13/11/2009 00:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η NASA διαψεύδει τα περί καταστροφής του πλανήτη την 21/12/2012.



Η NASA αποφάσισε επιτέλους να διαψεύσει την γενικευμένη πλέον φήμη, ότι η γη πρόκειται να   καταστραφεί την 21/12/2012, από τη σύγκρουσή της με κάποιον μυστηριώδη πλανήτη. Οι επιστήμονες της,  ανάρτησαν άρθρο στην επίσημη ιστοσελίδα της υπηρεσίας, δια του οποίου διαβεβαιώνουν την ανθρωπότητα πως «τίποτα το κακό δεν θα συμβεί στη γη το 2012». Ο λόγος της δημοσίευσης του άρθρου, φαίνεται να είναι η πλημμύρα των ερωτημάτων που της απευθύνονται από το κοινό,  και που έχουν σχέση με τη πολύ διαδεδομένη τελευταία, «προφητεία της καταστροφής».

Το γεγονός ότι η δημοσίευση ήρθε μια μόλις εβδομάδα πριν τη παγκόσμια πρώτη προβολή της ταινίας 2012, δεν έβλαψε καθόλου το μπλοκμπάστερ του σκηνοθέτη Roland Emmerich. Η NASA διευκρινίζει, πως η άποψη ότι ο κόσμος θα τελειώσει το 2012, ξεκίνησε λόγω των ισχυρισμών ότι ο πλανήτης Nibiru, που είχαν ανακαλύψει οι αρχαίοι Σουμέριοι, βρίσκεται σε τροχιά σύγκρουσης με τη γη. «Η καταστροφή αυτή είχε αρχικά προβλεφθεί για το Μάιο του 2003, αλλά όταν παρήλθε αυτή η ημερομηνία, άρχισαν να μιλάνε για τον Δεκέμβριο του 2012», λέει η NASA.

Η λογική πίσω από αυτή την αλλαγή ημερομηνίας, ξεκινάει από το πολιτισμό των Μάγια, των οποίων το ημερολόγιο, που αρχίζει από το 3114 πΧ, φαίνεται να τελειώνει με το χειμερινό ηλιοστάσιο του 2012. Δεν χρειάζεται όμως  να ανησυχούμε, λέει η NASA. «Όπως δεν θα πάψει να υπάρχει το ημερολόγιο της κουζίνας σας μετά την 21/12/12, έτσι και το ημερολόγιο των Μάγια, δεν θα πάψει να υπάρχει. Η συγκεκριμένη ημερομηνία, απλά ολοκληρώνει μια μακριά περίοδο την οποία όμως θα ακολουθήσει μια άλλη».

Έχοντας καταρρίψει τον κεντρικό πυρήνα του 2012, η NASA συνεχίζει με την αποδόμηση και άλλων καταστροφολογικών σεναρίων, πριν ασχοληθεί με αυτό της κινηματογραφικής ταινίας.  Η εν λόγω ταινία βασίζεται στο σενάριο της μετατόπισης των πόλων, μιας μαγνητικής αντιστροφής των πόλων της γης, που συμβαίνει περίπου κάθε 400.000 χρόνια.  Στη ταινία όμως, η θεωρία αυτή «ξεχειλώνετε» λιγάκι, καθώς η κρούστα της γης φαίνεται να μετατοπίζεται μέσα σε διάστημα ωρών, έτσι ώστε να προκληθεί ένα πελώριο τσουνάμι, που καλύπτει έως και τους πρόποδες των Ιμαλαΐων.

Η  άποψη της NASA είναι: «Από όσα γνωρίζουμε, μια μαγνητική αντιστροφή δεν προκαλεί ζημιά στη ζωή επάνω στη γη». (Αν όμως ήσουν κάποιο πουλί που βασίζεται στο μαγνητικό πεδίο προκειμένου να προσανατολισθεί…).

Προς το τέλος της ανάρτησης, ο συγγραφέας της NASA μοιάζει να χάνει την υπομονή του με τις «τρελές» θεωρίες, λέγοντας «όλοι οι ισχυρισμοί για καταστροφές ή δραματικές αλλαγές το 2012, στερούνται επιστημοσύνης. Που είναι τα στοιχεία; Δεν υπάρχουν…».

Δυστυχώς όμως, οι διαβεβαιώσεις της NASA, μάλλον δεν θα εξαφανίσουν τους φόβους κάποιων συνωμοσιολόγων οι οποίοι πιστεύουν ακράδαντα πως η αμερικανική διαστημική υπηρεσία καλύπτει τα όσα γνωρίζει για τον μυστηριώδη πλανήτη, και πως αυτή η δημοσίευση είναι απλά μια ακόμη προσπάθεια να μας κρύψουν την αλήθεια.

Το μόνο στοιχείο που μπορεί να πείσει τους ανθρώπους, είναι το να περάσει αλώβητη η 21η Δεκεμβρίου του 2012. Αλλά μπορεί και όχι, καθώς ήδη υπάρχουν μερικοί που ισχυρίζονται ότι το ημερολόγιο των Μάγια, στη πραγματικότητα τελειώνει το 2220 μ.Χ. Το βέβαιο είναι ότι μέχρι τότε, μπορεί ήδη να έχουμε καταστραφεί από το πολύ πιο επιστημονικό ενδεχόμενο της ανεξέλεγκτης υπερθέρμανσης του πλανήτη.

 Thefirstpost

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 01:19:57

    1)σε ένα από τα ημερολόγια των Μάγιας εμφανίστηκε η έννοια του "Μεγάλου Κύκλου" που απαρτίζεται από 13 μπακτούν,το καθένα από τα οποία αποτελείται από 144.000 μέρες. Έτσι στις 21/12/2012 τελειώνει το 13ο μπακτούν, δηλαδή τελειώνει ο "Μεγάλος Κύκλος" που άρχισε κατά τους Μάγιας το 3114 π.χ.....και αμέσως μετά βέβαια αρχίζει ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ μεγάλος κύκλος (κάτι που αποσιωπούν εντέχνως και σκοπίμως όσοι μιλάνε για το τέλος του κόσμου το 2012....)
    2) Από την μανία της Ιεράς Εξέτασης γλίτωσαν μόνο 3 κείμενα των Μάγιας.....α) ο Κώδικας της Δρέσδης, β) ο Κώδικας των Παρισίων ή Peresiano και γ) ο Κώδικας της Μαδρίτης ή Tro-cortesiano.........για τα ημερολόγια των Μάγιας αναφέρει ο κώδικας της Δρέσδης, που θεωρείται και το σπουδαιότερο κείμενο.
    Και τα τρία κείμενα βρίσκονται σε μουσεία.
    Πως λοιπόν είναι δυνατόν τόσοι πολλοί άνθρωποι να αυτοαποκαλούνται "μελετητές των ημερολογίων των Μάγιας" αφού και τα κείμενα είναι ελάχιστα και η πρόσβαση σε αυτά είναι αυστηρά περιορισμένη?
    3)διαβάστε και εδώ : http://www.physics4u.gr/articles/2008/2012.html

  2. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 01:30:51

    σε κανένα από τα 3 διασωθέντα κείμενα των Μάγιας δεν αναγράφεται ως τελική ημερομηνία το 2220 μ.Χ, ούτε σταματάει εκεί το ημερολογιό τους....παραπάνω έγραψα πως ελάχιστοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα κείμενα και δεν κυκλοφορούν σε αντίγραφα πουθενά....αυτό με το 2220 μ.Χ μου θυμίζει τους χιλιαστές που μετατοπίζουν-αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι την ημερομηνία της Δευτέρας Παρουσίας.....εξάλλου "ουδείς προφήτης μετά Χριστόν"....ο κόσμος μας μπορεί να καταστραφεί αύριο,μπορεί όμως να καταστραφεί και σε 1.000.000.000 χρόνια.....η ανεξέλεγκτη υπερθέρμανση του πλανήτη μπορεί να καταστρέψει κάποτε την ανθρωπότητα(πολύ αμφιβάλλω όμως για αυτό)αλλά δεν θα είναι σίγουρα και το τέλος της ζωής στην γη......
    Οι δεινόσαυροι κυριάρχησαν στη Γη για πολλά εκατομμύρια χρόνια και εξαφανίστηκαν παρά την θέλησή τους από κοσμικά γεγονότα....αν εμείς ,που υπάρχουμε ως είδος αρκετές μόνο χιλιάδες χρόνια, καταφέρουμε να αυτοκαταστραφούμε τελικά, τότε είμαστε ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ!!!!!

    • Γιάννης Βήτα avatar
      Γιάννης Βήτα @ fatfat 13/11/2009 06:57:44

      και η λεγόμενη υπερθέρμανση του πλανήτη σε θεωρίες συνομωσίας βασίζεται, as well

      • Swell avatar
        Swell @ Γιάννης Βήτα 13/11/2009 10:48:48

        Αυτό έλεγε, άλλωστε, και ο G. Bush o II...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Γιάννης Βήτα 13/11/2009 14:28:51

        Το λένε και κάποιοι εγχώριοι εφοπλιστάδες και εργκολάβοι, δια των φερεφώνων τους.

  3. magia h melissa avatar
    magia h melissa 13/11/2009 01:36:23

    Οι Μάγια ρε παιδιά δεν κατάφεραν να προστατέψουν τον πολιτισμό τους από πλημμύρες, μπορούσαν να προβλέψουν γεγονότα που συμβαίνουν κάθε 400.000 χρόνια;

  4. yiannis00 avatar
    yiannis00 13/11/2009 01:45:37

    κοσμικα γεγονοτα......Μαγιας......μεγαλος κυκλος....νομιζω οτι βλεπεις πολυ Λακοπουλο ;))

    Τι σε κανει να πιστευεις οτι οι Μαγιας ή οιοσδηποτε αλλος σε αυτην την μικρη, και ασημαντη, γωνια του Συμπαντος εχει καποια ιδιαιτερη γνωση, αξια κλπ;

    Βλεπεις(ουμε) το 4% - τα κβαντα κ η σχεση παρατηρητη/παρατηρουμενου 'δειχνουν' προς 8εωριες σε σχεση με τις οποιες το Matrix ηταν ο ...Σπαρτακος

    enjoy the ride κ ασε τον Λακοπουλο για τους ζηλωτες...εχουμε αρκετους

    Φιλικα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ yiannis00 13/11/2009 02:20:24

      Μη λοιδορείς πράγματα τα οποία ίσως δεν κατέχεις. Υπάρχουν αρκετοί που δεν περιμένουν να ενημερωθούν από τον Λιακόπουλο ή από τον Χαρδαβέλλα.

      • yiannis00 avatar
        yiannis00 @ Strange Attractor 13/11/2009 02:39:12

        πριν καιρο ειχα κ μια αναρμοστη συμπεριφορα με 2 Ελοχιμ

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ yiannis00 13/11/2009 02:42:25

          Σου άρεσε ή πόνεσες;

        • yiannis00 avatar
          yiannis00 @ yiannis00 13/11/2009 02:47:26

          no pain, no gain φιλτατε ;)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 13/11/2009 02:51:36

        Αλλαχού Ακμπάρ!

        • χα avatar
          χα @ Strange Attractor 13/11/2009 13:16:03

          Υπάρχει κι ο φον Ντένικεν για ενημέρωση

  5. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 02:12:18

    1) όταν αναφέρω την φράση "κοσμικό γεγονός" εννοώ πτώση αστεροειδών στην Γη ή χτύπημα με ακτίνες ΓΑΜΜΑ της Γης.......για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων ευθύνεται η πτώση αστεροειδούς.....
    2) η θεωρία ότι η Γη θα καταστραφεί στις 21/12/2012 προέρχεται από το ημερολόγιο των Μάγιας,επειδή τελειώνει τότε ο "Μεγάλος Κύκλος"(ονομασία των Μάγιας) που διανύουμε τώρα και που αποτελεί καθαρά μεγάλη χρονολογική περίοδο.
    3)Λιακόπουλο μπορεί να βλέπεις εσύ, εγώ δεν παρακολουθώ τις εκπομπές του.
    Ούτε τα σενάρια καταστροφολογίας "περί καταστροφής το 2012" πρωτοεμφανίστηκαν σε εκπομπές του Λιακόπουλου...υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια.....και ασχολούνται με αυτά σοβαροί επιστήμονες και αξιόπιστοι επιστημονικοί οργανισμοί όπως η ΝΑΣΑ(βλέπε παραπάνω άρθρο)
    4) Αν διάβασες προσεκτικά το σχόλιό μου, δεν υιοθετώ,ούτε δέχομαι αυτά τα σενάρια καταστροφολογίας.....και στα ημερολόγια των Μάγια έκανα αναφορά λόγω του παραπάνω άρθρου που κάνει λόγο για το 2012....σε αυτά τα ημερολόγια βασίζεται όλη η θεωρία "καταστροφής της Γης το 2012".....εγώ δεν μίλησα για Matrix,ούτε για Σπάρτακο και Ρωμαίους.....απλώς ανέφερα τα ημερολόγια των Μάγια και πως συνδέονται με τα σενάρια καταστροφολογίας.....προφανώς δεν κατάλαβες το πνεύμα μου.....

  6. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 02:13:13

    @yiannis00....τώρα κατάλαβες?

  7. yiannis00 avatar
    yiannis00 13/11/2009 02:21:07

    3. Ρωτα την Laika

    1. by means of natural selection

    2. Drake equation

    4. Πιστευε ο,τι 8ες - Ελλας Ελληνων Χριστιανων

  8. yiannis00 avatar
    yiannis00 13/11/2009 02:23:31

    Ο βιασμος της λογικης ως πεδιο συννενοησης - Γιανναρας ή για σενα η πλησιεστερη Μητροπολη (δινουν και καραμελιτσες τις Κυριακες)

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/11/2009 02:37:18

    Πάντως προειδοποιώ: Επειδή τη ταινία 2012 την είδα πριν μια εβδομάδα (κατέβασμα), πρόκειται για σπάνιο ΦΕΣΙ. Αν και γενικά είμαι πολύ υπομονετικός στις ταινίες, μέχρι να καταλάβω τι θέλει να πει ο εκάστοτε ποιητής (σκηνοθέτης), σε αυτή περίπτωση τη σταμάτησα στο 20λεπτο. Κακή ηθοποιία, κακό (απλοϊκό) σενάριο κλπ. ΦΕΣΙ. Μη τη πληρώσετε ούτε σε ενοικίαση (όσοι βέβαια ενδιαφέρεστε για το θέμα του 2012).
    Ούτε καν "Β" μούβι.

    • yiannis00 avatar
      yiannis00 @ Strange Attractor 13/11/2009 02:41:59

      μην μας πεις το τελος - 8α περιμενω μεχρι το 12..αξιζει να το δεις, που λεει κ η φιλη μας

    • tiramola avatar
      tiramola @ Strange Attractor 13/11/2009 13:45:42

      Τι περίμενες να δεις Strange?
      Μπουνιουέλ?
      Χολυγουντιανή παραγωγή είναι..
      Δεν αποκλείεται πάντως μετά από 30 χρόνια ο Μπακογιαννόπουλος του μέλλοντος να την παρουσιάζει αργά και ποιητικά στην κινηματογραφική λέσχη της εποχής...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tiramola 13/11/2009 14:31:51

        Καλώς ή κακώς είμαι φαν του αμερικανικού κινηματογράφου που βγάζει αρκετά διαμάντια. Ακόμη και πολλά εμπορικά του φιλμ, είναι τεράστιας αξίας λόγω μεγάλου μπάτζετ που επιτρέπει καλή ηθοποία, σκηνικά κλπ. Η συγκεκριμένη ταινία όμως είναι πατάτα. Τώρα όσο για Μπουνιουέλ και Αλμοδοβάρ κλπ. δεν είμαι και τόσο οπαδός του είδους, καθώς δεν πολυπάσχω απο μανιώδη κατάθλιψη ή από αιμομικτικά σύνδρομα ούτε είμαι γυναίκα σε κλιμακτήριο...

  10. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 02:58:29

    @ yiannis00...είσαι εκτός θέματος......τι σχέση έχει ο Γιανναράς ή η πλησιέστερη Μητρόπολη με τις θεωρίες καταστροφολογίας που κυκλοφορούν εδώ και πολλά χρόνια και μάλιστα αφθονούν στο internet? -και τις οποίες επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΩ,ΟΥΤΕ ΔΕΧΟΜΑΙ-....απλώς έγραψα που στηρίζονται,από που ξεκίνησαν.....μην με αντιμετωπίζεις λοιπόν με αυτό τον τρόπο.....για εσένα,για εμένα και για άλλους μπορεί όλα αυτά να είναι γελοία και παράλογα,αλλά υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που τα πιστεύουν....εδώ ολόκληρη ΝΑΣΑ ασχολήθηκε με το θέμα, και αποφάσισε να διαψεύσει την γενικευμένη πλέον φήμη, ότι η γη πρόκειται να καταστραφεί την 21/12/2012(ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ).....όσο για την σύγκρουση της Γης με κάποιον μυστηριώδη πλανήτη, αυτό είναι άλλη θεωρία καταστροφολογίας, βιβλία για την οποία πουλά ο Λιακόπουλος....τώρα βέβαια, βλέπεις ότι έχουν μπερδέψει τις θεωρίες καταστροφολογίας και έχουν κάνει έναν αχταρμά....και ο κόσμος τα πιστεύει επειδή υπάρχει άγνοια - ή ακόμα χειρότερα, υπάρχει ημιμάθεια....θα προτιμούσα αν μου απαντούσες,να απαντούσες σοβαρά......

    • Ευτέρπη Πολυξένους avatar
      Ευτέρπη Πολυξένους @ fatfat 13/11/2009 11:04:10

      ρε συ fatfat... μπας και είσαι troll?

  11. thouthou avatar
    thouthou 13/11/2009 07:43:54

    Οι όποιες θεωρίες, μένουν να αποδειχτούν.
    Πχ η αναστροφή των πόλων (που παρεπιπτόντως την αναφέρει και ο Πλάτων), είχε μείνει σε καταστροφολογικό επίπεδο, πριν ασχοληθούν μαζί της σοβαροί επιστήμονες και "επιβεβαιωθεί" (στην επιστήμη τα πράγματα είναι λίγο φλου).
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα καταστραφεί ο κόσμος ή ότι δεν θα μπορούμε να πάμε Μύκονο το 2013...
    Το ότι η ιστορία (ή παραϊστορία για κάποιους, με κορωνίδα την Ελληνική Μυθολογία) περιέχει πολλές πληροφορίες, είναι πλέον επιβεβαιωμένο...
    Το ότι κάποιοι χρησιμοποιούν αυτές τις πληροφορίες για καταστροφολογία, ή για να βγάλουν φράγκα, δεν έχει σχέση με την αξία τους, αυτό πάντα γινόταν και πάντα θα γίνεται.

    Το μόνο καλό με την καταστροφολογία ή την παραεπισήμη, είναι ότι ανακαλύπτει ή/και επισημαίνει σημεία που η κυριλέ ακαδημαϊκότητα δεν προλαβαίνει, ή δεν θέλει να ασχοληθεί. Από τις χιλιάδες αηδίες των κάθε λογής "παρά-", βγαίνουν πού και πού και μερικά ενδιαφέροντα δεδομένα...

    όσο για τον Λιακόπουλο, μην τον υποτιμάτε... Για όσους έχουν μάθει να κοιμούνται με την τηλεόραση, είναι μια χαρά εκπομπή.....

  12. azxc avatar
    azxc 13/11/2009 08:54:32

    η διάψευση και μόνον της ΝΑΣΑ είναι ένα γεγονός αξιολογήσιμο
    επίσης δεν διαψεύδει τα περί αντιστροφής των πόλων, δίχως να επεκτείνεται σε λεπτομέρειες για τις συνέπειές της...
    «Από όσα γνωρίζουμε, μια μαγνητική αντιστροφή δεν προκαλεί ζημιά στη ζωή επάνω στη γη».

  13. Swell avatar
    Swell 13/11/2009 11:00:08

    Σκέφτομαι τον καημό του Δρακουμέλ που δεν θα προλάβει να δει τη ΔρακουμεΛίτσα κόρη του πρωθυπουργό.

  14. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 13:31:46

    @ Ευτέρπη Πολυξένους....την είπες και εσύ την εξυπνάδα σου....να δω τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα....

    • Ευτέρπη Πολυξένους avatar
      Ευτέρπη Πολυξένους @ fatfat 13/11/2009 14:15:14

      εγώ την είπα, αλλά εσύ δεν απάντησες... ευγενικές μακαρονάδες (ούτε καν ντολμαδάκια) απο το υπερπέραν προς το πουθενά. Έλεος μάστορα... Ξέρεις εσύ τι κάνεις εδώ, εμείς οι υπόλοιπες όμως θα πλαντάξουμε.

  15. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 13:33:26

    αν κάποιοι δεν έχουν το επίπεδο να συμμετέχουν σε μια συζήτηση σοβαρά,καλύτερα να μασούν (μια τσίχλα) παρά να μιλούν.....

  16. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 13/11/2009 14:42:28

    Πολλή σουρρεαλιστική, παραφυσική καταστροφολογία διαδίδεται: Για να μη βλέπουμε ή να μή προσέχουμε την πραγματική καταστροφή που προκαλεί ο ανορθολογικός ουτοπισμός του τεχνικο-οικονομικού πολιτισμού μας.
    Ό πλανήτης ήδη καταστρέφεται, αργά αργά, από τον παροξυσμό του βιομηχανικού κεφαλαιοκρατικού πολιτισμού. Είτε πρόκειται για ιδιωτική, είτε για κρατική κεφαλαιοκρατία. Δίπλα στα τεχνολογικά θαύματα της εποχής μας υπάρχει συχνά και μια καταστροφή, που αυτά δεν μπορούν ή αδιαφορούν να εμποδίσουν. Βλέπε την καταστροφή της φύσης και του ανθρώπου στην πρώην Σοβιετία: Μια ματιά στο Google Earth θα σας πείσει ότι η λίμνη Αράλη που αφυδατώθηκε, είναι ακριβώς δίπλα στο κοσμοδρόμιο του Μπαικονούρ, όπου προσγειώνονονται τα πιό σύγχρονα Ρωσικά διαστημόπλοια και διαστημικά λευωφορεία των ΗΠΑ>

  17. fatfat avatar
    fatfat 13/11/2009 15:12:46

    @ Ευτέρπη Πολυξένους....αυτά τα θέματα μπορεί εσύ να τα θεωρείς γελοία,αλλά σκέψου... γιατί ολόκληρη ΝΑΣΑ έβγαλε ανακοίνωση διάψευσης της φήμης "περί καταστροφής του κόσμου το 2012"?
    Οι επιστήμονες της ΝΑΣΑ ανάρτησαν σχετικό άρθρο με το οποίο κάνουν την συγκεκριμένη διάψευση, γιατί υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο που πιστεύουν σε διάφορα - από λογικά μέχρι εξωφρενικά - σενάρια καταστροφολογίας...εγώ δεν πιστεύω σε κανένα από αυτά τα σενάρια,απλώς έγραψα κάποια σχόλια για να σας πω από που ξεκίνησε η όλη φασαρία για το 2012.....επαναλαμβάνω ότι ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΩ,ΟΥΤΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ....είμαι ένα απλός άνθρωπος που σκέφτομαι και χρησιμοποιώ την λογική μου.......αν υπάρχουν αυτές οι θεωρίες καταστροφολογίας σίγουρα δεν ευθύνομαι εγώ....αλλά δεν μπορούμε να αρνηθούμε το γεγονός ότι εκατομμύρια άνθρωποι πιστεύουν σε αυτές και ότι αυτές αφθονούν στο internet....μην ευτελίζεις λοιπόν τα πάντα και μην με ειρωνεύεσαι.....

  18. tk avatar
    tk 13/11/2009 15:43:04

    Το ημερολόγιο των Μάγιας και οι Μάγιας οι ίδιοι ποτέ δεν ανέφεραν την καταστροφή του κόσμου το 2012. Απλώς όπως σωστά αναφέρει και το άρθρο πιο πάνω, στις 21/12/2012 τελειώνει ενας μεγάλος κύκλος της γης και αρχίζει ένας άλλος. Το θέμα δεν είναι να τα κάνουμε όλα σαλάτα επειδή μας τα σερβίρουν έτσι για διάφορους λόγους. Είναι για γέλια να συνδέουμε ότι να'ναι με αυτό το γεγονός.
    Δεν ξέρω αν οι Μάγιας δεν ήξεραν πως να προστατευτούν απο τα φυσικά φαινόμενα όπως κάποιος ανέφερε εδώ,αλλά το ότι η Πυραμίδα που έφιαξαν είναι ένα ζωντανό ημερολόγιο ξεκινώντας απο το bing bang(έχει υπολογιστεί ότι η ημερομηνία που δείχνουν οι Μαγιας ως αρχη του κόσμου είναι αυτή που δίνουν σήμερα οι επιστήμονες για το bing-bang) μέχρι και το 2012 που γι αυτούς τελειώνει μια σημαντική περίοδος της γης και αρχίζει μια άλλη νομίζω ότι λέει πολλά.
    Είναι γνωστό πως η Πυραμίδα είναι ένα ημερολόγιο του σύμπαντος, ξεκινώντας απο την μεγάλη έκρηξη έως το υποτιθέμενο τέλος.
    Αυτό που έχει ενδιαφέρον δεν είναι η καταστροφολογικη θεώρηση όλων αυτών αλλά το γιατί λοιπόν επέλεξαν αυτη την ημερομηνία και τι αλλάζει , τι διαφορά θα υπάρξει στον "νεο κύκλο" που έρχετε.
    Λέτε τυχαία να μπήκαν σε τέτοιο κόπο υπολογίζοντας όλα αυτά? Δεν μπορουμε να είμαστε σίγουροι φυσικά σχεδόν για τίποτα αλλά για να έχουμε μια μικρη έστω άποψη θα πρέπαι να μελετήσουμε αρκετά το ζήτημα πριν τα κάνουμε όλα σαλάτα με Λιακόπουλους κλπ...
    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία
    tk

  19. Antilogos avatar
    Antilogos 13/11/2009 16:20:15

    Σχέση Γιανναρά κλπ και θεωριών καταστροφολογίας: Παντελής έλλειψη ορθολογισμού.
    Υποθέτω ότι αυτό εννοούσες yiannis00 ...

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ Antilogos 13/11/2009 16:48:56

      Ακόμα και να είναι έτσι, δηλαδή να υπάρχει έλλειψη ορθολογισμού στη σκέψη Γιανναρά, η δική σου σκέψη είναι παντελώς παράλογη.

      Λες

      1. δεν είναι ορθολογικός ο Γιανναράς
      2. δεν είναι ορθολογικές οι θεωρίες καταστροφολογίας

      => άρα, τα δύο σχετίζονται και μπορώ όταν διαβάζω για το ένα, να κοτσάρω και το όνομα του άλλου, μήπως και καταφέρω να τον απαξιώσω λίγο περισσότερο.

      Δηλαδή αν δεν είσαι παντελώς παρά-λογος (εκτός από "αντίλογος"), είσαι ωμός προπαγανδιστής.

      Το θέμα Γιανναράς-ορθολογισμός είναι τεράστιο και έχει νόημα η συζήτηση μόνο όταν οριστεί σωστά ο "ορθολογισμός". Διότι άλλος ανορθολογισμός είναι να βλέπεις ένα φως το βράδυ και να λες "να ένα ΟΥΦΟ", και άλλος είναι να λες "ουκ επ' άρτω μόνο ζήσεται άνθρωπος".

      Το κατάλαβες;

    • yiannis00 avatar
      yiannis00 @ Antilogos 13/11/2009 22:57:23

      yes

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ Antilogos 13/11/2009 23:06:11

      Αντιλογε,
      εδω ολοι(οι ...αρμοδιοι) συμπαθουν τον Γιανναρα, τον Θυμιο του resalto, και το Βουκεφαλα (γιατι ...ετσι),
      και δεν γουσταρουν τον Σορος και τον Κοκκαλη (γιατι ...ετσι).
      Ολα τα αλλα ειναι σχετικα...
      Μην πατας λοιπον τους καλους...

  20. Σαος avatar
    Σαος 13/11/2009 16:50:00

    Μην ανησυχείτε ρε! Πρόσφατα ευχήθηκε ο Κ. Μητσοτάκης "Καλή επιτυχία-ευστοχία" στον Nibiru!

    Επίσης η μετατόπιση των μαγνητικών πόλων δεν συμβαίνει μέσα σε λεπτά, ώρες ή μέρες. Θέλει τον καιρό της. Οπότε ριλάξ

  21. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 13/11/2009 16:54:21

    H ΝΑSA εδωσε στη δημοσιοτητα αυτη την απαντηση, διοτι στην αμερικη εχει εξαπλωθει η ψευδοεπιστημη.

    Το 2012 μαλιστα ειναι συζευξη ψευδοεπιστημης, αστρολογιας και μυστικο λαγνειας του χειριστου ειδους

    Μιλω για την φονταμενταλιστικη ακροδεξια και τις παραθρησκευτικες οργανωσεις που μαχονται την επιστημη και την αναγκη για παραθεση επιχειρηματων. Αυτη η εξαπλωση του φανατισμου και του ψευδους, επηρεαζει μαι δεσμευει τις ζωες του 40% του πληθυσμου των ΗΠΑ και επι Μπους αλα οχι μονο, τρομοκρατει μαι τον υπολοιπο πληθυσμο. Μαζι της ακολουθει καθε ειδους αλλη μαγεια, ανορθολογισμος, αντισταση στην επιστημη του περιβαλλοντος, ρατσισμος, περιχαρακωση και μισαλλοδοξια.

    Αυτη η παραφιλολογια κια η συνομωσιολογια, που στο χωρο της ιστοριας (ιλλουμινατι (ελληνιστι Πεφωτισμενοι - Ο-Υ-Α-Ο-Υ!), Ροδοσταυροι, αστρολογοι και το κακο συναπαντημα)ειναι πιο δυσκολο να καταρριφθει, μπορει τουλαχιστον να χτυπηθει σε επιπεδο επιστημονικων φαινομενων.

    Ενας αλλος λογος ειναι οτι επειδη οι φονταμενταλιστες (δεν θα τους ονομασω χριστιανους διοτι δεν τους αξιζει) απορριπτουν το 2012 ως ειδωλολατρεια. Οι ιστοριες οπως το 2012 παρασυρουν προς την νπλευρα του ανορθολογισμου και του νεο-μυστικισμου και νεους ιδιως απο την υγιεστερη πλευρα της αμερικανικης κοινωνιας, ιδιως κοσμο που ζει μεσα σε blogs και internet.

    Οι αποψεις του Γιανναρα τωρα, οπως και των περισσοτερων απο οσους ασχολουνται με ανθρωπιστικες σπουδες εχουν, ενιοτε αθελα τους, ενα χαρακτηρα υποκειμενισμου.

    Εαν για την υποστηριξη των αποψεων του απομονωνουν σκοπιμα η στρεβλωνουν (οχι απο επιστημονικη ανεπαρκεια) επιστημονικα επιχειρηματα, τοτε μπορουμε να τους καταξουμε σε αναλογη κατηγορια.

    Απο την αλλη, καθε συστημα αξιων, εχει ενα βαθμο υποκειμενικοτηας ως προς τους βασικους πυλωνες του, τουλαχιστον στην παρουσα φαση αγνοιας πολλων ποιοτητων του ανθρωπινου πνευματος που διανυουμε.

    Για αυτο ας μενουμε ανοιχτοι, αυτο τουλαχιστον ξερουμε οτι ειναι δημιουργικο

    Υ.Γ: δεν σημαινει οτι συμφωνω με ολα οσα λεει ο Γιανναρας, αλλα, ενταξει, δεν υπαγεται στην αστρολογια...

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ Giorgos_T 13/11/2009 17:36:12

      Δηλαδή θα πρέπει να σε ευχαριστούμε, όσοι διαβάζουμε τον Γιανναρά, επειδή λες "εντάξει, δεν υπάγεται στην αστρολογία".

      Είμαι απόλυτα βέβαιος από όσα γράφεις ότι δεν έχεις διαβάσει ούτε μία παράγραφο ολόκληρη από βιβλίο του Γιανναρά και ότι δεν έχεις διαβάσει ούτε τρία άρθρα ολόκληρα από τις επιφυλλίδες του Γιανναρά. Μπορεί βέβαια να έχεις διαβάσει κατεβατά από ανθρώπους που λένε ότι διάβασαν εκείνοι τον Γιανναρά.

      Η ουσία είναι ότι είσαι παντελώς σχετος με τον άνθρωπο και το έργο του και κακώς, κάκιστα μπλέχτηκε το όνομά του σ' αυτήν εδώ τη συζήτηση.

      • Giorgos_T avatar
        Giorgos_T @ περαστικός 13/11/2009 17:48:26

        Υπερβαλλεις

        εκτιμω ενα μερος απο το εργο του

        αλλα δεν εκτιμω τις πολλαπλες αστοχιες του στη δημοσια αρθρογραφια του, ιδιως στην καθημερινη.

        ξερεις πολυ καλα τι εννοω.

        Μην προ-υποθετεις οτι αγνοω το εργο του και ιδως την αρθρογραφια του. Εχει κανει σημαντικα λεκτικα ολισθηματα, αλλα αυτο δεν τον εκμηδενιζει.

        και το γραφω επειδη ακριβως ξερω τη δουλεια του - αν δεν την ηξερα, με βαση μονο την αρθρογραφια, θα ηταν αλλη η κριση μου

        αν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα ο,τι εγραψα θα δεις οτι θεωρω φυσικο το να χρωματιζεται απο υποκειμενισμο η αποψη πολλων ανθρωπιστικων επιστημονων

        Για αυτο το λογο και αποφευγω να χαρακτηρισω και αγνωστους συνομιλητες μου , επισης, χωρις δεδομενα για την πηγη της αγανακτησης τους

        οσο για αυτο το "ενταξει" ειναι ενα "ενταξει ρε παιδια, οχι κι ετσι"

        ισως επρεπε να το γραψω ετσι για να αποφευχθει η παρεμηνεια

        συνηθης αλλωστε και ανθρωπινη στα γραπτα ιδιως "εν τη ρυμει του υπολογιστικου λογου".

        καμμια παρεξηγηση απο μερους μου

      • yiannis00 avatar
        yiannis00 @ περαστικός 13/11/2009 22:52:27

        @ περαστικός: να κερασω μια Fanta;

  22. hypo avatar
    hypo 13/11/2009 18:46:27

    Η σύγκρουση με αστεροειδή δεν είναι καθόλου σενάριο και μπορεί κάλλιστα να συμβεί ακόμη και τώρα. Οι περισσότεροι νομίζεται ότι η NASA μπορεί και βλέπει όλους τους αστεροειδής που κινούνται κοντά ή μακριά μας. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι. Τα αντικείμενα αυτά είναι σκοτεινά και πολύ δύσκολο να εντοπιστούν. Αλλά ακόμα και να εντοπιστούν μάλλον θα είναι πολύ αργά. Διότι δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξει η πορεία τους ή να καταστραφούν. Ο πλανήτης κύριοι δε προστατεύεται από αυτά τα αντικείμενα. Το μαγνητικό πεδίο μας προστατεύει από τα ενεργητικά σωματίδια που εκτοξέυει ο ήλιος. Όμως τα σωματίδια αυτά είναι φορτισμένα και έτσι μπορούν και εκτρέπονται από το μαγνητικό πεδίο. Οι μετεωρίτες δεν έχουν φορτίο και ακόμα και να λιώσε κάποιο μέρος τους λόγω τριβής με την ατμόσφαιρα, αν είναι μεγάλοι, με την ταχύτητα που θα πέσουν πάνω στη Γη, θα είναι σαν να έχουμε ατομική βόμβα 500 μεγατόνων. Και αν δεν καταλαβαίνετε το μέγεθος αυτής της ενέργειας θα σας πω ότι η πιο ισχυρή ατομική βόμβα που κατασκευάστηκε ποτέ ήταν η tsarbomb 50 μεγατόνων (βόμβα υδρογόνου). Συνεπώς οι θεωρίες συνομωσίας δε παίζουν. Και δε παίζουν γιατί κανείς δε γνωρίζει πότε θα συμβεί ένα τέτοιο γεγονός.

  23. leoni avatar
    leoni 29/12/2010 01:19:49

    @hypo η επιστημη προχωρα και αυτο που θεωρεις εσυκαταστροφή εχουν ασχοληθει οι επιστημονες στην ΝASA με σκοπο την εντιμετωπιση αυτου του προβλήματος πριν γεννηθείς εσυ!! και το γεγονος οτι ειμαι μια απλη φοιτητρια στ ΑΣΟΕ δεν με κανει και ανίδεη σε αυτο το θεμα... απ'όσα ομως διαβασα παραπάνω θα συμφωνισω με τον Giorgos_T

  24. Sakis avatar
    Sakis 28/04/2012 23:25:53

    Δυστυχώς αφορά τρομακτική ηλιακή (μαγνητική και θερμική) έκρηξη στην επιφάνεια του Ήλιου η οποία θα κατακαψει και θα αποδιοργανωσει για αρκετές δεκαετίες την Ζωη όπως την γνωρίζουμε στη γη. Αυτό εννοούσαν οι Μαγιας.

  25. ανα-γνώστης avatar
    ανα-γνώστης 20/12/2012 20:31:43

    Δεν θα ήθελα να πάρω καμία θέση στο ζήτημα, αλλά, θα ήθελα να θέσω κάποια Ερώτημα: Διερωτηθήκατε, τι είναι η ΝΑSA και ποια είναι τα συμφέροντά της ώς Μυστική Κυβερνητική Οργάνωση; (φαίνεται απλό το ερώτημα..)
    Κάποιος όμως που θέλει να πλησιάσει την αλήθεια, θα πρέπει να λάβει υπόψη του τρία πράγματα:
    (α). Μαζεύω τις πίο έγκυρες πηγές δεδομένων, ώστε να αποκτήσω μια σφαιρική εικόνα κρατώντας αντικειμενική στάση ως πρός την αλήθεια.
    (β). Δεύτερον, για να έρθω και πιό κοντά ώς προς την ανακοίνωση της N.A.S.A. απλά θα ήθελα να τονίσω ότι, στο παρελθόν όσων αφορά το γνωστό ταξίδι της Ν.Α.S.A στο φεγγάρι το 1969, ήταν απάτη. Να το λάβετε υποψή σας, ως προς την ''αυθεντικότητα'' της πηγής. (N.A.S.A)
    (γ). Βγάλτε συμπεράσματα κυρίως απο δεδομένα/γεγονότα που έχουν συμβεί μέχρι σήμερα. Για όλα σας τα ερωτήματα, είναι εμφανές ότι υπάρχουν πολλά στοιχεία (απαντήσεις), κάνοντας σχετικά μια μικρή έρευνα για το περελθόν, παρόν και το μέλλον, γύρω απο τα θέματα που σας ενδιαφέρουν.
    Σημείωsη: O Albert Einstein ήταν ένας και είχε το δικαίωμα να πεί κάτι, κερδίζοντας αυτό το δικαίωμα. Όλοι οι άλλοι (τουλάχιστον οι περισσότεροι) επιστήμονες του σήμερα, απλά υπηρετούν ''ανώτερα'' και προσωπικά συμφέροντα.
    Είπα να αυνόητα για να μην χάνονται μερικοί-μερικοί σε περίπλοκα μονοπάτια.