02/08/2008 15:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλω να πάω διακοπές

Η έξοδος των …μυρίων άρχισε. Γράφοντας στα παλιά τους τα παπούτσια κυβέρνηση και αντιπολίτευση χιλιάδες Συνέλληνες την κάνουν από το πρωί για τα μπάνια του λαού. Πολύ λίγοι γνωρίζουν βεβαίως πως θα την βγάλουν οικονομικά όταν επιστρέψουν, αλλά στα π… τους που θα έλεγε και ο βαρήκοος. Τώρα πάνε διακοπές.

Η τροχαία βρίσκεται επί ποδός πολέμου και η πληρότητα στα πλοία αγγίζει το 100%. Η κίνηση στα λιμάνια είναι ιδιαίτερα αυξημένη με 32 πλοία να φεύγουν το Σάββατο από τον Πειραιά, 18 από τη Ραφήνα και 7 από το Λαύριο, ενώ μόνο την Παρασκευή διακινήθηκαν από τα λιμάνια περίπου 30.000 επιβάτες.

Και έτσι που τα βλέπω τα πράγματα μόνο εγώ και μερικές χιλιάδες άλλοι έχουμε ξεμείνει στην Αθήνα. Που θα πάει όμως; Θα γυρίσει ο τροχός και θα γ… κι ο φτωχός. Σχήμα του λόγου, βεβαίως. Επειδή ούτε και τότε με βλέπω να ξεκολλάω από το κομπιούτερ.Την πατήσαμε Νήπιε Γέροντα, εδώ που μπλέξαμε. Και να έχεις και κάποιους ανεγκέφαλους να σου την βγαίνουν μια από τ΄ αριστερά και μια από τη δεξιά. Εσύ θα πας στο Άγιος Όρος (με τον Ρουσόπουλο;) κι εγώ θα πήζω με τις γραφειοκρατίες που έμπλεξα καλοκαιριάτικα με κάτι προσωπικά και επαγγελματικά. Προφήτη, να σε στείλω αντί εμού σε μια παραλία όπου θεσπέσιες υπάρξεις, εντελώς απελευθερωμένες, με περιμένουν; Καλά τώρα με πιστέψατε. Κι αν η γιαγιά μου είχε τούρμπο θα την κάναμε αεροπλάνο. Τα χάπια μου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 02/08/2008 15:29:48

    Στον φίλο alkis. έσβησα κατά λάθος με τα spams κι ένα σχόλιο σου,. Χίλα συγνώμηη. Ξαναστείλτο σε παρακαλω

  2. Nick avatar
    Nick 02/08/2008 15:31:30

    Ας πάνε να ζήσουν λίγο τη καλοκαιρινή αθωότητα τους γιατί μετά θα πρέπει να ζήσουν στη "χειμωνιάτικη σκληρότητα".

    Και όχι factorx, δεν είναι σχήμα λόγου. Η εκδίκηση του φτωχού είναι προ των πυλών.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/08/2008 15:43:26

    μην γκρινιάζεις, μια χαρά είναι η Αθήνα όταν οι Αθηναίοι είναι στην επαρχία... Αδειοι δρόμοι, ησυχία, σχεδόν σαν την Μενεξεδένια Πολιτεία.

    Δες την πάνω φωτογραφία να καταλάβεις ΤΙ γλυτώνεις! Όσο για την κάτω, ούτε στον ύπνο σου. Οι παραλίες είναι τίγκα στο αντηλιακό, ρακέτες, τσογλάνια, μύκητες και πίσσες. Ξανθιές σαν της φωτό μόνο σε διαφημίσεις ινστιτούτων αισθητικής. Καλά είναι εδώ.

  4. insider avatar
    insider 02/08/2008 15:50:48

    Καλό Καλοκαίρι και να είσαι καλά γιατί χάρη στο blog γίνονται αποκαλύψεις και κάτι καλό θα βγει στο τέλος.
    Να είστε όλοι καλά,
    Insider

  5. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 02/08/2008 16:16:27

    @FaktorX: Άσε τις προφάσεις για οφθαλμόλουτρα. Στις παραλίες όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν και... τυχερά.

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/08/2008 16:26:19

    @FactorX: Υπάρχουν και χειρότερα, (ή καλύτερα, -όπως το πάρει κανείς): μόλις αποχαιρέτησα φίλο μου skipper. Δουλεύει σε ένα κότερο που ο ιδιοκτήτης του είναι 63 ετών, κληρονόμος αμύθητης περιουσίας, απόφοιτος Οξφόρδης, πρώην κλασικός μουσικός στο Μόντε Κάρλο, όπου και μένει. Στο εκεί γκαράζ του έχει δυο Ρολς και μια Φεράρι. Έξη μήνες μένει εκεί και έξη μήνες στην Ελλάδα, κυρίως στο Αιγαίο. Η γκόμενά του 33 ετών, περικαλώ. Ο φίλος μου μου έλεγε ότι έχει μείνει άναυδος, γιατί ο τύπος δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ από το κότερο, ΑΛΛΑ είναι κολλημένος στο κομπιούτερ για …εικοσιτετράωρα! Καμιά βουτιά, φαΐ και πάλι πληκτρολόγιο!

    Ξέχασα να σου πω ότι έχει σπουδάσει πολιτικές επιστήμες...

    @archaeopteryx: συμφωνώ. Η Αθήνα είναι κατοικήσιμη μόνο τον Αύγουστο. Τον Αύγουστο που φεύγουν όλοι, είναι κάπως σαν να πηγαίνω στο ...χωριό μου.

  7. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 02/08/2008 18:05:16

    νήπιε, έκανα το σφάλμα να σκεφτώ να πάω στο νησί... Είμαι από τις 4 στην Ραφήνα, είναι 6, άγνωστο πότε θα φύγουμε σε ένα πλεούμενα γμάτο σαρδέλλες (που οι μισές καπνίζουν)... ευτυχώς δουλεύει το 3G. Όσο για την φωτογραφία του factorx, δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να μοιάζει έστω και λίγο.

  8. Factorx avatar
    Factorx 02/08/2008 18:57:59

    @"νήπιος γέρων". Τι μου θύμισες τώρα με τον γέρο, το κότερο, την γκόμενα και τα αυτοκίνητα. Τέλη δεκαετίας του 80. Παντρεύεται ένας τότε κολητός μου με μια συντρόφισα της εποχής, αλλά εντελώς κατίνα. Στους δυο μήνες του τα έχει πρήξει. Είναι όμως καλοκαίρι και πάνε διακοπές σε νησί με σκηνή , όπως πηγαίναμε τότε όλοι στην παρέα. Στις τρείς ημέρες τον βλέπω φάντη μπαστούνι μπροστά μου να μου λέει: "Με φιλοξενείς; χωρίζω". Τι είχε συμβεί, όπως μου τα αφηγήθηκε ο ίδιος:

    "Πάμε που λες στην Σκιάθο και κατασκηνώνουμε στην γνωστή μας παραλία. Το επόμενο πρωί είμαι αραχτός στην άμμο, όταν ξαφνικά καταφτάνει ένα κότερο. Ρίχνει άγκυρα και κατεβάζει δυο φουσκωτά. Στο ένα μπαίνουν τέσσερις τύποι και στο άλλο φορτώνουν τις εντούρο τους. Φτάνουν μπροστά σ΄εμένα και βλέπω δυο πανιλίθιους χοντρούς παιδιά του μπαμπά τους αλλά με δυο θεογκόμενες που τις κοιτάς και λές θα πεθάνω και δεν θα πάω (άλλο είναι το ρήμα) με τέτοια γυναίκα. Κατεβάζουν και τις μηχανές και είναι δυο μοντέλα που δεν έχουν έρθει ακόμα στην Ελλάδα (ΣΣ είμαστε τότε και οι δυο άρωστοι μηχανόβιοι). Τους βλέπω λοιπόν κι αρχίζω να ονειρεύομαι, τι θα έκανα αν είχα τη μια μηχανή με την μία γκόμενα στην σέλα. Πουτάνα ζωή". Κι εκείνη τη στιγμή του φωνάζει η Ελένη μέσα απο την σκηνή: Χάρη, έλα να πιεις τον καφέ σου. Και ο Χάρης: 'Αντε και ...κι εσύ και ο καφές σου". Και έφυγε. Μα το Θεό.

    Α, ρε Χάρη αν τυχαίνει και με διαβάζεις νάσαι καλά. Αξέχαστα χρόνια.

  9. ks avatar
    ks 02/08/2008 19:10:09

    Κάποιος πάλι θά μπορούσε νά πεί ότι ό Έλληνας δέν μπορεί χωρίς τόν συναγελασμό καί τόν συνωστισμό. Έπειτα μέ τί μούτρα νά αντικρύσει γνωστούς, φίλους καί συναδέλφους όταν αυτοί επιστρέψουν καί αρχίσουν νά διηγούνται ιστορίες από τά παραδεισένια μέρη πού επισκέφτηκαν; Πώς νά παραμείνει στήν πρωτεύουσα, θά χάσει αμέσως τό μεγαλύτερο κομμάτι τής αξίας του. Δρόμο λοιπόν καί μέ οποιοδήποτε τίμημα. Έν συνεχεία θά μπορεί καί αυτός μέ τήν σειρά του νά πεί ένα σωρό πράγματα, γιά νυχτερινές διασκεδάσεις καί σημαντικές γνωριμίες, αφήνοντας υπονοούμενα γιά τήν συνέχεια. Δέν θέλει νά υστερεί, θέλει καί αυτός νά είναι in.

  10. ataktos avatar
    ataktos 02/08/2008 20:25:15

    pantos ego sto horio mou horioudaki pernao fina

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/08/2008 20:45:00

    Με την αυθαιρεσία και τη δύναμη της Ευχής, φίλοι είναι ό,τι γουστάρω κάνω, αποφασίζω,

    1. Ο Αρχ-ρυξ να αλλάξει αμέσως θέση με τον φλαουτίστα (έτσι έβγαλα τον κοτεράτο Οξφορδιανό του Γέροντα).

    2. Ο Factor να διακτινιστεί στην Ελούντα, ο τουρισμός "στήνω τη σκηνή στη Σιφνο και την πάει το μελτέμι στη Σέριφο" πέρασε με την παιδική μας ηλικία.

    3. Ο Γέρων να ταξιδεύει οδικώς για το Όρος, ακούγοντας μπλουζ και γκοσπελάκια, από το soundtrack του Blues Brothers.

    4. Όλοι οι φίλοι να βρεθούν όπου αγαπάνε : είτε στην Αθήνα ήσυχα είτε σε νησί ανήσυχα.

    5. Οι εχθροί στη Λούτσα.

    Έχω χρόνια επιλέξει : June, July or September - Never in August.
    Η Αθήνα κούκλα. Βρήκα κι ένα σπάνιο βιβλιαράκι.

    Μόνο που επειδή "τον Αύγουστο δεν υπάρχουν ειδήσεις" κάποιοι "άνθρωποι" γίνονται χειρότεροι από ύαινες :
    κρεμασμένο στα περίπτερα το κατακρεουργημένο πτώμα του Ν. Σεργιανόπουλου.
    Για πέντε φράγκα.
    Κανένα από τα καθάρματα τής Espresso δεν σκέφθηκε τη μάνα του και την αδελφή του;

  12. ks avatar
    ks 02/08/2008 21:05:36

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΒΟΛΤΑ

    Καί φέτος όπως τακτικά μάς έχει συνηθίσει είς τά Ελληνικά νερά θέλει νά κολυμπήσει. Όμως δέν ήρθε μόνος του, έφερε καί τό σόϊ, αυτός θά είναι ό αρχηγός σάν γνήσιος καουμπόϊ. Θά φάνε, θά γλεντήσουνε, τίς θάλασσες θά σκίσουνε κι αφού τά κάνουν όλα αυτά, δέν θά αφήσουνε λεφτά. Είναι πάλι καλεσμένοι, από πέρυσι κλεισμένοι γιά νά επαναλάβουνε - αυτό μονάχα θά σάς πούν - εκείνα πού ακολουθούν.
    Όλοι τουγκέδερ σύσσωμοι κατέφθασαν ασμένως κι όλοι τους ήταν μιά χαρά κανένας κουρασμένος, μόνον ό γηραιότερος ολίγον τί πεσμένος, ήταν τά χρόνια τά πολλά πού βάραιναν στούς ώμους μά ένοιωθε περιχαρής γιατί ετακτοποίησε καλά τούς κληρονόμους, μάλιστα ένας έξ αυτών τήν ίδια θέση έλαβε μέ 'κείνην τού πατρός κι επιεικώς θά λέγαμε πώς τήν εκληρονόμησε, τουτέστιν τήν κονόμησε.
    Όλοι τους αριβάρισαν αεροπορικώς καί αμέσως κατευθύνθηκαν κάτω στήν παραλία, μέ σχέδιο απώτερο νά φύγουν μέ τό κότερο.
    Είναι ξένο τό κότερο αλλά θά πάνε βόλτα, βόλτα πού θά εζήλευε ακόμα καί ό Τραβόλτα. Καί νά'τανε μονάχα αυτοί, απόκοντα καί οί μπιστικοί όμως πρόβλημα κανένα, είναι όλα πληρωμένα.
    Στήν θάλασσα όλοι μαζί στά καθιερωμένα, μά θ'αδιαφορίσουνε γιά σένα καί γιά μένα, τά ρούχα θά πετάξουνε σέ κάποια παραλία αφού πρώτα αράξουνε καί μέχρι τό απόγευμα τά νεαρά τά θήλεα θά δείχνουν τό εμπόρευμα, τριγύρω οί αρσενικοί στήν άμμο καί στά φύκια, μέ τονισμένους τούς γλουτούς θά δείχνουν τούς κοιλιακούς κάνοντας καί ποντίκια. Αφού όλοι χορτάσουνε τού κύματος τό χάδι, έξω στήν άμμο θά λιαστούν καί δέν θά παραλείψουνε νά αλειφτούν μέ λάδι. Επίσης θά επιδοθούν σ'ασκήσεις κι αθλοπαιδιές, πολλές θά κάνουν ταρζανιές κι αφού τά πέριξ κόψουνε καί φύγει ή περιέργεια κι όταν θά εξαντλήσουνε όλη τους τήν ενέργεια καί τούς ανοίξει ή όρεξη θά'ρθουνε τά ορεκτικά καί όλα τ'άλλα φαγητά, μέ αστακούς καί σολομούς, αλλά καί φουά-γκρά καί νά'σαι από μιά μεριά γιά νά τούς κάνει χάζι, θά είναι σάν νά έπεσε ακρίδα καί χαλάζι. Βεβαίως τό γνωρίζουμε δέν είναι πεινασμένοι, μά όταν είναι δωρεάν πέφτουν σάν λιμασμένοι. Τούς άνοιξαν τήν όρεξη ό ήλιος καί ή θάλασσα, τ'αγέρι καί τά μπάνια κι όλα τά κατεβάζουνε έχοντας γιά προτίμηση χαβιάρι καί σαμπάνια. Τί όρεξη είναι αυτή, στενάξανε τά ψαρικά, ανάψαν τά πιρούνια, έ τώρα πιά μπαζώσανε καί όλοι πιά φουλάρανε επάνω ώς τά μπούνια.
    Καλές λοιπόν διακοπές καί νά μάς ξαναρθείτε, όλοι θά συμφωνήσουνε καί ασφαλώς καί πρέπει, βάλτε όμως καί καμιά φορά τό χέρι σας στήν τσέπη.

  13. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 02/08/2008 22:07:45

    αφού όλοι συζητάμε για διακοπές, τα κατάφερα να φτάσω στο νησί. Φυσάει του σκοτωμού, οι Αθηναίοι είναι αλαφιασμένοι «ά πα πα χρυσή μου, τι αέρας είναι αυτός». Εγώ παρακαλώ και προσεύχομαι να φυσάει 8 μποφόρ μέρχι τις 25 Αυγούστου για να μην ξανάρθουν.

    Προφήτη, δεν πλησιάζω σκάφη (άσε που θέλει κατάλληλα ρόύχα και παπούτσια). Νεόπλουτοι και άσχετοι, που είναι σε σκάφη για μόστρα και νομίζουν ότι οι καντηλίτσες είναι είδος μελανιάς.

  14. Factorx avatar
    Factorx 02/08/2008 22:46:56

    @Προφήτης. Είδα κι εγώ την ESpresso και δεν το πίστευα. 'Εχει φωτογραφία το πτώμα κατακρεουγημένο !!! Την αναπαράγουν κιόλας στο Διαδίκτυο.

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/08/2008 00:00:23

    Αρχ-ρυξ με στενοχωρείς : για καλό "σε στέλνω", να πληκτρολογείς απ' το κότερο. Άμα δεν σού αρέσει το blazer με χρυσά κουμπιά μην το φοράς.

    Factor, αθλιότητα χωρίς πάτο.

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/08/2008 02:04:52

    12:33, λες να "καλύπτουμε" τούς Βαρδινογιάννηδες;
    Αυτούς, δηλ. ήξερα για ιδιοκτήτες, δεν νομίζω να έχουν αλλάξει.
    Με προλαβαίνεις όμως στο ζήτημα τής απόδοσης ευθυνών, αν και διαφωνώ στα περί εισαγγελέα κ.λπ.
    Σιγά μη δικάσει κανένας το Βαρδή.

    Αυτό που χρειάζεται είναι έκθεση. Outing.
    Μια απλή κατάσταση που θα κυκλοφορήσει στο Νετ και με mails :
    Προσέβαλαν νεκρό,
    Ιδιοκτήτης : Ταδε
    Εκδότης : Ταδε
    Αρχισυντάκτης : Ταδε
    Συντάκτης : Τάδε
    ΦΤΥΣΤΕ ΤΟΥΣ - ΣΙΧΑΘΗΤΕ ΤΟΥΣ - ΠΕΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ

    Να γίνει το το κρατάς Espresso ντροπή.
    (Δεν πιστεύω να δουλεύει κάνας F. εκεί, για μεροκάματο)