#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2012 13:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλουν αναβολή των εκλογών για να ετοιμαστεί το "κόμμα Παπαδήμου"

[caption id="attachment_146507" align="alignnone" width="550" caption="Και από το γραφείο του Παπαδήμου απουσιάζει ο πίνακας "η Ελλάς Ευγνωμονούσα""][/caption]

Είτε συμβαίνουν απίστευτα πράγματα και μιλάμε για εκτροπή από τη δημοκρατική ομαλότητα είτε τα παπαγαλάκια του Μαξίμου διακινούν σενάρια που μόνο στους χαχόλους θα περάσουν.

Πληροφορίες, λοιπόν των τελευταίων ωρών κάνουν λόγο για απαίτηση της τρόικας να παραταθεί ο βίος της κυβέρνησης Παπαδήμου για τουλάχιστον ένα χρόνο. Το σενάριο αυτό φέρεται να διακινείται από τη γερμανική πλευρά ώστε οι εκλογές στην Ελλάδα να γίνουν το 2013 και να πάμε μέχρι εκεί με τον Παπαδήμο.

Ως βασική δικαιολογία προβάλλουν την προσπάθεια για πολιτική σταθερότητα ώστε να εφαρμοστεί το πρόγραμμα της νέας δανειακής σύμβασης.

Το σενάριο αυτό ευνοεί φυσικά και το ΠΑΣΟΚ και τον ΛΑΟΣ που καταρρέουν δημοσκοπικά. Ειδικά στο ΠΑΣΟΚ σκέφτονται με τρόμο πως θα διεκδικήσουν τη ψήφο του κόσμου αν οι εκλογές γίνουν τον Απρίλιο. Έχει να πέσει γιαούρτι και φούμο, λένε, που δεν είναι δυνατή η κάθοδος σε εκλογές.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε μιλάμε για ωμή προσπάθεια «δημοκρατικής» δικτατορίας. Κάποιοι παίζουν με τη νοημοσύνη του ελληνικού λαού και προσπαθούν να επιβάλουν λύσεις τύπου Παπαδήμου ο οποίος μπορεί καλύτερα να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των δανειστών. Ίσως κάποιοι να είναι υπερβολικοί με χαρακτηρισμούς τύπου «κυβέρνηση Τσολάκογλου», αλλά αν τολμήσουν να επιμηκύνουν την πολιτική ζωή του κ. Παπαδήμου, τότε θα έχουμε πολύ χειρότερες καταστάσεις.

Και δεν πρέπει στην ΝΔ να πέσουν στο λάκκο που σκάβουν κάποιοι στο Μέγαρο Μαξίμου σε αγαστή συνεργασία με δημοσιογραφικά παπαγαλάκια.

Ετοιμάζεται και το κόμμα Παπαδήμου

Στο μεταξύ ετοιμάζεται το κόμμα Παπαδήμου. Αυτή την ώρα υπάρχουν δύο πρωτοβουλίες σε εξέλιξη: μία εκ προσωπικοτήτων και μία από πολιτικούς. Οι πρωτοβουλίες συναντιόνται και δεν είναι αντιπαραθετικές μεταξύ τους, παρά το ότι εκατέρωθεν εκφράζονται επιφυλάξεις: ο κοινός σκοπός είναι ισχυρότερος.

Στο σχέδιο είναι να πάρουν κομμάτι και από το ΠΑΣΟΚ και από τη ΝΔ, ώστε να δημιουργήσουν τον κεντρώο πόλο που θα είναι η παλάντζα του πολιτικού συστήματος. Αυτός θα ορίζει ποιο κόμμα θα κυβερνήσει, αφού με όποιο κόμμα συνεργάζεται θα του παρέχει την εξουσία.

Η «απολίτικη» (εκ προσωπικοτήτων) πρωτοβουλία συναπαρτίζεται από καθηγητές πανεπιστημίου (λείπει ο Μάρτης από τη Σαρακοστή;), όπως οι Νίκος Αλιβιζάτος και Λουκάς Τσούκαλης που τους προβάλει το συγκρότημα του Αλαφούζου. Έχουν προσεγγίσει και αυτοδιοικητικούς (π.χ. τον Μπουτάρη, αλλά όχι τον Καμίνη που δεν έχει καλή εικόνα).

Στην προσπάθεια επιχειρεί (με αναποτελεσματικότητα ως τώρα) να ηγεμονεύσει η Διαμαντοπούλου ως γυναίκα και έχουσα πολιτικό χρόνο. Συμμετέχει και οργανώνει ο Γιαννίτσης (που ελέγχει το πολιτικό χρήμα στα κόμματα), ο οποίος έχει την επικοινωνία με τον Σημίτη και χθες κάλεσε από το "Έθνος" για δημιουργία νέου κόμματος (υπενθυμίζουμε ότι από το συγκρότημα Μπόμπολα ξεκίνησε το εγχείρημα Παπαδήμου). Με δεδομένες τις κακές σχέσεις που έχει ο Γιαννίτσης με τον Βενιζέλο, εκτιμάται ότι προς το σχήμα μπορεί να κινηθεί και ο Ραγκούσης.

Στο «πακέτο» είναι και η Μπακογιάννη, παρά το ότι δεν την βλέπουν με καλό μάτι όσοι θέλουν η κίνηση να είναι από πρόσωπα χωρίς επιβαρυμένο πολιτικό παρελθόν. Όμως, η Ντόρα «σπρώχνεται», αλλά και «ψάχνεται» («Η Ντόρα εγκαταλείπει την Δημοκρατική Συμμαχία» και «Η Ντόρα παραδέχθηκε ότι δεν μπορεί να μπει στη Βουλή»). Τώρα βγήκε και το είπε φόρα – παρτίδα: «Είμαι ανοιχτή για συνεργασία με δυνάμεις από όλες τις πλευρές, και της κεντροδεξιάς και της κεντροαριστεράς, αρκεί να πιστεύουμε ότι πρέπει να προχωρήσουν σαρωτικές μεταρρυθμίσεις» («Real»).

Ως πολιτικός μέντορας εμφανίζεται και ο Μάνος, που έχει επικοινωνία με τον αμερικάνικο παράγοντα. Πάντως ο Μάνος θα στηρίξει, αλλά δεν θέλει να κατέβει στις εκλογές. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η στάση των «φιλελεύθερων» της ΝΔ (Χατζηδάκης, Σπηλιωτόπουλος), που περιμένουν να δουν το αποτέλεσμα των εκλογών, ενώ δεδομένη θεωρείται η συμμετοχή του Χατζηγάκη.

Ποιοι θα είναι οι χαμένοι από το κόμμα; Ο Καρατζαφέρης και ο Κουβέλης, που θα υποβαθμιστεί ο πολιτικός τους ρόλος.

Διαβάστε κι αυτό:  Στόχος τους είναι η κλωνοποίηση του Παπαδήμου στο διηνεκές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/02/2012 13:25:47

    Φάκτορα, η κατακλείδα έχει ένα σημαντικό -κατά τη γνώμη μου- σφάλμα:

    Επειδή ουδείς (από το λαό) προσβλέπει σε αποκόμματα-δεκανίκια του συστήματος, τύπου ΛΑ(γ)ΟΣ και ΔΗΑΡΙ, κατά συνέπεια ουδείς (από τους ευρωναζί και τους ντόπιους συνοδοιπόρους τους) ασχολείται και με δαύτα. Άρα, αν (παρα)δοθεί ο χρόνος για τη συγκρότηση του μνημονιολάγνου πόλου, ΧΑΜΕΝΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΔ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

    • Ναυαγός avatar
      Ναυαγός @ Αυριανιστής 06/02/2012 13:53:47

      Σιγά τα σενάρια φίλε ''Αυριανιστής" διότι θεωρώ ότι εννοείς και προβλέπεις .....επάνοδο του Σημιτη ..και επανάκτηση του δοσμένου δακτυλιδιού και όλα αυτά μέσω του Παπαδήμου ;
      Αυτό μας έλειπε τώρα....
      Πάντως μεγάλη, αν όχι και απίθανη φαντασία έχεις φίλε !

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ναυαγός 06/02/2012 13:57:18

        Το αν "αυτό μας έλειπε" είναι εντελώς διαφορετικό από το τι προσπαθούν (με σύστημα, μέθοδο και με "πλάτες" από τους ευρωναζί) οι δυνάμεις που βυσσοδομούν για την εξαθλίωσή μας. Περίμενε και θα δεις αν έχω "μεγάλη φαντασία"...

        • Leonidas avatar
          Leonidas @ Αυριανιστής 06/02/2012 17:46:58

          Αυριανιστή,
          φοβάμαι ότι έχεις πολύ δίκιο..
          Οσο για τη φαντασία, καλό είναι να έχουμε και μείς φαντασία, γιατί αλλιώς δεν μπορούμε να φανταστούμε την συνέχεια του θεατρικού έργου που έχουν σκηνοθετήσει για το φιλοθεάμον ελληνικό κοινό..
          Πρέπει να παραδεχτώ όμως ότι ο Παπαδήμος, εκτός από τραπεζίτης, θα μπορούσε να διαπρέψει και ως σκηνοθέτης του Χόλυγουντ σε ταινίες γοτθικού τρόμου- Από Τιμ Μπάρτον και πάνω.
          Τώρα για τους ηθοποιούς ( Ν.Δ. ΠΑΣΟΚ,ΛΑ.Ο.Σ ) , χαρτωσιά δεν θα πιάνανε στο Χόλυγουντ ούτε ως κομπάρσοι, αλλά τι να σου κάνει και ο σκηνοθέτης, αυτούς έχει μόνον.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/02/2012 13:28:48

    Πες τα!

  3. IOANNIS avatar
    IOANNIS 06/02/2012 13:28:48

    ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΙΑΚΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΣΕΝΑΡΙΑ.Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ

  4. factorx avatar
    factorx 06/02/2012 13:33:05

    Δηλαδή αυριανιστή μου εσύ γιατί νομίζεις ότι ανέβασα το κομμάτι. Για να γίνεται κουβέντα;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 06/02/2012 13:41:49

      Δεν αμφισβητώ το λόγο για τον οποίο το ανέβασες, φαίνεται άλλωστε από όσα άλλα έχεις γράψει. Απλώς κάνω διαφορετική εκτίμηση για το ποιος θα είναι (περισσότερο) χαμένος αν αφεθεί χρόνος για να συγκροτηθεί ένα τέτοιο μόρφωμα.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/02/2012 13:34:12

    και σου ζωγράφισα πώς θα βάλουν την ΝΔ στην γωνία. Πολλά μικρα κόμματα με φιλοευρωπαϊκό, φιλοπράσινο, φιλοεκσυγχρονιστικό, φιλοδιεθνιστικό, φιλοζωικό προσανατολισμό , και οι υπόλοιποι απ' έξω, και άντε να τους βάλεις να συνεννοηθούν. Το πραξικόπημα έχει πολλά και μεθοδευμένα στάδια και ένα κοινό παρονομαστή.
    h--p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2012/02/blog-post_8129.html

    • siakkas avatar
      siakkas @ archaeopteryx 06/02/2012 14:39:31

      Παρακολουθώ τα σχόλια και τις αναρτήσεις σου αρχαίε και συμφωνώ με τον ορθολογιστικό σου λόγο.
      Μάλιστα
      Οφείλω να σου ομολογήσω ότι μερικά τα χρησιμοποίησα απέναντι στους πρασινολόγους της αειφόρου, πράσινης, ροζ ανάπτυξης μέσω προγραμμάτων στα σχολεία της UNICEF

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 06/02/2012 13:40:35

    Kαλά, άμα τα βρουν όλοι αυτοί μεταξύ τους και κάνουν κόμμα, εμένα να μου γράψετε. Παραμύθια της χαλιμάς. Με τι ασχολούνται κάποια παπαγαλάκια τέτοιες ώρες. Αλλη δουλειά δεν έχει τώρα το Μαξίμου;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Kώστας Θ. 06/02/2012 13:45:41

      Αν νομίζεις ότι:

      -Φλωρίδηδες
      -Μόσιαλοι
      -Ραγκούσηδες
      -Ντόρες
      -κρατικοδίαιτοι, όσο και εθνομηδενιστές, πανεπιστημιακοί
      -νεοφιλελεύθεροι "αρθρογράφοι" και μέτοχοι εφημερίδων

      βαράνε στο γάμο του καραγκιόζη τις "συναινετικές" ομοβροντίες τους κατά τους τελευταίους μήνες, και δεν έχουν κάποιο στόχο, τότε δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Αυριανιστής 06/02/2012 13:50:40

        Όχι δε βαράνε στο γάμο του Καραγκιόζη-προσπαθούν και αυτοί να παίξουν όποιο ρόλο μπορούν. Επειδή όμως οι περισσότεροι από αυτούς είναι καβαλημένα καλάμια και προβληματικές προσωπικότητες, μπορούν να οργανωθούν μόνο με τον εαυτό τους και τα τσιράκια τους.

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ Αυριανιστής 06/02/2012 14:01:47

        Συμφωνώ οτι δεν βαράνε στον γάμο του καραγκιόζη

        Εμείς όμως τι δουλειά έχουμε με τα πίτουρα ?????

        Τί νόημα έχουν οι εκλογές άν πέσουν σήμερα οι υπογραφές για το νέο μνημόνιο ?????

        Ποιός μας εμποδίζει να τα διαλύσουμε όλα ?????

        Δέν βλέπουμε τί θέλει ο κόσμος ?????

        Υ.Γ. και κάτι για τον Αντώνη:

        ΑΝΤΩΝΗ τίναξέτα όλα στον αέρα.
        Δεν ξέρω τί θα γράψει η Ιστορία για σένα (γιατί μπορεί να την γράψει καμια Ρεπούση)

        Αλλά την ΩΡΑ της ΚΡΙΣΕΩΣ είμαι απόλυτα σίγουρος οτι θα ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ πανηγυρικά απο τον μόνο πραγματικά ΔΙΚΑΙΟ ΚΡΙΤΗ.

  7. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 06/02/2012 13:48:10

    Καμμία αναβολή και κανένα προσωπείο δεν τους σώζει.
    Είναι αποτυχημένοι, είναι δοσίλογοι και δεν μπορούν να κρυφτούν πίσω από μάσκες. Ο λαός τους έχει πάρει χαμπάρι και δεν θα τον ξεγελάσουν για άλλη μια φορά, όπως με το ¨λεφτά υπάρχουν¨.
    Ο Σαμαράς είναι ο επόμενος κυβερνήτης αυτής της χώρας, όσα τερτίπια κι΄αν σκαρφιστούν.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Απλή σκέψη 06/02/2012 16:51:11

      Μην είσαι τόσο σίγουρος αν τώρα δεν πάρει το μέρος της Ελλάδος

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/02/2012 13:51:27

    και στην επιστολή που έστειλε ο γαπ στον παπαδήμο έβαλε θέμα ότι επιθυμεί παράταση του βίου της κυβέρνησης

    AΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΣΥΝΩΜΟΤΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 06/02/2012 13:59:28

      Τη χθεσινή συνέντευξη Αβραμόπουλου, τη διάβασες; Διάβασέ την και θα καταλάβεις πόσοι είναι αυτοί που επιτρέπουν στον Σαμαρά να καταλάβει ότι έχει να κάνει με συνωμότες.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 06/02/2012 14:00:24

      διότι η επιστολή με τη δηλωμένη πρόθεση παπανδρέου να παραταθεί ο παπαδήμιος βίος ΕΠ' ΑΟΡΙΣΤΟΝ..., ενώ είχε σταλεί από ΠΡΟΧΤΕΣ δόθηκε στη δημοσιότητα ΧΤΕΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΩΝ ΑΡΧΗΓΩΝ !!! ώστε να ΕΞΑΠΑΤΗΣΟΥΝ το Σαμαρά να εγκλωβιστεί άλλη μια φορά και να μην ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ εκλογές!!!

      και γιατι διαπραγματεύεται ο βασικός μισθός δηλαδή να χαντακωθεί ο μισθός των νέων παιδιών, των νέων εργαζομένων; ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ αλλενάκι 06/02/2012 14:10:30

      Σωστά. Το θέμα δεν είναι τί κάνουν οι άλλοι το θέμα είναι ο Αντώνης τί θα κάνει. ΄Τώρα χρειάζεται η γροθιά στο τραπέζι, και ας πούν οι "προοδευτικοί" ότι θέλουν. ΄Ηδη σήμερα τα κανάλια της διαπλοκής καθώς και τα κρατικά ξεφωνίζουν ότι δεν ήταν αποτέλεσμα της αμετακίνητης θέσης Σαμαρά όσα διεσώθηκαν ,κατά τη χθεσινή σύσκεψη των πολ.αρχηγών, αλλά όλων των αρχηγών κομμάτων. Μάλιστα ένας Μποτόπουλος, καθηγητής πανεπιστημίου (χαμογελάτε ελεύθερα) είπε ο αθεόφοβος ότι "συνιστούν εκτροπή οι δηλώσεις Σαμαρά μετά το συμβ.πολ.αρχηγών". Μάλιστα, έτσι ανενδοίαστα το είπε.
      Κι επειδή ο λαός λέει όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρων οι κότες, γι΄αυτό θα πρέπει ο Αντώνης να ζητήσει εκλογές και να διαχωρίσει την θέση του από τους Γιωργάκηδες και Λουκάκηδες. Πάραυτα!!!!!!!
      Αυτό θέλει ο λαός και ειδικότερα όλοι οι νδκράτες.

  9. Σκεπτικιστής avatar
    Σκεπτικιστής 06/02/2012 14:00:15

    Το θέμα είναι τι συμφέρει τον Σαμαρά ή τη χώρα; ΑΝ λέω ΑΝ δεν πάρει αυτοδυναμία η ΝΔ τι γίνεται; Θα μπει σε περιπέτεια ο τόπος ή όχι; Εκτός και νομίζετε ότι έχουμε την πολυτέλεια των αλλεπάλληλων εκλογών όπως με τον Μητσοτάκη το '90 που χρεοκοπήσαμε με δραχμή (δεν είχαν να πήρώσουν συντάξεις). Λίγη ψυχραιμία δεν βλάπτει , άλλωστε τις εκλογές τις κέρδισε το ΠΑΣΟΚ αν δεν κάνω λάθος και η θητεία του δεν έληξε ούτε προκηρύχτηκαν εκλογές από κανέναν (μια συμφωνία έγινε) δεν ψηφίσαμε κάτι ακόμα. Τώρα ότι στο περιβάλλον του Σαμαρά κάποιοι ονειρεύονται θέσεις και αρπαχτές (όπως είχε γίνει στο ΠΑΣΟΚ) δεν σημαίνει ότι οι φαντασιώσεις τους θα γίνουν και πραγματικότητα , είναι νωπές ακόμα οι "επιτυχίες" της ΝΔ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σκεπτικιστής 06/02/2012 14:06:28

      Υποθετικές κρίσεις στην Ιστορία, δεν χωρούν. ΑΣ γίνουν πρώτα οι εκλογές, και μετά θα ασχοληθούμε με τα σημερινά "ΑΝ".

  10. the mechanic avatar
    the mechanic 06/02/2012 14:02:06

    Αντώνη σου την έχουν στημμενη στο πασοκ. Αν υπογράψεις τη δανειακή, σου το υπογράφω ότι το έχεις χάσει το παιχνίδι και το πασοκ θα είναι πάλι εξουσία. Σκέψου το!

  11. Δημήτρης Αθήνα avatar
    Δημήτρης Αθήνα 06/02/2012 14:02:10

    Είναι παντελώς "αγαθό" να πιστεύει κάποιος ότι ο Σαμαράς δεν καταλαβαίνει με ποιους έχει να κάνει και τι στόχο έχουν! Είναι εντελώς περιττή σαν παραίνεση η πιο πάνω...Ο Σαμαράς δεν είναι καθόλου χαζός!Αυτό που πρέπει να αναλογιστεί ο καθένας είναι ΓΙΑΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΟΥΣ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ, ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ!ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΗ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΙΑ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δημήτρης Αθήνα 06/02/2012 14:08:50

      αγαπητέ ασφαλώς δεν είναι χαζός!

      αλλά ο εχθρός αυτός θέλει να γίνεις ΤΡΙΣΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ για να τον αντιμετωπίσεις!

      έχουμε να κάνουμε με αλητοχαφιέδες και πολιτικό υπόκοσμο!

    • βασιλικη κόμπρα avatar
      βασιλικη κόμπρα @ Δημήτρης Αθήνα 06/02/2012 14:13:56

      Γιατί έτσι σε βολεύει να λες.

      • blue nile avatar
        blue nile @ βασιλικη κόμπρα 06/02/2012 21:41:59

        ...δηλαδή διαφωνείς με ότι λέει το αλλενάκι ; ...

  12. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 06/02/2012 14:03:06

    Γιατί να δεχθεί; Σε τι θα ωφελούσαι; Έτσι κι αλλιώς Παπάς ο ένας Παπάς κι ο άλλος. Απλά ο Παπαδήμος είναι πιο ξύπνιος από το άλλο το χαϊβάνι όταν συναλλάσεται με τους ευρωναζί και δεν χρειάζονται μεταφραστή για να καταλάβουν τι θέλει να πει.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Χαλκιδέος 06/02/2012 14:03:23

      Ωφελούσε ήθελα να γράψω...

  13. βασιλης avatar
    βασιλης 06/02/2012 14:08:50

    Φυσικά και θα παραταθεί η διάρκεια της κυβέρνησης μέχρι το 2013 ,και βλέπουμε, με την συγκατάθεση του κυρίου Σαμαρά γιά την σωτηρία της πατρίδας βεβαίως βεβαίως.. Γιά όσους επιμένουν να μην βλέπουν την πραγματικότητα θα ήθελα να μου πουν σε ποιά απαίτηση είπε οχι ο κύριος Σαμαράς εκτός βέβαια από το κακοστημένο θέατρο του 13ου & 14ου μισθού.
    1941 η Πηνελόπη Δέλτα αυτοκτόνησε προκειμένου να μην δει τους γερμανούς κατακτητές να μπαίνουν στην Αθήνα.
    2012 ο εγγονός της συνεφώνησε μαζί με τους δοδίλογους ΓΑΠ Καρατζαφέρη Παπαδήμιο & Σια να παραδόσει την πατρίδα και το λαό της υπόδουλους στους Γερμανούς.
    ΚΡΙΜΑ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ βασιλης 06/02/2012 17:02:46

      Βέβαια και έχει συμφωνήσει... αλλιώς γιατί να αναβάλλουν συνεχώς τη σύσκεψη; Και έχει βάλει και υπογραφή στο συμβόλαιο πώλησης απλά το έχεις δει μόνος σου...

  14. ΜΠ avatar
    ΜΠ 06/02/2012 14:09:38

    Γιατί δεν αποσύρεται και να βγει να τα πει όλα αυτά;;; Μην πει ΌΧΙ αν δεν θέλει, αλλά μπορεί να αποσυρθεί να ζητήσει εκλογές και να πει μετά ό,τι θέλει; Να διαπραγματευτεί μετά τις Εκλογές. Δεν το καταλαβαίνω ...

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/02/2012 14:12:46

    O άλλος νεοταξίτης, ο ιταλός Μ. Μόντι δήλωσε: "καιρός είναι να ξεσυνηθίσετε τη σταθερή δουλειά. Η μία δουλειά είναι βαρετή. Καιρός είναι να μάθετε να αλλάζετε χώρες, δουλειές, συνήθειες"!

    Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ, ΜΟΝΤΙ, ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αλλενάκι 06/02/2012 17:04:39

      Δούλους και ζητιάνους για να μας τσιπάρουν με πενιχρά ανταλλάγματα που τώρα τα έχουμε και με το στημένο σκάσιμο της φούσκας που δημιούργησαν να πάνε άμεσα για παγκόσμια κυβέρνηση-χούντα! Ε ρε κάτι "τρελοί" συνομωσιολόγοι πως έχουν επαληθευθεί απολύτως τα τελευταία 2-3 χρόνια...

  16. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 06/02/2012 14:28:31

    Νομίζω πλέον ότι μιλάμε για εκτροπή από τη δημοκρατική ομαλότητα !

  17. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 06/02/2012 14:37:40

    Το θέμα λύνεται με τρείς κουβέντες του Σαμαρά: Πώς αν δεν τηρηθεί η συμφωνία για εκλογές τον Απρίλιο ,αποχωρεί απο τη Βουλή και κατεβάζει τον αγώνα στους δρόμους.

    Ξέρουν τι θα σημάνει αυτό γι'αυτούς!

    Και αν χαρακτηρίζει κάτι κοινό όλους αυτούς τους άθλιους είναι η φυσική δειλία.

    Το θέμα είναι αν ο Σαμαράς θα τολμήσει επιτέλους να ξεφύγει απο την πολιτική "ευπρέπεια". Αν περιμένεις να αντιμετωπίσεις γκανγκστερς με το γάντι , εχασες...

    • Θεμιστοκλής avatar
      Θεμιστοκλής @ ΣΤΕΛΙΟΣ 06/02/2012 14:53:04

      Στην πολιτική αλητεία είναι δύσκολο να απαντάς με "ευπρέπεια"

  18. maria papadaki avatar
    maria papadaki 06/02/2012 14:53:50

    Αν το δεχτει και αυτο ο κυριος Σαμαρας, ειναι πολιτικη αυτοκτονια.

    • factorx avatar
      factorx @ maria papadaki 06/02/2012 15:41:17

      Δηλαδή τι να κάνει; Πως θα τους σταματήσει απο το να κάνουν κόμμα;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ factorx 06/02/2012 17:05:49

        Μάλλον για την παράταση της νυν "κυβέρνησης" εννοεί ο φίλος Φάκτορα.

  19. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 06/02/2012 15:05:13

    Θέλουν αναβολή των εκλογών για να ετοιμαστεί το “κόμμα Παπαδήμου”... , το κόμμα ή κώμα των ... ¨Γιαννίτση , Ντόρας , Κουβέλη , Ν. Δήμου , Μανδραβέλη , Παπανδρέου , Δημητρά , Βενιζέλου , Ρ. Σωμερίτη , Θ. Τριαρίδη , Α. Λιάκου , Μπουτάρη , των πρώην ¨Ιών¨ , του Α. Ανδριανόπουλου , Σ. Μάνου , Ν. Τζαβέλα , Ε. Παναρίτη , Μ. Ξαφά , Χατζημαρκάκη , της ¨ΗΠΑ-Ομογένειας¨ , της ¨2ης και 4ης Διεθνούς¨ , του "City" και της οικογένειας Αλαφούζου , Λοβέρδου , της ¨ΟΑΚΕ¨ , το ¨Συνταγματικό Τόξο" του κ. Αλεβιζάτου , Α. Διαμαντοπούλου , Τρεμόπουλου , Χρυσόγελου και του ... ¨Cohn-Bendid", ¨ ενάντια στο ¨φαιοκόκκινο μέτωπο¨ , για να σωθεί η ¨Ευρωπαϊκή Ιδέα¨ και της ¨Παγκοσμιότητας¨ του Καρλομάγνου, των διαφόρων ιδρυμάτων Ροκφέλερ και λοιπών ¨πολυπολιτισμικών -¨διεθνιστικών¨ δυνάμεων της παγκόσμιας αγοράς κεφαλαίων και εργασίας.

    Το παραπάνω μέτωπο υπάρχει ¨άτυπα¨ και κυβερνά , ας συγκροτηθεί και σε κόμμα, ας μην το παίζουν δεξιά και ¨αριστερά¨ . ¨Εκτός από την μοναξιά υπάρχει και ιμπεριαλισμός... ¨.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 06/02/2012 23:56:18

      Πολύ σωστά, η "περιβόητη" οριζόντια κλίκα.

  20. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 06/02/2012 15:25:44

    Xθες, στην ιστοσελίδα του Βήματος:
    "Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ κ. Γ. Καρατζαφέρης πρότεινε στον Πρωθυπουργό κ. Λ. Παπαδήμο να παραταθεί ο βίος της κυβέρνησης και να προχωρήσει αμέσως σε ανασχηματισμό τύπου Μόντι. Με τη θέση αυτή συμφώνησε και ο κ. Παπανδρέου ενώ ο κ. Σαμαράς παρέμεινε σιωπηλός."

    Αν είναι ψέμμα( το ότι παρέμεινε σιωπηλός) να το διαψεύσουν έστω και "κύκλοι" της Συγγρού, αρκετό είναι.
    Αν είναι αλήθεια, γιατί σιώπησε και δεν τους το έκοψε αμέσως καταγγέλοντάς τους για παρασπονδία;
    Στραβά αρμενίζουμε...

  21. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 06/02/2012 15:50:13

    Οταν βγουν οι πρωτες δημοσκοπήσεις μετα το ΜΝΗΜΌΝΙΟ ΙΙ κανείς τους και πρωτος απο ολους ο Σαμαράς δεν θα θέλει πλέον εκλογές.
    Το θέμα είναι να μην μπείς στο βαρέλι.
    Μετά πάτο δε θα βρεις.

  22. steven avatar
    steven 06/02/2012 15:52:05

    ...ΜΑΛΛΟΝ ...ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ...ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΠΑΙΖΟΥΝ .... ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  23. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 06/02/2012 16:00:38

    Οι εκλογές τον Απρίλιο μόνο αναταραχή και ανωμαλία θα προσέθεταν στο ήδη φουρτουνιασμένο πολιτικό σκηνικό. Το τελευταίο που χρειάζεται η χώρα αυτή την ώρα είναι υπερενισχυμένη την ανεύθυνη και καταστροφική ελληνική Αριστερά, τόσο τα ορφανά του Στάλιν όσο και τους αναρχομπαχαλοσυριζαίους.Οι Ιταλοί που θα κάνουν εκλογές το 2013 είναι μ.....ς δηλαδή και εσείς οι ξύπνιοι....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ μεταρρυθμιστής 06/02/2012 17:08:07

      Άι παράτα μας βρε δόλιε που έχει φτάσει ο κόσμος στα όριά του από τον εμπαιγμό και το ψέμα των δοσιλόγων και θα μας πεις για καταστροφή αν γίνουν εκλογές! Πήγαινε στην δημοκρατία της κορέας που δε γίνονται καθόλου αν νιώθεις έξω από τα νερά σου εδώ...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ μεταρρυθμιστής 06/02/2012 23:58:35

      Γιατί έχεις τους Ιταλούς για "'Εξυπνους"; Εδώ είχαν τον Μπερλουσκόνι για πάνω από 12 χρόνια πρωθυπουργό. Και θα τον ξαναέχουν πάλι.

  24. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 06/02/2012 17:20:51

    Μπα, δεν χρειάζεται να πάω. ..Αν επικρατήσουν κάτι ' δημοκράτες" σαν του λόγου σου, θα έρθει η Β.Κορέα εδώ!!

  25. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 06/02/2012 18:13:04

    Ο Σαμαράς πρέπει να φύγει από την ιστορία αυτή! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ με τους παπαδήμους και σία! Τελεία και παύλα.
    Μην εκπλαγείτε εάν δείτε τη ΝΔούλα με κανένα 25% το πολύ. Βλέπω επιστροφή καραμανλή και να μου το θυμάστε....

  26. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 06/02/2012 18:13:44

    Βγαίνοντας εκτός και ζητώντας εκλογές τώρα!

  27. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 06/02/2012 18:14:48

    Τώρα το καταλάβατε ότι έχουν βάλει το μαχαίρι βαθιά στο λάρυγγα;

  28. βουλα ελευθεριαδου avatar