#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2013 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η 25η Μαρτίου και το θέατρο του παραλόγου



Μας πήρε η Κύπρος και μας σήκωσε και ξεχάσαμε τα καθημερινά, αυτά που συμβαίνουν και περνούν απαρατήρητα αλλά έχουν μεγάλη σημασία. Ειδικά όταν γίνονται την ημέρα της Εθνικής Παλιγγενεσίας.

Πέρα από τις σιδερόφρακτες παρελάσεις στην Αθήνα που τις είδαν μόνον οι αστυνομικοί, είχαμε και επεισόδια. Στη Ρόδο γυναίκα μαχαίρωσε δημοτικό σύμβουλο ενώ αστυνομικός έφαγε γροθιά. Όμως, ο κακός χαμός έγινε στο Λουτράκι όταν πήγε να καταθέσει στεφάνι ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Μπούκουρας. Μια ομάδα παρευρισκομένων τον αποδοκίμασε, κάποιος πήγε να το πλησιάσει, όρμησαν Χρυσαγίτες κι έπεσε πολύ ξύλο.

Αμέσως μετά, ο διοικητής της Αστυνομίας, προφανώς αισθανόμενος ντροπή για όσα έγιναν, εκνευρισμένος πήρε το στεφάνι που θα κατέθετε και το πέταξε αντί να το καταθέσει προκαλώντας την οργή των επισήμων. Κλαυσίγελος δηλαδή.

Την ίδια ώρα έξω από το Mega ομάδα Χρυσαυγιτών ούρλιαζε κι έβριζε το κανάλι ενώ πετάχτηκαν ταραμάδες και τουρσιά επειδή κάποιοι αποφάσισαν την 25η Μαρτίου να συνεχίσουν να μεταδίδουν τούρκικη σειρά. Μιλάμε για εθνική παράκρουση. Ο καθένας κάνει ότι θέλει και όλοι μαζί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Στο Λουτράκι, λοιπόν, καλώς ή κακώς πήγε κάποιος βουλευτής, έστω και Χρυσαυγίτης, να καταθέσει στεφάνι και έγινε της… Επανάστασης του 1821. Εντάξει κύριοι διαμαρτυρόμενοι, φασίστας ο Μπούκουρας, όμως εσείς τον εκλέξατε, γιατί τώρα το παίζετε περήφανοι Έλληνες και αποφασίσατε να τον διώξετε με τις κλωτσιές; Μερικές εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες τους έβαλαν στη Βουλή, ας μην το παίζουν τώρα «μωρές παρθένες».

Στο κάτω – κάτω ποιοι είναι αυτοί που αποφασίζουν ετσιθελικά να μην καταθέτει στεφάνι κάποιος. Αν δεν τους αρέσει η φάτσα δηλαδή κάποιου θα τον «κόψουν» από τον εορτασμό;

Ο δε διοικητής της Αστυνομίας δεν καταλάβαμε γιατί εξοργίστηκε. Αν αντέδρασε έτσι γιατί κάποιοι έκαναν την εθνική εορτή «πανηγύρι» για ανόητους φανατικούς, τότε καλά έκανε. Από την άλλη, όμως, δε μπορεί κι ο ίδιος να συμβάλει στη γελοιοποίηση της γιορτής.

Στο Mega πάλι χάθηκε ο κόσμος να μην προβάλλουν για μία ημέρα τούρκικα σήριαλ. Θα πάθαιναν τίποτε; Θα έχαναν πελατεία; Ή δε γνώριζαν ότι είναι 25η Μαρτίου;

Από την άλλη, η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Οι Χρυσαυγίτες έκαναν διαδήλωση για τα τούρκικα. Αν ήταν γερμανική σειρά δε θα είχαν πρόβλημα. Μήπως τη Μεγάλη Εβδομάδα να κόψουμε όλες τις ξένες ταινίες επειδή προσβάλλουν τον Θεάνθρωπο; Άραγε τη Χρυσή Αυγή δεν την πειράζει που την Τρίτη τα τούρκικα θα συνεχιστούν κανονικά; Ή μήπως διαμαρτυρήθηκαν επειδή έχαναν κι αυτοί τη σειρά που παρακολουθούν φανατικά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 26/03/2013 12:38:57

    Θα γελούσα, αν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω...

  2. cummulus avatar
    cummulus 26/03/2013 12:48:39

    Εὐτυχῶς πού ὑπάρχει βίντεο ἀπ΄ τό Λουτράκι που δείχνει τήν πραγματικότητα, ἡ ὁποία ἀπέχει ἀπό αὐτήν πού περιγράφεται ἐσεῖς. Τό, "κάποιος πῆγε νά τόν πλησιάσει" εἶναι μιά διαστρέβλωση τῆς ἀλήθειας, ἀφοῦ οἱ άριστεροί τοῦ ἐπιτέθηκαν ὁμαδόν. Κρίμα σας :(

    • nikos asprogeras avatar
      nikos asprogeras @ cummulus 28/03/2013 04:18:42

      ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ?

  3. Αθώρ avatar
    Αθώρ 26/03/2013 12:48:41

    Πολλά νεύρα, πολύς θυμός, τρικυμία εν κρανίω, άπαντες!
    Ψυχραιμία μηδέν.

  4. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ avatar
    ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 26/03/2013 13:27:42

    ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΟ ΟΤΙ"ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ... "ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ.ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!!!

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 26/03/2013 14:37:09

      Μιλάνε και οι... κατουρλήδες που ψήφισαν το μπουμπούκι της Χρυσής Αυγής Χρήστο Παπά. Δεν έχετε θέση εδώ πέρα

      • Queen For The Black Side avatar
        Queen For The Black Side @ Αριστερός Ψάλτης 26/03/2013 15:39:29

        + 100000000000000000000

      • IOKLOS ZARAS avatar
        IOKLOS ZARAS @ Αριστερός Ψάλτης 26/03/2013 21:47:17

        Κανετε το ιδιο λαθος με εκείνο του 77. Τότε η διάλυση της παρατάξεως του Θεοτόκη έδωσε λίγες ψήφους στη ΝΔ και παρα πολλές (από εκείνο το 7%) στο πασοκ (πιστέψτε το!).
        Ετσι η ΝΔ εμεινε μονη να αντιμετωπίζει το πρασινοκοκκινο αληταριό. Στις μαραθώνιες λ.χ. εκείνες εκπομπές του γιομπαζολια, του χατζαρα και άλλων ομοειδών τυπων ο εκπρόσωπος της ΝΔ αμυνόταν αναποτελεσματικα περικυκλωμένος από το πασοκ, το κκε, το κκε εσωτ, το κοδησο και τις "αλλες δημοκρατικές δυνάμεις"
        Απο την άλλη ας θυμηθούμε ότι οι σκληροι δεξιοί εκαναν το 7 % της ΔΑΠ το 81, 40 και 45% σε λίγα χρόνια. Το αποτέλεσμα: η ΔΑΠ πρωτη για 26 χρονια και η αριστερά κανει κουμάντο στα Πανεπιστήμια
        Οι ψηφοφόροι της ΧΑ είναι είτε σκληροί της Δεξιάς οι οποίοι ψήφιζαν ΝΔ με το ζορι "για να φύγει το πασοκ" (οπως συχνα ελέγετο απο τη ΝΔ και ουδέποτε επετευχθη), είτε πασοκολαμόγια που δεν ηταν καλα βολεμενα οπως οσοι πηγαν στον συριζα και βρεθηκαν ξαφνικά ξεκρέμαστοι και απελπισμένοι. Σε καθε περίπτωση ΔΕΝ θα ψηφίσουν ΝΔ οι πρώτοι γιατι χειραφετήθηκαν και οι δεύτεροι γιατι δεν την ψήφισαν ποτε
        Ενα κομμα δεξιοτερα της ΝΔ αφενός μεν την απενοχοποιει ως χωρο φιλοξενίας "σταγονιδίων" (που ελεγε και ο Αβέρωφ) οποτε μπορει να ελκυσει τη γλιτσα που λέγεται μεσαιος χώρος, αφετέρου δε μπορει να λειτουργησει ως πιθανη δεξαμενη ψήφων σε αμφίρροπες καταστάσεις οπως οι εκλογές του 2000
        Τέλος η ΧΑ αποδεικνύεται το καλλιτερο φαρμακο για την καταπολέμιση της κομμουνιστικής και προοδευτικης εν γενει συφίλεως, που (φανταζομαι να συμφωνείτε) είναι ο πραγματικός εχθρος της Πατρίδος και η οποια ειναι πια κάτω του 50% οταν σε άλλα χρόνια με πολυ πιο καλές συνθηκες διαβίωσης ήταν το 65%
        Χαιρετω - κατα τας υποδείξεις σας - τον φιλόξενο αυτό χώρο και εύχομαι σε όλους τους καλους Έλληνες "ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ". Ποτε να μην ξεχάσετε ο,τι παθαμε, ποιοι φταινε που το παθαμε και - κυριως- την οφειλόμενη εκδίκηση προς του ενοχους των οποίων η κοινωνική ομάδα ποτε και για κανενα λογο δεν πρεπει ξανα να θέσει σε κινδυνο την υπαρξη του Λαού και του Εθνους μας οπως τωρα.

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 26/03/2013 13:27:53

    Συνηθως ριπτονται γιαουρτια. Ομως το χριστεπωνυμον πληρωμα της χρυσης αυγης προτιμησε τον νηστισιμο ταραμα, σαρακοστη γαρ...

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 26/03/2013 13:34:01

    Νίκας τοῖς Στουρνάροις κατὰ Πῶλ Τόμσεν δωρούμενος


    Μια που μιλάμε για τον υπαρκτό σουρεαλισμό...
    Κάθε χρόνο τέτοια εποχή λαμβάνει χώρα η ιλαροτραγωδία: το πανάρχαιο τροπάριο «Σῶσον, Κύριε, τὸν λαόν σου» ...λογοκρίνεται, διότι προάγει, λέει, την βασιλοφροσύνη και όχι την προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία!



    Στο:

    «Σῶσον, Κύριε, τὸν λαόν σου καὶ εὐλόγησον τὴν κληρονομίαν σου, νίκας τοῖς βασιλεῦσιν κατὰ βαρβάρων δωρούμενος, καὶ τὸ σὸν φυλάττων διὰ τοῦ Σταυροῦ σου πολίτευμα»,

    τὸ «νίκας τοῖς βασιλεῦσιν κατὰ βαρβάρων δωρούμενος» μετατρέπεται, παρά τοις ελλαδικοίς, σε «νίκας τοῖς εὐσεβέσι κατ’ ἐναντίων δωρούμενος». Για δύο λόγους: πρώτον, δεν έχουμε βασιλέα, έχουμε Πρόεδρο της Δημοκρατίας – ο υμνογράφος δεν το γνώριζε, μα η ανάγκη επικαιροποίησης του τροπαρίου είναι επιτακτική. Δεύτερον, «βαρβάρων»; Μα, «βαρβάρων»; Δεν είναι comme il faut, δεν είναι politically correct. Χρειάζεται επικαιροποίηση.



    Μαθαίνουμε μάλιστα (http://www.youtube.com/watch?v=-uKdvQ13Qvs) ότι όταν το τροπάριο ψάλλεται... κανονικά, όταν γράφτηκε προ πολλών εκατονταετιών χωρίς το... πολιτειακό κατά νου, «δημιουργείται αμηχανία στους επισήμους», όταν όμως ψαλλεί λογοκριμένο ευτυχώς ηρεμούν.



    Στα πλαίσια της λογικής των φωστήρων που... αναθεώρησαν τα τροπάρια για λόγους πολιτικής και πολιτικής ορθότητας, κάτι που ακολουθούμε ακόμα και σήμερα χωρίς να υφίσταται πλέον κανένα απολύτως πολιτειακό ζήτημα, προτείνουμε τα κάτωθι, ως περισσότερο ακριβή και πιο επίκαιρα:



    -Νίκας τοῖς Προέδροις τῆς Δημοκρατίας κατὰ γήρατος δωρούμενος



    -Νίκας τοῖς Ὑπουργοῖς Οἰκονομικῶν κατὰ φοροδιαφευγόντων δωρούμενος



    -Νίκας τοῖς Στουρνάροις κατὰ Πῶλ Τόμσεν δωρούμενος



    -Νίκας τοῖς Δενδίοις κατὰ κουκουλοφόρων δωρούμενος



    -Νίκας τοῖς συλλέγουσι τὰς ἀποδείξεις κατὰ φορολογικῶν δηλώσεων δωρούμενος



    -Νίκας τοῖς τηλε-ὁρῶσι κατὰ Σουλεημὰν τοῦ Μεγαλοπρεποῦς δωρούμενος



    Επειδή η διχογνωμία γύρω από το τροπάριο δημιουργεί αμηχανία, προτείνεται επίσης η ολοσχερής αντικατάστασή του από άσματα που ΔΕΝ δημιουργούν πρόβλημα ελλείμματος πολιτικής ορθότητας, όπως το παρακάτω (http://www.youtube.com/watch?v=jN_xl8Kv36Y) Έτσι λύνεται το πρόβλημα άπαξ και δια παντός.



    Παρατίθεται επίσης και η προτεινόμενη επικαιροποίηση του «Τῇ Ὑπερμάχῳ», διότι στην σημερινή του μορφή (α) εντυπώνει τον μιλιταρισμό στους νέους μας, αφού ονομάζει την Θεοτόκο «Στρατηγό» και δη «υπέρμαχο» με «κράτος απροσμάχητο», (β) προωθεί αλυτρωτικές τάσεις, αφού αναφέρεται στην Πόλιν-Κωνσταντινούπολη, ενώ (γ) το «κράζω», φωνάζω δυνατά, προάγει τη βία αφού δηλώνει επιθετικότητα. Με κοινή εκκλησιαστική τροπολογία ΔΗΜΑΡ-ΣΥΡΙΖΑ (ρήξη στον κυβερνητικό συνασπισμό), το κοντάκιο διαμορφώνεται ως εξής:



    Τῇ ἀφθάρτῳ πολιτευτῇ τὰ νικητήρια,

    Ὡς λυτρωθεῖσα τῶν δεινῶν εὐχαριστήρια,

    Ἀναγράφω σοι, ἡ ἑκάστοτε πρωτεύουσά σου, σου Θεοτόκε.

    Ἀλλ᾿ ὡς ἔχουσα τὰ ἐπιχειρήματα δομημένα,

    Ἐκ παντοίων με κινδύνων ἐλευθέρωσον,

    Ἵνα δηλώσω σοῖ μετὰ πραότητος· Χαῖρε, Νύμφη ἀνύμφευτε.







    Σώσον Κύριε τον λαόν σου, ή τέλος πάντων ό,τι έχει μείνει απ’ αυτόν...

  7. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 26/03/2013 13:49:47

    https://www.facebook.com/groups/268114443323915/

  8. Yannis K. avatar
    Yannis K. 26/03/2013 13:57:33

    Οι απατριδες και αθεοι αριστεροαναρχικοι αποφασιζουν ποιος μπορει να καταθεσει στεφανι στην εθνικη γιορτη. Που ηταν η αστυνομια? Τελικα υπαρχει η δεν υπαρχει κρατος?

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 26/03/2013 15:03:21

    "Ο δε διοικητής της Αστυνομίας δεν καταλάβαμε γιατί εξοργίστηκε. Αν αντέδρασε έτσι γιατί κάποιοι έκαναν την εθνική εορτή «πανηγύρι» για ανόητους φανατικούς, τότε καλά έκανε. "
    ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ;; !!!!! Αν είναι δυνατόν !!!
    Καθόλου καλά δεν έκανε. ΚΑΝΕΙΣ και για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν έχει δικαίωμα να προσβάλλει έτσι την ημέρα μνήμης και το κοινό αίσθημα.
    Όποιος θεσμικός εκπρόσωπος έχει προσωπικό κώλυμα,
    ή αν τέλος πάντων έχει τα νεύρα του και δεν μπορεί να καταθέσει ένα στεφάνι,
    δικαιούται να ορίσει αντικαταστάτη,
    αλλά ΔΕΝ δικαιούται να πετάξει κατά αυτόν τον τρόπο το στεφάνι σε ένα μνημείο ηρώων. Τελεία και παύλα.

    • Νικηφόρος Ουρανός avatar
      Νικηφόρος Ουρανός @ roadrunner 26/03/2013 21:37:56

      Υπάρχουν και παλληκάρια στον τόπο

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Νικηφόρος Ουρανός 27/03/2013 16:58:06

        Που την είδατε την παλληκαριά εν προκειμένω, κύριε Νικηφόρε ;

  10. Νιόβη avatar
    Νιόβη 26/03/2013 15:30:47

    Και που ᾽σαι ακόμα...!

  11. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 26/03/2013 16:06:43

    Η κατάθεση στεφάνων σε εθνικές γιορτές από μπολσεβίκους/εθνομηδενιστές/τρόφιμους του Σόρρος θεωρείται απολύτως φυσιολογική για κάποιους , ενώ αντίθετα αποδοκιμάζεται η κατάθεση από τους...εθνικιστές;! Έλεος! Δυστυχώς κάποιο τελούν σε πλήρη εγκεφαλική σύγχυση στην Ελλάδα!Καιρός να συνέλθουν...Η ΧΑ είναι κοινοβουλευτικό κόμμα και δικαιούται να παρίσταται σε όσες δημόσιες εκδηλώσεις επιθυμεί. Δεν θα πάρει την άδεια κανενός μαοϊκού, σταλινικού ή πολ ποτιανού " δημοκράτη". Ελπίζω να έπεσαν αρκετές φάπες χθες, ώστε κάποιο ' ζαλισμένοι" να ξελαμπικάρουν.

  12. Zugzwang avatar
    Zugzwang 26/03/2013 17:35:11

    Προσπαθω να καταλαβω τι συνεβη ακριβως και ο διοικητης του Αστυνομικου Τμηματος Λουτρακιου πεταξε το στεφανι φωναζοντας "ντροπη" στους επισημους. Ο αξιωματικος αυτος εχει καλη φημη, τι τον εκανε να νευριασει ετσι; Μηπως οι εισηγησεις του για την τελετη δεν εγιναν δεκτες, opws γραφεται στο Ιντερνετ, απο τον δημαρχο και το δημοτικο συμβουλιο; Εννοειται οτι κανεις δεν εγκρινει το πεταμα του στεφανιου. Κανει ομως εντυπωση το γεγονος οτι καποιος σημαντικος αντιδημαρχος συνεχαρη απο τα καναλια αυτους που ξεκινησαν τα επεισοδια. Τι πραγματα ειναι αυτα;

  13. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 26/03/2013 18:53:56

    Η Διχόνοια που βαστάει
    ένα σκήπτρο η δολερή
    καθενός χαμογελάει,
    "πάρ' το", λέγοντας, "και συ".

    Τρίβουν τα χέρια τους οι κοινοί εχθροί μας. Τέτοια περιστατικά να βλέπουν και πάμε παραπέρα από το διάβολο.

  14. hellasatt avatar
    hellasatt 26/03/2013 21:47:21

    Η Χ.Α. μου είναι παντελώς αδιάφορη. Πως να χαρακτηρίσω όμως τον αστυνομικό που φέρεται έτσι;

  15. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 27/03/2013 12:48:04

    Ο αστυνομικός έχει μια θεσμική θέση η οποία είναι στο άλλο άκρο από τη συγκεκριμένη συμπεριφορά του. Αν δε μπορεί να ελέγχει τα νεύρα του, δεν είναι παλικάρι, είναι ακατάλληλος γι αυτή τη θέση.

  16. nikos asprogeras avatar
    nikos asprogeras 28/03/2013 04:12:31

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΗ,ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗ ΤΑΞΗ, ΤΟΥ ΕΣΧΙΣΑΝ ΤΗ ΣΤΟΛΗ, ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ,ΕΧΑΣΕ ΤΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΤΟΥ...ΤΙ ΣΤΕΦΑΝΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΝΙΚΙ ΜΕΙΟΝ ,ΘΑ ΓΕΛΑΓΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ , ΤΑ ΜΜΕ, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ .ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΒΟΥΛΕΥΤΗ Χ.Α. ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΞΤΡΕΜ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ.ΛΥΣΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ Η Χ.Α. ΕΧΕΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΝΑ ΛΟΥΤΡΑΚΙΩΤΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...