Η χώρα χάνεται και η Ντόρα...
05/07/2015 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χώρα χάνεται και η Ντόρα...

Έλεος!!!

Σαν άλλος Βενιζέλος που είχε πάει στο Ζάππειο, για να διεκδικήσει την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ η Ντόρα Μπακογιάννη έκανε αυτό που όλοι περιμέναμε. Είναι χαρακτηριστικό ότι η κόρη του Μητσοτάκη, στην πιο κρίσιμη στιγμή για την πατρίδα αποφάσισε να ζητήσει την παραίτηση του Σαμαρά. Και δεν το έκανε σήμερα, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, αλλά χθες, στην πιο δύσκολη φάση της διαδικασίας του δημοψηφίσματος.

Ως άλλη... Ιφιγένεια μάλιστα είπε, λένε οι δικοί της κύκλοι, ότι έθεσε την παραίτησή της στα χέρια του αρχηγού της ΝΔ αρκεί και αυτός να φύγει θέλοντας να αποδείξει ότι δεν θέλει η ίδια να γίνει πρόεδρος.

Για άλλη μια φορά η οικογένεια που ξεπούλησε τη χώρα και διέλυσε τη Νέα Δημοκρατία επιχειρεί να την αλώσει και το κάνει με άγαρμπο τρόπο. Την ίδια στιγμή που η χώρα βρίσκεται σε μεγάλο κίνδυνο, την ώρα που ακόμη και το 60% του «όχι» φέρνει σε πιο δύσκολη θέση την Ελλάδα, η Ντόρα εκκινεί θέμα διαδοχής στη ΝΔ. Δεν ορρωδεί προ ουδενός, δεν σέβεται ούτε καν το γεγονός ότι από τη Δευτέρα η χώρα βρίσκεται στον αέρα και μπορεί να διαλυθεί.

Αλλά για να ρωτήσουμε κάτι την κ. Ντόρα και τους υποστηρικτές της. Γιατί ο Σαμαράς πρέπει να χρεωθεί το... όχι στο «ναι»; Γιατί δηλαδή πρέπει ο ελληνικός λαός που αποφάσισε σε συντριπτικό ποσοστό το «όχι» να σημαίνει ότι αποδοκίμασε τον Σαμαρά ή τη ΝΔ; Εκτός κι αν πρέπει να παραιτηθεί και ο Θεοδωράκης, η Γεννηματά ή ο Κουτσούμπας. Και να μείνουν οι... νικητές. Δηλαδή ο Τσίπρας, ο Καμμένος και ο Νίκος Μιχαλολιάκος.

Από την άλλη, γιατί στις ήττες φταίει ο ένας και στις νίκες όλοι μαζί καρπώνονται τα κέρδη; Η Ντόρα δεν έχει ευθύνες γιατί δεν πείστηκε ο κόσμος για το διακύβευμα;

Εν πάση περιπτώσει η δικαίωση του Σαμαρά, του Θεοδωράκη, της Γεννηματά ή όποιου άλλου που πιστεύει στο ευρωπαϊκό μέτωπο καλύτερα να μην έρθει ποτέ. Γιατί; Διότι θα έχει καταστραφεί η χώρα με την επιλογή του «όχι». Ή στην καλύτερη περίπτωση αυτό το 60% θα έχει δώσει λευκή επιταγή στον Τσίπρα να διαπραγματευτεί μια νέα συμφωνία η οποία θα έχει ως βάση το μνημόνιο των 8 δισ. ευρώ και της νέας δανειακής σύμβασης 30 δισ. ευρώ.

Όσο για την Ντόρα, την αφήνουμε στην κρίση του ελληνικού λαού. Σαν τα κοράκια που φέρνουν κύκλους και περιμένουν πότε θα υπάρξουν θύματα. Άξια κόρη του Βρυκόλακα. Ποντάρει την επιβίωσή της και την ανάδειξή της στην καταστροφή του ελληνικού λαού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ιεραξ avatar
    ιεραξ 05/07/2015 21:31:35

    Η πολιτική ορμονοπληξία της κυρίας παραζαλίζει την πολιτική συμπεριφορά της. Ας θέσει θέμα στα όργανα του κόμματος να ΄΄μετρηθούμε΄΄, όπως απαίτησε σε πρόσφατες συνεδριάσεις. Ουαί και αλοίμονο άν το μέλλον της παράταξης είναι τα μισοσβησμένα τζάκια

  2. Vassilis avatar
    Vassilis 05/07/2015 21:39:25

    Το εγραψα πριν....θα το ξαναγραψω. Ουτε ο Δενδιας, ουτε η Μπακογιαννη αλλα ουτε και ο Ιωαννιδης εχουν καταλαβει ακομη ποσο βαθια μπηκαμε στα σκατα με το αποτελεσμα του δημοψηφισματος.

  3. Ξενοφώντας avatar
    Ξενοφώντας 05/07/2015 21:40:39

    Λίγα λόγια για τον υποδυόμενο τον Πρόεδρο στην ΟΝΝΕΔ : Aφού οι νέοι στην συντριπτική πλειοψηφία τους ψήφισαν ΟΧΙ, δεν νομίζει πώς αυτός έχει καίρια ευθύνη ? Ποιούς ιδεολογικούς αγώνες έδωσε η ΟΝΝΕΔ υπό την ηγεσία του στους μαζικούς χώρους ? Πόσο βοήθησε την νεολαία η δική του Προεδρία στην συνειδητοποίηση των προβλημάτων της ? Τι αγώνα έδωσε για το ΝΑΙ ? Νομίζω πώς ήταν χαμένος (ή εξαφανισμένος) και έρχεται να δηλώση μετά την επικράτηση του ΝΑΙ ότι το παλαιό κομματικό σύστημα πέθανε. Μόνον πού αυτός ο ανύπαρκτος είναι ένας από τά χαρακτηριστικά παραδείγματα του τίποτε, δηλαδή του παλαιού και ασήμαντου σε ιδεολογικές αντιπαραθέσεις αστικού χώρου. Όσο για την Ντόρα, δεν υπάρχει έλεος φίλοι μου... Ρωτήστε και τον Κώστα Καραμανλή τι εβίωσε από αυτήν την γυναίκα ! Ο Αντώνης χρειάζεται, 1. να μην διαγράψη κανένα και καμμία, και, 2. να λαμβάνωνται αποφάσεις με άψογη λειτουργία των οργάνων. Εκεί θα φανούν και οι όποιες προτάσεις, πόσο σοβαρές ή ιδιοτελείς ή και υπονομευτικές μπορεί να είναι. Ακόμη πρέπει να κάνη ό ίδιος αποτίμηση των πεπραγμένων του, και να θέση σε σχολιασμό και κριτική την δραστηριότητα και τις θέσεις της Ν.Δ. Δεν έχει να φοβάται τίποτε, όσο ακολουθούνται οι δημοκρατικές διαδικασίες. Από αυτές συνήθως πάσχουν τά αστικά κόμματα.

  4. YPSIPYLH avatar
    YPSIPYLH 05/07/2015 21:43:04

    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ..!!!!!

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 05/07/2015 21:55:17

    Οσο παραπλανητικο και ασαφες ηταν το ερωτημα του δημοψηφισματος, αλλο τοσο και ακομη πιο πολυ αοριστο και ασαφες ειναι το συστατικο νοημα της όποιας νικης και άρα της όποιας ήττας.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 05/07/2015 23:08:43

      Για τους ξένους όμως είναι πολύ σαφές το αποτέλεσμα...

  6. Stellastar avatar
    Stellastar 05/07/2015 22:07:23

    Θεώρησα σωστή την κίνηση του Σαμαρά να μην παραιτηθεί όταν έχασε τις εκλογές, μιας και δεν ήταν η ώρα για εσωστρέφεια-όχι ότι τώρα είναι-ωστόσο γίνεται φανερό ότι δεν πείθει και αρκετοί μπορεί να ψήφισαν όχι γιατί δεν ήθελαν να ξαναγυρίσει στην εξουσία. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί την αποχώρηση προτού συρρικνωθούν τα ποσοστά της ΝΔ. Δεν πιστεύω ότι ο Δένδιας είναι κατάλληλος αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αναζητηθεί το πρόσωπο που θα μπορέσει να ξαναδώσει μια νέα πνοή στην παράταξη.

  7. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 05/07/2015 22:26:21

    όταν έχεις τόσα τζάκια είναι φυσιολογικό να έχεις ντεζαβαντάζ σε μια κοινωνία νεόπτωχων. το πρόβλημα της ΝΔ είναι οι πολιτικοί γόνοι.

  8. Kίττυ avatar
    Kίττυ 05/07/2015 22:26:29

    ...O Σόιμπλε έχει επιλέξει εδώ και πολύ καιρό ως εκπρόσωπό του την κα ΝΤ. Μπακογιάννη... από τότε που από κοινού προβλέπαν capital control !!!

  9. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 05/07/2015 22:38:30

    Δεν πειραζει Ντορα. Παντα η πολιτικη σου ηταν ανυπαρκτη. Αποψε δεν καταδικασες τον Σαμαρα. Αυτος εφυγε με το κεφαλι ψηλα. Απλα καταδικασες το ονομα σου τον αδελφο σου και τον γιο σου.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Ρεαλιστης 05/07/2015 22:45:33

      Ετσι ακριβως...

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Ρεαλιστης 05/07/2015 23:18:55

      ήταν καλό το διάγγελμα του Σαμαρά. παρέλαβε και αυτός ένα κόμμα διαλυμένο μετά 5 σεμνά και ταπεινά χρόνια, που εξαΰλωσαν ένα κόμμα του 45%. Έρχεται και ένα μνημόνιο... Ο κόσμος αηδίασε με τη κίνηση της Ντόρας. Αντί να πει για τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει ο κόσμος, έβγαλε έξω τη βουλιμία της.. Η χώρα χρειάζεται μια εντελώς νέα λαϊκή πατριωτική δεξιά. Δεν χρειάζεται τζάκια. Όσο υπάρχουν πολλά τζάκια, θα τρώει αυτόματα φούμο. Αποδείχτηκε σήμερα το πόσο ο κόσμος αγαπάει τις παραδοσιακές πολιτικές δυναστείες.

  10. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 05/07/2015 22:52:46

    η ΝΔ θα αυτοκτoνήσει με έναν πρόεδρο από τζάκι σε μια τέτοια κοινωνία. Θέλει αλλαγή του 90% του πολίτικου προσωπικού της. Κάνουν λάθος όσοι νομίζουν ότι με Μητσοτάκη, Βαρβιτσιώτη, Ντόρα, Μαριέττα , Στυλιανίδη και Σπηλιωτόπουλο ο κόσμος θα έρθει στη ΝΔ. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι είναι από τζάκια και αποτελούν κομμάτι του παλιού, φτάνει και περισσεύει σε πολύ μεγάλα κομμάτια του λαού για να τους φουμάρει. Είδαμε στο δημοψήφισμα, την αποδοχή που έχουν τα τζάκια στο κοινωνικό σύνολο. Βγάλτε άνθρωπο πατριώτη για αρχηγό. Βγάλτε στελέχη από τη κοινωνία και όχι από τα τζάκια και τον κομματικό σωλήνα.

  11. δημης avatar
    δημης 05/07/2015 23:06:06

    Και η Ντόρα...και ο Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ και ο Δένδιας κλπ...κλπ "παράγοντες " ετερόφωτοι από κάποιους "ήλιους "εφωτίσθησαν.... Άν όμως άν... -Υπήρχε και κυρίως εφαρμόζονταν το Σύνταγμα Καταστατικό του Κόματος ..... -Υπήρχαν, κριτήρια ανάδειξης στελεχών ,διαφάνεια , αξιοκρατία, χωρίς κυκλώματα, Οικογενειοκρατίες Γόνους υιοθετημένους από μμε...αδειανά πουκάμισα κλπ.. -Ανανέωση και όχι χρησιμοποίηση "υλικών " από παρακμιακές αριστερές παράγκες . Τότε οι ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΕΡΕΗ.....

  12. Διογένης avatar
    Διογένης 05/07/2015 23:13:11

    Ενώ υπάρχει αρκετό περιθώριο κριτικής στον Σαμαρά για την κακή προεκλογική εκστρατεία του "ναι", η μαντάμ με τον τρόπο της καταφέρνει να κάνει τον εαυτό της αντιπαθή και να εξαναγκάζει όποιον θέλει να ασκήσει κριτική να ταυτιστεί μαζί της - άρα, να μην ασκήσει τελικά κριτική, για να αποφύγει να ταυτιστεί με την Ντόρα. Αλήθεια, υπάρχει έστω και ένας που να πιστεύει ότι αν ήταν άλλος ο αρχηγός της ΝΔ θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος; Ότι αν η ΝΔ έκαμνε καλύτερη προεκλογική εκστρατεία θα έπειθε τους Έλληνες να μην αυτοκτονήσουν, τη στιγμή που το ήθελαν τόσο πολύ; Ας μην τρελαθούμε. Τίποτε δεν θα άλλαζε. Η χώρα είναι δυστυχώς έρμαιο του ΣΥΡΙΖΑ πλέον. Ο Θεός βοηθός...

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Διογένης 05/07/2015 23:22:32

      έχει βουλιμία η γυναίκα. Η ΝΔ πλήρωσε 40 χρόνια μεταπολίτευσης. Φώναξαν για τη καρέκλα. Όχι για την κατάσταση εκτάκτου ανάγκης που μπήκε η χώρα.

  13. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 05/07/2015 23:33:33

    Είναι δυνατόν πολιτικός με την διορατικότητα του Αντώνη του Σαμαρά να ανέχεται τόσα χρόνια αυτή την καμαρίλα;Αφού του την φυλάγανε...Να στείλει η βάση της ΝΔ την εξερευνήτρια σε άλλες πολιτείες.Αντε μην πούμε χειρότερα...Το κόμμα δεν πείθει...ο κόσμος μας έβλεπε μαζί με τον ΓΑΠ,ΤΟΝ ΕΠΙΤΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΕ ΣΠΥΡΙΑ...Αυτοί ήταν τα επιχειρήματα του ναι;Εάν Ναι ....τότε ΝΔούλα μου καλόσου ταξείδι....