12/10/2009 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θανατικές καταδίκες Ουιγούρων στη Κίνα



Με σημερινή του απόφαση, το δικαστήριο της δυτικής επαρχίας  Xinjiang της Κίνας, καταδίκασε σε θάνατο 6 Ουιγούρους που συμμετείχαν στα εκτεταμένα και βίαια επεισόδια μεταξύ της εθνότητάς τους και αυτής των Κινέζων Han τον περασμένο Ιούλιο, και   που είχαν σαν αποτέλεσμα το θάνατο περισσοτέρων από 2οο ανθρώπων. Οι καταδίκες αυτές είναι οι πρώτες, ενώ αναμένονται και άλλες, καθώς οι συλληφθέντες κατηγορούμενοι είναι πάρα πολλοί. Η αυστηρότητά της σημερινής απόφασης,  είναι μήνυμα προς τους Han, οι οποίοι είναι εξοργισμένοι και ζητούν «άμεση απόδοση δικαιοσύνης».  Όπως όμως αναφέρει εκπρόσωπος των Ουιγουίρων που ζει στο εξωτερικό, «οι σκληρές ποινές μάλλον θα εντείνουν παρά θα σβήσουν τις ήδη αναβράζουσες εθνικιστικές εντάσεις».

Η ασφάλεια στην επαρχία Xinjiang είναι ενισχυμένη εδώ και μήνες, και το δικαστήριο όπου δικάζονται οι κατηγορούμενοι είναι περικυκλωμένο από τις δυνάμεις ασφαλείας. Συνολικά σήμερα, καταδικάστηκαν 7 άτομα ως ένοχοι δολοφονιών και εμπρησμού, αλλά ο ένας πέτυχε τη μετατροπή της θανατικής ποινής του σε ισόβια κάθειρξη, καθώς όπως λέγεται,  συνεργάστηκε με τις αρχές στον εντοπισμό συνενόχων του.

 Source: ΑΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 13/10/2009 11:41:24

    Περιμενουμε να δουμε και καμμια καταδικη στα καθ'υμας για τους πρωτεργατες αλλοδαπους καθως και τους ηθικους αυτουργους στα δικα μας νεοδεκεμβριανα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Κοντη Λιζα 13/10/2009 11:52:49

      Είμαστε όλοι (μετα)- Μαοικοί;
      Ή εννοείς τον "αλλοδαπό" (από την αιώνια πατρίδα του Αδόλφου) δήθεν αστυνομικό που σκότωσε το παιδί;

  2. Edo avatar
    Edo 13/10/2009 12:28:58

    Θιβέτ, Ουϊγούροι (Καζάχοι) και πολλες άλλες μειονότητες, αποτελούν παράγοντες αποσταθεροποίησης, στην κατά τα λοιπά ανερχόμενη παγκόσμια δύναμη, την Κίνα.

  3. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 14:16:13

    Η Κίνα δεν αποτελεί μόνο την ανερχόμενη οικονομική δύναμη, αλλά και το ανερχόμενο κρατικό μοντέλο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 14:21:24

      Ούτε ψύλλος στον κόρφο μας!
      Φτού στα βυζιά μας κατσικοπόδαροι, αγιαστούρα εξορκισμός κι απήγανος!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 14:26:12

      Η Κινα σημερα εχει 138 Δισεκκατομυριουχους απο 105 περσυ!! Τους περισσοτερους-λογικο απο καθε αλλη χωρα.

      Αχ ρε αχραιε και προφητη και μποτιλια να μην εχουμε ενα λιμανακι για πλαγιοδετηση σημερα !!!!!! Ετσι μ ερχεται να παω να ξεφορτωνω με το φουσκωτο αροδου.. εχει κανεις μεγαλυτερο σκαφος?? χαχααααααα

      ΠΠ

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 17:05:00

        Είχα παλιά ένα κανό. Τώρα λόγω κρίσης, χρησιμοποιώ τη σιδερώστρα της γυναίκας μου. Τσίτα στο κύμα...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 13/10/2009 17:08:55

          μια χαρα να μεταφερεις τα κινεζικα σιδερα ( σιδερωματος ).

          αλλος?

          ΠΠ

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/10/2009 16:59:53

    Το αίμα των Ουιγούρων πατριωτών να πέσει πάνω στην Τουρκία και στις ΗΠΑ που υποκίνησαν την εξέγερσή τους για να αποδυναμώσουν την Κίνα, χωρίς φυσικά να μπορούν να εγγυηθούν τη ζωή των εξεγερθέντων.

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 14/10/2009 15:04:29

    Πολλή Κινεζοφιλία βλέπω!
    Τι σας έφταιξε η Ελληνική κλωστουφαντουργία και βιομηχανία ενδυμάτων και τη βγάζετε έτσι άγαρμπα στη σέντρα;