26/12/2008 12:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «11 Σεπτεμβρίου» της Οικονομίας

Ας πούμε λίγα και καλά για τον Μάντοφ.
 
Μου θυμίζει τον Anthony Hopkins ως Χάνιμπαλ Λέκτερ στη Σιωπή των Αμνών. Ρούφηξε αίμα μπόλικο, αλλά ...
 
Η περίπτωση του  έχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα με σχεδόν όλες τις γνωστές  χρηματιστηριακές απάτες.
Είναι ίσως η πρώτη φορά που απάτη τόσο «απλά στημένη» να έχει τέτοια μεγέθη (σαφώς πολλαπλάσια από τα 50 δις δολλάρια που ακούσθηκαν), ενώ τα χρήματα τα έχασαν κατά 98% οι παρα πολύ πλούσιοι!
 
Αυτή την φορά τα παπαγαλάκια ήταν βασιλικοί αετοί...
 
Έλληνες, αρκετοί από τους χαμένους. Έλληνας και ο Μαρκόπουλος που ειδοποίησε την αμερικανική εποπτική αρχή που κοιμόταν-ναρκωμένη ίσως (;) -τον ύπνο του δικαίου.
 
 Είναι συγκλονιστικό να βλέπει κανείς την κατάντια του συστήματος.

Η δύναμη των ρητών είναι διαχρονική. Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται.(το εννοώ βέβαια και για τους Έλληνες)
 
Ουδείς όμως εξετάζει τι μέλλει γενέσθαι με τις συγκεκριμένες επενδύσεις. Όλα τα «εργαστήρια σκέψης» του συστήματος ακόμα προσπαθούν - και το δηλώνουν ευθαρσώς - να αντιληφθούν που έγινε το λάθος !
 
Το «λάθος» βέβαια γι αυτούς δεν είναι το συμβάν καθ' εαυτό, αλλά ότι τα χρήματα τα έχασαν οι επενδυτές που μια ζωή είναι στο απυρόβλητο!!!
 
Η απύθμενη απληστία του συστήματος τα τελευταία χρόνια ήταν η ταφόπλακα του! Τα αντανακλαστικά ελαττώθηκαν και επετράπησαν σχεδόν τα πάντα σε όποιον γνώριζε το σύστημα - και δη τις αδυναμίες του - από μέσα.
 
Ο κόσμος δεν έχει αντιληφθεί ακόμα ότι, τηρουμένων των αναλογιών, πρόκειται για μια οικονομική «11 Σεπτέμβρη»!
 
Θα αλλάξουν νομοθεσίες, θα καταστραφούν ζωές - σίγουρα- θα επιταχυνθεί και το σκάσιμο και άλλων σκανδάλων (π.χ. στις ΗΠΑ των πιστωτικών καρτών που ξεπερνάει κατά πολύ τα σαμππραιμς), και κάποιοι market makers θα αλλάξουν. Πολλοί θα καταλήξουν φυλακή και τραπεζικοί οργανισμοί θα καταρρεύσουν.
 
Επαναλαμβάνω, ο πολύς κόσμος δεν έχει πάρει χαμπάρι τι συνέβη....

Ο χαζός του χωριού

ΥΓ  Φέτος θα γελάσουμε! (Au moins ça!)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 26/12/2008 12:27:57

    Και πολύς "τουρισμός" στα ξερονήσια των Offshore θα πάει κατά διαόλου. Εχουν να χαθούν πολλά μητρώα εταιρειών από τα ξερονήσια.
    Κάηκε πολύ μαύρο χρήμα, ειδικά από τα ναρκοδολλάρια και τώρα χρειαζόταν ο Reagan να νομιμοποιήσει την διακίνηση και ίσως την παραγωγή, και να ξεκαθαρίσει μία και καλή το σάπιο Τραπεζικό σύστημα των Offshore των ναρκωτικών, Aruba, Marsal Isl etc.

    (Ακούω ότι ο Εφραίμ έχει όλα τα κλοπιμαία σε μετρητό στα υπόγεια. Σωστός ο manager.)

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/12/2008 12:31:27

    Ας χελάσει και κανένας φτωχός βρε παιδιά, μόνο εμείς να είμαστε καθημερινά στην πίκρα και την ανασφάλεια ...;

  3. Nick avatar
    Nick 26/12/2008 12:34:10

    H 11η Σεπτεμβρίου της Οικονομίας ακούει σε 2 πράγματα:

    1) Παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα

    2) 1.000.000.000.000.000 δολάρια (κοινώς, 1 τετράκις εκατομμύρια δολάρια σε παράγωγα-Credit Default Swaps κλπ. κλπ.).

    Η πυραμίδα του Μάντοφ είναι σαν σταγόνα τον Ωκεανό.

  4. pk avatar
    pk 26/12/2008 12:43:04

    Αυτό το "το λιγότερο" είναι που με φοβίζει.

    Τι άλλο μας περιμένει, έξω από τους γέλωτες;

  5. Xase avatar
    Xase 26/12/2008 13:49:18

    Ευτυχως που τα πηρε απο τους εχοντες, θυμαμαι μια παρομοια περιπτωση στην Δ. Γερμανια την δεκαετια του 60 που καποιος τα πηρε απο τους φτωχους, και μαλιστα ειχε επεκταθει και στην Αυστραλια και στον Καναδα και στην Νοτιοαφρικανικη ενωση. Κοντοεβδομαδα μου φαινεται τον ελεγαν.

  6. Xase avatar
    Xase 26/12/2008 13:50:45

    Η ΚοντομΗνα (δεν ξερω να τονιζω, ο τονισμος στο Η).

  7. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 14:14:26

    Χαζε

    Το αρθρο σου με εντυπωσιασε.
    Ακουσα μια συζητηση στρογγυλης τραπεζης σε γερμανικο καναλι με συζητητες οικονομικους μαικηνες του πνευματος της περασμενης πολιτικης βαρδιας να λενε, οτι αυτο που εχουμε ειναι το αποτελεσμα μιας επιπολαιας, επιφανειακης και αχαλινωτης οικονομιας, που εφαρμοσαν οι Αμερικανοι σε αντιθεση με τους Ευρωπαιους, που βαζουν πρωτα το κεφαλι σε κινηση και μετα τη χρηματοκοφτικη μηχανη.
    Ας γελασουμε λιγακι.
    au moins ça.

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 14:49:11

    5

    Anonymous

    Οι απωλειες του Λατση-αυτες που αναφερονται- στην ετησια λιστα ειναι πειπερ λος δηλαδη εαν δεν πουλησει μπορει να περιμενει οσο χρειασθει την ανακαμψη.
    Ο Κατσιαπης,ο ανδρας της Μαργαριτας Λατση,και γεν.Διευθυντης της Γιουρομπανκ στο Μονακο εχασε πολλα χρηματα με τον Μαντοφ.

    Ο δε Καμπραντ ειναι περιπτωση!!!
    Θα γραψω μια μερα γι αυτον ο οποιος εξακολουθει να αγοραζει απο το σουπερ μαρκετ με καρτα εκπτωσης τα παντα!
    Ταυτοχρονα εχει αναπτυξει μεγαλο κοινωνικο εργο μονο σε περιπτωσεις που ελεγχει απο το Α στο Ω τα παντα....

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 14:55:27

    8 Λαρα

    Σωστο ως προς την αχαλινωτη οικονομικη πολιτικη των Αμερικανων,αλλα δεν ηταν δα και ολοι οι ευρωπαιοι νουνεχεις...

    Η χρηματοκοφτικη μηχανη,τεινει τελευταια να γινει αλεστικη!

    Νασαι καλα και Καλη Αποκοπη...(ετσι λεμε οι απανταχου γης Κεφαλονιτες εν οψει της αλλαγης χρονου)

  10. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 15:10:00

    Χαζε

    Ευχαριστω για τις Κεφαλλονιτικες ευχες.
    Τις αντευχες μου στην εδω τοπικη διαλεκτο

    en guete Rutsch is 2009

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 15:28:11

    Ευχαριστω Λαρα...

    Λιγα χιλιομετρα χωριζουν τα καντονια μας...:-)

    Tout de bon pour 2009 leme oi welsches!

  12. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 15:31:24

    Λάρα: τι ευχή μας έδωσες; καλό γλίστρημα στο 2009; μπράβο σου!!!

  13. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 15:38:06

    Ναι, Καρρυ ΙΔ
    Καλο γλιστρημα, αλλα οχι οπως εσυ το εννοεις, πονηρουλη

  14. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 15:39:30

    Το ξέρω Λάρα μου, σε πειράζω.

  15. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 16:01:15

    @9: To μαγαζί του ικια δεν πάει καλά στην Ελλάδα τελευταία, όχι όπως την πρώτη χρονιά πάντως. Μειωμένη προσέλευση. Ο κόσμος κορέστηκε γρήγορα. Κομμάτια στραβογωνιασμένα, στραβο-παντογραφημένα, στραβοκομμένα και στραβοραμμένα, ποδάρια από χαρτοπολτό, ρόμαν, κουρτίνες "χάρτινα", με αποτέλεσμα να μην μπορεί ο πελάτης να τα συναρμολογήσει στο σπίτι μόνος του και να τα πηγαίνει σε έλληνα μάστορα και ράπτρια για να τα προσαρμόσουν. Το μόνο που τον κρατάει είναι το design. Έξι μήνες αφότου άνοιξε πλημμύρισαν ξαφνικά οι μικρές αγγελίες των μεταχειρισμένων επίπλων από αγγελίες ιδιωτών που πωλούσαν τα ικια είδη που είχαν μόλις αγοράσει. Τι άλλο θέλετε;
    Τη χαριστική του βολή την έδωσε όμως στον έλληνα επιπλοποιό και κατασκευαστή. Αυτό είναι το θέμα.

  16. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 16:42:12

    Καρρυ Ιδ

    Δεν ξερω τι γινεται αυτου, αλλα εδω και ολογυρα το Σουηδικο μαγαζι αντεχει στην προσφορα και ζητηση.
    Το μονταρισμα, που πρεπει να γινει βασει σχεδιου με ακριβεια, ειναι προβλημα για τους Ελληνες, που εμαθαν να' εχουν και την παντοφλα στο χερι.
    Ετσι δε δισταζουν να πληρωνουν 30Ε για μια κρεμαστρουλα στον Ελληνα μικροεπιπλοεμπορα αντι 10 και 8 για μια καλυτερη στο Ικεα.

    Στο Ικεα αξιζει να δοκιμασετε τη Σοκολατα και την ιδια αντιστοιχη τουρτα στο ψυγειο διπλα στο ρεστωραντ, που εχει παντου σε ολα του τα μαγαζια στην Ευρωπη και φερει το ονομα Deim.

    Eine zartsüsse Versuchung

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/12/2008 17:01:10

    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    μέσα μας όμορφα οι στριγκλιές σου ηχούν
    Κράτα το σώου μαϊμού κρατά το σώου
    τρύπια ταμπούρλα τις καρδιές μας ξυπνούν
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    δείξε μας πώς κι από πού θα πάμε παντού
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    μέσα μας όμορφα οι στριγκλιές σου ηχούν

    ξελόγιασέ μας, ταξίδεψέ μας, ταξίδεψέ μας
    ταξίδεψέ μας στην σπασμένη σου φλέβα
    πότισε μ' αίμα όσους πληρώσαν να πιουν
    δεν μας χορταίνεις μαϊμού
    δεν μας χορταίνεις
    θέλουμε κι άλλο ψέμα
    πριν ξεψυχήσεις πριν χαθείς ξελόγιασε μας

    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    μέσα μας όμορφα οι στριγκλιές σου ηχούν
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    καν' τις πληγές σου κι αυτές να τραγουδούν
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    μέσα μας όμορφα οι στριγκλιές σου ηχούν
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    καν' τις πληγές σου κι αυτές να τραγουδούν
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου

    ξελόγιασε μας ταξίδεψε μας ταξίδεψε μας
    ταξίδεψε μας στην σπασμένη σου φλέβα
    πότισε μ' αίμα όσους πληρώσαν να πιουν
    δεν μας χορταίνεις μαϊμού
    δεν μας χορταίνεις
    θέλουμε κι άλλο ψέμα
    πριν ξεψυχήσεις πριν χαθείς ξελόγιασε μας

    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    Πες μας γι' αυτούς που δεν αντέχουν να ζουν
    πλάι σε σκιές που ενώ αιμορραγούν
    μάσκες φορούν και επιμένουν ν' αγοράζουν
    επιμένουν να πουλάν επιμένουν να μισούν και ν' αγαπάν
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου
    Κράτα το σώου μαϊμού κράτα το σώου

    ΠΠ

  18. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 17:01:59

    Μπα Λάρα μου, νοτιοασιατικό φασόν της συμφοράς και ανοχή εκατοστού στην συναρμογή. Καραβιές. Ξέρω τι σου λέω.
    Για τη σοκολάτα τη σουηδική και κάτι κεφτεδάκια που διαφημίζει στον ετήσιο κατάλογο δε λέω, αξιζει μια επίσκεψη πάντως.

  19. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 17:01:59

    Μπα Λάρα μου, νοτιοασιατικό φασόν της συμφοράς και ανοχή εκατοστού στην συναρμογή. Καραβιές. Ξέρω τι σου λέω.
    Για τη σοκολάτα τη σουηδική και κάτι κεφτεδάκια που διαφημίζει στον ετήσιο κατάλογο δε λέω, αξιζει μια επίσκεψη πάντως.

  20. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 17:02:22

    Μάλλον διπλοπάτησα.

  21. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 17:17:09

    Καρρυ Ιδ
    Μπα, πταισμα το διπλοπατητα. Αν ηταν ομως παραπατημα
    θα σου ψελναμε τα καλαντα.
    Καλη χρονια, ευτυχισμενη και πλουσιοπαροχη

  22. KaryID avatar
    KaryID 26/12/2008 17:28:03

    Φιλάκια Λάρα.

  23. silegav avatar
    silegav 26/12/2008 17:45:39

    Το σοκαριστικό, για κάποιους, της υπόθεσης είναι πως ο Madof είναι Εβραίος και μεγάλοι χαμένοι της υπόθεσης είναι όλα τα εκλεκτά μέλη του Εβραϊκού λόμπυ των ΗΠΑ.

    Μαζί και αρκετές εβραϊκές οργανώσεις που είχαν επενδύσει το σύνολο των διαθεσίμων στην πυραμίδα του Madof και υπάρχουν φόβοι(?) για την συνέχεια της λειτουργίας τους.

    Γνωστός μου, παλιοκομμουνιστής και όψιμος αντισημίτης (από κάθε πλευρά...), μελετητής(?!) του Ταλμούδ με πληροφόρησε πως η οικονομική απάτη αποτελεί θανάσιμο αμάρτημα, κατά το Ταλμούδ.

    Και συμπλήρωσε: "Μόνο στις συναλλαγές μεταξύ Εβραίων, βέβαια..."

  24. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 19:20:24

    Mathaino pos kai o Alvertos o Monegaskos epaixe ki echasse ston Madof...

  25. Lara avatar
    Lara 26/12/2008 19:30:34

    Ε, δε βαριεσαι Χαζε

    Ο Αλμπερτος μετα απο τοσα παιχνιδια με τις γυναικες δικαιολογειται να' παιξε και μια φορα με τον Μαντοφ.
    Εκτος κι να τον περασε για γυναικα.

  26. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/12/2008 19:55:35

    Την εχει την συγχηση των φιλων ο Ατιμουλης...

    Ποιος ξερει τι του εταξε ο Μαντοφ!

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/12/2008 19:59:05

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=970870&lngDtrID=251
    To ίδρυμα αυτό το οποίο τα τελευταια χρόνια είχε συχνές εκθέσεις για τον αντισημιτισμό στην Ελλάδα μάλλον βγαίνει εκτός κυκλοφορίας προσωρινά.

  28. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 26/12/2008 20:43:49

    Που ενοχλεί ότι η 11η Σεπτεμβρίου θα καθιερωθεί ως εθνική εορτή στην επερχόμενη παγκόσμια δικτατορία; Πολλοί χάνουν αξίες που είχαν. Αυτές συγκεντρώνονται κάπου. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι νέοι διαχειρηστές τους είναι χρηστοί άνθρωποι. Το μέλλον θα μας απαλλάξει από ένα σωρό άχρηστες και μάταιες συνήθειες.

  29. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 26/12/2008 23:22:15

    @29
    τι μας λές χρονιάρες μέρες;
    "Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι οι νέοι διαχειριστές τους ειναι χρηστοί άνθρωποι";
    Απο πού εχεις τις πληροφορίες;