#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η JP Morgan προτείνει επέκταση του Μνημονίου ως το 2018 !!!



Η Ελλάδα ίσως χρειαστεί να παρατείνει τη διάρκεια του πακέτου στήριξης ΕΕ-ΔΝΤ, ύψους 110 δισ. ευρώ, κατά 3 έως 6 χρόνια, προκειμένου να αποφύγει το ενδεχόμενο της στάσης πληρωμών, επισημαίνει σε ανάλυση του ο αμερικανικός οίκος JP Morgan Chase & Co.

«Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη επιλογή, πραγματικά, δεδομένου του ελλείμματος που είναι τόσο υψηλό», είπε ο επικεφαλής στρατηγικής για τα ευρωπαϊκά επιτόκια της JP Morgan στο Λονδίνο, σύμφωνα με το Bloomberg.

«Είτε κάποιες άλλες χώρες θα αναλάβουν να μετακυλήσουν τα δάνεια, ουσιαστικά "διαγράφοντας" χρέος, ή η Ελλάδα θα αναδιαρθρώσει το χρέος της και οι αγορές θα αρχίσουν πάλι να "παγώνουν". Θα χρειαστούν περισσότερη βοήθεια μετά τη λήξη του πακέτου αν είναι να αποφευχθεί το ενδεχόμενο της πτώχευσης», τόνισε.

Το πακέτο στήριξης ΕΕ-ΔΝΤ έχει διάρκεια μέχρι το 2012. Ωστόσο, παρά τη συμφωνία του περασμένου Μαΐου, τα ελληνικά ομόλογα συνεχίζουν να δέχονται ισχυρές πιέσεις και το spread με τους γερμανικούς τίτλους είναι πάνω από τις 900 μονάδες βάσης.

Πάντως, σήμερα, Παρασκευή, οι ελληνικοί τίτλοι ενισχύονται για πρώτη φορά τις πέντε τελευταίες ημέρες, με το επιτόκιο (κινείταιο αντιστρόφως ανάλογα της τιμής) του 10ετούς ομολόγου αναφοράς να υποχωρεί κατά 11 μονάδες βάσης στο 11,70%.

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2010 16:27:29

    Μόνο μέχρι το 2018?
    Μα τα μέτρα του κατάπτυστου μνημονίου, που έφερε στην Ελλάδα το κατάπτυστο ΔΝΤ με τις ψήφους του GAP και του ΠΑΣΟΚ, του ΛΑΟΣ και της εξαφανισμένης Ντόρας, έχουν προβολή μέχρι το 2050. Γιατί να μην πάει μέχρι τότε?
    Το ξύλο πότε θα το φάνε?

    • Ουγγρος avatar
      Ουγγρος @ Orestios 11/09/2010 12:25:36

      Σήμερα στην Θεσσαλονίκη

    • Αλφα-Βήτα avatar
      Αλφα-Βήτα @ Orestios 11/09/2010 12:29:19

      Πρίν είχε ήδη προτείνει την παράτηση ο Μέγας Μπάμπης, κατευθείαν ανδρείκελο των οίκων συμμόρφωσης

  2. themos avatar
    themos 10/09/2010 16:32:34

    Τα μνημόνια θα πάνε μέχρι το 2030. Ο λαϊκισμός καλά κρατεί http://taxalia.blogspot.com/2010/09/blog-post_5391.html Περαστικά μας

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/09/2010 16:47:09

    Η είδηση είναι εξαιρετικά σημαντική.

    Η Κυβέρνηση του Παπανδρέου ισχυρίζεται δεξιά και αριστερά ότι το μνημόνιο όχι μόνο δεν βελτίωσε την κατάσταση,αλλά την επιδεινώνει περαιτέρω.

    Παράλληλα, διαδίδουν οτι δεν υπάρχουν κοινωνικές αντοχές για νέα μέτρα, τα οποία υπό τις παρούσες συνθήκες φαίνονται αναπόφευκτα.

    Τα νούμερα δεν βγαίνουν με τίποτα και είναι σχεδόν αδύνατον να συντάξουν σχέδιο προϋπολογισμού.

    Είναι, λοιπόν, πιθανόν να ζητήσουν παράταση 1-2 χρόνια.

    Ο Παπαδήμος θα αναλάβει να πείσει την ΕΚΤ.

    Ο πρώην Σύμβουλος του Πρόντι, τις διεθνείς αγορές.

    Ο Στρος Καν,ούτως ή άλλως επειδή ενδιαφέρεται για την Προεδρία της Γαλλίας, δεν θέλει να έχει στις πλάτες του μια αποτυχία της Ελλάδος.
    Θα είναι θετικός.

    Απλώς προετοιμάζουν το έδαφος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 10/09/2010 16:55:55

      Κοινώς απέτυχαν.
      Αλλά κάνουν την κολοτούμπα γιατί έχουν ρεύμα εκλογικής νίκης. χαχαχα

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Orestios 10/09/2010 17:01:22

        Ρεύμα εκλογικής νίκης;

        Πως το έλεγε ο Τσιτσάνης;
        "Με παρέσυρε το ρεύμα...!"

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 10/09/2010 17:11:54

        Μα η προπαγάνδα έχει σκιστεί να μας λέει πόσο ισχυρό είναι το ρεύμα νίκης του ΠΑΣΟΚ.
        Την κολοτούμπα πώς την δικαιολογούν?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Orestios 10/09/2010 17:16:30

        "Θα διαπραγματευτούν σκληρά για να χαλαρώσουν τις πιέσεις και θα πανηγυρίζουν ότι εξασφάλισαν μεγαλύτερο χρόνο συμμόρφωσης!"

        Λέω,εγώ τώρα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 10/09/2010 17:20:16

        Το μόνο που χαλαρώνει είναι το γκρόβερ τους.
        Το ξύλο ξέρουν πότε θα το φάνε?

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 10/09/2010 17:02:00

    "If you have to ask how much it costs, you can't afford it."
    ~J.P. Morgan: The most influential Banker in history

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ η Dimi 10/09/2010 17:03:43

      Γειά σου
      Dimi.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κώστας Ροδινός 10/09/2010 17:48:35

        Γειά σου Κώστα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ η Dimi 10/09/2010 17:05:58

      Αυτοί και η Goldamnn! Οι αγαπημένες των απανταχού αντι-"νεοταξικών"!
      Έρωτας και μίσος σε οικονομική συσκευασία.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ η Dimi 10/09/2010 17:09:13

      The Creatures from Jekyll Island!

    • Ηνιοχος avatar
      Ηνιοχος @ η Dimi 11/09/2010 04:48:50

      most ο ΚοκκινοΑσπιδης στο Λοντινιουμ

      <>

      σημ οι γραφες λενε οτι ΖΠ,Πετροφιλος,Σνιφ,Κουνης,Σρουδης
      κλπ υπαλληλοι του ΚοκκινοΑσπιδη

      Κ

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ Ηνιοχος 11/09/2010 04:56:00

        <>

        ΚοκκινοΑσπιδης

      • Ηνιοχος avatar
        Ηνιοχος @ Ηνιοχος 11/09/2010 05:01:03

        Δεν με νοιαζει ποιος Καραγκιζης καθεται στον θρονο της
        Αυτοκρατοριας που ηλιος ποτε δεν δυει,και τι νομους
        ψηφιζει,αφου κρατω την εξουσια στα χερια μου, μεσω
        του νομισματος.

  5. Paranoia avatar
    Paranoia 10/09/2010 18:27:08

    Κάποιος σοβαρός κυβερνήτης αυτής της χώρας πρεπει κάποτε να κινηθεί νομικά εναντίον όλων αυτών των απατεώνων, γιατί περι απατεωνων πρόκειται.

  6. ataktos avatar
    ataktos 10/09/2010 19:03:52

    αυτοί πάντα είναι αισιόδοξοι και τους "θαυμάζω" .. μάλλον για αυτό την χρηματοδοτούν χρόνια και ... μόνιμα οι Ελληνικές Κυβερνήσεις χιχχι

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 10/09/2010 21:02:14

      Αυτούς και την Goldman Sachs

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/09/2010 21:40:32

    Καλά 40άντα. Θα το φάμε όλο το αγγούρι για να δούμε!

  8. Vax avatar
    Vax 11/09/2010 02:44:35

    Ε ρε Ουγγαρία που σας χρείαζεται!!!

    • Παρτο αλλιως... avatar
      Παρτο αλλιως... @ Vax 11/09/2010 04:59:32

      @VAX

      Μάλλον Γερμανία του '33-'39 μας χρειάζεται...

      Για να μην πω μια πιο πρόσφατη επταετία...

      Όσον αφορά την Ανάπτυξη πάντα φυσικά...

      • Vax avatar
        Vax @ Παρτο αλλιως... 11/09/2010 12:53:32

        Κόψε κάτι αγαπητέ...χαχα! Μη λες τέτοια!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Παρτο αλλιως... 11/09/2010 20:55:31

        Γερμανία + Γαλλία του 2012 μάλλον, είναι και ρεαλιστικότατο. Άνοιξε λίγο τη φαντασία σου, και ...Παρτο αλλιως!

  9. στ. τακης avatar
    στ. τακης 11/09/2010 12:24:19

    ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Η ΕΤΑΙΡΊΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ LEEMAN BRADERS.