16/03/2009 23:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέμα ασύλου έθεσε ο Μαρκογιαννάκης

Συναίνεση για την άρση του πανεπιστημιακού ασύλου ζήτησε ο αναπληρωτής υπουργός για θέματα Δημόσιας Τάξης, Χρήστος Μαρκογιαννάκης, στην έκτακτη συνεδρίαση του ΔΣ του ΕΒΕΑ με θέμα τις ζημιές από τις επιθέσεις κουκουλοφόρων, στην οποία παρέστη με δική του πρωτοβουλία.

Ερωτηθείς εκεί  για το θέμα του ασύλου, αφού σημείωσε πως δεν πρόκειται για θέμα δικής τους αρμοδιότητας, υπογράμμισε την ανάγκη «να εξεταστεί σε διακομματική βάση ώστε να υπάρξει πλήρης συναίνεση για να υπάρχει ένα ενδεχόμενο ρύθμισης, η οποία κατά τρόπο διαφορετικό θα θέτει τις προϋποθέσεις του ασύλου».

Στο μεταξύ διαρρέουν διάφορες πληροφορίες για τα έκτακτα μέτρα που θα λάβει η αστυνομία για να αντιμετωπίσει τους κουκουλοφόρους. Μεταξύ αυτών λέγεται ότι θα περιλαμβάνονται ευέλικτες και πάνοπλες ομάδες ταχείας επέμβασης των 12 ατόμων, τεθωρακισμένα οχήματα ρίψης νερού. Οι αστυνομικοί και τα εδικά οχήματα θα περιπολούν στην οδό Αθηνάς, την Πανεπιστημίου, τη Σταδίου, την Ακαδημίας και το Κολωνάκι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 23:52:19

    Όταν διαπράττονται αυτόφωρα αδικήματα η αστυνομία μπορεί να εισέρχεται στα ΑΕΙ και να συλλαμβάνει. Όλα τα υπόλοιπα είναι μπούρδες νάχαμε να λέμε. Φοβούνται όμως να εφαρμόσουν τον νόμο διότι μετά θα τους φάνε τα ΜΜΕ και άρα ο κάθε επικεφαλής αξιωματικός δεν ασχολείται αλλά περιμένει την πάσα από Πρύτανη ή εισαγγελέα κλπ. Όλοι όμως φοβούνται το διαβόητο πολιτικό κόστος. Συνεπώς οι κουκουλοφόροι παίζουν μπάλα χωρίς αντίπαλο.
    Όσο για τα μέτρα του Μαρκό, αμφιβάλλω πάρα μα πάρα πολύ. Η πλήγή κακοφόρμισε και χρειάζεται πλέον επειγόντως ακρωτηριασμό. Όχι τσιρότο. Έργα και όχι επικοινωνιακές σαχλαμάρες.

  2. osaperas avatar
    osaperas 17/03/2009 00:07:20

    Δεν νομίζω να φοβούνται τα ΜΜΕ που πάνε κατα διόλου και κυκλοφοριακά και σε επίπεδο αξιοπιστίας. Αυτό είναι δικαιολογία που επικαλούνται οι ίδιοι.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούν να εφαρμόσουν τίποτε, δεν έχουν την ικανότητα να το κάνουν και μετά βρίσκουν πάντα μια δικαιολογία

  3. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 17/03/2009 01:02:05

    επιτελους!

    να κι ένανς άνθρωπος που πασχίζει. Συμφωνώ με τον Μαρκογιαννάκη να αρθεί η ασυλία του, και να διακστεί επιτέλους για τις αποφυλακίσεις δεκάδων κακοποιών στοιχείων στην Κρήτη προς βορά ψήφων, για ηθική αυτουργία στη δολοφονία 20χρονου φοιτητή στο Ρέθυμνο, από τον κύριο Λαγουδάκη ο οποίος είχε χαρακτηριστεί ψυχοπαθής δολοφόνος αλλά ο κουμπάρος του υπουργός τον "αποφυλάκισε", και γενικά για την σεσημασμένη βαριά παραβατικότητα που σπονσοράρει για χρόνια τώρα στην ιδιαίτερη πατρίδα του, ελέγχοντας ολόκληρο το δικαστικο-αστυνομικο-δικηγορικό σύστημα.

    ΤΕΛΟΣ Η ΑΣΥΛΙΑ! ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΑΥΤΟΦΩΡΟ ΟΣΟΙ ΤΟΝ ΓΥΡΟΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ! ΝΤΟΥ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΟ 30 ΔΙΜΟΙΡΙΕΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΑΓΩΝΣΤΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΩΣ ΒΑΡΥΠΟΙΝΙΤΗ!!!

  4. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 17/03/2009 01:24:49

    Τι εγινε; Εχουμε εισοδισμο απο Τουπαμαρος;

  5. someone avatar
    someone 17/03/2009 02:01:29

    Τα ίδια παντελάκη μου, τα ίδια παντελή μου.Ο νόμος ΄΄περί ασύλου΄΄ είναι ξεκάθαρος. Γιατί λοιπόν δεν εφαρμόζεται?????? Πόσες αξιόποινες πράξεις πρέπει ακόμα να διαπραχθούν για να πάψει το υποτιθέμενο άσυλο ιδεών να είναι άσυλο αξιόποινων πράξεων? Έκτακτα μέτρα για τα μάτια του κόσμου, λέω εγώ. Και στο τέλος, ζημιωμένοι θα βγούν για άλλη μια φορά οι πολίτες, που καταστρέφονται οι περιουσίες τους, αλλά και οι αστυνομικοί που η ίδια η πολιτεία τους έχει καταντήσει να τρώνε ξύλο και να είναι δέκτες όλης αυτής της οργής.

  6. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 17/03/2009 03:40:39

    έχετε αντιληφθεί οι μή κολλημένοι και οι μη εγκάθετοι εδω μέσα σε τί συναινείτε; Κάνετε πίσω σε απαίτηση ενός διεφθαρμένου συστήματος ΠΡΙΝ αυτό υποχωρήσει και απονείμει δικαιοσύνη για αυτούς που μας κλέβουν. Το άσυλο είναι το προβλημα της δημοκρατίας μας; ή τα σκοτεινά κέντρα και κόλπα των άθλιων πολιτικάντηδων και των νταβάδων τους;

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/03/2009 07:38:01

    @9 Δεν είδα κανέναν από τους γιαλατζη σημερινούς "αγωνιστές" να καινε το αμάξι κανενός σκοτεινού κέντρου... Των γονιών τους τις περιουσίες καινε.

  8. dr.thess avatar
    dr.thess 17/03/2009 08:42:53

    λυσσαξαν οι δεξιοι λεβεντες μανδαρινοι και οι τσογλανοκουκουλοφοροι να καταργηθει το ασυλο.....και οι δυο δε γουσταρουν διακινηση ιδεων

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/03/2009 09:16:58

    Κινησεις τακτικης ειναι και αυτα.
    Το αρχικο σεναριο της "εξέγερσης" προβλεπε "αστυνομικο κρατος της δεξιας" και "μπατσοι - γουρουνια -δολοφονοι".Οταν η κυβερνηση δεν επαιξε στο εργο που ειχαν ετοιμασει αποσυροντας την αστυνομια και αφηνοντας τους επαναστατες να δειξουν το ποιον τους το σεναριο αλλαξε και εγινα "ανικανη κυβερνηση που διελυσε την αστυνομια και ανασφαλεια".Τωρα γινεται η ρελανς για καταργηση του ασυλου.Δεν θα το δεχθουν και οποτε λενε για ανομια και ανασφαλεια θα ζητειται η καταργηση του για να εκτεθουν οι οψιμοι οπαδοι της ταξης.

  10. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 17/03/2009 09:48:16

    καλημερα .....ας οψονται οι δηθεν πρυτανεις και καθηγητες που με την αδιαφορια τους κατακαινε ολη την ελλαδα

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/03/2009 09:50:47

    Εγω θα συνεχισω να γραφω το ιδιο,γιατι ως φαινεται,δεν χαμπαριαζετε.
    Το ασυλο,οτν το χρειαζομαστε,για τη διακινηση των ιδεων εννοω,και αυτο γινεται σε δικτατοριες,δεν μπορουμε να το εχουμε.
    Οταν ομως το εχουμε,καλη ωρα οπως τωρα,τοτε απλως,δεν το χρειαζομαστε,γιατι δε νομιζω να πιστευετε οτι χρειαζοσαστε ασυλο,για να διακινησετε τις "ιδεες" σας.
    Και το βλογ αυτο,τι ειναι; Δεν ειναι διακινηση ιδεων;Σας εμποιδισε κανεις απο το να μας βομβαρδιζετε με τις φοβερες αληθειες,που μονο εσεις απο ολο τον κοσμο,πιστευτε;Και εννοω,ολο τον κοσμο,οχι ολη την Ελλαδα.
    Αντε παρατατε με λοιπον,και τραβατε να κανετε κανα τεστ IQ για να πειστειτε για το μεγεθος της...εξυπναδας σας.
    Υπαρχει ετσι η ελπιδα,μηπως καταλαβετε,οτι πρεπει και να ακουτε,και οχι μονο να μιλατε.
    Μιλαω πολυ σκληρα,αλλά εχω απαυδήσει,γιατι με ολον αυτο το βερμπαλισμο,μας πηρε και μας σηκωσε.

  12. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 17/03/2009 09:57:18

    το ασυλο ειναι πραγματι για την διακινηση των ιδεων ...δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που καθιερωσαν οι διαφοροι ψευτοαριστεροι ελεος πια ...η αστυνομια να επεμβαινει και μαλιστα δυναμικα τελος και σε οποιον αρεσει!!!

  13. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 17/03/2009 09:59:43

    η εκαστοτε κυβερνηση εκλεγεται για να κυβερνα και οταν γινονται πραξεις οπως αυτες ειναι υποχρεωμενη να επεμβη με οποιο κοστος και αν ειναι αυτο ...το συνταγμα λεει για ισονομια τιποτα αλλο φτανει πια η κοροϊδια ολψν αυτων που 30 τοσα χρονια καταρακωσαν την ελλαδα

  14. Hellenic avatar
    Hellenic 17/03/2009 10:19:56

    O νομος για το ασυλο, ειδικα ο τροποποιημενος της Γιαννακου, δινει τη δυνατοτητα στο πρυτανικο συμβουλιο με πλειοψηφια να αρει το ασυλο οταν κρινει οτι ειναι απαραιτητο. Αλλα ακομα και οταν δεν γινει αυτο, εχει η αστυνομια το δικαιωμα να επεμβει απο το νομο αυτεπαγγελτα οταν διαπραττονται κακουργηματα. Συνεπως η ολη ιστορια περι του ασυλου ειναι ψευτικη και στη καλυτερη των περιπτωσεων ερχεται να καλυψει ως αλλοθι, την τραγικη ανεπαρκεια και τον ερασιτεχνισμο του κουμπαροστρατου των σωματων ασφαλειας και λοιπων υπηρεσιων.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/03/2009 10:22:26

    @ προβοκατωρ
    Εάν ακουσεις όμως τι γραφουν διαφοροι του αντιεξουσιαστικου χωρου θα δεις οτι μιλουν για "κοινωνικο ασυλο". Με άλλα λογια δεν το βλέπουν ως χωρο ελευθερης διακινησης ιδεων αλλα ως χωρο όπου δεν ασκειται η εξουσια του κρατους αλλα μια αυτονομη περιοχη όπου υπαρχει άλλη εξουσια.
    Προκειται πρακτικα για ορμητηριο εχθρικων προς την επισημη κυβερνηση δυναμεων.Την ιδια αντιληψη εχουν και για την περιοχη των Εξαρχειων εξ ου και οι συχνες επιθεσεις κατα του Αστ.Τμηματος Καλλιδρομίου.Ζητουν να ορισουν μια δικη τους αυτονομη περιοχη.Η δικη μου αποψη φυσικα είναι οτι θα έπρεπε να εγκατασταθει αστυνομικο τμημα και μεγαλο μαλιστα την πλατεια Εξαρχειων και να κυκλοφορουν συνεχεια σε όλη την περιοχη ενστολοι αστυνομικοι με διαταγη να συλλαμβανουν οποιονδηποτε παραβιαζει και την παραμικρο νομο.
    Αλλα προς το παρον ακολουθειται η τακτικη "αφηστε να εκτονωθουν".

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/03/2009 10:28:27

    @ Ηellenic
    Ο νομος για το ασυλο δεν αναφερει ποιος είναι αρμοδιος να ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ οτι τελουνται αυτοφωρα αδικηματα.Προφανως δεν μπορει να ειναι η αστυνομια αφου ειναι εξω απο τον περιβολο του πανεπιστημιου ενω τα αδικηματα τελουνται μεσα.
    Οταν εδερναν τον Πανουση μεσα σε αμφιθεατρο πως μπορουσε να εχει αντιληψη η αστυνομια ότι τον εδερναν;
    Αρα ο νομος είναι ασαφης.Φυσικα η ασαφεια εχει και πλεονεκτηματα.Γιαυτο ειπα οτι μια κυβερνηση αν θελει μπορει να αγνοησει το ασυλο χωρις να το καταργησει.Μπορει να δηλωσει ότι ΕΚΡΙΝΕ οτι τελουνται αυτοφωρα αδικηματα και να στειλει την αστυνομια μεσα-ειναι ομως θεμα πια πολιτικης τακτικης.

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/03/2009 12:53:48

    Δεν συμφωνώ με τον τίτλο του ποστ. Καλά θα ήταν να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς ο Μαρκογιαννάκης είπε για κάτι που "θα θέτει τις προϋποθέσεις του ασύλου" με διαφορετικό τρόπο. Το άσυλο είναι σύμβολο, έμβλημα. Απλώς δεν πρέπει να υπάρχει. Είναι εξωφρενικό ως έννοια. Άντε και να πούμε ότι το έχουμε για την ελευθερία της γνώμης. Αν κάποιος αρχίσει τις συκοφαντίες και τη λάσπη και "οχυρωθεί" πίσω από το άσυλο, γιατί θα πρέπει να παρακαλάω το κάθε πρυτανικό συμβούλιο για να επιτρέψει να καταδιωχθεί η παρανομία της συκοφάντησης; Ούτε τα αδικήματα γνώμης μπορούν να καλύπτονται πίσω από το άσυλο. Είναι ακριβώς, μα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει ο Προβοκάτορας. Με όποια μορφή και να υπάρχει το άσυλο, από τη στιγμή που θα υπάρχει ως αντίληψη, ως ιδέα, η αστυνομία θα είναι δέσμια της ιδεοληψίας αυτής που κατατρύχει το δημόσιο βίο μας.

    Μετά τη σωτηρία της Κύπρου (από το σχέδιο Ανάν), την αποκρατικοποίηση της Εμπορικής, την αποκρατικοποίηση της Ολυμπιακής, τη σταδιακή αποδόμηση της Οικογένειας και ορισμένες άλλες ανοησίες του θείου του που διόρθωσε/ διορθώνει ο Κωστάκης, καιρός είναι να καταργήσει ακόμη μια ανοησία του θείου του, το άσυλο. Να τελειώνουμε!

  18. Απορων avatar
    Απορων 17/03/2009 19:10:00

    Συναίνεση σε τί?
    Στην ανικανότητα,στην οκνηρία,στους ψεύτες,στους φαιδρούς επιδρομείς του πατσά της εξουσίας,
    στους λήσταρχους των ταμείων,στους αγαπητικούς των απόρων κορασίδων,στους συνενόχους,στους διαλυτές του κράτους δικαίου,στους κουμπάρους της ρεμούλας,στους ..,στους ..,ουκ έστιν αριθμός?
    Μόνον άτομα με αυτοκτονικό ιδεασμό θα μπορούσαν να προσφέρουν στους ετοιμόρροπους επιβήτορες της εξουσίας!
    Βρε ούστ!!!!!!!

  19. nyfitsa avatar
    nyfitsa 18/03/2009 09:18:07

    …..μπούρδες και κουραφέξαλα. Σε ποιο ευρωπαϊκό κράτος του 2009 υπάρχει ΑΣΥΛΟ για την διακίνηση των ιδεών??? ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΥΝΕ. !!

  20. aris53m avatar
    aris53m 18/03/2009 21:47:02

    δηλαδή τα τρακτέρ με κάτι σαν πηρούνες ξερω γω με δολοφονικές διαθέσεις δεν θα μπορούν να μπαίνουν στην Νομική?

    oh joy!