#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2009 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέμα με το ταξίδι Καραμανλή στην Σόφια

Στη Σόφια βρίσκεται σήμερα ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, για να μετάσχει στη Σύνοδο Ενέργειας των χωρών της Μαύρης Θάλασσας και των Βαλκανίων.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, η Ντόρα Μπακογιάννη και ο Κωστής Χατζηδάκης φαίνεται ότι εγκλώβισαν τον πρωθυπουργό κ. Κ. Καραμανλή και τον παρέσυραν να συμμετάσχει σε μια  Διεθνή Διάσκεψη στην οποία δεν συμμετέχει όμως κανένας Ευρωπαίος ηγέτης, παρά μόνο εκείνοι της Αλβανίας, της Κροατίας, του Μαυροβουνίου, της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης, της Αρμενίας, του Αζερμπαϊτζάν και του Κατάρ.

Έτσι, η Αθήνα εμφανίζεται παρούσα σε μια φιλοαμερικανική ενεργειακή φιέστα και να αποστασιοποιείται από τη Μόσχα.

Η Βουλγαρία φιλοδοξούσε να διοργανώσει ένα «ενεργειακό Νταβός» στη Σόφια με συμμετοχή 28 αρχηγών κρατών και κυβερνήσεων και μετά την απόφαση του Βλαντιμίρ Πούτιν να μην παραστεί κατέληξε να φιλοξενεί ένα βαλκανικό πανηγύρι στο οποίο η Γαλλία και η Γερμανία εκπροσωπούνται σε επίπεδο εμπειρογνωμόνων.

Το ερώτημα που μένει αναπάντητο είναι αν ο κ. Κ. Καραμανλή έχει πράγματι αποφασίσει να τα σπάσει με τον Πούτιν ή είχε σκοπίμως κακή πληροφόρηση και δεν κατάλαβε ακριβώς γιατί βρίσκεται εκεί που πήγε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 14:54:02

    1. δεν καταλαβε, και θα τρεχουμε γενικως και απο τους 2 ( Ομπαμα + Πουτιν ).

    2. καταλαβε αλλα ο Ομπαμας του εχει ταξει κατι

    3. καταλαβε και θελει να τα σπασει με τον Πουτιν ???
    χαχαχαχαχαχαχααααααααααααααααα ελα ρε μεγαλε αρχηγε ! κανε την επανασταση σου !

    Ψηνομαι για την επιλογη (1). Θα εχει πλακα ! ΓΑΠ θελεις εκλογες ??? ελα και παρτες !


    ΠΠ

  2. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 14:55:27

    γιατι μηπως καταλαβε to οτι εγινε Πρωθυπουργος;

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 14:56:18

    Μα νομίζω πάνε με τον Χατζιδάκη να μπουν ελληνικά λεφτά στο πυρηνικό τους... ή κάτι τέτοι πήρε το ματι μου. Ασε να έχουμε λίγο ρεύμα. Αν το κάνουν, μπράβο τους, και κρίμα που δεν τολμάμε εμείς. Θα ανέβει η Βουλγαρία σε σχέση με εμάς... Αχ διαπλεκόμενοι...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 14:59:18

    Εχει γινει προταση για ελληνικη συμμετοχη στο πυρηνικο εργοστασιο του Μπελενε και το κρυβουν για να μην τους κραξουν οι οικολογοι και λοιποι ευαισθητοι που θελουν ρευμα εξ ουρανου.

  5. k.s. avatar
    k.s. 24/04/2009 15:00:05

    Αυτό όμως πού ενδιαφέρει καί πού τελικώς θά μετρήσει, δέν θά είναι ή παρουσία ή όχι τού Έλληνος Πρωθυπουργού στήν Σόφια, αλλά τό ποιά θέση θά πάρει.

  6. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 15:07:31

    Θα μου επιτραπει να μεταφερω εδώ αυτό που διαβασα προ ολιγου στον ΜΠΛΟΓΚ του εδώ φιλου greekpoliticalreview.
    …… Οι έχοντες , λοιπόν , δυνατότητα κριτικής και αναλυτικής σκέψης είναι οι ουσιαστικά υπεύθυνοι για το χάλι που λέγεται Ελλάδα . Αυτοί που συζητάνε σαν να είναι Πλάτωνες κριτικάρουν σαν να είναι Γκάντι αλλά παράλληλα (προφανώς λόγω ανεπάρκειας) αναζητάνε τον σωτήρα που θα σώσει τη χώρα από το βούρκο .

    Η πνευματική ελίτ των πολιτών δηλαδή ψάχνει για σωτηρία !!

    Αυτό και μόνο δείχνει το αδιέξοδο που υπάρχει στην δημόσια ζωή του τόπου . Δεν έχουμε βάλει ακόμα στο μυαλό μας ότι τυχών λύση θα επέλθει μόνο μέσα από συνεργασία των καθαρών κομματιών της κοινωνίας . Μόνο μέσα από συμμαχίες (ακόμα και αντίθετων ιδεολογιών) . Προς το παρόν η καθαρή κοινωνία είναι εγκλωβισμένη (με ευθύνη της ίδιας) σε μια λογική μεταπολίτευσης , σε μια λογική "θα τους σφάξω στην... κριτική" .

    Και το ακόμα πιο αστείο είναι ότι νομίζουμε ότι κάνουμε και κάτι...

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 15:11:04

    εδώ ζω, εδώ έχω τα παιδάκια μου, δεν δουλέυω σε κατασκευαστη ή προμηθευτή πυρηνικών. Είναι η μόνη λύση για κάποια ενεργειακή ανεξαρτησία, και απεξάρτηση από λαθρέμπορους και εκβιαστές.

  8. Helmut avatar
    Helmut 24/04/2009 15:39:27

    Τι λέτε ρε παιδιά; "εγκλώβισαν" και "παρέσυραν" τον Καραμανλή η Αγία Οικογένεια και τα τσιράκια της; Πω πωωωωωω.....

    Είμαστε αρκετοί νομίζω που δεν θέλουμε τη Ντόρα με τίποτα αλλά όχι και σε βαθμό να μας πιάνουν ντελίρια όπως αυτό... Μήπως και εσείς έχετε "εγκλωβιστεί" και σας "παρασέρνει" το αντι-Μητσοτακικό σας μένος;

    Από την άλλη, μετά τους γαλάζιους "ανίδεους" διοικητές Ταμείων, και τους "παραπλανημένους" υπουργούς, ένας "παρασυρμένος" πρωθυπουργός είναι ό,τι πρέπει για να δέσει το γλυκό.

  9. metaxy mas avatar
    metaxy mas 24/04/2009 15:54:20

    Νατος και παραπλανημενος ο Καταληλοτερος!!!
    Δεν υπαρχει ομως προβλημα.
    Οσο υπαρχει ενας Σανιδας ολοι παραπλανημενοι θα ειναι αρα πολιτικα αθωοι!!!

  10. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 15:57:21

    @ 7
    Η μόνη λύση για ενεργειακή απεξάρτηση είναι η αιολική και η ηλιακή ενέργεια και όχι τα πυρηνικά. Είναι κρίμα να είμαστε σαν χώρα προικισμένη από το θεό με ήλιο και αέρα και να μην κάνουμε τίποτε να τα αξιοποιήσουμε.
    @ 8
    Εδώ και 5 χρόνια δεν φταίει σε τίποτε αυτός. Γι αυτό πάντα σχολιάζει, θυμώνει, λυπάται, εκνευρίζεται,δίνει εντολές,και γενικώς παρακολουθεί τα γεγονότα. Έτσι είναι ο καταλληλότερος, Τώρα το έμαθες;

  11. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 16:13:51

    Ρε σύντροφοι εδώ μετά από ένα μήνα κατάλαβε την σοβαρότητα της υπόθεσης Βατοπεδίου....
    και έφερε και την λύτρωση στην παράταξή του...
    Θυμάσαι ΠΠ?
    Έλαμπε η Τρέμη....

    Να μου το θυμηθείται...
    Αυτός ο άνθρωπος θα μείνει στην ιστορία της χώρας σαν τον πιο μικρονοικό και ανίκανο πρωθυπουργό...

  12. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 16:21:30

    @Helmut: Μια μαχαιριά του δώσανε τον πάτησε το τραίνο. Απο την πόρτα σου περνώ και τιγανίζεις ψάρια κλπ κλπ

  13. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 16:22:27

    @ Τιραμόλα
    Ενώ το τσατισμένο GAP? Από μυαλό.......κουκούτσι!

  14. Θύμα avatar
    Θύμα 24/04/2009 16:23:52

    Έλα τώρα που τον έριξε τον καημένο στην παγίδα η κακιά η Ντόρα, όλο φαντάσματα με συνωμοσίες της Ντόρας κατά του καταλληλότερου βλέπετε.

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/04/2009 16:31:18

    Ο Φακτορ έχει συμμερισθεί την τρέχουσα "φιλολογία", ότι "ο Καραμανλής δεν ξέρει τι κάνει κλπ κλπ".

    Τα ίδια, με μικρότερη ένταση, διακινούν κάποιοι για τον ΓΑΠ.

    Όλοι μας, δεν διαθέτουμε πάντοτε σφαιρική πληροφόρηση για κάθε ζήτημα, ώστε να το αποτιμήσουμε έγκυρα.
    Θεωρώ όμως σκόπιμο να διευκρινίσουμε ένα πράγμα : και ο Καραμανλής και ο Παπανδρέου ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν ή τι δεν κάνουν.

    ***
    Για το συγκεκριμένο, το πιο πιθανό είναι το ενεργειακό, όπως επισημαίνει ο αρχαιοπτέρυξ.
    Ίσως, και ο συντονισμός για τα μελλούμενα των αγωγών, οι Ρώσσοι αναμένουν εξελίξεις εντός του 2009 (κάτι πήρε το μάτι μου στις οικονομικές)

  16. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 16:31:51

    Πάλι καλά που το GAP ευχήθηκε για το Πάσχα, χρόνια πολλά στους μουσουλμάνους αλλοδαπούς. Το είχα πολύ μεγάλη έγνοια!

  17. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 16:39:10

    @Προφήτης. Θα παρακαλούσα να μην ερμηνεύτε τις σκέψεις μου, εκτός αν έχετε ικανότητες μάντη. Όταν θέλω να τις εκθέσω το κάνω σε σχετικά άρθρα, ή σχόλια. Αυτό το κομμάτι εδώ ειναι του διπλωματικού μας συντάκτη, ο οποίος προφανώς είναι καλύτερα ενημερωμένος από όλους μας. Και είναι σαφής: τίθεται θέμα εγκατάλειψης της ρωσικής στροφής

  18. rozenstein avatar
    rozenstein 24/04/2009 16:45:24

    ε αυτη ειναι η ελλαδα αυτα τα κιλα της.με αλβανους μακεδονες και λοιπους λακεδες τουρκοαμερικανων,απο κοντα και αυτη ως χατζηαβατης.τι,ειναι ωρα να παριστανει ο πολιτικος και οικονομικος κοσμος τους παικτες;αυτοι εχουν τουλαχιστον ενστικτο αυτοσυντηρησης,ξερουν το χαμηλο επιπεδο τους και το πως αναρριχηθηκαν και φυλαττουν κεκτημενα.οι απο κατου(για σου σημιτη οδοστρωτηρα!)ομως οι απολλοι,εχουν τετοιο ενστικτο;ιδιως αν αυτο επιβαλει τα αντιστροφα;

  19. Ηellenic avatar
    Ηellenic 24/04/2009 16:51:35

    H εικονα μιας κυβερνησης η περισσοτερο ενος πρωθυπουργου που παρουσιαζεται να ειναι φιλο-Ρωσικη, η φιλ-Αμερικανικη η φιλο-Γαλλικη ειναι λαθος. Δεν υπαρχουν φιλιες αλλα συμφεροντα. Οι πολυδιαστατες συμμαχιες ειναι η πολιτικη της Ελλαδος, και αυτες ειναι που θα φερουν το επιθυμητο αποτελεσμα. Μια Ελλαδα ενεργειακα απεξαρτημενη, κομβος ενεργειακος σε μια στρατηγικης σημασιας περιοχη της μασεογειου, που αποκτα ολο και περισσοτερο ενδιαφερον. Συμμαχιες που φανταζαν χτες χαμηλης σημασιας οπως με το Ισραηλ, σημερα αποκτουν ολο και μεγαλυτερη αξια. Aπαραιτητη προυποθεση ο αμοιβαιος σεβασμος, και μια ισοτιμη εταιρικη σχεση.

  20. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 17:14:47

    @ ΟΡΕΣΤΙΟΣ
    Συνεχώς στα σχόλιά σου όταν αναφέρεσαι στον ΓΑΠ τον αποκαλείς με ουδέτερο άρθρο.
    α)Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε;
    β) Πιστεύεις ότι τον " μικραίνεις " βάζοντάς τον σε ουδέτερο γένος;
    γ) Θεωρείς ότι είσαι ο μεγαλύτερος ΑΝΤΡΑΣ επί της γης και όλοι οι άλλοι είναι ουδέτεροι;
    ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΑΓΩΓΗ
    Να τη χαίρεσαι.

  21. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 17:24:30

    @ 21
    Η τσατίλα είναι μεταδοτική. Το τσατισμένο GAP (ή αλλιώς GAP the bitchy) είναι ίνδαλμα για πυροπαθής.
    Τα παράπονά σου στο Εθνικό συμβούλιο και την Επιτροπή πιστοποίησης.

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/04/2009 17:38:38

    Πάντως η Κύρα Αδάμ τής Ελευθεροτυπίας παρουσιάζει λίγο διαφορετικά τήν είδηση.
    Ριχνει την κυρια ευθύνη στούς Βούλγαρους,πού τούς έπιασε ΄ίωση΄σχετικά μέ τούς αγωγούς.
    Και η Αδάμ δέν είναι ούτε Ν.Δ. ούτε ΠΑΣΟΚ υπό την στενή έννοια τού όρου,αλλά η μέχρις τώρα πορεία της έχει δείξει δημοσιογραφική εγκυρότητα.
    Καί άλλη απορία:Ποιά η στάση τών λοιπών ελληνικών κομμάτων στό συγκεκριμένο θέμα??

  23. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 18:58:57

    Το GAP the pissed off, ενδιαφέρεται για Αζέρικο αέριο μιας και στην σημαία του έχει λίγο πράσινο. Πάει και με την πράσινη ανάπτυξη, θεός φυλάξοι.

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 19:17:54

    φαντάσου ορέστιε να εμφανιζόταν κανένας νέος ή παλιός ψευδώνυμος εδώ και να άρχιζε αυτό το επίπεδο έκφρασης για τον ΚΚ τον β'ή τον Ζαχόπουλο ή γιατί πήδηξε και τι έκανε ο Μητσοτάκης στον πόλεμο και πως έφυγε ο Τριανταφυλλίδης κλπ και ξανα... βαρετό δεν θα ήταν;

  25. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 19:42:12

    @ 25
    Αστειεύεσαι αρχαιοπτέρυγα. Δεν είναι λίγοι οι σχολιαστές που έχουν κάνει όλα αυτά που αναφέρεις.

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/04/2009 19:45:21

    @17 Φακτορ
    Καταθέτεις απόψεις. Άρα επιδέχεσαι ΚΑΙ ερμηνεία στάσης.
    Για μένα μπορεί κάποιος να πει "ο Προφήτης ΔΕΝ συμμερίζεται την τρέχουσα φιλολογία για Καραμανλή που δεν ξέρει τι κάνει ..κλπ".

    Ο εκάστοτε πρωθυπουργός είναι ο πιο ξύπνιος του συναφιού, τη δεδομένη ιστορική στιγμή.
    Γι' αυτό είναι αυτός αρχηγός και όχι οι άλλοι, που προσπαθούν να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη.
    Ισχύει για όλους. Πρώην, νυν και επόμενους.



    Α

  27. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 20:38:15

    Στο μεταξύ το GAP the spitfire, διακαώς επιθυμεί ανατροπές, και όλοι μας μπορούμε να αντιληφθούμε τα αντιδημοκρατικά του ένστικτα.

  28. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 24/04/2009 21:15:43

    @ORESTIOS
    Οταν αγαπητε σου τα ειπα σε προηγουμενο ποστ,δικαιολογηθηκες οτι δεν εχεις τιποτε προσωπικο κατα του ΓΑΠ,αλλα διαφωνεις με ολα τα αλλα...Μαλλον θολωνεις την οπτικη σου με αντιπασοκικο παθος.Δεν πειραζει.Αρκει το να θαυμαζεις το αναπηρο της Ραφηνας.
    Κουρασμενο σε βρισκω παντως οπως και ολους της μπλε νομεκλατουρας.

  29. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:25:26

    @29
    Πες μας κι άλλα για πράσινες αναπτύξεις, χωρίς προοπτική, ενώ τριγύρω μας κλείνονται συμφωνίες για αγωγούς. Δώστε μια σκουντιά στο σπίρτο GAP μπας και ξυπνήσει.

  30. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 21:38:42

    @ 30
    Τα επιχειρήματα που παραθέτεις για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου είναι για επίπεδο μικρότερο του δημοτικού σχολείου.Για προσπάθησε λίγο περισσότερο. Ίσως καταφέρεις να πείσεις και κανένα με γραμματικές γνώσεις Γυμνασίου.

  31. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:49:36

    @ 31
    Το GAP στις εκθέσεις επιπέδου δημοτικού τα καταφέρνει καλύτερα από μένα. Είναι το φόρτε του.
    Στην απονομή χρημάτων σε πυροπαθείς τι γνώμη έχεις? Τα καταφέρνει εκεί?

  32. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 23:16:29

    Ανώνυμη ερινύα, ο Απόλλωνας θα φέρει το φώς. Το GAP το σκοτάδι. ΧΑΧΑΧΑ

  33. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 23:21:54

    Πολύ εκνευρισμός σήμερα στο ΠΑΣΟΚ πάντως.

  34. thanos avatar
    thanos 25/04/2009 02:57:51

    24-Orestios Says:
    April 24th, 2009 at 6:58 pm

    Το GAP the pissed off...


    Με αυτα που γραφεις θα μου επιτρεψεις να σου πω οσο γινεται ευγενικα ....Go and fuck your self.

  35. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 03:54:27

    Νεύρα, νεύρα, νεύρα στο ΠΑΣΟΚ. Επανασχεδιασμοί και εκνευρισμός.

  36. Θύμα avatar
    Θύμα 25/04/2009 13:31:10

    Απο σήμερα η φιλοαμερικάνικη κοινότητα της Ελλάδας καλοσωρίζει επίσημα πιά άλλο ένα εκλεκτό μέλος της, τον πανμέγιστο Έλληνα πρωθυπουργό Κ.Καραμανλή. Μετά τον Γιωργάκη και την Ντόρα η τριπλέτα του yes men συμπληρώνεται απο τον υποθετικά πρώην φίλο του Πούτιν.

  37. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 25/04/2009 16:29:17

    @ Ορέστιος
    Αποφεύγεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έκανα στο 21.
    Τι έγινε; Αν και λαλίστατος δεν έχεις τι να πεις;
    Ντρέπεσαι να απαντήσεις ότι ισχύει το γ);
    ¨Όσο για τις ενισχύσεις στους πυροπαθείς ήτανε 3000€ για κάθε ψήφο αν θυμάμαι καλά. Μάλιστα βλέπαμε και κατοίκους της Β. Ελλάδας να έρχονται να παίρνουν.

  38. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 00:54:02

    @ Πυροπαθής
    Πάλι καλά που μερίμνησε ο Καραμανλής και ο κόσμος στην Ηλεία άμεσα αποζημιώθηκε. Η επιταγή του GAP, the pissed off, είναι ακάλυπτη τελικά? Τι λέει ο Νομάρχης? Πήρες κανένα φράγκο από τα υποσχόμενα του GAP?