#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2011 15:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θαυμαστής της "Αλλαγής" του ΠΑΣΟΚ ο κ. Μοαβία της κατάληψης της Νομικής



Γράφαμε και χθες για το μείζον πολιτικό θέμα που έχει προκύψει από τις αποκαλύψεις σχετικά με  τη διασύνδεση της κυβέρνησης Παπανδρέου με το Ελληνικό Φόρουμ Μεταναστών που σχεδίασε και διοργάνωσε την περιοδεία των μεταναστών και την  κατάληψη της Νομικής.

Όπως όλη η Ελλάδα γνωρίζει πλέον, ότι τη οργάνωση και επιβίβαση των λαθρομεταναστών στο πλοίο «Λατώ» της ΑΝΕΚ ανέλαβαν, μεταξύ άλλων:

Ο 39χρονος Τυνήσιος ζαχαροπλάστης Αμπντουλάχ Χατζί, που εργάζεται και ζει στην Κρήτη εδώ και μια δεκαετία.  τα τελευταία 9 χρόνια.

Ο Σουδανός Αχμέτ Μοαβία, πρόεδρος του Ελληνικού Φόρουμ Μεταναστών.

Ο Λιγκοπόρα Καγιού, εκπρόσωπος του Ελληνικού Φόρουμ, γενικός γραμματέας της Τανζανικής Κοινότητας στην Ελλάδα, που εικονίζεται στην πρώτη φωτογραφία με τον κ. Γ. Παπανδρέου (21.06.2007 στην Αίγλη Ζαππείου κατά τη συνάντηση του προέδρου του ΠΑΣΟΚ με εκπροσώπους κοινωνικών και επιστημονικών φορέων, καθώς και Ανεξάρτητων Αρχών, για θέματα διαφάνειας και κοινωνικής λογοδοσίας”!!!)

Στις άλλες φωτογραφίες βλέπουμε στο Ευρωκοινοβούλιο τον κ. Μοαβία με ομάδα επισκεπτών προσκεκλημένους του αντιπροέδρου του Ευρωκοινοβουλίου και επικεφαλής των ευρωβουλευτών του ΠΑΣΟΚ Σταύρου Λαμπρινίδη

Μια μαγική λέξη, «Αλλαγή»






Και όπως μας θυμίζει ο αναγνώστης μας "Δόκ" σε άλλη ανάρτηση, σχετικά με τα γεγονότα του Δεκεμβρίου του 2008:

Αχμάντ Μοαβία (Δημοσιογράφος, συντονιστής ελληνικού φόρουμ μεταναστών):

“Αγανάκτησα όπως όλος ο κόσμος, χαίρομαι την κινητοποίηση, αν και δεν την περίμενα τόσο μεγάλη. Δεν ξέρω αν η εξέγερση θα φέρει αλλαγές. Ελπίζω να μην ήταν απλώς οργή που θα περάσει. Είναι πολλές ομάδες στο δρόμο, καθεμιά φωνάζει για το πρόβλημά της.
Είμαι Σουδανός και ζω 30 χρόνια εδώ. Υπάρχει διαφορά με την Ελλάδα που πρωτογνώρισα. Τότε νεολαία και φοιτητικός κόσμος ήταν διαφορετικοί. Η αριστερά κυριαρχούσε, οι στόχοι ήταν σαφείς, τα προβλήματα συγκεκριμένα. Υπήρχαν ζωντανές ιδεολογίες. Σήμερα λείπει η ιδεολογία, η βάση στην οποία στηρίζεσαι για να δεις τον κόσμο. Η νεολαία είναι διχασμένη. Από τη μια θέλει την ευημερία της παγκοσμιοποίησης, της κατανάλωσης και από την άλλη ζητά όσα διεκδικούσαμε τη δεκαετία του 1970. Το 1980 υπήρχε μια μαγική λέξη η «Αλλαγή». Αυτές τις μέρες δεν άκουσα καμία τέτοια λέξη από στόματα πολιτικών.
Δεν περίμενα το πλιάτσικο από μετανάστες. Γνωρίζω ότι στο κέντρο υπάρχουν άτομα που ζουν από αυτό – μικροκλέφτες, μικροαπατεώνες-. Με ενόχλησε ότι ενώ ήταν μικρός αριθμός προβλήθηκε σε μεγάλο βαθμό και φοβήθηκα ότι θα γυρίσουμε χρόνια πίσω, όταν κάθε μετανάστης εθεωρείτο εγκληματίας. Ελπίζω να μην μπει ξανά αυτή η ταμπέλα επειδή πέντε ή δέκα εκμεταλλεύτηκαν τις ταραχές. Στο κέντρο της Αθήνας άλλωστε πολλοί μετανάστες έχουν δικά τους μαγαζιά και κοιμήθηκαν μέσα για να τα προστατεύσουν, έχοντας την ίδια αγωνία με τους έλληνες ιδιοκτήτες. Αυτό δεν το έδειξε κανείς.
Οι πρόσφυγες εδώ έχουν έρθει για ένα καλύτερο μέλλον. Όποιος φεύγει από την πατρίδα του που έχει πόλεμο είναι καλός άνθρωπος και έρχεται ελπίζοντας. Αυτός ποτέ δεν θα κλέψει. Προέρχονται από κοινωνίες με δυνατές αξίες και τις κρατάνε.”

Ο κ. Μοαβία μιλάει για “εξέγερση” και θέλει “αλλαγές”!!! (μνημονεύει την γνωστή “Αλλαγή”, την καλή αριστερά, κλπ).

Χαίρεται για την κινητοποίηση (το κάψιμο της Αθήνας(;))

Εεεε, να μην κεράσει και το ΠαΣοΚ ένα ταξιδάκι;



ΣΧΟΛΙΑ

  1. panagiotis avatar
    panagiotis 29/01/2011 16:21:04

    ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΣΧΟΛΙΟ........???????? ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΦΩΣ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

  2. Μάρκος avatar
    Μάρκος 29/01/2011 17:15:35

    Τελικά πως γίνεται άλλοι να κατηγορούνται μονίμως ως "ακροδεξιοί" και "φασίστες", και τελικά στην πράξη, οι μόνοι που εμφανίζουν παραβατική συμπεριφορά και δρουν ως παρακράτος, να είναι οι λεγόμενοι "προοδευτικοί";
    Πως γίνεται να μας μιλούν για Χούντες και "αβγά του φιδιού", και τελικά να διαπιστώνουμε και καλά έκπληκτοι, ότι οι μόνες Χούντες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη γη, οι της Αφρικής και της Μ. Ανατολής, είναι όλες "προοδευτικής" και "σοσιαληστικής" προέλευσης; Τελικά, ποιος είναι ποιος;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Μάρκος 29/01/2011 18:25:24

      Τ

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 29/01/2011 18:36:34

        Το παν είναι πως το σερβίρεις και πάνω από όλα να έχεις την τεχνογνωσία ΠΑΣΟΚ στον έλεγχο κράτους και παρακράτους

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Μάρκος 29/01/2011 18:49:03

      Eπειδη η δεξια κοιμαται και δεν καταγγελλει τη βια της αριστερας και του ΠΑΣΟΚ συνεχεια και αδιακοπα και επειδη φοβουνται καποιοι στη ΝΔ για μια μυθικη εθνικη ενοτητα που δεν υπαρχει.

  3. On Press avatar
    On Press 29/01/2011 18:10:31

    Μάρκο συμφωνώ πλήρως με το σχόλιο σου και επαυξανω, ξέρετε αυτο το είδος των ψευτοπροοδευτικων θολοκουλτουριαριδων ανθελλήνων αριστερών Αλαβανων (καπιταλιστων)και λοιπων Συριζαιων του χαβιαριου της χλιδής και των βορείων προαστειων με αριστερη σκεψη και δεξια τσεπη υποκινουν αυτού του είδους τα γεγονότα χρισιμοποιοντας καθε κακοποιο στοιχείο, τραμπουκο, κουκουλοφορο και αναρχικο ανθελληνα πάντοτε με μόνο στόχο το πολιτικό όφελος και όχι το συμφέρον της Ελλάδας.
    Το λυπηρον είναι ότι παρελυσαν την Αθήνα κατελυσαν θεσμους και δημοκρατια ξεφτιλισαν το κρατος διεπραξαν κακουργηματικες πραξεις για μια εβδομάδα και δεν υπάρχουν ουτε συνεπιες ούτε επιπτώσεις ούτε ευθύνες σε κανέναν, είδατε πως θα τα κουκουλωσουν και πως περνάει το αίσθημα της ατιμωρησίας στον κόσμο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ On Press 30/01/2011 00:07:15

      τι επιπτώσεις; 8% πήραν στις εθνικές εκλογές και στις δημοτικές εξελέγη σύμβουλος από τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ.
      Ο κόσμος τους θέλει. Εμείς είμαστε μειοψηφία. Πάρτε το απόφαση, κι αν έχετε τίποτε λεφτάκια βγάλτε τα έξω κι επενδύστε τα σε ένα αστικό κράτος που σέβεται τους νοικοκυραίους και όχι σε κράτος αρπακτικών κατσαπλιάδων.

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 29/01/2011 18:24:04

    Ολοι μια ωραία οικογένεια....

  5. teo avatar
    teo 29/01/2011 18:24:47

    Το φωναζω σε ολους τους τονους. Πισω απο την υποθεση της Νομικης, ουσιαστικα κρυβεται το δαιμονικο πασοκ. Το εχω ξαναπει, το πασοκ δεν ειναι κομμα που πιστευει στη Δημοκρατια και τον Σοσιαλισμο, γιατι κανενας τους δεν γνωριζουν τι διδασκει ο σοσιαλισμος. Αν ηταν πρωτα πατριωτες και επειτα σοσιαλιστες, απο την αρχη που πηραν τη διακυβερνηση της χωρας εως σημερα ειχαν κανει ορθη χρηση τα τεραστια κοινοτικα χρηματα σημερα η χωρα θα ηταν ενα παραδειγμα αναπτυξης. Μη τα βαζεται με τον Συν. αυτοι ειναι χαφιεδες που δρουν πιο ανοιχτα απο το πασοκ. Η κινδυνος ο μεγαλος ειναι το ιδιο το πασοκ. Αυτοι εχουν την εξουσια και επιβαλλουν τον φασισμο με γλυκο τροπο. Ειναι Αριστοι τεχνητες της προπαγανδας. Που ακουστηκε Πρωθυπουργος να δηλωνει αντιεξουσιαστης και ταυτοχρωνα να ασκει εξουσια. Μονο η δυναστεια Παπανδρεου το εχει καταφερει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ teo 29/01/2011 19:25:15

      Ο κορμός του ΠΑΣΟΚ αποτελείται από πρώην εσωτερικάκηδες, δηλ. άτομα προερχόμενα από το παλιό ΚΚΕ εσωτερικού, νυν Συνασπισμό ή όπως αλλιώς ονομάζεται.
      Η πολιτική του είναι καθαρά κομμουνιστική. Χτύπησε και χτυπάει την ιδιοκτησία όσο μπορεί και οι μόνοι που επιβιώνουν είναι ο δικοί του που κλέβουν τους φόρους δια της επονομαζόμενης αναδιανομής κοινώς αρπαχτής.

  6. Σοφία avatar
    Σοφία 29/01/2011 18:39:02

    ΟΛΟΥΣ τους λαθρομεταναστες στις διπλωματικες αποστολες των κρατων τους και αποζημιωση και κυρωσεις απο αυτες ΑΜΕΣΑ!!! ωρα να παρουν μαθηματα δημοκρατιας απο την πολη και την χωρα που αυτη γεννηθηκε! και βεβαια απελαση με εξοδα των κρατων τους... και μετα τιμωρια οσων Ελληνων ή νομιμα διαμενοντων στην Ελλαδα πολιτων εκμεταλλευθηκαν με κακο τροπο την παρουσια των λαθρομεταναστων και εκαναν-καποιοι- περιουσιες... αφου κρατος δεν εχουμε ας παρουμε την χωρα στα χερια μας. ωρα να μπουν καποιοι στην θεση τους. και μετα μια καταληψη σε ΟΛΑ τα κυβερνητικα κτιρια για να τελειωνουμε με τους λαθροπολιτικους που πλιατσικολογησαν ωσαν τον μοαβια την πατριδα μας!

  7. Σαος avatar
    Σαος 29/01/2011 19:08:31

    Ε, όχι και καλός άνθρωπος από το Σουδάν! Εκεί σφάζονται για πλάκα...

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 29/01/2011 19:13:09

    Στην φώτο παρόν και η Δραγώνα! Λείπει ο Μάρτης απο την σαρακοστή;

  9. γιαννης avatar
    γιαννης 29/01/2011 19:31:51

    οι μεταναστες στο ισογειο και υπογειο η νδ το λαος και η δυση στο ρετιρε πατησιων και ηπειρου.

  10. giannis avatar
    giannis 29/01/2011 20:33:34

    ΒΡΗΚΕ Ο ΓΥΦΤΟΣ ΤΗ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ.

  11. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 29/01/2011 21:34:22

    Ο λαός είναι σοφός και λέει:
    "Η μύγα στα σκατά πάει"

  12. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 21:43:40

    Υπάρχει κανείς που μπορεί να συντρίψει αυτές τις κατσαρίδες?

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Orestios 29/01/2011 21:50:40

      Το ποιος δεν ξέρω αλλά για τον τρόπο είμαι σίγουρος:
      Με κλωτσιές!!!!!!!!!!

  13. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 30/01/2011 07:32:39

    Συμφωνώ με τους ψυχραιμότερους σχολιαστές, όμως, εγώ, ως "πετυχημένος" μετανάστης και με αλλοδαπή σύζυγο, που μόνο 15 μέρες το χρόνο έρχεται μαζί μου στην Ελλάδα για να συναντήσουμε την οικογένειά μου, και έχοντας κερδίσει το σεβασμό συναδέλφων και απλών ανθρώπων σε μια σειρά από "δύσκολες" χώρες συμπεριλαμβανομένης και της Κίνας, πως πρέπει να αισθανθώ; Και μη βιαστεί κανείς να πει "οι έλληνες είναι έτσι και γιουβέτσι" γιατί χρήσιμοι μετανάστες που θα μπορούσαν να ενισχύσουν με την παρουσία τους την Ελλάδα, υπάρχουν.
    Ειλικρινά το σκέφτομαι πολύ, αν και το θέλω, να επιστρέψω στην Ελλάδα, εξ' αιτίας κάποιων θερμοκέφαλων (δεν έχει σημασία αν είναι μετρημένοι στο 2% η στο 3%, ένας αρκεί να κάνει το κακό). Δηλαδή, το μόνο χρώμα που βλέπουν είναι το άσπρο και το μαύρο; Όταν εμείς οι "της διασποράς" κάνουμε κάτι καλό και είναι πρώτο θέμα στις ειδήσεις είναι καλά, αλλά όταν είναι να δεχτούμε ότι δεν είμαστε και οι μοναδικοί τότε δεν είναι; Πότε θα καταλάβουμε, από τον απλό παραγωγό ως τις "ανώτερες" πολιτικές πολυθρόνες, ότι η ευφυία μας εξαρτάται από το πώς μπορούμε να διακρίνουμε το χρήσιμο από το άχρηστο, εκείνο που μας συμφέρει από εκείνο που δε μας συμφέρει κλπ.;
    Υπάρχουν μοντέλα ελέγχου μεταναστών για κάθε γούστο... αμερικάνικο, κινέζικο, βρετανικό, ας διαλέξουν κι ας πάρουν. Προσωπικά θεωρώ το κινέζικο (το οποίο προϋποθέτει κυβέρνηση με κότσια, ανέκδοτο για την Ελλάδα) ως το καλύτερο.
    1. Άμεσος επαναπατρισμός σε λαθρομετανάστες (αλήθεια, γιατί οι κινέζοι απλά τους βάζουν στο αεροπλάνο και στη χώρα υποδοχής ούτε κιχ και οι δικοί μας το σκέφτονται;).
    2. Χορήγηση άδειας παραμονής σε εργατικό και επιστημονικό προσωπικό (+οικογένεια αν υπάρχει) ΜΟΝΟ όταν οι θέσεις δεν μπορούν να καλυφθούν από την εγχώρια αγορά.
    3. Χορήγηση άδειας παραμονής σε προσωπικό ξένων εταιριών με έδρα ή θυγατρικές στην Κίνα (σε αυτή την περίπτωση οι εταιρίες πληρώνουν όλα τα έξοδα του προσωπικού και επιπλέον το μισθό σε ξένο νόμισμα).
    4. Χορήγηση άδειας παραμονής σε φοιτητές ΧΩΡΙΣ δυνατότητα επέκτασης αν δεν ισχύει το "2" ή το "3".
    Τέλος, 5. Χορήγηση άδειας παραμονής σε μεγαλοεπενδυτές και τις οικογένειές τους (κάποια εκατομύρια δολάρια, δεν θυμάμαι ακριβώς).

    Φιλικά, Dr. Chris Theocharis

  14. factorx avatar
    factorx 30/01/2011 13:48:29

    Τα ναύλα έφτασαν τα 3.525 ευρώ και την ομαδική κράτηση ανέλαβε η Ι.Π. από τα Χανιά -γιατρός στην πόλη. Ηταν μαζί τους στο πλοίο μέχρι τον Πειραιά, όπως και άλλοι Ελληνες από την πόλη των Χανίων.

    Σύμφωνα με τη λίστα των επιβατών -που έχει στη διάθεσή του το «Εθνος της Κυριακής»- ανάμεσα στους επιβάτες και στη λίστα που καλύπτει η ομαδική κράτηση, ήταν ο Χ.Μ. από το Φόρουμ Μεταναστών Χανίων, που ως γνωστόν εν συνεχεία έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στα δρώμενα της Νομικής.

  15. factorx avatar
    factorx 30/01/2011 13:49:16

    Παρόντες Σερίφης, Σκυφτούλης
    Από τις πρώτες μέρες της κατάληψης στο κτίριο της Νομικής εμφανίσθηκαν ο Γιάννης Σερίφης και ο Επαμεινώνδας Σκυφτούλης. Ταυτόχρονα άρχισε από ομάδες αντιεξουσιαστών ένα κίνημα συμπαράστασης στους μετανάστες απεργούς πείνας. Μάλιστα, από το απόγευμα της Πέμπτης υπήρξε σχετική κινητοποίηση και κάλεσμα για συγκεντρώσεις στο κέντρο της Αθήνας.

    Ο συντονιστής Γιαννόπουλος
    Εδώ και πολλά χρόνια είναι ενεργό μέλος του Δικτύου για τα πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα. Συμμετέχει στη «Ρόζα», συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ, και δίνει το «παρών» σε όλες τις συγκεντρώσεις και διεκδικήσεις για τα δικαιώματα των μεταναστών. Είναι μέλος της Επιτροπής Αλληλεγγύης που συνέδραμε τους μετανά- στες στο κτίριο της Νομικής.