#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2010 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θαλάσσια διαμαρτυρία Ισραηλινών κατά της τουρκικής κατοχής στην Κύπρο



Ισραηλινοί ιστιοπλόοι οργανώνουν θαλάσσια εκδήλωση διαμαρτυρίας ανοικτά των ακτών της βόρειας κατεχόμενης Κύπρου, το επόμενο Σαββατοκύριακο, με σκοπό να διαμαρτυρηθούν για την τουρκική κατοχή, μετέδωσε το ισραηλινό ραδιόφωνο.

Οι διαδηλωτές θα φθάσουν στην περιοχή με τουλάχιστον τρία γιοτ, για να διαμαρτυρηθούν κατά της τουρκικής κατοχής της βόρειας Κύπρου, απαντώντας στην καταδίκη και τις διαδηλώσεις στην Τουρκία για την αιματηρή επίθεση του ισραηλινού στρατού κατά της νηοπομπής μεταφοράς ανθρωπιστικής βοήθειας στη Λωρίδα της Γάζας, την περασμένη Δευτέρα.

Οι διοργανωτές, οι οποίοι ελπίζουν να κινητοποιήσουν και άλλα ιστιοπλοϊκά σκάφη μέχρι το Σαββατοκύριακο, τονίζουν ότι δεν έχουν την πρόθεση να προσφύγουν στη βία.

ΑΠΕ/Γαλλικό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/06/2010 13:58:48

    Το GAP θα καταδικάσει τέτοιες πράξεις?
    χο! χο!
    Άντε να δούμε και κανένα τσιφτετέλι!

  2. man8os avatar
    man8os 07/06/2010 14:01:50

    Κατι μπορουμε να βγαλουμε και εμεις απο τον καβγα τους. α τους συνδραμουμε για να αναδειξουμε το Κυπριακο. Αν δεν δωσουμε και εμεις παρων θα ημαστε αξιοι περιφορνησης.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 07/06/2010 14:03:23

      Πού φτάσαμε. Πλήρης απαξίωση της Ελληνικής διπλωματίας. Ένα Εθνικό θέμα να αναδεικνύεται εξαιτίας του καβγά τρίτων. Ρεντίκολα.

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 07/06/2010 14:04:38

        Εντελως. Αλλα τουλαχιστον αυτο πρεεπει να το εκμεταλευτουμε. Ειναι πρωτοφανης ευκαιρεια. Δεν θα βρουμε αλλυ τετοια καλη ευκαιρεια.(Τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω).

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ man8os 07/06/2010 18:19:23

      Δεν θα συνδραμουμε,θα δεις.Πατατες κοβουμε μπροστα στους τουρκους.

      Εξ'αλλου δεν ειναι πολιτικος ορθο να λες οτι η Κυπρος εχει κατοχη απο τους Τουρκους.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Mαρινα 07/06/2010 18:23:14

        Οι Τούρκοι είναι φίλοι μας.Δεν είναι στρατός κατοχής. Είναι ειρηνευτική δύναμη...

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Mαρινα 07/06/2010 18:37:50

        πολιτικος=πολιτικως

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/06/2010 14:02:41

    άααχαχαχαχάαα... τι έλεγα για ιστοπλοϊκά στο Κάβο Ντόρο; Nα τα, ξεκίνησαν...

  4. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/06/2010 14:12:39

    Για να δούμε τώρα τον εγχώριο ακτιβισμό θα συγκινηθεί η μπα;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ GreenHorses 07/06/2010 18:33:10

      Θα πάει ο Κουράκης και τα παιδιά του, οι ακτιβιστές...
      Μπορεί να πάει και ο Μπουμπούκος με την Μπομπούκα για να τους μάθουν παραδοσιακούς κυπριακούς χορούς...

  5. Greco avatar
    Greco 07/06/2010 14:12:57

    αισχος!να βγει ο προεδρος της δημοκρατιας και να καταδικασει τη προκλητικη ενεργεια προς την φιλη τουρκια

    επομενο βημα να μετονομαστουμε σε:
    "Πρωην Οθωμανικη Δημοκρατια της Γκιαουριας" ωστε να συσφιξουμε τις ελληνοτουρκικες σχεσεις με τα καρντασια

  6. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/06/2010 14:17:41

    Να μια καλή ευκαιρία για διπλωματική κίνηση υπέρ των συμφερόντων της χώρας μας, θα έλεγα αν υπήρχε μια κυβέρνηση που να είναι εθνική και όχι αντεθνική. Η Ελλάδα θα μπορούσε να αποκομίσει πολλά οφέλη από την 'κόντρα' αυτή μεταξύ εβραίων και ντονμέδων, με πρώτα και καλύτερα τα οφέλη στον τουρισμό από τους Ισραηλινούς που ακυρώνουν τις κρατήσεις τους στα τουρκικά νησιά... Αλλά με GAP και τσιπουροκαλλιεργητές, δε μπορείς να κάνεις δουλειά...!

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/06/2010 14:30:58

      Τα ποια??Τα τουρκικα νησια??Μαλλον λαθος κανεις

      • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
        Πλούταρχος Λευκαδίτης @ Eastrader 07/06/2010 16:53:59

        Συγνώμη, παράλια ήθελα να γράψω...

    • καινός avatar
      καινός @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/06/2010 15:54:18

      επίσης δεν γνωρίζεις τι σημαίνει "Εβραίος τουρίστας..." σου ζαλίζει των έρωτα να του κόψεις μισό Ε, μέχρι που θα σε καταφέρει...

      δεν αφήνουν λεφτά αυτοί. Μόνο παράπονα ξέρουν να κάνουν στις τουριστικές επιχ/σεις.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ καινός 07/06/2010 18:23:01

        Αυτοι οι ιδιοι δεν αφηνουν λεφτα,αλλα ελεγχουν τα πιο πολλα τουριστικα γραφεια στην Ευρωπη.
        Εχω ακουσει οτι ο τουρισμος στην Ελλαδα επεσε οταν αρχισε ο Αντρεας Παπαντρεου τα υγρα φιλια με τον Γιασερ Αραφατ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ καινός 07/06/2010 18:26:45

        Ναι αυτό έφταιγε. Άρχισαν τότε να έρχονται μεθυσμένοι Άγγλοι ξυπόλητοι ενώ μέχρι τότε έρχονταν μόνο μεθυσμένοι...
        (Και δεν έφταιγε η Θάτσερ και τα κοινωικά προγράμματα τουρισμού, αλλά ο Γιασέρ!!!)

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ καινός 07/06/2010 18:40:12

        Ετσι ακουσα,εγω δεν εχω ζησει ποτε εκτος( απο δυο χρονια)στην Ελλαδα.Αλλα η Θατσερ ηταν στην Αγγλια.Η υπολοιπη Ευρωπη?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ καινός 07/06/2010 18:42:03

        Σε εμάς τους έστελνε. Είμαστε φιλόξενος λαός.

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ καινός 07/06/2010 21:33:27

        Συμφωνώ μαζί σου σου ζα΄λιζουν τα λιόκια για το τίποτα.
        Είχα πολλούς πελάτες στο μαγαζί από αυτούς.

  7. Ιωάννης Κωτούλας avatar
    Ιωάννης Κωτούλας 07/06/2010 14:30:58

    Η προσέγγιση με το ισραήλ είναι ζωτικής εθνικής σημασίας. Η Ελλάδα είναι δυνατόν να παράσχει το απαραίτητο γεωστρατηγικό βάθος στο Ισραήλ και να αποκομίσει τεχνογνωσία σε πληροφορίες, υποδομές και την πολεμική βιομηχανία.

    • man8os avatar
      man8os @ Ιωάννης Κωτούλας 07/06/2010 14:53:42

      Σωστος!

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Ιωάννης Κωτούλας 08/06/2010 11:20:11

      Η προσέγγιση με τους Εβραίους θεωρείς ότι θα μας ωφελήσει; Περισσότερο μου φαίνεται ότι είμαστε μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης και δυστυχώς περί εθνικής πολιτικής ούτε λόγος σε τέτοιες εποχές.

  8. mara avatar
    mara 07/06/2010 15:01:12

    Του κώ.. τα εννιάμερα...
    Τώρα τους έπιασε ο πόνος για την Βόρεια Κύπρο???
    Μακριά από τέτοιες παγίδες...
    Κάτι χοντρό... μυρίζεται και θα επιχειρήσουν να μας μπλέξουν.
    Στημένες πρόβες κάνουν Ισραηλινοί και Τούρκοι, πριν την μεγάλη ΠΡΕΜΙΕΡΑ που έρχεται προσεχώς...
    ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ...

    • Greco avatar
      Greco @ mara 07/06/2010 15:09:52

      μαρα εξορισμου μπλεγμενοι ειμαστε λογω γεωγραφ.θεσης
      μη κοιτας που 30 χρονια τωρα ταιζουν την καταναλωτικη μαστουρα στο λαο

      το φιλετο που λεγεται ελλας θελει @@ για να το εχεις

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ mara 07/06/2010 15:31:25

      Τι παγίδες και χοντρά;

      Απλά απαντούν με το ίδιο νόημα.

      Ο αντισημιτισμός ορισμένων δεν υποφέρεται.

      • mara avatar
        mara @ GreenHorses 07/06/2010 16:44:25

        GreenHorses... που να δείς ο φιλοσιωνισμός, πως βρωμάει από μακριά και η προπαγάνδα του επίσης. (την μύτη μου έπιασα, από την μπόχα...)

  9. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 07/06/2010 15:12:25

    Για να μην χαραμίζεται κι ο Πρέκας στα μεσημεριανάδικα.
    Προσεχώς, "Η Ανατολική Μεσόγειος φλέγεται".

  10. Θανάσης avatar
    Θανάσης 07/06/2010 15:17:14

    "ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου" (παλαιά ινδιάνικη παροιμία)

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Θανάσης 07/06/2010 18:25:13

      Οχι παντα αλλα καλον ειναι οι ευκαιριες να μην μενουν ανεκμεταλευτες,αλλα με πολυ προσοχη και σκεψη.

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Θανάσης 08/06/2010 11:22:25

      Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση ο εχθρός μας και μεις τυγχάνει να χουμε κοινό εχθρό...

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ ZARKO 08/06/2010 14:51:55

        Ναι ,αλλα αυτο δεν τον κανει αυτοματα φιλο.Και ξερεις,ο Θεος να μας φιλαει απ' τους φιλους μας γιατι απ'τους εχθρους μας φυλαγομαστε μονοι μας.

  11. ado avatar
    ado 07/06/2010 15:22:06

    Μπα, τώρα θυμήθηκαν οι Οβρέοι την Κύπρο, μετά από 36 χρόνια;;; Ρε τι γίνεται..........

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ ado 07/06/2010 18:26:40

      Ακομα κι οι γατες ξερουν γιατι οι εβραιοι το κανουν.Εμας ομως μας ενδιαφερει να δουμε τι πολιτικο οφελος μπορουμε να αποκομισουμε.

  12. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 07/06/2010 15:53:16

    κατ'αρχας δεν υπαρχουν τουρκικα νησια,,,εκτος απο τα κλεμμενα ιμβρο και τενεδο...αυτο που επρεπε να ειχαμε κανει εμεις τοσα χρονια πριν...το κανουν οι ισραηλιτες....για να δουμε εαν εστω ενας ελληνας ακτιβιστης απο αυτους που ετρεχαν για την γαζα.. θα τρεξει με τον ιδιο ζηλο για την κυπρο....εν αναμονη..

  13. anetos avatar
    anetos 07/06/2010 16:12:10

    σιγα τα αυγά ....

  14. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 07/06/2010 16:16:59

    Κανείς αριστερούλης,αναρχοαυτόνομος,προοδευτικάριος δεν θα τρέξει διότι όλοι αυτοί είναι αντιεθνικιστές(δηλ.ανθέλληνες με 2 λόγια...).Και για να σας το αποδείξω:ενώ τρέχουν πίσω από κάθε μουσουλμάνο,ινδουϊστή,βουδιστή κλπ (όταν εκείνοι καλούν σε βοήθεια) ποτέ δε στέργουν να τρέξουν πίσω από Ελληνες ορθόδοξους όταν καταπατώνται τα δικα τους δικαιώματα(Κωνσταντινούπολη,Βόρειος Ηπειρος κλπ).Εάν δεν τους ξεμπροστιάσουμε ανοιχτά όλους αυτούς τους εθνοπροδότες,θα τους βρούμε μπροστά μας ως Εφιάλτες όταν έρθει η ώρα κάποιας σοβαρής εθνικής αναμέτρησης.Ηδη το πράττουν με τους λαθρομετανάστες,τα Θρησκευτικά στο σχολείο,την αναθεωρητική διδασκαλία της Ιστορίας (Λιάκος,Ρεπούση,Δραγώνα κ.α) σε σχολεία και Πανεπιστήμια.Δηλητηριάζουν τα μυαλά των έων κάνοντάς τους κι αυτούς ανθέλληνες.Πώς άραγε μπορεί να επιβιώσει ένας τόπος με 1002 προβλήματα όταν μισείται τόσο πολύ από ένα μεγάλο τμήμα του πληθυσμού (ιδίως νέους);;;

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Umberto Eco 07/06/2010 18:33:54

      Caro Umberto,

      Γι'αυτους που πιστευουν,τα φαινομενα δημιουργουνται απο τα μη φαινομενα.Ο πνευματικος αορατος κοσμος δημιουργει κι επηρεαζει τον φυσικο κοσμο,ελεγε ο Παυλος.

      Αυτα τα φαινομενα των αριστεριστων κλπ ενα στοχο μονον εχουν:Να καταστρεψουν και ν'αφανισουν τον Χριστο απο τον κοσμο.

      Γι'αυτο και θα τους δεις να συμμαχουν παντα με το ισλαμ και ποτε με τους χριστιανους που καταπιεζονται σ'ολο τον κοσμο απ τους μουσουλμανους.
      Εχεις ακουσει ποτε κανεναν να καταγγελλει αυτα που περνανε οι χριστιανοι Παλαιστηνιοι απ'τους ισλαμιστες συμπατριωτες τους? Οχι φυσικα....

  15. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 07/06/2010 17:01:45

    ακριβως ετσι...τα σκουληκια παντα υπηρχαν και υπαρχουν...ειδικα σε αυτον τον τοπο..

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ γιαννης αγιαννης 07/06/2010 19:44:57

      Δεν ξερω αν αυτο σε παρηγορει(δεν ειναι παρηγορο)αλλα οι αριστεροι σε ολη την Ευρωπη,καταδιωκουν μετα μανιας τον χριστιανισμο,αγκαλιαζοντας και φιλοντας τα βρωμικα ποδια του ισλαμ.

  16. jeffrey avatar
    jeffrey 07/06/2010 17:13:28

    Προβλέπω άμεσα και ααβάδιστα εξελίξεις.Ο Γιωργάκης θα αναγνωρισει την Βόρεια Κύπρο.

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2010 17:46:26

    να τους στειλουμε και μια Κωνσταντινουπολη???

  18. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 07/06/2010 18:16:30

    Γιάννη αγιάννη σε παρακαλώ τους Ιαβέρηδες τους μισώ μην με κολάζεις..
    Με τις κουτοπονηριες μιά χαρά οι δολοφόνοι της Μεσογείου , ίδιοι και χειρότεροι
    με τους στρατοκράτες της Άγκυρας...

  19. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 07/06/2010 18:27:46

    oi σιωνιστες ετσι και αλλιως κυβερνουν τον δυτικο κοσμο...και οχι μονο....ο κομουνισμος δεν ειναι πια απειλη για τιποτα....οι τουρκομογγολοι...και βασικα το ισλαμ..θα ειναι η καυτη πατατα για την πατριδα μας........

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ γιαννης αγιαννης 07/06/2010 19:41:32

      Σωστα,αλλα οπως βλεπεις ακομα κι απο τον ηλιο φαεινοτερον να ειναι,
      τοσα χρονια τυφλας και προπαγανδας δεν ειναι δυνατον να εξαφανιστουν ετσι γρηγορα.

      Πρωτη φορα βλεπω εναν λαο (τον δικο μας) να στρεφεται μετα μανιας εναντια στον εαυτο του.

  20. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 07/06/2010 18:49:24

    ..παίδες ηρεμήστε και μην κάνετε όνειρα απατηλά!! κανείς Ισραηλίτης δεν θα τολμήσει, αυτές τις ημέρες με την ένταση που επικρατεί στίς Τουρκισραηλινές σχέσεις, να πλησιάσει στίς ακτές της κατεχόμενης Κύπρου , θα αποτελέσει στόχο αντεκδίκησης της Τουρκίας η οποία έχει δείξει στο παρελθόν πώς ξέρει να χρησιμοποιεί τους γκρίζους λύκους ακόμα και στην θάλασσα.
    Μια συμπλοκή,δύο τρείς νεκροί Ισραηλίτες,φωτιά στα σκάφη ..και μετά ...εθνική ικανοποίηση και ξανά προβάδισμα στις δημοσκοπήσεις για το κόμα του Ερτογάν.
    Ο ανίκανος GAP να κλαίει που δεν θα ξέρει τι και ποιόν να καταδικάσει !!!!

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 07/06/2010 19:45:13

    Ἄν μπορῆ ἡ Τουρκία ἀς ἐκδικηθῆ τό Ἰσραήλ.Ἀγωνιῶ νά δῶ τίς συνέπειες μιάς τέτοιας ἐκδικήσεως.
    Ὡστε ἔχει δείξει ἡ Τουρκία (πότε; ) πώς ξέρει νά χρησιμοποιῆ τούς Γκρίζους λύκους ἀκόμα καί στήν Θάλασσα;
    Δλδ τήν Μάλτα τήν βρῆκε ἤ ἀκόμα τήν ψάχνει;

  22. man8os avatar
    man8os 07/06/2010 19:46:59

    Αν ειναι να ξεδοντιαστουμε εμεις( που θα ξεδοντιαστουμε) πρεπει να ξεδοντιαστει και η Τουρκια. Αν δεν ξεδοντιαστει, θα διαταραχθει ανεπανορθωτα η ισσοροπια δυναμεως στην περιοχη.

  23. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 07/06/2010 19:55:53

    man8o
    δέν κατάλαβα ἀλήθεια,τί ἐννοεῖς ἄν ξεδοντιαστοῦμε;

    • man8os avatar
      man8os @ Kὀριννα 07/06/2010 20:05:16

      Με την πτωχχευση που φερνει το ΓΑΠ δεν θα εχουμε την δυνατοτητα να τα βαλλουμε με την Τουρκια επι ισοις οροις.Εαν η Τουρκια για οποιονδηποτε λογο εχει ενα αλλο ανοικτο μετωπο(στην καλυτερη περιπτωση για εμας παιξει σφαλιαρες με το Ισραηλ) δεν θα βρεθουμε σε μειωνεκτικη θεση στο Αιγαιο. Εαν η Τουρκια βρεθει αλωβητη και εμεις σε κατασταση να μπορουμε να συντηρησουμε πολεμο για 3 μερες,τοτε θα εχουμε προβλημα. Στοχος της Ελληνικης εξωτερικης πολιτικης θα πρεπει να ειναι να δημιουργησει τα μεγιστα δυνατα προβληματα στην Τουρκια, ωστε η Ελλαδα να προλαβει να ανασυνταχτει.Να κερδισουμε χρονο μ λιγα λογια.
      Δεν πρεπει να αφησουμε τους Τουρκους να βρεθουν σε σχεση ισχυος απεναντι μας ,ενω εμεις θα ημαστε χρεοκοπημενοι. Αν συμβει αυτο, η Τουρκια θα βρεθει η μονη μεγαλη δυναμη στην περιοχη (με δεδομενο οτι το Ισραηλ δεν εχει συμμαχους και στρατηγικο βαθος), ενω εμεις δεν θα μπορεσουμε ποτε να ανακαμψουμε, γιατι απλουστατα δεν θα μας αφησει. Αν με καταλαβαινεις Κορινα, ειναι μοναδικη επιλογη μας να προσπαθησουμε να καθυστερησουμετην Τουρκια, να συμμαχησουμε με τους εχθρους μας, και να ελπιζουμε οτι θα πεσει και αυτη (γιατι η οκονομικη κατασταση μας ειναι τετοια, που χωρις αυταπατες εχουμε χρεοκοπησει και θα χρειαστουμε λιγα χρονια μεχρι να ξανασταθουμε.)

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 07/06/2010 20:06:56

        διορθωση:εχθρους της

  24. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 07/06/2010 20:13:15

    man8o,
    κατάλαβα τί ἐννοεῖς.Συνφωνῶ.

  25. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 07/06/2010 20:13:52

    sorry,συμφωνῶ.

  26. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 07/06/2010 20:51:17

    να δουμε κανα αριστερουλη η ακτιβιστη θα πανε η θα κανουν τις κοτουλες?

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/06/2010 21:08:30

    Τώρα τους έπιασε ο πόνος για την Κύπρο;
    Οι ισραηλινοί είναι οι μεγαλύτεροι αγοραστές της γης και οικιών στα κατεχόμενα, αγοράζουν από τους εποίκους εισβολείς τις ιδιοκτησίες των Κυπρίων

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 07/06/2010 21:10:12

      Τι μας νοιαζει. Μια κριση στο πιατο ειναι καλη για μας. Και πρεπει να βγαλουμε καποιο κερδος αν μπορουμε.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ man8os 07/06/2010 21:15:15

        Διαμαρτυρίες με ιστιοπλοϊκά μέσα στο καλοκαίρι είναι για χαβαλέ, ωραίες παραλίες έχει η Κύπρος.
        Nοιάζει τους Κύπριους που έχασαν τα σπίτια τους στην εισβολή και τώρα βλέπουν τους εποίκους να τα πουλάνε σε βρετανούς και ισραηλινους κυριως
        Μη μασάτε, την έσβησαν ήδη. Ουδείς από αυτούς ενδιαφέρεται για την Κύπρο.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 07/06/2010 21:18:42

        Φυσικα και δεν ενδιαφερονται. Θα ηταν παραξενο αν οι Εβραιοιι εδιαφερονταν για την Κυπρο . Μην σου πω οτι θα ανυσηχουσα...
        Αλλα αν δεν κανεις τιποτα για να βλεις τρικλοποδια στον τουρκο, ενω εισαι σε παρακμη, θα εχεις προβλημα στο μελλον,οταν δεν θα μπορεις να του βαλεις τρικλοποδια.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ man8os 07/06/2010 21:25:34

        Ενδιαφέρονται, πως, από τη δική τους σκοπιά...

        Τρικλοποδιά: Η τουρκική φρεγάτα έφτασε στο Σούνιο σήμερα.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 07/06/2010 21:28:03

        Αν δεν το σταματησουμε, δεν βοηθησουμε την τουρκια να βρει αλλη "απασχοληση", τετοια εποχη του χρονου θα αποβιβαζουν "ειρηνευτικες δυναμεις" σε κανα νησι...
        Καταλαβαινεις τωρα την αναγκαιοτητα της τρικλοποδιας?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ man8os 07/06/2010 21:31:52

        Βρε σου είπα τη σβήνουν σιγά σιγά για τα μεταξύ τους, ανέλαβε ο Μπάιντεν, αλλά η Τουρκία δε χάνει ποτέ από το στόχαστρο την Ελλάδα.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 07/06/2010 21:37:09

        Αν δεν μας χασει την πατησμαε. Σαν κυνηγι σουπιας ενα πραμα. Αν δεν μπορεσουμε να ριξουμε αρκετο μελανι... θα μας χτυπησει το ψαροντουφεκο.

      • JOHNY F. avatar
        JOHNY F. @ man8os 07/06/2010 22:29:10

        εαν η κατασταση αυτη δεν ηταν σοβαρη θα ηταν πολυ κωμικη....

  28. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/06/2010 23:49:39

    Ολοι εσείς που βλέπεται με κακό μάτι αυτή την κίνηση να πάτε στην πρεσβεία να διαμαρτυρηθείτε.

  29. Greg avatar
    Greg 08/06/2010 12:01:50

    Η Τουρκία δεν είναι και δεν πρέπει να είναι εχθρός της Ελλάδας. Είναι γείτονας (μόνιμος) με χιλιάδες χιλιόμετρα συνόρων. Η συνεργασία των δύο γειτόνων και η προσπάθεια για εξομάλυσνη των διαφορών μόνο καλά αποτελέσματα μπορεί να έχει και πρέπει να συνεχιστεί. Το πρόβλημα του Κυπριακού, στο οποίο ως γνωστόν έχει ιστορική ευθύνη η Ελλάδα, "θύμα" στην προκειμένη περίπτωση των "συμμάχων" της, είναι πρόβλημα Κατοχής. Η Ελλάδα πρέπει να χαιρετίσει την ενέργεια των ισραηλινών αθλητών, οι οποίοι επισημαίνουν και διαμαρτύρονται για το καθεστώς Κατοχής της βόρειας Κύπρου.

    Στην λωρίδα της Γάζας συντελείται μια ανθρωπιστική καταστροφή. Τα παιδιά είναι ραχιτικά, υποσιτισμένα, με 10 πόντους χαμηλότερο μ.ο. ύψους, πεθαίνουν από κοινές ασθένειες σε ένα περιβάλλον βάρβαρης καταπίεσης. Το Ισραήλ και η Τουρκία είναι κράτη με συμπεριφορά νταβατζή και φαντασιώσεις υπερδύναμης, τα οποία έχουν "γραμμένο" το διεθνές δίκαιο. Η Ελλάδα, αντίθετα, πρέπει με κάθε τρόπο να υποστηρίζει έντονα τον σεβασμό στο διεθνές δίκαιο και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Greg 09/06/2010 12:09:56

      Χωρίς παρεξήγηση μήπως φάσκεις και αντιφάσκεις λίγο; Ο χαιρετισμός των ΄΄αθλητών΄΄ του Ισραήλ στην Κυπρο νομίζεις ότι θα βοηθήσει στην εξομάλυνση με τους γείτονες, κουμπάρους, φίλους ή ό, τι άλλο μπορούν να θεωρηθούν οι Τούρκοι; . Δεν είμαι της άποψης ότι θα πρέπει να διεκδικήσουμε τα αιτήματα μας πολεμικώ δικαίω, αλλά έδω και πολλές δεκαετίες δεν χαράζουμε ενιαία εθνική πολιτική σε ζητήματα εξωτερικής πολιτικής. Εγώ προσωπικά δεν πείθομαι από τα κηρύγματα ελληνοτουρκικής φιλίας, διότι πάνω από ολα περιορίζονται σε ένα στενό και αντιπαραγωγικό πλαίσιο κυβερνήσεων και όχι μεταξύ των λαών.
      Ανθρωπιστική καταστροφή συντελείται σε πολλές περιοχές του πλανήτη, αλλά το ζήτημα στη Γάζα, όπως και στην Κύπρο, είναι πάνω από όλα πολιτικό. Τι κάνουμε σαν χώρα για να αποφευχθεί η αναγνώριση του Κοσόβου ως ανεξάρτητο κράτος, κάτι που αποτελεί παραβίαση του διεθνούς δικαίου; Και αναφέρω το Κόσοβο γιατί μην παραξενευτείς αν υιοθετηθεί η ίδια λύση και για την Κύπρο.