14/07/2010 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλουμε την Ελλάδα μας πίσω - GetGreeceBack.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos33 avatar
    panos33 14/07/2010 18:43:20

    επισης μια πολυ καλη προταση ειναι να παμε ολοι στις παραλιες την κυριακη,με ταπερ κεφτεδακια,μπυρες,κρασι και ψησταριες πανω απ ολα και ειμαι συγουρος οτι οι διεθνεις τρομοκρατες-συμμοριτες του ΔΝΤ συμπεριλαμβανομένου του ελληνικου κατεστημενου(βλεπε τζεφρυ μπιλντεμπργκ)θα σοκαριστουν και βλεπωντας το αδιεξοδο που θα τους οδηγησουμε(μαυρισμενοι και με αντιλιακο αρωματος καρυδας)θα υποχωρησουν και θα φερουν πισω και τις συνταξεις και τους μισθους και επιπλεων θα δωσουν και μπονους σε ολους και ολες.....ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ!!!!!

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/07/2010 18:45:19

    Η μουσική επένδυση θα μπορούσε να είναι ελληνική μουσική. Θεοδωράκης, αλλά κάτι όχι απαραίτητα εντελώς "αριστερό", ας πούμε "της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ". Γενικώς, δεν έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το βίντεο, ούτε από το πρώτο. Βγάζει μια αμερικανιά, βγάζει κάτι από wannabe, δεν ξέρω αν είναι σε θέση να εμπνεύσει την επιτυχία της προσπάθειας αυτό το βίντεο. Δείχνει δηλαδή πιο πολύ έναν ευσεβοποθισμό παρά μια ρεαλιστική εικόνα του τι μπορεί πραγματικά να συμβεί.

    Το κλειδί είναι να μπορέσει να πιάσει τον τρόπο σκέψης περισσοτέρων ανθρώπων και να μην μείνει μόνον στον τρόπο σκέψης του δημιουργού του. Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι οι υπόλοιποι σκέφτονται - σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να βρει έναν "επαναστατικό" κοινό παρανομαστή, που κατά τη γνώμη μου δεν τον έχει βρει ακόμη.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Επώνυμος 14/07/2010 18:46:53

      Μηπως εμεις σκεφτόμαστε με τον "κλασικό" τρόπο;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Factorx 14/07/2010 18:49:06

        Πράγματι, αυτό συμβαίνει. Το βίντεο "απαιτεί" από τον αποδέκτη του να προσαρμοστεί στον τρόπο σκέψης του. Πόσοι θα το κάνουν; Θα φταίνε όσοι δεν το κάνουν, αν δεν τον κάνουν ή θα φταίει το βίντεο που δεν θα έχει βρει τον κοινό παρονομαστή όσων αντιτίθενται σε αυτή την κατάσταση;

      • panos33 avatar
        panos33 @ Factorx 14/07/2010 18:54:32

        φακτορ αν ο κοσμος αλλαζε με πικ-νικ δεν θα ειχε ανοιξει ιστορικα ρουθουνι,αλλα επειδη δεν προτεινω κατι περαν της βαθυτερης αναγνωσης του προβληματος σε ανθρωπολογικο και προσωπικο στον καθενα επιπεδο,επειδη η ματαιοδοξια και ο υλισμος εχει στρεψει αδερφο κοντρα σε αδερφο ειμαι πολυ απαισιοδοξος με τετοιου τυπου ουτοπικες σκεψεις....

        Υ.Γ
        το εφτιαξα εγω με σκοπο να μιλησω για την βαθυτερη εννοια
        του ορου επανασταση...δεν ξερω αν εκανα καλα και αν ειναι καλο αλλα για σκεψου το...
        http://www.youtube.com/watch?v=dRyUwkHrP8U

  3. Factorx avatar
    Factorx 14/07/2010 19:17:44

    @ panos33: μιας και το διαλεκτικοποίησες το θέμα, η γνωμη μου ειναι οτι δεν απορρίπτουμε καμια μορφή πάλης - μόνο η Αλεκα τα κανει αυτα

    • panos33 avatar
      panos33 @ Factorx 14/07/2010 19:34:23

      σε αυτο εχεις δικιο οπως και σε πολλα ακομα(για αυτο ενημερώνομαι απο εδω)αλλα η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας και τον τροπο που αντιλαμβανωμαστε τον κοσμο μας,τα θελω μας και τα πρεπει μας.και να εισαι σιγουρος οτι οποια και αν ειναι η μορφη που εκφραζεται καποιος δεν με ενοχλει καθολου......

  4. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 14/07/2010 19:24:04

    Ξέρετε, ο κόσμος μια σπίθα θέλει..
    Κάπως έτσι, με δυο κύπριες φοιτήτριες στο Facebook ξεκίνησε η διαδικασία που οδήγησε την Τζένοφερ Λόπεζ να μην πάει στα κατεχόμενα

    Και αν θες να ξέρεις, πολύ με άρεσε η εικόνα με τα ελικόπτερα στο τέλος του βιντεο..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιωργος Χ 14/07/2010 19:37:41

      Γιατί να φύγουν με ελικόπτερα? Να δικαστούν εδώ και να αποδωθούν ευθύνες. Το ελικόπτερο δεν δίνει λύση.

  5. Ακυros avatar
    Ακυros 14/07/2010 19:25:51

    ..κι η Νδόρα έφκιαξε ενα Φορουμ για την Ελλάδα,(:>), για να κανει πηγάδι σκέψης και συμπόρευσης! ΑμφίΔρομο λέει!
    Μόνο που στο πηγάδι έβανε φύλακες και σβύστρες! Ολα κι όλα, οι ...ιδέες έχουν Πορτες!!!"Dores"!!!
    και είδοδο! την μνήμη μας και την λογική μας!
    http://www.dorabak.gr/minima

    Η αρχή είναι ολα τα λεφτά!
    "ω τι γοργονα ειναι αυτή
    που σκάλες ανεβαίνει
    και μες στη χουφτα της κρατεί
    όλη την οικουμένη!
    Και πές μου τώρα πώς μπορει,
    καθώς η εικόνα αλλάζει,
    να δείχνει ο ιματζμείκερ,
    την Νδόρα, να της μοιάζει!"

    Ενα ολόκληρο βίνδεο να ονειρεύεσαι ό,τι δεν θα γίνεις ποτέ
    και αν υπόσχεσαι ό,τι δεν θα καταφέρεις να κάνεις!

    Δράμα!

  6. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 14/07/2010 19:49:31

    Εάν έχει διάρκεια (5-10 ημέρες) και αποκλειστούν αρκετοί δρόμοι, (πριν προλάβουν να πλακώσουν τους λίγους συμμετέχοντες των πρώτων ημερών με μηνύσεις για παρακώλυση συγκοινωνιών) ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ.

    Εάν πετύχει, η κυβέρνηση (ειδικά ο Γιωργάκης) θα προσπαθήσει αν καπελώσει την κίνηση, οπότε θα τον δούμε να επισκέπτεται τους δρόμους κλπ.

    Σε κάθε περίπτωση το ΔΝΤ είναι δύσκολο να φύγει. Εκτός εάν πέσει η παρούσα κυβέρνηση. Και δεν ξανασηκωθεί...

  7. Dimi avatar
    Dimi 14/07/2010 20:10:01

    @ Γιώργος Χ

    Το τέλος της ιστορίας με τη J.LO δεν το έχουμε δει ακόμα.
    Καλό είναι περιμένουμε μέχρι και τις 24 Ιουλίου 2010.

    Επειδή εάν μέχρι τότε η καλλιτέχνης δεν εμφανισθεί γιά τον
    «εορτασμό’ των 36 ετών κατοχής Αττίλα της Βορείου Κύπρου,
    Ο Murat Bozoglu, Τούρκος CEO του πολυτελούς ξενοδοχείου
    "CRATOS" Premium Hotel στα κετεχόμενα, την απειλεί με
    Aγωγή 40 εκατομμυρίων δολλαρίων, για διαφυγόντα κέρδη.

    Επειδή λέει οι όροι του “συμβολαίου” δεν προέβλεπαν
    “ακύρωση για πολιτικούς λόγους” του κονσέρτου της J.LO,
    η αμοιβή της οποίας, εφόσον εμφανισθεί, είναι 3 εκατομμύρια
    δολλάρια.

    Εάν τελικώς δεν εμφανισθεί, το κόστος γιά την ανιστόριτη
    Jennifer, θα είναι υψηλότατο.

  8. Anestis avatar
    Anestis 14/07/2010 20:28:35

    Έχω τις επιφυλάξεις του panos33 κι επιπλέον δεν συμερίζομαι τον απλουστευτικό (ws απλοϊκό) παραλληλισμό με την ιστορία της Λόπεζ, του Γιώργος Χ.
    Τέλος έχω μια απορία τι γυρεύει το νεοεποχήτικο κίνημα zeitgeist (που ουσιαστικά είναι ένας στημένος απ΄το ίδιο το καθεστώς αντιεξουστιακός, αντισυμβατικός μηχανισμός αμφισβήτησης, για να παίζει το ρόλο της [ρυθμισμένης] βαλβίδας ασφαλείας που εκτονώνει τον ατμό της αντίδρασης της λαϊκών στρωμάτων) στο μενού του http://www.getgreeceback.com/.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Anestis 14/07/2010 20:39:58

      θελεις να πεις οτι υπαρχει περιπτωση το σκηνικο αυτο να ειναι στημενο απο το καθεστως;

      • Anestis avatar
        Anestis @ anonymous 14/07/2010 23:28:57

        Δεν μπορώ να γνωρίζω. Απλά μου φάνηκε περίεργη η αναφορά στο zeitgeist. Και κάτι τέτοια δεν θέλω να τ' αφήνω γιατί οι εποχές είναι περίεργες

    • Galax avatar
      Galax @ Anestis 14/07/2010 20:51:21

      zeitgeist? malista

      peri zeitgeist εδώ http://stravon.wordpress.com/2010/06/04

    • Orestios avatar
      Orestios @ Anestis 14/07/2010 20:53:03

      Θυμίζει λίγο την "ώρα της γης" το όλο σκηνικό.

  9. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 14/07/2010 20:36:44

    Εγω εχω "κολλησει" και στην ενημερωση των πολιτων που δεν εχουν προσβαση στο Internet. Να τους ενημερωσουμε και να δωσουμε και σ' αυτους τη δυνατητα να μετασχουν στις εκδηλωσεις. Να ειμαστε ολοι οι Ελληνες, να μην λειπει κανενας. Εγω απο εδω που βρισκομαι θα στειλω το κειμενο του Φακτορα σε φιλο μου στην Ελλαδα να το μετατρεψει σε προκηρυξεις και να τις μοιρασει χερι με χερι σε συγγενεις, φιλους και γνωστους, με την υποσημειωση οτι προερχεται απο το Antinews, και οτι οσοι συμφωνουν με το περιεχομενο να κανουν οσα αντιτυπα μπορει ο καθενας και να τα μοιρασει κατα τον ιδιο τροπο. Ειναι αυτονοητο οτι οσο περισσοτεροι απο τους αναγνωστες και σχολιαστες του Antinews κανουν την ιδια δουλεια, το κειμενο αυτο σε ελαχιστο χρονο θα το γνωριζουν ολοι οι Ελληνες σε ολοκληρη τη χωρα.

    • Ευαγγελία avatar
      Ευαγγελία @ xenitemenos21 15/07/2010 02:31:10

      Συμφωνώ μαζί σου, αλλά έχω μια χαζή ερώτηση: Εγώ εκείνη την περίοδο έχω άδεια και συμμετέχω εννοείται, οι εργαζόμενοι τι κάνουν? 6 Σεπτεμβρίου είναι εργάσιμη. Η κατάσταση προβλέπεται και ελπίζουμε να πάρει μέρες, ώστε να έχει και αποτέλεσμα και επίσης δεν θα προκηρυχθεί απεργία. Άρα τι απαντούμε σε κάποιον που θα μας λέει ότι εγώ δουλεύω κλπ? Θυμίζω ότι πάμε να ξεσηκώσουμε κόσμο που δεν έχει προυπηρεσία στο ΠΑΜΕ.

  10. anonymous avatar
    anonymous 14/07/2010 20:49:44

    ο εμπνευστης της κινησης ας μαθει και αυτο που αλιευθηκε στην ολυμπια

    9,000 μαύρες σημαίες με ξύλινα μαρκούτσια παραγγέλθηκαν με όριο παράδοσης τα μέσα Ιουλίου. Παράλληλα οι ίδιοι πελάτες παρήγγειλαν πανώ με “εμπρηστικά” συνθήματα που δεν παραπέμπουν σε κάποιο κόμμα ή συνδικαλιστική οργάνωση. Ούτε όμως προδίδουν μία “ιδεολογική” ταυτότητα, ταξική, πατριωτική κλπ.

    9,000 μαρκούτσια λοιπόν στο κατακαλόκαιρο είναι λίγο δύσκολο να κρατηθούν από τον “απλό λαό” που στην πλειοψηφία του θα είναι εκτός Αθηνών για τα μπάνια του. Ο μόνος φορέας που θα μπορούσε να κινητοποιήσει τόσο κόσμο, το ΠΑΜΕ, δεν έχει καμμία σχέση με μαυρίλες, ανωνυμίες κλπ. Πάντα βγαίνει ξεκάθαρα με το έμβλημα του, χωρίς κουκούλες και με πάγια συνθήματα.

    Τα “καλέσματα” θα είναι ετερόκλητα για να συγκεντρώσουν άσχετο κόσμο με κοινό παράγοντα την λαϊκή οργή για το μνημόνιο και τα νέα μέτρα. Σημείο αναφοράς μάλιστα θα είναι η 23η – 24η Ιουλίου, με την γραφική επέτειο αποκατάστασης της δημοκρατίας.

    Θα χρησιμοποιηθεί εκτενώς το διαδίκτυο για την κινητοποίηση με στόχο την μετέπειτα δαιμονοποίηση του και την αιτιολογία της επιλεκτικής φίμωσης.

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 14/07/2010 20:59:42

      Αν βάλεις 4 σε κάθε τραπέζι, σαν πόδια? Όλοι νομίζουν πως είναι ένα αθώο τραπέζι!

  11. anonymous avatar
    anonymous 14/07/2010 20:55:49

    μεσα στο βιντεο ο χαιρετισμος με τις παλαμες να σχηματιζουν τριγωνο [πυραμιδα] σημαινει κατι;

  12. αντισταση avatar
    αντισταση 14/07/2010 20:56:55

    Ακούστε την Κανέλλη να ξεμπροστιάζει τον Στραβελάκη ο οποίος λέει φρικτά πράγματα
    http://www.youtube.com/watch?v=_IB7rom4pW4

  13. omerta avatar
    omerta 14/07/2010 21:04:32

    συμετέχω "&" εγώ

    "&" το ελληνικόν

  14. Στράβων avatar
    Στράβων 15/07/2010 05:35:07

    Μακάρι ρε παιδιά να καταφέρναμε να κάναμε όλη τη χώρα μια παρέα αλλά πολύ χλωμό το κόβω. Θα χρειαστεί να περάσει καμιά εβδομάδα μέχρι να συγκινηθούν όλοι. Στο ενδιάμεσο θα βγάλουν και τους "γνωστούς-αγνώστους" να κάνουν κανένα σαματά, θα πλακώσουν τα χημικά από τα ΜΑΤ και θα τελειώσει το πανηγύρι. Το σύστημα έχει πολλούς μηχανισμούς ασφαλείας και το κυριότερο, δεν λογαριάζει την ανθρώπινη ζωή. Έτσι δεν φάγανε και τα παιδιά στη ΜΑΡΦΙΝ;

    Όσο για το βίντεο,
    1. Ο χαιρετισμός με τις παλάμες είναι του zeitgeist. Νομίζω ότι πρέπει να βγει από το βίντεο.
    2. Βάλατε την μουσική της Vodafone σε επαναστατικό βιντεάκι; Βάλτε καμιά καραγκούνα, κανέναν πυρρίχιο. Για εμένα η καλύτερη αντίδραση θα είναι ένα πανελλαδικό ψησοφάι στους δρόμους όλης της Ελλάδας με χορούς και με κλαρίνα. Το πνεύμα δηλαδή του πυρριχίου, χορός πριν την μάχη.
    http://www.youtube.com/watch?v=5nNX0uegtZg
    http://www.youtube.com/watch?v=T54kGNEHqd0
    Το είχε πει εξάλλου ο Σαββόπουλος
    http://www.youtube.com/watch?v=UeqK2eh2vMk
    Η νίκη θα έρθει μόνο με Ελληνικό τρόπο. Το βίντεο όμως παραπέμπει στον κλειστοφοβικό άνθρωπο καταναλωτή και όχι στον Έλληνα.

    Στις 6 Σεπτεμβρίου 2010 κατεβάζουμε ότι έχουμε στο ψυγείο για το μεγαλύτερο απελευθερωτικό τσιμπούσι στην ιστορία της ανθρωπότητας. Η ελευθερία θα έρθει με χορούς και χαμόγελο. Όσο για το ΔΝΤ ας φύγει με αεροπλάνο ή με βαπόρι και ας πάρει μαζί του και τη μιζέρια του. Δεν είμαστε κακοί άνθρωποι, τους συγχωρούμε αρκεί...να μην τους ξαναδούμε μπροστά μας.

    • GetGreeceBack Team avatar
      GetGreeceBack Team @ Στράβων 15/07/2010 13:08:56

      Βάλαμε το βίντεο σου (Πυρρίχιος)στη σελίδα με ένα link για το blog σου. Το Zeitgeist το σουτάραμε.

      • Στράβων avatar
        Στράβων @ GetGreeceBack Team 17/07/2010 03:20:14

        Ευχαριστώ