#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2011 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέατρο σκιών με θλιβερούς εντολοδόχους ξένων κυβερνήσεων



Η χώρα κόντεψε να χρεοκοπήσει για να κερδίσει  ο Γιώργος  έξι μήνες κοινοβουλευτικού βίου και να ηρεμήσουν, μέχρι το επόμενο νομοσχέδιο, οι βουλευτές του;

Παρακολουθώντας την ομιλία του διαπιστώσαμε πως δεν είχε ούτε μια λέξη συγνώμης να πεί για τη φαεινή ιδέα του δημοψηφίσματος η οποία απεδείχθη καταστροφική για το μέλλον της χώρας.

Μας μάλωσε μάλιστα που τον επικρίνουμε και δεν αντιλαμβανόμαστε πόσο μπροστά είναι από την εποχή του!

Ο Μέγας Οραματιστής!

Λες και ζεί σε άλλη χώρα και δεν ξέρει τι τραβάει η μέση ελληνική οικογένεια για να τα βγάλει πέρα!

Η πικρή αλήθεια είναι ότι ο  Παπανδρέου αναζητά τρόπους για να  παραμείνει στην εξουσία.

Και ψάχνει  για πρόθυμους - κορόιδα, προκειμένου να μοιράσει τις ευθύνες.

Αυτό που προτείνει-μεθοδεύει είναι μια στρατηγική διάσωσης τόσο του ιδίου, όσο και του ΠΑΣΟΚ.

Η πρότασή του για  μια κυβέρνησης ευρύτερης συνεργασίας είναι έτσι διατυπωμένη (γενικά και αόριστη)  ώστε να μην μπορεί να τη δεχτεί η Ν.Δ.

Ο  Παπανδρέου δεν ήθελε το ναι της Ν.Δ.!

Επιδίωξε το όχι της!

Ορθώς, επομένως, ο Πρόεδρος της Ν.Δ. δήλωσε πως έπεσαν οι μάσκες!

Ο πρωθυπουργός, μετά την καταστροφική γκάφα με το δημοψήφισμα,  από σήμερα έβαλε τη χώρα σε μια παρατεταμένη προεκλογική περίοδο, που θα παραλύσει τα πάντα.

Όσο παραμένει στην εξουσία θα συνεχίζει το ....έργο του!

Για αυτό και μόνη λύση είναι οι εκλογές.

Κατά τα άλλα, για το φαινόμενο Παπανδρέου έχουν ευθύνη πολλοί. Από τα «προοδευτικά» μέσα της κρατικοδιαίτης διαπλοκής που επέβαλλαν έναν εμφανώς ακατάλληλο και ανεπαρκή πολιτικό γόνο ως «άξιο διάδοχο» του Σημιτικού στέμματος, από τους οπαδούς και τους «βαρώνους» του ΠΑΣΟΚ που τον «ανέστησαν» στην εσωκομματική εκλογή του 2007, ως ακόμη και τον ελληνικό λαό που τον υπερψήφισε, βασιζόμενος στο αλησμόνητο «λεφτά υπάρχουν».

Όμως για τον πρωτοφανή διασυρμό της χώρας, για την αμφισβήτηση της ευρωπαϊκής μας οντότητας την τροχοδρόμηση σε δρόμους υπανάπτυξης και αποικιοκρατικής εξάρτησης, ευθύνη έχουν λίγοι. Μερικές δεκάδες... θλιβεροί κομπάρσοι της μεταπολιτευτικής κοινοβουλευτικής ιστορίας που κρατούν στο γυάλινο θρόνο του, ένα πολιτικό ανδρείκελο, εντολοδόχο ξένων κυβερνήσεων και ηγετών.

Εκείνων που ξεδιάντροπα υπαγόρευσαν στην πατρίδα μας, διλήμματα και προοπτικές, μαζί με κανόνες συμμόρφωσης και συμπεριφοράς.

Σε οποιαδήποτε κράτος με στοιχειώδη αυτοσεβασμό, σε οποιαδήποτε χώρα που θέλει να λέγεται εθνικά κυρίαρχη, ο κ. Παπανδρέου θα είχε ήδη από προχθές γκρεμιστεί από την καρέκλα του με συνοπτικές διαδικασίες.

Στην χρεοκοπημένη Ελλάδα του Γιώργου Παπανδρέου, έφτασαν εκλεγμένοι βουλευτές και υπουργοί-υποτακτικοί της τρόικας, να χειροκροτούν τον «μυθικό ελιγμό» ενός πρωθυπουργού,  που έβγαλε τη χώρα του στο πεζοδρόμιο, για να εκβιάσει, υποτίθεται, την συναίνεση του Σαμαρά!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xenios avatar
    xenios 05/11/2011 08:35:22

    Ακριβώς όπως τα λέτε.

    Προσωπικά περίμενα ένα συγνώμη, όχι δύο, ένα.

    Ο Παπανδρέου δεν θα παραιτηθεί, βάζω και στοίχημα και ούτε ποτέ είχε τέτοιο σκοπό. Απέρριψαν επιδεικτικά, όλες τις προτάσεις του Σαμαρά, για να μην υπάρχει ελπίδα συναίνεσης. Θα βγει αυτός ο δολοπλόκος και θα πει, εγώ προσπάθησα, (θα βγάλει και ένα δάκρυ), αλλά δεν ήθελαν.

    Ελπίζω ο Σαμαράς τώρα, να μην ψηφίσει οτιδήποτε φέρουν στην βουλή. Καμιά συναίνεση πουθενά.

    Επίσης ο Σαμαράς αν δει ότι αυτοί οι 5-6 βουλευτές, απαιτήσουν συναίνεση, είναι ευκαιρία να τους διώξει. Μόνο η απομάκρυνση του Κυριάκου, θα μας δώσει 1-2% παραπάνω, στις επόμενες εκλογές.

  2. papasmurf avatar
    papasmurf 05/11/2011 08:55:18

    Αρθ. 120 παρ. 4 του Συντάγματος: “Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.”

  3. athamas avatar
    athamas 05/11/2011 08:59:46

    Ως και η αξιωματική αντιπολίτευση έσπευσε τάχιστα να δηλώσει υποταγή στους ξένους ηγέτες, νομίζοντας ότι είρθε η ώρα της να παίξει τον ρόλο του εντολοδόχου!

    • xenios avatar
      xenios @ athamas 05/11/2011 10:06:22

      Εκείνη την στιγμή φίλε, προείχε η Ελλάδα και όχι η παράταξη.

      Μας έφτασε στο αμήν, ακόμα δεν το καταλάβατε;

  4. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 05/11/2011 09:25:50

    καμμια υποταγη ηταν ο μονος τροπος να παμε ομαλα σε εκλογες αμαν σκεφτειτε λιγο

  5. Ταραχή avatar
    Ταραχή 05/11/2011 09:31:03

    Είναι πολλά τα λεφτά συνblogers..... και δυστυχώς θα τα πληρώσουμε εμείς.

  6. lofos avatar
    lofos 05/11/2011 09:33:33

    Ο αδελφός του Παπανδρέου (ο Νίκος αν δεν κάνω λάθος) είχε πει πέρσι το καλοκαίρι όταν ο ΓΑΠ σκεφτόταν δήθεν να "παραιτηθεί" για να σχηματιστεί κυβέρνηση συνεργασίας με Σαμαρά ότι "ένας Παπανδρέου δεν παραιτείται ποτέ". Ας το λάβουμε όλοι καλά υπόψη μας !!! Συνδυάζοντας το γεγονός αυτό με την ταχύτατη αλλαγή της ηγεσίας των ενόπλων δυνάμεων και σε ανύποπτο χρόνο με "ημετέρους", δεν μπορώ παρά να κάνω πονηρές σκέψεις για την σκοπιμότητα της αλλαγής αυτής. Οι εποχές πραξικοπήματος έχουν άραγε περάσει ανεπιστρεπτί ή ελλοχεύει ακόμα ο κίνδυνος ? Θα τείνω μάλλον στο δεύτερο αναλογιζόμενος ότι όσο ο ΓΑΠ δεν φεύγει τόσο θα εξεγείρεται ο κόσμος. Όσον αφορά τους λόγους που δεν θα φύγει νομίζω ότι τους ανέφερε χθες βράδυ. 1. εκκρεμεί η απόφαση της Χάγης για το όνομα των Σκοπίων και 2. σκέφτεται να ξεκινήσει εξόρρυξη υδρογοναθράκων στα νότια της Κρήτης. Παρεπιπτόντως, το περιοδικό "Επίκαιρα" πριν 2 τεύχη, έγραψε ότι ήδη τα κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου ο ΓΑΠ τα έχει υποσχεθεί σε μία θυγατρική της Texaco !!! Μία τελευταία παρατήρηση : πλήθος καθηγητών της Νομικής ομιλούν περί "συνταγματικών εκτροπών" για "δανειακές συμβάσεις στα όρια της νομιμότητας" κλπ. Αναρωτιέμαι, δεν υπάρχει ούτε ένας μη εξαρτώμενος από το σύστημα που να έχει το σθένος να καταθέσει έστω μία μηνυτήρια αναφορά για τα όσα διαλαμβάνονται τα τελευταία 2 χρόνια, ούτε ένας δικαστικός λειτουργός που να λειτουργήσει αυτεπάγγελτα, ούτε έστω ένας τρελλός ? αναρωτιέμαι.......

  7. smash avatar
    smash 05/11/2011 09:34:41

    Πήρε ψήφο εμπιστοσύνης και μαλλόν (90% πιθανότητες)
    Δεν θα γίνει κυβέρνηση συνεργασίας.
    Άρα θα πεί:
    Οι συνθήκες δεν επιτρέπουν η "πατρίδα" αυτές τις δύσκολες ώρες να είναι ακέφαλη. Δεν μπορώ να φύγω χωρις να την "σώσω". Είμαι ο ένας και μοναδικός σωτήρας. Οι κοτούλες μου, με ψήφισαν, θα είμαι για πάντα προθυπουργός.
    Άντε γεια κορόιδα,κτλ,κτλ,κτλ.
    Τα πράγματα γίνονται πολύ επικίνδυνα...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ smash 05/11/2011 10:05:55

      Γι΄ αυτό ακριβώς προδιαγράφεται κακό τέλος για το ΠΑΣΟΚ και τον Παπανδρέου. Όπως στρώνει κανείς κοιμάται. Η αλαζονεία τιμωρείται αναπόφευκτα γιατί είναι ύβρις. Μετά την ύβρι έρχεται η νέμεσις δια της ψήφου του ελληνικού λαού

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/11/2011 10:20:10

        Ο οποίος κυρίαρχος λαός θα δώσει 40-45% στο ΠΑΣΟΚ όπως κάνει πάντα.

        • γιωργος avatar
          γιωργος @ Στέργιος 05/11/2011 14:21:55

          ++++++
          Λες και ο ελληνικος λαος εχει επιπεδο.Εχει τους ηγετες που του αξιζουν.Θα τους δωσουν 100 ευρω και θα ψηφισουν με τα δυο χερια "τη μεγαλη πασοκαρα".Τοσο αξιζουν.

  8. Ανώνυμος Έλληνας avatar
    Ανώνυμος Έλληνας 05/11/2011 10:00:02

    ΠΟΙΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ ΚΙ ΠΟΙΟΣ ΑΟΡΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ?

    ΑΔΕΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΙ Η ΠΟΛΥ ΟΡΑΤΗ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΤΟΥ
    Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΠΟΥ ΑΙΡΟΥΝ ΚΑΙ ΦΕΡΕΤΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΣΑΝ ΣΚΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟΤΕ ΣΑΝ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΑΝΤΕΡΟ ΧΩΡΙΣ ΑΙΔΩ ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΨΥΧΗΣ & ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΙΩΣΗ ΠΕΙΘΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΣ ΕΑΥΤΟΝ ΚΙ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΖΩΗ… Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΒΙΑΣΜΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟΥ ΚΑΘ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

    Η ΚΑΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΜΟΝΟ ΠΟΡΝΟ (ΕΚ ΤΗΣ ΕΚΠΟΡΝΕΥΣΗΣ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ.. ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΗΣ (ΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΤΟ ΠΟΡΝΟ/ΕΚΠΟΡΝΕΥΩ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΑΣΗ). ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΟ ΠΟΡΝΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ/ΣΥΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ (ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΔΡΑΣ Η ΓΥΝΗ ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ) ΑΛΛΟΙ ΔΕΙΛΙΑΣΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΝΙΩΣΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΑΡΗ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΕΝΙΩΣΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΨΥΧΗ ΛΕΡΩΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ Η ΚΟΠΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓEΙΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΩΣΑΝ ΕΝΑΣ ΑΟΡΑΤΟΣ ΛΕΚΕΣ…

    ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ….

  9. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/11/2011 10:04:23

    Με μια πενταρα στου Κωνστανταρα...

  10. Ε.Μ. avatar
    Ε.Μ. 05/11/2011 10:12:35

    Η απόφαση για το δημοψήφισμα έχει ήδη δημοσιευθεί στο ΦΕΚ της 24.10.11, ενώ Μέρκελ και Σαρκοζί δήθεν το αγνοούσαν… Εν τω μεταξύ μετονομάζουν την ψήφο εμπιστοσύνης σε εντολή για κυβέρνηση συνεργασίας. Ο Ομπάμα επικροτεί τον Σαμαρά, ο Ρουμπινί μιλάει εναντίον του χειρότερα κι από την Παπαρήγα (με το δικαίωμα που κάποια άλλη δύναμη του εξασφαλίζει), η Ελλάδα μένει με το ένα πόδι έξω από το Ευρώ, ενώ Μπερλουσκόνι και Ε.Ε. προσπαθούν να μας πείσουν ότι η επιτήρηση της Ιταλίας από το ΔΝΤ γίνεται κατόπιν Ιταλικής αιτήσεως!

    Ιονέσκο και Πιραντέλλο συναντώνται στην Ελλάδα του Οκτωβρίου-Νοεμβρίου 2011 καθώς μέσα στο θέατρο του παραλόγου, έξι πρόσωπα φαίνεται να έχουν βρει το συγγραφέα τους…

    Από την Ελλάδα πάντως ξεκινούν τα πάντα, ακόμη και τα παράλογα, όταν ο καθοδηγούμενος πρωθυπουργός χρειάζεται ψήφο εμπιστοσύνης … για να αποχωρήσει… και είναι απολύτως σίγουρος ότι θα την πάρει. Και την παίρνει!

    Οι 153 ψήφοι εμπιστοσύνης ομολογούν ότι στην Ελληνική Βουλή δεν υπάρχουν ούτε παντελόνια, ούτε και φούστες … Φούσκες όλοι τους και αέρας, όχι κοπανιστός, αλλά Ομηρικός αέρας του Αιόλου, του θεού των Ανέμων που θα τους πάρει μακριά μας …
    Έχουμε όμως δρόμο, ακόμη και ο Οδυσσεύς 10 χρόνια χρειάστηκε…

  11. δημης avatar
    δημης 05/11/2011 11:11:50

    Θέατρο σκιών( ΣΥΚΙΩΝ ΜΗΠΩΣ;;;;) με θλιβερούς εντολοδόχους ξένων κυβερνήσεων

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/11/2011 12:56:06

    Ποιος φταίει που αναβλήθηκε η 6η δόση;
    Όλοι πλην ΓΑΠ.

    Για όλα όσα ζούμε την τελευταία εβδομάδα φταίνε όλοι οι άλλοι.
    Δεν εκβίασε, δεν συμφώνησε, δεν υπαναχώρησε, δεν έκανε κωλοτούμπες, δεν τον αποκάλεσαν εκτός τόπου και χρόνου οι βολευτές του απλά φταίνε οι Ελληνες και οι ξένοι που δεν μπορούν να αντιληφθούν το μεγαλείο του ανδρός.

    Ο άνθρωπος που 27 Οκτωβρίου συμφώνησε με άλλους 16 ηγέτες, 30 Οκτωβρίου θα έκανε δημοψήφισμα για τη δανειακή σύμβαση (ομόφωνα με το Υπουργικό συμβούλιο ....χαχαχα), 31/10 δημοψήφισμα για ΝΑΙ ή ΟΧΙ για το €, 1/11 δημοψήφισμα για ΝΑΙ ή ΟΧΙ για την ΕΕ, 2/11 για να εκβιάσει το άλλο παιδάκι, 3/11 εκτός τόπου και χρόνου, 4/11 ψήφο εμπιστοσύνης γιατί θα παραιτηθεί, θέλει να ξανά πάει έξω ως Πρωθυπουργός.

    Εγώ μαζί του φτάνει να μου απαντήσεις σε δύο απλές ερωτήσεις:

    -ποιος φταίει που δεν λαμβάνουμε την 6η δόση που 27/10 ήταν σίγουρη;
    -Πόσα ψέματα έχει πει εντός και εκτός της χώρας σε 5 ημέρες;

    Ζήτω ο Γεώργιος Παπανδρέου που κληρονόμησε μόνο ένα ρολόι και ένα επίθετο, δυστυχώς τίποτα άλλο ούτε την ικανότητα να πει την αλήθεια, έστω για μια φορά.