος των επιτυχιμενων υπουργων,θα το λυσει το θεμα.Οπως και ο προαναφερθεις τεως ΠΡΟ-Πο,ετσι και ο Βασιλακης Καιλας οπως διελυσε τα εργασιακα δικαιωματα θα διαλυσει και τα νοσοκομεια.Το πιθανοτερο να τα κλεισει,γιατι παναθεμα μας αρωσταινουμε ως πολιτες,θα το απαγορευση,την ασθενεια.VERBOTTEN

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 09/09/2010 09:12:26

    Δημόσια νοσοκομεία όχι δεν θα έχουμε. Αλλά τα ιδιωτικά μια χαρά θα δουλεύουν. Και μεταξύ μας και στο δημόσιο να πήγαινες για να σου κάνουν σωστή δουλειά και να σε προσέξουν θα έπρεπε να δώσεις σε φακελάκι όσα θα έδινες και στο ιδιωτικό για την ίδια δουλειά. Συμπέρασμα; Καλύτερα το ιδιωτικό γιατί σου δίνουν κι απόδειξη και σε προσέχουν κιόλας. Και ας πληρώσεις και λίγα παραπάνω. Στην υγεία δεν χωράνε εκπτώσεις και νοοτροπίες τέτοιου είδους.

    • nikos kriti avatar
      nikos kriti @ H pena tis orghs 09/09/2010 09:39:38

      ..ξεχνάς ότι υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που δεν μπορούν να πληρώσουν ούτε το κάτι παραπάνω στο ιδιωτικό, ούτε τους χρησιμευει η απόδειξη γιατί η δήλωσή τους είναι στο αφορολογητο. Αυτοί οι συνάνθρωποι έχουν πληρώσει στο ταμείο τους τόσα για περίθαλψη που αν τα πλήρωναν σε μιά καλή ασφαλιστική θα είχαν πρώτη θέση στα ιδιωτικά ,αυτοί αγαπητέ μου απαιτούν περίθαλψη σωστή και ιδιαίτερα από ένα ..σοσιαλιστικό κόμμα που είναι στην κυβέρνηση ,όλα τα άλλα τα ακούν ..βερεσέ!

      • Γιωργης avatar
        Γιωργης @ nikos kriti 09/09/2010 10:07:33

        και εχεις την εντυπωση οτι ο αποπανω δινει δεκαρα τσακιστη για τους ανθρωπους που αναφερεις?πασοκος ειναι

    • Johnny Rep avatar
      Johnny Rep @ H pena tis orghs 09/09/2010 10:08:41

      Επειδή δυστυχώς έχω μεγάλη εμπειρία από το ΕΣΥ, θα ήθελα απλώς να αναφέρω ότι το επίπεδο κατάρτισης οποιουδήποτε γιατρού του ΕΣΥ είναι κλάσεις ανώτερο από το αντίστοιχο επίπεδο του καλύτερου γιατρού των ιδιωτικών νοσοκομείων.

      Φυσικά τα δημόσια νοσοκομεία έχουν τεράστια προβλήματα και ελλείψεις αλλά σε ότι αφορά τις σοβαρές ασθένειες θα εμπιστευόμουν (όπως έχω ήδη κάνει) τα δημόσια νοσοκομεία και όχι τα ιδιωτικά (ξενοδοχεία) τα οποία με την πρώτη επιπλοκή σε στέλνουν στα κρατικά για να μην θιγεί το πρεστίζ τους.

      Οι Έλληνες γιατροί του ΕΣΥ (οι περισσότεροι από αυτούς) είναι πραγματικοί ήρωες που σώζουν ζωές καθημερινά με πενιχρά μέσα και κάτω από φοβερά αντίξοες συνθήκες, αλλά δυστυχώς τα συμφέροντα που κρύβονται πίσω από τα τεράστια κέρδη στο τομέα της Υγείας είναι τεράστια, με αποτέλεσμα να προβάλλονται ως επί το πλείστον τα αρνητικά του ΕΣΥ και όχι τα θετικά.

      Μου έχει συμβεί να θέλω να δώσω κάτι σε ένα γιατρό που μου έσωσε τη ζωή, από ευγνωμοσύνη και να με απειλήσει ότι θα με καταγγείλει για απόπειρα δωροδοκίας λέγοντας μου χαρακτηριστικά ότι είναι γιατρός του ΕΣΥ, ότι αμείβεται για τις υπηρεσίες του από το νοσοκομείο και ότι το θεωρεί μεγάλη προσβολή αυτό που προσπάθησα να κάνω...

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Johnny Rep 09/09/2010 14:01:01

        Σωστα τα γραφεις, αλλα αυτα δεν θα τα ακουσεις στις ειδησεις των ΜΜΕ. Δυστυχως και οι γιατροι για καποιους ειναι απατεωνες. Εντοπισαν καποιους εποορκους και φροντισαν να το γενικευσουν. Εν τω μεταξυ παρτε μια συνεδριαση του Υπουργικου συμβουλιου στην Θεσσαλονικη για να γιατρευτειτε.

      • Green St avatar
        Green St @ Johnny Rep 09/09/2010 14:39:18

        Δεν είναι ακριβώς έτσι η κατάσταση. Σε πολλά ιδιωτικά υπάρχουν και τα μέσα και το προσωπικό για να ανταπεξέλθουν σε δύσκολα περιστατικά. Δεν είναι τυχαίο ότι στα περισσότερα ιδιωτικά νοσοκομεία παρατηρείτε συνωστισμός?? Ολοι ξέρουν ότι αρκετά από αυτά παρέχουν πραγματικά υπηρεσίες υψηλής ποιότητας. Με το αζημιώτο φυσικά....οκ σε γδέρνουν αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Johnny Rep 09/09/2010 14:44:22

        Προτιμωτερο ειναι το ΕΣΥ παρα τις ελλειψεις του..χρειαζεται στηριξη ομως οχι μονο απο την εκαστοτε κυβερνηση , αλλα και απο την κοινωνια.
        Στο ΕΣΥ υπαρχουν αξιοι γιατροι και ως επιστημονες και ως ανθρωποι

      • 11888 avatar
        11888 @ Johnny Rep 09/09/2010 16:55:08

        Προφανως ξεχασες τους ανθρωπους που πηγαν για μια απλη εγχειρηση καταρρακτη και στραβωθηκαν σε ιδιωτικη κλινικη στις Σερρες.Τα ΜΜΕ θα ειχαν λυσσαξει αν συνεβαινε σε κρατικο νοσοκομειο.

      • michal avatar
        michal @ Johnny Rep 09/09/2010 17:09:33

        Aksioi autoi pou pairnoun fakelakia. San ton Gkousgkounh.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Johnny Rep 09/09/2010 18:01:42

        Βρε ανελληνιστε μονο αυτοι υπαρχουν; Κανενας δεν ειναι τιμιος σαν και εσενα;

    • rage avatar
      rage @ H pena tis orghs 09/09/2010 10:26:58

      Τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν είναι οπωσδήποτε καλύτερα από τα δημόσια.
      Για το διαβαλκανικό πχ έχω ακούσει ένα σωρο ιστορίες. Όταν κίνητρο είναι το κέρδος... άστα να πάνε.

      Εξάλλού, το χουμε μάθει το παραμύθι. Απαξίωση του δημοσίου και αναγκαστικος προσανατολισμός στο ιδιωτικό το οποίο ειδικά στην Ελλάδα δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο, τουναντίον.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ rage 09/09/2010 10:31:51

        Όλα είναι μαγικά,
        είναι μαζικά
        και προπαντός Αμερικανικά!
        Φροϋδικό μπλέξιμο, Εληνοαμερικανικό, είπαμε: Μίσος και έρωτας μαζί.

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ H pena tis orghs 09/09/2010 10:29:06

      ετσι..
      να ξέρουμε τουλάχιστον επίσημα τι εκφράζει το "σοσιαλιστικό" πασοκ..
      Στην υγεία δεν χωράνε εκπτώσεις.. Γι' αυτό πάτε στα ιδιωτικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι φθηνότερα, δίνουν και απόδειξη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Μωρέ καλά που έχετε τα νταβατζοΜΜΕ μαζί σας, αλλιώς ήδη θα σας είχαν διώξει κλωτσηδόν.

  4. Drifty avatar
    Drifty 09/09/2010 10:31:12

    Τομέας υγείας και τομέας διατροφής, με την έννοια του φαγητού της καθημερινής συντήρησης και όχι αυτή του ΓΑΠ, είναι αναπόσπαστα δεμένοι με την ανθρώπινη ύπαρξη. Πως να μην είναι χώροι επιχειρηματικής εκμετάλλευσης ? Ότι και να γίνει, οι επιτήδειοι θα δουλεύουν σε αυτούς και σε οποιοδήποτε επίπεδο.

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 09/09/2010 13:56:50

    Δεν βλεπω να αναφερει κανει το ζητημα των εφημεριων που προκυπτει με τον νεο νομο της κ.ΞΝΓΝΚ. Εκτος απο την σημαντικοτατη μειωση της αποζημιωσης των ιατρων θα υπαρχει και προβλημα καλυψης των προγραμματων εφημεριων. Φροντισε δε με τα νομοθετηματα της να διαιρεσει το ιατρικο προσωπικο Α και Β κατηγοριας και τωρα παιζεται το ευγενες αθλημα ολοι ενατιον ολων. Υγειενετε!!!!

  6. gEO75 avatar
    gEO75 09/09/2010 14:38:28

    Πλέον, άλλωστε, δεν μιλάμε για "απλή" Υγεία! Έχουμε ένα υπερσύγχρονο, πράσινο Υπουργείο Υγείας, Άθλησης και Διατροφής!!!!!!!!!!!
    GAP, GAP, GAP..... (Όχι δεν επικαλούμαι τον πρωθυπουργό μας, είναι ο ήχος πλέον όταν χτυπάει κάποιος το κεφάλι του στον τοίχο)

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ gEO75 09/09/2010 14:46:26

      που το σκεφθηκες αυτο; ωραιος ηχος!!!!

      • gEO75 avatar
        gEO75 @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 09/09/2010 15:03:24

        Προσφέρει ο άτιμος (πήγα να γράψω "ά_νθρωπος" αλλά δεν μου βγήκε)τροφή για σκέψη... You know, Mind the Gap, GAP goup, etc Αφού τελευταία φορά που πήγα στο Λονδίνο, δίπλα στο Mind the Gap είχαν και μία φωτογραφία του! Πρόσεχε το κενό! Τυχαίο?