Η χώρα θα σύρεται στην ακυβερνησία αν κερδίσει ο ΣΥΡΙΖΑ
27/10/2014 18:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χώρα θα σύρεται στην ακυβερνησία αν κερδίσει ο ΣΥΡΙΖΑ

Γλέζος: Εάν κερδίσουμε τις εκλογές με το μπόνους αμέσως θα προκηρύξουμε νέες εκλογές, καταργώντας αυτόν τον εκλογικό νόμο και πηγαίνοντας στην απλή και άδολη εκλογική μάχη

Έρχονται μεγάλες περιπέτειες για τη χώρα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αν κρίνουμε και από τα λεγόμενα του Μ. Γλέζου, η Ελλάδα το επόμενο διάστημα, εφόσον γίνουν εκλογές την άνοιξη, δεν θα έχει κυβέρνηση για πολύ καιρό. Και όλοι ξέρουμε που οδηγεί η ακυβερνησία. Μιλώντας στο ρ/σ Βήμα ο κ. Γλέζος δήλωσε για το μπόνους των 50 εδρών: «Ο εκλογικός νόμος είναι ένας νομότυπος νόμος, δεν βλέπει την ουσία. Δεν βλέπει την αρπαγή των 50 εδρών; Εμείς θα επιδιώξουμε να πείσουμε τον ελληνικό λαό να μην μας δώσει με το μπόνους. Εάν όμως κερδίσουμε τις εκλογές και τις κερδίσουμε με το μπόνους, το έχουμε δηλώσει, αμέσως θα προκηρύξουμε νέες εκλογές, καταργώντας αυτόν τον εκλογικό νόμο και πηγαίνοντας στην απλή και άδολη εκλογική μάχη».

Πάντως πανικόβλητοι στην Κουμουνδούρου έσπευσαν να «αδειάσουν» τον Μανώλη Γλέζο, επισημαίνοντας ότι όσα είπε δεν είναι μέρος του συλλογικού σχεδιασμού του κόμματος, ενώ τόνισαν πως αυτό που θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ όταν θα έρθει στην κυβέρνηση είναι η συνταγματική κατοχύρωση της απλής αναλογικής.

Κανείς δεν αμφησβητεί την ανοησία αυτού του νόμου κι ότι πρέπει να αλλάξει. Έγινε σε άλλες εποχές και είχε σκοπό να εξυπηρετήσει την πολιτική σταθερότητα υπέρ ενός κόμματος που νικούσε στις εκλογές. Δεν είναι και το καλύτερο σύστημα αλλά αυτό είναι. Πρέπει να αλλάξει αλλά κατόπιν ενδελεχούς κουβέντας κι όχι στο πόδι.

Όμως, ας αποφασίσουν στον ΣΥΡΙΖΑ τι θέλουν. Γιατί δεν μπορούν να κοροϊδεύουν τον λαό αλλάζοντας θέσεις ανάλογα με το τι τους συμφέρει.

Φανταστείτε τι έχει να γίνει εάν κάνει κολοτούμπα ο Τσίπρας και για το μνημόνιο. Οι συνιστώσες θα επαναστατήσουν και η χώρα θα βρεθεί στο έλεος του θεού.

Για την ιστορία, στις εκλογές της 6ης Μαΐου 2012 ίσχυσε για πρώτη φορά ο λεγόμενος εκλογικός νόμος Σκανδαλίδη (3231/2004), με τις αλλαγές που επιφέρει ο νόμος Παυλόπουλου (3636/2008), κυρίως στο μπόνους εδρών του πρώτου κόμματος και τον περιορισμό στις προεκλογικές συνεργασίες κομμάτων. Η κύρια αλλαγή που επιφέρει ο νόμος (3636/2008) αφορά στην αύξηση του μπόνους εδρών στο πρώτο κόμμα. Το μπόνους αυξάνει από τις 40 στις 50 έδρες, γεγονός που διευκολύνει τον σχηματισμό αυτοδύναμης κυβέρνησης. Το θεωρητικό ποσοστό για την αυτοδυναμία διαμορφώνεται περίπου στο 40% επί των έγκυρων, αλλά στην πραγματικότητα είναι ακόμη μικρότερο, αναλόγως του ποσοστού που θα πάρουν τα κόμματα που θα μείνουν εκτός Βουλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 27/10/2014 18:53:11

    Οι άνθρωποι δεν είναι καλά. Η αριστεροσύνη τους θα οδηγήσει τον καθέναν να έχει και από μία άποψη και μέχρι να ξεκαθαρίζει το τοπίο σε μερικές ημέρες/βδομάδες θα έχουμε φουντάρει.

  2. Amfidexia avatar
    Amfidexia 27/10/2014 19:11:11

    Με όλο το σεβασμό κ. Γλέζο μου, δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο ΑΝ πάρει ο Σύριζα το μπόνους των 50 εδρών, να ρισκάρει την απώλεια της εξουσίας. Μην τους ακούτε αν σας το λένε....

  3. Yet avatar
    Yet 27/10/2014 20:23:42

    Ναι μπράβο! Να θεσπίσουμε επί τέλους την απλή και άδολη αναλογική, ώστε να δικαιωθεί και ο ταλαίπωρος Βασίλης Λεβέντης της Ένωσης Κεντρώων!! Τόσα χρόνια στα ...χαρακώματα και όλο στην απ΄έξω. Καιρός ν΄αποτελέσει ο κάθε γραφικός, τον απόλυτο ρυθμιστή του πολιτεύματος.

  4. Fotini avatar
    Fotini 27/10/2014 21:02:39

    Καλά βρέ παιδιά τόσο σίγουροι εἶστε γιά τήν πρωτιά τοῦ ΣΥΡΙΖΑ; Τό πιό ἀστεῖο ἀνέκδοτο!!

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ Fotini 28/10/2014 22:16:04

      Ποιούς βλέπεις για πρωτιά?

      • Fotini avatar
        Fotini @ Ιδιώτης 29/10/2014 18:38:38

        Τἤν ἀδιευκρίνητο ψῆφο!

  5. Δημήτρης Κ. avatar
    Δημήτρης Κ. 27/10/2014 21:27:42

    Πράγματι, τώρα τελικά κινδυνεύουμε απο ακυβερνησία. Xα,χα,χα...Ευτυχώς τώρα κυβερνάει η "Ελληνική" κυβέρνηση εκμεταλλευόμενη την τεχνογνωσία των Γερμανών...

    • Hunter avatar
      Hunter @ Δημήτρης Κ. 28/10/2014 00:02:40

      Δεν ξέρω για την "τεχνογνωσία" των Γερμανών, αλλά τα δάνειά τους μια χαρά τα θέλεις για να συνεχίσεις να πληρώνεις (αμαρτωλούς) μισθούς και (αμαρτωλές) συντάξεις...

    • ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
      ΒΟΡΕΙΟΣ @ Δημήτρης Κ. 28/10/2014 09:12:09

      Το επιτόκιο του 2,5% των Γερμανών και των άλλων Ευρωπαίων, δεν σου αρέσει. Με τι επιτόκιο πιστεύεις ότι θα δανείζεται ο ΣΥΡΙΖΑ εκτός της Ευρωπαϊκής οικογένειας;

      • Ποταμίσιος Χάνος avatar
        Ποταμίσιος Χάνος @ ΒΟΡΕΙΟΣ 28/10/2014 10:35:20

        Το πρόβλημα δεν είναι το 2,5% των Γερμανών, αλλά η απαίτησή τους, να μείνουμε ως το λαιμό βουλιαγμένοι στη λάσπη της υπανάπτυξης.

        • Hunter avatar
          Hunter @ Ποταμίσιος Χάνος 28/10/2014 10:50:59

          Με τριπλάσιους δημοσίους υπαλλήλους από ότι χρειαζόμαστε (με χοντρές συντάξεις, εφάπαξ και ότι συνεπάγεται), με τις ΔΕΚΟ να είναι κρατικές και να μπαίνουν όλες μέσα, με τα επαγγέλματα "κλειστά", με τη φοροδιαφυγή στο 60% (!!!), με την Παιδεία και την Υγεία να υπολειτουργούν βουτηγμένες στη διαφθορά και στις πελατειακές σχέσεις (βλέπε συνταγογράφηση, φακελάκια, προμήθειες ιατρικού εξοπλισμού) κτλ., ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ και δεν μας φταίνε για την ως άνω κατάσταση ούτε οι Γερμανοί, ούτε οι Βέλγοι, ούτε οι Δανοί, ούτε οι Σουηδοί, ούτε τα πράσινα άλογα... Φταίει η νοοτροπία μας και οι κυβερνήσεις μας των τελευταίων 40 ετών! Τα άλλα είναι για "εσωτερική κατανάλωση"...

      • Δημήτρης Κ. avatar
        Δημήτρης Κ. @ ΒΟΡΕΙΟΣ 28/10/2014 10:58:09

        .Δεν κατάλαβες οτι ο Σύριζα όπως επισήμως έχει δεσμευτεί, δεν θα βγάλει την Ελλάδα απο την Ευρωπαική "οικογένεια" εκτός κι αν αυτή διαλυθεί? Δεν κατάλαβες απο τις δηλώσεις Σταθάκη και Βρούτση οτι η διαπραγμάτευση του ΣΥΡΙΖΑ με τους Γερμανούς για το χρέος θα πάρει χρόνια όπως είπαν? Πιστεύεις οτι ο Τζουμερκιώτης Τσίπρας άμα πάρει την Πρωθυπουργία, θα πάει σαν χάνος την επόμενη ημέρα να σκίσει το μηνμόνιο (που το σκίζει κάθε μέρα ο Σαμαράς?) Θα αρχίσει διαπραγματεύσεις δηλώνει παντού ο άνθρωπος. Τι θα του πεί η Μέρκελ δηλαδή, δεν σου μιλάμε καθόλου γιατί είσαι αμετανόητος κομμουνιστής και όχι μετανοιωμένος σαν εμένα? Οταν αρχίσουν οι συνομιλίες, αυτές, θα κρατήσουν μήνες και ίσως και χρόνια όπως ξέρετε...

        • George N avatar
          George N @ Δημήτρης Κ. 28/10/2014 18:21:15

          Θα μιλάει για χρόνια για το χρέος, δεν θα σκίσει τα μνημόνια....τελικά η διαφορά μοιάζει να είναι στο ότι η ΝΔ ήθελε να βγει στις αγορές αλλά δεν ήξερε πως, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε που το σκέφτεται :-)

          • Δημήτρης Κ. avatar
            Δημήτρης Κ. @ George N 28/10/2014 22:49:50

            Kάτι πιάνεις τώρα φίλε George N. Η διαφορά του Τσίπρα με την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ είναι οτι αυτοί έχουν κυβερνήσει επι 43 χρόνια ενώ ο Τσίπρας ούτε 1. Επίσης οτι είναι μόνο 40 ετών. Και έχει όλα τα προσόντα του Σαμαρά και του Βενιζέλου. Αν κάνει και κάτι παραπάνω απ' αυτούς θα δικαιούται πολλά χρόνια στην εξουσία...Θα είναι σαν μετά απο 43 χρόνια ΠΑΟ-Ολυμπιακός να πάρει το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ...

          • Χαλκιδέος avatar
            Χαλκιδέος @ Δημήτρης Κ. 29/10/2014 02:08:28

            "Kάτι πιάνεις τώρα φίλε George N. Η διαφορά του Τσίπρα με την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ είναι οτι αυτοί έχουν κυβερνήσει επι 43 χρόνια ενώ ο Τσίπρας ούτε 1. Επίσης οτι είναι μόνο 40 ετών. Και έχει όλα τα προσόντα του Σαμαρά και του Βενιζέλου."...
            Μπράβο σύντροφε, με έκανες να κάνω πιπί πάνω μου από τα γέλια! Μπα σε καλό σου βραδιάτικα!!!

          • George N avatar
            George N @ Δημήτρης Κ. 29/10/2014 07:06:37

            Χαίρομαι για την αισιοδοξία σου Δημήτρη. Πάντως κάνεις μια ανάλυση που δεν βασίζεται σε αυτά που λένε αλλά σε αυτά που πιστεύεις ότι θα κάνουν. Εγώ κρατάω τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο ένα υπερσυντηρητικό κόμμα μπορεί να κάνει τις αλλαγές που απαιτούνται (και που απέτυχαν να τις κάνουν τα δύο συντηρητικά κόμματα) αλλά εύχομαι ολόψυχα να έχεις δίκιο.

          • Δημήτρης Κ., avatar
            Δημήτρης Κ., @ George N 29/10/2014 12:17:11

            Mόνο που εγώ δεν είπα τίποτε για αλλαγές φίλε George N. Mάλλον ο φίλος Χαλκι-δέος με έπιασε καλύτερα...

          • Fotini avatar
            Fotini @ Δημήτρης Κ. 29/10/2014 18:48:41

            Χα, χα, χα. ῎Ας τό καλό σου, μ᾿ ἔκανες καί γέλασα. ῎Ωστε ὁ Τσίπρας ἔχει ὅλα τά πρσόντα Σαμαρᾶ καί Βενιζέλου. ᾿Αναγνωρίζεις προσόντα τῶν πολιτικῶν ἀντιπάλων--καλά πᾶνε τότε ἐκεῖ στήν συγκυβέρνηση, κατά τήν προσφιλή σας ρήση!

  6. Geros avatar
    Geros 28/10/2014 12:49:13

    Τελικά ποιος κατέβασε την σημαία? Ο Γλέζος ? Ο Μπάτμαν? Ο Τσακ Νόρις?

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Geros 28/10/2014 14:49:34

      Ο Γέρος .

    • Sokratis avatar
      Sokratis @ Geros 29/10/2014 14:16:20

      Κανενας τραπεζιτης θα την κατεβασε...

  7. Άπαντα  Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 28/10/2014 21:55:23

    Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Εδώ πέρα καίγεται ο κ..... μας και ο κ. Γλέζος ονειρεύεται την απλή αναλογική με κάθε κόστος.
    Ίσως νομίζει ότι είμαστε στο 1985, το πασοκ είναι στο 45%, γκόμενες με περμανάντ σαν πρόβατα γλεμντάνε στα μπουζούκια και το μόνο πρόβλημα είνα που το κόμμα του 1% δεν παίρνει το 1% των βουλευτών στο κοινοβούλιο. Είναι σα να γούσταρε ένα βρέφος μια πιπίλα και όταν έγινε ενήλικος ή υπέργηρος, συνεχίζει να τον απασχολεί μόνο η πιπίλα εις βάρος των πραγματικών του αναγκών ως ενήλικος. Δεν υπάρχει σαφής αίσθηση του περιβάλλοντος, της συγκυρίας και των προτεραιοτήτων της χώρας.

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Άπαντα Επιστάμενος 29/10/2014 12:18:58

      .Αν φτάσω κι εγώ στην ηλικία του Γλέζου, έτσι και χειρότερα θα σας γράφω κανονικά σύντροφοι...