#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2008 22:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χώρα χρειάζεται πρόγραμμα σωτηρίας

Θυμάστε από πότε το www.antinews.gr έγραψε για  πρόωρες εκλογές (Γιατί ο Καραμανλής μπορεί να κάνει πρόωρες εκλογές). Το θέμα ξαναπαίζει σήμερα με διάφορα ρεπορτάζ, τα οποία δεν γνωρίζω πόσο αξιόπιστα μπορεί να είναι. Αλλά αν (ο Καραμανλής) τους ξαναπιάσει στον ύπνο όλους αυτούς που αυτοπροσδιορίζονται ως «προοδευτικοί» και δεν έχουν κάτσει κάτω ακόμα να συμφωνήσουν σε ένα minimum πρόγραμμα σωτηρίας της χώρας (γιατί εκεί έχουμε φτάσει) τότε εκτός από ανίκανοι είναι και υπόλογοι. Και αν δεν καταλαβαίνουν ότι πρέπει να παραμερίσουν τις, εν πολλοίς γελοίες, μικροκομματικές αντιπαραθέσεις τους και τα απύθμενα εγώ τους, ώστε να ξεκινήσει μια γιγάντια προσπάθεια ανόρθωσης του τόπου (αυτοί άλλωστε κόπτονται καθημερινά για το «πόσο χαμηλά έχουμε πέσει») τότε να μην αναρωτηθούν όταν το καζάνι που βράζει σκάσει. Δεν είναι δεδομένο ούτε ότι θα «ηγηθούν» των εξεγερμένων, ούτε ότι οι δυνάμεις καταστολής θα υπερισχύσουν διαιωνίζοντας τα κεκτημένα τους

Σ.Δ

Διαβάστε κι αυτά: http://www.zougla.gr/news.php?id=5420 και εκλογές προαναγγέλλει ο Ψυχάρης, «ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΨΗΦΟΣ»:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 25/07/2008 23:16:27

    αν οι προοδευτικές δυνάμεις του τόπου αφήσουν αυτή δεξιά να ξανακυβερνήσει θα είναι για φτύσιμο ....ο λαός θα τους γυρίσει οριστικά τη πλάτη.

  2. aionios avatar
    aionios 25/07/2008 23:42:31

    Για δύο λόγους θα έκανε εκλογές τώρα ο Καραμανλής.
    Ο πρώτος είναι να παραγραφούν τα αδικήματα της πρώτης τετραετίας της ΝΔ.
    Ο δεύτερος για να βρει έναν τρόπο διαφυγής.
    Θα μπορούσε όμως όλη αυτή η φιλολογία περί εκλογών να είναι απλά τακτική για να περιορίσει όποιους σκέφτονται να μιμηθούν τον Τατούλη.

  3. O`Hara avatar
    O`Hara 25/07/2008 23:43:38

    Moνο με κομμα εθνικης σωτηριας μπορει να τεθει ενας θεμελιος λιθος επαναλειτουργιας της ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, που βρισκεται σε απολυτη ΠΑΡΑΛΥΣΗ.
    Κι αυτο το κομμα ενισχυμενο απο εισαγμενες ιδεες και εμπειριες εφαρμοσμενες με πληρη επιτυχια στα ανεπτυγμενα ευρ. κρατη.

    Με την προυποθεση οτι ολοι οι κολασμενοι πολιτικοι της αρπαχτης να τεθουν σε κατ' οικον περιορισμο.
    Σε περιπτωση αδρανειας και συνεχισης της ιδιας αποτυχημενης πολιτικης η πτωχευση θα ειναι αναποφευκτη και επωδυνη.

  4. tassos avatar
    tassos 25/07/2008 23:54:51

    δηλαδή οι εκλογές θα λύσουν τι;την αλαζονία της εξουσίας,την πελατιακή σχέση κεφαλαίου πολιτείας,την απουσία του κράτους απο τα καθημερινά προβλήματα του πολίτη,την έλλειψη δημοκρατίας και κράτους δικαίου για τον απλό πολίτη;την μηδενική βελτίωση στην παιδεία ,την υγεία ,το ασφαλιστικό,τις αμοιβές ,τις συντάξεις .το πάγωμα τγς αγοράς;
    To μόνο που μπορεί να πετύχει ειναι να ανανεώσει την τετρατία για το κόμα εξουσίας ,που στον πρώτο χρόνο θα έχει την δυνατότητα να εφαρμόσει αντιλαικά μέτρα και να ρεφάρει μέχρι τις επόμενες εκλογές.Ασ ξυπνήσουμε κι ας σκεφθουμε πολύ για το τι θα ψηφίσουμε.ΑΡΚΕΤΗ ΜΠΟΧΑ,ΚΟΡΟΙΔΙΑ,ΛΑΜΟΓΙΑ ,ΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ

  5. k.o. avatar
    k.o. 26/07/2008 00:44:58

    σωστα, εμπρος για μετωπο των "προοδευτικων" δυναμεων

    και του παραχρονου μπερλουσκονι

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/07/2008 00:54:46

    Ο Ψυχαρης δεν προαναγγελει εντολες. Τις απαιτει και θα τις εχει. Εκει καταντησαμε...(καιρο τωρα).

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/07/2008 01:13:04

    Μάλιστα !!..

    Αφού δεν "τσουλάει" το κόμμα επιχειρρηματιών,
    (Παπαγιάννης-ΕΧΤΡΑ και σια), ξανά-μανά τη "καραμέλλα συνεργασίας" ΠΑΣΟΚ-και άλλων δημοκρατικών δυνάμεων (ή κάπως έτσι,αν δεν με απατάει η μνήμη μου).

    Και για να συρθεί, πιο εκβιαστικά η αριστερά στη στρούγκα , εγκαλείται και από πάνω, ότι θα είναι ανίκανοι και υπόλογοι, αν δεν θέλουν συνεργαστούν.

    Και ποιός ξέρει, ίσως σε λίγο ακούσουμε να ξανανοίγουν η Γιάρος, τα ξερονήσια και τα περί επάρατου του ....μακαρίτη.

    Νισάφι πιά !... Δεν βαρέθηκαν με τέτοια τερτίπια, να εκβιάζουν για να λεηλατήσουν (πάλι) την Αριστερά;
    Δεν κατάλαβαν ότι πέρασε εκείνος ο καιρός;
    Και καλά, δεν ακούν τις (κάθε δεύτερη μέρα)
    αρνήσεις της;
    Μα ούτε τις εκκλήσεις των τ. ΠΑΣΟΚΙΤΩΝ, που με αγωνία, την καλούν να μην συνεργαστεί, δεν άκουσε κανείς;
    Τι πρέπει επιτελους να κάνει, για να εμπεδώσουν το ΟΧΙ της;

    Μήπως, να κολλήσουν όλοι μιά Ετικέττα με ένα ΟΧΙ στο κούτελο για τη (μη)συνεργασία με όσους φέραν τη χώρα σ'αυτό το χάλι;

    Ας μας το πουν, πως ακριβώς θέλουν να ακούσουν το ΟΧΙ;

    Γιατί είναι απλό:
    ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΑΝΤΡΕΙΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.

  8. achaeopteryx avatar
    achaeopteryx 26/07/2008 03:14:16

    το χάλι της χώρας δεν λύνεται από κόμματα ή συνεργασίες γιατί αφ'ενός το πρόβλημα είναι μικρο- και μακροοικονομικό, αφ' ετέρου ούτε οι «πολιτικοί» ούτε οι «επιχειρηματίες» μας έχουν την ικανότητα ή την δυνατότητα να διαχειριστούν μεταβατικές περιόδους κρίσης και μείωσης βιοτικού επιπέδου.

    Θέλει κότσια να υλοποιήσεις το «πονάει χέρι κόψει χέρι» (και στοιχειώδες νιονιό να μην κόψεις το λάθος χέρι).

    Οι «δεξιοί» είναι πλαδαροί, οι «αριστεροι» τίποτα, οι «κεντρώοι» καμμένοι, οι «επιχειρηματίες» ενδιαφέρονται μόνο για βραχυπρόθεσμο εμπόριο. Για φανταστείτε την «συνεργασία» τους...

    Μου αρεσε το σλόγκαν «η Δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα». Το νέο σλόγκαν θα είναι «στα αδιέξοδα χάνεται η Δημοκρατία»

    Γίναμε όλοι «πλούσιοι». Αποκτήσαμε «υπηρέτες». Ξχάσαμε την πρωτογενή παραγωγή και την χειρονακτική εργασία. Το κεφάλαιο έγινε κατανάλωση και η κατανάλωση βασίζεται σε δανεικά. Δεν θα αρέσει η «προσαρμογή»

  9. O`Hara avatar
    O`Hara 26/07/2008 03:37:23

    Πλουσιοι κατοικοι μεσα σε μια παμφτωχη κοινωνια.
    Σε ωρα μηδεν να αγωνιας για το αυριο, οπου οι δασκαλοι και οι συνταξιουχοι δεν θα εισπραξουν μισθο, τα παιδια θα περιφερονται ασκοπα στους δρομους, οταν και τα δανεια θα εχουν κλεισει τον κυκλο τους και η σωρεια ακινητων στα συμβολαιογραφικα αρχεια θα μενουν στα αζητητα.

  10. γκοτζαμάνης avatar
    γκοτζαμάνης 26/07/2008 09:19:58

    σφαχτείτε μεταξύ σας δημοκρατικές δυνάμεις και ο Καραμανλάρας μας θα κυβερνήσει τα επόμενα 20 χρόνια.

  11. salmonellas avatar
    salmonellas 26/07/2008 09:26:16

    Εκλογες και επειγοντως κυριοι. Εκλογες για να επιβεβαιωθει η χλευη του εκλογικου σωματος στην καταντια του πολιτικου κατεστημενου και να μετρησουν τις πληγες τους εκεινα τα κομματα που ευθυνονται για αυτη την κατασταση. Εκλογες για να τα μαζεψουν καποιοι και να πανε σπιτι τους, μια και το κατεστημενο δεν τους στελνει καπου αλλου. Εκλογες για να μιλησει επιτελους ο λαος που φαινεται οτι αρχισε να ξυπνα απο τα συνθηματα και τα ποδοσφαιρα και να συλλογιεται πως εφθασαν τα πραγματα ως εδω.

  12. william avatar
    william 26/07/2008 10:11:41

    Καλές οι διαπιστώσεις καί οι κατηγορίες γιά τα κόμματα εξουσίας αλλά κάποια συγκεκριμένη πρόταση υπάρχει??? Η συνεχής γκρίνια χωρίς συγκεκριμένες προτάσεις - λύσεις οδηγούν στήν αδιαφορία .
    Μήπως περιμένουμε κάποιους "Σωτήρες"να μας σώσουν ??

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/07/2008 10:14:08

    αν ο Καραμανλής ήθελε να κυβερνήσει θα κυβερνούσε. Αμφιβάλω ότι ο ίδιος θέλει. Οι αρχιτρικλίνοι και οι σφουγκοκωλάριοι σίγουρα θέλουν. Που θα ξαναβρούν τόσο φαϊ;

    όσο για σένα γκοτζαμάνη, και εσύ ξέρεις τι σου χρειάζεται. Δεν θα το βρεις εδώ, αλλά καλομελέτα...απλά δεν ξέρω τι εθνικότητα θα είναι.

  14. mareli avatar
    mareli 26/07/2008 10:56:43

    Μαζί με το βασιλικό φυτρώνουνε κι ο μπάμιες...
    Μόλις γραφτεί κάτι θετικό για τον Καραμανλή έρχονται οι... θύμησες
    Ήταν 30 χρόνια πριν... όταν ο Μουρατίδης έτρωγε παγωτό στο παγωτατζίδικο του Σταύρου.....

  15. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/07/2008 10:57:22

    william

    Ετοιμάζεται και σε λίγους μήνες θα υπάρξει αναλυτικό πρόγραμμα εξουσίας, από την αριστερά.
    Λίγη Υπομονή.
    Η καλή δουλειά αργεί να γίνει.

    Άς ληφθεί υπ'οψιν, ότι δεν υπάρχουν οι τεράστιοι πόροι και οι κρατικοί μηχανισμοί-υποδομές, των κομματών εξουσίας, να επεξεργαστούν τα δεδομένα.

  16. salmonellas avatar
    salmonellas 26/07/2008 11:18:53

    Ασφαλως υπαρχουν προτασεις, William, και ηδη επεσε μια στο τραπεζι. Με τις εκλογες η τραπουλα του κοινοβουλιου ξαναμοιραζεται κατα τροπο ομως που δεν θα αρεσει στα λεγομενα κομματα εξουσιας. Τελος οι μονοκομματικες συνεδριασεις υπουργικων συμβουλιων. Τα χερια θα κοντυνουν γιατι τοτε θα τους (υπο)βλεπουν οι ετεροι συμμετεχοντες στο συνασπισμο που θα διοικησει. Τερμα, με αλλα λογια, η στεγανοτητα του οποιου κυβερνωντος κομματος. Αυτο ειναι προοδος. Τα υπολοιπα στην πορεια.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/07/2008 12:03:51

    γκοταζαμάνης και μαρέλι ταυτίστηκαν!

    Εχετε πλάκα παιδιά. Νομίζετε ότι εντυπωσιάζετε ή διαμορφώνετε άποψη;

    Με παρατεταμένη περίοδο διαφθοράς, όπου το αδερφάτο και οι ευνούχοι κυβερνούν, λογικό είναι, να έρθει η χωροφυλακή και η τρομοκρατία (ή μια εθνική κρίση, αν σφίξουν τα πράγματα). Ετσι δεν τελειώνει κάθε φάση της δικής σας δεξιάς; Η δικιά μου είναι μικροσκοπική μειοψηφία στην Ελλάδα, μην φοβάστε και μην χάνετε την ψυχραιμία σας.

  18. mareli avatar
    mareli 26/07/2008 13:04:22

    Κάποιος από τους δυό μας φοράει "κουκούλα".
    Επειδή εγώ δεν φοράω... διάλεξε τη δικιά σου:
    Του μπάμια, του Σταύρου του παγωτατζή ή του Μουρατίδη;

  19. ataktos avatar
    ataktos 26/07/2008 13:14:19

    mareli-kobe logia!!!

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/07/2008 23:01:27

    Oυδεμία αντίρρηση γιά συνασπισμούς κομμάτων στην Κυβέρνηση.
    Αλλά δύο απορίες:
    α)Oι συνεργασίες στην Ιταλία σε παλιότερες εποχές πού οδήγησαν?Στον άκρατο Μπερλουσκονισμό...
    β)Πώς διασφαλίζεται η μείωση τής διαφθοράς όταν κυβερνήσει συνασπισμός κομμάτων??
    Yπάρχει και η αντίθετη εκδοχή...
    Μια κυβέρνηση συνασπισμού να γίνει ακόμα πιό ευάλωτη σέ εκβιασμούς όταν φερ΄ειπείν ένα απο τά κυβερνώντα κόμματα προσπαθεί να περάσει ΄άνομα συμφέροντα΄απειλώντας ότι διαφορετικά θα διαλύσει την Κυβερνητική Συνεργασία.
    Εάν το εξω-θεσμικό σύστημα εξουσίας φοβόταν τούς συνασπισμούς κομμάτων θα τούς είχε καταργήσει ή και πολεμήσει.
    Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο σήμερα.
    Υπάρχει βούληση γιά σοβαρές διαρθρωτικές αλλαγές στην Ελληνική Κοινωνία??
    Υπάρχουν σαφείς προγραμματικές δεσμεύσεις και συγκεκριμένες προτάσεις??
    Γιατί απο ΄θά΄έχουμε πήξει...
    Εάν τώρα ορισμένοι ενθουσιάζονται απο τίς λέξεις τής εποχής,π.χ.΄Κυβερνήσεις Συνεργασίας΄διατηρώ τίς επιφυλάξεις μου σέ σχέση μέ τά προσφερόμενα εδέσματα(N.Δ.-ΛΑΟΣ και ΠΑΣΟΚ-ΣΥΝ)

  21. salmonellas avatar
    salmonellas 27/07/2008 11:55:06

    Τερμα τα βολεματα, τερμα οι αυτοδυναμιες, τερμα οι κομματικες πειθαρχιες και τα αλλα...δημοκρατικα. Ετσι που τα καταφερανε, θα πεσει ποινολογιο απο τις συνεργασιες για να φτιαξουνε κυβερνηση. Οτι αυτο δεν θα τους αρεσει, ειναι βεβαιο, γιατι εχουν μαθει αλλοιως. Προσοχη, να μη διαταρραχθει αυτη η δυναμικη, διοτι τοτε θα μπλεξουμε σε ψευτικα διλημματα και θα την καθισουμε τη βαρκα. Υποψιν, οσο δεν μπαινουμε σε διορθωτικη πορεια, τοσο πιο επωδυνη αυτη θα ειναι. Η διεθνοποιημενη κοινωνια δεν συγχωρει λαθη, ουτε ανεχεται ερασιτεχνες στο τιμονι.