#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2013 12:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλουν να κάνουν την ΕΡΤ ... πλατεία Ταξίμ

[caption id="attachment_218737" align="alignnone" width="600" caption="φωτο ΕΘΝΟΣ"][/caption]

Έχει χαθεί το μέτρο στον ΣΥΡΙΖΑ. Συνηθισμένοι στο μπάχαλο και τους κουκουλοφόρους που υποθάλπτουν θέλουν να μεταφέρουν τα επεισόδια στην ΕΡΤ. Η επίσημη ιστοσελίδα του κόμματος, το left.gr ζητά να γίνει η ΕΡΤ το δικό μας… Ταξίμ. Δηλαδή τα όσα συμβαίνουν στην Τουρκία να μεταφερθούν στην οδό Μεσογείων 136. Να επικρατήσει το χάος επειδή κάποιοι ονειρεύονται τα δικά τους Πολυτεχνεία. Και παραλληλίζουν τα όσα γίνονται από τον Ερντογάν με το κλείσιμο του κρατικοδίαιτου ραδιοτηλεοπτικού μεγάρου.

Κι επειδή, επανάσταση χωρίς καπέλωμα δε γίνεται, ο Αλέξης Τσίπρας καλεί τον κόσμο σε συγκέντρωση την ερχόμενη Δευτέρα στο Σύνταγμα. Θα καταγγείλει τη χούντα της κυβέρνησης και θα κηρύξει ανένδοτο το πρώην μέλος της ΚΝΕ που το μόνο επαναστατικό που έχει κάνει στη ζωή του είναι οι καταλήψεις στα σχολεία.



Γράφει το left.gr: «Το left, φυσικά, ήταν από νωρίς στο κτίριο της ΕΡΤ την Τετάρτη 12/6. Ο κόσμος ήταν πολύς παρά τον συννεφιασμένο καιρό που κάθε τόσο ξεσπούσε σε δυνατές μπόρες. Παρ' όλα αυτά ο κόσμος επέμενε, παρέμενε εκεί, μαζί με τους εργαζόμενους της ΕΡΤ. Γιατί, αυτός ο κόσμος, οι εργαζόμενοι, καταλαβαίνουν πλέον, ότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια. Η κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά είναι διατεθειμένη να ξεπουλήσει τα πάντα στο ιδιωτικό κεφάλαιο, να πετάξει στους πέντε δρόμους κάθε εργαζόμενο που θα σταθεί απέναντί της. Αδίστακτα, οι καλοθρεμμένοι μανδαρίνοι των βορείων προαστίων που ηγούνται της ακροδεξιάς κυβέρνησης (που αρκετοί δεν γνώρισαν ποτέ στη ζωή τους τι σημαίνει, έστω, εργασία) στέλνουν στην ανεργία χιλιάδες οικογενειάρχες. Αύριο θα είναι η σειρά μας, η σειρά του καθένα μας. Δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια: αυτό το καταλαβαίνει η πλειοψηφία των εργαζόμενων κι γι' αυτό η συγκλονιστική συμπαράσταση στους απολυμένους εργαζόμενους της ΕΡΤ».

Καλοθρεμμένοι μανδαρίνοι των βορείων προαστίων. Τ’ ακούς Αλέξη; Σε βρίζουν οι σύντροφοί σου. Όχι επειδή μένει στην Κυψέλη ξέχασε και που μεγάλωσε ή αν έχει δουλέψει ποτέ.

http://left.gr/news/na-ginei-i-ert-diko-mas-taxim-0

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. avatar
    κλαδιανος κωνσταντινος υπαξιωματικος Π.Ν. 13/06/2013 12:33:30

    Κομμουνιστικα αποβρασματα που ονειρευονται κοινοτητες εντομων. Ευτυχως τους πηραν ειδηση καποιοι.

  2. άστα να πάνε avatar
    άστα να πάνε 13/06/2013 12:43:08

    Όχι, εσείς την κάνατε πλατεία Ταξίμ.

  3. botox avatar
    botox 13/06/2013 12:46:06

    dimos1969 Αν θες να μεινει η ΕΡΤ ως εχει πες μου να σου στειλω το λογαριασμο 250 εκ, εμεις ομως που δεν θελουμε στηριζουμε την πρωτη κινηση της Κυβερνησης εναντια στον ακρατο κρατισμο 10ετιων. Μπορι πολλοι να μην θελουν να αλλαξει κατι αλλα οσοι θελουν και μπορουν ειναι πλεον πολλοι περισσοτεροι

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ botox 13/06/2013 18:09:17

      Πού το είδες ότι είναι περισσότεροι;

  4. messinios avatar
    messinios 13/06/2013 12:46:38

    Πέρα από τα κομματο-πατριωτικά (τα οποία καλά κάνετε και γράφετε για να ανεβαίνει το ηθικό μας), αισθάνομαι ότι υπάρχει πραγματικό πρόβλημα στον χειρισμό της κατάστασης. Είμαι κάτοικος αγίας παρασκευής και ο κόσμος που είναι αυτή την στιγμή συγκεντρωμένος είναι σε απερίγραπτους αριθμούς. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πλήθος (από νομισματοκοπείο μέχρι σταυρό). Δεν καταλαβαίνω γιατί δημιουργησαν τέτοιο θέμα εκ του μη όντος, πάνω που η κοινωνία είχε κάποια σχετική ανοχή και δεν αντιδρούσε ιδιαίτερα. Πόσο μυαλό έχουν αυτοί οι συμβουλάτορες του προέδρου? Δηλαδή θα ρίξουν την κυβέρνηση στα καλά καθούμενα? Και τώρα γιατί δεν κάνουν λίγο πίσω να εκτονωθεί το θέμα? Η πολιτική θέλει και λίγο ευελιξία. Για όνομα του θεού πια

    • George avatar
      George @ messinios 13/06/2013 13:02:09

      Με όλο το σεβασμό, τέτοια λέγανε στη Θάτσερ και αυτή..... δεν τους άκουσε! Ευελιξία χρειάζεται όταν έχεις σοβαρό αντίπαλο, όχι μια χάρτινη τίγρη, αλλιώς στέλνεις λάθος μηνύματα. Έχουν μαλθακέψει τόσο πολύ, από το ότι τα κερδίζανε όλα μόνο με την απειλή διαδήλωσης ή απεργίας που δεν μπορούν να κουνηθούν, όχι να κάνουν αγώνα. Το μόνο που έχει να φοβηθεί ο Σαμαράς είναι ο ίδιος ο φόβος. Σοκ και δέος και αν χρειασθεί πας με γωνίες στις εκλογές και τα παίρνεις όλα.

      • euagelos avatar
        euagelos @ George 13/06/2013 14:05:28

        Άμα στα πάρει όλα με το "σοκ και δέος", εσένα τι θα σου μείνει μετά? Θα πεινάσεις!

        • George avatar
          George @ euagelos 13/06/2013 15:16:48

          Δεν σιτίζομαι από το Δημόσιο Πρυτανείο. Το αυτό εύχομαι και για εσένα euagele (για να μην πεινάσεις)!

  5. euagelos avatar
    euagelos 13/06/2013 12:48:48

    Ωραίο φαίνεται το σκηνικό! Την κατάλληλη στιγμή, θα γίνει μια φασαρία αλα Πολυτεχνείο, θα "πέσει η χούντα από τους αγώνες του λαού" και μετά θα έρθουν οι Τσιπροαμερικάνοι....
    Ζήτω η (ελληνική) δημοκρατία

  6. Antonis avatar
    Antonis 13/06/2013 12:54:10

    Είμαι και εγώ κάτοικος Αγίας Παρασκευής και το μονο που βλέπω είναι οι γνωστες φάτσες των βαρεμένων αριστερών μπάχαλων.
    Και ΑνταρCIA έχει το μενού.
    Αυτή η αγέλη είναι ούτως η άλλος εναντια στην κυβέρνηση και σε κάθε προσπάθεια ξεκολλήματος από το βόθρο της πασοκικό-αριστερής μεταπολίτευσης.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Antonis 13/06/2013 13:00:35

      Σωστό. Πρέπει να τραβήξουμε επιτέλους τη γραμμή. Αυτοί όλοι που είναι μαζεμένοι στην Αγία Παρασκευή είναι αυτοί ακριβώς που πολεμάμε. Αυτοί που έφεραν την Ελλάδα σ'αυτή τη θέση. Αυτοί που είναι η αιτία που είναι άνεργα τα παιδιά μας.

      Πανστρατιά κρατικοδίαιτων παράσιτων!

    • messinios avatar
      messinios @ Antonis 13/06/2013 13:02:31

      Δεν παύει να τους εδόθη η αφορμή όμως. Και ο κόσμος είναι πραγματικά πολύς. Δεν είμαι βέβαιος ότι είναι μόνο οι γνωστοί. Όλος ο κόσμος εδώ γύρω που ήταν οργισμένος αλλά δεν αντιδρούσε, τρέχουν τώρα κάτω. Για αυτό λέω ότι τους δόθηκε βλακωδώς τέτοια ευκαιρία. Επίσης χτυπάνε και οι καμπάνες των εκκλησιών για να βγει ο κόσμος (άλλο και τούτο πάλι). Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Ιερείς το κάνουν (δεν θέλω να το πιστέψω) ή μπορούν και το κάνουν οι διαδηλωτές???

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ messinios 13/06/2013 13:45:41

        Μα Μεσσήνιε ,πρόκειται για τον υπερ πάντων αγώνα των πάσης φύσεως κρατικοδίαιτων, και δεν είναι λίγοι ,κάθε άλλο μάλιστα.

        Το θέμα είναι αν είμαστε εμείς πραγματικά αποφασισμένοι να δώσουμε τη "μητέρα όλων των μαχών" εναντίον τους , χωρίς δισταγμούς και αναστολές.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ messinios 13/06/2013 14:17:26

        Επιπλέον , φαίνονται πολλοί γιατί είναι και σκόρπιοι: Στο Νομισματοκοπειο η "εξωκοινοβουλευτική αριστέρα" , στην πλατεία Αγ Παρασκευής το ΠΑΜΕ και πιό πάνω στην ΕΡΤ οι...δουλευταράδες (απολυμένοι ΕΡΤ , ΓΣΕΕ - ΑΔΕΔΥ) .

        Ε ,όχι και να μας τρομάξουν!

        Κρίμα που η επικοινωνιακή πολιτική της ΝΔ δεν έχει τη φλόγα που θα χρειάζονταν για να κάνει αυτό που έκανε ο Ντε Γκώλ το 1968: Να βγάλει τη "σιωπηλή πλειοψηφία" στους δρόμους...

        (να θυμηθούμε πως έτσι τελείωσε...αυθημερόν ο περιβόητος Μάιος του 68 ,κάτι που στην Αριστερή μυθολογία το κρύβουν!)

        • ένας avatar
          ένας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/06/2013 15:38:32

          ποια μητερα των μαχων και βλακειες?? συνελθετε λιγο ελεος...ζουν το μυθο τους καποιοι στο ραδιομεγαρο αλλα κι εσεις δεν πατε πισω..

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ messinios 13/06/2013 14:20:49

        Tι ακριβως φοβασαι;Μηπως γινουν εκλογες και ελθει ο ΣΥΡΙΖΑ;Και λοιπον;Μεσα σε εβδομαδες θα αναιρεσουν τα παντα και θα εξαγριωσουν τους οπαδους τους για να μεινουν στο ευρω ή θα φυγουν και θα χρεωθουν την υποβαθμιση της χωρας δια παντος.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ψυχραιμια 13/06/2013 15:14:18

          Καλό θα ήταν ,αλλα δεν μπορούμε να το ρισκάρουμε. Το πρώτο που θα έκαναν θα ήταν να πολιτογραφήσουν μαζικά τους λαθρομετανάστες και να τους δώσουν ψήφο...

          • IOKLOS ZARAS avatar
            IOKLOS ZARAS @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/06/2013 18:04:27

            αν γινει αυτο ΟΛΟΙ οι Ελληνες θα πρέπει να ψηφίσουν εκείνον που θα διαλυσει την αριστερά. Και εκεί θα φανουν ποιοι ειναι οι Ελληνες και ποιοι οι Ελληνόφωνοι προδοτες
            Εκεί θα κλεισουν και οι λογαριασμοι με την αριστερά οι οποίοι εχουν γίνει παρα πολλοί κοι είναι πολυ μεγάλοι

          • Ο απλός κοσμάκης avatar
            Ο απλός κοσμάκης @ IOKLOS ZARAS 13/06/2013 21:24:07

            Πίσω μου σ΄εχω σατανά.....

  7. ourios anemos avatar
    ourios anemos 13/06/2013 12:55:41

    Γιατί δεν βγαίνουν οι δικοί μας να αντικρούσουν τις συκοφαντίες στα κανάλια? Ο κεδίκογλου έριξε την βόμβα και τώρα κρύβονται? Μας έχουν πάρει φαλάγγι οι συριζαίοι-κκεδες και λοιπές "δημοκρατικές δυνάμεις". Μόνο ο άδωνις βγαίνει αλλά τι να κάνει κι αυτός. Σαν την πορδή στον άνεμο

  8. fitsoulas avatar
    fitsoulas 13/06/2013 12:55:43

    Ας γίνει τότε ο Σαμαράς ο δικός μας Ερντογάν και ας νικήσει ο καλύτερος!

  9. panos avatar
    panos 13/06/2013 12:59:28

    ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΛΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΤΗΣ ΣΟΒΙΕΤ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ...............ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΕΙ..........Ο ARMANI ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ???

  10. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 13/06/2013 13:20:30

    Ολα τα σαπιομαγαζα που ευδοκιμουν σαπροφυτα.

    • Geros avatar
      Geros @ ΑΚΤΗΜΩΝ 13/06/2013 14:32:13

      !!!!!!!

  11. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 13/06/2013 13:29:29

    εκνευρισμο διακρινω Δίπλα - δίπλα στο προαύλιο της ΕΡΤ: ΠΑΜΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ και αντεξουσιαστές απο το vima.gr

  12. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 13/06/2013 13:31:50

    Ολο το αριστερο φασιστικο σκυλολοι βγηκε στην ρουγα και θρηνει (τυχαιο?) για τον θανατο του ΚΤΗΝΟΥΣ (ΕΡΤ) που ειχαν συνηθισει να βυζαινουν δεκαετιες, απο κοντα κοκοτες ψευτοκελλιτεχνιδες που ανεδειχθησαν απο τα σπλαχνα της γκρεμισμενης ΒΑΣΤΙΛΛΗΣ (μερικες καβαλωντας αρκετα κρεββατια..) υστερικες γριες που το μονο που διαθετουν ειναι τα συνεχη και πανακριβα μποτοξ τους, αθλιες ρεπατζουδες που ζουν απο τις 'αρπαχτες' καθε ειδους.. καθως και ακροαριστερες συμμοριες (προς το παρον με την κουκουλα στην τσεπη) κλαινε και οδυρονται..

    Ολο το ανωτερω σκυλολοι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΘΡΗΝΕΙ... κανενας δημοκρατικος πολιτης, κανενας μεροκαματιαρης η εργαζομενος Ελληνας , κανενας μορφωμενος , κανενας σοβαρος ανθρωπος των γραμματων δεν συμμμετεχει στο τσιρκο ΤΡΙΜΜΗ που εχει στηθει απο εχθες στον ταφο του ΕΡΤερατος...

    Βλεποντας αυτους που οδυρονται καταλαβαινει κανεις ευκολα τι ΚΤΗΝΟΣ σκοτωσε ο Αντωνης και τι χουντοαριστερα τρωκτικα εκρυβε στα καρκινιασμενα σπλαχνα του...

    Ακομη και ο ΑΝΤΑΡΣΙΑ το εριξε στις οιμωγες και πενθει βαρεως... τετοιος ξεπεσμος , τετοια ξεφτιλα για το πρωην 'ευαγες' φασιστοΙΔΡΥΜΑ που προσπαθουσε να περασει σαν 'δημοσια τηλεοραση' ..

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Νικηφορος Φωκας 13/06/2013 13:44:38

      Αυτοκράτορα, ο Αντώνιος ξεθεμελίωσε το μεγαλύτερο εκτροφείο - πρυτανείο των τεμπέληδων της εύφορης ... Ελλάδας!
      Θα μπει στην Ιστορία στον ίδιο κατάλογο μαζί σου!

      • Μ.Γ avatar
        Μ.Γ @ tasos1 13/06/2013 14:05:57

        Ξεχασες τον Βουλγαροκτονο !

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Μ.Γ 13/06/2013 14:35:53

          Μα έναν Βουλγαροκτόνο χρειάζεται η Ελλάδα σήμερα!

          Απ' οτι θυμάμαι ,είχε την "πολιτική ορθότητα" να...παλουκώνει τους πολιτικούς του αντιπάλους στις όχθες του Βοσπόρου!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Νικηφορος Φωκας 13/06/2013 14:59:15

      Οπως ακριβώς τα περιγράφεις !

    • mara M. avatar
      mara M. @ Νικηφορος Φωκας 13/06/2013 22:55:44

      Τελικά ανθέλληνες είναι αυτοί που μισούν ΤΟΣΟ πολύ την αλλή μισή Ελλάδα που έχει διαφορετική ιδεολογία. Αυτά που γράφετε είναι παραλήρημα μίσους. Συνέλθετε όλοι Ελληνες είμαστε.

  13. Bohemian avatar
    Bohemian 13/06/2013 13:45:26

    Πλεονασματική τα τελευταία 2 χρόνια η ΕΡΤ, γιατί κλείνει;
    Παρατίθενται τα στοιχεία από τον Ελεύθερο Τύπο.
    http://www.3comma14.gr/pi/view_survey.php?id=17904

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Bohemian 13/06/2013 14:40:45

      Κι' εγώ θα ήμουνα πλεονασματικός ,αν μπορούσα να υποχρεώσω τον κάθε Ελληνα, θέλει δε θέλει, να που πληρώνει μόνιμο χαράτσι!

      • Agriemenos avatar
        Agriemenos @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/06/2013 01:26:58

        Μη μου θυμίζεις το χαράτσι (ΕΕΤΗΔΕ) που ξεκίνησε ως έκτακτο ειδικό τέλος (για ένα χρόνο) και έχει γίνει μόνιμο, δικέ μου!

      • d avatar
        d @ ΣΤΕΛΙΟΣ 27/06/2013 17:06:42

        δεν είναι χαράτσι, είναι ανταποδοτικό τέλος και είναι 4.5 ευρώ το μήνα. τα υπόλοιπα είναι για το δήμο...

    • Geros avatar
      Geros @ Bohemian 13/06/2013 14:42:06

      Βρε αθεόφοβε ξέρεις τι σημαίνει η λέξη πλεονασματικός?
      Σημαίνει ότι έχω κέρδη που είναι μεγαλύτερα από τα έξοδα μου.
      Ξέρεις τι σημαίνει κέρδος ?
      Σημαίνει το αντίτιμο του προϊόντος μου.
      Δεν είναι κέρδος τα χρήματα που παίρνουν από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ. ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑ.
      Με τον ίδιο τρόπο αν εισέπραττες εσύ 10 ευρώ τον χρόνο από κάθε λογαριασμό της ΔΕΗ θα ήσουν πλεονασματικός?
      ΚΗΦΗΝΑΣ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΑΡΧΗΓΕ.

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Bohemian 13/06/2013 14:49:10

      Τι άλλο θα ακούσουμε. Απο τον πίνακα βγαίνει ότι αυτά που δεν έφαγαν απο τις εισφορές τα ονομάζουν πλεόνασμα.

  14. mid avatar
    mid 13/06/2013 14:01:43

    Ακόμα δεν έχετε καταλάβει οτι με 1.500.000 ανεργους μπορει να γίνει κοινωνική έκρηξη από το πουθενά δεν είναι το θέμα οι εργαζόμενοι της ερτ με 3.000.000 ανθρώπους κάτω από το όριο της φτώχιας η κοινωνική συνοχή κρέμεται από μια κλωστή αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε μάλλον περνάτε ζωή και κότα και δεν είστε σε θέση να καταλάβετε τη μαρτύριο περνάνε χιλιάδες συνάνθρωποί μας εκει εξω

  15. dimos1969 avatar
    dimos1969 13/06/2013 14:03:44

    botox φυσικά και θέλω να κλείσει η ΕΡΤ και θέλω να μην πληρώνω κανένα χαράτσι. Εσύ πιστεύεις ότι θα σταματήσεις να πληρώνεις χαράτσι για την νέα ΕΡΤ ?

  16. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 13/06/2013 14:19:39

    Το πλιάτσικο στον εξοπλισμό άρχισε; Από laptop έχει μείνει κάτι; Ακόμα και τις κονσόλες βλέπω να ξεριζώνουν οι κατσιαπλιάδες αλληλέγγυοι και υπάλληλοι που είχαν καιρό να πατήσουν και εμφανίστηκαν χωρίς να τους γνωρίζει κανένας.

  17. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 13/06/2013 14:22:03

    Ο ΣΥΡΙΖΑ προσπαθεί εναγωνίως να βρεί έκφραση μέσα απο κινητοποιήσεις. Μέχρι σήμερα απέτυχε με τους Αγρότες τους Καθηγητές, το κίνημα των αγανακτισμένων, το κίνημα προιόντων χωρίς μεσάζοντες.Προσπάθησε να διαδραματίσει ρόλο στις απεργίες σε μετρό , στην Χαλυβουργία , στις κινητοποιήσεις τον Ναυτεργατών μάταια.Αναζητά τα αγωνιστικά του ένσημα τώρα στην ΕΡΤ εκ τους ασφαλούς.Ο λόγος απλός να μην φανεί ότι αυτός βρίσκεται στην κορυφή της προσπάθειας για πρόκληση εκλογών και κατα συνέπεια να θεωρηθεί ως ο υπαιτίος της πολιτικής κρίσης, αλλα να φανεί ότι αντιπροσωπεύει το ανεξάρτητο λαικό κίνημα και ότι αυτό θα ανατρέψει την πολιτικής της κυβέρνησης.

    Το τι θα παράγει αυτη η κρίση δεν γνωρίζω.Αυτό όμως που καθαρά λέγω είναι οτι η Ελληνική Κοινωνία και μεγάλο μέρος του πολιτικούς κόσμου φαινεται και φέρεται κατώτερη των περιστάσεων σε μια πολύ κρίσιμη κομβική στιγμή.Αν το ζητούμενο είναι η εξουσία ή η αύξηση των πολιτικών ποσοστών τοτε είναι τραγικό απο την μια πλευρά και απο την αλλη δείχνει περιφρόνηση στους κόπους ενός λαού και ενός Εθνους που πασχίζει και υποφέρει για να ξαναβρεί τον δρόμο στην εκπλήρωση της Ιστορικής του αποστολής

  18. eumix avatar
    eumix 13/06/2013 14:38:52

    Martin Schulz: Beyond comprehension that a democratic country shuts down its public broadcaster and on top of that blames EU.

    μετάφραση: Πέρα από κάθε λογική μια δημοκρατική χώρα να κλείνει τη δημόσια ραδιο-τηλεόρασή της και να κατηγορεί επιπλέον γι'αυτό την ΕΕ. Μάρτιν Σουλτς

    https://twitter.com/MartinSchulz/status/344841908687880192

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ eumix 14/06/2013 01:39:17

      eumix,

      Σοσιαλιστική ἀλληλεγγύη στόν Εὐάγγελο, χιχιχι. :D

  19. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 13/06/2013 14:44:05

    Η αλαζονεία ήταν η αχίλλειος πτέρνα κάθε ηγεμόνα. Λάθος συμβουλές έδωσαν στο Σαμαρά οι σύμβουλοί του, πιστεύοντας ότι θα ξεμπέρδευε εύκολα με μια ενέργεια που μάλλον ξεπενρνά τα όρια της δημοκρατικής νομιμότητας... Υποτίμησαν τον ''εχθρό'' και μάλλον θα τους γυρίσει μπούμερναγκ..

  20. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 13/06/2013 14:48:32

    και τα νοσοκομεια για το φακελακι

  21. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 13/06/2013 14:48:52

    Ποιοί έχουν μαζευτεί στην ΕΡΤ για διαμαρτυρία; α) Αναρχικοί, που διαμαρτύρονται για το κλείσιμο ενός κρατικού οργανισμού (!!!!!) β) κουκουέδες, που διαμαρτύρονται για τις απολύσεις στην ΕΡΤ, ενώ όταν απολύονταν στο Ριζοσπάστη και το 902 εργαζόμενοι, μάλλον δε θα το είχαν πάρει είδηση για να κάνουν έστω και 1 διαμαρτυρία... γ) Συριζαίοι, που ο αρχηγός τους λίγες μέρες πριν το κλείσιμο έλεγε ότι ο Σαμαράς έχει μετατρέψει την ΕΡΤ σε ΥΕΝΕΔ, και τώρα που έκλεισε η ΕΡΤ, λέει ότι έκλεισε γιατί ήταν αντικειμενική και χαλούσε τα σχέδια του Σαμαρά... Παράνοια! δ) Συνδικαλιστές ΔΕΚΟ (οι μόνοι ουσιαστικά ενεργοί πια στη ΓΣΕΕ) και ΑΔΕΔΥ! Προχώρα Σαμαρά, ελπίζω η ΕΡΤ να είναι μόνο η αρχή!

  22. ΔΗΜΗΤΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΗΣ 13/06/2013 14:53:41

    οι βουλευτες της ΝΔ που ειναι ρε παιδια τι παιχνιδι παιζεται

  23. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 13/06/2013 15:02:44

    Ειδαμε τοσα χρονια ποσο.......ΚΑΛΗ ειναι η πολυ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Σε μια κοινωνια που ο καθενας κοιταζει τον κω@@ του και την παρτη του, χρειαζονται ΑΜΜΕΣΕΣ ΡΗΞΕΙΣ και αποφασεις αστραπιαιες ωστε να σπασουν τα αποστηματα των ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΩΝ ΒΟΛΕΜΕΝΩΝ. Μακαρι να συνεχισει ο ΣΑΜΑΡΑΣ και σε αλλα ΑΝΤΡΑ τακτοποιημενων ΠΑΣΟΚΟΑΡΙΣΤΕΡΩΝ που επι 30 χρονια εφτασαν μεχρι και τα μεδουλια της κλεπτοκρατιας. Τωρα να δειτε τι ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ εχει να γινει στη περιουσια που εχει πληρωσει ο καθε Ελληνας......Αληθεια εκει στη περιοχη του Ραδιομεγαρου εχετε σκεφτει τη ΖΗΜΙΑ που κανετε στους επαγγελμιατιες της περιοχης?? Βεβεια εχουμε τα παραδειγματα του κεντρου της ΑΘΗΝΑΣ οπου εχετε(εσεις οι δηθεν προοδευτικοι) καταδικασει κλαδους σε ΑΦΑΝΙΣΜΟ και κλεισιμο των επιχειρησεων, ωστε να σωσετε τα κεκτημενα σας.

  24. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 13/06/2013 15:17:36

    Όσο συνεχίζεται η εκπομπή της ΕΡΤ από το διαδίκτυο αυξάνει η συσπείρωση της Ν.Δ.
    Η τακτική του Σαμαρά αποδίδει καρπούς.
    Ο Σαμαράς με σύμμαχο τον ελληνικό λαό απέναντι στη διαπλοκή, τους μεγαλοεπιχειρηματίες αριστερόστροφους που απομυζούν από τον κρατικό κορβανά.
    Συνεχίστε.

  25. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/06/2013 15:23:36

    Καλὰ ὅλα αὐτά, ἀλλὰ ἐλπίζω τὸ ΑΡΧΕΙΟ τῆς ΕΡΤ νὰ ἐπανέλθει σύντομα στὸ διαδίκτυο - ἤθελα νὰ δῶ κάποιες πρόσφατες ἐκπομπὲς καὶ πάπαλα τὸ λίνκ...

  26. old visitor avatar
    old visitor 13/06/2013 15:45:17

    Αυτό που με προσβάλλει σε αυτή την υπόθεση, είναι ότι έχουμε υποστεί μια άτυπη οικονομική γενοκτονία, οι νέοι άνθρωποι πτυχιούχοι εγκαταλείπουν την Ελλάδα, οι ηλικίες παραγωγικές αντί να φέρνουν στον κόσμο νέα παιδιά, χάνονται η Ελλάδα μαραζώνει δημογραφικά, δουλειές δεν υπάρχουν και τόοοοοοσο καιρό οι τσιπραίοι θυμήθηκαν να παραστήσουν την αντιπολίτευση επειδή θίχτηκε για πρώτη φορά ο σκληρός πυρήνας -έστω ένα κομμάτι του- του κομματικού και συνδικαλιστικού (παρα-)κράτους.

    Βγήκα σήμερα έξω -καθώς εχθές το απόγεμα ενημερωνόμουν από τα μμε- και αντίκρισα μια εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που επιχειρούν να μας πλασάρουν.
    Ο κόσμος είναι εμφατικά κατά του ντόρου που έχει δημιουργηθεί υπέρ της ΕΡΤ.
    Αντίθετα όσοι άκουσα να μιλάνε, λέγανε "καιρός ήταν"!
    Δεν ξέρω αν ήταν χαιρεκακία, αλλά πιστεύω πως όποιοι γνωρίζουν πως λειτουργεί το σύστημα στην κρατική τηλεόραση πλην ελαχίστων εξαιρέσων- και ζουν παράλληλα τη σκληρή δική τους καθημερινότητα κυριολεκτικά "βράζουν".
    Και δεν θα έβραζαν αν οι ...πορτοκαλί επαναστάτες ήταν το ίδιο "επαναστάτες" και με τα υπόλοιπα κοινωνικά προβλήματα που μας σκοτώνουν κάθε μέρα...

  27. Zen avatar
    Zen 13/06/2013 16:14:06

    Πραγματικά, κλαίει από προχθές ο Μπόμπολας που το μοναδικό νυχτερινό δελτίο ειδήσεων της ελληνικής τηλεόρασης προβάλλεται από το Mega.

  28. Απόστολος avatar
    Απόστολος 13/06/2013 16:30:55

    Τα πρώτα στοιχεία από τα "γκάλοπ" δεν είναι και τόσο ενθαρυντικά.
    Υπάρχει παραταύτα η βάσιμη αισιοδοξία οτι το κλίμα θα αντιστραφεί...
    Ψυχραιμία χρειάζεται και ήρεμοι χειρισμοί...

  29. DIMX avatar
    DIMX 13/06/2013 16:35:15

    Να σε ενημερωσω οτι η ΕΡΤ εκπεμπει κανονικα σε συνεχη ροη ζωντανο ελευθερο προγραμμα μεσω διαδυκτιου
    Επισης και η ΕΡΤ WORLD ξεκινησε κανονικα πριν λιγο.

  30. άστα να πάνε avatar
    άστα να πάνε 13/06/2013 16:35:56

    ξέρεις 50.000 άτομα βρε μεγάλε;

  31. δρόμος avatar
    δρόμος 13/06/2013 17:17:44

    Εγώ συμφωνώ με το κάλεσμα, κι αν δεν το κάνει η Ν.Δ. όταν θα χρειασθεί, λέω να το κυκλοφορήσουμε μεταξύ μας: όλοι στους δρόμους, με σύνθημα ισονομία και ισοπολιτεία, άρση των προνομίων του δημοσίου και ίσες ευκαιρίες χωρίς προστατευτισμό! Εκεί θα δούμε πόσα απίδια βάνει ο σάκος ...

  32. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/06/2013 17:19:03

    Σωστός!!!

  33. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/06/2013 17:46:34

    Ποιοι ειναι η σιωπηρή μειοψηφία ? αυτοι που απο το 2014 θα κινδυνεύουν να χάσουν τα σπίτια τους λόγω πληστειριασμων ? μήπως οι άνεργοι που χαίρονται διότι θα προστεθούν και άλλοι , ενώ κακα τα ψέμματα οι μεγάλες μειώσεις μισθών-συντάξεων ειναι η κυρία αιτία της ανεργίας ? μήπως παραδοσιακά τμήματα ψηφοφόρων της παράταξης που εχουν κυριολεκτικά γόνατισει όπως οι στρατιωτικοί εν ενέργεια και μη ? Η μήπως όλοι αυτοι χαίρονται που δεν θα πληρωνουν τα 4 ευρω ανάγκη μήνα στην ΔΕΗ λόγω τέλους ΕΡΤ , που το μισό πήγαινε στην ΕΡΤ και το άλλο μισό σε κάτι αηδίες του Παπακωνσταντίνου . Ασε που και το τέλος θα συνεχίσει να υφίσταται κανονικοτατα .
    Πείτε μου εγώ σαν πολίτης αν κλείσει η ΕΡΤ , η "αναγεννηθεί " τι κερδιζω ?
    Ας κοιτάξουν την κοινωνία διότι αν γίνουν εκλογές τα αποτελέσματα θα ειναι πολυ πιο σοκαριστικα απο εκείνα του περσινού Μαΐου , που σημειωτέον δεν είχαν καμία σχέση με το τι έδειχναν οι δημοσκοπήσεις .

  34. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 13/06/2013 17:52:33

    Ελεος με την ΕΡΤ μας τα εχετε κανει ...μπαλονια.....ειναι δυνατον να υποστηριζεις αυτο το κομματικο εκτρωμα ???Υπήρχε ιχνος αξιοκρατίας εκει μεσα και αξιοπιστίας(απο τη στιγμη που ολοι διοριζονται απο τις κυβερνησεις)? Ειναι δυνατόν να συγκρινεις τα νοσοκομεία και τα σχολεία πχ με ενα καναλι?Και να λες αφου κλεινεις αυτο γιατι δεν κλεινεις και τα νοσοκομεια ?Ειναι το ιδιο?
    Το γεγονος οτι η ΕΡΤ στηρίζεται σχεδον αποκλειστικα απο τους συνδικαλες, τους συριζοανταρσυες και αυτους που εχουν σχεση με την ΕΡΤ δεν σας(μας) λεει κατι?
    Πότε εγινε διαγωνισμος για μια θεση στην ΕΡΤ ?
    Πότε διαμαρτυρηθηκαν οι συνδικαλες της ΕΡΤ για αυτους που μπαιναν με βυσμα ?
    Τωρα θυμηθηκε ο Διευθυντης της ετ3 οτι ο Κεδικογλου του πε να βάλει 18 ατομα ?Γιατι δεν το λεγε πριν και γινει και μαγκας?(Μαλλον τα λεφτα και η θεση ηταν καλα?)ΕΛΕΟΣ.......

  35. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 13/06/2013 18:39:45

    Nομίζω ότι και να γίνει στο τέλος η τακτική είναι λάθος.Βγάζεις το οργανόγραμμα για την νέα ΕΡΤ πρώτα το δίνεις για συζήτηση βάζοντας ένα
    χρονοδιάγραμμα στο οποίο κλείνει η παλαιά και ταυτόχρονα ξεκινά την λειτουργία η νέα Εταιρεία αφού έχεις οργανωθεί με το νέο προσωπικό.Το κενό που υπάρχει τώρα λειτουργεί εις βάρος τους και επίσης εαν νόμιζαν ότι με το ξαφνικό κλείσιμο θα απέφευγαν κινητοποιήσεις η καταλήψεις απο τους συνδικαλιστές και μέρος των εργαζομένων αυτό δεν θα το αποφύγουν και μπορεί να φθάσει σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις .Εαν έχει προηγηθεί εκτεταμένη συζήτηση κερδίζεις επικοινωνιακα.

  36. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 13/06/2013 20:42:18

    σε άλλα sites γράφουν οτι έχουν περικυκλώσει το πολιτικό γραφείο του Κεδίκογλου και υπάρχουν άτομα με σημαίες του syriza/EKM
    Πιστέυουν ότι μπορούν να προπηλακίζουν και να κλείνουν στα γραφεία όποιον δεν συμφωνεί με τον άλλο....???

    Δεν καταλαβα.....Δημοκρατία έχουμε, αποφασίζει η κοινοβουλευτική πλειοψηφία......αν δεν το πιστεύουν αυτο και νομίζουν ότι θα τρομοκρατούν τον κόσμο....τοτε.....ισως....θα έπρεπε να υπάρχει μια ΕΚΟΦ να τους τσακίσει στο ξύλο οσους μένανε στο ίδιο σημείο (γιατί στο άκουσμα της εχουν ενα θέμα ακράτειας οι ψευτοαριστερούλιδες από την εποχή του 60)!!!!!

    Ας αποφασίσουν να μας πουν τι θέλουν στην Κουμουνδουρου.....!!!!

    • Simon Bolivar II avatar
      Simon Bolivar II @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 14/06/2013 01:18:31

      Ποιος αποφασίζει?

  37. ο συμπαθών avatar
    ο συμπαθών 13/06/2013 20:54:17

    όλοι όσοι διαφωνούν με την αναστολή λειτουργίας της ΕΡΤ, πιστεύουν δηλαδή ότι δούλευε καλά? ότι απέδιδε? ότι γινόταν ορθή χρήση των ανταποδοτικών τελών?
    έλεος φαρισαίοι.
    Αντώνη Σαμαρά κάθε μέρα πείθεις όλο και πιο πολλούς ότι μόνο εσύ μπορείς να προσφέρεις κάτι ουσιαστικό στην πατρίδα.

  38. Nik avatar
    Nik 14/06/2013 06:04:11

    Να βλέπω την ταξιδιάρα να γυρνά τον κόσμο και να παίρνει 35000 το επεισόδιο αντιγράφοντας το στυλ των εκπομπών του BBC και να αποδίδει λιγότερη ουσία από το (δωρεάν) Youtube. Και παράλληλα να βγάζει και περιοδικό στο οποίο δούλευαν μπλοκάκηδες με τα γνωστά μισθολόγια.

    Αυτή ήταν η ΕΡΤ. Κάτι σαν Ολυμπιακή χωρίς φτερά.