17/01/2012 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Fitch προεξοφλεί χρεοκοπία τον Μάρτιο

Όπως μεταδίδει το πρακτορείο Reuters ο οίκος αξιολόγησης Fitch προεξοφλεί ότι η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει και μάλιστα πολύ σύντομα εξαιτίας του "κουρέματος" των ομολόγων, αλλά και της αδυναμίας της να αποπληρώσει το ομόλογο που λήγει στις 20 Μαρτίου.

Σύμφωνα με το Ε. Πάρκερ, εκτελεστικό διευθυντή της Fitch, η ανταλλαγή των παλιών ελληνικών ομολόγων με νέα ομόλογα (PSI) θα θεωρηθεί χρεοκοπία από τους οίκους αξιολόγησης: «Το αποκαλούμενο PSI, για μας, θα μετρά ως χρεοκοπία, είναι σίγουρα χρεοκοπία για εμάς. Eπομένως, δεν θα αποτελέσει έκπληξη όταν η ελληνική χρεοκοπία συμβεί πραγματικά, και την περιμένουμε να έλθει σύντομα».

Χθες και ο Μόριτς Κράμερ, υπεύθυνος του οίκου Standard & Poor's για την αξιολόγηση της πιστοληπτικής ικανότητας των ευρωπαϊκών χωρών, είχε δηλώσει ότι η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει.

Σύμφωνα με το Reuters, ο χρόνος της Αθήνας τελειώνει και, για το λόγο αυτό, θα πρέπει να υπάρξει συμφωνία με τις τράπεζες μέσα στις αμέσως επόμενες ημέρες, προκειμένου να αποφευχθεί η χρεοκοπία.

Κατά την Fitch το χειρότερο σενάριο θα ήταν μια άτακτη χρεοκοπία. «Αυτό θα ήταν, κατά τη γνώμη μας, μια πραγματικά άσχημη κατάσταση, αλλά σίγουρα δεν περιμένουμε ότι θα συμβεί καθώς, ξεκάθαρα, σε μια λογική κατάσταση θα έλεγε κανείς ότι οι Έλληνες πολιτικοί και οι ευρωπαϊκές αρχές θα διασφαλίσουν ότι δεν θα συμβεί» δήλωσε ο Πάρκερ.

Κατά το Reuters, αλλά και την Fitch, κομβική ημερομηνία είναι η 20ή Μαρτίου 2012, όταν δηλαδή θα λήξει το τριετές ομόλογο ύψους 14,5 δισ. ευρώ το οποίο δεν θα μπορεί η Ελλάδα να αποπληρώσει αν δεν υπάρξει προηγουμένως συμφωνία για το κούρεμα και τη νέα δανειακή σύμβαση.

Η συνέχεια σε αυτό που αναρτήσαμε από το πρωί: Η αρχή του τέλους για την Ελλάδα θα σημάνει στις 21 Μαρτίου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mare avatar
    mare 17/01/2012 18:24:43

    «Αυτό θα ήταν, κατά τη γνώμη μας, μια πραγματικά άσχημη κατάσταση, αλλά σίγουρα δεν περιμένουμε ότι θα συμβεί καθώς, ξεκάθαρα, σε μια λογική κατάσταση θα έλεγε κανείς ότι οι Έλληνες πολιτικοί και οι ευρωπαϊκές αρχές θα διασφαλίσουν ότι δεν θα συμβεί»

    Οι πολιτικοι μας κυριε S&P να εισαι σιγουρος πως δεν θα σε απογοητευσουν. Τωρα εαν θα ειναι λογικη η κατασταση, δεν στο εγγυωμαι...

  2. Παναγος avatar
    Παναγος 17/01/2012 18:42:54

    Ε! αφου μας λενε οτι χρεωκοπησαμε αντε να γινει μια ωρα αρχυτερα.
    Τι να πεθανεις Σαββατο τι Κυριακη πρωι??

    Υ.Γ
    Εγω νομιζω μας βρηκαν λαμακες και μας δουλευουν ψιλο γαζι..
    Νομιζουν οτι οι Ελληνες εχουν το ιδιο IQ με το "τετραπερατο" γαπα (της τσαντ)..
    Βεβαια τα 3 εκατ "τετοιοι" που ψηφισαν αυτο το "γαπα" και αυτη την (συν-μορια) καπου εκει βρισκονται.. Τωρα ναχουν κατι παραπανω "δεικτη" απο το γαπα ,δεν λεει και πολλα πραμματα..
    Στα .."δεκατα" θα κολλησουμε τωρα??

    Αλλα ακουω συνεχεια απο τον Σεπτεμβρη οτι ..χρεωκοπαμε!!
    Μπα! Αληθεια?? Και πως τοτε το "γαπα" παει στο Ντουρμπαν για να μιλησει σ κατι μαυρους της "σοσιαλητειας διεθνης"?? Με τι λεφτα??

    Αει σιχτιρ. Καλλιτερα να ..χρεωκοπησουμε.. Εχουμε και κατι .."ανοικτους λογαριασμους" με την (συν-μορια) πασοκ ..
    Το ιδιο δεν ειχανε και οι Λιβυοι??
    Το μαθατε τι καναν στον.. "αδελφο του ..γαπα"??
    Τον ξεμπερδεψαν με κλωτσιες στη μεση του δρομου!!
    ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ και μπραβο τους.....
    Ποιος εχει ..σειρα???

    • βισάλτης avatar
      βισάλτης @ Παναγος 17/01/2012 19:18:31

      Kαλύτερο το συμ(μωρία) ...(.αποδίδεται στον ζουράρι.)....Τώρα οι αγγλοσάξονες ...μαζί με την εν ελλάδι αγγλοσαξονική συμ(μωρία) τους έχουν παίξει στην χρεοκοπία της και περιμένουν σαν τις ύαινες να μας κατασπαράξουν...οπότε τέτοια δημοσιεύματα είναι μάλλον σαν τις φαντασιώσεις πειναλέων ...

      • βισάλτης avatar
        βισάλτης @ βισάλτης 17/01/2012 19:40:39

        "Δεν προκειται για ..”μωρια” (ανοησια και τετοια"

        Καταλαβαίνεις ότι αναφέρομαι στον γεώργιο β΄ και το περιβάλλον του ; δεν υπάρχει συμ(μωρία) εκτός από συμμορία;

        • juliet avatar
          juliet @ βισάλτης 17/01/2012 20:55:48

          Mήπως το παιγνίδι είναι αλλού; Ολο αυτό θυμίζει το δολοφόνο και το θύμα .Ο δολοφόνος ορίζει ημερομηνία που θα κάνει το έγκλημα και το θύμα περιμένει να το σκοτώσει.Αυτό δεν είναι φόνος είναι αναμενόμενος και καρτερικός θάνατος.Μοιάζει με αυτοκτονία που δεν είναι αυτοκτονία γιατί με σκότωσε άλλος πριν προλάβω εγώ γιατί δεν θέλω να νομίζουν ότι αυτοκτόνησα,γιατί θέλω να φαίνομαι Χριστιανός.
          Και ρωτάει ο Πανάγος τη διαφορά ανάμεσα στο Σάββατο και τη Κυριακή.
          Πανάγο μου, άλλο να πεθάνεις Κυριακή πρωΐ αφού έχεις ακούσει δυό πενίες το Σάββατο το βράδυ,και άλλο το Σάββατο .
          Το deal είναι καλά δομημένο.Από τη μία το Γιωργάκι κάνει συνέδρια και ρίχνουμε τα χαρτιά θα μείνει θα φύγει ενώ αυτός άδει ήλθα και θα μείνω.
          Μετά δημοσιεύματα για χρεωκοπία ,εκφοβισμοί ορίζονται ημερομηνίες ,ο Μπένυ πάλι ,μετέωρος παλεύει να σταθεί στα στιβαρά του πόδια .Βρε εσείς ,μήπως το παιντί παίζει μαζί μας ;η έξυπνος πολύ είναι και εμείς ηλιθιοι ,ή αυτός ηλίθιος και εμείς έξυπνοι .Κάτι μας διαφεύγει ,τι; Μήπως η συμμορία είναι καλά οργανωμένη και εμείς ανοργάνωτοι;
          Μήπως όλα γίνονται για να ροκανίσει το χρόνο; Γιατί βέβαια όταν μιλάμε για χρεωκοπία τι εκλογές να γίνουν;Μέχρι το καλοκαίρι ...μετά στάχτη όλα ,το Γιωργάκι πάει για τη διεθνή σοσιαλιστική .Και όλα αυτά είναι δωράκι για τις υπηρεσίες του.Δεν είναι δυνατό -χωρίς σχέδιο-να μας δίνουν παράταση ανανεώνοντας τις ημερομηνίες ,να μας φεσώνουν και πάλι απ΄την αρχή.
          Αλλοστε η ανεργία σ΄όλες τις χώρες της Ευρώπης είναι σε υψηλά επίπεδα και η συνεχόμενη ύφεση θα έχει συνέπεια την περαιτέρω αύξησή της μ΄αποτέλεσμα την κατάρρευση της κοινωνικής συνοχής ανάμεσα στους λαούς της Ευρώπης.Μιά χρεωκοπία της Ελλαδας απειλεί με διάλυση του κοινωνικής συνοχής και αλληλεγγύης των Ευρωπαίων εταίρων,τους συμφέρει; Εκτός αν η ''αδυναμία '' της Γερμανίας τα κάνει στάχτη μπροστά στα νέα επεκτατικά της σχέδια.Μήπως λοιπόν οι ημερομηνίες θ΄ανανεώνονται και εμείς θ΄αργοπεθαίνουμε;

  3. franc avatar
    franc 17/01/2012 19:17:46

    Πάω στοίχημα οτι η Fitch θα διαψευσθεί. Η εξόφληση των 14,5 δις στις 21 Μαρτίου είναι υπόθεση 2 λεπτων (Τόσο χρειάζεται το μηχάνημα στη Φρανκφούρτη για το τύπωμα που δεν υπερβαίνει κάν τα όρια του στατιστικού σφάλματος). Αρκεί να κλείσει το "πονηρό" της μάτι η κα Μέρκελ, όχι βέβαια απο συμπάθεια προς εμάς...

  4. juliet avatar
    juliet 17/01/2012 22:24:56

    http://www.youtube.com/watch?v=A82kt4E6gwA&feature=share

  5. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 18/01/2012 03:30:36

    ΕΡΩΤΩ: Αν αρχίσουν από σήμερα να πιέζουν για μετρητά 30 δις (ως δήθεν εγγὐηση) ώστε να μας έκβιάσουν να γίνει το psi, τι θα λέμε από αύριο??

    Δείτε αυτό!!!!

    http://www.bloomberg.com/news/2012-01-17/greece-nearing-deal-with-private-creditors-marathon-ceo-says.html

    Πιέζουν για ΜΕΤΡΗΤΑ πριν τις 20 Μαρτίου που λήγουν τα 14δις ομόλογά μας και προβλέπουν ότι δεν θα μπορέσει να τα πληρώσει η Ελλάδα !! Η εταιρεία είναι η Marathon Assets!! Διαβάστε και τα σχόλια αναγνωστών του bloomberg από κάτω, θα πάθετε σοκ.....

  6. juliet avatar
    juliet 18/01/2012 09:15:06

    Πίεση ....πίεση ,τα κοράκια ανυπομονούν.Κανείς να πει τι πραγματικά γίνεται;ΚΑΝΕΙΣ;;;;;;;;;;ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;;;ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ;
    Βγες άφωνε Κ.Κ ,βγες να πεις την αλήθεια ,ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ,φοβάσαι τι ; οι ζωές μας ,η Πατρίδα, στα σκουπίδια ;Καλά κάνετε ,αφού σε σκουπιδοντενεκέδες εμπιστευτήκαμε την ελευθερία μας ,την ζωή μας .Όλα στο βωμό του σήμερα και της καλοπέρασης , αλλά υπάρχει και κάτι που δεν μπορείτε να εξασφαλίσετε , ότι άμα πεθάνετε δεν θα σας φάνε τα σκουλίκια .