01/02/2009 20:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέμα εκλογικού νομού "αιφνιδίως"

Όπως γράψαμε πριν από τρεις ημέρες (Ποιοι προωθούν αλλαγή του εκλογικού νόμου) θέμα εκλογικού νόμου προέκυψε «αιφνιδίως» σήμερα με τον υπουργό Εσωτερικών Π. Παυλόπουλο να ρίχνει το γάντι στο ΠΑΣΟΚ, καλώντας το να συναινέσει στην επίσπευση της εφαρμογής του νέου εκλογικού νόμου που ψήφισε η κυβέρνηση πριν από ένα χρόνο και δίνει επιπλέον μπόνους δέκα εδρών στο πρώτο κόμμα. Ο νόμος αυτός  θα ισχύσει από τις μεθεπόμενες εκλογές εκτός αν συμφωνήσουν τα δύο μεγάλα κόμματα σε νέα νομοθετική ρύθμιση και ψηφιστεί από 200 βουλευτές. Αν οι εκλογές γίνουν με τον ισχύοντα νόμο Σκανδαλίδη δεν επιτυγχάνεται αυτοδυναμία, όπως προβλέπουν όλες οι δημοσκοπήσεις.

Σημειωτέον ότι και η Ντόρα Μπακογιάννη τάχθηκε υπερ της αλλαγής του εκλογικού νόμου με συνέντευξή της στο «Βήμα της Κυριακής», επειδή  οι σχεδιασμοί της οικογένειας  εξυπηρετούνται από μία τέτοια συμφωνία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Άλλωστε πρώτος έριξε την ιδέα μέσω άρθρου ο φίλος της οικογενείας Γιάννης Πρετεντέρης.

Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπακωνσταντίνου δήλωσε ότι «ο κ Παυλόπουλος επαναφέρει, με το μάτι στις μετρήσεις» την πρόταση εκλογικού νόμου, που ψήφισε μόνη της η Νέα Δημοκρατία στη Βουλή, αλλά το ΠΑΣΟΚ δεν θα παίξει «αυτό το επικοινωνιακό παιχνίδι».

Ο ευρωβουλευτής του ΣΥΝ Δ. Παπαδημούλης δήλωσε: «οι άσφαιροι λεονταρισμοί του κ. Παυλόπουλου αποκαλύπτουν το σχέδιο κύκλων του δικομματικού κατεστημένου για έναν ακόμη πιο καλπονοθευτικό εκλογικό νόμο, σε βάρος της αναλογικής και της Αριστεράς. Αφού δεν μπορούν να αλλάξουν τον λαό, πασχίζουν να αλλάξουν και πάλι τον εκλογικό νόμο. Δεν θα τους περάσει».

Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΛΑΟΣ Κυριάκος Βελόπουλος, ανέφερε :«Είχαμε υποπτευθεί ότι ήτανε μπαμπέσηδες. Τώρα πλέον το επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι δημοσίως».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 01/02/2009 20:43:49

    Αυτοί και με 28-30 % είναι σε θέση να κάνουν με έναν καταλληλότερο ΚΚ και ΓΑΠ κυβέρνηση .Το ζήτημα είναι η Χρυσούλα η εξουσία

  2. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 20:48:16

    σε αυτες τς εκλογες θα δουμε πραγματα και θαματα....κλεμενη Δημοκρατια

  3. οκτώ avatar
    οκτώ 01/02/2009 20:50:23

    @3
    ή αλλιώς ... βελούδινη δικτατορία

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2009 20:51:18

    Δημοκρατία σημαίνει (νομίζω) επιβολή και επικράτηση της πλειοψηφίας. Στο δικό μας δημοκρατικό κοινοβουλευτικό μόρφωμα, οι μειοψηφίες κυβερνούν με τη βοήθεια των παράλογων εκλογικών νόμων που πλέον όλοι μας θεωρούμε φυσιολογικό να υπάρχουν. Αν το Α κόμμα κυβερνά με 38, 40 ή 42% αυτό απλά σημαίνει ότι πάνω από το 50% του λαού για τον Α ή Β λόγω δεν το ψήφισε. Άρα κυβερνάει η μειοψηφία. Απλή αναλογική η μόνη δημοκρατική λύση. Όλα τα άλλα είναι σοφιστείες για τον έλεγχο την κουτάλας....
    (Αλήθεια, η Πετρούλα τι λέει επ`αυτού;)

  5. ataktos avatar
    ataktos 01/02/2009 21:13:14

    Αγαπητέ Factorx – ξεγυμνώθηκαν με τα βίτσια τους οι νοικοκύρηδες …

  6. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 01/02/2009 21:29:05

    Τι γίνεται τώρα παίδες??? Κάτι λέγαμε για κατάρρευση... τώρα βλέπω ότι η ΝΔ πάει για 39-40% άνετα! Η λογική λέει ότι αφού ζητάει αλλαγή του Νόμου σημαίνει ότι μπορεί!!!
    Τι λές FACTORA που τα ξέρεις ΟΛΑ?

  7. ataktos avatar
    ataktos 01/02/2009 21:38:08

    Γραφίδης- αυτοί και στο μυαλό σου 99%!!!! θα πάρουν αν πάνε μόνοι τους στην κάλπη χα χαχαχ

  8. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες κα Φιλελ avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες κα Φιλελ 01/02/2009 21:45:08

    Καλα απο κατι τετοιους ξεπεσμενους καθηγητακους ολα να τα περιμενουμε... Αυτοι οι τυποι διδασκανε σε πανεπιστημια ετσι..? Εγω λεω ενισχυμενη αναλογικη με 30%... Εκει ειναι που θα τους ριχνουμε γιαουρτακια... Με τους κιοσεδες ομως...

  9. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 21:45:17

    Δηλαδή, πάλι θα δούμε την Μιλένα και τον Κυριάκο με συγκλονιστικά ποσοστά!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2009 22:13:09

    Και την Βούλα Πατουλίδου....

  11. osaperas avatar
    osaperas 01/02/2009 22:16:52

    Ρε παιδιά συμφωνούν οι πασοκτζήδες με αυτά που λέει ο Παυλόπουλος;
    Βρήκα τις παρακάτω δηλώσεις του Παπακωνσταντίνου (αν και ομολογώ ότι δεν καταλαβα και πολλά πράγματα)

    "Κληθείς να σχολιάσει τις δηλώσεις του κ. Παυλόπουλου για εφαρμογή του νέου εκλογικού νόμου από αυτές τις εκλογές, ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπακωνσταντίνου ανέφερε:

    "Ο κ. Παυλόπουλος επαναφέρει, με το μάτι στις μετρήσεις, μία πρόταση εκλογικού νόμου, την οποία ψήφισε μόνη της η Νέα Δημοκρατία στη Βουλή. Εμείς το επικοινωνιακό αυτό παιχνίδι δεν θα το παίξουμε. Όπως έχουμε ήδη δεσμευτεί, μετά τις επόμενες εκλογές, ως κυβέρνηση, θα φέρουμε νέα πρόταση εκλογικού νόμου, που θα κατοχυρώνει την αυτονομία της πολιτικής" κατέληξε. "

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/02/2009 22:32:30

    Το ζητημα το ανεκινησε ο Πρετεντερης σήμερα στο "Βήμα" για να αποφευχθει η ακυβερνησια.
    Η ΝΔ το δεχθηκε γιατί δεν ενδιαφερεται για κυβερνηση συνεργασίας.Το ΠΑΣΟΚ όχι γιατί ίσως ελπιζει να βάλει μέσα τον ΣΥΡΙΖΑ που όμως θέλει απλή αναλογική αλλά δεν θέλει συνεργασία.
    Επειδή για να περάσει χρειάζονται 200 ψηφοι δεν θα γινει τίποτα.Μετα τις εκλογές και εφ όσον δεν υπάρχει αυτοδυναμία θα τεθουν όλοι -και αυτοι που διαλαλουν απλή αναλογική αλλά δεν δεχονται συνεργασίες -προ των ευθυνων τους.

  13. οκτώ avatar
    οκτώ 01/02/2009 22:58:34

    Τον χουντονόμο Σκανδαλίδη περί turbo-αναλογικής που τον ψήφισαν τότε σαν αντιπολίτευση, έρχονται να τον ενισχύσουν σήμερα τα γαλάζια λαμόγια.
    Γιατί όλα αυτά, μήπως τους έβαλαν χέρι οι Ευρωπαίοι εταίροι για την μαύρη δημοσιονομική τρύπα και δεν υπάρχουν άλλα χρήματα για ρουσφέτια; Ετσι δυσκολεύονται λιγάκι να εξαγοράσουν ψήφους, αφού μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν καλά.
    Εάν θέλουν μπορούν να πάρουν τα ρουσφέτια τους και να πάνε να καταστρέψουν άλλη χώρα στον πλανήτη.

  14. ariel avatar
    ariel 01/02/2009 23:28:19

    @13, το γκαντεμόσαυροι είναι ο πιο καλός χαρακτηρισμός. Επί πρωθυπουργίας ΚΚ μας βρήκαν όλα τα κακά. Φωτιές, θανατικά, φτώχεια (σεισμοί, λοιμοί, καταποντισμοί). δεν ξέρω τι θα κάνουν οι άλλοι αν έλθουν, πάντως χειρότεροι αποκλείεται να είναι. Ελπίζω τουλάχιστον, αλλοιώς αλί και τρισαλί μας.

  15. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 01/02/2009 23:30:25

    @15 Σε βρίσκω αρκετά θρήσκο(α).

    Αφού θα έρθουν οι άλλοι γιατί δεν δέχονται την αλλαγή του νόμου? Το το θέλουν το ΡΟΖ δεκανίκι???

  16. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 23:33:59

    @15 ariel

    Ω!!!!Ποία σύμπτωσις!!!

    Κι επί Ράλλη (όταν ο Μητσοτάκης ετοιμαζόταν για την ηγεσία της ΝΔ), τα ίδια δεινά περνούσε η χώρα!

  17. ariel avatar
    ariel 01/02/2009 23:52:04

    Γραφίδη είμαι θρήσκα, όχι θρησκόληπτη. Είπα αν έλθουν οι άλλοι, όχι ότι θα έλθουν οι άλλοι. Ανώνυμε, μην γρουσουζεύεις πρωτομηνιάτικα. Αλλωστε Μητσοτάκης και γκαντεμόσαυρους γκαντεμόσαυρους, είναι ο τέλειος συνδυασμός.

  18. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 23:57:10

    Ariel συμπονώ τους Κυρίους κι ουχί τους δολοπλόκους!

  19. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:06:35

    Ανώνυμε δεν κατάλαβα τι εννοείς, αν θες εξήγησέ μου.

  20. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:10:27

    Αριελ εξυπακούεται, στην εποχή που γίνεται ο κακός χαμός κι εμείς πρέπει να ασχοληθούμε με τις φιλοδοξίες του Μητσοτακέικου!

  21. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:20:35

    Κατάλαβα. Το Μητσοτακέϊκο δεν συμμαζεύεται, αλλά είναι στο χέρι μας να τους ξεφορτωθούμε. Λίγο δύσκολο βέβαια, τουλάχιστον την κοράκλα. Για τον Κυριάκο μπορεί να τα καταφέρουμε με λίγη προσπάθεια.

  22. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:24:51

    Ξέχασα βέβαια πως ακολουθεί ο υιός Μπακογάννης που ετοιμάζεται και πάει λέγοντας και κλαίγοντας. Ο Θεός να μας δίνει δύναμη και αντοχή.

  23. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:28:24

    ΑΝ ζούσε ο μπαμπάς τους, αυτά τα παιδιά δεν θα ήταν ποιό ισοροπημένα;

  24. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/02/2009 00:34:15

    Ο ελιγμός του ΚΚ. αποσκοπεί στη ματαίωση κυβερνήσεων συνεργασίας, που γνωρίζει ότι παρασκηνιακά προωθούνται. Η Ντόρα Μπακογιάννη από την άλλη, γνωρίζει, ότι το εκλογικό απότελεσμα προαναγγέλεται τέτοιο, που το μπόνους των δέκα εδρών δεν θα είναι σε θέση μετά τις επόμενες εκλογές να ματαιώσει τέτοιου τύπου κυβερνήσεις. Έτσι δεν υπάρχει λόγος να εκτεθεί, εκφράζοντας κάποια απόκλιση από τον ΚΚ.

  25. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:34:29

    Μιλάς για τον Παύλο Μπακογιάννη έτσι? Εχεις δίκηο γιατί από ότι έχω ακούσει ήταν αξιόλογος. Ασε που αν ζούσε, η Ντόρα δεν θα ήταν βουλευτίνα, γιατί βγήκε εκμεταλευόμενη το όνομά του, το οποίο φέρει ακόμη. Και δεν ξέρω για πόσο θα ήταν γυναίκα του.

  26. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:37:06

    ....και τα παιδιά θα είχαν τον δικό τους δρόμο! Τα λυπάμαι κατα βάθος!

  27. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:38:32

    κι η πόλι δεν θα ήταν αντικείμενο εκμετάλευσης ανάμεσα στα κλάματά της!

  28. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:40:27

    Ανώνυμε αλί σ'αυτόν που πέθανε. Οι υπόλοιποι βρίσκουν το δρόμο τους με τον ένα ή άλλο τρόπο. Θα ήταν καλύτερα βέβαια να τα μεγαλώνει ο Παύλος παρά η οικογέννεια Δρακουμέλ.

  29. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:42:27

    Αυτή η χώρα με νοιάζει, οι άλλοι comme ci s est rien passe'!!

  30. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:49:36

    Ανώνυμε για ποιά κλαματα μιλάς, σιγά μην σπάραξε κιόλας. Η χώρα θα πάει μια χαρά. Εσο αισιόδοξος κατά το έσο έτοιμος των προσκόπων. Οσο για το Δημοκράτες εντός εισαγωγικών αν απαυθύνεσαι σε μένα, να είσαι σίγουρος Ανώνυμε με κεφαλαίο Α πως είμαι πιο δημοκράτις από πολλούς άλλους και κανείς δεν διεκδικεί την Δημοκρατία για πάρτη του.

  31. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:55:31

    ..δεν έχεις κι άδικο! Αλλού ζώ! την δουλειά της έκανε! Αλί σε αυτούς που φεύγουν....

  32. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:57:32

    Ωραία η κουβεντούλα, αλλά η ώρα πήγε μία, βγήκαν τα φαντάσματα, πάω για ύπνο. Καλή νύχτα σε όλους και καλό μήνα

  33. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:58:26

    αλλο αυτο που γράφω εδώ ως anonymous


    κι αλλουτερος ο Αnonymous


    ..πες ιδέα για νικ

  34. varka avatar
    varka 02/02/2009 01:08:05

    KAΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ !

  35. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 01:08:46

    Αν ρωτάς εμένα για νικ δεν ξέρω τι σε εκφράζει. Τι δικό μου μην γελάσεις, αλλά είναι από παραμύθι του Αντερσεν

  36. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 01:15:12

    Μη γελάσεις κι εσύ...αλλά ήταν το αγαπημένο μου!

  37. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 01:21:59

    Πως σου φαίνεται το ΟDIN πρώτος τη τάξει θεός των Βίκιγκς. Η πες εσύ μερικά και λέω γνώμη

  38. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 05:36:37

    Ευτυχώς ο κλητήρας του κυρ Χρηστού έλαβε έγκαιρος το «μήνυμα τον καιρών» και ούτε ""αιφνίδιως" ούτε τίποτα άλλο ,εσύ factorx ανέβασε λύγο το επίπεδο και μην το κατεβάζεις διότι θα σου ξεφύγει η πολύχρονη προσπάθεια που κάνεις …

  39. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 07:48:34

    Αριέλ νόμιζα πως σημαίνει λιοντάρι στα εβραικά.

  40. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 09:31:42

    Καλημέρα Strange. Δεν ξέρω τι σημαίνει στα εβραϊκά, αλλά είμαι σίγουρη για τους Βίκινγκς. Ενας λόγος περισσότερο όμως να είναι ένα δυνατό αντρικό νικ

  41. tony avatar
    tony 02/02/2009 09:47:23

    Πετάνε το τιμόνι από τά χέρια τους τώρα που βουλιάζει το καράβι.Έτσι θα χρεώσουν το φαλιμέντο στην ακυβερνησία.Μετά ένας από τους δυο χοντρούς θα αναλάβει να μας σώσει.Στο μεταξύ όμως εμείς θα έχουμε αδυνατίσει πολύ και κανένας χοντρός δεν θα μας εκφράζει.Τότε θα αναλάβει ο στρατός.Θα είναι και πολύ της μόδας εκείνη την εποχή.Και ήθελα πρωί πρωί να είμαι αισιόδοξος.

  42. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 09:53:12

    Και η βασίλισσα Μαρία –Αντουανέτα κάπως έτσι κυβερνούσε ….και συμπεριφερόταν

  43. stelios avatar
    stelios 02/02/2009 10:10:29

    Βρε πρασινοφρουροί χαζόπαιδα, για προσπαθείστε να μας εξηγήσετε γιατί δεν δέχθηκε ο απόφοιτος του πίκπα την πρόταση να γίνουν οι επόμενες εκλογές με το νόμο Παυλόπουλου που ευνοεί ιδιαίτερα το πρώτο κόμμα;
    6 μήνες τώρα λέτε ότι είσαστε σίγουροι ότι θα είστε πρώτο κόμμα στις επόμενες εκλογές.
    Αφού ο νόμος Παυλόπουλου ευνοεί το πρώτο κόμμα γιατί δεν τον δέχεστε λοιπόν;
    Δύο είναι τα συμπεράσματα:
    Πρώτο, με το βλακογιώργο στην ηγεσία σας δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να κερδίσετε (όσο και να σας βοηθούν ο Μπόμπολας, ο Λαμπράκης, ο Αλαφούζος, ο Κοντομηνάς, ο Κυριακού και ο Βρυώνης).
    Δεύτερο, οι δημοσκοπήσεις που βλέπουμε να παίζουν κάθε Σαββατοκύριακο είναι μαιμού, πάντα ήτανε.
    Περαστικά στους φανατικούς πράσινους μουτζαχεντίν.
    Πηγαίνετε για κάνα καφέ τώρα, να σκεφτείτε τί θα κάνετε στη μίζερη υπόλοιπη ζωή σας, τί θέλετε να γίνετε όταν μεγαλώσετε, και άλλα τέτοια.

  44. ataktos avatar
    ataktos 02/02/2009 10:24:53

    και οι αυλικοί της κάπως έτσι όπως τα σημερινά παπαγαλάκια ομιλούσας και εκφραζόταν .χα χα χα

  45. kazanias avatar
    kazanias 02/02/2009 14:36:50

    ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΠΑΣΑ ΜΕ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΥΡΙΖΑ, ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΣΟΥΝ.

  46. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/02/2009 23:04:14

    ΤΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ. Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΞΑΝΑ ΤΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΨΕΥΤΟΘΟΔΩΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΗΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ!!!

  47. palios avatar
    palios 03/02/2009 00:51:57

    Το ΠΑΣΟΚ (που κατα τον Δρ Κουτσούκο είναι 12 μονάδες μπροστα) αντι να πιάσει την ευκαιρία απο τα μαλλια και να καθαρισει περίπατο τις επόμενες εκλογές κάθεται και γεμίζει τους οπαδούς του με ανασφάλειες.Γιαυτο τα νευράκια των Πασόκων εδώ μέσα.Οσο για τους Συριζαίους αν και τρεμούλιασαν λίγο στο άκουσμα της πρότασης ,τώρα πίνουν στην βλακεία του Τζέφρυ. Σας το σμπαράλιασε το ηθικό ο Τιτάνας κύριοι.....

  48. www,politonsymaxia.gr avatar
    www,politonsymaxia.gr 03/02/2009 01:13:34

    Οι άνθρωποι δεν παίζονται .Ο λόγος για κορυφαίους υπουργούς οι οποίοι ξαφνικά προτείνουν στο ΠΑΣΟΚ να δεχθεί την άμεση και σε αυτές τις εκλογές εφαρμογή του εκλογικού νόμου Παυλοπουλου γιατί αλλιώς υποστηρίζουν δεν θα υπάρχει αυτοδύναμη κυβέρνηση και άρα κινδυνεύει η χώρα μας από τα δείνα της οικονομικής κρίσης. Στην περίπτωση αυτή θα λέγαμε ότι οι άνθρωποι δεν έχουν ούτε φιλότιμο ούτε φυσικά και πολιτική τσίπα .Περισσεύει η φαιδρότητα και ο κυνισμός .Στην ουσία κινδυνολογούν και τον φόβο για τον δικό τους πολιτικό καταποντισμό τον μεταφράζουν σε φόβο για το μέλλον της χώρας΄.
    Προτεινουν μια μίνι πολιτική εκτροπή και παραχάραξη της λαϊκής βούλησης .Σε αυτό το τρυπακι θέλουν να χώσουν και το ΠΑΣΟΚ που δυστυχώς μερικά στελέχη του φλερτάρουν με τα γνωστά σενάρια ΠΑΣΟΚΟΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. Οι άνθρωποι θα προτιμούσαν να χάσουν από ένα ΠΑΣΟΚ που θα κέρδιζε τις εκλογές με βάση τον καλπονοθευτικο τους νόμο και θα ήταν αδύναμο στο λαό. Αυτό το προτιμούν γιατί στην άλλη περίπτωση ένα ΠΑΣΟΚ το οποίο θα προχωρούσε σε μια συνεργασία με την αριστερά θα ήταν απρόβλεπτο θα διέθετε δυναμική και άρα θα ήταν μια κεντροαριστερά επικίνδυνη για τους γνωστούς νονούς της πολιτικής και οικονομικής ζωής Μόνο έτσι μπορεί κανείς να εξηγήσει ανάλογη πρεμούρα μεγαλοκαναλοδημοσιογραφων οι οποίοι κατά τα αλλά αρέσκονται να πολιτογραφούνται στο χώρο της κεντροαριστεράς