01/12/2008 03:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλει να καταθέσει τελευταίος ο κ. Ρουσόπουλος

Εβδομάδα εξελίξεων στην Εξεταστική - και συνεπώς και αλλού - αυτή που άρχισε. Από σήμερα αρχίζουν οι καταθέσεις στην Εξεταστική έντεκα συνολικά  πολιτικών προσώπων που θα θερμάνουν κι άλλο το ήδη καυτό πολιτικό κλίμα - με κοντομάνικα κυκλοφοράνε στην Βουλή, χριστουγεννιάτικα.

Σήμερα το απόγευμα προσέρχονται από το ΠΑΣΟΚ οι κ. Γ. Δρυς και Απ. Φωτιάδης, ενώ από τη ΝΔ ο υφυπουργός Οικονομικών Α. Μπέζας, ο οποίος ανακάλεσε πρόσφατα τις προ του 2004 αποφάσεις, αλλά όχι και τις επόμενες, επί ΝΔ, που άνοιξαν τον δρόμο για τις ανταλλαγές με τα ακίνητα του Δημοσίου.

Την Τρίτη και την Τετάρτη πρόκειται να εξετασθούν ο νυν υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Αλ. Κοντός και ο υφυπουργός Κ. Κιλτίδης, οι διατελέσαντες υπουργοί Απασχόλησης Σ. Τσιτουρίδης και Β. Μαγγίνας, καθώς και ο τέως υπουργός Γ. Βουλγαράκης. Τελευταίοι θα είναι οι Ευ. Μπασιάκος, Θ. Ρουσόπουλος και Π. Δούκας.

Όπως όμως μαθαίνω ο Θεόδωρος Ρουσόπουλος επιθυμεί να παρουσιαστεί τελευταίος στην Εξεταστική Επιτροπή, δηλαδή μετά και τον Πέτρο Δούκα. Για το λόγο αυτό ο κατάλογος που έδωσε στους κοινοβουλευτικούς συντάκτες, ο πρόεδρος της εξεταστικής, όπου τελευταίος στη σειρά εμφανίζεται ο Δούκας, δεν αποκλείεται να αλλάξει.

Ο λόγος για τον οποίο ο κ. Ρουσόπουλος θέλει να έχει την τελευταία λέξη, είναι ο εξής: Ο κ. Δούκας θεωρείται απολύτως ανεξέλεγκτος. Μάλιστα, σε κατ΄ ιδίαν συνομιλίες του δηλώνει κατηγορηματικά ότι δεν πρόκειται να πάρει πάνω του το Βατοπέδι και ότι αν διαπιστώσει προθέσεις κάποιων να φορτώσουν μόνο σ΄ αυτόν τον σταυρό του μαρτυρίου, «θα πάρει κι άλλους μαζί του». Συνεπώς, ο Θόδωρος θέλει να έχει πλήρη εικόνα όλων των καταθέσεων προκειμένου να δώσει τη δική του αθώα εκδοχή για τη μη εμπλοκή του στην υπόθεση στην οποία πρωταγωνιστεί ο «πνευματικός» του.

Καλό είναι επίσης να γνωρίζετε ότι o Γιώργος Καλατζής και η Φεβρωνία Πατριανάκου είναι τα μέλη της Εξεταστικής που ενημερώνουν τον Ρουσόπουλο, σχεδόν σε ζωντανό χρόνο, για όλα τα τεκταινόμενα στην αίθουσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/12/2008 13:03:29

    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ! Καλή βδομάδα και καλή μέρα...

    Πώς περνάει ο καιρός! Δεν παίρνεις χαμπάρι πότε έρχεται η Παρασκευή, πότε φεύγει ο μήνας, πότε αλλάζει ο χρόνος. Αυτό, δεν ήταν έτσι πριν από χρόνια, -υποκειμενικά μιλώντας. Δεν ξέρω, ΌΜΩΣ, ΑΝ προέρχεται από το ότι, όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος, τόσο αυξάνεται και η ταχύτητα (διέλευσης) του Χρόνου (από την ζωή του), Ή ΑΝ είναι ειδικό χαρακτηριστικό της Εποχής μας, λόγω της τρομακτικής αύξησης και της "εικονικής" ταχύτητας (εναλλαγή παραστάσεων), και της "φυσικής" ταχύτητας (μέσων μεταφοράς).

    Στην πρώτη περίπτωση, λογικό είναι, αφού: "TIME IS LIMITED" - Ο Χρόνος είναι περι- ορισμένος, -"από χέρι".

    Και στην δεύτερη, ακόμα πιο λογικό, αφού μιλάμε για μετρήσιμα- αντικειμενικά μεγέθη και όχι θεωρητικά- διανοητικά- υποκειμενικά. Η βιωμένη εμπειρία ταχύτητας στα κύταρρα- γονίδια του παππού μας ήταν η του αλόγου. Η οποία δεν είχε αλλάξει από την εποχή του ...Αρσουμπανιμπάλ, -για να μην πω του Αχιλλέως* και παρεξηγηθούν οι πολύ "πολυ-πολιτισμικοί".

    Αυτήν μετέδωσε στον πατέρα μας και ο πατέρας μας σε μας. ΕΜΕΙΣ, ΌΜΩΣ, βιώσαμε και δώσαμε παρακάτω, στις "επενδύσεις μας στην Αιωνιότητα", (: αφού "What we do in life echoes in Eternity" και το καλύτερο από αυτά τα "What"- "Ο,ΤΙ" είναι τα ΠΑΙΔΙΑ), εξω- φρενικές έως τότε ταχύτητες: άλογο, το 50 στο χωριό, και τρένο, (και από "Driver's seat":) ποδήλατο το 60, Φλορέτα και Ζαξ 5ρια το 68, Καβασάκι "Σαμουράι" το 71, Ντακότα το 72, τζετ συν Λαμποργκίνι "Μιούρα" το 75 και σιγά σιγά φτάσαμε στα Τζι Ες Εξ Αρ 1000.

    ΠΡΟ-ΦΑΝΩΣ, στα κύταρρά μας και στα γονίδια μας έγινε το "έλα να δεις"! Οπότε, "μη βαράτε"! "Hold your horses"! Δεν ήταν και εύκολα, παίδες. Και όλα ήταν "πρώτη φορά, ever!", άγνωστα, "α καπέλα" και αυτο+σχεδιαστικά.

    Πάντως, ο Θεός τών Θεών τού Θείου, -για να χωράμε αδιαμφισβήτητα ΟΛΟΙ και Ο,ΠΟΥ ΓΗΣ-, μας προσέφερε και ένα φοβερό δώρο, για να ανταπεξέλθουμε στις δυσκολίες:

    - Οι γεννημένοι την δεκαετία του 50 (+-5 ~χρόνια),
    εν Ελλάδι,

    είμαστε η πρώτη γενιά Ελλήνων,

    από την Εποχή του "Κατακλυσμού του Δ-ΕΥ-ΚΑΛ-ΙΩΝ-ος" και του γιου του, ΈΛΛΗΝ-ος,
    μέχρι και ΣΗΜΕΡΑ,

    η οποία έζησε ΧΩΡΙΣ κατακλυσμούς, σκλαβιά και ΠΟΛΕΜΟ! Δηλαδή, "ΠΙΟ ΖΑΧΑΡΙ ΑΠ' ΟΛΟΥΣ"!

    Εε;;;

    Τι "Εε;;;" και ξε-ε; ΠΡΕΠΕΙ να ξεκολλήσει από την "Μαλλί, γυαλί και παντελόνι Lee" κατά-σταση υπό-σταση διά-σταση. "Μια χαρά" ήταν, δεν λέω, ναι, "ψώνιο", αλλά, λέει: "Καμιά φορά οι δρόμοι στενεύουν". Και, ΤΟΤΕ, όπως, -"καλή ώρα!",- ΤΩΡΑ, πρέπει να να πάρει θέση- στάση- άποψη στα νυν ΠΟΛΙΤΙΚΑ δρώμενα. Ώστε να απο- δώσει ό,τι της χαρίστηκε: τη "γλύκα" και ό,τι πείρα πήρε...

    Καλή μέρα- εβδομάδα- μήνα σε όλους!

    (@"Μποτίλια στο πέλαγος", ή όποιος άλλος e-φίλος αστρο- Logos- Nomos, πότε θα συμπέσει "Καλή μέρα- εβδομάδα- μήνας- χρόνος- αιώνας";;;)

    ----------
    * "Τα άλογα του Αχιλλέως"

    Τον Πάτροκλο σαν είδαν σκοτωμένο,
    που ήταν τόσο ανδρείος, και δυνατός, και νέος,
    άρχισαν τ' άλογα να κλαίνε του Αχιλλέως·
    η φύσις των η αθάνατη αγανακτούσε
    για του θανάτου αυτό το έργον που θωρούσε.

    Τίναζαν τα κεφάλια των και τες μακρυές χαίτες κουνούσαν,
    την γη χτυπούσαν με τα πόδια, και θρηνούσαν
    τον Πάτροκλο που ενοιώθανε άψυχο -αφανισμένο-
    μιά σάρκα τώρα ποταπή -το πνεύμα του χαμένο-
    ανυπεράσπιστο -χωρίς πνοή-
    εις το μεγάλο Τίποτε επιστραμένο απ' την ζωή.

    Τα δάκρυα είδε ο Ζεύς των αθανάτων
    αλόγων και λυπήθη. «Στου Πηλέως τον γάμο»
    είπε «δεν έπρεπ' έτσι άσκεπτα να κάμω·
    καλύτερα να μην σας δίναμε άλογά μου
    δυστυχισμένα! Τι γυρεύατ' εκεί χάμου
    στην άθλια ανθρωπότητα πούναι το παίγνιον της μοίρας.

    Σεις που ουδέ ο θάνατος φυλάγει, ουδέ το γήρας
    πρόσκαιρες συμφορές σας τυραννούν. Στα βάσανά των
    σας έμπλεξαν οι άνθρωποι». -Όμως τα δάκρυά των
    για του θανάτου την παντοτεινή
    την συμφοράν εχύνανε τα δυό τα ζώα τα ευγενή,

    (Κωνσταντίνος Καβάφης).

  2. Θαϊς avatar
    Θαϊς 01/12/2008 13:18:03

    Νήπιε & Γέροντα

    έπεσες και....

    χτύπησες στο κεφάλι;

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2008 13:24:11

    και στα τραινακια... ο εξυπνος τελευταιος μπαινει !

    ΠΠ

  4. Θαϊς avatar
    Θαϊς 01/12/2008 13:26:02

    ΠΠ

    που το θυμήθηκες!!!

  5. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 13:32:37

    Ξέρει τι λέει ο Νήπιος.
    Μάχη με το χρόνο δίνουν/δίνουμε όλοι.
    Δεν βλέπω ορίζοντα - βλέπω ορίζοντα.
    Η τεχνολογική εξέλιξη είναι το κυνήγι του χρόνου, η αύξηση της ταχύτητας.
    Στην εξίσωση της ταχύτητας ο χρόνος είναι η βάση του κλάσματος.
    Σήμερα με το CERN πασχίζουν να βρεθούν το σημείο μηδέν, ει δυνατόν και πριν από αυτό.
    Αμ δε!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2008 13:33:02

    Θαις,

    σολαρω..

    btw, η Θαις εταιρα δεν ηταν?? Καλεσε τους κοριτσι μου να τους εξομολογησεις εσυ ! μπας και "γυρισουν".

    ΠΠ

  7. Θαϊς avatar
    Θαϊς 01/12/2008 13:34:16

    KaryId

    μαζί με τον Νήπιο ήσουν;

  8. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 13:35:48

    @Θαϊς: ωραίο όνομα!

  9. Θαϊς avatar
    Θαϊς 01/12/2008 13:37:59

    Ναι KaryId,

    άλλοι έχουν το όνομα κι άλλοι τη χάρη!

  10. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 13:43:34

    Τη χάρη; Είσαι σίγουρη;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2008 13:48:41

    Χαριτοδιπλωμενοι !... κοριτσια ! το νου σας !


    ΠΠ

  12. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 13:51:32

    Σε χρόνο dt.
    από το post: "Καλό είναι επίσης να γνωρίζετε ότι o Γιώργος Καλατζής και η Φεβρωνία Πατριανάκου είναι τα μέλη της Εξεταστικής που ενημερώνουν τον Ρουσόπουλο, σχεδόν σε ζωντανό χρόνο, για όλα τα τεκταινόμενα στην αίθουσα".

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2008 14:00:44

    Ερωτηση

    Η Βουλη των Ελληνων εχει αντιμετρα για κοριους και υποκλοπες εντος και εκτος Βουλης ??? Εχει καποιον ειδικο ? Εχει την τεχνολογια?

    Ρωταω εγω...

    Οκ μετα τη μαλαματινα και τη Ματινα τα δινουμε ολα.. αλλα πριν?

    ΠΠ

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2008 14:03:40

    ο Κοιρανιδης ειπε

    "ουτε τριγωνα ουτε τετραγωνα υπαρχουν, ολα ευθεια εγιναν"

    Το προεβλεψα τα τρενακι παντως !!

    ΠΠ

  15. τιραμολα avatar
    τιραμολα 01/12/2008 14:35:52

    Αγωνια θα εχει ο Ρουσο μηπως μεινει απο πνευματικο...

    Παραλληλα ο Χατζηνικολαου ο κολλητος του μοιραζε χθες εκτος απο την ιστορια μιας γραμματεως και καποτες...

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/12/2008 03:37:54

    @KaryID: "..στο σημείο μηδέν, ει δυνατόν και πριν από αυτό.
    Αμ δε!"

    Τα ελληνικά μιλάνε μόνα τους, e-φιλενάς!

    "ΟΥ-δε-έν'- "ου δ' έν"- ουδέν = ού τε ένα => τίποτα = αν- ύπαρκτο = (αυτό που) δεν υπάρχει.

    "ΜΗ-δε-έν"- "μη δ' έν"- μηδέν: το "μη" δηλώνει μέλλοντα, δυνητική κατάσταση. Μηδέν = αυτό που δεν μπορεί μή-τε να υπάρξει.

    Το "σημείο" δεν ορίζεται στον χώρο, δεν καταλαμβάνει θέση, δεν έχει -στην "ουσία"- διάσταση. Δηλαδή, η κορυφή μιας πυραμίδας ή κώνου, που είναι ένα σημείο, ΔΕΝ υπάρχει, διότι δεν γίνεται να υπάρξει.

    Πάρε δυο ίδιους κώνους κι ένωσε τις βάσεις τους. Αυτό που κρατάς στα χέρια σου, έχει δυο άκρες "σημεία". Ξεκινώντας από το ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ της μίας κορυφής, αρχίζει και αυξάνεται συνεχώς το σύνολο των σημείων, μέχρι που στην περιφέρεια του κύκλου των εφαπτομένων βάσεων έχει την μέγιστη τιμή. Ύστερα, αρχίζει να φθίνει όλο και πιο πολύ , μέχρι που φθάνει στο απέναντι ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ της άλλης κορυφής.

    Πιστεύω,

    ότι έτσι λειτουργεί και το "ΣΥΝ-ΠΑΝ": υπάρχει ΕΝΑ απείρως μικρό και απείρως πυκνό αρχικό ΣΗΜΕΙΟ εκ- κίνησης, το οποίο μη αντέχοντας το άπειρο στρίμωγμα σκάει κι αρχίζει να γίνεται πολλά, μέχρι που γίνεται το σύμπαν το σημερινό και συνεχίζει να μεγαλώνει, έως ότου φθάνει στην μέγιστη απόδοση το όλο σύστημα, (στις εφαπτόμενες βάσεις των κώνων που λέγαμε), και αρχίζει να φθίνει, μέχρι που καταλήγει να συγκεντρωθεί ξανά σε ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ, την άλλη κορυφή, δηλαδή.

    ΟΜΩΣ, μόλις φθάσει εκεί, δηλαδή στην κατάσταση του "είναι & δεν είναι", γίνεται, ΦΥΣΙΟ-ΛΟΓΙΚΑ, πάλι "απείρως πυκνό και μικρό", οπότε: ξανασκάει και ξανασκάει κοκ, κοκ, επ' άπειρον...

    Αυτή τη λύση έχω δώσει για την Δημιουργία, κάνοντας χρήση της ελληνικής γλώσσας, της Γεωμετρίας και της Αστροφυσικής. Ειδικά, όμως, ξεκαθαρίζοντας ετυμολογικά το πρόβλημα με το "μηδέν": Πώς γίνεται να αρχίζει κάτι από το τίποτα, από το μη επι- δεκτικό ύπαρξης, από το μη δυνάμενο να υπάρξει;;;

    Η πλάκα είναι ότι αυτά ήταν σκέψεις του Portobello, το 73! Δηλαδή, πριν θεωρία "BING BANG" και τελεσίδικη διαπίστωση πως το σύμπαν διαστέλλεται και, άρα, κινείται προς τα κάπου.

    Αυτό το αρχικό-και-τελευταίο ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ, που υπάρχει και δεν υπάρχει, το απείρως πυκνό και μικρό, που δεν μπορούμε να το συλλάβουμε με τις μέχρι σήμερα διανοητικές ικανότητές μας, αφού δεν μπορούμε να το προσδιορίσουμε και κατα-νοήσουμε, που μας είναι γνωστό ότι υπάρχει και άγνωστο το "πως" υπάρχει, είναι το γνωστό/άγνωστο "ΧΑΟΣ", απ' όπου ξεκινάει το Κοσμο-είδωλο, η κοσμο-θεωρία, η Κοσμο-γονία των Ελλήνων:

    "ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ"

    ΥΓ. Η "Θεωρία του Χάους" και η είσοδος στον "Υδρο-ΧΟΟ", ...ΠΡΟΣΕΧΩΣ!

  17. KaryID avatar
    KaryID 02/12/2008 10:05:30

    @Νήπιε: ΠΟΛΥΤΟΠΑ. Η μαθηματική μέθοδος απεικόνισης των διαστάσεων που δεν "αντιλαμβάνεται" ο άνθρωπος, εκτός των 4 γνωστών δηλαδή, και της 5ης, του χωροχρόνου.
    Πειράζει που ο μέγας Νταλί(που είχε μελετήσει κβαντομηχανική και μαθηματικά και είχε γράψει το μανιφέστο της αντιϋλης manifest of antimatter ήδη τη δεκαετία του '30) είχε συλλάβει τον περίφημο χωροχρόνο στον πίνακά του CRUCIFIXTION - Σταύρωση - απεικονίζοντας τον σταυρό με πολύτοπα; 80 χρόνια πριν από την σερπαντίνα που ονομάζεται CERN, στατικά, κλεισμένος σε ένα ατελιέ, χωρίς τη βοήθεια εκατοντάδων επιστημόνων.
    Να γνωρίζεις επίσης ότι ο πίνακας αυτός και ο τρόπος που τον ζωγράφισε ο Νταλί διδάσκεται ως μάθημα στις έδρες κβαντομηχανικής και αστροφυσικής σε μεγάλα πανεπιστήμια. Με 3Δ δυναμική απεικόνιση σε computer animation.
    Έχω δει το ντοκυμαντέρ στην ΕΤ 3 και έμεινα εκστατική. Θα ψάξω να βρω το βίντεο και θα το ανεβάσω σε post.
    Ένας Έλληνας καθηγητής αστροφυσικής παρουσιάζει αυτή την εκπομπή.

  18. KaryID avatar
    KaryID 02/12/2008 10:05:58

    Διόρθωση: CRUCIFIXION.

  19. KaryID avatar
    KaryID 02/12/2008 12:15:35

    Συμπλήρωση: ξέχασα το σημαντικότερο, CORPUS HYPERCUBUS ή CRUCIFIXION, λέγεται ο πίνακας, υπερκύβοι, πολύτοπα.