#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2011 00:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θάβουν την ΑΟΖ για να μην στενοχωρήσουν την Τουρκία



Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες ο υπουργός Εξωτερικών κ. Δρούτσας σε συζήτηση που είχε με δημοσιογράφους δήλωσε ότι η Ελλάδα δεν προτίθεται να οριοθετήσει Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη ΑΟΖ με την Τουρκία, πριν καταλήξουν οι διερευνητικές επαφές με την Άγκυρα». «Η ΑΟΖ δεν έχει καμία σχέση με το θέμα του ορυκτού πλούτου. Με την υφαλοκρηπίδα σχετίζεται. Το εύρος της ΑΟΖ δεν μπορεί να ξεπερνά το εύρος της υφαλοκρηπίδας. Επειδή οι διερευνητικές επαφές για την υφαλοκρηπίδα συνεχίζονται το να τις επιβαρύνει κάποιος με έναν νέο όρο δεν δίνει τίποτα παραπάνω δεν θεωρείται ωφέλιμο» επεσήμανε ο κ. Δρούτσας διευκρινίζοντας ότι και μεταξύ Καστερόλιζου και Κύπρου ισχύει η υφαλοκρηπίδα.

Ο κ. Δρούτσας επιτέθηκε και σε όσους επιχειρούν να καταστήσουν το τελευταίο διάστημα την ΑΟΖ στο εσωτερικό της χώρας ως...μόδα. «Είναι επιζήμιος ο τρόπος που κάποιοι χρησιμοποιούν το θέμα στον εσωτερικό πολιτικό διάλογο χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη σημασία της ΑΟΖ, βλάπτουν την Ελλάδα. Θέτουν δύο επιχειρήματα στον δημόσιο διάλογο που είναι λάθος. Πρώτον εάν δεν οριοθετείς την ΑΟΖ χάνεις τη δυνατότητα αξιοποίησης του ορυκτού πλούτου και δεύτερον ότι κατά αυτόν τον τρόπο επεκτείνεις γεωγραφικά τη δική σου επιρροή. Και τα δύο είναι λάθος» υπογράμμισε ο κ. Δρούτσας αναφερόμενος σαφώς στην ΝΔ και τον Α. Σαμαρλα

Ο Τομεάρχης Εξωτερικής Πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, αναφερόμενος στα όσα φέρεται ότι είπε ο Υπουργός των Εξωτερικών κ. Δημήτρης Δρούτσας σε δημοσιογράφους, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι ο Υπουργός των Εξωτερικών κ. Δημήτρης Δρούτσας έχει κάνει αυτές τις δηλώσεις. Γι’ αυτό και τον καλούμε να διαψεύσει τις σχετικές πληροφορίες και τα ρεπορτάζ, που αναφέρονται και στο διαδίκτυο. Αν δεν το κάνει, σημαίνει ότι τις επιβεβαιώνει. Οπότε αρμόδιος πλέον να απαντήσει για τα όσα απαράδεκτα είπε κ. Δρούτσας είναι ο ίδιος ο Πρωθυπουργός ».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. siakkas avatar
    siakkas 05/05/2011 00:11:28

    @#$%%@@@@&
    και θα έχει και συνέχεια!!!
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 00:14:32

    Πλάκα μας κάνετε έτσι; Δεν είναι δυνατόν Έλληνας ΥΠΕΞ να έχει πεί τέτοιο πράγμα....Ή δεν είναι Έλληνας (ή ΥΠΕΞ);

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 01:02:10

      Είναι Έλληνας ο Δρούτσας. Όσο και η Αλ Σάλεχ...

  3. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 05/05/2011 00:21:35

    Πρεπει να είναι μεγάλο στημενος ο άνθρωπος αυτός.
    Έκανε δηλαδή αυτο που δεν έπρεπε να κάνει σε καμία περίπτωση. Να συνδέσει δηλαδή, τις ΑΟΖ με την υφαλοκρηπίδα.
    Αν όντως τα έχει πει αυτα, θέλει κρεμασμα.

    • siakkas avatar
      siakkas @ Igor Rasputin 05/05/2011 00:22:48

      και γρήγορα

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Igor Rasputin 05/05/2011 01:02:55

      Aν δεν τα έλεγε αυτά που λέει, δεν θα κατείχε τη θέση που κατέχει στη συγκεκριμένη "κυβέρνηση".

  4. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 05/05/2011 00:30:01

    Δέστε τη συνέντευξη του Ν.Λυγερού -αξίζει τον κόπο - για να καταλάβετε τι ακριβώς είναι η ΑΟΖ,πώς οριοθετείται επιστημονικά παγκοσμίως και τι προσφέρει η άμεση οριοθέτησή της στη χώρα μας.Κατά καλή μας τύχη ο Ν.Λυγερός διδάσκει σε ελληνικές στρατιωτικές σχολές (Ικάρων κλπ)!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=CRR9AP_Zl1s

    • saltcity avatar
      saltcity @ Δον Κιχώτης 05/05/2011 12:50:15

      Τον κύριο Νίκο Λυγερό και τα μάτια μας.
      Αναμένω την επόμενη διάλεξη του μετά τα λεγόμενα δρούτσα πως και πως.

  5. Aris. A avatar
    Aris. A 05/05/2011 00:30:21

    Είναι ποιο ανίκανος και επικίνδυνος από τον Παπακωνσταντίνου.

    Τα λάθη στην οικονομία διορθώνονται στα εθνικά θέματα όχι.

    Αν γίνει πρόταση μομφής πρέπει να γίνει σε αυτόν τον επικίνδυνο.

    • Loretta avatar
      Loretta @ Aris. A 05/05/2011 00:51:47

      Παρτο και αλλιως ...τι να πει το ανθρωπακι αφου ουτως η αλλως ο αρχηγος του εχει παραδωσει την εθνικη κυριαρχία αλλου!!

      Ενα αδειο κουστουμι ειναι απλως που το χρυσοπληρωνουμε!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Aris. A 05/05/2011 01:08:18

      Χαχα, εδώ είναι ο "πρωθυπουργός" επικίνδυνος, ο Δρούτσας μας μάρανε.
      Για κλάματα είμαστε.
      Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα:
      Οταν ο ΓΑΠ ήταν υπουργός Εξ., σε συνεργασία με το ΚΕΜΟ (βλ. Τάκης Καμπύλης, Νίκος Αλιβιζάτος, Δ. Χριστόπουλος του Παντείου κλπ), αποφάσισε να οργανώσει ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΥΠ.ΕΞ. και ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΠ.ΕΞ. ημερίδα ανοιχτή για τις "ολιγότερο ομιλούμενες γλώσσες" στην Ελλάδα. Με πιο απλά λόγια, αποφάσισε ο Υπ.Εξ. ότι τα αρβανίτικα, τα βλάχικα, τα ρομά, τα πομάκικα, είναι αρμοδιότητας του Υπ.Εξωτερικών. Δηλαδή, θεωρούσε, σημειολογικά, ότι οι Αρβανίτες του Μενιδίου, π.χ., είναι κάτι άλλο, είναι ξένοι, άρα αρμόδιο γι΄αυτούς και τη διάλεκτό τους είναι το Υπ.Εξ.
      Παρενέβησαν κάποιοι πιο σώφρονες και το εγχείρημα ματαιώθηκε.
      Καταλαβαίνουμε για τί φελλό πρόκειται;
      Και μετά λέμε για τον Δρούτσα...

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/05/2011 01:07:56

    Ο συγχωρεμένος ο Τάσσος τον είχε επικηρύξει στην Κύπρο. Ήξερε.

  7. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2011 01:29:29

    Θεά!

  8. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 05/05/2011 01:36:47

    Ο ΓΑΠ τα είχε κανονίσει όλα εξ'αρχής με το ΔΝΤ για την υποδούλωσή μας, ο Δρούτσας λέει αυτά τα απίστευτα, κι εμείς καθόμαστε ακόμη στους καναπέδες...???!!!!!! Ε, είμαστε άξιοι της μοίρας μας....

  9. vag kas avatar
    vag kas 05/05/2011 02:06:38

    fotia kai mpoyrmpoyri poy elegai kai i sapfo

    • φωνη avatar
      φωνη @ vag kas 05/05/2011 19:44:21

      ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ?

  10. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 05/05/2011 02:35:15

    Ο νέος Εφιάλτης, ο νέος Πηλιος Γουσης είναι εδω φίλοι.
    Και άνοιξαν την Κερκοπορτα. 

    • saltcity avatar
      saltcity @ Igor Rasputin 05/05/2011 11:47:39

      Π-Ρ-Ο-Δ-Ο-Τ-Ε-Σ . -
      Ας λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

  11. nickvel avatar
    nickvel 05/05/2011 05:31:31

    Φιλοι καλημερα
    Ειχα πριν μερικες εβδομαδες γραψει οτι υπαρχει ΤΡΙΟ - ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΙ
    ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΓΑΠ+ΔΡΟΥΤΣΑΣ+ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ .
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ - ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΤΡΙΩΝ ΣΥΝΕΥΡΕΣΕΙΣ - ΥΠΟΓΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΙ Η ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΕΡΙΞ ΑΥΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΤΡΟΚΤΙΚΩΝ ΜΕ ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ( ΠΡΩΗΝ ΞΥΠΟΛΗΤΗ , ΒΙΛΕΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ , ΝΟΤΙΑ , ΚΕΝΤΡΟ ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΗΝΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΗ Η ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΣΘΟΥΝ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΜΗΘΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ.
    ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΝΔ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΝΑ ΠΕΣΗ ΜΕ ΖΑΠΕΙΟ Ι - ΙΙ - ?? ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕ Ο ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΤΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ , ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΦΑΓΟΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΔΗΜΑΡΧΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΟ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 50ΕΤΩΝ ( ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΤΖΟΒΕΝΟ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΧΟΥΔΑΛΑΚΗΣ-ΚΑΛΑΜΙΤΣΗΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΙΑΣ ! ) ΠΟΙΟΝ ? ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΤΟΝ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ ΤΟΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΔΙΟΤΙ ΦΟΒΑΤΕ ΤΙΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΑΓΚΑ .
    ΕΧΟΥΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΝ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΗΡΘΕ ΑΝΟΙΞΗ Η ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ,
    ΞΕΚΗΚΩΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΡΕ
    Η' ΓΙΝΑΜΕ ΣΥΓΓΡΟΥ ( ΠΟΥΤΑΝΕΣ-ΤΡΑΒΕΣΤΙ ) ΠΕΡΑΣΤΕ
    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

    • juliet avatar
      juliet @ nickvel 05/05/2011 09:28:04

      @nickvel
      Καλημέρα,μιά διευκρίνηση ,το μπουρντέλο έχει τιμοκατάλογο .Η Ελλάδα είναι άνευ τιμής!δεν φταίνε οι ξεφτυλισμένοι που κυβερνούν,φταίνε και οι ξεφτυλισμένοι που στις δημοτικές εκλογές του δώσανε ''αέρα''.Εκεί στην Ηλεία ...,τι να πω καλά κάνει.Αν το πούμε χαθήκαμε,γι΄αυτό όλοι μαζί έστω και την τελευταία στιγμή ενωμένοι ,ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,να μπορέσουμε να σταθούμε στα πόδιά μας.Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τον ρόλο της άλλης αγίας οικογένεια ...που έριξε τον ΚΑΚ,για να αναλάβει το κόμμα,δεν ξεχνώ τον δολοφόνο αλλά δεν ξεχνώ και εκείνον που προετοίμασε τη λεηλασία ,μόνο ετσι ξεκαθαρίζω το παρελθόν και οικοδομώ σε γερές βάσεις!!!

  12. S avatar
    S 05/05/2011 07:55:31

    Δείτε τι είδους χάρτη δημοσιεύει το κατά τα άλλα έγκριτο newsit του κυρίου Ευαγελλάτου στη δημοσίευση της σχετικής με την σχεδιαζόμενη διεύρυνση των στενών Βοσπόρου-Δαρδανελίων από πλευράς Τουρκίας. Σημειωτέον πως η είδηση έχει δημσοιευτεί από τέλη Απρίλη στον ιστοχώρο και ο χάρτης που δείχνει τη Βουλγαρία να κατεβαίνει στο Αιγαίο είναι εκεί ακόμα!
    http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=75698&catid=7

  13. kiki avatar
    kiki 05/05/2011 07:57:46

    Αχ μωρε το λεμε το ξαναλεμε , φωναζουν ολοι , αλλα οι μακαριοι της ΝΔ, σε ολα τα επιπεδα αντιδρουν χλιαρα και επιφανειακα, λες και ειμαστε σε κανονικες συνθηκες μιας ηρεμης και δημοκρατικης χωρας.
    Ολη η κυβερνηση ενας ενας ειναι , προδοτικη -πως να το που με αλλιως για να το καταλαβουν οι μακαριοι.

    • juliet avatar
      juliet @ kiki 05/05/2011 09:38:56

      Κική ,
      καλημέρα,μήπως φοβούνται ότι κάποιοι δεν θα ξαναβγούνε και γι΄αυτό κάνουνε τις κότες για τη θεσούλα ,ρε γαμώτο.Τι κόστος έχουνε αυτοί,Κική,μισθό ,προνόμια και απαλλάγες (ένεκα βλακείας);
      Θυμήσου την εικόνα του φον Ντρούτσα,στο αγώνα Τουρκία-Ελλάδος ,μέχρι και οι Τούρκοι σηκώσανε τα χέρια ψηλά μπροστά σ΄αυτό το ''μέγεθος''

  14. ANNITA avatar
    ANNITA 05/05/2011 10:07:11

    Κ.Παναγιωτόπουλε δεν πρόκειται να αναραίσει τίποτα ο κ.Δρούτσας, γιατί πολύ απλά διακατέχεται από τον ίδιο σκεπτικισμό όπως ο αρχηγός του κ νυν πρωθυπουργός. Είναι κ αυτός ένας από εκείνους τους πολιτικούς που παραδίδουν την χώρα μας σε ένα ανεξέλεγκτο παιχνίδι κερδοσκοπίας κ της γεωγραφικής καταπάτησης των εθνικών μας συμφερόντων. Ο κ. Σαμαράς πολύ ορθά σκέπετεται λέγοντας οτι με την οριοθέτηση της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης επεκτείνεται γεωγραφικά η επιρροή μας και διασφαλίζονται και τα συμφέροντά μας σαν χώρα.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/05/2011 10:44:18

    Το πρόβλημα είναι ένα και λέγεται Γεώργιος Α. Παπανδρέου, γνωστός και ως ΓΑΠ.

    Ο ΓΑΠ μας φόρεσε τον Δρούτσα και τον Παπακωνσταντίνου και την Μπιρμπίλη και όλη την μουχλιασμένη φρουτοσαλάτα που παριστάνει την Κυβέρνηση.

    Και ο ΓΑΠ είναι απλά η έκφραση του προβλήματος. Ο ΓΑΠ δεν πήρε την εξουσία με το ζόρι. Τον εκλέξαμε "δημοκρατικά" και πανηγυρικά. Και προς μεγάλη του δικαίωση τον επιβεβαιώσαμε στις Τοπικές εκλογές. Προφανώς έλεγε και λέει ψέματα. Προφανώς τον στηρίζουν ή τον έχουν φτιάξει οι κύριοι Ψ, Μπ και Α, και ό,τι αυτοί εκπροσωπούν, γιατί δεν νομιζω ότι είναι "προσωπικό". Αλλά δεν κάνω εγώ πολιτική στο Mega ή στα Νέα ή στην Καθημερινή.

    Εάν πρέπει να βρίζουμε κάποιον είναι τους τρείς κυρίους που φαίνονται σαν ΜΜΕ και τους έναν-δύο-τρεις γνωστούς αλλά αγνώστους επιχειρηματίες που είναι ισχυρότεροι ακόμα και από τους κυρίους διαπλεκόμενους με τα ΜΜΕ. Το ποιοί είναι αυτοί, μην κάνουμε τις παρθένες, ξέρουμε ποιοί είναι. Είναι οι ένας-δύο-τρεις κοτζαμπάσηδες που έχουμε στο σβέρκο, μερικούς από το 1981, μερικούς από το 1990. Υπάρχουν και ένας-δύο-τρεις κοτζαμπάσηδες από πριν το 1981 αλλά ενώ υπάρχουν ο ένας είναι λουφαγμένος και οι άλλοι δύο εξαιρετικά χαμηλού προφίλ γιατί μάλλον είδαν και έπαθαν να γλυτώσουν από την πρώτη λαίλαπα του Πασόκ. Τι θέλετε ονόματα; 3-5 ονόματα μετά το 1981 και άλλα τόσα πριν το 1981. Να πω αρχικά; Νιάου νιάου. Από αυτούς, όλοι ή φτιάχτηκαν ή εξαρτώνται για την "επιβίωσή" τους από ξένες δυνάμεις.

    Έτσι, το πρόβλημα είμαστε εμείς που ψηφίζουμ,ε όπως ψηφίζουμε τις πλαστές, πλασματικές, ψευδεπίγραφες πολιτικές καταστάσεις που μας σερβίρουν. Το προβλημα είμαστε εμείς που φοβόμαστε δούμε την κυνική αλήθεια και να καταλάβουμε πώς μπορούμε να βγούμε από τον φαύλο κύκλο.

    Ο Δρούτσας είναι ένα ανδρείκελο. Και ο ΓΑΠ το ίδιο. Τα έργα τους είναι η θέληση μερικών από τους 5-10, και αυτών των άλλων ξένων που εκπροσωπούν. Και ο επόμενος Δρούτσας έτσι θα είναι. Εκτός εάν...

    • ZXSpectrum avatar
      ZXSpectrum @ archaeopteryx 06/05/2011 01:37:45

      bull's-eye

  16. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 05/05/2011 10:59:49

    Μετά από τέτοιες δηλώσεις του "Φον" Δρούτσα περιμένουμε ακόμα τι θα ειπωθεί στο "Ζάππειο 2" ;;;;
    Γιατί δεν δίνεται το σύνθημα να κατέβουμε στο πεζοδρόμιο;

  17. siakkas avatar
    siakkas 05/05/2011 11:25:58

    Το ανδρείκελο το επιβεβαιώνει ΤΩΡΑ στο real fm ΑΟΖ- υφαλοκρηπίδα είναι το ίδιο για "εμάς" και ΔΕΝ την οριοθετούμε για να μην ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΟΎΝ οι διαπραγματεύσεις με την Τουρκία .
    Τι άλλο δώσανε οι φούστηδες!! [@#$%^]
    ΑΝΤΕ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ ΤΩΡΑ!!

  18. nicvel avatar
    nicvel 05/05/2011 11:43:52

    ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΗ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ.
    ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑΜΕ ΕΚΕΙ
    nic

  19. ANNITA avatar
    ANNITA 05/05/2011 12:35:18

    Η θέση του Σαμαρά για το θέμα είναι σαφής: Οριοθέτηση της Αποκλειστικής οικονομικής ζώνης για να επεκταθεί η γεωγραφική μας θέση και να κατοχυρωθούν τα συμφέροντα μας, ο εθνικός μας πλούτος. Το έχει δηλώσει καθαρά, εξασφαλίζεται και η δική μας επιρροή. Αυτό ακριβώς θα ειπωθεί και στο ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ. Και έτσι πρέπει να γίνει. Αν δεν γίνει αυτό τότε έχουμε λόγο να κατεβούμε στα πεζοδρόμια.

  20. giakobo avatar
    giakobo 05/05/2011 13:51:51

    Tα εντεταλμενα ΓΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ κανουν καλα την δουλεια τους
    Ω ΑΜΟΙΡΗ ΕΛΛΑΔΑ

  21. WB avatar
    WB 05/05/2011 14:18:00

    Ο Δρούτσας παρουσιάζει δυο επιχειρήματα. Το ένα πολιτικό ότι η κήρυξη ΑΟΖ θα διαταράξει τις σχέσεις μας με την Τουρκία. Το δεύτερο ότι η ΑΟΖ δεν μας προσφέρει τίποτα... Γιατί, όμως, θα διαταραχθούν οι σχέσεις μας με την Τουρκία, αν η ΑΟΖ δεν προσφέρει τίποτα; Αρα.....;

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ WB 05/05/2011 14:28:55

      Γιατί η ΑΟΖ δεν είναι παραγωγική για εμάς και ταυτόχρονα είναι αντιπαραγωγική για την Τουρκία.

  22. digenis akritas avatar
    digenis akritas 05/05/2011 19:37:15

    Αυτες τις δηλωσεις του ΥΠΕΞ τις αφιερωνω στους οπαδους της αποχης απο τις εκλογες.Η αποχη δεν αποτελει εμποδιο στα οσα ανθελληνικα-αντεθνικα εχουν σχεδιαστει και αποφασιστει να εφαρμοστουν απο τις εκαστοτε κυβερνησεις εστω και αν ψηφιζονται απο πολυ λιγοτερους Ελληνες ψηφοφορους.Προσοχη λοιπον σε αυτη την παγιδα.Πρεπει καποια στιγμη να ψηφιζουμε ανθρωπους που δεν εμφανιστηκαν ξαφνικα με πτυχια διασημων αμερικανικων πανεπιστημιων, η ατομα που μεσω του ονοματος τους γινονται κληρονομικω δικαιωματι βουλευτες χωρις κανεις τους να εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του. Μακρια απο τους ανεπαγγελτους των σαλονιων και των δημοσιων σχεσεων.Οσο περισσοτεροι λοιπον ψηφιζουμε τοσο καλυτερα γιατι υπαρχουν και σε μικροτερα κομματα ανθρωποι που αξιζουν και που αγαπουν την πατριδα

  23. φωνη avatar