19/09/2008 21:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλει ή δεν θέλει η Ντόρα να μείνει στο ΥΠΕΞ;

Θέλει ή δεν θέλει η Ντόρα να μείνει στο ΥΠΕΞ;

Η Ντόρα εμφανίζεται αποφασισμένη να μείνει στο ΥΠΕΞ και συνομιλητές της υποστηρίζουν ότι στην παρούσα συγκυρία δεν μπορεί να της επιβάλει ο πρωθυπουργός μετακίνηση, εάν η ίδια δεν το επιθυμεί.

Από την άλλη μεριά, όμως, η Ντόρα φαίνεται να θέλει κάτι από τους Αμερικανούς. Την κατάργηση της βίζας, λένε, για να εγγραφεί και κάτι στην υστεροφημία της ως υπουργού Εξωτερικών. Για το λόγο αυτό κάνει μυστική διπλωματία και «τρέχει» το σκοπιανό κάνοντας ό,τι της λένε οι Αμερικανοί: Απευθείας διαπραγματεύσεις με τον Μιλοσόσκι κ.ο.κ.

Στο Μέγαρο Μαξίμου πάντως δεν υπάρχει καμία διάθεση για συμβιβασμό στο σκοπιανό και εικάζουμε βασίμως, ότι όταν επιβεβαιωθεί το αδιέξοδο θα «καρφώσει» τον Καραμανλή ως υπαίτιο.

Ενημέρωση: Άκαρπη η συνάντηση της Ντόρας Μπακογιάννη με τον Αντόνιο Μιλόσοσκι στο Παρίσι. Μιλώντας μετά στους δημοσιογράφους, η Ελληνίδα υπουργός Εξωτερικών τόνισε: «Να είμαι σαφής. Δεν υποκαθίσταται η διαδικασία που υπάρχει υπό την αιγίδα του ΟΗΕ. Οι ΥΠΕΞ συνομιλούν και έχω δηλώσει ότι είμαι ανοιχτή. Η Ελλάδα είναι παρούσα και συζητά με καλή πίστη και ξεκάθαρη βούληση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MANOS avatar
    MANOS 19/09/2008 21:48:41

    Υπάρχει Υπουργός Εξωτερικών στην Ελλάδα; Αλήθεια για το Βατοπέδι ,ως αρμόδια τι θέση πήρε;Για τα Σκόπια πότε ενημέρωσε τους πολίτες που πάμε;Για τις σχέσεις Ελλάδος-Ρωσία ποιά είναι η αποψή της;Γιά ,γιά,γιά ..............

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 19/09/2008 21:55:26

    ναι ΜΑΝΟ έχεις δίκαιο ,αλλά βλέπεις το κοπέλη το θέλει πολύ,αν δεν την ικανοποίηση ο Κωστάκης μετά ποιος σταματά το κλάμα .

  3. t avatar
    t 19/09/2008 22:12:36

    Στρατιωτική συνεργασία Αμερικής- Βουλγαρίας “Bulgarian Panther 2008”
    Θα γίνουν ασκήσεις στην Στρατιωτική βάση Novo Selo της Βουλγαρίας.
    Φάσεις 2 + 3: από 8 Σεπτεμβρίου – 16 Οκτωβρίου.
    Φάση 4: από 17 Οκτωβρίου.– 30 Οκτωβρίου.

    www.mod.bg/panther/en/20080901.html

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 19/09/2008 22:32:01

    Σιγά μήν και δεν μείνει.
    Εκτός εάν τήν απολύσει ο Ομπάμα μαζί με την κολλητή της τήν Ράϊχ.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/09/2008 22:43:31

    Μακαρι Σπυρο...

  6. t avatar
    t 20/09/2008 00:04:12

    Πραγματοποιήθηκε η συνάντηση ανάμεσα στην υπουργό Εξωτερικών, Ντόρα Μπακογιάννη, με τον σκοπιανό ομόλογο της, Αντόνιο Μιλόσοσκι. Αναμένεται να υπάρξουν και νέες διαπραγματεύσεις την προσεχή εβδομάδα στη Νέα Υόρκη, στο περιθώριο της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ.

  7. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 20/09/2008 00:30:18

    φάκτορα,

    με συγχωρείς για το άσχετο αυτού που θα γράψω αλλά δεν κρατιέμαι.
    Αν θέλεις σβήσε το σχόλιό μου να μη χαλάσει η συζήτηση και κάνε εσύ μία ανάρτηση να το δουνε όλοι.

    ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ:

    http://sitel.com.mk/WBStorage/Articles/C502C47035D32E4885D415A6C40E8BC6.swf

    και το βρήκα εδώ:
    http://taxalia.blogspot.com/2008/09/blog-post_6169.html



    Ειλικρινά σας μιλάω, αυτή τη στιγμή κοντεύω να κλάψω...

    Αφιερωμένο σε όσους βλακωδώς έλεγαν οτι είμαστε υπερβολικοί με τα σκοπιανά κατακάθια και οτι την ιστορία την ξέρουν όλοι και τα λοιπά θλιβερά που εκστόμιζαν οι εντός των τειχών ενδοτικοί προδότες...

  8. Στελιος avatar
    Στελιος 20/09/2008 10:17:37

    Ανωνυμος 10:06, εχεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες γι'αυτο που λες?

  9. aksiokraths avatar
    aksiokraths 21/09/2008 16:58:57

    Αφότου έστησε το μηχανισμό καλλιέργειας ηγετικού προφίλ της επί της Ακαδημίας (ώστε τα πνευματικά της τα παιδιά να μπορούν να το περάσουν και προς τα έξω), η Ντορίτα μας είναι τώρα πανέτοιμη να επικοινωνήσει το προφίλ της στα εντός. Δηλαδή να συνεχίσει το έργο και την παράσταση που είχε ξεκινήσει επί δημαρχείας της. Πανέτοιμη μιλάμε! Για νέες πολιτικές, νέα χαμόγελα, νέες προοπτικές, νέα... αλισβερίσια!

    Της ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ της Grande Dame της πολτικής μας! Ε;