#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2011 07:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χώρα σε κώμα και η κυβέρνηση στο... χώμα



Το γεγονός ότι είμαστε σε δεινή οικονομική θέση, το ξέρουμε όλοι. Το ζούμε καθημερινά, μας το λένε οι αριθμοί που διαβάζουμε για την ύφεση, το έλλειμμα, το χρέος, τον πληθωρισμό κ.λπ.

Άλλο, όμως, αυτό, κι άλλο να βρίσκεται μια χώρα σε απόλυτο μπάχαλο, ένα κράτος να μη λειτουργεί, να μην υπάρχει κυβέρνηση ή θεσμικά όργανα να μπουν μπροστά και να τερματίσουν αυτό τον κατήφορο.

Φυσικά οι κοινωνικές αντιδράσεις δημιουργούνται από την άθλια οικονομική πολιτική της κυβέρνησης. Οι περισσότεροι από τους εργαζόμενους έχουν πληγεί καίρια και ζητούν αν μη τι άλλο δικαιοσύνη στα οικονομικά μέτρα που λαμβάνονται.

Υπάρχουν βεβαίως και οι συντεχνίες που ξεβολεύονται, τα «αγαπημένα» παιδιά κυρίως του ΠΑΣΟΚ, που χάνουν κεκτημένα. Όμως, όπως και να έχει η κατάσταση, δε μπορεί αυτή η χώρα να εμφανίζει μια εικόνα πλήρους διάλυσης των πάντων. Δεν είναι δυνατό να βλέπουν οι πολίτες ένα κράτος που απλά παρακολουθεί και δεν αντιδρά σε ότι κι αν γίνεται.

Οι υπηρεσίες καθαριότητας των δήμων κάνουν καταλήψεις στις χωματερές και η Αθήνα και άλλες πόλεις έχουν πνιγεί στα σκουπίδια. Χιλιάδες παιδιά έξω από τα σχολεία και χιλιάδες άρρωστοι μέσα στα νοσοκομεία κρατούν την αναπνοή τους ενώ με την πρώτη βροχή πνίγηκε η Αθήνα αφού γέμισαν με σκουπίδια τα φρεάτια. Τι κάνει η κυβέρνηση; Απλά τους κόβει τους μισθούς, τους λέει να πάνε να δουλέψουν και δεν κάνει διάλογο μαζί τους. Ουσιαστικά τους αφήνει στο έλεος της τρόικας.

Οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας κάνουν λευκή απεργία και στα αεροδρόμια επικρατεί μπάχαλο. Γιατί; Γιατί η κυβέρνηση τους κόβει ένα επίδομα που δεν το δίνει η πολιτεία, αλλά επιβαρύνει τις αεροπορικές εταιρείες.

Αναγγέλλουν οι εργαζόμενοι στα ΕΛΠΕ και στα διυλιστήρια απεργία διαρκείας και γίνεται του... κουτρούλη ο γάμος στους δρόμους από χιλιάδες πολίτες που σπεύδουν να γεμίσουν τα ρεζερβουάρ λες και πάμε σε πόλεμο. Η απόλυτη υπερβολή που όχι μόνο διέλυσε σήμερα την Αθήνα αλλά πλούτισε και τους βενζινάδες που ανέβασαν την τιμή 3 και 4 λεπτά. Υπήρξε κανένας έλεγχος; Φυσικά όχι.

Μόλις η κυβέρνηση έκανε κωλοτούμπα και εξαίρεσε τα ΕΛΠΕ και τη ΔΕΗ από το ενιαίο μισθολόγιο, τέλειωσαν και οι κινητοποιήσεις. Για γέλια και για κλάματα δηλαδή η υπόθεση.

Κατά τα λοιπά, μπαίνουμε σε νέο γύρο κινητοποιήσεων παντού. Νοσοκομεία, σχολεία, ταμεία, εφορίες, τελωνεία, υπουργεία όλα κλειστά ενώ και τα μέσα μεταφοράς τραβάνε χειρόφρενο. Μοναδικός χαμένος στην υπόθεση αυτή ο πολίτης. Που θέλει να πάει στη δουλειά του (ότι απέμεινε από αυτή), που θέλει να πάει τα παιδιά του σχολείο, να πάει στο νοσοκομείο ή να κάνει συναλλαγή με το κράτος.

Τι κάνει η κυβέρνηση για την απίστευτη ταλαιπωρία που υφίστανται οι πολίτες; Απολύτως τίποτε. Υπουργοί απόντες από κρίσιμες στιγμές το μόνο που κάνουν είναι απολογισμό, όπως την Τρίτη ο Λοβέρδος που μας είπε ότι εξοικονόμησε 2 δισ σε 2 χρόνια. Και που πήγαν αυτά τα λεφτά κ. Λοβέρδε;

Η κατάσταση της χώρας έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο, κι αυτό είναι πιο ανησυχητικό ακόμη κι από τη χρεοκοπία.

Κάποιος, όμως, θα πρέπει να απαντήσει στον κόσμο που πιέζεται ψυχολογικά, χάνει τα εισοδήματά του και ταλαιπωρείται απίστευτα στη ζωή του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Krax avatar
    Krax 12/10/2011 08:23:50

    Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο Πάγκαλος χτενίζεται...
    "Η Ελλάδα είναι ένα οικονομικό θαύμα"! Eίναι μια χώρα που έχει μια σύγχρονη ιστορία ενάμιση αιώνα,η οποία αποτελεί ένα πρωτοπόρο οικονομικό επίτευγμα" είπε ο Πάγκαλος χθες στο Παρίσι.
    Θα μας κουφάνουν στο τέλος τα πασόκια!.

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Krax 12/10/2011 09:53:17

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • antikatathliptikos avatar
      antikatathliptikos @ Krax 12/10/2011 19:09:24

      Οχι μόνον. Θα πρέπει να συμπεριληφθούν και οι οπαδοί του κοινωνικού νεοφιλελευθερισμού, που δεν καταλαβαίνουν τις κοινωνκές επιπτώσεις απο τις ατυχείς ιδέες τύπου "εργασιακής εφεδρείας" που γίνονται σημαία απο τους πασόκους.
      Καλά θα σοβαρευτούν τελικά όλοι τους;
      Δεν γνωρίζουν ότι πασοκ και νδ μαζί ( στην καλύτερη των περιπτώσεων) δεν συγκεντρώνουν παραπάνω απο το 38,76% του εκλογικού σώματος. Λιγο ακόμη και θα βγεί πρώτο κόμα κάποιο απο τα μικρά.

  2. antanistimi avatar
    antanistimi 12/10/2011 08:40:48

    Μετα απο τα παρακατω καταλαβαινω γιατι βαζουν υποθηκη τα σπιτια μας και μας απειλουν οτι θα μας κοψουν το ρευμα που δεν εχουμε να πληρωσουμε.Πρεπει να βγει η χασουρα των 600 και κατι μυριων.Φανταστειτε τι αλλα εχουν γινει και αυτη η κυβερνηση κανει συνυπευθυνους και φταιχτες εμας τιμωρωντας μας με καθε τροπο.......

    ''................Επτά ανώτερα στελέχη του ΟΤΕ που συμμετείχαν σε επιτροπές για την υπογραφή της σκανδαλώδους σύμβασης 8002 με την εταιρία Ζήμενς από την οποία φέρεται να υπέστη ζημίες ο οργανισμός άνω των 57 εκατομμυρίων ευρώ καλούνται να απολογηθούν εντός αυτής και της επόμενης βδομάδας από την εφέτη ανακρίτρια Μαρία Νοκολακέα.
    Οι κλήσεις προς απολογία σηματοδοτούν μια νέα εξέλιξη για την πολύκροτη υπόθεση αφού βασίζονται σε στοιχεία τα οποία αφορούν άνοιγμα τραπεζικών λογαριασμών και ικανοποίηση αιτημάτων δικαστικής συνδρομής. Χαρακτηριστικό είναι ότι τα 4 στελέχη απασχολούν για πρώτη φορά την
    δικαιοσύνη και η κλήση τους εδράζεται στο γεγονός ότι αφενός υπήρξαν μέλη επιτροπών ή εισηγητές όταν υπογράφηκε η σύμβαση για την ψηφιοποίηση του οργανισμού το 1997 επί υπουργίας Τάσου Μαντέλη.
    Μάλιστα πληροφορίες αναφέρουν ότι στους λογαριασμούς των κατηγορουμένων βρέθηκαν χρηματικές καταβολές από 250.000 - 1.000.000 ευρώ ανά περίπτωση οι οποίες συμπίπτουν χρονικά με την υπογραφή της επίμαχης σύμβασης.
    Στο κατηγορητήριο για την υπόθεση καταγράφεται ότι από τη συγκεκριμένη σύμβαση ο ΟΤΕ ζημιώθηκε με 57.404.918,79 ευρώ καθώς σε αυτήν ενσωματώθηκαν οι μίζες, ενώ το όφελος της γερμανικής εταιρίας ανέρχεται σε 632.451.856 ευρώ............''

  3. aristeidis avatar
    aristeidis 12/10/2011 09:01:49

    Καλημέρα σας !
    Αναλυτικά τοκόστος μιας χρεοκοπίας
    http://logia-starata.blogspot.com/2011/10/blog-post_2287.html

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/10/2011 09:21:43

    Εδω ο κοσμος χανεται και το ΣΚΑΙ του alexis βαζει την Μανδρου να πυροβολησει τουσ σκουπιδιαραιους λες κι'αυτοι φταινε για ολα!Η ψυχολογια του φοβου σε ολο της το μεγαλειο ! Το τιμονι του σκαφους της Ελλαδας εχει μεινει στα χερια ενος ανεκδιηγητου Μπενυ ο οποιος εχει ξεσαλωσει απειλωντας και προκαλωντας τα ποντικια της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ να τους ριξουν και αυτα τρεχουν αλλοφρονα στις φωλιες τους για τα ευρωπουλα !Ο ΓΑΠ φοβαται να παει στην Βουλη που τον καλει ο Σαμαρας για να μην υποστει ηττα στην παρουσα συγκυρια !Ο Εφραιμ του Βατοπαιδιου γελαει κατω απο τα μουστακια του διπλα στον ΓΑΠ !Ο λαος στεκει αλαλος στο περιθωριο και περιμενει να κτυπησουν οι καμπανες της απελευθερωσης !Μοιραιοι,δειλοι και αβουλοι οι της ΠΑΣΟΚΟσυμμοριας ελλοχευουν να αλλιευσουν χαμενες ψυχες μεσω ΑΣΕΠ και διορισμους μπας και διασωθουν .Το ποταμι θεριευει αμην και ποτε θα συμπαρασσυρει ολα αυτα το θρυψαλα της πολιτικης αγυρτιας να δουμε Θεου προσωπο!

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 12/10/2011 09:50:32

    «Η βαρύτερη Αντιπροεδρία του πλανήτη» ~ Ο Πεινοσέτ

  6. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 12/10/2011 11:17:53

    Σ' αυτήν την χώρα ποτέ δεν κάνουμε το αυτονόητο: Ήτοι να σεβόμαστε πρώτον τον εαυτό μας, κατόπιν τον συνάνθρωπό μας και μετά το Κράτος.
    Από τη στιγμή όμως που το ίδιο το Κράτος (μέσω των πολιτικών) δε σέβεται τους πολίτες του τότε και αυτοί νομιμοποιούνται στο να κάνουν το ίδιο.
    Όμως αυτός ο φαύλος κύκλος δεν οδηγεί πουθενά παρά στην απόλυτη αναρχία και καταστροφή όλων των αξιών ή προτερημάτων που έχουν οι Έλληνες.
    Η έννοια της λέξης "civismo" που υπάρχει σε άλλες γλώσσες δηλ. του να είναι κάποιος σωστός πολίτης, με τις υποχρεώσεις και δικαιώματα που απορρέουν απ' αυτό, τουλάχιστον απ' ότι ξέρω, δεν έχει ελληνική μετάφραση.
    Λειτουργούμε ως κοινωνία περισσότερο με το συναίσθημα και λιγότερο με τη λογική.
    Το να κάνεις μια ημέρα απεργία για να διατυπώσεις τα αιτήματά σου ή τη δυσαρέσκειά σου προς κάτι είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Το να κάνεις περισσότερες μέρες απεργία αποβαίνει εις βάρος των συμπολιτών σου και φυσικά χάνεις το δίκαιο του αιτήματός σου. Γίνεται πλέον συνήθεια και κανείς δεν σου δίνει σημασία. Π.χ. απεργία ταξί, πόσοι από μας δε θυμούνται την οικτρή συμπεριφορά των οδηγών ταξί τα παλαιότερα χρόνια όταν σε πήγαιναν όπου ήθελαν αυτοί, σε πέταγαν έξω αν ο προορισμός σου δεν τους βόλευε κλπ. κλπ. Επομένως μπορώ εγώ τώρα ως πολίτης να συμπονέσω αυτήν την τάξη επαγγελματιών όταν έχω πονέσει από αυτούς στο παρελθόν???
    Υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα και για τους δημοσίους υπαλλήλους και για πολλούς άλλους (φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ικανών και σωστών υπαλλήλων). Έχουμε φτάσει στο σημείο η ευγένεια να μας προκαλεί μια ευχάριστη έκπληξη.
    Έχουμε απολέσει το μέτρο και πορευόμαστε χωρίς συντονισμό και πυξίδα.
    Για να αλλάξουμε την κοινωνία μας πρέπει να θυμόμαστε (όπως μας δίδασκαν στη Νομική) ότι η ελευθερία μας σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.
    Τις ικανότητες τις έχουμε φτάνει να βάλουμε και τη λογική μας να δουλέψει εάν θέλουμε να έχουμε μέλλον ως πολίτες ελεύθερης και αξιόπιστης χώρας και όχι ως οικονομικοί μετανάστες.