#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2010 00:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χώρα του Μαντέλη παραμένει υπό κατοχή



Μπορεί ο Μαντέλης να γλίτωσε άθελά του τον Λοβέρδο από το… λιντσάρισμα λόγω των άστοχων χειρισμών του, ωστόσο, η … Μαντελειάδα δεν μπορεί να σβήσει με μιας τα όσα περιμένουν χιλιάδες εργαζόμενους και συνταξιούχους.

Πέρα από τα δελτία των 8 με τις περισπούδαστες αναλύσεις περί διαφάνειας, υπάρχει κι ένας κόσμος που περιμένει με αγωνία να δει τι τον περιμένει, πότε θα παίρνει σύνταξη και πόσα χρήματα.

Ηλθε λοιπόν το απόγευμα της Πέμπτης το ΔΝΤ να μας θυμίσει ότι η… χώρα του Μαντέλη είναι υπό κατοχή και μόλις βγάζει φιρμάνι το αφεντικό εμείς πρέπει να καθόμαστε σούζα.

«Οι ελληνικές αρχές επιβεβαίωσαν ότι παραμένουν σταθερές προσηλωμένες στο πρόγραμμα και δεν έχουν καμία πρόθεση να ανοίξουν εκ νέου ζητήματα, συμπεριλαμβανομένων των μεταρρυθμίσεων του συνταξιοδοτικού συστήματος», αναφέρει εκπρόσωπος του ΔΝΤ. Αυτό σημαίνει ότι και «κωλοτούμπες» να κάνουμε δεν αλλάζει ούτε κεραία στα συμφωνηθέντα. Αν η συμφωνία είναι για 40 χρόνια αυτό ισχύει, αν θα υπάρξει περικοπή 6% για κάθε χρόνο πρόωρης συνταξιοδότησης πριν τα 65 έτη, αυτό ισχύει.

Η δήλωση του ΔΝΤ έρχεται ως απάντηση στα παπαγαλάκια που διαρρέουν ότι γίνεται σκληρή μάχη για να πάμε από τα 40 στα 37. Πρώτο θέμα το είχαν την Πέμπτη «Τα Νέα» δίνοντας έμφαση στον… σκληρό αγώνα της Ελλάδας προκειμένου να πετύχει τον στόχο της.

Το μνημόνιο είναι ευαγγέλιο για το ΔΝΤ κι αν αλλάξει θα γίνει προς το χειρότερο, ας μην έχουμε αυταπάτες.

Κι όσο κι αν πιστεύουν κάποιοι ότι με «μια δόση Μαντέλη την ημέρα τον Λοβέρδο κάνεις πέρα» αυταπατώνται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πεπιτο avatar
    Πεπιτο 28/05/2010 00:47:10

    το θεμα ειναι ποσοι ελληνες "ενημερωνονται" στις 8 και ποσοι διαβαζουν blogs

    • Οmnes vulnerant ultima necat avatar
      Οmnes vulnerant ultima necat @ Πεπιτο 29/05/2010 00:28:59

      Ολοένα και λιγότεροι παρακολουθούν ειδήσεις των 8 που δείχνουν να είναι εκτός τόπου και χρόνου.

    • Οmnes vulnerant ultima necat avatar
      Οmnes vulnerant ultima necat @ Πεπιτο 29/05/2010 00:29:35

      Η (όποια) αξιοπιστία τους τελείωσε εδω.

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 00:49:11

    Κι όσο κι αν πιστεύουν κάποιοι ότι με «μια δόση Μαντέλη την ημέρα τον Λοβέρδο κάνεις πέρα» αυταπατώνται

    . Ως ο κύων επιστρέφει εις τον εμετόν αυτού, ούτως ο άφρων επαναλαμβάνει την αφροσύνην αυτού.
    . Όστις σκάπτει λάκκον θέλει πέσει εις αυτόν και ο λίθος θέλει επιστρέψει εις τον κυλίοντα αυτόν
    Παροιμίαι ΚΣΤ'
    ΠΟΣΟ ΘΡΑΣΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΛΙΤΕΥΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ!!!

    • αναγνώστης avatar
      αναγνώστης @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 10:49:28

      ΕΠΙΚΡΟΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ. ΦΙΜΩΣΤΕ ΤΟΥΣ...

  3. anonymous avatar
    anonymous 28/05/2010 00:55:45

    Στη Γερμανία η ηλικία συνταξιοδότησης έχει επιμηκυνθεί στα 67 έτη. Περιμένετε να μη γίνει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα;

  4. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 01:20:18

    ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙΚΟΔΟΜΟ 70 ΕΤΩΝ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΚΑΛΩΣΙΑ
    ΔΑΣΚΑΛΟ 70 ΕΤΩΝ ΣΤΗ Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ
    ΚΑΘΗΓΗΤΗ 70 ΕΤΩΝ ΣΤΗ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ
    ΠΩΛΗΤΡΙΑ 70 ΕΤΩΝ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΕΝΙΧΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ
    ΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΣΗΛΕΙΑ

    ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΕ..ΜΟΝΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΝΤΡΟΠΗΣ ΚΑΝΟΥΝ...ΟΣΟ ΓΑΙ ΤΑ ΜΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ..ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΒΙΟΛΙ ΤΟΝ ΔΡ.ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ..!!

    • χασοσκοπος avatar
      χασοσκοπος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 01:27:11

      φανταστειτε οδηγο κτελ ,οασα ,σχολικου ..θριλερ

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 01:28:24

      ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΥΘΕΙΣ ΟΛΟΥΣ!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 01:32:58

      Αγαπητέ Ρήγα, θεωρώ από το 1990 περίπου, ότι είμαι ανασφάλιστος. Πληρώνω κανονικά, αλλά δημογραφικά, όταν έρθει η ώρα της σύνταξής μου δεν θα υπάρχουν εργάτες να πληρώνουν για μένα, και τα λεφτά που έβαζα στην πάντα σαν καλό μικροαστικό μυρμήγκι, αν δεν μου τα έτρωγε ο πληρωρισμός, θα μου τα έτρωγε κάτι απρόβλεπτο (να το)

      Αυτό προσπαθούν να κρύψουν ή να πουν με μισόλογα: Είμαστε στον δρόμο.

      Ότα βγήκε ο ΑΓΠ το 81, οι αγροτικές συντάξεις ήταν κάτι σαν 10 ή 20 δρχ το μήνα, και τις πήγε στις 60 ή τις 100 και τον λάτρεψαν σαν θεό. Μπορεί να μην θυμάμαι τα νούμερα, αλλά τέτοιες τάξεις μεγέθους...

      Πιστεύεις ότι, σήμερα, οι Έλληνες παράγουν περισσότερι ή λιγότερο πλούτο από το 1981; Όπερ έδει δείξαι.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 01:43:09

      Σωστά τα λες Ρήγα. Από την άλλη μεριά όποιο κανάλι της υφηλίου και να ανοίξεις όλο για innovation μιλάνε, για productivity, για efficiency. Ποιός άνθρωπος όσο, χαρισματικός να είναι, μπορεί να τα έχει όλα αυτά μετά τα 55-60 χρόνια του.

      Μας κοροϊδεύουν. Το μέλλον που μας επιφυλλάσουν είναι κινέζικα μεροκάμματα των 100 ευρώ το μήνα, με 14 ώρες δουλειά την ημέρα και χωρίς σαββατοκύριακο. Αυτά για τα νιάτα μας. Όταν πάψουμε να είμαστε "productive" και όσοι δεν θα'χουμε αυτοκτονήσει (όπως κάνουν σήμερα εργαζόμενοι στη Κίνα) θα μας βάζουν να κάνουμε "εθελοντική" εργασία σε οίκους απορίας-ευγηρίας.

      Καλως ήρθαμε στον 21ο αιώνα, στον αιώνα της επιστροφής της δουλείας.

    • donaE avatar
      donaE @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 02:03:04

      Αγανακτηση,αναδιανομη ειναι,το κεφαλαιο πρεπει να αυγατιζει.Εχουν αναγκη να υπαρχουν μισθοι για να πουλησουν τα προιοντα τους.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 02:26:31

      Κάποια στιγμή η αναδιανομή τελειώνει γιατι δεν υπάρχει και τίποτε άλλο για να αναδιανεμηθεί. Τότε το μόνο που χρειάζεται πλέον το κεφάλαιο είναι δούλοι.

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 01:52:25

    ΑΓΑΠΗΤΕ archaeopteryx ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1985 ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΛΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ 65 ΠΡΟΣ 66 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΣΗ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ..ΜΕ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ....ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΙ ΠΛΟΥΤΟ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ...ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΜΜΕΝΗ ΓΗ...ΟΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ..ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ..ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΣ ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΤΙΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΑΝ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΥΤΕ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ. ΑΛΛΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ;
    ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΩΡΕΣ;

  6. Λεφτά υπάρχουν avatar
    Λεφτά υπάρχουν 28/05/2010 08:35:37

    Ακριβώς οπως τα λές είναι Φάκτορα,

    πανω στο πανικό τους να περάσουν ολα τα αντιλαικά μετρα οι ΠΑΣΟΚοι, τα μετρα του χασάπη!

    κόψε απο αυτόν και δώσε στον άλλο

    καθε βδομάδα θα μας σερβίρουν και ενα σκάνδαλο, των δικών τους ημερών αλλά,

    παραγραμμένο.

    Πιασ τ' αυγό και κουρευτο.

    Κοροιδεύουν τη κοινωνία, οπως κοροιδεύουν οι υπουργοί των, οπως κοροιδεύει ο Πρωθυπουργός.

    Καλημέρα σας.

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 09:40:46

    ΦΙΛΕ ΤΟΥ ΛΑΟΥ
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΛΑΚΩΝΙΚΑ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ.
    ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ; ΔΟΙΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΓΓΕΛΩΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ.
    ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΥΝΟΟΥΝ ΚΑΙ ΕΥΝΟΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.
    ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ...ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΣ!!! ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΕΙΤΑΙ Η ΔΑΝΙΑ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΜΙΣΘΩΝ Κ.Τ.Λ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΜΟΧΘΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΑΝΑΠΛΑΣΗΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΑΝΙΑΣ....ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΥΧΡΟΝΟΙ ΣΤΑΧΑΝΟΒΙΤΕΣ ΔΗΛΑΔΗ...
    ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΑΝΙΑ ΠΑΝΤΩΣ Η ΛΕΞΗ ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....!!
    ΥΓΙΕΝΕΤΕ...

  8. GreenHorses avatar
    GreenHorses 28/05/2010 09:59:00

    Θα τραβήξει ο Μαντέλης και όλα ξεχάστηκαν! Λες και όλο το σύστημα επιχειρηματιών, βαρώνων ΜΜΕ, πολιτικών ήταν μόνο ο Μαντέλης.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GreenHorses 28/05/2010 10:02:18

      Τα ΜΜΕ θα ασχοληθούν με 90εκ μίζας στα υποβρύχια και γιατί παρελήφθησαν χωρίς δοκιμή.

      Ακούω πάλι το Τράγκα ακόμα και τώρα ποιο πολύ ασχολείται με τον Καραμαλνή παρά με την κίτρινη περίοδο, άσε μην πω τίποτα ποιο βαρύ και μας κόψει με το δίκιο του ο Φάκτωρας.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/05/2010 10:10:23

    Το πρόβλημα της χώρας αυτή τη στιγμή είναι το ΔΝΤ, το ΚΑΤΟΧΙΚΟ μνημόνιο Τσογλάνογλου, η εθνική υποχώρηση σε όλα τα επίπεδα και το πως θα ανατραπεί αυτή η κατάσταση.
    Ο κεντρικός προβολέας πρέπει να είναι στραμμένος μόνιμα εκεί.
    Η ενασχόληση με τα σκάνδαλα της δεκαετίας παγιδεύει όπως η κινούμενη άμμος και μπλοκάρει δυνάμεις της κοινωνίας!

    Φυσικά πρέπει να λογοδοτούν όσοι λειτουργοί χρηματίστηκαν ή έβλαψαν το δημόσιο συμφέρον, αλλά στο μεταξύ το πασοκ έχει ήδη έτοιμα τα επόμενα σημεία μιας παγκοσμιοποιητικής ατζέντας που πρέπει να ολοκληρωθεί ταχύτατα.
    Με τον αντιπερισπασμό του Μαντέλη ξύνεται μόνο το εξωτερικό από τα πολλαπλά κελύφη του συστήματος και ο πυρήνας μένει απρόσβλητος, ίσα ίσα για να ικανοποιηθεί ελάχιστα η απαίτηση για κάθαρση.
    Το όλον Πασοκ πρέπει να μείνει άθικτο, γιατί περί αυτού πρόκειται.

  10. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/05/2010 10:26:08

    Το κύριο είναι η οικονομική κατοχή της χώρας. Και σ' αυτό έχει δίκιο η ανάρτηση. Ο κ. Μαντέλης και το θέαμα που πρόσφερε η ομολογία του μπορεί πράγματι να μας αποσπάσει από το πραγματικό πρόβλημα.

    Ομως με βάζει σε διάφορες σκέψεις η άνεση του κ. Μαντέλη εμπρος στην επιτροπή. Σαν να μην είχε την αίσθηση ότι κινδυνεύει. Είναι δυνατόν ένας νομικός σαν κι αυτόν;

    Κι όμως...Τελικά ΔΕΝ ήταν ούτε οι βουλευτές της επιτροπής που τους γνωρίσαμε κι αυτούς από τα κανάλια, ούτε κάποιος αυτεπάγγελτος εισαγγελέας ούτε καν ο Αρειος Πάγος που κινούμενος από μόνος του απαγόρεψε την έξοδο του κ. Μαντέλη από την χώρα.

    Ο κ. Μάκης Γιομπαζολιάς είναι πίσω από την έκδοση της απαγόρευσης εξόδου για τον κ. Μαντέλη.

    Κατόπιν αιτήματος του κ. Γιομπαζολιά προς τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου (μπορώ να κάνω κι εγώ τέτοια αιτήματα; έχω αρκετά...), κινητοποιήθηκε ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου. Τα περιγράφει ο κ. Γιομπαζολιάς στο δικό του ιστολόγιο (http://www.giobazolias.gr/)

    Οι πολιτικοί;
    Οι βουλευτές;
    Οι υπερασπιστές της δημοκρατίας και του εθνικού συμφέροντος;
    Τα κόμματα;
    Η αντιπολίτευση;

    Γιατί δεν έκανε κάποιος από αυτούς όλους την μύνηση;

    Μήπως γι' αυτό ήταν τόσο άνετος ο κ. Μαντέλης στην επιτροπή;
    Μήπως έχουν όλοι στοιχεία για όλους;

    Μήπως να μεταναστεύσω;

    Θραξ Αναρμόδιος

  11. Ευμένης Καρδιανός avatar
    Ευμένης Καρδιανός 28/05/2010 10:27:12

    Το ΔΝΤ ΔΕΝ ενδιαφέρεται για την αναζωογόνηση της Ελληνικής οικονομίας, ενδιαφέρεται αποκλειστικά μόνον για την αποπληρωμή από την Ελλάδα των δανείων στους δανειστές της.

    Μόνο για αυτό ενδιαφέρεται και για τίποτε άλλο !

    Οικονομία, συντάξεις, επίπεδο διαβίωσης, ..... οτιδήποτε δεν έχει σχέση με την αποπληρωμή από την Ελλάδα των δανείων στους δανειστές της, είναι τελείως επουσιώδες.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Ευμένης Καρδιανός 28/05/2010 11:36:52

      Τα αφεντικά του ΔΝΤ ενδιαφέρονται για την υποδούλωση της Ελλάδας και την εκμετάλλευση του ορυκτού της πλούτου. (Πετρέλαιο-χρυσός-ουράνιο κλπ).

  12. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 10:49:49

    ειδατε με ΔΝΤ-πτωχευση τι καλα που αρχιζουμε και βρίσκουμε τις μιζες.....η συνεχεια θα εξαρτηθει απο γαπ και σαμαρά.

  13. enianos avatar
    enianos 28/05/2010 10:50:01

    ....Η χώρα του Μαντέλη παραμένει υπό κατοχή …… Νομίζω πιο σωστό θα ήταν η χώρα που κυβέρνησε ο Μαντέλης ……

  14. Misha avatar
    Misha 28/05/2010 11:02:38

    Aυτοί οι τύποι της Κατοχικής Επιτροπείας με τα κουστουμάκια και τα λάπτοπ δεν έπρεπε να κυκλοφορούν ανενόχλητοι.
    Είναι καλοκαιράκι πια εδώ στο κατεχόμενο Γιουνανιστάν , με υψηλές θερμοκρασίες, και τα γιαουρτάκια θα κάνουν και καλό στις ευαίσθητες επιδερμίδες τους και ωραίο ντεκόρ στις φαιομέλανες ενδυμασίες τους.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Misha 28/05/2010 11:27:01

      Οι τύποι της Κατοχικής Εποπτείας που λές, ήρθαν εδώ με μεθοδευμένη πρόσκληση του ΓΑΠ, χάρη και στην αδράνεια του ΚΚ του Β', την πώληση της Ελλάδας στου Γερμανούς από τον Σημίτη, την Μητσοτακική εκδοχή της "ελευθερίας", και την εγκληματική αποχάυνωση και υπερχρέωση του ΑΓΠ. ΓΑΠ, ΚΚ Β', Σημίτης, Επίτιμος, ΑΓΠ και ΑΓΠ. Βάλε και τους 3-4 κρατικοδίαιτους τσιφλικάδες μας στην λίστα, βάλε και τον Καμπουράκη και το συνάφι του.

      Σε αυτούς να στρέψεις την οργή σου. Έχεις πτωχεύσει, τα λεφτά σου τα έχουν οι 100 Μαντέληδες που δεν εμφανίζονται, και η σύνταξή σου είναι στο Καγιέν του γείτονα.

      • Misha avatar
        Misha @ archaeopteryx 28/05/2010 13:09:00

        Δεν διαφωνώ, Αρχαιοπτέρυξ.
        Όμως τα κοράκια του ΔΝΤ δεν είναι εκτός κάδρου.
        Το αντίθετο θα έλεγα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 28/05/2010 13:16:05

        Έτσι, archaeopteryx, τα 30 - 35 χρόνια που απαριθμείς, είναι ολόκληρη συντάξιμη περίοδος. Και πολύ άντεξε το καημένο το ταμείο, με τοιούτους "διαχειριστές"!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ archaeopteryx 28/05/2010 13:34:42

        Εχουν ενα κοινο σημειο αυτα τα 30-35 χρονια : οτι εθεσαν το "λαο",την "κοινωνια", κλπ υπερανω του συνολικου συμφεροντος.
        Εαν ειναι να αλλαξει κατι θα πρεπει το συμφερον του ΚΡΑΤΟΥΣ να τεθει πανω απο τα ατομικα ή ταξικα η αλλα συμεφοροντα.
        Ασφαλως θα υπαρξουν διαφωνιες για το ποιο ειναι αυτο το συμφερον ,ναι η οχι στο ΔΝΤ.
        Αλλα δεν αλλαζει τιποτα αν δε τεθει απο θεση αρχης το κρατικο συμφερον πανω απο τα επι μερους.

  15. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 11:12:56

    Δηλαδή, μεταξύ μας, πέρισυ-πρόπερσυ (και βάλε προς τα πίσω) δεν είμασταν "κατοχή"; Αλλάζει τίποτε, που είχαν Ελληνική ταυτότητα, και αντι λάπτοπ, κρατούσαν συμβολαιογραφικά ντοσιέ, κουτιά με dvd ή πάμπερς;
    Συγγνώμη προτιμώ την "κατοχή" από λαπτοπ-κρατούντες, παρά από λιγδιάρικα άπληστα βλαχαδερά!

  16. Greg avatar
    Greg 28/05/2010 11:50:39

    Έχει αναλυθεί διεξοδικά ότι είναι προς το συμφέρον του ελληνικού λαού η στάση πληρωμών, αλλά αυτό δεν το επιθυμούν τα γνωστά συμφέροντα. Ως προς την επιχείρηση αποπροσανατολισμού με σκάνδαλα τύπου Μαντέλη -θα ακολουθήσουν και άλλα- ας είμαστε σοβαροί:

    - Κατάρχας κανείς δεν αποπροσανατολίζεται, ίσα-ίσα που η οργή του ελληνικού μεγαλώνει με σκηνοθετημένες ομολογίες του στυλ "τα΄πα και ξελάφρωσα και αμαρτία ουκ έχω".

    - Τον κίνδυνο αποπροσανατολισμού επισήμανε και η Αλέκα Παπαρήγα. Για ποιον λόγο, όμως, η κοινωνική και η πολιτική αντίσταση πρέπει να παγώσουν όσο διερευνώνται -και καλά- τέτοιες υποθέσεις; Μια επιτροπή συνεδριάζει ανάμεσα σε τόσες άλλες.

    - Ο Τύπος ή θα σοβαρευτεί, περιορίζοντας τέτοια θέματα στις εσωτερικές σελίδες, ή θα φτάσει στον πάτο.

    - Παραδόξως οι τύποι της Κατοχικής Επιτροπείας κυκλοφορούν με χαρακτηριστική άνεση. Πρέπει αυτό να συνεχιστεί για να μην πληγεί ο τουρισμός; Όχι, κλητήρες τοκογλύφων, δήθεν τεχνοκράτες, είναι ανεπιθύμητοι, ενώ μεταξύ άλλων μοιράζονται και την χωριάτικη δια του τέσσερα.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/05/2010 13:15:26

    Oι εξεταστικές επιτροπές διερεύνησης σκανδάλων πρέπει να γίνουν μόνιμες στη βουλή, όπως γίνεται στη γερουσία στην Αμερική και να διεξάγονται σε δημόσια ακρόαση.
    Όπως είπε και ο Greg τα θέματα αυτά θα έπρεπει να τρέχουν μονίμως παράλληλα στο παρασκήνιο και να απασχολούν τις μέσα σελίδες των εφημερίδων.

  18. nov11 avatar
    nov11 28/05/2010 13:53:32

    Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ήταν γνωστή πριν τέσσερα (4) χρόνια και είχε γραφτεί στα blogs.Το ζήτημα ήταν από τότε ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. Οι ΜΙΣΘΩΤΟΙ και οι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ή ΟΙ ΥΠΑΙΤΙΟΙ.
    Η πολιτική είναι ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙΣ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΜΑΡΑ!!!
    Χαρακτηριστικά λέγαμε :Όταν περάσει η κρίση να δούμε ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ και ποιός ΟΡΘΙΟΣ.
    Πρέπει να καταλλάβει ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ότι οι δρόμοι είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΔΥΟ(2) ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΈΞΕΙ.
    1-Αυτό που ΖΟΥΜΕ και θα ΖΗΣΟΥΜΕ με ΔΝΤ και το ΛΑΟ σε ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΘΕΣΗ.
    Η χώρα σε βιοτικό επίπεδο Τουρκίας(εξάλλου οι υπερατλαντικοί σύμμαχοί μας ποτέ δεν μας ξεχώρισαν απ' αυτούς)δλδ. το 1% θα περνά καλά καταδυναστεύοντας τους άλλους που θα δουλεύουν στοιβαγμένοι δέκα (10) άτομα σε ένα διαμέρισμα ώστε να εξασφαλίσουν ένα πιάτο φαϊ και αν...για σύνταξη ούτε λόγος ...
    Έχετε δει από μέσα τις λαϊκές γειτονιές και το εσωτερικό της Τουρκίας;Αυτές στις οποίες ανήκουν και οι ψηφοφόροι του Ερντογάν;Δεν μιλάμε βέβαια για τα τουριστικά ξενοδοχεία!
    Έτσι θα γίνει η χώρα ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ!
    ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ ΑΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ.
    2-Η χώρα πρέπει να ακολουθήσει το ΔΙΚΟ της ΔΡΟΜΟ μακριά από την τυραννία των ΑΡΠΑΚΤΙΚΩΝ.Να ΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΘΕΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ και ΝΑΙ..ΝΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΝΑ ΚΥΡΗΞΕΙ ΠΤΩΧΕΥΣΗ(ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ-ΧΡΟΝΟ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΦΟΡΤΩΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ) ΩΣΤΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ.
    ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ, ΜΙΣΘΩΤΟΙ, ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΚΛΠ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ 'ΟΡΘΙΟΙ'.Η ΔΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.
    ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ!!!
    -------------------------------------------------------------------------
    Ο Μαντέλης ομολόγησε ανερυθρίαστα γιατί κρύβει κάποιον ΑΣΣΟ (πρόσωπα-γεγονότα)που τον κάνουν να πιστεύει ότι θα την γλιτώσει παρά τη σκόνη που σηκώνεται.Ξέρει ακόμη ποιούς έχει απέναντί του (πολιτικό σύστημα-τρόπο λειτουργίας).Θα γελά και μέσα του,αν και το έδειξε(κυνικότητα) στη θεατρική παράσταση.
    Μα μήπως δεν δίνουν το μέγιστο των υποκριτικών δυνατοτήτων τους αυτοί που βγαίνουν στα ΜΜΕ και μιλούν για κάθαρση;;;
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΑΣ ΜΗ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ!!!