12/07/2012 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέμα ημερών η αντικατάσταση Μητρόπουλου στο Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων

Πήγε στη συνάντηση με τον υπουργό Οικονομικών περίπου ως «βρεγμένη γάτα» και όταν έφυγε, σκέφτηκε να τα παίξει όλα για όλα και να περάσει το μήνυμα ότι χωρίς αυτόν δεν θα γίνει τίποτε.

Ο "εκβιασμός", γιατί περί αυτού πρόκειται, ήρθε από τον διευθύνοντα σύμβουλο του Ταμείου αποκρατικοποιήσεων κ. Μητρόπουλο, ο οποίος ενημέρωσε τους δημοσιογράφους ότι εφέτος θα γίνουν μόνο δυο αποκρατικοποιήσεις. Τι και αν λέει ο Σαμαράς και ο Στουρνάρας για επιτάχυνση, ο επικεφαλής  του πιο αποτυχημένου και κοστοβόρου Οργανισμού (ειδικά αν βάλεις στο ζύγι το αποτέλεσμα με τα έξοδα) έβαλε φρένο σ΄ αυτή την πολιτική.

Και δεν το έκανε αθώα, ούτε του ξέφυγε… Ο κ. Μητρόπουλος ήθελε να περάσει το μήνυμα ότι χωρίς αυτόν θα καθυστερήσουν οι αποκρατικοποιήσεις, στέλνοντας έτσι το μήνυμα στο Μαξίμου για να τον κρατήσουν. Όμως, η αντικατάστασή του μαθαίνουμε ότι είναι θέμα ημερών και θα ανακοινωθεί από το Μαξίμου.

Όπως επίσης ακούγεται ο αντικαταστάτης του δεν θα είναι ούτε ο κ. Βαρθολομαίος, ούτε ο κ. Βουρλούμης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περικλής avatar
    Περικλής 12/07/2012 23:16:24

    Η κυρία Ζωηρού που προτάθηκε από τον Καρατζαφέρη και συμμετέχει στο ΔΣ του οργανισμού αποτελεί εγγύηση για την επιτυχία του προγράμματος. Θα πρέπει να αντικαταστήσει τον Μητρόπουλο!!!!!!!!!!!

  2. lazaros avatar
    lazaros 12/07/2012 23:18:26

    o doykas tha einai..

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ lazaros 13/07/2012 00:09:51

      lol

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 13/07/2012 00:30:51

    Όντως απαράδεκτο για τους στόχους της χώρας το μήνυμα ότι δήθεν μπορούν να γίνουν μόνο δυο αποκρατικοποιήσεις.

  4. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 13/07/2012 01:18:02

    Ούτε αυτές οι δύο θα γίνουν αν και είναι οι "εύκολες".Οσο ανακαλύπτουμε θεωρίες συνομωσίας,εξωγήινους,Σόρους και μόρους

  5. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 13/07/2012 01:23:55

    Σαν πολλούς εκβιασμούς δεν δέχεται τελευταία η κυβέρνηση;Ξαφνικά τα δημόσια πρόσωπα χορεύουν μοναχικούς χορούς.Για να αφήσουμε τα ζεϊμπέκικα και να πιάσουμε όλοι ένα συρτό,λέω εγώ!!
    Και ένα ερώτημα για τους κυβερνώντες...Είναι προτιμώτερο να αποτύχεις ή να μην τολμήσεις;

    • DIMX avatar
      DIMX @ Iωάννης34 13/07/2012 09:25:07

      Στο ερωτημα σου φιλε Ιωαννη απαντησαν διαδοχικα ο ΚΑΚ και ο ΓΑΠ με τα γνωστα αποτελεσματα .

  6. aitherovamon avatar
    aitherovamon 13/07/2012 11:47:34

    Μπορεί πραγματικά ο Μητρόπουλος να έχει τεράστιες ευθύνες και να παίζει τα ρέστα του με παιχνιδάκια της τελευταίας στιγμής...
    Όμως ο τρόπος που διάφοροι υπουργοί αντιμετωπίζουν είτε τις ιδιωτικοποιήσεις, είτε τις παραχωρήσεις είναι πραγματικά ελαφρύς. Ούτε οι ίδιοι καταλαβαίνουν τι λένε και παρόλα αυτά μιλούν πολύ... Αποφεύγουν να βουτήξουν τη γλώσσα στο μυαλό τους...
    Το χειρότερο είναι ότι για να μιλήσουν συμβουλεύονται αυτούς που τους κληρονόμησε το σύστημα του ΓΑΠ και οι οποίοι κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να μείνουν... (λεπτομέρειες προσεχώς...)
    Εάν συνεχίσει για πολύ αυτή η κατάσταση τα πράγματα θα` γίνουν εξαιρετικά δύσκολα, πιο δύσκολα από τα πολύ δύσκολα. Αντώνη ακούς;

  7. Στέλιος avatar
    Στέλιος 17/07/2012 01:26:07

    Τα πράγματα είναι απλά- όσο και αν προσπάθησε, και πρόχειρα πολλές φορές, ο Μητρόπουλος να "τρέξει" τις αποκρατικοποιήσεις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ μπορούν αν προχωρήσουν χωρίς να κατηγορηθεί κάποιος για απιστία κατά του δημόσιου συμφέροντος. Δύο και ΠΟΛΛΕΣ είναι. Κάποιες πρέπει και μπορούν να γίνουν. Για άλλες ούτε αυτό δεν είναι καν σίγουρο.