#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2014 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η "Dream Team” της Δεξιάς



Η εξέγερση (και διαγραφή)  Πολύδωρα, που συγκλόνισε το Πανελλήνιο με την κατάθεση ψυχής, τον ηρωισμό αλλά και το timing στο οποίο εκδηλώθηκε, έχει βάλει φωτιά στη φημολογία σχηματισμού νέας πολιτικής κίνησης.

Μετά τα πολύμηνα σενάρια που ανακάτευαν σερ και παρτάλια, τώρα ρόλο πρωταγωνιστή κατέχει ο Byron. Να ‘τανε το ’21, χρόνια δοξασμένα.

Και ναι μεν ο Λόρδος, βαθύτατα «πολιτικό αν» αρχηγός και πολιτικών «Σουλιωτών» αν χρειαστεί, αλλά για να πετύχει ένα γιουρούσι προς τις Βρυξέλλες, θέλει και άλλους οπλαρχηγούς. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Ο Γιώργος Καρατζαφέρης καταρχήν εμπλέκεται στις φήμες, καθώς φέρεται να θέλει να φέρει στον ΛΑΟΣ πρωτοκλασάτους «παίκτες» από τη ΝΔ, καθώς το 2012 αποψιλώθηκε από προβεβλημένα στελέχη, μετά την ιστορική Πρωθυπουργία Παπαδήμου.

Έπειτα είναι ο -υφυπουργός της μιας μέρας- Νίκος Νικολόπουλος, ο άνθρωπος που ύψωσε το ανάστημα του στην τρόικα. Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος, είναι βέβαιο ότι συζητά με όλους και για όλα. Ίσως ακόμη και για την αμηχανία του το βράδυ της νίκης της ΝΔ τον Ιούνιο του 2012.

Last but not least, o «Μακεδονάρχης» Πανίκας Ψωμιάδης, ο άνθρωπος που αψηφά το Νόμο για να υπηρετήσει τον άνθρωπο, με τα ειρηνικά και ιστορικά 45άρια απευθείας αναθέσεων, ένας πολιτικός που κυνηγήθηκε άγρια από το σύστημα, καθώς είναι πιο δημοφιλής στη Βόρεια Ελλάδα ακόμη και από τον Βασίλη Χατζηπαναγή.

Από τα ονόματα και μόνο αντιλαμβάνεται κανείς ότι είναι ζήτημα αν η Κυβέρνηση εξαντλήσει την Προεδρία. Στα δεξιά της ΝΔ θα αναπτυχθεί ένα πολυσυλλεκτικό σχήμα με ελαφρύ οπλισμό σε επιχειρήματα και ακόμη πιο ελαφριά λαϊκότητα, που θα κάνει ζημιές (έχοντας βλάβες).

Αν προστεθούν στην κίνηση και άλλα ονόματα πολιτικών που ψάχνουν τη «δεύτερη ευκαιρία», καθώς έχουν κατασυκοφαντηθεί και άδικα διωχθεί όπως για παράδειγμα, οι κύριοι Βουλγαράκης, Λιάπης και Τομπούλογλου, θα μπορούσαμε δίχως υπερβολή να μιλήσουμε για μια «δεξιά Dream Team”,  μια ομάδα έμπειρων πολιτικών που θα οδηγήσει τη χώρα στα πεπρωμένα της.

Απέναντι της θα βρει τη διαπλοκή, τα τζάκια, την οικογενειοκρατία, ίσως ακόμη και την κοινή λογική, αλλά για όλους υπάρχει μια θέση κάτω από τον ήλιο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 11/01/2014 15:07:28

    Αρχισαν τα όργανα φίλε Μ.Ο. Σωστά επι της ουσίας αυτά που γράφεις. Ή αυτοί ή εμείς τελικά...

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 11/01/2014 19:54:23

      ...Κάθε κλαδάκι και πουλί ,
      κάθε πουλί και Κλέφτης...
      Δύσμοιρη Νέα Δημοκρατία...

      • Ολική αφασία avatar
        Ολική αφασία @ Στρυμών 11/01/2014 20:39:53

        ...Και όχι μόνο.

  2. Vee avatar
    Vee 11/01/2014 15:30:30

    "… ο Λόρδος, βαθύτατα «πολιτικό αν»": Προσοχή, δεν είναι τυπογραφικό λάθος! ;-)

  3. Ό,τι νάναι avatar
    Ό,τι νάναι 11/01/2014 15:43:14

    Να φροντίσει ο Αντώνης (Σαμαράς) το κάστρο που τον στήριξε εκεί στα βόρεια (Θεσσαλονίκη-Μακεδονία) και δεν τον έπνιξε το κόκκινο τσουνάμι της Β΄ Αθήνας. Να αφήσει τις μπουταροδουλειές και να προτείνει έναν αντάξιο υποψήφιο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ό,τι νάναι 11/01/2014 21:56:43

      Συμφωνώ. Είναι κρίσιμος ο δήμος Θεσσαλονίκης και πρέπει να αλλάξουν μυαλά οι Θεσσαλονικείς και να ψηφίσουν μόνο με το εθνικό συμφέρον. Τους έκανε ρεντίκολο ο κεμαλολάτρης Μπουτάρης. Ας προσέξουν αυτή τη φορά τουλάχιστον. Και εννοείται να μπεί υποψήφιος σοβαρός άνθρωπος. Δεν είναι για πειράματα τόσο ιστορική πόλη.

  4. JayGatsby avatar
    JayGatsby 11/01/2014 16:01:17

    Ειδικά για τον Νικολόπουλο έχω δει τα trailer της εκπομπής του σε κανάλι.

    Ανήκει πλέον στον κλάδο του infotainment.

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/01/2014 16:42:59

    Προτείνω τον παλιό, σχεδόν ξεχασμένο σχηματισμό 1-4-3-2 (με λίμπερο, τον παίκτη 1).
    Σύνθεση:
    Στα μπακ : Βουλγαράκης - Λιάπης - Τομπούλογλου - Παπαγεωργόπουλος (με ειδική άδεια). Δεν θα περνάει ούτε κέρμα χωρις να το "τσακίζουν", πόσο μάλλον ολόκληρη μπάλα...
    Μέση γραμμή: Νικολόπουλος - Χατζηγάκης - Γιάννης Μανώλης: Θα οργώνουν το κέντρο σαν κρις κράφτ το αυλάκι και τρακτέρ τον κάμπο.
    Φουνταριστοί φόρ, φυσικά, Βύρωνας και Πανίκας. Αντίσκηνα στην αντίπαλη περιοχή, θα κόβουν στα δυό τις αντίπαλες άμυνες σαν κοφτερά σπαθιά (Σαμουράι και Ζορρό...).
    Ο λίμπερο θα είναι έκπληξη, μεταγραφή που δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί, δεν μαρτυράω...

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 11/01/2014 17:25:29

    Οταν βραζει το πολιτικο καζανι ολη η σαβουρα βγαινει στην επιφανεια περιμενοντας το σουρωτηρι των εκλογων για να τους πεταχτουν στον σκουπιδοτενεκε της ιστοριας ο οποιος τιγκα απο σκουπιδια θα παψει να κανει θορυβο .Ειναι γνωστο οτι ολοι οι αδειοι τενεκεδες ως οι προαναφερθεντες στο αρθρο τωρα κανουν θορυβο .Λιγη υπομονη και ο ουρανος θα γινει πιο γαλανος !

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/01/2014 17:41:15

    Πεθαίνουν ποτέ οι ιδέες του Αλέφαντου;

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/01/2014 19:09:36

    Πάντως Οδυσσεύ, αν και σαλονικιός, εγώ τον Βάσια τον λατρεύω, αλλά τον Πανίκα τον "αποστρέφομαια".... μετά βδελυγμίας.
    Να τα λέμε αυτά!

  9. Στρυμών avatar
    Στρυμών 11/01/2014 20:02:49

    ...και διαμοίρασαν τα ιμάτια αυτής...

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/01/2014 00:33:00

    "Πολιτικό αν"; Τι σκέφτηκες πάλι Μικρέ!

  11. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 13/01/2014 00:15:58

    Οι Σουλιώτες ήταν γνωστοί για την σοβαρότητά τους ως πολεμιστές και αποτελούσαν το πιο συνεκτικό πολεμικό σώμα. Τους αδικείτε ως γραμματική μεταφορά, έστω και σε εισαγωγικά...

    • M.O. avatar