#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2008 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η SIEMENS έκλεισε το ξενοδοχείο του Λιάπη

Η SIEMENS έκλεισε το ξενοδοχείο του Λιάπη-ιδού η απόδειξη μέσα από το mail που απεκάλυψε το ALTER. «…Μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι η Siemens έκανε κράτηση για τον κ. Μιχαήλ Λιάπη, από τις 16 έως τις 17 Ιουνίου 2005». Το μπαλάκι στην αυλή του Μαξίμου τώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 02/07/2008 23:03:33

    Inspiration is in the detail!

    Αυτό τα λέει όλα!

  2. nhpios avatar
    nhpios 02/07/2008 23:05:05

    βρε παιδιά..
    ο δημοσιογράφος ...άτος όταν τον ρώτησε ο χατζηνι. πώς έλαβε την απάντηση... είπε ΔΥΝΤΑΤΑ ΚΑΘΑΡΑ "με φαξ"

    στην εικόνα φαίνονταν πως ήταν mail (χρωματιστά μπλε γράμματα στο mail του παραλήπτη.

    στέλνονται έγχρωμα φαξ?
    ??

    κάτι δε μου αρέσει...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/07/2008 23:12:31

    δεν βλέπω χρωματιστά μπλέ γράμματα... βλέπω we confirm κλπ

  4. ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ 02/07/2008 23:12:37

    Μάλιστα, στέλλονται ΚΑΙ έγχρωμα φαξ.Είναι πασίγνωστο αγαπητέ φίλε.

    ΒΑΣΙΛΗΣ

  5. Factorx avatar
    Factorx 02/07/2008 23:15:40

    Ξέρω οτι ειναι κουραστικό για τους ρυθμούς που έχουμε συνηθίσει αλλά τρέχουμε πίσω απο την επικαιρότητα αναγκαστικά. Ανέβασα και για τα δυο κανάλια επειδή πρέπει να κάνουμε τις διαπιστώσεις μας για αυτά που είπε το NEGA (δες το προηγούμενο post) και αυτά που λέει το ΑΛΤΕΡ. Βγαίνουν πολλά συμπεράσματα

  6. Factorx avatar
    Factorx 02/07/2008 23:16:17

    Δείτε και πως στηρίζουν τον Λιάπη ορισμένοι στην μπλογκόσφαιρα

  7. aetos avatar
    aetos 02/07/2008 23:26:54

    POSA TETIA THELETE NA SAS FTIAKSO RE PEDES KE NA SAS STILO

  8. Vrennus avatar
    Vrennus 02/07/2008 23:33:03

    Τέλεια! Άμα θέλω να «φάω» έναν υπουργό αρκεί να κλείσω ένα δωμάτιο σε πολυτελές ξενοδοχείο στο όνομά του, έτσι δεν είναι;

    BTW, το domain του Westin στη Λειψία είναι westin-leipzig.com. Αν η ερώτηση είχε γίνει κεντρικά το απαντητικό e-mail είναι πιθανότερο να είχε σταλεί από domain της Starwood.

  9. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 02/07/2008 23:36:46

    Δεν αμφισβητω το fax η το mail αλλα εχει πλακα η ημερομηνια αποστολης 8.23μμ την ωρα του δελτιου ,εγω νομιζα οτι οι ρεπορτερς δουλευουν ολη μερα και το βραδυ μας λενε στοιχεια..τοτε γιατι δεν τα βρηκαν ολα γρηγορα ποιος πληρωσε,ποιος ταξιδεψε, και μας ταλαιπωρουν μερες και μερες..

  10. nhpios avatar
    nhpios 02/07/2008 23:37:28

    Δεν είναι υπεράσπιση.
    Είναι ερώτημα δε θέλω να με χειραγωγούν στην ενημέρωση.

    Το άκουσα με τα αυτιά μου , το είδα με τα μάτια μου στο δελτίο ειδησεων των 20.00 του ΑΛΤΕΡ.

    Ο Χατζηνικολάου ρώτησε τον ..άτο (μου διαφεύγει ολόκληρο το επώνυμο) για το πώς παρέλαβε την απάντηση.

    Ο κύριος είπε ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ : ΜΕ ΦΑΞ

    Εκτός κι αν εννοούσε:
    το έστειλαν σαν μαιλ καπου αλλού κι από εκεί με φαξ σε εμένα. αλλά σε αυτήν την περίπτωση το φαξ έχει κι άλλα στοιχεία πάνω του, ώρα αποστολής ταυτότητα φαξ κλπ

    Έχω συσκευή που στέλνει και παίρνει έγχρωμα φαξ To Fritzcard.

    Αλλά αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΧΡΩΜΟ ΦΑΞ - ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ


    πειράζει λοιπόν να έχω τις επιφυλάξεις μου;
    ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΗΚΑ

    Βέβαια σαν πολίτης δεν εμπιστεύομαι τον υπουργό.

    άλλο το ένα άλλο το άλλο

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/07/2008 23:44:19

    Λειψια που του χρειαζεται του Λιαπη...Αλλα παλαιας κοπης!

  12. exon avatar
    exon 02/07/2008 23:44:28

    για να λέμε του στραβού το δίκιο το confirmation αυτό βρωμάει λίγο (όπως το εμαιλ της Σου-Λι περίπου).

    1. δεν έχει υπογραφή/όνομα υπευθύνου
    2. η παροχή τέτοιου είδους πληροφορίας συνήθως δεν παρέχεται (τα ξανοδοχεία αν μη τι άλλο ξέρουν απο προσωπικά δεδομένα)
    3. αν παρέχουν τέτοιες πληροφορίες (στις αρχές) ποτέ δεν το κάνουν με εμαιλ....

  13. Factorx avatar
    Factorx 02/07/2008 23:47:55

    Ο Χατζηνικολάου ξέρει οτι αν το φαξ είναι ψεύτικο, θα τον πεθάνει στις μηνύσεις αυτη η διειθνής αλυσίδα ξενοδοχείων. Μην λέμε οτι θέλουμε λοιπόν. Και ασπρόμαυρο το έλαβα εγώ

  14. exon avatar
    exon 02/07/2008 23:55:52

    (αν όντως το προτότυπο είναι fax και όχι εμαιλ) δεν είναι δύσκολο να στείλεις ένα fax μέσα από ένα ξενοδοχείο (οποιοσδήποτε μπορεί). Για μένα το μέρος που φαίνεται δεν επιβεβαιώνει την γνησιότητα. απο κει και πέρα όλα είναι πιθανά.

  15. nhpios avatar
    nhpios 03/07/2008 00:26:38

    διαχειρστή αυτού του χώρου
    για να μπουν τα πραγματα στη σειρα

    ποιος είναι ο ενας και μοναδικός αποστολέας του κειμένου αυτού?

    ποιος είναι ο ένας και μοναδικός παραλήπτης αυτού του κειμένου?

  16. nhpios avatar
    nhpios 03/07/2008 00:31:19

    αν το πρόσωπο - ο αποστολέας είναι ανύπρακτο πρόσωπο, δεν είναι του ξενοδοχείου, αλλά ένας πλακατζής (όπως ισως λεχθεί)

    στη διαδρομή του όμως traceroot βγει πως έρχεται από το εξωτερικό, ο δημοσιογράφος μπορεί να πει με εξαπάτησαν, την αλήθεια ήθελα να υπηρετήσω.
    σιγά τα ωά

  17. nhpios avatar
    nhpios 03/07/2008 00:33:43

    εκτός κι αν έχουν άλλα ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ στοιχεία, που δεν τα καίνε τώρα, οπότε τώρα σα να σπάνε πλάκα μαζί του!

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 03/07/2008 00:59:58

    Είπαμε ότι όλα θα συγκαλυφθούν.
    εμείς ως πολίτες έχουμε ως όπλο μόνο την ψήφο μας στις εκλογές. άντε και καμιά διαδήλωση. Επειδή όμως στην Ελλάδα τις διαδηλώσεις τις γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι μας μένει μόνο η ψήφος. Η ψήφος θα είχε αξία αν ψήφιζαν μόνο ανιδιοτελείς πολίτες . Ψηφίζουν όμως και μια σειρά ιδιοτελείς που έχουν ωφεληθεί από ρουσφέτια ή προσδοκούν σε τέτοια.

    Είναι ξεκάθαρο ότι υπήρξε ομαδική απόδραση για το κύπελλο συνομοσπονδιών στην Ευρώπη ακόμη κι αν δεν συνταξίδεψαν. Η ομαδική απόδραση δε λέει τίποτε. είναι όμως ένα κομματάκι το μικρότερο θα έλεγα του παζλ για να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας και να πράξουμε ανάλογα στις εκλογές.

  19. Le canard avatar
    Le canard 03/07/2008 01:04:20

    Παιδιά, ο Λιάπης -και μαζί με αυτόν και το μέγαρο Μαξίμου- έχουν εκτεθεί ανεπανόρθωτα. Φτηνά παιχνιδάκια με φαξ δεν μπορούν να γίνουν τέτοιες ώρες και μέρες που οι νύχτες είναι γκαστρωμένες. Εκαναν ολέθρια λάθη στην κυβέρνηση με τη Ζημενς, όπως και με πολλές άλλες υποθέσεις, και θα τις πληρώσουν ακριβά. Το θέμα είναι ότι τα κέρδη θα τα εισπράξουν οι "ποδηλάτες" και κάποια από τα πολλά λαμόγια που υπάρχουν στο χώρο της διαπλοκής. Η κυβέρνηση όμως, είναι καιρός να πληρώσει. Διότι θεωρεί ότι μια χώρα μπορεί να κυβερνηθεί από άπληστους που έχουν μείνει χρόνια έξω από τη μάσα και κάπου μεταξύ πλέϊ στέϊσον και ουΐσκυ. Δεν πάει έτσι. Κάποια στιγμή θα την έτρωγαν. Ο Γιωργάκης έκανε μια πρώτη διορθωτική κίνηση με τον Σημίτη. Να δούμε τι θα κάνει βέβαια, όταν βγούν τα "βαριά" χαρτιά για άτομα του περιβάλλοντός του που συναντήθηκαν με κάποια πρόσωπα που ασχολούντο με το C4i. ΟΠως επίσης, να δούμε τι θα κάνει το μέγαρο Μαξίμου, όταν αρχίσουν οι ομοβροντίες για επέκταση¨"ολυμπαικών" έργων που προωθούσε το υπουργείο Μεταφορών, όταν εκεί ήταν ο "ξαδελφος". Οψόμεθα εις Φιλίππους.

  20. nhpios avatar
    nhpios 03/07/2008 01:05:45

    μωρ΄ το συμπέρασμα έχει βγει.

    τούτοι δω αποδείχτηκαν ανικανότεροι χειροτερότεροι (!) από τους προηγούμενους.

    κατάφεραν κι άρπαξαν ταχυδακτυλουργικά τα κουκιά το σεπτέμβρη κι άντε τώρα να τους ξεφορτωθείς.

    αν στα ίμια είχαμε το σημίτη, τώρα έχουμε το greek kamaki lover, το σουβλακόπαιδο, τη δημοσιοσχεσίτισσα. σκέψουν να θελήσει να εξάγει τα προβλήματά της η τουρκία, που αυτήν την εοχή ξεκίνησαν τα νταβαντούρια ερντογκάν με κεμαλικούς

    άντε να κοιμάσαι ήσυχος!


    factorx: η πλάκα παρατράβηκε. Μην μας φερνεις σε δύσκολη θεση

  21. σημαντικό avatar
    σημαντικό 03/07/2008 01:13:36

    >μέγαρο Μαξίμου, όταν αρχίσουν οι ομοβροντίες για επέκτασ稔ολυμπαικών” έργων που προωθούσε το υπουργείο Μεταφορών, όταν εκεί ήταν ο “ξαδελφος”. Οψόμεθα εις Φιλίππους.

    Ξέρω ότι μετά το τέλος των ολυμπιακών και των έργων του μετρό, τοπικός κομματάρχη (στα νότια) ζητούσε (και το πέτυχε) από τοπικό σύλλογο, φίλα προσκείμενο, να σταλεί κείμενο ανάγκης επέκτασης του μετρό παρακάτω από το μπραχάμι.

    κι αυτό θα επισυνάπτονταν στο φάκελο πρότασης στην ΕΕ.

  22. nhpios avatar
    nhpios 03/07/2008 02:22:43

    όχι και νήπιος!

    μου άρεσε το καρπουζο_άμης κι από εκεί το πήρα

  23. factorx avatar
    factorx 03/07/2008 04:47:14

    "όχι και νήπιος!"

    Εντάξει, αλλά να κρατάμε κάποιους κανόνες σεβασμού μεταξύ μας. Βάλε ένα ψευδώνυμο που γουστάρεις κι ας παει στα κομμάτια.

  24. STAVROS avatar
    STAVROS 03/07/2008 12:00:29

    Βρε πράσινα αλάνια, έχετε παραφρονήσει;
    Από τόσους υπουργούς της Ν.Δ. πήγατε και βρήκατε τον πιό αθώο και αγαθό που έχουν για να κατηγορήσετε για διαφθορά;
    Η φάτσα του κάνει μπάμ ότι είναι ανίκανος να κλέψει, σκέτος βουτυρομπεμπές από τα βόρεια προάστεια, που ψευδίζει με γαλλικό στύλ μάλιστα.
    Παιδάκια, δεν το πάτε καλά το καράβι της επικοινωνίας.

  25. socrates avatar
    socrates 03/07/2008 12:02:09

    Ο Χατζηνικολάου δεν είναι πιά αυτός που ήτανε.
    Κόλλησε κατινιά από τον Παυλόπουλο και δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα σημαντικά από τα επουσιώδη.
    Τις κρατήσεις στα ξενοδοχεία τις κάνει κάποιος που οργανώνει μία εκδήλωση, αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΔΩΜΑΤΙΩΝ.
    Κρίμα Νίκο, κιτρίνισες και εσύ.

  26. Δεξί Εξτρέμ avatar
    Δεξί Εξτρέμ 03/07/2008 12:17:02

    Ρε παιδιά
    εκτός του ότι το φαξ (που μοιάζει σαν email) δεν έχει υπογραφή κλπ και μοιάζει μαιμού, εκτός του ότι τα ξενοδοχεία δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουν τέτοιες πληροφορίες... γιατί δεν γράφεται ότι είπαν ότι ο Λιάπης το πλήρωσε μόνος του το Ξενοδοχείο;

    Το σημαντικό είναι ποιος πλήρωσε νομίζω

  27. Π.Γεωργίου avatar
    Π.Γεωργίου 03/07/2008 12:38:11

    Είναι κατάντια για την Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία να κρύβει τόσο καιρό το όνομα του υπουργού που ταξίδεψε στη Λειψία όταν ο πολιτικός του συντάκτης το γνώριζε τόσο καιρό. Ήταν ο μόνος που είχε γράψει σε ανύποπτο χρόνο για αυτό...για να μας πει πόσο αγαπάει την Εθνική ο υπουργός! Έλεος! Για αυτό την κόψαμε την Κυριακάτικη, γιατί μας ανεβάζει την πίεση σε όλους τους παλιούς αριστερούς! Κρίμα! ΚΡΙΜΑ!

  28. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 03/07/2008 12:52:06

    Eδώ θα φύγω σε ατραπούς που εσείς οι συμφορουμίτες ανοίγετε. Και ειδικά στην ατραπό της ή των ανικανοτήτων.

    Σήμερα πρωτοσέλιδο φιγουράρει ότι, οι υπάλληλοι των ταμείων συντάξεων σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Το είχαμε πεί απο παλιά. Ο Νέος Νόμος για το ασφαλιστικό έγινε απο ... Αλβανούς και Πακιστανούς και δέν τον μελέτησε κανείς. Κρίμα στους συμβούλους στο Υπουργείο Απασχόλησης. Δέν μπορεί ΟΛΟΙ τους να είναι πρώην αφισσοκολλητές. Έτσι το ένα άρθρο καταρρίπτει το άλλο και δέν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ χωρίς εκτεταμένες τροπολογίες ο Νόμος αυτός να καταστεί λειτουργικός. Αυτό σημαίνει φυσικά αναβολές απι αναβολών. Αντίθετα και άν πρποσπαθήσει η επιμένουσα κυρία Φάνη να τον εφαρμόσει, οι συντάξεις θα έρχονται "αμα λάχει" και έναντι λογαριασμού! Κοινώς Μπάχαλο κυρία Υπουργέ.

    Τα είχαμε επισημάνει εγκαίρως και το κατάλαβαν ο φίλος του Σημίτη Herr von Sprau, που τα κοπάνησε και γύρισε στην πατρίδα του και στην συνέχεια και ο Μαγγίνας, που ακολουθώντας την λεωφόρο Τσιτουρίδη, όπως τον ειδοποιήσαμε, ευτυχώς και αυτός τα παράτησε. Σήμερα όμως τί κάνουμε περα απο το να γινόμαστε ρεζίλι των σκυλιών;

    Προχωρούμε σε άλλο ένα σκάνδαλο. Τα tickets στα διόδια. Εδώ και μήνες συλλέγονται χρήματα υπερδιπλάσια απο πριν. Αλλά εδώ και μήνες χαλαρώνουν και οι παλιοί ασφαλτοτάπητες και κανείς δέν τους επισκευάζει. Χιλιόμετρτα ολόκληρα σε λίγον χρόνο θα διατρέχονται με ταχύτητες κάτω των 50 χλμ/ω και τότε θα απολαύσουμε το κυκλοφοριακό black out.

    Είναι βέβαια γνωστά όσα έπραξε ο κ. ΥΠΕΧΩΔΕ και σε ποιούς ανέθεσε την συντήρηση των αυτοκινητοδρόμων. Αλλά άν τους νδείτε ποτέ, γρ΄λαψετε εδώ μέσα και σε ποιό κομμάτι τους είδατε.

    'Ας μήν προχωρήσω σε άλλες ανικανόητες, γιατί δέν υπάρχουν και ελπίδες ότι, αυτές θα αντικατασταθούν με ικανότητες. Περισσότερες ελπίδες υπάρχουν για κάποια αλλαγή, αλλά δυστυχώς δέν υπάρχει καμία προοπτική για κάποια καλύτερη εξέλιξη.

    ΠΕΛΙΑΣ

  29. Aννα avatar
    Aννα 03/07/2008 13:38:42

    H πληροφορία αυτή γράφτηκε στο φόρουμ του ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ από τον υπεύθυνο της Ιστοσελίδας, Παναγιώτη Βήχο μία ώρα πριν από το δελτίο ειδήσεων του ΑΛΤΕΡ.
    Εκεί στο ΠΚ δημοσιεύτηκε και η φωτοτυπία του fax.
    http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?p=111490#111490

    και η σελίδα

    http://politikokafeneio.com

  30. Aννα avatar
    Aννα 03/07/2008 13:49:51

    Tώρα μόλις το πρόσεξα στο ΠΚ δημοσιεύθηκε στις 8:46 το βράδυ λίγο πριν ανακοινωθεί από το Χατζηνικολάου στην εκπομπή του στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Αλτερ

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 03/07/2008 16:16:25

    Περίεργα πράγματα...

    Η ανάρτηση στο ΠΚ έγινε 7:46΄, κι όχι 8:46΄, που λέει η "Άννα". Όμως, το φαξ γράφει "SENT: Τετάρτη 8:23΄μ.μ.! Όλο το κείμενο είναι στα αγγλικά εκτός απ' αυτό το "Τετάρτη 8:23 μ.μ.". Ο κ. Βήχος γράφει ότι το έλαβε από συνεργάτη του στην "Ε".

  32. Ego avatar
    Ego 03/07/2008 20:59:34

    Γράφτηκε παραπάνω πως σημασία έχει ποιος πληρώνει και όχι το γεγονός πως το ίδιο άτομο έκλεισε το ξενοδοχείο.

    Πριν από 2 χρόνια, μία συνάδελφος παντρεύτηκε σε ένα νησί. Κατόπιν συνενοήσεως έκλεισε τα δωμάτια όλων των καλεσμένων σε δύο συγκεκριμένα ξενοδοχεία (ο λόγος θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε...ο αθωότερος: πέτυχε καλύτερη τιμή). Από'κει και πέρα καθένας πλήρωσε το δικό του δωμάτιο.
    Σημαίνει άραγε αυτό πως δεν βρεθήκαμε όλοι μαζί; Πως δεν μιλήσαμε για κοινά ζητήματα; Πως δεν μας απασχόλησε το μέλλον της εταιρίας;

    Ας δούμε την αναλογία με Λιάππη/Siemens. Ακόμα και αν πληρώθηκαν ξεχωριστά, το γεγονός πως έγινε κράτηση από την ίδια πηγή, σημαίνει πως δεν βρέθηκαν τυχαία στο ίδιο μέρος, πράγμα που σημαίνει πάρα πολλά.

    Μια επισήμανση λοιπόν. Μην μπερδεύουμε την ποινική διάσταση της υπόθεσης (εκταμίευση υπέρ κάποιου με προοπτική παράνομων μελλοντικών διευκολύνσεων) με την πολιτική διάσταση. Εδώ το λιγότερο που φαίνεται είναι συνάφεια πολιτικού με πρόσωπο που τέλεσε αδικήματα.-