#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/01/2011 10:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Siemens φεύγει, η Intracom έρχεται



Σε όσους προκάλεσε εντύπωση η επιμονή της Εξεταστικής Επιτροπής για την Ζήμενς να μην συνδέσει την υπόθεση με την Ιντρακόμ του Σωκράτη Κόκκαλη, όταν όλη η …Ευρώπη και η μισή Αμερική γνωρίζουν οτι δρούσαν ως καρτέλ στον ΟΤΕ και αλλού.

Σε όσους διερωτώνται ακόμα γιατί η εξέταση του κ. Κόκκαλη απο την εξεταστική έγινε πλυντήριο εικόνας για τον μεγαλοεπιχειρηματία και μάλιστα απο βουλευτές που πριν απο λίγα χρόνια εμφανιζόντουσαν ως σφοδροί πολέμιοί του

Σε όσους δεν έχουν πεισθεί ακόμα ότι δεν έγινε καμιά κάθαρση, αλλά αντιθέτως το σύστημα φρόντισε να απαλλαγεί από τουςδιάφορους ¨καμένους” και να ανασυνταχθεί

Αφιερώνουμε την παρακάτω είδηση:

Η Intracom Defense Electronics υπέγραψε σύμβαση με τον Στρατό των ΗΠΑ για την προμήθεια ηλεκτρονικών υποσυστημάτων των Patriot ανακοίνωσε η Intracom Συμμετοχών.Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η πρώτη σύμβαση είναι αξίας 1.000.000 δολαρίων ΗΠΑ περίπου και έχει διάρκεια δώδεκα (12) μήνες ενώ αναμένονται επιπλέον παραγγελίες.  Παράλληλα και στο πλαίσιο της περαιτέρω επέκτασης της στους τομείς της παραγωγής και υποστήριξης, η εταιρία εργάζεται για την αύξηση του αριθμού των ειδικευμένων υποσυστημάτων, με στόχο να διευρύνει τη συνεργασία της με τον Στρατό των Ηνωμένων Πολιτειών.

Υπενθυμίζουμε ότι επί Άκη Τσοχατζόπουλου στο υπουργείο Άμυνας η Intracom μαζί με τη Siemens είχαν πάρει μεγάλες δουλειές για τα αντιαεροπορικά συστήματα Patriot που είχε αγοράσει τότε η Ελλάδα. Η αξία της συμπαραγωγής των Patriot στην Ελλάδα ανερχόταν σε 208.434.719 δολάρια, τα οποία κατανεμήθηκαν ως ακολούθως στις συμμετέχουσες οκτώ ελληνικές ιδιωτικές και κρατικές, εταιρίες (σε παρένθεση το ποσό σε δολάρια): ΙΝΤΡΑΚΟΜ (102.000.000), ΕΑΒ (12.102.000), ΜΕΤΚΑ (20.396.000), SONAK (10.000.000), Siemens (25.250.000), ΕΛΒΟ (20.300.000), ΕΛΦΟΝ (3.986.511) και ΕΒΟ (14.400.000).

Στην Εξεταστική Επιτροπή όμως η υπόθεση των Patriot διερευνύθηκε μόνο σε ό,τι αφορούσε την Siemens.

Και τώρα η Ιντρακόμ παίρνει τη δουλειά απο το Αμέρικα μόνη της

Θυμηθείτε κι αυτό για να είστε καλύτερα μέσα στα πράγματα:

Μια ματιά στα βαθιά νερά της υπόθεσης Ζήμενς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 26/01/2011 11:33:16

    Σας το έχω γράψει από παλιά. Η ασυλία του θείου στην Ελλάδα ήταν οι ΗΠΑ. Όποιος θα τόλμαγε να τον ακουμπήσει θα έπαιρνε τηλέφωνο...ο γνωστός πρέσβης και το θέμα θα έληγε εκεί.

  2. helas avatar
    helas 26/01/2011 11:54:19

    ο πρεσβης και ο πρεσβης ρε παιδια ας αλλαξουμε παραμυθι ενας υπαλληλακος ειναι που γραφει προυπηρεσια και παει στις αποικιες πολεμωντας μεσω του νεο μισιοναρισμο την νεα εποχη μεσα στις νεες χωρες μακρια απο εμας ας διαβασουμε λιγο την βυζαντινη υψηλη στρατηγικη,δεν θυμαστε τι δηλωναν απο την αμερικη αλλοι πριν και οι δικοι μας κατευθειαν πηγαιναν στο state department στις επισκεψεις στις ηπα,εκτος αν ολοι εχουμε μαθει την παραμυθα και θελουμε να σιγονταρουμε δικους μας αλλους επιχειρηματιες που ειναι στο προθαλαμο της "ανεξαρτησιας" τους και ψαχνουν να βρουν σωτηρες ηρωες (ξερεται τις στολες και την γλωσσα που ελεγε ο αντρεας στο δημοκρατια στο αποσπασμα),ειμαστε στην διπλωματια των διπλωματων ομως και απο οτι βλεπω καθημερινα τεσταρετε το συστημα διαχειρησης κρισεων αναμεσα σε δυο αιωνες λοιπον .

    • zackii avatar
      zackii @ helas 26/01/2011 14:26:50

      Όταν λέμε πρέσβης εννούμε οι ΗΠΑ εκτός κι αν θέλεις μετάφραση..

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 26/01/2011 12:03:01

    Οι ΗΠΑ έχουν ανάγκη από μαύρο χρήμα για τις ανάγκες της διπλωματίας του δολαρίου, πρώην του Γαλικού χρυσού του Λουδοβίκου του 14ου.

    Από κάπου πρέπει να το βρίσκουν.

  4. Orestios avatar
    Orestios 26/01/2011 12:12:39

    Για τον Σοσιαλισμό αγωνίζονται όλοι αυτοί.
    Εμπρός για νέες μίζες και νέους αγώνες.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 12:18:21

    Εαν ___δι κ ενα μυδι εκαναν τον Αρχιμηδη..

    ΠΠ

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 26/01/2011 12:43:44

    XO XO XO XO XO

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 12:46:20

    στη φωτο ο Ακης λεει..."πηγαινετ μεχρι τη γωνια να δειτε εαν ερχομαι"...
    στο πετο τι καρφιτσα φοραει? σημαιες Ελληνικη και ΗΠΑ ? σε δεξιωση ειναι?

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 15:30:20

      Πασοκ και Ζίμενς στις σημαίες.
      Ο λαός στην εξουσία.
      χαχαχαχαχαχαχα

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 15:43:48

    Ο Τρεπεκλης που ειναι?? Αυτος ο "φιλος" του ΓΑΠ δεν πηρε μιζα-προμηθεια εκκατομυρια για το C4i ??? Γιατι δεν ασχοληθηκε κανεις μαζι του????
    Θα ρωταω καθε μερα.. οπως με Τσουκρατο !!..

    Εκει στη ΝΔ τον εχουν ακουστα ?? Εγω ειμαι εδω να θυμιζω! και να Ελπιζω!

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 16:38:46

      Σε εκείνη την εταιρία που έκανε ο αδερφός του GAP λες να είναι?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 26/01/2011 16:49:56

        θα τον ξετρυπωσω... αλαλ κανεις δεν μιλαει γ αυτον !!! και πηρε και επισημη προμηθεια 4-5 εκ ευρω για το C4i !!!!....
        Η εξεταστικη τον ξεχασε...... αλλα εγω δεν ξεχναω.. εχω ελαττωμα!

        ΠΠ