#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Mαφία πλουτίζει μέσω των ... ΑΠΕ





Εκατομμύρια ευρώ που προορίζονταν για  τη τόνωση των φτωχότερων περιοχών της Ευρώπης, φαίνεται πως κατέληξαν στις τσέπες επιτηδείων, όπως είναι η ιταλική μαφία. Μια έρευνα του BBC, αποκάλυψε ότι εταιρίες «μαϊμού» τις οποίες είχαν στήσει Ιταλοί μαφιόζοι, εξαπάτησαν τη ΕΕ, και καρπώθηκαν επιδοτήσεις που προορίζονταν για ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Και μάλιστα, όπως λένε οι ερευνητές δημοσιογράφοι, η αρμόδια υπηρεσία της ΕΕ για τη καταπολέμηση της διαφθοράς, η OLAF, δεν έκανε απολύτως τίποτα. Η υπηρεσία όμως ισχυρίζεται ότι την ευθύνη την έχουν οι χώρες μέλη.

Ο πρώην μαφιόζος Antonio Birrittella εξηγεί πως τα χρήματα από τις  Βρυξέλλες κατέληγαν στα χέρια της σικελικής μαφίας. «Ήταν σαν ένα δώρο της ΕΕ προς τη μαφία. Ειδικά αυτά που προορίζονταν για ανεμογεννήτριες και ανανεώσιμη ενέργεια», λέει. Και συνεχίζει: «Η μαφία είχε μερίδιο σε διάφορες εταιρίες που κέρδιζαν κρατικά συμβόλαια για να φτιάξουν φάρμες με ανεμογεννήτριες, και παρουσίαζαν πλαστά τιμολόγια και ανύπαρκτες συναλλαγές». Συμπληρώνει πως οι μαφιόζοι χρησιμοποιούσαν απειλές προκειμένου να αποκτήσουν τα τεμάχια γης που χρειάζονταν για τις φάρμες, και επιπλέον απειλούσαν όσες κατασκευαστικές εταιρίες αρνούνταν να πληρώσουν τους εκβιασμούς τους.

Με τη Σικελία να αναμένει κοινοτικές επιδοτήσεις ύψους 6.5 δισ. μέσα στα επόμενα επτά χρόνια, υπάρχει μεγάλη ανησυχία προκειμένου να προστατευτούν αυτά τα κονδύλια, καθώς ο τομέας των ΑΠΕ συνεχίζει να αναπτύσσεται ραγδαία στη περιοχή. Σαράντα χιλιόμετρα από το Παλέρμο, η αγροτική περιοχή Camporeale έχει γεμίσει από τουρμπίνες που κυριαρχούν στο τοπίο. Σύμφωνα με τον τοπικό εισαγγελέα υπεύθυνο για τη μαφία, οι περισσότερες ανεμογεννήτριες ανήκουν στη μαφία που εκμεταλλεύτηκε τις επιδοτήσεις της ΕΕ, και που τώρα τις χρησιμοποιεί για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος. Ανακυκλώνοντας τα δισεκατομμύρια που απέκτησε από την ΕΕ σε διάφορες εταιρίες βιτρίνες, το οργανωμένο έγκλημα κατάφερε να λειτουργεί νομότυπα, και έτσι να προσελκύει ακόμη περισσότερες επιδοτήσεις. «Το ίδιο ποσό το μετακινούσαν από εταιρία σε εταιρία, ώστε να φαίνεται ότι δήθεν η κάθε εταιρία είχε δικά της κεφάλαια. Αυτό το έκαναν πολλές φορές, και κάθε φορά εισέπρατταν κοινοτικά κονδύλια», λέει ο εισαγγελέας.

Στις Βρυξέλλες, ο διευθυντής της OLAF Nicholas Ilett, αναγνωρίζει το πρόβλημα, αλλά όπως λέει, η υπηρεσία του δεν έχει τη δυνατότητα να διώκει περιπτώσεις απάτης. «Η καταπολέμηση του σοβαρού οργανωμένου εγκλήματος δεν είναι ζήτημα γραφειοκρατικής εργασίας στις Βρυξέλλες, αλλά της αστυνομίας στον τόπο που διαπράττονται οι απάτες».

S.A.-BBC

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2010 07:43:28

    μα, με συγχωρείτε, όταν κάτι κάνει €40 και φτιάχνεις μηχανισμό για να το πουλάς, €100 ή €300, έεε... εκτός από τον φόρο υποτέλειας στον Γερμανό, όλο και κάτι θα ροκανιστεί. Πόσοι δεν έγιναn πλούσιοι με τα ελληνοποιημένα καλαμπόκια κια άλλα αγροτικά; Πόσοι δεν ζούν από την διαφορά θέρμανσης και κίνησης;

    Δεν έκαναν τσακωτή μια παρέα στην Ισπανία να πουλάει φωτοβολταϊκό στο δίκτυο από ερασιτεχνική ντζηλoγεννήτρια; Κέρδος €300-€100=€200 . Ενδεικτικά είναι τα νούμερα, αλλά περίπου σωστά. Να τα λεφτά που υπάρχουν. Με τετοιο περιθώριο, λαδώνεις τον επιθεωρητή, τον μετρητή, και περισσεύουν και για τα Χριστουγεννιάτικα δωράκια.

    Και πολλές περιπτώσεις ξεπλύματος χρήματος με την εμπορία ρύπων. Πράσινη Ανάπτυξη. Να το πείτε και στον Δήμα και σε όσους της ΝΔ ψήφισαν τον νόμο Μπιρμπίλη για τις ΑΠΕ. Συνένοχοι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 08/12/2010 07:57:47

      Μανιφέστο πρέπει να γίνουν αυτά που λες Αρχαίε...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/12/2010 11:41:22

      καλα το φοωερο ειναι οτι ανακαλυψαν οτι εκαναν τα Μετ Κεφαλαια βολτα εταιρια εταιρια !!! χαχαχαχχαχα αυτο το κανουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ απο το 90 !!! και κανεις δεν κουνη8ηκε. Ασε που τα βαζουν σημερα τα ωγαζουν αυριο !

      Οι ΑΠΕ ειναι δουλειες για ΜΑΦΙΕΣ !! Ξεπλυμα. Εξαναγκαζουν τις αρχες να τους βγαλουν τις αδειες, τους βαζουν στο κολπο... και μασανε ομαδικα!

      Ετσι δεν κανουν και με τους μοδιστρους στην Ιταλια?? Με τα Καζινο??!!

      Αν παρει Αιολικο ο Κωστετσος ... θα πεθαααανωωωω!

      ΠΠ

  2. SAVVAS avatar
    SAVVAS 08/12/2010 09:37:14

    Πολύ κέφιν έχει αυτή η Μπιρμπιλομάτα. Έχει αναλάβει την πράσινη ανάπτυξη του Γιωργάκη στους ώμους της. Τώρα θα μας βάλει και καζανάκια οικονομίας στις τουαλέτες ξια εξοικονόμιση νερού και θα μιλάνε για πράσινη ανάπτυξη όπως για τις μονώσεις στα σπίτια. Έχει πλάκα το παιδί.

  3. liotsos avatar
    liotsos 08/12/2010 11:13:17

    ΚΑΙ Η ΜΑΦΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕ ΑΠΕ.
    ΤΥΧΑΙΟ???

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 13:48:55

    Οποιος καταλαβει και με επιχειρηματα με πεισει οτι
    ενα Αιολικο παρκο πχ 35 ΜΒ, "κοβει" 70.000 τονους διοξειδιου του ανθρακα το χρονο, ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΘΕΟ !!!
    Διοτι οι 70.000 τονοι CO2 κοστολογουνται και τους επιβαλλουν προστιμο !!! στο τελος της εξισωσης. Η εξισωση πως βγαινει? εεεεεεεεεεεεε???

    Θα πω και στον Αρχαιο να αλλαξει σε Αρχαιοτερος. ( διοτι το Αρχαιοπτερυξ εμπεριεχει πτερυγιο και θα τον παρει η Μπιρμπιλη συμβουλο για τ ονομα και μονο !!! χαχαχαχαχααααααααααααα )

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 20:42:57

      Το πως βγαίνει η εξίσωση είναι λίγο αυθαίρετο... Νομίζω την καταλαβαίνεις καλύτερα από εμένα. Παράγει τόσες kWhr. Θα έχουν κάποια φόρμουλα ότι αυτές είναι τόσοι τόνοι κάρβουνο έπομένως τόσο CO2. Πόσο έχει σήμερα στην αγορά; Τόσο. Πάρτα.

      Ωστόσο αυτό έχει μια μικρή αυθαιρεσία, και ένα μεγάλο ψέμα. Η αυθαιρεσία είναι η αντιστοιχία αιολικής KWhr με CO2. Παραδοχή είναι, δεν ξέρεις ούτε τι υποκατέστησες ούτε αν ήταν χρήσιμη, παραγματικά εκείνη την στιγμή. Η απάτη είναι στην τιμή του CO2. Δεν έχει τιμή. To Chicago γράφει "0", η Γερμανία γράφει ό,τι γουστάρει (σήμερα γράφει 13) η Κίνα σου λέει 6 γιατι είμαι Κινέζος.... Κάτι δεν κολλάει. Inefficient market, rigged price. Και μετά μου λες για Μαφία... Είναι σαν να λες πόσο κάνει ο κ_λος όταν κανέναν δεν γουστάρει (και συγγνώμη). Αν σου βάλει πιστόλι στο κεφάλι και σου πει κάνει τόσο και θα πληρώσεις για να ΔΩΣΕΙΣ θα πεις Si donna Birbilone.

  5. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 08/12/2010 14:10:09

    Ενδεχομένως το μεγάλο παιχνίδι με τις ΑΠΕ δεν άρχισε ακόμα. Δείτε το φαραωνικό project των 1000 ΜW στην Κρήτη, με σύνδεση με την ηπειρωτική χώρα με υποβρύχιο καλώδιο. Η ΡΑΕ γνωμοδότησε θετικά, και ήδη ετοιμάζονται σχέδια για δεύτερο ! Αρχαιοπτέρυγα το παρακολουθείς ;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Χανιώτης 08/12/2010 20:47:41

      το παρακολουθώ, το ερώτημα είναι ποιός πληρώνει το καλώδιο, και πόσο κάνει η ψυχή των ανθρώπων εκεί... Το έγκλημα στα Χανιά (αν εννοείς την EDF/Κοπελούζο είναι ότι οι Χανιώτες βάζουν το βουνό και την ησυχία τους, ΟΛΟΙ θα πληρώνουμε κερατιάτικα το ρεύμα, και η EDF θα πάρει τα δικαιώματα ρύπων (που "μαϊμουδιά" το θεωρώ, αλλά αυτό θέλουν).

      Η ελπίδα είναι να μειωθεί το feed in tariff και να παραδεχτεί η πιάτσα ότι η τιμή του CO2 είναι πλαστή.

  6. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 08/12/2010 14:35:44

    Γιατί σας κάνει τόση μεγάλη εντύπωση; Σε όλο τον καθωσπρέπει δυτικό κόσμο όλα τα construction work τα αναλαμβάνει η μαφία. Στην Αμερική είναι κοινό μυστικό ότι π.χ. όλες οι εργολαβίες για έργα κοινής ωφέλειας τις αναλαμβάνει η μαφία (κατασκευή δρόμων, γέφυρες κλπ), την συλλογή σκουπιδιών κλπ. Α! ξέχασα, ελέγχει και τους συνδικαλιστές όπως πχ στις μεταφορές με νταλίκες.

    Εδώ στην Ελληνική μπανανία τα αναλαμβάνουν οι διαπλεκόμενοι μπετατζήδες, με τις άκρες στα ΜΜΕ και στους "προοδευτικούς κυβερνητικούς και μη κύκλους".

    Η μαφία είναι επιχείρηση όπως όλες οι άλλες. Μην τα μπερδεύετε με τις ταινίες του Νονού. Βέβαια αν κάποιος τους χαλάσει τις δουλείες μαύρο φίδι που τον έφαγε! Έχετε την εντύπωση ότι οι δικοί μας διαπλεκόμενοι μπετατζήδες έμποροι προοδευτισμού και αριστερής διανόησης, διαφέρουν σε τίποτα από την Μαφία, δεν νομίζω. Και έδω στις ΑΠΕ πρωτοστατούν οι γνωστοί μας μεγαλοπαράγοντες μπετατζήδες.

  7. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 08/12/2010 23:56:21

    -Δεν ελπιζω σε κανενα Πασοκ
    -Δεν ελπιζω σε καμια Ν.Δ
    -Δεν ελπιζω σε κανενα ΚΚΕ
    - Δεν ελπιζω σε κανενα ΣΥΡΙΖΑ
    -ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ
    ΚΟΜΜΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Η ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

    Ελπιζω και απαιτω Ελευθερους Ανεξαρτητους Ελληνες Πολιτες
    που καταχυρωμενοι μεσα απο ενα Συνταγμα θα οριζει
    -Αμμεση Δημοκρατια
    -Αληθινο Διαχωρισμο Εξουσιων
    -Δημοψηφισματα για οτιδηποτε επηρεαζει τις ζωες των πολιτων
    -Κληρωτους Αντιπροσωπους σε οποιαδηποτε εξουσια
    -Ελεγχος απο οποιονδηποτε προς οποιαδηποτε αρχη
    (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων)
    -Λογοδοσια ανα πασα στιγμη για τα πεπραγμενα , και σε περιπτωσεις
    εθνικων κινδυνων διαδικασιες αμμεσης απομακρυνσης για εθνικη
    βλαβη
    -Υποχρεωτικη Πολεμικη Εκπαιδευση σε ολα τα αγορια και τα κοριτσια,
    Ελληνοπρεπη Παιδεια, και Υποχρεωτικη θητευση ολων των νεων
    στους θεσμους της Πολιτειας αναλογα με τα ενδιαφεροντα τους και
    τις ικανοτητες τους
    -Υποχρεωση ολων των πολιτων σε συμμετοχικη πολιτεια καθ’ολη την
    διαρκεια του βιου με φωνη , αγορευση, προτασεις, αντιπροτασεις κ.ο.κ
    και οχι καλλιστεια τυραννων οποτε αποφασισουν οι τυραννοι με
    λευκη επιταγη η οποια αντικαθισταται απο μια νεα λευκη επιταγη
    η οποια διαιωνιζει τον φαυλο κυκλο.

    Και επειδη και ο Θεος ο ιδιος να μας παραδωσει το πλεον
    θεοπνευστο και δημοκρατικο Συνταγμα η ανθρωπινη προδοτικη
    φυση παντα καιροφυλακτει-

    πολιτες οπλοφορουντες οι οποιοι μονιμως θα επαγρυπνουν,
    θα ελεγχουν και θα αποτρεπουν

    - συμπολιτες που συνομωτουν καταλυση Πολιτευματος/Συνταγματος

    -ξενες χωρες οι πρακτορες αυτων που επιβουλευονται την
    εδαφικη ακεραιοτητα, την εθνικη συνοχη, τον γενεαλογικη συνεχεια,
    την ιστορια, τον πολιτισμο, και οτιδηποτε στρεφεται κατα των ριζων
    και του πεπρωμενου του εθνους

    -καθε πολιτης θα υποχρεουται ενοπλως οπου απουσιαζουν,
    κωλυσιεργουν, η αδυνατουν καθ’οιονδηποτε τροπο να επεμβουν
    εγκαιρως οι δυναμεις ασφαλειας και Στρατος να απωθησουν εισβολεις και εγκληματικα στοιχεια και να προστατεουουν ιεραρχικα

    πρωτα την πατριδα
    μετα εστιες, βωμους, οικογενεια
    ητοι εθνος, ζωη, τιμη, περιουσια

    Κανενα “χαρτι” ειτε λεγεται Συνταγμα ειτε λεγεται Συνθηκη,
    ειτε ακομη λεγεται ψηφισμα ΟΗΕ ποτε και πουθενα στον κοσμο
    δεν εγινε σεβαστο διχως επιβολη των οπλων η την απειλη χρησης.

    -Ποσα ψηφισματα η Κυπρος? στα σκουπιδια
    -Ποσα ψηφισματα η Παλαιστινη? παρομοιως
    -Ποσες Διεθνεις Συνθηκες η Ελλαδα? καθε μερα κουρελοχαρτο
    απο την Τουρκια
    -Ποσα συνταγματικα και νομικα προνομια απολαμανει
    η Τυραννοκρατια? γιατι λοιπον αφου ειναι θωρακισμενη με νομικα
    οπλα τα οποια ειναι αδιανοητα για οποιοδηποτε αλλο πολιτη δεν
    επαναπαυεται σε αυτα αλλα φροντιζει να διατηρει ολοκληρα
    στρατευματα να την περιφρουρουν και να διαμενει σε απορθητα
    φρουρια?

    Ο φοβος φυλαει τα ερμα μεχρι στιγμης μονης κατευθυνσης,
    πανοπλοι τυραννοι οι οποιοι σε καθημερινη βαση τρομοκρατουν
    τον ιθαγενη , και καθε τεσσερα χρονια διοργανωνουν καλλιστεια
    ενιοτε με ανταλλαγμα χαντρες και καθρεπτακια για τα πιο υπακουα
    οικοσιτα

    αναποδογυρισμα του “τραπεζιου” με τρομοκρατηση των τυραννων
    οπου τα τυραννικα ενστικτα θα ενταφιαζονται υπο τον φοβο ενοπλων και επαγρυπνουντων πολιτων , και οι οποιοι τυχον υποψηφιοι τυραννοι θα ζουν το ανεκπληρωτο ονειρο μονο στο φαντασιακο τους ,
    και οχι καταδυναστευοντας και θανατωντας τους Ελληνες πολιτες.

    “τα εμα παντα μετ’εμου φερω”
    “λογων αληθων εκφοραν παντα ποιου”
    “ελευθερον πνευμα ουδεποτε εκποιου”

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ηνιοχος 09/12/2010 00:08:09

      Kουραστικό είναι ρε πατριώτη το ιδιο τροπάρι σε κάθε ανάρτηση..
      Να χαρείς,δεν νομίζω ότι κερδίζεις τίποτα έτσι......

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ παγωτατζής 09/12/2010 02:25:44

        Κερδιζω αυτα που δεν μπορεις να κερδισεις εσυ στην
        πολυχρωμη παραγκα και "χανω" οσα σου εχει
        εξασφαλισει η διαμονη σου εκει.