Η ώρα της ηγεσίας για τη ΝΔ
20/07/2015 14:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ώρα της ηγεσίας για τη ΝΔ

Η Πολιτική Επιτροπή, η οποία αναμένεται να συνεδριάσει το πρωί της Παρασκευής, θα κληθεί να δώσει απάντηση στο μείζον ερώτημα για την αξιωματική αντιπολίτευση: Μένει ή φεύγει ο Μεϊμαράκης;

Η ώρα της ηγεσίας για τη ΝΔ φθάνει και σε λίγα εικοσιτετράωρα, πιθανότατα την προσεχή Παρασκευή, εάν όλα κυλήσουν ομαλά με την ψηφοφορία της Τετάρτης για το δεύτερο νομοσχέδιο με τα προαπαιτούμενα, θα κριθεί εάν θα παραμείνει ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης στο τιμόνι του κόμματος.

Η Πολιτική Επιτροπή, η οποία αναμένεται να συνεδριάσει το πρωί της Παρασκευής, θα κληθεί να δώσει απάντηση στο μείζον ερώτημα για την αξιωματική αντιπολίτευση: Μένει ή φεύγει ο Μεϊμαράκης;

Ο ίδιος ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης, εκτελών χρέη προέδρου της ΝΔ, θέλει να λάβει πολιτική νομιμοποίηση και να παραμείνει στην ηγεσία έως το καλοκαίρι του 2016, οπότε και είναι ορισμένο το τακτικό συνέδριο του κόμματος και να γίνει η εκλογή νέου αρχηγού από την κοινωνία ή τουλάχιστον έως την Άνοιξη για να δρομολογήσει ο ίδιος τις διαδικασίες.

Ο πρόεδρος της ΝΔ επιθυμεί να έχει την πολιτική νομιμοποίηση, καθώς το επόμενο διάστημα είναι κρίσιμο για τη χώρα και ενδέχεται να έχουμε πολιτικές εξελίξεις ή ακόμα το πιθανότερο και πρόωρες εκλογές.

Ο Βαγγ. Μεϊμαράκης αναμένεται να θέσει ευθέως το δίλημμα: ή μένω και έχω την πολιτική νομιμοποίηση – εξουσιοδότηση για τις κινήσεις μου ή στήνονται κάλπες και εκλέγεται νέος αρχηγός, πιθανότατα στις 2 Αυγούστου με διαδικασία εξπρές.

Ο ίδιος έχοντας μαζί του και τους Κώστα Καραμανλή και Αντώνη Σαμαρά που δεν διαφωνούν με την παραμονή του στην ηγεσία, θέλει να έχει ευχέρεια κινήσεων στην πορεία προς την αναδιοργάνωση του κόμματος, σε μια χρονική στιγμή που όλο και περισσότεροι δηλώνουν θετικοί να μείνει πρόεδρος της ΝΔ.

Η μόνη που φαίνεται ότι έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα στην παρούσα φάση είναι η Ντόρα Μπακογιάννη που θέλει μια ακόμα ευκαιρία, αν και δεν έχει καμία τύχη. Ξέρει πολύ καλά ότι εάν καθυστερήσει η εκλογή του αρχηγού και μετατεθεί προς την άνοιξη ή το καλοκαίρι του 2016, οπότε και είναι προγραμματισμένο το τακτικό συνέδριο, θα την έχουν ξεπεράσει οι εξελίξεις.

Η ίδια θέλει εκλογές ακόμα και τώρα, ενώ ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι στην ίδια λογική κινούνται και η Όλγα Κεφαλογιάννη, ο Κυριακός Μητσοτάκης, ο Μάκης Βορίδης και ο Νικήτας Κακλαμάνης που αν και δεν συμφωνούν με τη διαδικασία εκλογής εντός του καλοκαιριού, την τοποθετούν προς το Σεπτέμβριο ή αρχές Οκτωβρίου. Αντίθετη άποψη έχουν άλλοι δελφίνοι, όπως ο Ευριπίδης Στυλιανίδης και ο Νίκος Δένδιας που προτιμούν να γίνει η εκλογή προς την άνοιξη του 2016

Στο παρασκήνιο έχουν υπάρξει υπόγειες διεργασίες και περίεργες κολεγιές, όπως αυτή του Μάκη Βορίδη με την οικογένεια Μητσοτάκη με την οποία βρέθηκε στα Χανιά, όπου συνομίλησε και συνέφαγε με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη και την Ντόρα Μπακογιάννη, η οποία φέρεται ότι τα…βρήκε με τον αδελφό της Κυριάκο και συμφώνησαν ότι όποιος έχει το προβάδισμα θα στηριχθεί από τον άλλον.

Η παράταση στην εκλογή διευκολύνει όμως και τη νέα γενιά για να ετοιμαστεί για την αναμέτρηση, με στελέχη, όπως ο Κώστας Καραμανλής του Αχιλλέα, τον οποίο προετοιμάζει ένα ολόκληρο σύστημα, κομματικό και μιντιακό.

Μ.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λαέρτης avatar
    Λαέρτης 20/07/2015 15:14:10

    αν υπάρχει ελπίδα τώρα είναι η νομιμοποίηση του μειμαράκη. Αλλιώς η έννοια δελφίνοι ΝΔ θα έχει την πολιτική βαρύτητα αυτών της Δημάρ...

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 20/07/2015 16:41:49

    Προσωπικά, θέλω τόν ΑΣ καί πάλι στήν ἡγεσία. ῾Υπό τίς παροῦσες συνθῆκες, δέν ξέρω ἐάν εἶναι ἐφικτό. ῎Αν ὁ ΒΜ ἔχει τήν εὐλογία καί ὑποστήριξη τοῦ ΑΣ καί ΚΚ, ἄς γίνει ὁ νέος ἀρχηγός. ᾿Εξ ἄλλου, δέν προέρχεται ἀπό πολιτικό τζάκι γιά νά ὑπάρχη διαμαρτυρία. ῾Η βάση δέν ἔχει λόγο γιά τήν ἐκλογή προέδρου πλέον;

    • Petit Nicolas avatar
      Petit Nicolas @ Φωτεινή 20/07/2015 16:59:28

      Δεν μπορεί κανείς, να χρίσει κανέναν. Οι πολίτες θα αποφασίσουν, με ανοικτή ψηφοφορία σαν αυτήν με την οποία εκλέχτηκε και ο Αντώνης Σαμαράς. Δεν υπάρχει πισωγύρισμα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Petit Nicolas 20/07/2015 21:15:15

        Μακάρι να γίνει έτσι. Μόνο αυτός ο τρόπος είναι πραγματικά δημοκρατικός και γλύτωσε την χώρα από τη Ντόρα πρωθυπουργό και είδαμε έναν Ηγέτη και Πατριώτη να μας κυβερνά έστω για 2,5 χρόνια και καταλάβαμε όσοι μπορέσαμε ότι αν οι Έλληνες σοβαρευτούμε, υπάρχουν ακόμη Έλληνες να μας οδηγήσουν σε ένα πολύ καλύτερο αύριο.

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ Petit Nicolas 20/07/2015 23:58:15

        δηλαδή ο ψηφοφόρος που έχει απομακρυνθεί από τη ΝΔ και δεν είναι μέλος αλλά επιθυμεί να επιστρέψει έστω για κάποιον υποψήφιο που πιστεύει δεν πρέπει να έχει λόγο; δεν συμφωνώ με τον Μειμαράκη στο συγκεκριμένο ζήτημα.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ ουδέτερος 21/07/2015 13:55:57

          Συμφωνῶ, Οὐδέτερε.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Φωτεινή 20/07/2015 18:43:07

      οι ψηφοφόροι πρέπει να έχουν λόγο. Ο Καραμανλής junior για ποιο λόγο θα πρέπει να γίνει αρχηγός;; Ούτε καν έχει φανεί η δραστηριότητα του στο κοινοβούλιο. Πρέπει να ακουστούν ιδεολογικές πλατφόρμες. Δεν είμαι νεοφιλελεύθερος για να θέλω έναν ακραίο στα οικονομικά. Το μεταναστευτικό είναι ένας παράγοντας που θα μετρούσα για ένα υποψήφιο αρχηγό. Το τελευταίο 20ήμερο μπήκαν μέσα 28 χιλιάδες λαθρομετανάστες...Η ΝΔ επιβάλλεται να φωνάξει για το ζήτημα μέσα στο κοινοβούλιο. Κάπου διάβασα ότι και ο .. Παπαμιμίκος θέλει να γίνει αρχηγός...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ουδέτερος 20/07/2015 19:03:02

        Μέχρι τόν ΚΚβ ΟΚ, ἄλλον δέν ἀντέχω. ῎Αν ὁ Παπαμιμῖκος βάλει ὑποψηφιότητα, θά ἐξαφανισθῆ ἡ ΝΔ.

        • ουδέτερος avatar
          ουδέτερος @ Φωτεινή 20/07/2015 20:13:21

          στο κουρδιστό πορτοκάλι το διάβασα. σύμφωνα με το δημοσίευμα επισκέφτηκε τον Καραμανλή, ο οποίος του γείωσε τις φιλοδοξίες. Δεν έχεις και άδικο στην εκτίμηση σου, αν κρίνουμε από τα τραγικά αποτελέσματα που έφεραν οι ηγεσίες Παπαμιμίκου και Ιωαννίδη στη νεολαία. Αυτός ο Σάκης με τη παρέα του αν είχαν στοιχειώδη αξιοπρέπεια θα έπρεπε να είχαν παραιτηθεί μετά τη τεράστια επικράτηση του ΟΧΙ στο τομέα ευθύνης τους.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ ουδέτερος 20/07/2015 21:50:01

            ῞Ενα Κώστα Χατζῆ εἴχαμε, ἀλλά τόν χάσαμε, δυστυχῶς.

          • ουδέτερος avatar
            ουδέτερος @ Φωτεινή 20/07/2015 22:27:08

            έχω την αίσθηση ότι η ΟΝΝΕΔ έχει αλωθεί από το μητσοτακισμό και το Στυλιανίδη. Ουδεμία έκπληξη γιατί δεν τραβάνε στη κοινωνία. Πες στη generation x για τη Ντόρα και το Κυριάκο... Θα σε ακούσουν....

        • Tζανής avatar
          Tζανής @ Φωτεινή 20/07/2015 21:46:31

          Καλά ρε παιδιά, ένα αστείο είπε ο άνθρωπος!

  3. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 20/07/2015 18:52:34

    Δεν είναι τυχαίο που χρεοκοπήσαμε ως χώρα, όταν στο ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα που κυβέρνησαν την Ελλάδα συμπεριφέρονται χειρότερα από το τσούρμο της παλαβοαριστεράς. Πέφτουμε στο γκρεμό και θέλουν να συζητάνε για αρχηγούς κλπ...Αντί να στρωθούν όλοι στη δουλειά να πάρουν με τις σφαλιάρες όσους θέλουν νέους αρχηγούς ενώ η χώρα καίγεται , το συζητούν στα σοβαρά κιόλας. Κατάντια... Μια χαρά είναι ο βαγγέλας για να παίξει το ρόλο του παιδονόμου στην παιδική χαρά που αναθέσαμε τη διακυβέρνηση...Το ότι άρχισαν να ζητούν την αρχηγία ο...τατούλης και ο Ευριπίδης ,έπρεπε ήδη να προβληματίσει τους όποιους σκεπτόμενους έχουν απομείνει στο κουφάρι αυτό. Ο ένας θέλει ,μετά το δημοψήφισμα νέες εκλογές, άλλος θέλει συγχρόνως κομματικές εκλογές και συνέδρια..Με την χώρα θα ασχοληθεί κανείς? Να ξεκαβαλήσουν τα καλάμια , να κρατήσουν τον μειμαράκη αρχηγό μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο για τη χώρα και μετά ας παίξουν με την ησυχία τους.Ε τσι και αλλιώς κανείς δεν θα τους δώσει σημασία... Ευριπίδης για αρχηγός...Θα μου πείς εδώ ο χαι χάι ο πατατοδροσιστής έγινε υπουργάρα, ο Ευριπίδης δεν μπορεί να γίνει,τουλάχιστον εθνάρχης?

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ ορεσείβιος 20/07/2015 21:12:11

      +++++++++++++++++++++++++

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ ορεσείβιος 20/07/2015 23:44:53

      Αγαπητέ Ορεσείβιε στην ΝΔ συζητούν σαν τους Κνιτες...απόφαση καμμιά.Ο Σωτήρ θα εμφανιστεί μέσα από τις στάχτες....ε ε έρχεται...

  4. deltaplus avatar
    deltaplus 20/07/2015 18:53:23

    Εμεις λεμε να μεινει.αφου τον θελουν αλλωστε και οι καραμανλης σαμαρας.

  5. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 20/07/2015 23:20:16

    Ο Μεϊμαράκης ως μεταβατικός αρχηγός είναι ο καταλληλότερος, αν και πρέπει να εξωραΐσει λίγο τον πολιτικό του λόγο, που έχει ευθύτητα, αλλά θέλει στρογγύλεμα. Ο αρχηγός πρέπει να προκύψει με καθολική εκλογή από την κομματική βάση, χωρίς πολιτικά παιχνίδια και παρεμβατικούς με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες, ώστε ο νέος αρχηγός να έχει ισχυρή νομιμοποίηση από τη βάση, αφού προβλέπονται χαλεποί καιροί και ο ΣΥΡΙΖΑ ό,τι πάει να ξεκινήσει από τη Ν.Δ. με τα φερέφωνά του τα Μ.Μ.Ε. το αποδομηθεί πριν καν αναπτυχθεί, με τον έντεχνα διαχεόμενο πολιτικό λόγο των γνωστών παπαγάλων του, που λοιδωρούν όλα όσα είναι ακόμη και τα πιο ουσιώδη μιας δημοκρατικής παράταξης ή και μιας ανοικτής κοινωνίας διαλόγου και ελεύθερης ανάπτυξης.

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/07/2015 23:34:09

    Να νομιμοποιηθεί ο Μεϊμαράκης και να παραμείνει Αρχηγός μέχρι το '16,αν και εγώ προσωπικά θα ήθελα να συνεχίσει και μετά. Εκείνα τα λέλουδα στη Ζωάρα,τα θεωρώ μια κακή παρένθεση στην κοινοβουλευτική του πορεία,αλλά όλοι κάνουμε λάθη,ας μην τον κρίνουμε απ' αυτό...

  7. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 20/07/2015 23:41:24

    Μην τυχόν και ξεμείνουμε από τζάκια στην ΝΔ. Θα μας κάψει ο Θεός....Και κάτι άλλο .Αληθεύει , ότι προσπαθούμε να απαλλάξουμε τους αγρότες από τα μέτρα;Πάλι μαγειρέματα ,για να μείνουν κάποιοι στο απυρόβλητο.Κύριοι,παρακαλώ, να πληρώσουμε όλοι τα σπασμένα της οικονομίας στο μέτρο των δυνάμεων του καθενός.Κι εμείς είμαστε από χωριά και ξέρουμε...Και οι κύριοι βουλευτές της ΝΔ,εάν είναι ειλικρινείς και δίκαιοι,ας μην φοβούνται,να πάνε στις έδρες τους.Γιατί το ακούσαμε κι αυτό...διστάζουν ,λέει,να ψηφίσουν τα μέτρα,που αναφέρονται στούς αγρότες.Θα γίνουν δέκτες παραπόνων.Να γίνουν .Γι αυτό εκλέγοναι,για να ακούν και να τα ακούνε...Λέτε συνέχεια,ότι οι μεταπολίτευση τελείωσε...αμ δε...το πελατειακό κράτος καλά κρατεί...

  8. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 21/07/2015 00:30:18

    Αν γίνουν εκλογές φεύγει,εαν όχι, μένει...

  9. airman avatar
    airman 21/07/2015 08:37:16

    "... στήνονται κάλπες και εκλέγεται νέος αρχηγός, πιθανότατα στις 2 Αυγούστου με διαδικασία εξπρές." Αυτή η διαδικασία βολεύει/ευνοεί τα "τζάκια", τα οποία είναι δεδομένο ότι θα συσπειρωθούν εάν απειληθούν. Και επειδή τόσο η χρονική συγκυρία όσο και η σύντομη διαδικασία, έμπνευσης δημοψηφίσματος, τους δίνουν το πάνω χέρι, γι' αυτό βιάζονται. 'Οποιος εκλεγεί θα έχει το βαρύ φορτίο να καταφέρει να παραμείνει στη θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης, δεδομένου ότι στις εκλογές που θα ακολουθήσουν, όποτε κι αν γίνουν, ο ανταγωνισμός για τη δεύτερη θέση θα είναι σκληρός!

  10. George N avatar
    George N 21/07/2015 12:49:39

    Ανεξάρτητα του ποιος και πότε το θέμα είναι αν αυτό αφήνει αδιάφορη ή όχι την κοινωνία. Για την ώρα δεν βλέπω να απασχολεί κανέναν ιδιαίτερα (για να το πω ευγενικά και όχι όπως το ακούω) που δεν είναι πολύ κοντά στον εναπομείναντα κομματικό μηχανισμό. Νομίζω ότι δικαίως ή αδίκως πρόσωπα από τζάκια (ιδίως σε αυτή την συγκυρία) ή στελέχη με μακρά ενασχόληση με την ΝΔ είναι καμμένα από χέρι και απλά θα κλείσουν την πόρτα. Ταυτίζονται με αυτούς που είτε έφεραν είτε δεν απέτρεψαν την πορεία της χώρας προς την καταστροφή. Από την άλλη ένας σχετικά άγνωστος δεν παίζει. Με αυτά ως δεδομένα ίσως η λύση να ήταν κάποιος/α που υπουργοποιήθηκε πρώτη φορά στην κυβέρνηση Σαμαρά και έδειξε έργο. Το πιο σημαντικό φυσικά είναι νέες θέσεις και πειστικός λόγος που είναι και τα πιο δύσκολα.

  11. petros avatar
    petros 21/07/2015 12:55:11

    Χωρις τον ηγετη μας τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ δεν υπαρχει φως στο τουνελ για την ΝΔ και για την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ.-

  12. Tasos avatar
    Tasos 21/07/2015 13:17:07

    Ο Μεϊμαράκης ήταν πουλέν του Κ. Μητσοτάκη. Διορισμένος αρχηγός της ΟΝΝΕΔ. Να έρθει η νέα γενιά της ΝΔ μπας και "συνομιλήσει" με την Ελληνική νεολαία.

  13. ΝΕΦΕΛΗ avatar
    ΝΕΦΕΛΗ 23/07/2015 08:11:35

    Ουδείς - ουδεμία δεν εμπνέει μάλλον απωθούν. Μπορεί να γυρίσει ο Σαμαράς; Να επανεκλεγεί από την Βάση. Θα είναι και σοφότερος και δυνατότερος ειδικά στο εξωτερικό και είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρει να τροποποιήσει το έκτρωμα Τσίπρα που έφερε στη Βουλή με "υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια". Ο Τσίπρας, είναι ηλίου φαεινότερον ότι οδηγεί μεθοδικά την Ελλάδα εκτός ευρωζώνης, ποντάρει στην αγανάκτηση των πολιτών. Βαδίζει με καλά οργανωμένο σχέδιο και με την κυρία Πρόεδρο αντάμα.