#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2011 11:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χώρα βουλιάζει στην ύφεση αλλά η κυβέρνηση γενικολογεί



Τόσους μήνες η κυβέρνηση ακούει από παντού ότι η ανάπτυξη είναι το κλειδί για να βγει η Ελλάδα από την κρίση. Ότι η ανάπτυξη μπορεί να επουλώσει τις πληγές του Μνημονίου και να βοηθήσει τους πολίτες να μην βυθιστούν στην απόλυτη φτώχεια. Δεν τα έλεγαν στην κυβέρνηση μόνο ο Σαμαράς, οι αναλυτές, οι δημοσιογράφοι και η αντιπολίτευση. Επιστολές στον κ. Παπακωνσταντίνου έχουν στείλει και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ (Καρτάλης, Φλωρίδης) οι οποίοι επισήμαιναν ότι πρέπει να υπάρξουν πολιτικές για την ανάπτυξη. Ηρθε και η νομισματική έκθεση του Γ. Προβόπουλου και την ΤτΕ για να αφιερώσει ένα σημαντικό κεφάλαιο στην ανάπτυξη.

Όπως αναφέρεται στην έκθεση “Εκτιμάται ότι  η ανάπτυξη είναι τη στιγμή αυτή το κύριο ζητούμενο για την ελληνική οικονομία. Η έξοδος από την ύφεση και η γρήγορη επαναφορά σε θετικούς ρυθμούς ανόδου του ΑΕΠ αφενός θα περιορίσουν την ένταση των αρνητικών επιπτώσεων στην απασχόληση και στα εισοδήματα και αφετέρου θα διευκολύνουν τη στρατηγική μείωσης του λόγου χρέους προς ΑΕΠ. Απαιτείται προς τον σκοπό αυτό ταχύτερος περιορισμός των δημόσιων ελλειμμάτων όχι μόνο για δημοσιονομικούς, αλλά και για αναπτυξιακούς λόγους, στοχευμένες επιλογές για την ενίσχυση της ανάπτυξης με βάση ένα δεσμευτικό, συνεκτικό Σχέδιο Δράσης για την Ανάπτυξη,  εφαρμογή σαρωτικών διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων που θα ανατρέψουν παρωχημένες δομές και θα βελτιώσουν την ανταγωνιστική λειτουργία της οικονομίας και  ενεργητικές πολιτικές για την ενίσχυση των επενδύσεων, με την αξιοποίηση των νέων νόμων για τα κίνητρα επενδύσεων και το ΕΤΕΑΝ, ταχύτερη απορρόφηση των κοινοτικών πόρων μέσω του ΕΣΠΑ και ενθάρρυνση της αποταμίευσης με την κατάλληλη φορολογική πολιτική.”

Αυτά λέει η Τράπεζα της Ελλάδας αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Αν εδώ και μήνες ακούσατε για καμιά αναπτυξιακή προσπάθεια να μας την επισημάνετε.

Η απορρόφηση του ΕΣΠΑ πάει κατά διαβόλου και κοινοτικά κονδύλια κινδυνεύουν να χαθούν. Προγράμματα δεν προκηρύσσονται, ανεργία εκτοξεύεται ενώ ούτε μια επένδυση ξένου δεν έχει ανακοινωθεί.

Μόνο κάτι γενικόλογες αναφορές για Δια Βίου Μάθηση, 2,2 δισ. ευρώ και 370 χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας μέχρι το 2020. Όνειρα απατηλά, δηλαδή για εσωτερική κατανάλωση.

Εδώ ο κόσμος χάνεται, η χώρα βουλιάζει στην ύφεση αλλά η κυβέρνηση γενικολογεί.

Και μια εύλογη ερώτηση. Ο επιτυχημένος κ. Χρυσοχοϊδης δεν πήγε στο υπουργείο Ανάπτυξης για να προωθήσει δράσεις που θα στοχεύουν ακριβώς στην ανάπτυξη; Είδατε τίποτε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2011 12:17:11

    αυτά μας σώζουν... είναι και ηλίθιοι ...

  2. sawas avatar
    sawas 16/02/2011 12:58:36

    Που να μην είχαν και σχέδιο οι ανίκανοι!!!!

  3. kakofonix avatar
    kakofonix 16/02/2011 13:21:07

    Φάκτορα έχω ετοιμάσει κάτι, που μπορώ να το στείλω;

  4. thanos avatar
    thanos 16/02/2011 13:29:27

    Ας ειμαστε και λιγο κριτικοι και προς την ΤΕ . Δεν ειναι αθωα του αιματος . Ακομα και στο παραπανω αρθρο γενικολογει . Ειναι υπερ
    των βιαιων , γρηγορων και σαρωτικων αλλαγων. Αλλα ως γνωστον
    αυτες σκοτωνουν την οικονομια Ειναι ενδεικτικο οτι η ΕΕ προτεινει
    πιο ισσοροπημενη οικονομια και οχι ανατροπη του οικονομικου
    μοντελου που ευκολα προτεινουν οι δικοι μας . Δεν προτεινουν δε και κατι
    καινουργιο για αυτη την ανατροπη.Διοτι ενισχυσεις , κινητρα ,φορολογικες απαλλαγες ,ΕΣΠΑ κτλ ειναι γνωστες μεθοδοι του παλιου μοντελου που
    υποτιθεται θελουν να ανατρεψουν.

  5. zackii avatar
    zackii 16/02/2011 13:38:08

    Καλά η κυβέρνηση. Η ΝΔ τι κάνει? Δεν ζητά εκλογές...σαν δείγμα υπευθυνότητας?

  6. hifi avatar
    hifi 16/02/2011 14:54:36

    "Η χώρα βουλιάζει (...) αλλά η κυβέρνηση γενικολογεί"

    O λόγος έιναι απλός: ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

    Πως να το κάνουμε δηλαδή; Με το ζόρι;

    Αφού οι άνθρωποι δεν κόπτονται!

    Κόκκαλα έχει και δεν το καταλαβαίνουμε;
    Μας έχουν ¨ξηγηθεί σαφές" πολλές, πολλές φορές!

    Σας παραθέτω το παρακάτω ωραίο δελτίο:
    "Ωρατή πλέον η διέξοδος στη κρίση: η προεργασία που έχουμε κάνει πάνω στη δια βίου μάθηση, η πετυχημένη στόχευση της βιώσιμης πράσινης αναπτυξιακής πολιτικής που οδηγεί σε αέναη δημιουργία θέσεων εργασίας (copyright αυτό, Διαμαντοπούλου!).
    Προβλέπεται με ακρίβεια η δημιουργία πάνω από 90000 θέσεων το 2012, πάνω από 50.000 ετήσια τα επόμενα χρόνια μέχρι το 2017."

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/02/2011 15:18:24

    Ο προορισμός είναι γνωστός καθώς και οι διαδικασίες και το ταξίδι, το δε αποτέλεσμα προδιαγεγραμμένο ....... ή αλλιώς:


    Ο Γιωρίκας είχε νταλίκα και όταν την οδηγούσε έλεγε συνέχεια:
    - "Με λένε Γιωρίκα και οδηγώ νταλίκα".
    Κάποια μέρα βλέπει μια καλόγρια στο δρόμο να κάνει ωτοστόπ.
    Σταματάει, και τη ρωτάει που πηγαίνει.
    - Πάτρα.....τού λέει αυτή, και επειδή πήγα...ινε και αυτός Πάτρα την παίρνει και συνεχίζει το ταξίδι του λέγοντας πάντα το αγαπητό του:
    - "Με λένε Γιωρίκα και οδηγώ νταλίκα, με λένε Γιωρίκα και οδηγώ νταλίκα."
    Του Γιωρίκα του άρεσε η καλόγρια και της καλόγριας της άρεσε ο Γιωρίκας. Κάποια στιγμή της τα 'ρίχνει' της καλόγριας.
    - Παιδί μου κοίτα εγώ είμαι καλόγρια, δεν το έχω ξανακάνει. Θα σε παρακαλέσω να μην με πονέσεις.
    -''Έμένα με λένε Γιωρίκα καί οδηγώ νταλίκα'' της λέει γιά να την καθησυχάσει.
    Και έτσι αρχίζουν να το κάνουν...
    - Τι μου κάνεις Γιωρίκα μου.......αυτή.
    - Σκύψε...ευλογημένη......αυτός.
    Τελειώνουν κάποια στιγμή καί οδηγώντας πάλι την νταλίκα του άρχισε πάλι ο Γιωρίκας: "Με λένε Γιωρίκα και οδηγώ νταλίκα. Με λένε Γιωρίκα και οδηγώ νταλίκα."
    Κάποια στιγμή φτάνουν Πάτρα και η καλόγρια βγαίνει από τη νταλίκα λέγοντας:
    - "Και εμένα, με λένε Μιχάλη και πάω καρναβάλι!!!"

    Ας προσέχαμε στις "υποσχέσεις" και στις "παροχές" γιατί το τέρμα είναι φανερό σε όποιον ξέρει απλή πρόσθεση.

  8. thanos avatar
    thanos 16/02/2011 19:25:05

    Τόσα σκληρά, άδικα μέτρα, τέτοια αποτυχημένη κ προδοτική συνάμα (δεν ξεχνώ Τ+10, Τιτανικό κλπ.) πολιτική και ούτε ένας κυβερνητικός βουλευτής δεν παραιτείται. Όλα για την καρέκλα, τη θεσούλα κ τα προνόμια.
    Θα γυρίσει ο τροχός όμως και θα ψάχνονται.