#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2011 16:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέμα εκλογικού νόμου θέτει ο παραμένων Παπανδρέου



Θέμα διακομματικής συμφωνίας για την αλλαγή του εκλογικού νόμου έθεσε χθες αιφνιδίως ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γ. Παπανδρέου,μιλώντας στη σύσκεψη με τα μέλη της κυβέρνησης που προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ, προκαλώντας έτσι τις αντιφράσεις όχι μόνον του αντιπροέδρου Ευ. Βενιζέλου, αλλά και του υπουργού Υγείας Ανδρέα. Λοβέρδου.

"Δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να βρούμε μια κοινή πλατφόρμα ή μια κοινή προσέγγιση, αλλά είναι από εκείνα τα θέματα που θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε. Τουλάχιστον, να δούμε αν υπάρχει περιθώριο συνεννόησης", είπε.

Ένα από τα πρώτα σχέδια νόμου που, σύμφωνα με πληροφορίες, βρήκε στο συρτάρι του Χάρη Καστανίδη ο νέος υπουργός Εσωτερικών Τάσος Γιαννίτσης είναι η αλλαγή του εκλογικού νόμου, στον οποίο θα προβλέπεται η θέσπιση της λίστας για την εκλογή των βουλευτών!

Σύμφωνα με τους προηγούμενους, τουλάχιστον, κυβερνητικούς σχεδιασμούς, το νέο εκλογικό σύστημα θα αποτελεί παραλλαγή του λεγόμενου «γερμανικού μοντέλου» και θα προβλέπει την εκλογή 120 βουλευτών με λίστα στις 13 αυτοδιοικητικές περιφέρειες του «Καλλικράτη» και 180 σε ισάριθμες μονοεδρικές περιφέρειες που θα συσταθούν στους 52 νομούς της χώρας. Για παράδειγμα, στη Β' Αθηνών θα δημιουργηθούν 26 μονοεδρικές περιφέρειες (αντί των 42 εδρών σήμερα), οι οποίες θα καλύπτουν τους νέους δήμους. Στον Πειραιά (Α' και Β' Πειραιώς) θα συσταθούν εννέα μονοεδρικές περιφέρειες, ενώ στην Περιφέρεια Αττικής θα συσταθούν επτά.

Στις δυο εκλογικές περιφέρειες της Θεσσαλονίκης οι 14 μονοεδρικές περιφέρειες θα αντιστοιχούν στους νέους δήμους της συμπρωτεύουσας. Ο αριθμός των μονοεδρικών εκλογικών περιφερειών που θα δημιουργηθούν σε κάθε νομό της χώρας θα υπολείπεται του αριθμού των δήμων του Καλλικράτη. Δήμοι και εκλογικές περιφέρειες θα ταυτίζονται μόνο στην Καβάλα, στην Ημαθία, στο Ρέθυμνο και στα νησιά Λευκάδα, Κεφαλλονιά, Ζάκυνθο, Χίο και Σάμο.

Στον νέο νόμο θα διατηρηθεί η πριμοδότηση του πρώτου σε ψήφους κόμματος με 40 (αντί για 50 που προβλέπει ο νόμος Παυλόπουλου) βουλευτές, ο πήχης της αυτοδυναμίας θα είναι στο 40,2%, ενώ θα παραμείνει το όριο του 3% για την είσοδο των κομμάτων στη Βουλή.

Όλα αυτά, πάντως, με τους έως σήμερα σχεδιασμούς. Γιατί, σύμφωνα με βουλευτές και των δύο κομμάτων, πολύ δύσκολα θα περάσει η λίστα για τις επόμενες εκλογές, μια και προϋποθέτει συμφωνία ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. «Θα είναι το τέλος του πολιτικού συστήματος» λένε οι σώφρονες και δεν έχουν άδικο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 15/11/2011 16:29:30

    Αλλά, οι 300, παραμένουν 300. Κάπου, να βολεύουν και τα παιδιά τους.
    Εγώ, πάντως, συμφωνώ με την λίστα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΗΛΕΑΣ 15/11/2011 19:09:11

      Ναι αλλά μόνο αν η βάση διαμορφώνει τη λίστα
      Αν η βάση δηλαδή στο παραπάνω παράδειγμα βγάλει 200 και ο Πρόεδρος διαλέξει τους 120, οπότε ούτε ο κάθε Πρόεδρος θα έχει πραιτοριανούς ούτε θα διασωθεί το ....ρουσφέτι.

      ΥΓ

      Προσωπικά θα συμφωνούσα και με απλή αναλογική αλλά κατώφλι εισόδου το 7% ...
      γιατί πάλι 300;
      Αντί για τον εκλογικό νόμο ....δεν φέρνουν έναν Νόμο περί ευθύνης όπως της Γερμανίας πχ;
      ή την σύνδεση των απολαβών τους με τον κατώτατο μισθό της ΣΣ χ 5 ;
      ή μόνο μια σύνταξη;
      κλπ κλπ κλπ
      Αλλά τα παιδιά απλά μιλάνε...

      • CHEMICAL YOUTH avatar
        CHEMICAL YOUTH @ Ο Ιθαγενής 15/11/2011 22:37:23

        Γιατί 7% ?

    • sas avatar
      sas @ ΠΗΛΕΑΣ 15/11/2011 19:11:13

      ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΛΙΣΤΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/11/2011 16:30:28

    Ευσεβείς πόθοι του τελειωμένου Παπανδρέου μήπως και παραμείνει στη θέση του. Απλά δεν συμφωνεί η ΝΔ και τέλος.

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/11/2011 16:47:05

      Θα συμφωνήσω μαζί σου.

      Μία ακόμη απο τις χαοτικές και νεφελώδειος εκφράσεις παραλογισμού του ναρκισευόμενου ΓΑΠ, που καλύτερα να μην εφαρμοστεί.

      Ο ΓΑΠ οταν κοιτάζεται στον καθρέπτη βλέπει τον εαυτό του οχι σαν εναν γηρασμένο απολίθωμα αλλά σαν "δημοκράτη-αναμορφωτή-των απολίτιστων" .


      Εάν εχει τα κότσια για πραγματική αλλαγή του πολιτικού συστήματος, και πραγματική ΛΟΓΟΔΟΣΙΑ πεπραγμένων ανά 4ετία, θα πρέπει οι 290 στους 300, να εκλέγονται απο Μονοεδρικές εκλογικές περιφέρεις.

      Τότε μονον θα Αποδίδονται Ευθύνες.

      Τότε θα σπάσει ο φαύλος κύκλος Βουλευτικής κ Κομματικής Συγκάλληψης

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/11/2011 17:08:37

      Γιατί έχει η ΝΔ τη δύναμη να ανακόψει την πρόταση ΓΑΠ; 151 έχει το ΠΑΣΟΚ για να την περάσει αν θέλει.

      • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
        nickname@taleftaiparhoun.gap @ anonymous 15/11/2011 17:45:01

        ..γιατί για να ισχύσει άμεσα ο νέος εκλογικός νόμος πρέπει να ψηφιστεί από 200 βουλευτές.

    • madprof avatar
      madprof @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/11/2011 18:30:02

      "Μεταξύ του θεάτρου, δημοσιογραφίας και πολιτικής επέλεξα την πολιτική" (που το μόνο που της άξιζε ήταν να έμενε ωρομίσθια εσαεί, άντε, γλείφοντας τους κολλητούς της δημαγωγοπολιτάντηδες, αναπληρώτρια εκπαιδευτικός σε δυσπρόσιτο σχολείο) απάντησε η ανεγκεφαλής, του δια βίου ταλαιπωρίας και εξαθλίωσης (sic!) στην Λ. Κανέλλη, που εύστοχα της υπενθύμισε, εκτός των άλλων αποτυχιών της ως "πολιτικός"=δημαγωγοτατιανοτσιτσιολίνα, ότι δεν είχε το στοιχειώδες πολιτικό ανάστημα να παραιτηθεί αφού ούτε τα βιβλία δεν πήγαν στα σχολεία υπό την καθοδήγησή της!
      Αιδώς Αχρείοι και Αχρειώτατες!!

  3. A.M. avatar
    A.M. 15/11/2011 16:43:34

    Πότε αλήθεια παραιτήθηκε ο ΓΑΠ;
    Μήπως είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που μας κυβερνάνε .. δύο (2)πρωθυπουργοί;;;!!!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ A.M. 16/11/2011 05:20:33

      Oh, mpamia!

  4. nasos avatar
    nasos 15/11/2011 17:09:44

    η λίστα προϋποθέτει ισχυρή εσωκομματική δημοκρατία όπως πχ συμβαίνει στην Γερμανία,στην Ελλάδα λίστα σημαίνει θρίαμβο της φεουδαρχικής ψευδοδημοκρατίας με στρατιές οσφυοκαμπτών να συνωστίζονται στα γραφεία εκδοτών και γόνων μεγαλοτζακιών

    • madprof avatar
      madprof @ nasos 15/11/2011 18:42:36

      Πολύ εύστοχο, επί της ουσίας και αληθές!

  5. ελλι avatar
    ελλι 15/11/2011 17:54:34

    Αν θυμάμαι καλά κι ο πατέρας του τα ίδια δεν έκανε μόλις τα τα έβλεπε σκούρα; Όταν ήξερε ότι χάνει υποστήριζε απλή αναλογική, όταν ήταν μπροστά υποστήριζε ενισχυμένη αναλογική. (Αρκεί να είναι γαντζωμένος στην εξουσία)

  6. andreas gr avatar
    andreas gr 15/11/2011 19:20:00

    Οταν υπαρχει λιστα κομμα δεν υπαρχει λογος να παω να ψηφισω και κατα την γνωμη μου ειναι αντιδημοκρατικη ενεργεια.Ο Παπανδρεου ομως κατα την γνωμη μου αλλου το παει και σε αυτο το σεναριο θα εχει την στηριξη της ΝΔ.Πιστευω οτι η ολη υποθεση εχει να κανει με αυτα που ειπε ο Καρατζαφερης στο συμβουλιο πολιτικων αρχηγων,και τι ειπε?Οτι πρεπει οσο υπαρχει συγκυβερνηση να αλλαξουμε τον εκλογικο νομο γιατι ο μικρος (Τσιπρας) οπως παει θα την ενωσει την αριστερα.Την κουβεντα αυτη παει να προγραματισει και να φερει εις περας ο Παπανδρεου.Αποψη μου.

  7. stam avatar
    stam 15/11/2011 20:50:59

    Εχει κατσει στην καρεκλα του κΑι δεν φευγει με τιποτα ο Γιωργακης...!ετοιμαζει προεκλογικη εκστρατεια μου φαινεται...

  8. Nίκος avatar
    Nίκος 15/11/2011 21:10:21

    Αμετανοητος!!!Θα οδηγησει το κομμα του σε ποσοστα ΚΚΕ.Μας συμφερει.

  9. μαρικα avatar
    μαρικα 15/11/2011 22:09:38

    Ακουσα την ομιλια του στη Βουλη και εμεινα με ανοιχτο το στωμα.
    Μιλουσε για το Σκοπιανο και για τους Τουρκους σαν να ηταν αυτος πρωθυπουργος
    καμια αυτοκριτηκη ,καποιος πρεπει να τον βαλει στην θεση του.

  10. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 15/11/2011 22:45:52

    Και γιατί λίστα? Πολύ επικίνδυνο για τη χώρα.
    Εγώ προτείνω να σχηματίζεται κυβέρνηση και κοινοβούλιο από προσωπικότητες