16/01/2009 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέατρο δήθεν «πιέσεων» στις Τράπεζες

Επειδή το θέατρο με τις τράπεζες και την διαφημιζόμενη πίεση που δήθεν υφίστανται από την Κυβέρνηση να στηρίξουν την πραγματική οικονομία συνεχίζεται, και επειδή και χθες ανακοινώθηκε επαναγορά ιδίων μετοχών από τράπεζα (και όλες το κάνουν εδώ και καιρό), το ξαναλέω:

Η επαναγορά ιδίων μετοχών, γενικά, είναι προς όφελος, με ιδιαίτερα στενή έννοια, μόνο ορισμένων μετόχων μίας εταιρίας. Θεωρητικά, δεν είναι «καλή» ή «σωστή»  κίνηση, αλλά αυτό είναι δευτερεύον.

Το πρωτεύον είναι ότι η αγορά ιδίων μετοχών, πλην της στενής έννοιας στήριξης της μετοχής, σηματοδοτεί προσδοκία μειωμένων εργασιών. Μας λένε δηλαδή οι τράπεζες ότι θα έχουν λιγότερη δουλειά. Άντε και αυτό θεμιτό.

Αυτό που είναι παράλογο είναι ότι με υποτιθέμενη κρίση ρευστότητας, αδυναμίας της διατραπεζικής, υποβάθμισης και λόγω κεφαλαιακής ανεπάρκειας, οι τράπεζες ΜΕΙΩΝΟΥΝ το κεφάλαιό τους.

Κι αυτό που είναι μεμπτό έως σκανδαλώδες, είναι ότι αυτή η μείωση γίνεται παράλληλα με υποτιθέμενη κεφαλαιακή ενίσχυση από τα περιβόητα πλέον €28 δις.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι η όποια κεφαλαιακή ενίσχυση είναι με «προνομιούχες» μετοχές, που άσχετα με τι σας λένε είναι β' κατηγορίας, όσον αφορά συμφέροντα του Δημοσίου. «Απιστία», το λέω εγώ.

Κατά τα άλλα, παροχολογίες, και φταίνε οι ... «ξένοι»

ΔΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 14:14:08

    Δεν δόθηκε άδεια για μεταφόρτωση πολεμικού υλικού στον Αστακό, δηλώνει ο πρωθυπουργός
    in.gr

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 14:27:20

    afoy ekane tetia dilosi emis ton akousame ke siopoume ....

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 14:29:55

    Δηλώνω ότι προτιμάω τον ΑΡΚΑ κάθε μέρα είναι πολύ ποιο αξιόπιστος …

  4. Jimmy l avatar
    Jimmy l 16/01/2009 14:43:24

    Ποιοςμπορει να εξηγησει το γεγονος οτι δεδομενου οτι υπαρχει προβλημα ρευστοτητος στις τραπεζες αυτες την ιδια στιγμη προβαινουν σε αγορα ιδιων μετοχων στερωντας ρευστοτητα που τοσο πολυ την εχουν αναγκη??Ζητειται μια λογικη εξηγηση.Μια παρατηρηση στην διευθυνση του ANTIWEBLOG""Αυτη την φυλλαδα του κουρη την βαλατε για μας χαλασετε την διαθεση η ειναι μια εμμεση διαφημηση???ΑΝΑΜΕΝΩ ΜΙΑ ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!

  5. Factorx avatar
    Factorx 16/01/2009 14:56:09

    @Jimmy L. Προφανώς μας κάνεις πλάκα. Ψάχναμε μια φωτογραφία που να ταιριάζει με το κείμενο και νομίζω οτι ειναι η καλύτερη που βρήκαμε. Αν εχεις καλύτερη στείλτην με το μαιλ

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 14:57:22

    Jimmy L -toson kero kathete tou factorx sto stomahi ...ine poli aplo

  7. Jimmy l avatar
    Jimmy l 16/01/2009 15:01:28

    Επρεπε ντε και καλα να βαλεις φωτογραφια και επειδη δεν βρηκες εβαλες τηνφυλλαδα??Ας μην εβαζες καθολου.Δεν μπορω να πω οτι με επεισες!!!

  8. πασόκος avatar
    πασόκος 16/01/2009 15:04:06

    ρε σεις... πασοκοφυλάδα δεν ήταν η Αυριανή? Τι έγινε? Το γύρισε? ή οειρεύομαι?

  9. andreas avatar
    andreas 16/01/2009 15:12:04

    Σύντροφε πασόκε η Αυριανή΄ήταν πασοκοφυλλάδα μέχρι το 1994 όπότε τα σπασε με το κόμμα και του έκοψαν τη χρηματοδότηση από τότε το γύρισε ο προδότης το φασιστόμουτρο

  10. Factorx avatar
    Factorx 16/01/2009 15:20:57

    Με φάγατε... Την άλλαξα προς το πιο καλιτεχνικλο

  11. Jimmy l avatar
    Jimmy l 16/01/2009 15:23:46

    Συντροφε Ανδρεα η εφημεριδα που γκρεμισε τον Καραμανλισμο και σημερα τον στηριζει πως την χαρακτηριζεις??Για κατι πλαστα τιμολογια τα οποια επι Αλογοσκουφη εγιναν ως δια μαγειας νομιμα τι εχεις να πεις?? Πασοκε@9 εισαι προβοκατορας η ετσι νομιζω??

  12. Jimmy l avatar
    Jimmy l 16/01/2009 15:31:06

    Επι τελους συνεμορφωθεις προς τις υποδειξεις και αλλαξες την εικονα.Πολυ καλη ,δεν συγκρινεται με την Κουριαδα!!

  13. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 16:36:16

    foto συμβολική των παλεστινίων έναντι των άλλων
    ή,
    των καραμανλικών όπως τους παρουσιάζουν οι μητσοτακικοί;

  14. ΔΠ avatar
    ΔΠ 16/01/2009 17:55:06

    Το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι...

    Δεν έχουν καμί απολύτως πρόθεση να δανείσουν λεφτά (και με το δίκιο τους, αν φοβούνται ότι θα τα χάσουν). Όλο το «πακέτο» είναι μία κοροϊδία, λίγο για να σώσουν μία-δύο μεγάλες και 2-3 μικρές, αλλά ντρέπονται να το πούνε έτσι.

    Αν πάρει τράπεζα 1 ευρώ και έχει κανει αγορά ιδίων μετοχών, κάποιοα στιγμή θα γίνει ποινικό.

    Όλος ο καυγάς είναι πως θα έμποδίσουν την Εθνική να μειώσει το spread, χωρίς να κλείσει τις ιδιωτικές.

    Τα άλλα πρέπει να είναι για δημόσια κατανάλωση...

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/01/2009 19:28:03

    O Thomas Jefferson πρωην προεδρος των Η.Π.Α. ελεγε πως οι τραπεζιτες ειναι σαφως πιο επικινδυνοι απο τον καλυτερο στρατο!!!!!

  16. KaryID avatar
    KaryID 16/01/2009 19:53:41

    Όταν διαβάζω ότι προτίθενται να λάβουν οικονομικά μέτρα ανακούφισης της αγοράς και ότι "πιέζουν" τις τράπεζες αντιδρώ όπως όταν διαψεύδουν κατηγορηματικά μια είδηση. Αδιαφορώ, γιατί συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.
    Αυτό που στην ουσία τους καίει είναι πως να αυξήσουν τις κρατικές εισπράξεις και τα έσοδα από φορολογίες έμμεσες και άμεσες. Πως όμως θα το κατορθώσουν αυτό, αφού ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος;
    Ψάχνονται απεγνωσμένα, ρίχνουν δολώματα και συστρέφονται.

  17. Τάσος avatar
    Τάσος 16/01/2009 20:10:39

    http://bloggingreece.blogspot.com/2009/01/kato-to-epitokio-pano-to-kerdos.html

    Δείτε και χαρακτηρίστε μόνοι σας τη συμπεριφορά της τράπεζας που από τη μια αυξάνει συνεχώς το περιθώριο κέρδους της κι από την άλλη προβάλλει μείωση επιτοκίου 1%

    Δείτε στην εικόνα αριστερά, για κάθε μήνα (τέλη Ιουνίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου και Νοεμβρίου):

    Το επιτόκιο της Πιστωτικής Κάρτας, το euribor μηνός και εξαμήνου (για να μην πει κανείς τίποτα) και το επιτόκιο της E.K.T. εκείνη τη στιγμή.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Παρά τη διαφημισμένη μείωση επιτοκίου κατά 1% , ανέβασαν το κέρδος τους σχεδόν 10% ( 1,22% πάνω στα 12,83% )

    Διαβάστε ακόμη τη δικαιολογία για την αύξηση επιτοκίων της ΕΚΤ (0,25% στις 9 Ιουλίου η ΕΚΤ, διπλάσια η τράπεζα ) ,
    στις 11/10 τη γενικόλογη "αύξηση του κόστους χρήματος" (άλλο 0,50% αδικαιολόγητα με βάση τα στοιχεία που θα βρείτε παρακάτω, στα links)
    και απολαύστε τη "μείωση" στο τέλος.

    Για όλα τα νούμερα, κλικ πάνω στην εικόνα.


    Πηγές στοιχείων:

    Ε.Κ.Τ., Euribor 2008 xls, Euribor data

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/01/2009 21:23:33

    Εννοειται οτι για να δανεισουν,πρεπει να πιστευουν οτι ο προς ον,το δαειο,εχει τη δυνατοτητα να το αποπληρωσει.Αν δεν το πιστευουν,γιατι να δωσουν τα λεφτα;Τι ειναι,ο Καραμουρτζουνης;
    Και εσεις θελετε να ανοιξουν τα ταμεια, και να φωναξουν παρτε κοσμε;Οπως εκανε ο χοντρος,με τις φωτιες,που πλακωσαν οι γυφτοι, και μαζεψαν τα 3χιλιαρα;

  19. Orestios avatar
    Orestios 16/01/2009 22:04:43

    Throw Citi and BofA out of the Dow!