#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2011 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η χώρα δεν καταρρέει», αλλά ...ξεπουλιέται



Μαθαίνοντας όσα είπε ο πρωθυπουργός στο υπουργικό συμβούλιο ένα είναι το δίλημμα που τίθεται: Ή ο άνθρωπος είναι πολύ έξυπνος και μας δουλεύει όλους ψιλό γαζί ή δεν γνωρίζει τι γίνεται στη χώρα και που πάει αυτός ο τόπος. Η τοποθέτησή του ενώπιον των υπουργών είναι μνημείο κοροϊδίας του κόσμου και αδιαφορίας τόσο για το μαύρο χάλι που έχει αυτή η χώρα εξαιτίας της κυβέρνησης όσο και της διαλυτικής κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει. Αλλωστε, το πρόσφατο περιστατικό με την εγκύκλιο για τους ημιυπαίθριους που την απέσυρε κακήν κακώς ο υφυπουργός Εσωτερικών, Γ. Ντόλιος, είναι ενδεικτικό της εικόνας στην κυβέρνηση. Μάλιστα, κάποιες πληροφορίες αναφέρουν ότι και για το θέμα της πετρελαιοκίνησης υπάρχει σύγκρουση του Ρέππα με την Μπιρμπίλη και συζητήθηκε στο υπουργικό συμβούλιο. Αλλά, διαβάστε τι είπε ο πρωθυπουργός για να καταλάβετε:

«Η χώρα δεν καταρρέει. Απέκτησε πρόσωπο και αξιοπιστία και όλες οι εκτιμήσεις πλέον είναι αισιόδοξες για τον αγώνα που δίνουμε. Η αξιολόγηση είναι θετική, παρά τον ορυμαγδό απαισιοδοξίας που υπάρχει  από διάφορα κόμματα ή πολιτικά πρόσωπα. Δυστυχώς, αυτός ο ορυμαγδός απαισιοδοξίας συνεχίζεται  και από μερίδα των μέσων μαζικής ενημέρωσης. Κάποιοι προσπαθούν να δημιουργήσουν κλίμα μεμψιμοιρίας απαισιοδοξίας καταστροφολογίας και παραίτησης».

Για να καταλάβουμε καλά. Παρ' ότι δεν καταρρέει η χώρα εμείς ξεπουλάμε τα πάντα. Επίσης, παρ' ότι δεν διαλυόμαστε περιμένουμε πως και πως να έλθουν να μας σώσουν οι Γερμανοί, με το ανάλογο αντίτιμο βεβαίως.

Ή μήπως ο κ. Παπανδρέου πιστεύει ότι κερδίσαμε ξανά την αξιοπιστία επειδή κάποιοι υπάλληλοι της τρόικας που εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα μας είπαν ότι πάμε καλά. Αλλά αν πάμε καλά με άριστα το -10 τότε πράγματι ο κ. Παπανδρέου αξίζει βραβεία.

Αποκτήσαμε πρόσωπα, είπε αλλά τι εννοεί. Σαν το πρόσωπο των λεπρών στη Σπιναλόγκα που όλοι τους γυρίζουν την πλάτη; Ε, τότε πράγματι καταφέραμε να γίνουμε η Σπιναλόγκα της Ευρώπης.

Η απίστευτη ατάκα του βέβαια είναι η εξής: «Ειναι ιστορική η απόφαση που πήραμε για τη νομοθετική ρύθμιση που θα προστατεύει τη δημόσια περιουσία, είπε ο πρωθυπουργός δίνοντας εντολή στους υπουργούς του να προχωρήσουν άμεσα σε καταγραφή της δημόσιας ακίνητης περιουσίας που υπάγεται στα χαρτοφυλάκιά τους και να καταθέσουν άμεσα προτάσεις για την αξιοποίησή της.

Μάλιστα τους είπε ότι ο ίδιος εδώ και χρόνια έλεγε ότι δεν πρέπει να ξεπουλιέται η κρατική περιουσία κι αυτό να γίνει νόμος.

Προφανώς εμείς δεν το καταλάβαμε όταν βγήκαν οι τροικάνοι και αποκάλυψαν το σχέδιο του Παπακωνσταντίνου.

Εν πάση περιπτώσει, μήπως είναι... ιστορική ευκαιρία να απαλλαγούμε γρήγορα από αυτούς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 17/02/2011 17:31:55

    Καλα αυτην την ρυμαδα την επαισχιντη συμβαση του Μνημονιου κανεις δεν την διαβασε, τι στο καλο υπογραφανε,.
    δεν εχουμε τιποτα δικο μας, και δεν παν να λενε.
    Επαχθες χρεος, εξω οι Τροικανοι, τραπεζιτες, τοκογλυφοι, Τσολακογλου απο την χωρα, Τωρα.
    Επαναλαμβανω , και η Ν.Δ. να ειναι ξεκαθαρη, δεν τιμουμε καμμια υπογραφη, και να μαζεψει τους ανεκδιηγητους βουλευτες της που λενε αλλα αντ αλλων, καθενας με τον χαβα του.
    Στις δημοσκοπησεις ειμαστε το 40% αν θελετε , ενα ποσοστο να ερθει σε σας, ξεκαθαροι, δεν εχουμε περιθωρια υπομονης με ολους σας.
    Βεβαιως το μεγιστο προβλημα μας ειναι αυτο το τσιρκο, αλλα αλλη φορα δεν ξαναπεφτουμε σε καμμια παγιδα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 17/02/2011 17:34:43

      Ποιον να μαζεψει?? τον Κουλη ??

      ΠΠ

  2. co avatar
    co 17/02/2011 17:38:50

    Αντιγραφω απο σχολιαστη στην Ν:


    Η δασκάλα παρουσιάζει στους μαθητές ενός αμερικάνικου σχολείου έναν καινούριο συμμαθητή τους, τον Ιάπωνα Σακίρο Σουζούκι. Το μάθημα αρχίζει με ερωτήσεις αμερικανικής ιστορίας..... «Για να δούμε», λέει η δασκάλα, «Ποιος είπε: Δώστε μου ελευθερία ή δώστε μου θάνατο;» Κανείς δεν σηκώνει το χέρι του εκτός από τον καινούριο. «Ο Πάτρικ Χένρι,το 1775, στη Φιλαδέλφεια», απαντά. «Μπράβο, Σουζούκι». «Και ποιος είπε: Κυβέρνηση του λαού από το λαό και για το λαό;» ξαναρωτά την τάξη η δασκάλα. «Ο Αβραάμ Λίνκολν, το 1863, στο Γκέτισμπουργκ», απαντά και πάλι ο Σουζούκι. Η δασκάλα κοιτάζει αυστηρά την τάξη και λέει: «Ντροπή! Ο Γιαπωνέζος Σουζούκι ξέρει την αμερικανική ιστορία καλύτερα από σας!» Τη σιωπή στην τάξη σπάει μια ψιλή φωνή από τα πίσω θρανία: «Ρε ,δεν πάτε να πηδηχτείτε όλοι, μαλάκες Γιαπωνέζοι!» «Ποιος το είπε αυτό;» φωνάζει η δασκάλα. Ο Σουζούκι χωρίς να περιμένει λέει: «Ο στρατηγός Μακ Αρθουρ, το 1942, στη διώρυγα του Παναμά και ο Λι Ιακόκα, το 1982, στη γενική συνέλευση της Τζένεραλ Μότορς». Η τάξη σιωπά. «Θέλω να ξεράσω», ακούγεται μια ξεψυχισμένη φωνή. «Ποιος το είπε αυτό;» ξαναρωτάει αυστηρά η δασκάλα. Και ο Σουζούκι πετάγεται πάλι: «Ο Τζορτζ Μπους ο πρώτος στον πρωθυπουργό Τανάκα, το 1991, κατά τη διάρκεια επίσημου δείπνου στο Τόκιο». Ένας μαθητής σηκώνεται όρθιος και ξασπάει: «Ρε, δεν μας παίρνεις καμιά πίπα»! Και ο Σουζούκι ψύχραιμα: «Μπιλ Κλίντον στη Μόνικα Λεβίνσκι, το 1997, στο οβάλ γραφείο του Λευκού Οίκου». Δυο τρεις μαθητές ουρλιάζουν: «’ι γαμήσου, ρε μαλακισμένο Σουζούκι». Ατάραχος ο Γιαπωνέζος: «Βαλεντίνο Ρόσι, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μοτοσικλέτας, Ράλι Νότιας Αφρικής, το 2002». Κόλαση στην τάξη, οι μαθητές πετούν καρέκλες, η δασκάλα έχει λιποθυμήσει και ξαφνικά μπαίνει ο διευθυντής: «Ε, μα την Παναγία, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μπουρδέλο». Και στο βάθος ακούγεται πάλι η φωνή του Σουζούκι: .....«Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας Γιώργος Παπανδρέου , στο πρόσφατο υπουργικό συμβούλιο της κυβέρνησης του!»

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ co 17/02/2011 18:26:32

      Απίθανο!

  3. co avatar
    co 17/02/2011 17:40:39

    και αλλο:

    "Παιδιά, να οργανωθούμε. Έχω ρίξει τρεις κι έχω φάει οχτώ".

    Έτσι είναι η Κυβέρνηση του GAP

    - θελει πολυ γελιο για να πεσει αυτη η παρωδια αλλα ελπιζω οτι η μερα ειναι κοντα.

  4. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 17/02/2011 17:41:11

    Υποθέτω ότι το τελευταίο Ερώτημα απευθύνεται στην ΝΔ.

    Γιατί εγώ θα πάω στην Απεργεία στις 23, αυτοί που δεν βλέπω να κάνουν κάτι ειναι οι Βουλευτές, οι Συνδικαλιστές, η ΔΑΠ κτλ που ακόμη δεν έχουν πάρει μπρος.

    Τρείς μήνες μετά την "Ολική Επαναφορά" ακόμα πάμε ρελαντί....

  5. co avatar
    co 17/02/2011 17:42:06

    για να συζηταμε στο υπ.συμβουλ. ότι
    "Η χώρα δεν καταρρέει."

    αρα καταρρει!!!!

  6. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 17/02/2011 17:57:16

    Ειναι μεμψιμοιρια η μη πληρωμη των πουλμανατζιδων,των γιατρων,των φαρμακοποιωντων μικροεργολαβωνκαι οποιων τελος παντων εχουν καποια εξαρτημενη εργασια με τοδημοσιο΄Προσωπο κατα πως το εννοει ο ΓΑΠ ειχε και ο κουασιμοδος αλλα.....Τουλαχιστον αυτος ειχε καρδουλα και ψυχη και αγαπουσε πραγματικα,εσυ κοτζαμαν πρωθυπουργαρα δειξε επιτελους την αγαπη σου στον λαο σου και παρε τα μπουλα σου

  7. Misha avatar
    Misha 17/02/2011 18:10:22

    Ο τύπος πάσχει από την αμερικάνικη νεύρωση του ευημερισμού.
    Βρέχει , χιονίσει αυτός κάνει διαλογισμό, διάδρομο, βάρη και ποδήλατο, ζει στην κοσμάρα του.
    Μπορεί να καιγεται ο κόσμος κι αυτός να χαλαρώνει με breath in/breath out, οραματιζόμενος φως και ζεστές αμμουδιές στο Μαυρίκιο.
    Θα καταλάβει τι συμβαίνει στο δρόμο για ΤΟ "bungee jumping" στο Γουδη.

  8. factorx avatar
    factorx 17/02/2011 18:22:52

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Ο κ. Παπανδρέου, για άλλη μια φορά, κατηγόρησε τους πάντες για όσα ο ίδιος ευθύνεται.

    Κατηγόρησε κόμματα και Μέσα Ενημέρωσης ότι καταστροφολογούν.

    Όμως, του θυμίζουμε ότι φράσεις όπως “δεν βγαίνει ο λογαριασμός” και “ο προϋπολογισμός δεν είναι αξιόπιστος” τις είπαν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και έχουν γίνει πρώτο θέμα στις εφημερίδες και τα τηλεοπτικά Δελτία Ειδήσεων.

    Ο κ. Παπανδρέου επιμένει να ωραιοποιεί την οικονομική κατάσταση.

    Λες και ζει σε άλλη χώρα.

    Δεν μας είπε, όμως, για τα νέα σκληρά μέτρα ύψους 13 δις που θα αποφασίσει το Μάρτιο.

    Δεν μας είπε λέξη για την ύφεση, την ανεργία και τα λουκέτα.

    Και κάτι ακόμα:

    Αφού τα πράγματα πάνε τόσο καλά, κατά τον κ. Παπανδρέου, τι τα χρειάζεται τα 50 δις από το ξεπούλημα των ασημικών της χώρας, προεξοφλώντας την αποτυχία του Μνημονίου;».

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ factorx 17/02/2011 22:55:28

      Αγαπητέ Φάκτορα, το τελευταίο ερώτημά σου το εκλαμβάνω ως ρητορικό! Τα «ασημικά» ήταν στο στόχαστρο ευθύς εξ αρχής και ο ΓΑΠ είχε επιλεγεί ως ο καταλληλότερος μεσίτης, για να κάνει τη βρωμοδουλειά. Του είχαν έτοιμη και την ψηλή βοηθό από την άλλη πλευρά, για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους. Το δε μνημόνιο ήταν το συμβόλαιο και η προσημείωση της υποθήκης, για να μην τολμάμε ούτε να μιλήσουμε! Τίποτα άλλο.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/02/2011 20:06:42

    ή το λέει για να το πιστέψει και ο ίδιος ή δουλευόμαστε πάλι...

    Τότε αφού ...πετύχαμε γιατί να μιλάμε για επιμήκυνση και αναδιάρθρωση ή ... κουρέματα και έχω και φαλάκρα;
    Γιατί να αξιοποιήσουμε εκποιήσουμε ή πουλήσουμε αφού οι προσπάθειες του μνημονίου ευοδώθηκαν;
    Τον χτυπούν τα ΜΜΕ; Ποια; Αυτά που πληρώνουν φόρο επί των διαφημίσεων, τέλη χρήσης συχνοτήτων ή φτιάχνουν δημόσια έργα με προπληρωμές από τους πολίτες;
    Μεμψιμοιρούν και είναι απαισιόδοξοι όσοι μιλούν με φούφουτους υπάλληλους είναι υπό περιορισμένη κυριαρχία ή είναι υπό επιτήρηση;
    Γκρινιάζουν πχ για την εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ ή την εγκύκλιο του κ Ντόλια;

    Τς τς τς αχάριστοι Έλληνες...

  10. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 17/02/2011 20:12:25

    We need global ξεπούλημα, global financial ξεπούλημα and we need it fast.

  11. sakis.1971 avatar
    sakis.1971 17/02/2011 22:22:33

    Παιδιά, μην χολοσκάτε ο άνθρωπος ακολουθεί βήμα προς βήμα το "Δόγμα του Σοκ".
    Μια οικονομία ξαναβρίσκει το δρόμο της όταν.... διαλυθεί πλήρως και βέβαια σε καμία περίπτωση δεν θα ξαναβρεθεί στην προτέρα κατάσταση.
    Πλήρη ιδιωτικοποίηση...

    Είναι βαλτός από ξένα κέντρα ώστε να προχωρήσει στο πείραμα.
    Ο Θεός να βάλει το χέρι του....

    Κρίμα και το παίζει σοσιαλιστής....

  12. δημης avatar
    δημης 18/02/2011 01:13:21

    "«Η χώρα δεν καταρρέει», αλλά …ξεπουλιέται"
    -ΕΔΩ ΞΕΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΡΤΑ ΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ....