#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2010 00:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Goldman Sachs αποσύρει τα bets σε Ευρώ μετά τις εξελίξεις!!!



Οι διεθνείς αγορές διαψεύδουν οικτρά τον Πρωθυπουργό…

Ο Γ. Παπανδρέου στις δηλώσεις του ανακοίνωσε ότι οι ηγέτες της Ε.Ε συμφώνησαν για έναν Ευρωπαϊκό μηχανισμό που εγγυάται μαζί με το Δ.Ν.Τ τη σταθερότητα στην ευρωζώνη.

Τώρα, πως τέτοιες δηλώσεις γίνονται ανεκτές από την Ευρωπαϊκή Ένωση, αυτό θα πρέπει να μας απασχολήσει πολύ σοβαρά. Είτε η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν μας υπολογίζει καθόλου μα ΚΑΘΟΛΟΥ σαν χώρα, είτε έρχονται άσχημες εξελίξεις συγκεκριμένα για την Ελλάδα. Δεν είναι δυνατόν μετά την δήλωση Τρισέ να βγαίνει ο κύριος Παπανδρέου και να εκτοξεύει αυτή την ανεκδιήγητη φωτοβολίδα. Δεν είναι δυνατόν λίγες ώρες πριν ο Πεταλωτής να λέει ότι “Δεν συζητάμε το ενδεχόμενο συνεργασίας με το ΔΝΤ” και τώρα ο πρωθυπουργός να το θεωρεί “επιτυχία”.

http://olympia.gr/

Κοιτάξτε τώρα πως οι ¨αδυσώπητες” αγορές που δε μπορούν να κατανοήσουν το “χιούμορ” του κυρίου Παπανδρέου, αντιδρούν στην είδηση:

 - John Curran, πρόεδρος της Canadian Forex: Μας λένε ότι η αγορά δε νοιάζεται που η Γαλλία και η Γερμανία δίνουν “πράσινο φως” στο ΔΝΤ στην υποτιθέμενη στήριξη της Ελλάδας… Ναι και εγώ, έχω ένα ασφαλές πλάνο για να κερδίσω το λαχείο!! Κάντε επιτέλους ένα σχέδιο της προκοπής!

- Οι υποτιθέμενοι “αρωγοί” του σχεδίου διάσωσης εκτός από το ΔΝΤ, Δεν κατονομάζονται!!

- Camilla Sutton, της Bank of Nova Scotia: Η δήλωση Τρισέ ήταν ενδεικτική για την αβεβαιότητα στην ΕΕ. Η εμπλοκή του ΔΝΤ θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στο Ευρώ!

- Η Goldman Sachs απέσυρε όλα τα “πονταρίσματα” της σε Ευρώ (για άνοδο επί του Δολαρίου), ενώ 5 αναλυτές της σε επικοινωνία τους με το Bloomberg δήλωσαν ότι οι επιπτώσεις από αυτή την πολιτική απόφαση θα είναι δυσμενέστερες για το Ευρώ από ότι οι αναμενόμενες κυκλικές επιπτώσεις και θα διαρκέσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Εντέλει για ποιούς ήταν ικανοποιητική αυτή η απόφαση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/03/2010 00:43:52

    Θα πέφτει λίγο το spread, θα πέφτει και το ευρώ. 313,6 και 1,3277

  2. Orestios avatar
    Orestios 26/03/2010 00:45:27

    Από την απέναντι όχθη.

    http://www.zerohedge.com/article/ecu-groups-philip-manduca-we-are-tipping-point-and-only-thing-may-save-euro-collapse-us

  3. Orestios avatar
    Orestios 26/03/2010 00:51:46

    Το χεράκι της Goldman Sachs αναδεύει το σύστημα. Τί σχέση έχει με την Ελλάδα?

  4. Olympia avatar
    Olympia 26/03/2010 00:56:42

    Συμπλήρωσε και αυτό:http://olympia.gr/2010/03/25/%ce%b5%ce%b3%ce%b3%cf%85%ce%ac%cf%84%ce%b1%ce%b9-%ce%bc%ce%b1%ce%b6%ce%af-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf-%ce%b4-%ce%bd-%cf%84-%cf%84%ce%b7-%cf%83%cf%84%ce%b1%ce%b8%ce%b5%cf%81%cf%8c%cf%84%ce%b7%cf%84/
    Με σχεδιάγραμμα της ανόδου των Spreads μετά την ανακοίνωση στο τέλος του άρθρου. Μας δουλεύει ψιλό γαζί ο ΓΑΠ.

  5. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 26/03/2010 00:58:18

    έχει εσωτερική πληροφόρηση... από Σημίτη μεριά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Βρασίδας 26/03/2010 01:02:43

      Αυτός έβαλε το στέλεχος της στον Οργανισμό Διαχείρησης Δημοσίου Χρέους?

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Βρασίδας 26/03/2010 01:18:05

      πού να ξέρω μου βάζεις δύσκολα. Ότι συνεργάζονται από παλιά όμως είναι τοις πάση γνωστό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Βρασίδας 26/03/2010 01:43:07

      Κάνε λίγο research Βρασίδα. Ο.Δ.ΔΗ.Χ

  6. anonymous avatar
    anonymous 26/03/2010 01:20:28

    Η απόφαση είναι ικανοποιητική για τους Γερμανούς.
    Τα πράσινα blogs κλαίνε ή δε μιλάνε. Κοινώς τον ήπιαμε. Το μόνο που μας δώσανε είναι μια υπόσχεση να μας δώσουν λεφτά αν βρεθούμε σε αδυναμία πληρωμής. Τίποτε άλλο.

  7. NIKOLAS diaSHMOS avatar
    NIKOLAS diaSHMOS 26/03/2010 01:29:17

    άρες μάρες κουκουνάρες για ακόμη μια φορά απ΄το olympia

    • Olympia avatar
      Olympia @ NIKOLAS diaSHMOS 26/03/2010 08:46:31

      Όχι από το Olympia γλυκέ μου. από το BLOOMBERG και τις αγορές. Δες το γράφημα, δεν είναι photoshop.

  8. Ν. ΚΟΦΑΣ avatar
    Ν. ΚΟΦΑΣ 26/03/2010 05:31:49

    Να στέλνατε το Καραμανλή να τα κάνει καλλίτερα. Σας ενόχλησε που ο Γιωργάκης τα κατάφερε. Στη πράξη όλα φαίνονται. Σήμερα, 26.03.10, θα δείτε το χρηματηστήριο καί τα spreads καί θα καταπιέτε τη γλώσα σας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ν. ΚΟΦΑΣ 26/03/2010 07:18:42

      Μακάρι να ανέβει το χρηματιστήριο, και να πέσουν τα spreads, και να μην ανάβει η ανεργία, και να σταματήσει το λάδωμα, και οι παραβιάσεις των Τούρκων, και να ανέβει το ΑΕΠ. Μακάρι. Ώρες είναι να τσακωθούμε για το αν θα φαλιρισουμε έτσι, ή αλλιώς.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Ν. ΚΟΦΑΣ 26/03/2010 08:27:35

      'Να στέλνατε τον Καραμανλή να τα κάνει καλύτερα'.Μήπως μέσα σ'όλα, το κατάφεραν κι αυτό τα κανάλια;Να στείλουν 'αντ'αυτού',έναν απλό βουλευτή; Με σκοπό να του χρεώσουν ΚΑΙ όλ'αυτά που από ψές μαγειρεύονται;Το...Γιωργάκης ,πως να το εκλάβουμε δικέ μας;Υιοθετείς τον 'όρο',ή απλά ειρωνεύεσαι; Διότι άν μεν συμβαίνει το πρώτο,σε βρίσκω μικρόψυχο(ή ...του Βαγγέλα;;).Αν συμβαίνει το δεύτερο,θα σου συνιστούσα να καρτερείς με αγωνία, τις γκαστρωμένες νύχτες. Οσο γιά το χρηματιστήριο και τα spreads,όλοι οι ΣΩΣΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ (αντιλαμβάνεσαι υποθέτω γιά ποιούς μιλάμε),εύχονται ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ γιά την πατρίδα τους.
      Πάντως γιά να μην σεκλετίζεσαι,σήμερα το MEGA,από πουρνό-πουρνό,άρχισε το maquillage.Οι αξιότιμοι και συνάμα εγκυρότατοι οικονομικοπολιτικοί αναλυτές κύριοι Καμπουράκης και Οικονομέας,εκτός από την 'περιποίηση προσώπου και σώματος',ανέλαβαν και ιατρικές υπηρεσίες: Αυτές της προνάρκωσης.Οσο γιά το άλλο κανάλι,το ανταγωνιστικό ANTENNA,είχε φάτσα-κάρτα την φράση 'φέρτε πίσω τα κλεμένα',εννοώντας προφανώς...κάποιους άλλους που ΑΣΦΑΛΩΣ δεν τους γνωρίζει.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Ν. ΚΟΦΑΣ 26/03/2010 13:14:45

      Μέχρι πότε ρε ακατανόμαστε θα ανεβαίνει το Χ.Α και θα πέφτουν τα spreads ?

      Μέχρι τις 13:00 ? Μέχρι τις 15:00 το μεσημέρι ? Μέχρι αύριο ?

      Και μετά ?

    • Marsouta Evangelia avatar
      Marsouta Evangelia @ Ν. ΚΟΦΑΣ 26/03/2010 21:34:24

      Αν δεν μιλούσε ο Σαμαράς στη Μέρκελ κλίσμα θα μας κάνανε. Διότι όπως είναι γνωστό το κόμμα της Μέρκελ, του Σαρκοζί και του Μπερλουσκόνι ανήκουν στην ίδια κοινοβουλευτική ομάδα στο Ευρωκοινοβούλιο με τη Νέα Δημοκρατία. Στον Σαμαρά οφείλεται αυτό που συνέβη στις Βρυξέλλες γι'αυτό μην περηφανεύεται ο Γιωργάκης για δήθεν επιτυχία του!!!!!!!!!!!!!!!

    • Marsouta Evangelia avatar
      Marsouta Evangelia @ Ν. ΚΟΦΑΣ 26/03/2010 22:17:08

      Αν δεν μιλούσε ο Σαμαράς στη Μέρκελ κλίσμα θα μας κάνανε. Διότι όπως είναι γνωστό το κόμμα της Μέρκελ, του Σαρκοζί και του Μπερλουσκόνι ανήκουν στην ίδια κοινοβουλευτική ομάδα στο Ευρωκοινοβούλιο με τη Νέα Δημοκρατία. Στον Σαμαρά οφείλεται αυτό που συνέβη στις Βρυξέλλες γι’αυτό μην περηφανεύεται ο Γιωργάκης για δήθεν επιτυχία του!!!!!!!!!!!!!!!

  9. xaroylhs avatar
    xaroylhs 26/03/2010 07:30:34

    Εντάξει να μην τρελαθούμε κιόλας ότι ο χορτοφάγος ΓΑΠ έδρεψε δάφνες όπως προσπαθούν να μας πούν οι εκδότες, αλλά να δούμε τα πράγματα λίγο ψύχραιμα .Ποιόν ωφελεί το ακριβό Ευρώ ; κανέναν μόνο όσους ήθελαν να κερδίσουν επενδύοντας σε Ευρώ και όσους νεοέλληνες ήθελαν να αγοράσουν φτηνά Jeep για να τους χαρατσώσουν μετά λόγω κυβισμού .Πιό φτηνό Ευρώ σημαίνει πιό ανταγωνιστικά τα τουριστικά μας πακέτα για 'ολες τις εκτός Ευρώ χώρες ακόμη και τα λίγα καλά προιόντα μας γίνονται αντγωνιστικότερα στίς Αραβικές ιδαίτερα χώρες.Εδώ τολμώ να πώ ότι τα συμφέροντά μας ταυτίζονται με αυτά της Γερμανίας που θέλει πιό φθηνό Ευρώ. Το θέμα είναι η εμπλοκή του ΔΝΤ και πού βλέπει ο χορτοφάγος(90% νερό και 10% άχρηστες ουσίες) ΓΑΠ την επιτυχία!!!όταν θα πούμε πτωχεύσαμε και ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός;
    Σώσον κύριε τον ...λαόν σου!!!

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ xaroylhs 26/03/2010 10:46:28

      Μπορει και να ειναι για να πτωχευσουμε με την ησυχια μας (με την ησυχια του ΓΑΠ) και να μην εχουν προβλημα οι χρεωστες μας και αυτα να γινουν ΟΤΑΝ θα επελθουν οι καταλληλες συγκηριες για να κερδισουν οι συνηθεις υποπτοι.
      Ας το παρουμε αποφαση οτι καποιοι δεν μας θελουν να υπαρχουμε ακομη. Θα τα βρουμε μπροστα μας. ΜΟΝΟ αν συνδεσουμε την οικονομικη μας σταθεροτητα με κατι πολυ σοβαρο, οπως την ετοιμοτητα να προκαλεσουμε μεγαλη ΖΗΜΙΑ σε στρατηγικα σχεδια σε τριτους και αν αποσυντονισουμε το ολον συστημα και αν εχουμκε μεγαλη ικανοτητα ΑΠΟΤΡΟΠΗΣ, για να στηριξουμε τις απειλες μας θα δουμε ασφαλες μελλον.
      Χωρις κοινωνικη συνοχη χωρις στρατο χωρις φρονημα θα γινουνε ενα απομειναρι των βαλκανιων σαν τους λοιπους ψωμολησες ταλιμπαν που τα κατοικουνε κι ακομα χειροτερα.
      Χρειαζεται πολλυ δουλεια να γινει για να σταθουμε στα ποδια μας και να εχουμε εστω ΜΙΑ ευκαιρια για μελλοντικη επιβιωση.
      Τωρα τα σκουπιδοκαναλα θα ευσηχαζουν τον κοσμο και θα πανηγυριζουν μια ανυπαρκτη νικη.
      Μακαρι ο λαος να μην τα χαψει ολα αυτα, αλιμονο μας. Ο Θεος βοηθος Ελληνες.

  10. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 26/03/2010 08:01:24

    ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ...!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/03/2010 08:49:27

    Το ευρω ειναι φυσιολογικο να πεφτει οταν κλονιζεται η συνθηκη του Μααστριχτ.
    Τα "πρασινα blogs" δεν πανηγυριζουν πολυ γιατι ως "επιτυχια" θα θεωρουσαν μονο μια νεα εποχη παροχων που φυσικα δεν θα ελθει.Αλλα για τον ιδιο το ΓΑΠ ειναι επιτυχια αφου επιτυχως εκτελεσε το αντιγερμανικο του σχεδιο για λογαριασμο αλλων.

  12. sovokai avatar
    sovokai 26/03/2010 09:35:37

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΣ ΈΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΤΣΙΝΟ ΠΕΝΑΛΤΥ

  13. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 26/03/2010 10:37:28

    Στα τσακιδια η Goldman & Sachs και καταρα στα σογια των Goldman και των Sachs και των απογονων τους. Να μην δουν ασπρη μερα ουτε αυτοι ουτε οι συνεργατες τους, κι οποιος αλλος ανελαβε αυτα τα κι ολα τα αναλογα βρωμοϊδρυματα που μας υποδουλωσαν τοσες φορες κι αλλες τοσες μας πινουν το αιμα.
    Αμην Θεε μου.

  14. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 26/03/2010 11:02:20

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ!

    Ο ΜΙΝΕΊΚΟ, Google: Mineyko θεωρει (ΓΑΠ για οσους δεν γνωριζουν) οτι πηρε πρασινο φως να αποτελειωσει οτι απεμεινε απο την Ελληνικη Οικονομια και να μας κλωτσησουν μετα με την αναλογη δικαιολογια προς το Δ.Ν.Τ.
    θα βρει τροπο αυτος και οποιο λαμογιο τον ακολουθει, κι οποιος αποβλακωμενος στρατος απο ψωμοζητουλες-παπαγαλλακια σερνεται απο πισω του.
    Θα βρουν τροπο ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ και θα κανουν το παν να παραμεινουν με νυχια και με δοντια γαντζωμενοι στο κουφαρι μας να φανε μεχρι να μη μηνει τιποτε, στ'αληθεια αυτη τη φορα. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΗ?
    Το θεμα ειναι, ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ?

  15. Athenian avatar
    Athenian 26/03/2010 12:25:19

    Ωρέ μικρόψυγοι ο καυγάς είναι αν πέτυχε ο ΓΑΠ που αποκαλείται ακόμα και με το επώνυμο της γιαγιάς του! η αν επιτέλους διαμορφώνονται εκείνοι οι όροι που θα επιτρέψουν για πρώτη φορά η χώρα να αποκτήσει άλλο βηματισμό και να ξεχαστούν όλα τα ανέκδοτα που ακούμε από τους κατά τα άλλα κουτόφραγκους προεξάρχοντος αυτού των Greek statistiks. Αν με ρωτάτε εμένα ο ΓΑΠ μια χαρά τα πήγε μπράβο του και χαράς το κουράγιο του.

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ Athenian 26/03/2010 15:27:26

      Athenian,
      "Αν με ρωτάτε εμένα ο ΓΑΠ μια χαρά τα πήγε μπράβο του και χαράς το κουράγιο του."
      Δεν νομίζω φίλε μου ότι κατaλaβαίνεις και πολύ καλά τί συμφωνήθηκε στις Βρυξέλλες ούτε και πως δουλεύουν οι αγορές.
      Σύντομα θα το καταλάβεις, εν τοις πράγμασι.

  16. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 26/03/2010 15:09:49

    Μικροψυχο αν θες πες μας αλλα οχι μικρομυαλο.
    Το Mineyko παει με το Goldman και το Sachs. Mineyko κερναει, Goldman και Sachs πινει, και Merkel. Ολοι αυτοι ειναι "Γιάννηδες" ξερεις.

    "αν επιτέλους διαμορφώνονται εκείνοι οι όροι που θα επιτρέψουν για πρώτη φορά η χώρα να αποκτήσει άλλο βηματισμό και να ξεχαστούν όλα τα ανέκδοτα που ακούμε από τους κατά τα άλλα κουτόφραγκους προεξάρχοντος αυτού των Greek statistiks"

    Εξηγησε μου να καταλαβω, ποιον αλλο βηματισμο θα αποκτησουμε με την ιδιοφυια του ΓΑΠ. Η ιδια ιδιοφυια δεν ηταν και στη κυβερνηση πριν 10 χρόνια? Μαζι με εναν άλλον απο τους "Γιάννηδες" για πρωθυπουργό. Τι γινοταν πριν 10 χρονια? Δεν ειχαμε ακριβως πριν 10 χρονια την ΙΔΙΑ οικονομικη κατασταση, οπως πολυ σωστα αναφερεται εδω:

    Max Keiser on Inside Story - Greek Debt Crisis - (1/2)
    http://www.youtube.com/watch?v=4A_1AB81KLo

    Συγκεκριμενα απο το 7:41 και μετα ο Max Kaiser ξεκινωντας μας λεει
    "Κατ'αρχάς ας αφησουμε κάτω το ούζο!"
    Γιατί μεθυσμένοι πρέπει να είμαστε αν νομίσουμε οτι οτιδήποτε έχει γίνει τους τελέυταίους 5 μήνες έχει και τη παραμικρή σχέση με τη λέξη ΠΡΟΟΔΟ. Οχι δεν μιλώ υπερ της Ν.Δ. αυτή τη στιγμή, εχω ολλά να τους σύρω ΑΛΛΑ. Δεν γίνεται να λεμε οτι ο ΓΑΠ, ΕΙΔΙΚΑ ο ΓΑΠ μας φέρνει στο μονοπάτι για ενα καλύτερο μέλλον. Στο μέλλον των ομοϊδεατών του των "Γιαννηδων" μπορεί, οχι το δικό μας όμως.
    Δωσε μου επιχειρηματα που ανατρεπουν αυτα που ο Max kaiser αναφερει απο το 7:40 και μετα, αλλιως είσαι ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΝΟΝΤΑΙ! Οπως αναφέρει ο ιδιος ως ανέκδοτο για εμάς, νεο ανέκδοτο. Το να αλλάξω τα παλιά ανέκδοτα των ευρωπαίων με καινούρια δεν ειναι σημείο προόδου. Αν αυτό υπονοείς οτι έκανε ο ΓΑΠ, τότε ναι έχεις δίκιο, αλλά αυτό ΔΕΝ είναι επιτυχία. Οπότε ΓΑΠ=FAIL, ακόμη.

  17. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 26/03/2010 15:20:00

    Μικροψυχο αν θες πες μας αλλα οχι μικρομυαλο.
    Το Mineyko παει με το Goldman και το Sachs. Mineyko κερναει, Goldman και Sachs πινει, και Merkel. Ολοι αυτοι ειναι "Γιάννηδες" ξερεις.

    "αν επιτέλους διαμορφώνονται εκείνοι οι όροι που θα επιτρέψουν για πρώτη φορά η χώρα να αποκτήσει άλλο βηματισμό και να ξεχαστούν όλα τα ανέκδοτα που ακούμε από τους κατά τα άλλα κουτόφραγκους προεξάρχοντος αυτού των Greek statistics"

    Εξηγησε μου να καταλαβω, ποιον αλλο βηματισμο θα αποκτησουμε με την ιδιοφυια του ΓΑΠ. Η ιδια ιδιοφυια δεν ηταν και στη κυβερνηση πριν 10 χρόνια? Μαζι με εναν άλλον απο τους "Γιάννηδες" για πρωθυπουργό. Τι γινοταν πριν 10 χρονια? Δεν ειχαμε ακριβως πριν 10 χρονια την ΙΔΙΑ οικονομικη κατασταση, οπως πολυ σωστα αναφερεται εδω:

    Max Keiser on Inside Story - Greek Debt Crisis - (1/2)
    http://www.youtube.com/watch?v=4A_1AB81KLo

    Συγκεκριμενα απο το 7:41 και μετα ο Max Kaiser ξεκινωντας μας λεει
    "Κατ'αρχάς ας αφησουμε κάτω το ούζο!"
    Γιατί μεθυσμένοι πρέπει να είμαστε αν νομίσουμε οτι οτιδήποτε έχει γίνει τους τελέυταίους 5 μήνες έχει και τη παραμικρή σχέση με τη λέξη ΠΡΟΟΔΟ. Οχι δεν μιλώ υπερ της Ν.Δ. αυτή τη στιγμή, εχω ολλά να τους σύρω ΑΛΛΑ. Δεν γίνεται να λεμε οτι ο ΓΑΠ, ΕΙΔΙΚΑ ο ΓΑΠ μας φέρνει στο μονοπάτι για ενα καλύτερο μέλλον. Στο μέλλον των ομοϊδεατών του των "Γιαννηδων" μπορεί, οχι το δικό μας όμως.
    Δωσε μου επιχειρηματα που ανατρεπουν αυτα που ο Max kaiser αναφερει απο το 7:40 και μετα, αλλιως είσαι ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΝΟΝΤΑΙ! Οπως αναφέρει ο ιδιος ως ανέκδοτο για εμάς, νεο ανέκδοτο. Το να αλλάξω τα παλιά ανέκδοτα των ευρωπαίων με καινούρια δεν ειναι σημείο προόδου. Αν αυτό υπονοείς οτι έκανε ο ΓΑΠ, τότε ναι έχεις δίκιο, αλλά αυτό ΔΕΝ είναι επιτυχία. Οπότε ΓΑΠ=FAIL, ακόμη.

  18. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 26/03/2010 15:26:56

    Οχι κύριε.
    Ιδού:
    http://www.youtube.com/watch?v=4A_1AB81KLo
    Μετά το 7:41 γιατί απο εκεί και με΄τα είναι το ζουμί, ποιό πριν απλά εμφανίζωνται κάτι δικοί μας και λένε τις συνήθεις μπούρδες που ακούμε κι απ τα ΜΜΕ μας. Ξεκινάει λέγωντας "Ας αφήσουμε κάτω τα ούζα" και συνεχίζει να αναλύει οτι το 2000 2001 υπηρχε ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ οικονομικη κατασταση για την Ελλ. οικονομια κι αναρωτιέται ΓΙΑΤΙ τώρα είμαστε οι αποδιομπομαπαίοι της Ε.Ε.
    Αυτός είναι ο Max Kaiser στο "Max Keiser on Inside Story - Greek Debt Crisis - (1/2)"
    Φρονώ οτι ο ΓΑΠ κατά το 2000 2001 ήταν στη Κυβέρνηση.
    Το Mineyko το ανέφερα γιατί είναι οτι το Goldman και το Sachs και αν θέλεις και το Merkel. "Γιάννης" δηλαδή κερνά και "Γιάννης" πίνει.
    Φερε επιχειρήματα πτι εχει ΑΔΙΚΟ ο Max Keiser.

  19. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 26/03/2010 15:31:54

    Οχι κύριε.
    Ιδού:
    Πάτε/πήγαινε στο Google και στο search βάλε 4A_1AB81KLo
    Max Keiser on Inside Story - Greek Debt Crisis - (1/2)
    Μετά το 7:41 γιατί απο εκεί και με΄τα είναι το ζουμί, ποιό πριν απλά εμφανίζωνται κάτι δικοί μας και λένε τις συνήθεις μπούρδες που ακούμε κι απ τα ΜΜΕ μας. Ξεκινάει λέγωντας "Ας αφήσουμε κάτω τα ούζα" και συνεχίζει να αναλύει οτι το 2000 2001 υπηρχε ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ οικονομικη κατασταση για την Ελλ. οικονομια κι αναρωτιέται ΓΙΑΤΙ τώρα είμαστε οι αποδιομπομαπαίοι της Ε.Ε.
    Αυτός είναι ο Max Kaiser στο "Max Keiser on Inside Story - Greek Debt Crisis - (1/2)"
    Φρονώ οτι ο ΓΑΠ κατά το 2000 2001 ήταν στη Κυβέρνηση.
    Το Mineyko το ανέφερα γιατί είναι οτι το Goldman και το Sachs και αν θέλεις και το Merkel. "Γιάννης" δηλαδή κερνά και "Γιάννης" πίνει.
    Φερε επιχειρήματα πτι εχει ΑΔΙΚΟ ο Max Keiser.

    Τι ακριβώς πέτυχε δηλαδή ο ΓΑΠ?
    Να αλλάξουν μορφή τα ανέκδοτα για εμάς? Παρατήρησε το ανεκδοτο του Kaiser οτι "μας αρέσει να αυτομαστιγονώμαστε". Μονο αυτό πέτχυε ο ΓΑΠ. Αυτο είναι πρόοδος?

    " Athenian says:
    26/03/2010 at 12:25

    Ωρέ μικρόψυγοι ο καυγάς είναι αν πέτυχε ο ΓΑΠ που αποκαλείται ακόμα και με το επώνυμο της γιαγιάς του! η αν επιτέλους διαμορφώνονται εκείνοι οι όροι που θα επιτρέψουν για πρώτη φορά η χώρα να αποκτήσει άλλο βηματισμό και να ξεχαστούν όλα τα ανέκδοτα που ακούμε από τους κατά τα άλλα κουτόφραγκους"

    Τι θα επιτρέψει για πρώτη φορά τη χώρα να αποκτήσει άλλο βηματισμό? τα διαφορετικά ανεκδοτα?
    Ας αφήσουμε κάτω τα ούζα!

  20. Athenian avatar
    Athenian 26/03/2010 18:49:21

    Tα επιχειρήματά μου
    Από Wikipedia:
    Max Keiser (born January 23, 1960) is a film-maker, broadcaster and former broker and options trader. Keiser is the host of On the Edge, a program of news and analysis hosted by Iran's Press TV.
    Aπό το οικονομικό ρεπορτάζ:
    Αυτή την ώρα ΓΔ ΧΑ +4,12 spread δεκ. ομολόγου 307,1 € vs USD 1,33
    Τα επιχειρήματα του paratiritis2000
    Μineyko=Golman&Sachs=Merkel
    προτιμώ μετά από αυτά να αυτομαστιγώνομαι....

  21. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 27/03/2010 08:16:47

    Μεγαλε το karmabanque το προσπeρασες τελείως?
    Ο τύπος απλα είναι ιδιοφυία!
    Διάβασε και το υπόλοιπο wiki θα βρείς ενδιαφέρωντα πράγματα.
    Δε γέρνει προς τα κει που ΄γερνει ο ΓΑΠ είναι αλήθεια. Δηλαδή Εβραίους Τραπεζίτες. Γέρνει προς Ρώσους τραπεζίτες, βασικα μάλλον αυτό θα ειναι που θα ενοχλεί περισσότερο εσένα.
    Άσχετο, θα ήθελα κάποιος να κάνει edit ενα video απο τη ταινία 300 και στη θέση που του Πέρση που ο Λεωνίδας κλωτσά στο Πηγάδι να βάλουμε να κλωτσά το ΓΑΠ μαζί και μαζί του κι έναν άλλο που η κελεμπία του θα γράφει Goldman Sachs. Γίνεται?
    Θα το πλήρωνα χοντρά λέμε! LOL!
    Τώρα αυτομαστιγώσου αβέρτα. Προσπέρασες τη μαϊμουνιά του Σημίτη/ΓΑΠ το 2000 και τη συνεργασία τους με Goldman Sachs για να φτάσουμε εδω ου φτάσαμε και σου αξίζει πολύ αυτομαστίγωμα.